Справа № 461/2729/22 Головуючий у 1 інстанції: Кротова О.Б.
Провадження № 22-ц/811/1735/22 Доповідач: Копняк С. М.
У Х В А Л А
про залишення без руху
20 липня 2022 року Львівський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Копняк С.М., вирішуючи питання відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, яка підписана заступником начальника Юлдашевим Юрієм Михайловичем, на ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року, у справі за скаргою Акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» на бездіяльність головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністрества юстиції України Мурихіна Сергія Володимировича,
В С Т А Н О В И В:
05 липня 2022 року Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України скерував до місцевого суду апеляційну скаргу на ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року, така зареєстрована в суді апеляційної інстанції 15 липня 2022 року.
На підставі поданої апеляційної скарги не може бути вирішено питання про відкриття апеляційного провадження у справі, виходячи з такого.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 356 ЦПК України, до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як свідчить аналіз змісту апеляційної скарги, заявник не долучив до скарги документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, однак у скарзі просить відстрочити сплату судового збору на розумний строк до закінчення розгляду справи покликаючись на те, що Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України є органом державної влади з обмеженим фінансуванням, рахунково - касове обслуговування якого відповідно до Бюджетного кодексу України здійснюється Державною казначейською службою України та лише в межах відкритих асигнувань, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України. Оскільки процедура сплати судового збору за подачу даної апеляційної скарги займає деякий час в частині погодження та проведення виплати через органи казначейства, та враховуючи воєнний стан.
Проаналізувавши ці мотиви скарги щодо відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги суд приходить до висновку, що такі є юридично неспроможними, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з частинами першою та третьою статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Тлумачення статті 136 ЦПК України та статті 8 Закону України «Про судовий збір» свідчить, що підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, є врахування судом майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннями статті 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Аналіз згаданих мотивів скарги щодо відстрочення сплати судового збору, а також додатків до скарги, свідчить, що особою, яка подала апеляційну скаргу, не надано жодних доказів на підтвердження скрутного матеріального становища.
У статті 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах. Особливо це стосується порушення заявником процедури касаційного провадження.
Вирішення питання про відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов`язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір та стадію, на якій перебуває розгляд справи на певний момент. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати судового збору.
Посилання заявника на те, що процедура сплати судового збору за подачу даної апеляційної скарги займає деякий час в частині погодження та проведення виплати через органи казначейства не є достатніми для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Щодо покликання заявника на воєнний стан на території України, необхідно зазначити наступне.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами.
В умовах воєнного або надзвичайного стану конституційні права людини на судовий захист не можуть бути обмежені.
Разом зтим,Департамент державноївиконавчої службиМіністерства юстиціїУкраїни знаходиться на території на якій не ведуться активні воєнні дії, у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану, будь - які правові акти, нормативи, листи щодо обмеження фінансування органів державної влади через ведення на території України воєнного стану не постановлялись, заявником до апеляційної скарги такі не долучались.
Оскільки, заявник не надав доказів на підтвердження того, що ним вживалися заходи для сплати судового збору за подання апеляційною скарги, зокрема звернення до органів казначейства, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, необхідно сплатити судовий збір або надати документи, які б підтверджували підстави для відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
З урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2022 року, за подання апеляційної скарги на ухвалу суду розмір судового збору, який слід сплати заявнику становить 2 481 (двітисячі чотириставісімдесят одна) грн 00 коп.
Судовий збір у визначеному розмірі має бути перераховано або сплачено до ГУК Львiв/Личаківський р-н/22030101; код за ЄДРПОУ 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA808999980313131206080013954; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від ______ (Дата оскаржуваного рішення) по справі _________ (Номер справи), Львівський апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа).
Порядок сплати судового збору визначено статтею 6 Закону України "Про судовий збір".
На підтвердження сплати судового збору необхідно суду надати документ, що підтверджує його сплату.
Відповідно до частини другої статті 357 ЦПК України до апеляційноїскарги,яка оформленаз порушеннямвимог,встановлених статтею356 цього Кодексу,застосовуються положеннястатті 185 цього Кодексу.
Керуючись статтями 185, 260, 261, 354, 356, 357, 381 ЦПК України Львівський апеляційний суд,
У Х В А Л И В:
в задоволенніклопотання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, яка підписана заступником начальника Юлдашевим Юрієм Михайловичем залишити без руху.
Встановити для усунення вказаних у мотивувальній частині ухвали недоліків строк десять днів з дня вручення цієї ухвали.
Роз`яснити, що у разі не усунення недоліків апеляційної скарги у встановлений судом строк, апеляційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута заявнику.
Копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Копняк