ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
м. Київ
28.09.2022Справа № 910/10279/21
За позовомПриватного акціонерного товариства «Готель «Дніпро»доТовариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе»пророзірвання договору орендиза зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе»доПриватного акціонерного товариства «Готель «Дніпро»проусунення перешкод у користуванні приміщенням, зобов`язання повернути майно та стягнення 5 513 000,00 грн.Суддя Босий В.П.
секретар судового засідання Єрмак Т.Ю.
Представники сторін:
від позивача за первісним позовом:Паюнова Н.А.від відповідача за первісним позовом:Танцюра Ю.Б.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Готель Дніпро» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе» про розірвання договору оренди.
Позовні вимоги обґрунтовані систематичною несплатою відповідачем орендних платежів, створенням загрози пошкодження приміщення та протиправною передачею приміщення в користування третій особі, у зв`язку з чим позивач просить суд розірвати договір оренди частини нежитлового приміщення №1978 від 15.10.2015.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.06.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.07.2021.
22.07.2021 до канцелярії суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе» надійшов зустрічний позов до Приватного акціонерного товариства «Готель «Дніпро» про:
- зобов`язання усунути перешкоди у користуванні орендованим приміщенням загальною площею 60,5 кв.м, що розміщене на першому поверсі у правому крилі будівлі готелю «Дніпро» за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, Ѕ;
- стягнення з Приватного акціонерного товариства «Готель «Дніпро» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе» збитків (упущеної вигоди) у розмірі 5 513 000,00 грн. та моральної шкоди у розмірі 100 000,00 грн.;
- зобов`язання повернути майно загальною вартістю 195 866,40 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.08.2021 прийнято зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе» до Приватного акціонерного товариства «Готель «Дніпро» про усунення перешкод в користуванні приміщенням, зобов`язання повернути майно та стягнення 5 613 000,00 грн. до розгляду з первісним позовом у справі №910/10279/21, вимоги за зустрічним позовом об`єднано в одне провадження з первісним позовом.
Підготовче засідання неодноразово відкладалося з метою надання можливості сторонам скористатися правами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України.
20.09.2021 представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе» до суду подано заяву про відмову від частини позовних вимог, в якій позивач за зустрічним позовом просив суд прийняти відмову від зустрічного позову в частині стягнення моральної шкоди у розмірі 100 000,00 грн. та постановити ухвалу про закриття провадження в цій частині.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.08.2022 поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання на 07.09.2022.
07.09.2022 представником ТОВ «Петрос Кафе» подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання рішенням у справі Господарського суду міста Києва №910/17343/20 законної сили.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.09.2022 провадження у справі №910/10279/21 в частині стягнення з ПАТ «Готель «Дніпро» на користь ТОВ «Петрос Кафе» моральної шкоди у розмірі 100 000,00 грн. закрито.
Протокольною ухвалою суду від 07.09.2022 підготовче засідання відкладено на 28.09.2022.
Представник ТОВ «Петрос Кафе» в судове засідання з`явилася, подане клопотання про зупинення провадження у справі підтримала.
Представник ПАТ «Готель «Дніпро» в судовому засіданні надала письмові заперечення проти клопотання про зупинення провадження у справі, в його задоволенні просила відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що клопотання про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Предметом первісного позову ПАТ «Готель «Дніпро» у даній справі є наявність, на його думку, підстав для розірвання договору оренди частини нежитлового приміщення №1978 від 15.10.2015 у зв`язку, зокрема, з порушенням відповідачем умов такого договору в частині своєчасного внесення орендних платежів починаючи з листопада 2020 року.
Факт несплати орендних платежів ТОВ «Петрос Кафе» не заперечується, проте останнє вказує на те, що з 27.10.2020 товариство не мало фактичної можливості користуватися орендованим майном у зв`язку з блокуванням орендодавцем доступу до приміщень.
В свою чергу, предметом зустрічного позову ТОВ «Петрос Кафе» є наявність, на його думку, підстав для зобов`язання відповідача усунути перешкоди у користуванні орендованим приміщенням загальною площею 60,5 кв.м, яке орендується на підставі спірного договору.
Зокрема, позивач за зустрічним позовом вказує на те, що ПАТ «Готель Дніпро» порушує його права як орендаря на безперешкодний доступ до приміщень з 27.10.2020, оскільки його було позбавлено можливості фізично потрапити до них шляхом заміни вхідних замків.
Судом встановлено, що на розгляді Господарського суду міста Києва перебувала справа №910/17343/20 за позовом ТОВ «Петрос Кафе» до ПАТ «Готель Дніпро» про усунення перешкод у користуванні позивачем та його відвідувачами частиною нежитлового приміщення загальною площею 60,5 м2, розміщеного на першому поверсі у правому крилі будівлі готелю «Дніпро», який знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Хрещатик, 1/2, шляхом зняття обмежень до доступу до вказаного нежитлового приміщення та забезпечення надання вільного доступу ТОВ «Петрос Кафе» та його відвідувачам до приміщення для його використання за цільовим призначенням.
Зазначений позов обґрунтовується тим, що орендодавець порушує умови укладеного з орендарем договору оренди частини нежитлового приміщення №1978 від 15.10.2015 шляхом обмеження з 27.10.2020 доступу товариства та його відвідувачів до орендованого приміщення, в якому розміщувався заклад громадського харчування.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.06.2021 у справі №910/17343/20, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 16.11.2021, у задоволенні позову відмовлено повністю.
В основу вказаних рішення та постанови покладено висновок місцевого та апеляційного господарських судів про недоведеність належними і допустимими доказами факту вчинення ПАТ «Готель Дніпро» перешкод в користуванні ТОВ «Петрос Кафе» орендованим приміщенням.
Постановою Верховного Суду від 08.02.2022 скасовано постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.11.2021, а справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Так, підставами для скасування зазначеної постанови є передчасність висновків суду апеляційної інстанції щодо відхилення наданих позивачем доказів на підтвердження факту створення орендодавцем перешкод у користуванні орендованим майном, що могло вплинути на обставини, що встановлюються судом у даній справі.
Таким чином, в межах справи №910/17343/20 досліджуються обставини вчинення або невчинення ПАТ «Готель Дніпро» перешкод в користуванні ТОВ «Петрос Кафе» орендованим за договором №1978 від 15.10.2015 приміщенням, що входить в предмет доказування у даній справі як за первісним, так і за зустрічним позовом.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Зі змісту наведеної норми випливає, що причиною зупинення провадження у справі в даному випадку є неможливість її розгляду до вирішення пов`язаної з нею іншої справи, яка розглядається іншим судом.
Господарський суд повинен зупинити провадження у справі за наявності інформації про розгляд іншої справи, незалежно від заяв учасників судового процесу. Така інформація підтверджується тільки судовими документами: ухвалами, рішеннями, постановами судів, позовними заявами, скаргами.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку з`ясовує, як пов`язана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом, а також те, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Пов`язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти що мають преюдиціальне значення.
Неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі, тобто господарський суд не може розглянути певну справу через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи внаслідок: а) непідвідомчості; б) обмеженості предметом позову; в) неможливості розгляду тотожної справи; г) певної черговості розгляду вимог.
Відповідно до преамбули та статті 6 параграфу 1 Конвенції про захист прав та свобод людини, а також рішення Європейського суду з прав людини від 25.07.02 року у справі за заявою № 48553/99 «Совтрансавто-Холдінг» проти України» та рішення Європейського суду з прав людини від 28.10.1999 року у справі за заявою № 28342/95 «Брумареску проти Румунії» встановлено, що існує усталена судова практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про існування об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення справи Господарського суду міста Києва №910/17343/20.
За змістом п. 4 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 227 цього Кодексу - до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи
За таких обставин, до набрання законної сили рішенням у справі Господарського суду міста Києва №910/17343/20, розгляд даної справи підлягає зупиненню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 227, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрос Кафе» про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Зупинити провадження у даній справі до набрання рішенням у справі Господарського суду міста Києва №910/17343/20 законної сили.
3. Зобов`язати сторони повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у даній справі.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена.
Повна ухвала складена 29.09.2022.
Суддя В.П. Босий