Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2023 року Справа№234/4770/18
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору ОСОБА_2 , про стягнення одноразової допомоги на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , діючи в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , звернулась до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому просила суд стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 одноразову страхову допомогу на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого в сумі 982256,40 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що її дочка на підставі статті 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» має право на отримання одноразової допомоги в розмірі не менше п`ятирічного заробітку потерпілого, а саме померлого на виробництві батька ОСОБА_3 . В зв`язку з відмовою відповідача виконати вимоги закону в добровільному порядку звернулась до суду з даним позовом.
Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 17 березня 2020 року, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного суду від 10 червня 2020 року, позов ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , задоволено.
Постановою Верховного Суду від 12 січня 2022 року рішення Краматорського міського суду Донецької області від 17 березня 2020 року та постанову Донецького апеляційного суду від 10 червня 2020 року скасовано. Провадження у справі закрито.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалив справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення одноразової допомоги на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого направити для розгляду до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до ухвали суду від 01.05.2023 замінено відповідача на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Ухвалою суду від 15.05.2023 до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, залучено ОСОБА_2 у зв`язку з досягненням нею повноліття.
Первісний відповідач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заперечило проти позову, зазначивши, що за відсутності встановлення факту проживання однією сім`єю між дочкою ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_3 відсутні законні підстави призначати одноразову допомогу на сім`ю. Відповідач посилається на норми пункту 5.1 розділу 5 «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування України 19 липня 2018 року № 11, згідно з якими для отримання одноразової допомоги на сім`ю дружиною (чоловіком) або дитиною, реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відзив на позовну заяву не надало.
На виконання ухвали суду від 01.05.2023 відповідач - ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що згідно з наявною інформацією ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) Краматорським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в червні 2020 року було нараховано одноразову допомогу в разі смерті потерпілого його сім`ї згідно постанови Донецького апеляційного суду від 10.06.2020 № 234/4770/18 (постанова № 14016/260083/21584/1 від 08.12.2022 року). В лютому 2022 року сума одноразової допомоги в разі смерті потерпілого його сім`ї була знята з нарахувань на підставі постанови Верховного Суду від 12.01.2022 №61-11966св20.
Про своє ставлення до заявленого позову відповідач суд не повідомив.
Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є, в тому числі, розумні строки розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Тому відповідно до наведених норм справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи обставини збройної агресії проти України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
ОСОБА_3 перебував у трудових відносинах з ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу», працюючи виконуючим обов`язки гірничого майстра.
28.09.2014 під час виконання своїх трудових обов`язків з ОСОБА_3 стався нещасний випадок, внаслідок якого він загинув. За результатом проведення розслідування нещасного випадку складено акт від 13.11.2014 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом за формою Н-1.
В період з 28.04.2001 року ОСОБА_3 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 , який розірвано відповідний до актового запису від 21.01.2013 в свідоцтві про розірвання шлюбу.
Згідно зі свідоцтвом про народження від 28.09.2001 серії НОМЕР_2 дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_1 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З відповіді Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 16.03.2018 за №01-06/879 випливає відмова у задоволенні заяви ОСОБА_2 відносно призначення одноразової допомоги на сім`ю у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 оскільки згідно з наданими документами дочка не мешкала однією сім`єю разом з померлим.
ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Місцем реєстрації ОСОБА_3 згідно паспорту серії НОМЕР_3 є АДРЕСА_2 .
Відповідно до постанови Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області № 0536/13876/13876/2 від 12.11.2015 ОСОБА_2 призначена одноразова допомога в зв`язку зі смертю потерпілого на виробництві в сумі 196451,28 грн., яку розраховано із середньомісячної заробітної плати 16370,94 грн.
ОСОБА_2 також призначені щомісячні страхові виплати в сумі 6139,10 грн. відповідно до постанови № 0536/13876/13876/3 від 12.11.2015.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд зазначає, що відповідно до вимог статті 1 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі Закон № 1105-ХІV), завданням страхування від нещасних випадків на виробництві є проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров`ю застрахованих, викликаним умовами праці; відновлення здоров`я та працездатності потерпілих від нещасних випадків або професійного захворювання на виробництві; відшкодування шкоди, пов`язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини, надання їм соціальних послуг у зв`язку з ушкодженням здоров`я, а також у разі смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.
Спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються у судовому порядку (стаття 55 вказаного Закону).
За змістом статті 28 Закону № 1105-ХІV (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) страхові виплати, які Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку складаються із:
1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (щомісячна страхова виплата);
2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3) страхової виплати пенсії по інвалідності потерпілому;
4) страхової виплати пенсії у зв`язку з втратою годувальника;
5) страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
6) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Приписами пункту 7 статті 34 Закону № 1105-ХІV встановлено, що у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання розмір одноразової допомоги його сім`ї повинен бути не меншим за п`ятирічну заробітну плату потерпілого і, крім того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні, а також на його дитину, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого.
Згідно зі статтею 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (стаття 6 СК України).
Отже формальне відображення вимог до сім`ї не поширюють свою дію на дітей та не мають правового значення для вирішення спору, що виник, оскільки з`ясування обставин щодо спільного проживання батька з дочкою, спільного побуту та наявності взаємних права і обов`язків знаходяться поза межами предмету спору що виник.
З наведеного випливає, що неповнолітня ОСОБА_2 є членом сім`ї загиблого ОСОБА_3 .
Водночас, рішенням Апеляційного суду Донецької області від 14.09.2017 скасовано рішення Краматорського міського суду від 01.06.2017 у цивільній справі №234/14392/16-ц, в якій на отримання одноразової виплати претендували також батьки загиблого, однак в задоволенні позову останніх про встановлення факту проживання однією сім`єю та стягнення одноразової допомоги відмовлено.
Постановою Верховного суду від 02.09.2019 рішення Апеляційного суду Донецької області від 14.09.2017 залишено без змін.
Отже на момент смерті ОСОБА_3 сім`ю загиблого складає виключно його дочка ОСОБА_2 , яка незалежно від місця проживання має право на призначення та отримання одноразової допомоги в розмірі не меншому за п`ятирічний заробіток потерпілого відповідно до пункту 7 статті 34 Закону № 1105-ХІV.
Таким чином органом Фонду соціального страхування України в Донецькій області неправомірно обмежено виплату одноразової допомоги неповнолітній ОСОБА_2 у зв`язку зі смертю потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Стосовно способу захисту порушеного права шляхом стягнення недоплачених виплат суд зазначає, що провадження в цій справі відкривалося за правилами цивільного судочинства. Проте, при розгляді справи в порядку адміністративного судочинства суд враховує, що відповідно до статті 58 Закону №1058-IV в редакції станом на час вирішення справи Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та статутом Пенсійного фонду.
За приписами статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Виходячи з обставин справи, суд дійшов висновку, що заявлені на користь третьої особи позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 одноразової допомоги на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову допомогу на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого ОСОБА_3 із розрахунку середньомісячної заробітної плати 16370,94 грн. з урахуванням фактично виплачених сум.
За приписами статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн., наведена сума підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), третя особа із самостійними вимогами ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), про стягнення одноразової допомоги на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 одноразової допомоги на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого ОСОБА_3 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову допомогу на сім`ю в розмірі п`ятирічного заробітку загиблого ОСОБА_3 із розрахунку середньомісячної заробітної плати 16370 (шістнадцять тисяч триста сімдесят) грн. 94 коп. з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов