Окрема думка судді ОСОБА_1
справа № 753/12578/19
провадження № 51-206кмо22
У цьому кримінальному провадженні на розгляд Об`єднаної палати ККС було винесено питання про те, хто є суб`єктом продовження строку досудового розслідування, якщо клопотання про продовження такого строку подано в об`єднаному кримінальному провадженні, відомості про перше кримінальне правопорушення у якому були внесені до ЄРДР до введення в дію положень Закону № 2147-VIII, а щодо наступних - після визначеної цим Законом дати, тобто з 16 березня 2018 року.
Це питання обумовлене неодноразовим внесенням змін до тих норм КПК, які регулюють строки досудового розслідування, у тому числі і їхнє продовження, зокрема:
(1) в редакції Закону № 1697-VII, що діяла до 16 березня 2018 року, продовження строку досудового розслідування належало до повноважень прокурора. Щоправда, від строку, на який слід було продовжити строк досудового розслідування, залежав лише ієрархічний рівень прокурора за системою органів прокуратури, який був вправі вирішувати означене питання;
(2) Законом № 2147-VIII, яким внесено зміни до ст. 294 КПК, було визначено, що якщо подано клопотання про продовження строку досудового розслідування до 6 чи до 12 місяців, то це питання вирішує слідчий суддя.
Водночас Прикінцеві положення Закону № 2147-VIII містять застереження щодо застосування правил продовження строку досудового розслідування та передбачають, що зазначені зміни не мають зворотної дії в часі та застосовуються до справ, по яких відомості про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР після введення в дію цих змін (тобто з 16 березня 2018 року).
Аналіз вказаних змін до порядку продовження строків досудового розслідування свідчить, що повноваження слідчого судді щодо продовження цих строків однозначно поширюються на провадження, які розпочаті з 16 березня 2018 року.
Однак кого слід вважати суб`єктом продовження строків досудового розслідування в кримінальному провадженні, відомості про яке було внесено до ЄРДР до 16 березня 2018 року, яке згодом було об`єднано з іншим кримінальним провадженням, відомості про яке внесено до ЄРДР з 16 березня 2018 року - питання, яке вирішували неоднаково.
Колегія суддів об`єднаної палати вирішила, що в таких об`єднаних провадженнях суб`єктом продовження строку досудового розслідування є слідчий суддя.
Я не погоджуюся з цією позицією своїх колег та наводжу такі свої міркування.
По-перше, законодавець сам визначив, що зміни до ст. 294 КПК в редакції Закону № 2147-VIII не мають зворотної дії в часі та застосовуються до справ, в яких відомості про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР після введення в дію цих змін (тобто з 16 березня 2018 року).
Фактично таке застереження у прикінцевих положеннях названого Закону є винятком з правила і законодавець не випадково встановив дію цього правила у часі. В даному випадку він поширив дію положень ст. 294 КПК в редакції Закону № 2147-VIII лише на кримінальні провадження, відомості про які внесені до ЄРДР після 16 березня 2018 року, тим самим обумовив особливості їхнього застосування.
Законодавець вказівкою на те, що на «старі» провадження (внесені до 16 березня 2018 року) не поширюються нові положення про визначення строків досудового розслідування, в т. ч. і про продовження строків досудового розслідування, фактично надав старій редакції ст. 294 КПК переживаючу дію. Адже ці «старі» положення за законодавчим формулюванням поширюються на ті провадження, відомості про які були внесені до 16 березня 2018 року.
Одразу зауважу, що переконана, що таке законодавче застереження щодо дії «старих» положень не суперечить ст. 5 КПК, оскільки фактично законодавцем встановлено виняток, спеціальне положення про застосування положень ст. 294 КПК у редакції, яка діяла до 16 березня 2018 року.
Як наслідок, я вважаю, що у провадженнях, що внесені до ЄРДР до 16 березня 2018 року строки досудового розслідування уповноважений продовжувати саме прокурор.
По-друге, саме такий режим повинен поширюватися і на ті провадження, які об`єднані з кримінальним провадженням, внесеним до ЄРДР до 16 березня 2018 року. Адже правовий режим в об`єднаному кримінальному провадженні прямо пов`язаний із тим правовим режимом, який діяв у тому провадженні, що було внесено до ЄРДР раніше. Такий висновок безпосередньо слідує із положень ч. 7 ст. 217 КПК.
Я цілком погоджуюся із позицією суддів, які передали провадження на розгляд об`єднаної палати ККС і в тексті своєї ухвали зауважили, що за умови об`єднання матеріалів декількох досудових розслідувань утворюється одне об`єднане кримінальне провадження, якому, відповідно, присвоюється номер того провадження, що було розпочато раніше, а тому й правовий режим у об`єднаному кримінальному провадженні визначається згідно з тим процесуальним порядком продовження строку досудового розслідування, який передбачений для провадження, що було розпочато раніше.
Отже, у разі продовження строку досудового розслідування підлягає застосуванню той правовий режим, який діяв на момент внесення до ЄРДР відомостей щодо того провадження, яке розпочалося раніше.
Окремо акцентую на тому, що на сьогодні у практиці правозастосування склалося три ситуації, що стосуються продовження строків досудового розслідування у об`єднаних кримінальних провадженнях, в яких є провадження, що внесені до ЄРДР ще до 16 березня 2018 року:
1. строки продовжив прокурор;
2. строки продовжив слідчий суддя;
3. прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строків, однак слідчий суддя вказав, що це компетенція прокурора.
Вище я зазначила, що вважаю, що у «старих» кримінальних провадженнях (внесених до 16 березня 2018 року) і тих, які з ними об`єднані, суб`єктом продовження строків досудового дослідування є прокурор, оскільки законодавець чітко визначив, що положення Закону № 2147-VIII не мають зворотної дії в часі.
Однак я вважаю, що якщо такі строки було продовжено слідчим суддею, то про порушення положень кримінального процесуального закону вести мову не можна. Адже ухвалення рішення слідчим суддею забезпечує ще вищий рівень дотримання гарантій прав і свобод учасників процесу. Тим більше, що станом на сьогодні саме слідчий суддя повноважний продовжувати строки досудового розслідування.
Таким чином, я вважаю, що якщо продовження строку досудового розслідування тих кримінальних проваджень, відомості про які було внесено до ЄРДР до 16 березня 2018 року, було компетенцією прокурора відповідного рівня, то й у випадку його об`єднання з іншим провадженням, відомості про яке до ЄРДР було внесено з 16 березня 2018 року, така компетенція прокурора є незмінною.
Однак якщо такі строки були продовжені слідчим суддею, то виходячи із функції слідчого судді у кримінальному провадженні, яка спрямована на підвищення судового контролю під час досудового розслідування кримінальних проваджень і за своєю суттю є гарантією дотримання прав та інтересів особи на цій стадії кримінального процесу, переконана, що порушення положень КПК немає.
Щодо кримінального провадження, яке розглядала об`єднана палата, в якому троє осіб обвинувачувалися у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 307 КК (один епізод було внесено до ЄРДР до 16 березня 2018 року, інші - після, а потім їх було об`єднано в одне провадження із першим епізодом), то вважаю, що позиція судів про те, що прокурор не мав повноважень на продовження строків досудового розслідування є хибною, а тому судові рішення слід було скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
31 жовтня 2022 року
Суддя ОСОБА_1