Справа № 743/149/23 Головуючий у І інстанції ОСОБА_1 Провадження № 11-кп/4823/605/23 Категорія - ч.2 ст.111 КК України Доповідач ОСОБА_2
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2023 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Чернігівського апеляційного суду в складі:
Головуючого-суддіОСОБА_2
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
секретаря судового засідання - ОСОБА_5
з участю: прокурора - ОСОБА_6
захисника - ОСОБА_7
обвинуваченого - ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження №22022270000000095 за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 на вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 23 травня 2023 року,
В С Т А Н О В И Л А :
Цим вироком:
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець м. Сєвєродонецьк, Луганської області, житель АДРЕСА_1 , розлучений, освіта середня-спеціальна, не працює, раніше неодноразово судимий, останній раз 29.11.2011 Краматорським міським судом Донецької області за ч.3 ст.289, ст.71 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 10 років, з конфіскацією майна; звільнений 02.11.2016 умовно-достроково на невідбутий строк 10 місяців 29 днів на підставі ухвали Бердичівського міського суду Житомирської області від 25.10.2016;
засуджений за ч.2 ст.111 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 15 (п`ятнадцять років) з конфіскацією усього належного йому на праві власності майна.
Запобіжний захід ОСОБА_8 , до набрання вироком законної сили, залишено без змін - у вигляді тримання під вартою.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_8 ухвалено рахувати з моменту його затримання - з 17 жовтня 2022 року.
Долю речових доказів вирішено у порядку ст.100 КПК України.
Вироком місцевого суду встановлено, що 24 лютого 2022 року о 5 годині президент російської федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні.
У подальшому, цього ж дня збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, здійснено пуски крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України та цивільним об`єктам, а також підрозділами зс та інших військових формувань рф здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна. При цьому, вказані агресивні дії здійснювались не лише з території російської федерації, але й з території Республіки Білорусь із застосуванням її цивільної та військової інфраструктури за сприяння представників її збройних сил та спеціальних служб.
У період із 5 години 24 лютого 2022 року та до цього часу підрозділи зс та інших військових формувань рф здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому, вогневі удари у тому числі здійснюються і по об`єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі та поранення значної кількості цивільних осіб, у тому числі жінок і дітей, знищення та пошкодження сотень цивільних об`єктів.
Із 05 год 30 хв 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який діє дотепер.
30 вересня 2022 року президент рф путін в.в., в порушення норм міжнародного права та хартії ООН, прийняв рішення про приєднання до складу російської федерації окупованих незаконними збройними формуваннями територій Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, чим вчергове порушив територіальну цілісність та недоторканність України.
Викладені обставини у своїй сукупності дають підстави стверджувати, що головною метою зовнішньої політики російської федерації з 2014 року і дотепер є знищення України як суверенної та незалежної держави, повалення законно обраної української влади, загарбання або встановлення контролю над її територією, знищення військового та економічного потенціалу України.
Таким чином, співпраця громадян України з російською федерацією, її збройними силами, спеціальними службами чи їх представниками, передача їм інформації, а також надання згоди на виконання активних дій в інтересах російської федерації явно шкодять суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності і державній безпеці України.
Обвинувачений ОСОБА_8 , будучи громадянином України, зневажливо ставлячись до Законів України, маючи непогашені судимості, за невстановлених в ході досудового слідства обставин, але не пізніше 24 вересня 2022 року, налагодив зв`язок з невстановленим в ході досудового слідства представником військових підрозділів рф на ім`я « ОСОБА_10 » та дав свою добровільну згоду на негласне співробітництво з ним, обравши собі агентурне ім`я (псевдонім) « ОСОБА_11 ».
При цьому, ОСОБА_8 був обізнаний про агресію рф проти України та усвідомлював, що « ОСОБА_10 » є представником військових формувань рф, приймає участь у збройній агресії проти України, а негласна співпраця з ним чи передача йому будь-яких відомостей військового чи оборонного характеру явно зашкодить державній безпеці України, а також підтримає дії російської федерації, спрямовані на завдання шкоди суверенітету, територіальній цілісності, недоторканості та обороноздатності України.
Достовірно усвідомлюючи вказані обставини, ОСОБА_8 прийняв протиправне рішення на регулярній основі надавати «ОСОБА_12», як представнику рф, відомості щодо переміщення, руху та розташування Збройних Сил України, підрозділів Державної Прикордонної Служби України та інших військових формувань, а також виконувати інші завдання останнього на засадах негласного та конфіденційного співробітництва.
В подальшому представник військових формувань рф « ІНФОРМАЦІЯ_2 » надав ОСОБА_8 завдання збирати та передавати йому інформацію стосовно дислокацій стратегічно важливих об`єктів, в тому числі військових частин, об`єктів критичної інфраструктури тощо на території Чернігівської області, а також бути готовим, за необхідності, приєднатись до збройних дій, спрямованих на окупацію території України.
За згоду на негласне співробітництво та подальше надання інформації, спрямованої на проведення підривної діяльності проти України, невстановлений в ході досудового слідства представник рф 24 вересня 2022 року переказав на особистий рахунок ОСОБА_8 № НОМЕР_1 в AT «А Банк» грошові кошти у сумі 501 грн.
Реалізуючи описаний злочинний умисел, направлений на надання «ОСОБА_12», як представнику російської федерації, допомоги у проведенні підривної діяльності проти України шляхом негласного співробітництва та надання інформації оборонного, економічного та суспільно-політичного характеру, діючи з корисливих мотивів, ОСОБА_8 26 вересня 2022 року за допомогою додатку «Telegram», прив`язаного до належного йому мобільного номеру НОМЕР_2 , передав на належний « ОСОБА_12 » абонентський номер НОМЕР_3 відомості щодо розташування блокпостів на території смт. Ріпки Чернігівської області, кількості військовослужбовців та їх озброєння.
При цьому, вказані відомості не були публічно доступними, не публікувались і не розмішувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, а отже становили оперативний інтерес для представників російської федерації та могли бути використані при проведенні підривної діяльності проти України шляхом планування та проведення бойових чи диверсійних дій проти України, направлених на захоплення її територій, зменшення її воєнного, економічного, соціального та морально-політичного потенціалу у сфері оборони шляхом проведення ударів по відповідних об`єктах, що ОСОБА_8 достовірно усвідомлював.
За вказані дії невстановлений в ході досудового слідства представник рф 30 вересня 2022 року переказав на особистий рахунок ОСОБА_8 № НОМЕР_1 в AT «А-Банк» грошові кошти у сумі 3005 грн.
04 жовтня 2022 року ОСОБА_8 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів, за допомогою додатку «Telegram», прив`язаного до його абонентського номеру НОМЕР_2 , передав на належний « ОСОБА_12 » абонентський номер НОМЕР_3 виготовлені план-схеми адміністративного приміщення відділу інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташованому поблизу АДРЕСА_1 .
За вказані дії невстановлений в ході досудового слідства представник рф 07 жовтня 2022 року переказав на особистий рахунок ОСОБА_8 № НОМЕР_1 в AT «А-Банк» двома транзакціями грошові кошти у сумі 1109 грн 22 коп.
Далі, 13 жовтня 2022 року на виконання злочинного умислу, направленого на надання допомоги іноземній державі - російській федерації та її представникам в проведенні підривної діяльності проти України, ОСОБА_8 за допомогою додатку «Telegram» передав на належний « ОСОБА_12 » абонентський номер НОМЕР_3 схему розташування блокпоста поблизу смт. Ріпки з координатами його розташування.
Цього ж дня ОСОБА_8 на виконання завдання невстановленого представника збройних формувань рф на ім`я « ІНФОРМАЦІЯ_2 » провів уточнення місця розташування, розвідку місцевості та фотографування в смт. Ріпки районного відділу Управління СБ України в Чернігівській області, Ріпкинського районного відділу ДСНС України, Ріпкинської районної лікарні, Ріпкинського районного суду, Ріпкинського районного відділу поліції. В подальшому вказані відомості ОСОБА_8 за допомогою додатку «Telegram» передав на належний «ОСОБА_12» абонентський номер НОМЕР_3 .
При цьому, ОСОБА_8 усвідомлював, що російська федерація здійснює широкомасштабну збройну агресію проти України та що вказані відомості можуть бути використані ними для планування та проведення бойових чи диверсійних дій проти України, направлених на захоплення її територій, зменшення її воєнного, економічного, соціального та морально-політичного потенціалу у сфері оборони шляхом проведення ударів по відповідних об`єктах.
Продовжуючи протиправне діяння, діючи на виконання злочинного умислу, направленого на надання допомоги представникам іноземної держави в проведенні підривної діяльності проти України, ОСОБА_8 15 жовтня 2022 року здійснив збір інформації щодо захисних споруд та берегових укріплень, які розміщені вздовж узбережжя р. Дніпро в с. Кам`янка, Чернігівського району Чернігівської області. В ході збору інформації ОСОБА_8 , використовуючи власний мобільний телефон марки «Samsung», здійснив їх фотографування, а в подальшому 17 жовтня 2022 року, за допомогою додатку «Telegram» здійснив їх передачу на належний «ОСОБА_12» абонентський номер НОМЕР_3 .
Далі ОСОБА_8 планував передати вказаній особі координати даних укріплень, проте не встиг вчинити вказані дії, оскільки 17 жовтня 2022 року був викритий співробітниками СБ України.
Не погоджуючись із рішенням суду, захисник ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 подав апеляційну скаргу, в якій просив змінити вирок суду першої інстанції та перекваліфікувати дії ОСОБА_8 з ч.2 ст.111 КК України на ч.3 ст.114-2 КК України. В обґрунтування скарги послався на неповноту судового розгляду, невідповідність висновків суду, викладених у вироку, фактичним обставинам кримінального провадження, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність. Вказав, що судом некоректно викладено пояснення обвинуваченого в судовому засіданні, а також не було зазначено, що « ОСОБА_13 » під час першого спілкування у WhatsApp, сказав йому, що він з «ДНР». Крім того зазначив, що твердження суду про те, що з переписки не вбачається погроз ОСОБА_8 з приводу його матері, яка проживає в м. Сєверодонецьк Луганської області, є особистим сприйняттям судом змісту переписки. Щодо неповідомлення ОСОБА_8 державним органам України про погрози від невстановленої особи на ім`я ОСОБА_14 , то обвинувачений пояснив це тим, що йому також надходили погрози не робити цього. Послався на те, що ОСОБА_8 вчинив кримінальне правопорушення внаслідок збігу тяжких особистих та сімейних обставин. Апелянт вважає, що дії ОСОБА_8 не утворюють об`єктивну сторону складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, і мають кваліфікуватися за ч.3 ст.114-2 КК України. Також зазначив, що більшість переданої обвинуваченим «ОСОБА_12» інформації щодо чисельності, озброєння, переміщення особового складу та інше була неправдивою та вигаданою. Крім того, як убачається з матеріалів кримінального провадження, 12.04.2022 начальником 2-го відділення СВ УСБУ в Чернігівській області до оперативного підрозділу Ріпкинського РВ УСБУ в Чернігівській області направлено доручення на проведення слідчих дій в рамках кримінального провадження №22022270000000013 від 27.03.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.111-1, ч.3 ст.114-2 КК України. Натомість заяв або повідомлень про вчинення даних кримінальних правопорушень або будь-якої інформації, яка вказувала б на самостійне виявлення слідчим, прокурором обставин, що можуть свідчити про вчинення вищевказаних правопорушень задля внесення їх до ЄРДР, як того вимагає ст.214 КПК України, до матеріалів справи не долучено. Також у порушення ст.214 КПК України, не була внесена до ЄРДР інформація від 26.09.2022 про те, що ОСОБА_8 за допомогою Інтернет-месенджерів підтримує контакт з невстановленим представником розвідувальних органів рф на ім`я « ОСОБА_13 » та можливо надає йому інформацію, яка становить інтерес для російських спецслужб. Разом з тим, відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.114-2 КК України, щодо ОСОБА_8 внесено за іншим повідомленням лише 17 жовтня 2022 року. Також інформація, яка вказувала на протиправний характер дій ОСОБА_8 , отримана за результатом проведення НСРД в рамках кримінального провадження №22022270000000013 від 27.03.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.111-1, ч.3 ст.114-2 КК України. Натомість, обвинувальний акт щодо ОСОБА_8 скеровано до суду в рамках виділеного кримінального провадження №22022270000000095 від 07.12.2022 за ознаками ч.2 ст.111 КК України. Дане кримінальне правопорушення в рамках кримінального провадження, в якому проводилися НСРД, не розслідувалось, а інформація отримана за результатами проведення НСРД в іншому кримінальному провадженні могла бути використана в кримінальному провадженні за №22022270000000095 від 07.12.2022 тільки на підставі ухвали слідчого судді, як того вимагає ст.257 КПК України. Проте на вказані порушення місцевий суд уваги не звернув.
Заслухавши доповідь судді; обвинуваченого ОСОБА_8 та його захисника, котрі підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити; прокурора, який просив вирок місцевого суду залишити без змін; дослідивши матеріали кримінального провадження та доводи скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарге не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Згідно ст.404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Висновок суду про доведеність вини обвинуваченого ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, за обставин, встановлених судом, відповідає фактичним обставинам і підтверджений зібраними у встановленому порядку доказами, які досліджені, належно оцінені судом і детально викладені у вироку суду.
У судовому засіданні апеляційного суду обвинувачений ОСОБА_8 свою вину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення визнав частково. Вважав, що його дії підлягають кваліфікації за ч.3 ст.114-2 КК України, оскільки він усе вчиняв через побоювання за життя матері, яка залишилась в окупованому м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Незважаючи на невизнання обвинуваченим вини у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, його винуватість знайшла своє підтвердження в судовому засіданні, вона відображена низкою доказів, яким суд дав належну оцінку.
Так, допитаний у місцевому суді свідок ОСОБА_15 - начальник прикордонної застави «Задеріївка» показав, що обвинувачений був затриманий, оскільки збирав інформацію про військових та через меседжери передавав до рф. Під час допиту в якості свідка, співробітники СБУ пред`явили йому фото з відміченими об`єктами, на яких він розпізнав блокпост у с.Задеріївка, позиції в с.Кам`янка біля кордону з Білорусією, схему їх підрозділу. Застава «Задеріївка» була намальована від руки, порядок розміщення об`єктів можна було зрозуміти та спланувати захоплення. На зображенні є карта села, зорієнтуватись, де поставлена відмітка - можна. Серед пред`явлених йому фото бачив зняту з квадракоптера ділянку, на якій було відмічено місце розташування їх підрзділу, яке в офіційному доступі розміщено не було.
Свідок ОСОБА_16 у судовому засіданні місцевого суду показав, що обвинувачений років три тому поселився з ним по-сусідству, займався ремонтом, жили вони бідно. Восени 2022 року ОСОБА_8 просив його відвезти на газову заправку до смт. Ріпки, щоб заправити газовий балон. Біля РЕСу в смт. Ріпках він залишив обвинуваченого, бо той сказав, що у нього справи в РЕСі.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_17 у суді першої інстанції показав, що проживає на хуторі по-сусідству з обвинуваченим. Восени минулого року проживав у сестри в с.Задеріївка, а в його будинку днів 4-5 жили військові. Свідок навідувався кормити собаку. Коли військові виїхали, ОСОБА_8 запитував у нього, хто вони. Обвинувачений часто ходив у ліс під приводом вигулу собак.
Окрім показань свідків, вина обвинуваченого підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом обшуку від 17.10.2022, згідно з яким, на підставі ухвали слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігові від 12.10.2022, було проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , під час якого ОСОБА_8 добровільно видав мобільний телефон марки «Samsung» моделі «SM- j710FN», який має доступ до управління обліковим записом з мобільного додатку «Telegram» із закріпленим мобільним номером НОМЕР_4 . Оглядом мобільного телефона встановлено його imei НОМЕР_5 , imei 2 НОМЕР_6 , s/n НОМЕР_7 із встановленою картою українського оператора зв`язку із мобільним номером НОМЕР_2 . Також було встановлено, що у вказаному мобільному телефоні, серед інших, встановлено мобільний додаток «Telegram» із закріпленим мобільним номером НОМЕР_2 .
В ході огляду вказаного мобільного додатку було встановлено спілкування з особою, яка підписана як «Брат мамин» з мобільним номером НОМЕР_3 . ОСОБА_8 повідомив, що на вказаний мобільний номер відправляв фотознімки розміщення укріплень позицій ЗСУ на території Чернігівської області. Разом з телефоном ОСОБА_8 надав файл-накопичувач. Разом з цим у розділі Галерея, серед інших, встановлені папки «скріншот» - скріншот - знімки екрану мобільного телефона, а саме, дороги сполученням «Київ-Чернігів-Нові Яриловичі» Е95 із відмітками позицій ЗСУ.
У ході обшуку вилучено мобільний телефон марки «Samsung» моделі «SM- j710FN» imei 1 НОМЕР_8 , imei 2 НОМЕР_6 , s/n НОМЕР_7 та флеш накопичувач Team Group 8 gb. (т.1, а.к.п.150-154);
- протоколом огляду речей та документів від 03.11.2022, згідно з яким у присутності двох понятих та спеціаліста ОСОБА_18 було оглянуто флеш-накопичувач марки «Team Group 8gb»; мобільний телефон марки «Samsung», в який вставлена сім-картка з мобільним номером НОМЕР_2 та флеш-накопичувач марки «Kingston» 8gb. При розблокуванні вказаного мобільного телефона будь-яких паролів та систем логічного захисту телефона не було. Далі було відкрито налаштування вказаного телефонау та розділ «Сведения о телефоне», де встановлені наступні характеристики телефона: марка «Samsung» модель «SM- J710FN», серійний номер НОМЕР_7 , ІМЕІ1: НОМЕР_9 , ІМЕІ2: НОМЕР_10 .
В подальшому було відкрито Інтернет-додаток «Telegram», встановлений на вказаному мобільному телефоні, з`явилась вкладка «Чати» із наявними переписками (листуванням) ОСОБА_8 із контактами. В подальшому було здійснено перехід до розділу «Налаштування» та виявлено відомості про власника акаунта, а саме: акаунт « ОСОБА_19 » із закріпленим номером телефона НОМЕР_2 .
Натиснуши на чат-переписку у мобільному Інтернет-додатку «Telegram» ОСОБА_8 із контактом « ОСОБА_20 », на екрані з`явилось листування у формі передачі текстових та фото-аудіо повідомлень від 17 жовтня 2022 року такого змісту: 0 08:18 Брат мамин: ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_19 : ІНФОРМАЦІЯ_12. На запитання чи виконав завдання? ОСОБА_19 : "Взагалі так. Зараз скину фото. Направляє фото. О 08:24 ОСОБА_19 направляє голосове повідомлення, тривалістю 01:36.
Далі, натиснувши на контакт «Брат мамин», встановлено номер мобільного телефону НОМЕР_3 , абонент російського мобільного оператора.
В подальшому на вказаному мобільному телефоні було відкрито розділ «Галерея», де виявлені наявні у вказаному розділі папки. Далі було відкрито папку «Скриншот» та виявлено скрін-шоти з «Google maps».
Після цього було відкрито папку «pictures», де виявлені знімки виготовлених схем, ймовірно блок-посту в АДРЕСА_1 та адміністративного приміщення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Далі мобільний телефон під`єднано до службового ноутбуку «Lenovo VI5 Gl IML» в режимі «тільки читання» та скопійовано вказані вище файли. За допомогою програмного засобу «HASHTAB» встановлено контрольні суми SHA1 усіх збережених файлів, а також за допомогою штатного діалогового вікна «Властивості» операційної системи отримано метадані стосовно дати зйомки та пристрою, на який вона здійснювалась. Отримані відомості сформовано в таблицю, з якої вбачається, що файли створювались у період з 04 жовтня 2022 року по 12 жовтня 2022 року на мобільний телефон Samsung SM- J710F.
У подальшому вказаний вище накопичувач «Team Group» 8gb під`єднано до службового ноутбуку «Lenovo VI5 Gl IML» в режимі «тільки читання» та оглянуто вміст засобами операційної системи службового комп`ютера.
В результаті встановлено, що на ньому, серед інших, міститься папка під назвою «Фото». При відкритті даної папки встановлено, що в ній наявні 15 фотознімків, які були збережені для подальшого запису на диск для лазерних систем зчитування та сформовані в Додаток №1 до протоколу огляду документів від 03.11.2022. Встановлено, що збережені в папку файли створювались 15 жовтня 2022 року на пристрій Samsung SM- J710F.
Далі, за допомогою програмного засобу «HASHTAB» було встановлено контрольні суми SHA1 усіх збережених файлів, а також за допомогою штатного діалогового вікна «Властивості» операційної системи отримано метадані стосовно дати зйомки та пристрою, на який вона здійснювалась. Отримані відомості сформовано в таблицю (т.1, а.к.п.155-185);
- протоколом проведення негласної слідчої дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, а саме системи миттєвого обміну електронними повідомленнями електронної інформаційної системи "Телеграм" від 05.10.2022, за результатами проведення якої встановлено, що акаунт месенджеру «Telegram», зареєстрований на номер телефона НОМЕР_3 . Ім`я користувача « ОСОБА_10 ». Серед діалогів наявна одна переписка з абонентським номером НОМЕР_2
З дослідженого диску з аудіозаписом встановлено, що відбувається спілкування між " ОСОБА_21 " - невстановленим представником розвідувальних органів рф на ім`я " ОСОБА_10 " та " ОСОБА_22 " - ОСОБА_8 . Йдеться про вказівку «ОСОБА_24» підчистити повідомлення в Телеграмі та Ватсапі, видалити переписку тільки у себе. ОСОБА_19 передає дані щодо кількості військових на заставі, їх озброєння, режиму несення служби на посту, щодо розміщення блокпостів, щодо військових та кількості техніки. Запевнення ОСОБА_19 про готовність прослідувати куди треба, допомогти "по місцю", третину зміг би "прорядити", замовити озброєння та необхідного, на його думку, військового спорядження. Далі йдеться про вказівку « ОСОБА_14 » щодо силових структур в районному центрі: передати місця розташування поліції, СБУ, прикордонників, пожежних, військових частин, органів влади, їх геолокацію та фото, план-схему застави в с. Задеріївка, план приміщень і території. «ОСОБА_24» зазначає, що фото в Гуглі - це добре, але треба актуальні фото для наведення дронів. ОСОБА_19 відправляє схему застави, блокпоста, скрини, файл з виглядом з дрона села Задеріївки, канали, кордон, річка Сож. Далі із спілкування вбачається, що ОСОБА_19 отримав завдання від «ОСОБА_24» почитати все про вербовку (т.1, а.к.п.213-234).
- протоколом проведення негласної слідчої дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 19.10.2022, за результатами проведення якої встановлено, що акаунт месенджеру «Telegram», зареєстрований на номер телефону НОМЕР_3 . Ім`я користувача « ОСОБА_24 ». Серед діалогів наявна одна переписка з абонентським номером НОМЕР_2 .
З дослідженого диску з аудіозаписом встановлено, що відбувається розмова між " ОСОБА_21 " - невстановленим представником розвідувальних органів рф на ім`я " ОСОБА_13 " та "Д" - ОСОБА_8 . Йдеться про умовні фрази, якщо спіймав щуку, то все добре, якщо спіймав карася - то не може говорити. ОСОБА_19 повідомляє, що у нього інша мотивація - вони нас хочуть знищити, виказує своє негативне ставлення до України. Також ОСОБА_19 повідомляє про переміщення військової техніки з смт. Добрянка до смт. Радуль, передає скрини та фото блокпостів, газової заправки, пожежної частини, Ріпкинської лікарні, приміщення поліції, суду, скидає фото берегових укриттів. Запис закінчується повідомленням ОСОБА_19 , що до нього хтось іде (т.2, а.к.п.1-41);
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.01.2023, згідно з яким у ході слідчої дії було вилучено виписку по особистому рахунку ОСОБА_8 ; паспорт споживчого кредиту; копії документів ОСОБА_8 ; Анкета-заява про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг в А-Банку; роздруківку IP-адрес (т.2, а.к.п.81-96);
- протоколом огляду речей та документів від 04.01.2023, згідно з яким було оглянуто належним чином засвідчену печатну копію виписки по особовому рахунку споживача ОСОБА_8 , з номером карти договору НОМЕР_1; паспорт споживчого кредиту «Кредитна картка «Зелена» споживача ОСОБА_8 ; анкета-заява про приєднання до Умов та Правил надання послуг в А-Банку споживача ОСОБА_8 ; копії особистих документів споживача ОСОБА_8 ; копія історії авторизацій (входів) до систем інтернет-банкінгу «Аbапk24» із зазначенням Ір-адрес, з яких здійснювалася така авторизація за номером договору ОСОБА_8 .
За результатами огляду виписки по особовому рахунку споживача ОСОБА_8 встановлено, що 24.09.2022 о 15 год 40 хв 27 сек на особисту картку ОСОБА_8 НОМЕР_1 були переведені грошові кошти у сумі 501 грн з описом транзакції: UAРАY*ТRАNSFЕRONLINE|KYIV|KYIV|UA отримання переказу коштів на картку АТ «А-Банк» у терміналах інших банків, зарахування переказів на карту;
30.09.2022 о 19 год 06 хв 52 сек на особисту картку ОСОБА_8 НОМЕР_1 були переведені грошові кошти у сумі 3005 грн з описом транзакції: ВАNK4YOU |KYIV|KYIV|UA отримання переказу коштів на картку АТ «А-Банк» у терміналах інших банків, зарахування переказу на карту;
07.10.2022 о 09 год 05 хв 01 сек на особисту картку ОСОБА_8 НОМЕР_1 були переведені грошові кошти у сумі 609 грн з описом транзакції: ЕРАY (А2С)|KYIV|KYIV|UA отримання переказу коштів на картку АТ «А-Банк» у терміналах інших банків, зарахування переказу на карту;
Того ж дня о 11 год 29 хв 22 сек на особисту картку ОСОБА_8 НОМЕР_1 були переведені грошові кошти у сумі 500,22 грн з описом транзакції: Р2Р.SРОYNТ.СОМ|KYIV|KYIV|UA отримання переказу коштів на картку АТ «А-Банк» у терміналах інших банків, зарахування переказу на карту (т.2, а.к.п.97-98);
- протоколом огляду місцевості від 16.12.2022, згідно з яким були оглянуті ділянки місцевості, які розташовані на автомобільній дорозі НОМЕР_11 в районі виїзду з смт. Ріпки, Чернігівської області в бік с. Задеріївка, Чернігівського району. В ході огляду встановлено, що за координатами вказаних посилань знаходяться блок-пости, на яких присутні військовослужбовці Збройних сил України та інших військових формувань.
В подальшому оглянута ділянка місцевості у с. Кам`янка, Чернігівського району, де за відповідними координатами були виявлені фортифікаційні споруди та берегові укріплення вздовж р. Дніпро (т.2, а.к.п.42-43);
- інформацією заступника начальника Ріпкинського РВ УСБ України в Чернігівській області на виконання в порядку ст.ст.40, 41 КПК України доручення слідчого оперативному підрозділу на проведення слідчих (розшукових) дій №743/12/631 від 17.10.2022 в рамках кримінального провадження №22022270000000013 від 27.10.2022, згідно якої Ріпкинським РВ Управління встановлено, що ОСОБА_8 за допомогою Інтернет-месенджера «Telegram» з 26.09.2022 по 17.10.2022 направив невстановленому представнику розвідувальних органів рф на ім`я « ОСОБА_24 », на номер мобільного телефону російського оператору зв`язку НОМЕР_3 , повідомлення з розташуванням наступних блокпостів: контрольний пост на виїзді з с. Задеріївка, Чернігівського району та області в сторону смт. Ріпки, Чернігівської області на автодорозі Т2561; блокпост 4 (БП 4) на в`їзді в смт. Ріпки, Чернігівської області зі сторонни села Задеріївка, Чернігівського району на автодорозі Т2561; блокпост 1 РЕС на в`їзді в смт. Ріпки, Чернігівської області зі сторони м. Чернігів на автодорозі М01.
Крім того, ОСОБА_8 направляв повідомлення з план-схемою наступних об`єктів: контрольний пост на виїзді з с. Задеріївка, Чернігівського району в сторону смт. Ріпки, Чернігівської області на автодорозі Т2561; блокпост 4 на в`їзді в смт. Ріпки, Чернігівської області зі сторони АДРЕСА_1 на автодорозі Т2561; відділ інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_13 (т.2, а.к.п103);
- інформацією начальника штабу-заступника командувача оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », згідно з якою інформація щодо місця розташування контрольного посту на виїзді в с.Задеріївка, Чернігівського району в сторону смт. Ріпки, Чернігівської області, щодо місця розташування блокпосту 4 (БП4) на в`їзді в АДРЕСА_2 зі сторони АДРЕСА_1 на автодорозі Т2561, щодо місця розташування блокпосту 1 РЕС на в`їзді в смт. Ріпки, Чернігівської області зі сторони м. Чернігів, шодо розміщення (поширення) у відкритих джерелах інформації стосовно місця встановлення берегових укріплень та захисних споруд на узбережжі р. Дніпро в селі Кам`янка, Чернігівського району, Чернігівської області - значена інформація не розміщувалась у відкритих джерелах (т.2, а.к.п.105);
- інформацією начальника Чернігівської обласної військової адміністрації ОСОБА_25 від 24.12.2022, згідно з якою інформація щодо розташування контрольних постів, блокпостів в районі с. Задеріївка, Чернігівського району та області, смт. Ріпки, Чернігівської області та встановлення берегових укріплень і захисних споруд на узбережжі р. Дніпро в с. Кам`янка, Чернігівського району та області, Чернігівською обласною військовою адміністрацією не розміщувалась (не поширювалась) у відкритий доступ (т.2, а.к.п.106-107);
- інформацією начальника Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України ОСОБА_26 від 15.12.2022, згідно з якою інформація щодо розташування контрольних постів, блокпостів в районі
АДРЕСА_2 та розміщення у відкритий доступ щодо встановлення берегових укріплень та захисних споруд на узбережжі р. Дніпро в с. Кам`янка, Чернігівського району Чернігівської області у відкритому й будь-якому іншому доступі та формах на офіційних сторінках Генерального штабу Збройних Сил України, Сил територіальної оборони Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України у соціальних мережах, друкованих виданнях та інших засобах масової інформації, на офіційному веб-сайті Збройних Сил України не розміщувалась (т.2, а.к.п.108-110);
- інформацією начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 від 26.12.2022, згідно з якою інформація щодо розташування місць несення служби прикордонних нарядів на ділянці відповідальності прикордонного загону у відкритий доступ не розміщувалась та пе поширювалась. Розміщення, застосування особового складу підрозділів охорони державного кордону НОМЕР_12 прикордонного загону імені князя ІНФОРМАЦІЯ_5 містяться в наказах та в бойових розпорядженнях (наказах), які мають гриф з обмеженим доступом "Таємно" (т.2, а.к.п.111-113);
- інформацією начальника Департаменту контррозвідки СБУ від 10.02.2023, згідно з якою за наявними даними, першочерговими об`єктами розвідувального інтересу та спрямувань спецслужб рф в умовах триваючої масштабної збройної агресії залишаються дані щодо місць дислокації особового складу, військової техніки сил оборони та їх штабів, особливостей функціонування блокпостів, берегових укріплень і інших захисних споруд Збройних сил України та інших військових формувань навколо міст.
Розголошення вказаних відомостей російській стороні може завдати шкоди державній безпеці України, так як знижує ступінь захищеності даних об`єктів, підвищує їх диверсійну уразливість, може призвести до загрози життю і здоров`ю громадян.
При цьому, ступінь шкоди, що може бути завдана державній безпеці у разі витоку вказаної інформації до російської сторони слід розглядати у кожному окремому випадку в залежності від характеру тих чи інших конкретних відомостей, які стали відомі представникам спецслужб рф (т.2, а.к.п.114-115).
Отже, місцевий суд, дослідивши, перевіривши та проаналізувавши в судовому засіданні всі вищевказані докази в їх сукупності, як такі, що узгоджуються між собою та не викликають сумніву, правильно дійшов висновку про необхідність кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_8 за ч.2 ст.111 КК України, як державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілосності та недоторканності, обороноздатності, державній та економічній безпеці України у виді надання іноземній державі, іноземній організації та їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану, з чим погоджується і колегія суддів.
Посилання сторни захисту на необхідність кваліфікації дій ОСОБА_8 за ч.3 ст.114-2 КК України, не заслуговує на увагу, оскільки в повному обсязі спростовуються матеріалами кримінального провадження, та, на переконання колегії суддів, є лише способом уникнення кримінальної відповідальності.
Так, частина 2 ст.111 КК України передбачає відповідальність за державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинені в умовах воєнного стану.
Об`єктивна сторона державної зради може виражатися в різних формах, які вичерпним чином визначені в частині першій статті 111 КК України.
Перехід на бік ворога полягає в наданні безпосередньої допомоги державі, з якою Україна перебуває в умовах воєнного стану або збройного конфлікту. Форми такого переходу можуть бути різними: перехід до ворога через лінію фронту; вступ до армії ворожої держави; участь за її завданням у бойових діях проти України; надання різної допомоги агентам такої держави та ін.
Перехід на бік ворога може полягати як у переході на територію ворожої держави (так званий фізичний перехід), так і в наданні допомоги такій державі або її представникам на території України (так званий інтелектуальний перехід). У цій формі державна зрада визнається закінченою з моменту, коли особа почала надавати допомогу ворогові.
Обов`язковою ознакою об`єктивної сторони аналізованої форми державної зради є час вчинення злочину - в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту.
Надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України полягає в будь-якій допомозі у проведенні підривної діяльності проти інтересів України. При цій формі не має значення, як діяла особа - за завданням іноземної держави чи з власної ініціативи.
Державна зрада вважається закінченою з моменту, коли особа фактично почала надавати допомогу іноземній державі, іноземній організації чи їх представникам у проведенні підривної діяльності проти України.
Із суб`єктивної сторони державна зрада характеризується прямим умислом. Обов`язковою ознакою державної зради є мета - заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
Як убачається з встановлених судом першої інстанції фактичних обставин кримінального провадження та показань, наданих обвинуваченим ОСОБА_8 , останній здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шляхом надання добровільної згоди, в особистій переписці, на регулярній основі надавати «ОСОБА_12», як представнику рф, відомостей щодо переміщення, руху та розташування Збройних Сил України, підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_10 та інших військових формувань шляхом відправки фотознімків, скріншотів екрану мобільного телефону (фотографування в смт. Ріпки районного відділу Управління СБ України в Чернігівській області, Ріпкинського районного відділу ДСНС України, Ріпкинської районної лікарні, Ріпкинського районного суду, Ріпкинського районного відділу поліції), інформації про військові об`єкти, військовослужбовців, військової техніки ЗСУ та об`єктів критичної інфраструктури (виготовляв план-схеми адміністративного приміщення відділу інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ІНФОРМАЦІЯ_5 та блок-посту, розташованому поблизу АДРЕСА_1 ), а також виконував інші завдань останнього на засадах негласного та конфіденційного співробітництва за грошову винагороду.
Зібрана обвинуваченим та передана представнику іноземної держави інформація не є інформацією із загальним доступом, становить першочерговий розвідувальний інтерес та спрямування спецслужб рф в умовах триваючої масштабної збройної агресії та могла заподіяти шкоду державній безпеці України, оскільки знижує ступінь захищеності даних об`єктів, підвищує їх диверсійну уразливість, може призвести до загрози життю і здоров`ю громадян.
Колегія суддів вважає, що вказані умисні дії ОСОБА_8 були спрямовані саме на нанесення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України та знищення військових об`єктів, військовослужбовців і військової техніки ЗСУ та об`єктів критичної інфраструктури. Обвинувачений здійснив саме інтелектуальний перехід на бік ворога, так як надав добровільну згоду на допомогу представнику держави, з якою Україна перебуває у стані війни. При цьому, перехід на бік ворога в даному кримінальному провадженні є закінченим злочином, оскільки ОСОБА_8 , отримавши від представника рф пропозицію на співпрацю, не тільки на неї погодився, а й виконав всі поставлені перед ним завдання, тобто виконав в інтересах ворога дії на шкоду Україні.
ОСОБА_8 протягом тривалого часу, з 24.09.2022 по 17.10.2022, доки не був затриманий співробітниками УСБУ в Чернігівській області, проявляв активну та свідому участь у зборі інформації за дорученнями, що свідчить про усвідомлення ним усіх фактичних обставин, їх наслідків та соціального значення діяння, а саме надання допомоги представникам іноземної держави в проведенні підривної діяльності проти України, спрямованої на шкоду обороноздатності та державній безпеці України.
Отже, висновок суду першої інстанції про кваліфікацію дій обвинуваченого ОСОБА_8 за ч.2 ст.111 КК України є правильним та знайшов своє підтвердження в ході апеляційного розгляду.
Посилання сторони захисту на те, що дії ОСОБА_8 необхідно кваліфікувати саме за ч.3 ст.114-2 КК України, є неспроможними.
Частина 3 ст.114-2 КК України передбачає відповідальність за поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних сил України чи інших збройних формувань України, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом ЗСУ, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки МО України, Службою безпеки України чи в інших офіційних джерелах, вчинене в умовах воєнного стану, з корисливих мотивів, або з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України, або її представникам, або іншим незаконним збройним формуванням, за відсутності ознак державної зради або шпигунства.
Відповідальність за вказане діяння може настати лише у разі, якщо воно є несанкціонованим, тобто відповідна інформація попередньо не була розміщена у відкритому доступі визначеними суб`єктами (Генеральний штаб Збройних Сил України, Міністерство оборони України або інші уповноважені державні органи).
Разом з тим, дії вчинені з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України, або її представникам мають кваліфікуватися за ст.111 КК України - як державна зрада у формі надання допомоги іноземній державі або її представникам у проведенні підривної діяльності проти України, - якщо ці дії вчинені громадянином України, а відповідні відомості згідно із ЗВДТ не є державною таємницею.
З огляду на викладене, за результатами апеляційного розгляду, колегією суддів не встановлено підстав для перекваліфікації дії обвинуваченого ОСОБА_8 на ч.3 ст.114-2 КК України.
Посилання апелянта на некоректно викладені пояснення обвинуваченого, а також на погрози ОСОБА_8 з приводу його матері, яка проживає в місті Сєверодонецьк, Луганської області, та вчинення злочину внаслідок тяжких особистих та сімейних обставин, не заслуговують на увагу, з огляду на таке.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що переписка між обвинуваченим та представником рф вібувалася в умовах воєнного стану. В цей час, до обвинуваченого через інтернет-месенджер Вацсап звернувся представник іноземної держави, що підтвердив сам ОСОБА_8 у суді першої інстанції, зазначивши, що за прізвищем зрозумів, що спілкується з особою чеченської національності. А оскільки інформацією з каналів зв`язку встановлено, що українськими операторами мобільного зв`язку даний номер не обслуговується, то переписка велась з території іноземної держави.
З переписки ОСОБА_8 з «ОСОБА_14» слідує, що останні застосовували конспіративні заходи, умовні терміни, позивні, щоб не було можливості викрити ОСОБА_8 . При цьому, сам обвинувачений займав активну позицію - вишукував та передавав інформацію, яка могла б становити інтерес для іноземної держави, проявляв ініціативу, активно обговорював отримані завдання та пропонував варіанти їх вирішення, за що в подальшому отримував грошову винагороду у вигляді переказів. За вказівкою « ОСОБА_14 » обвинувачений знищив усю інформацію з меседжера Вацсап.
Наведене свідчить про те, що обвинувачений розумів, що надає інформацію представинку іноземної держави на підрив інтересів України, і розумів яку інформацію надає, окрім того висловлював і бажав настання певних наслідків.
А посилання сторони захисту на погрози ОСОБА_8 з приводу його матері, яка проживає на тимчасово окупованій території, та вчинення злочину внаслідок тяжких особистих та сімейних обставин, є лише намаганням обвинуваченого переконати у цьому колегію суддів, з метою покращення свого становища, і спростовується змістом переписки, з якої не вбачається, що ОСОБА_8 хтось погрожував з будь-якого приводу. Навпаки, обвинувачений радиться з «ОСОБА_14», чи слід евакуювати матір з окупованої території, оскільки її будинок знаходиться в зоні бойових дій, та просить « ОСОБА_14 » за можливості її провідати (т.2, а.к.п.224).
Щодо незвернення ОСОБА_8 до державних органів України з приводу отриманих повідомлень від представника іноземної держави, через погрози цього не робити, як про вказує захисник, то наведене не підтверджується зібраними в матеріалах кримінального провадження доказами. Жодних дій на припинення погроз обвинувачений не вчиняв, а навпаки, брав активну участь у зборі та передачі інформації та виказував своє негативне ставлення до держави Україна.
Посилання апелянта на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, допущені під час досудового розслідування, не заслуговує на увагу, з наступних міркувань.
27 березня 2022 року до Єдиного реєстру досудового розслідування за №22022270000000013 були внесені відомості за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.111-1, ч.3 ст.114-2 КК України, та розпочато досудове розслідування. Такі відомості були внесенні на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих державних органів щодо виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень, оскільки після окупації частини Чернігівської області російськими військами, окремі громадяни України надавали сприяння окупантам у проведенні підривної діяльності на користь країни-агресора (т.1, а.к.п.45).
12.04.2022, після деокупації території Чернігівської області, начальником 2-го відділення СВ УСБУ в Чернігівській області до оперативного підрозділу Ріпкинського РВ УСБУ в Чернігівській області направлено доручення на проведення слідчих дій в рамках вищевказаного кримінального провадження №22022270000000013 від 27.03.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.111-1, ч.3 ст.114-2 КК України (т.1, а.к.п.195-196).
А тому є безпідставним посилання захисника на відсутність заяв або повідомлень про вчинення даних кримінальних правопорушень або будь-якої інформації, яка вказувала б на самостійне виявлення слідчим, прокурором обставин, що можуть свідчити про вчинення вищевказаних правопорушень задля внесення їх до ЄРДР, як того вимагає ст.214 КПК України. У даному випадку проводилася перевірка інформації щодо причетності осіб - громадян України до сприяння діям російським військам та надання їм усілякої допомоги. Під час проведення такої перевірки і була встановлена причетність ОСОБА_8 до діяльності на користь країни-агресора за грошову винагороду та попередньо в рамках даного кримінального провадження 17.10.2022 були внесені відомості до ЄРДР за №22022270000000076 про кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.114-2 КК України безпосередньо щодо ОСОБА_8 (т.1, а.к.п.46).
Під час проведення досудового розслідування кримінального провадження за №22022270000000013 від 27.03.2022, на підставі постанови прокурора відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_6 від 17.10.2022, матеріали досудових розслідувань №22022270000000013 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.111-1, ч.3 ст.114-2 КК України, та №22022270000000076 за ч.3 ст.114-2 КК України, були об`єднані в одне провадження за №22022270000000013 (т.1, а.к.п.60).
17 жовтня 2022 року в рамках об`єднаного кримінального провадження №22022270000000013 ОСОБА_8 було письмово повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України (т.1, а.к.п.66-70).
У подальшому, на підставі постанови прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та Державної прикордонної служби Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_6 було виділено з матеріалів досудового розслідування за №22022270000000013 від 27.03.2022 матеріали досудового розслідування за фактом надання (поширення) ОСОБА_8 в умовах воєнного стану, з корисливих мотивів, російській федерації як державі, що здійснює збройну агресію проти України, інформації, яка раніше не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом ЗСУ, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, про переміщення, рух та розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, з можливістю їх ідентифікації на місцевості, згідно із переліком, який додається, в окреме провадження за № 22022270000000095 від 07.12.2022 за ч.3 ст.114-2 КК України. Відповідні відомості внесено до ЄРДР (т.1, а.к.п.188-189).
18 січня 2023 року ОСОБА_8 було письмово повідомлено про нову та зміну раніше повідомленої підозри, а саме у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України (т.1, а.к.п.131-141).
Саме з цією правовою кваліфікацією дій ОСОБА_8 у подальшому був направлений обвинувальний акт до суду першої інстанції.
Доводи захисника про те, що НСРД в рамках кримінального провадження №22022270000000095 від 07.12.2022 не проводились, а інформація, отримана за результатами НСРД, могла бути використана в цьому кримінальному провадженні тільки на підставі ухвали слідчого судді, як того вимагає ст.257 КПК України, є безпідставними.
Так, дозвіл на проведення НСРД був наданий слідчим суддею Чернігівського апеляційного суду у кримінальному провадженні №22022270000000013 від 27.03.2022, з якого у подальшому були виділені в окреме провадження матеріали досудового розслідування №22022270000000095 щодо ОСОБА_8 .
А тому, інформація, отримана за результатами проведення НСРД є належним та допустимим доказом винуватості ОСОБА_8 .
Відтак, позицію сторони захисту щодо наявності в діях ОСОБА_8 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.114-2 КК України, колегія суддів вважає як захисну, з метою уникнення ним відповідальності за скоєне або поліпшення свого становища, так як вона повністю спростовується вищенаведеними доказами, у зв`язку з чим колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги захисника обвинуваченого.
Відповідно до ст.65 КК України суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.
Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.
Призначаючи ОСОБА_8 міру покарання, суд першої інстанції, відповідно до вимог ст.65 КК України, врахував ступінь суспільної небезпеки та тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, ставлення обвинуваченого до скоєного; дані про його особу, який раніше неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності, має непогашені судимості, за місцем проживання характеризується посередньо; відсутність обставин, які пом`якшують покарання; обставину, яка обтяжує покарання - рецидив кримінального правопорушення; та дійшов правильного висновку про необхідність призначення обвинуваченому покарання саме у виді позбавлення волі, у межах санкції ч.2 ст.111 КК України, за якою він притягується до кримінальної відповідальності, що буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень, оскільки його перевиховання неможливе без ізоляції від суспільства, з чим погоджується і колегія суддів.
За таких підстав, призначене ОСОБА_8 покарання у виді позбавлення волі, визначене місцевим судом, з урахуванням обставин, які бралися ним до уваги при його призначенні, не становить «особистого надмірного тягаря для особи», адже воно відповідає справедливому балансу між загальними інтересами суспільства й вимогами захисту основоположних прав особи.
Отже, всі обставини, на які посилається апелянт, судом першої інстанції при призначенні ОСОБА_8 покарання враховані, тому доводи про суворість покарання не заслуговують на увагу і спростовуються вищенаведеним, у зв`язку з чим апеляційна скарга сторони захисту у цій частині не підлягає задоволенню.
Порушень місцевим судом вимог кримінального або кримінального процесуального закону, які б давали підставу для зміни або скасування судового рішення, колегією суддів не встановлено.
Керуючись ст.ст. 404, 407, 419 КПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 - залишити без задоволення, а вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 23 травня 2023 року щодо ОСОБА_8 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом трьох місяців, а засудженим, який утримується під вартою, - в той самий строк з дня вручення йому копії судового рішення.
СУДДІ:
ОСОБА_3 ОСОБА_2 ОСОБА_4