ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2023 року
м. Київ
cправа № 914/2355/21
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду:
Рогач Л. І. - головуючої, Баранця О. М., Булгакової І. В., Дроботової Т. Б., Кібенко О. Р., Чумака Ю. Я.
за участю секретаря судового засідання - Салівонського С. П.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу
у справі за позовом Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
до Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації, Служби автомобільних доріг у Львівській області
про зобов`язання вчинити дії та стягнення 462 473,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
1. У серпні 2021 року Дочірнє підприємство "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Львівський облавтодор") звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) та до Служби автомобільних доріг у Львівській області (далі - Служба) про зобов`язання прийняти неоплачені та фактично виконані роботи за договором підряду про закупівлю послуг від 31.07.2018 № 77-07/18 шляхом підписання типових форм актів приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форми № КБ-3) за грудень 2018 року на суму 462 473,00 грн та стягнення з Департаменту заборгованості в розмірі 462 473,00 грн.
2. Рішенням Господарського суду Львівської області від 12.01.2022 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Департаменту на користь ДП "Львівський облавтодор" заборгованість в сумі 462 473,00 грн та 6 937,10 грн відшкодування витрат зі сплати судового збору.
3. Додатковим рішенням Господарського суду Львівської області від 24.01.2022 заяву ДП "Львівський облавтодор" про стягнення витрат на професійну правову допомогу задоволено частково. Стягнуто з Департаменту витрати на професійну правничу допомогу в сумі 9 400,00 грн.
4. Західний апеляційний господарський суд постановою від 07.12.2022 вказані рішення та додаткове рішення в частині задоволених вимог скасував. Прийняв у цих частинах нове рішення про відмову у задоволенні позову та відмову у задоволенні заяви про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
5. ДП "Львівський облавтодор" подало до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.12.2022, у якій зазначило, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат у суді касаційної інстанції становить: 1) суму судового збору, яка буде сплачена за розгляд касаційної скарги; 2) витрат на професійну правничу допомогу в розмірі (орієнтовно) 24 000,00 грн (30 годин по 800,00 грн за годину роботи, включаючи стадії: збирання та опрацювання матеріалів, необхідних для складання касаційної скарги; складання проекту касаційної скарги; підготовка інших заяв по суті спору; представництво інтересів у суді касаційної інстанції).
6. Крім того, під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, у відзиві на апеляційну скаргу ДП "Львівський облавтодор" зазначило, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат у суді апеляційної інстанції становлять витрати на професійну правничу допомогу в розмірі (орієнтовно) 25 000,00 грн (включаючи стадії: аналізування апеляційної скарги; складання відзиву на апеляційну скаргу; підготовка інших заяв та клопотань у справі).
7. Верховний Суд у складі об?єднаної палати Касаційного господарського суду постановою від 02.06.2023 касаційну скаргу ДП "Львівський облавтодор" на постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.12.2022 у справі № 914/2355/21 задовольнив. Постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.12.2022 у справі № 914/2355/21 скасував. Рішення Господарського суду Львівської області від 12.01.2022 та додаткове рішення Господарського суду Львівської області від 24.01.2022 у справі № 914/2355/21 залишив в силі.
8. ДП "Львівський облавтодор" звернулося до Верховного Суду із заявою про відшкодування за рахунок Департаменту судових витрат на професійну правничу допомогу у сумі 16 400,00 грн за розгляд справи у судах апеляційної та касаційної інстанцій.
9. Розглянувши заяву, Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення з огляду на таке.
10. За змістом пункту 3 частини першої статті 244 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
11. Судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи (постанова Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 242/4741/16-ц).
12. Стаття 123 ГПК України встановлює, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу (стаття 126 ГПК України).
13. Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначає правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні.
14. Пункт 9 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлює, що представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
15. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону).
16. Відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
17. Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ГПК України).
18. Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).
19. Відповідно до частин першої та другої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
20. Разом із тим розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина восьма статті 129 ГПК України).
21. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина третя статті 126 ГПК України).
22. Водночас за змістом частини четвертої статті 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
23. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, у тому числі в рішенні від 28.11.2002 "Лавентс проти Латвії" (Lavents v. Latvia) за заявою № 58442/00 щодо судових витрат, зазначено, що за статтею 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд відшкодовує лише витрати, стосовно яких було встановлено, що вони справді були необхідними і становлять розумну суму (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Ніколова проти Болгарії" та "Єчюс проти Литви").
24. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Так, у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (пункт 268).
25. Тобто процесуальним законодавством передбачені такі основні критерії визначення та розподілу судових витрат, як їх дійсність, обґрунтованість, розумність і співмірність відповідно до ціни позову, з урахуванням складності та значення справи для сторін (пункти 33- 34, 37 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2021 у справі № 910/12876/19).
26. У разі недотримання вимог частини четвертої статті 126 ГПК України суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята, шоста статті 126 ГПК України).
27. У розумінні положень частини п`ятої статті 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи. Така правова позиція наведена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
28. Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду зазначає, що Департамент не скористався своїм правом надання клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката в суді апеляційної та касаційної інстанцій.
29. У постанові від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19 Верховний Суд вказав про те, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень частини четвертої статті 126 ГПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку, таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях статті 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), принципу "pacta sunt servanda" та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України.
30. При цьому за змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
31. Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
32. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
33. Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
34. На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу у суді апеляційної та касаційної інстанцій позивач надав: копії договору про надання правової допомоги від 17.08.2022 між Адвокатським об?єднанням "Сенатор" ДП "Львівський облавтодор", додаткової угоди від 31.12.2022, додаткової угоди від 01.02.2023, додаткової угоди від 31.03.2023, договору про надання правової допомоги від 01.06.2023 між Адвокатським об?єднанням "Сенатор" ДП "Львівський облавтодор", підписані сторонами договору акти приймання наданих послуг від 03.10.2022 № 9.9, від 30.12.2022 № 12.8, від 31.03.2023 № 1-3.9, від 06.06.2023 № 6.1.
35. Умовами договорів від 27.08.2022 та 01.06.2023 визначено, що Адвокатське об`єднання "Сенатор" через своїх учасників надає таку правову допомогу за завданням (дорученням) ДП "Львівський облавтодор": складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, представництво інтересів клієнта у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного судочинства, включаючи цивільні спори, адміністративні спори, податкові спори, земельні спори, трудові спори, майнові спори та здійснення підготовки усіх необхідних для цього документів, узагальнення та аналіз практики розгляду судових та інших справ за участю клієнта, спільно з іншими підрозділами клієнта - результатів розгляду претензій, практики укладення та виконання договорів, а також надання клієнту пропозицій щодо усунення виявлених недоліків, надання інших адвокатських послуг.
36. Загальна сума витрат відповідно до зазначених актів складає 16 400,00 грн.
37. Матеріали справи також містять ордер на надання правничої (правової) допомоги від 07.04.2023 серія ВС № 1190745, виданий позивачем на підставі договору про надання правової допомоги від 17.08.2022 адвокатесі Рісній Юлії Богданівні, а також довіреність від 05.04.2023, видану позивачем адвокатесі Фрейдун Ользі Михайлівні.
38. В обґрунтування заяви ДП "Львівський облавтодор" зазначає, що сума витрат складається з: 1) 01 год 30 хв. - підготовка додаткових пояснень на виконання вимог суду від 03.10.2022; 2) 02 год 00 хв. - участь в судовому засіданні по справі № 914/2355/21, що відбулося у Західному апеляційному господарському суді 02.11.2022 (участь в засіданні - 00 год 05 хв., шлях до Західного апеляційного господарського суду - 00 год. ЗО хв.; очікування судового засідання - 01 год 25 хв.); 3) 01 год 45 хв. - участь в судовому засіданні по справі № 914/2355/21, що відбулося у Західному апеляційному господарському суді 07.12.2022 (участь в засіданні - 00 год. 15 хв., шлях до Західного апеляційного господарського суду - 00 год 30 хв.; очікування судового засідання - 01 год 00 хв.); 4) 06 год 00 хв. - складання проєкту касаційної скарги по справі № 914/2355/21; 5) 03 год 00 хв. - складання проекту відповіді на відзив на касаційну скаргу по справі № 914/2355/21; 6) 01 год. 00 хв. - підготовка клопотання про участь у засіданні в режимі відеоконференції та участь в судовому засіданні по справі № 914/2355/21, що відбулося у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду 15.03.2023; 7) відрядження представника позивача для участі у судовому засіданні у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду 07.04.2023; 8) 02 год 00 хв. - участь в судовому засіданні по справі № 914/2355/21, що відбулося у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду 07.04.2023 (участь в засіданні - 00 год 30 хв., очікування судового засідання - 01 год 30 хв.); 9) 02 год 00 хв. - участь в судовому засіданні по справі № 914/2355/21, що відбулося у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду 02.06.2023 (участь в засіданні - 00 год 20 хв., очікування судового засідання - 01 год 40 хв.).
39. У справі № 560/9332/22 Верховний Суд, здійснюючи касаційний перегляд справи залишив без змін судові рішення попередніх інстанцій, які, частково задовольняючи заяви про ухвалення додаткового судового рішення щодо розподілу судових витрат, посилаючись на положення статей 1, 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" виходили з того, що прибуття до суду та очікування початку судового засідання не передбачають використання адвокатом спеціальних знань або навичок, відтак вказаний час не може бути оплачений як час надання правничої допомоги.
40. Ухвалою Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 25.08.2023 справу № 914/2355/21 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду для відступу від висновку Верховного Суду, викладеного Касаційним адміністративним судом у постанові від 27.07.2023 у справі № 560/9332/22 щодо того, що прибуття до суду та очікування початку судового засідання не передбачають використання адвокатом спеціальних знань або навичок, відтак вказаний час не може бути оплачений як час надання правничої допомоги в розумінні статей 1, 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
41. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 20.09.2023 повернула справу № 914/2355/21 колегії Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду для розгляду, вказавши, що Верховний Суд у постанові від 27.07.2023 у справі №560/9332/22 не надавав оцінки висновкам судів попередніх інстанцій щодо можливості віднесення до правничої допомоги часу прибуття адвоката до суду та очікування ним судового засідання, тобто, висновок Верховного Суду у подібних правовідносинах відсутній.
42.Відповідно Верховний Суд у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду цій справі бере до уваги, що у Верховний Суд у постановах від 25.05.2021 у справі № 910/7586/19, від 20.07.2021 у справі № 922/2604/20, від 18.05.2022 у справі № 910/4268/21, від 26.10.2022 у справі № 910/4277/21, від 18.04.2023 у справі № 903/378/22, від 23.03.2023 у справі № 921/434/21, від 25.04.2023 у справі № 910/21424/21, від 01.12.2021 у справі № 641/7612/16-ц, від 10.08.2022 у справі № 369/3817/19, від 27.04.2023 у справі № 280/4115/20 висловлював правову позицію про те, що такі стадії як прибуття до суду чи іншої установи та очікування є складовими правничої допомоги, які в комплексі з іншими видами правничої допомоги сприяють забезпеченню захисту прав та інтересів клієнта. З урахуванням наведеного, час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами. Зазначені висновки Верховного Суду є сталими, ґрунтуються на аналізі складових часу, необхідного для належного здійснення адвокатом представництва і підстав для відступу від них Верховний Суд у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду не вбачає.
43. Частиною першою статті 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
44. Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
45. За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
46. Закон "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту визначає гонорар.
47. Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини (пункт 28 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц; пункт 19 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2021 у справі № 910/12876/19).
48. Велика Палата Верховного Суду зауважує, що неврахування судом умов договору про надання правової допомоги щодо порядку обчислення гонорару не відповідає принципу свободи договору, закріпленому у статті 627 ЦК України.
49. Частинами першою та другою статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
50. З аналізу зазначеної норми слідує, що гонорар може встановлюватися у формі фіксованого розміру або ж погодинної оплати.
51. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.
52. Оскільки до договору про надання правової допомоги застосовують загальні вимоги договірного права, то гонорар адвоката, хоч і визначається частиною першою статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" як "форма винагороди адвоката", але в розумінні ЦК України становить ціну такого договору.
53. Таким чином, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу. Такий правовий висновок наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21.
54. При цьому суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
55. Вивчивши надані позивачем в обґрунтування адвокатських витрат документи та врахувавши відсутність заперечень Департаменту, зваживши на те, що заявлений до стягнення розмір витрат на оплату послуг адвоката є співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), відповідає критеріям розумності, співрозмірності та справедливості і не становить надмірний тягар для відповідача, у зв`язку з чим Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду дійшов висновку про задоволення заяви про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу у судах апеляційної та касаційної інстанцій та стягнення з Департаменту 16 400,00 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Керуючись статтями 123, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Заяву Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" задовольнити.
2. Стягнути з Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. В. Винниченка, 18; Ідентифікаційний код: 43493483) на користь Дочірнього підприємства "Львівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (79053, м. Львів, вул. В. Великого, 54; Ідентифікаційний код: 31978981) понесені витрати на професійну правничу допомогу в сумі 16 400 (шістнадцять тисяч чотириста) грн.
3. Доручити Господарському суду Львівської області видати наказ на виконання цієї додаткової постанови.
Додаткова постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуюча Л. Рогач
Судді О. Баранець
І. Булгакова
Т. Дроботова
О. Кібенко
Ю. Чумак