ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
11.10.2021 Справа №905/1907/21 Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В. перевірив матеріали позовної заяви №52/2-3482вих21 від 29.09.2021 заступника керівника Смілянської окружної прокуратури, м.Сміла Черкаської області, в інтересах держави в особі Черкаської обласної ради, м.Черкаси, та Комунального закладу «Канівська санаторна школа Черкаської обласної ради», м.Черкаси,
до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «АС», м.Волноваха Донецької області,
про стягнення 365 870,72 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Смілянської окружної прокуратури, м.Сміла Черкаської області, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою №52/2-3482вих21 від 29.09.2021 в інтересах держави в особі Черкаської обласної ради, м.Черкаси, та Комунального закладу «Канівська санаторна школа Черкаської обласної ради», м.Черкаси, до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «АС», м.Волноваха Донецької області, про стягнення коштів в сумі 365 870,72 грн. на підставі ст.216 Цивільного кодексу України, ч.4 ст.36, ч.1 ст.37 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на момент вчинення правочину) та на підставі ч.1 ст.670 Цивільного кодексу України.
Дослідив подані матеріали позовної заяви суд встановив.
Згідно з приписом ч.2 ст.162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатись до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч.5 ст.164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
За приписами ст.53 Господарського процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб.
Частина 3 ст.53 Господарського процесуального кодексу України визначає право прокурора у визначених законом випадках, зокрема, звертатися до суду з позовною заявою, брати участь у розгляді справ за його позовами.
Відповідно до ч.1 ст.55 Господарського процесуального кодексу України органи та особи, які відповідно до цього Кодексу звернулися до суду в інтересах інших осіб, мають процесуальні права та обов`язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком обмежень, передбачених частиною другою цієї статті.
Згідно з підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV розділу XV «Перехідні положення» Конституції України (в редакції Закону №1401) представництво відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 та ст.131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Таким чином, з аналізу норм чинного процесуального законодавства України слідує, що до позовної заяви підписаної особою, якій законом надано право звертатись до суду в інтересах іншої особи, має бути доданий документ, що посвідчує наявність в неї відповідного статусу.
За змістом ст.24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають службове посвідчення. Положення про службове посвідчення та його зразок затверджуються Генеральним прокурором.
Згідно з Положенням про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України №200 від 24.04.2020, службове посвідчення прокурора є офіційним документом, який засвідчує належність посадової особи до системи прокуратури України, підтверджує її посаду, а також повноваження, визначені законодавством.
За змістом ст.60, ч.ч.2, 4 ст.91 Господарського процесуального кодексу України документи, що підтверджують повноваження представника подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
До прокурора, який здійснює представництво інтересів держави в суді, не можуть застосовуватися приписи Господарського процесуального кодексу України, які встановлюють перелік документів, що підтверджують повноваження представників, в свою чергу документом, що підтверджує повноваження останнього виступає службове посвідчення.
Позовну заяву №52/2-3482вих21 від 29.09.2021 підписано Івановою О., з зазначенням, заступник керівника Смілянської окружної прокуратури.
Службове посвідчення прокурора Смілянської окружної прокуратури Іванової О. до позовної заяви не додано.
З огляду на викладене, позовна заява підписана особою, повноваження якої не підтверджено, що потребує усунення недоліків в цій частині.
Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частинами 1, 5 ст.91 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
З приведених норм чинного господарського процесуального законодавства слідує, що докази є складовою позовної заяви.
Засвідчення копій документів, які подаються до суду з позовом, є формою процесуального представництва та, у розумінні ч.2 ст.162 Господарського процесуального кодексу України, здійснюється позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатись до суду в інтересах іншої особи.
Як встановлено судом, копії документів доданих до позовної заяви засвідчено прокурором Лисенко К.
Службове посвідчення прокурора Смілянської окружної прокуратури Лисенко К. до позовної заяви не надано.
З огляду на викладене, додані до позовної заяви копії документів засвідчені особою, повноваження якої не підтверджено, що потребує усунення недоліків в цій частині.
Крім того, заступником керівника Смілянської окружної прокуратури в додатках до позовної заяви вказано про надання, зокрема, форми річного плану закупівель на 21 аркуші, проте фактично вказаний документ додано на 1 аркуші, про що Господарським судом Донецької області складено акт про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конверта (паковання) б/н від 05.10.2021 (додається).
Частиною 1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, враховуючи, що заступником керівника Смілянської окружної прокуратури, м.Сміла Черкаської області, не дотримано вимоги господарського процесуального законодавства, позов підлягає залишенню без руху.
За викладених обставин, керуючись ч.1 ст.53, ч.ч.1, 5 ст.91, ч.2 ст.162, ч.ч.2, 5 ст.164, ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1.Позовну заяву №52/2-3482вих21 від 29.09.2021 заступника керівника Смілянської окружної прокуратури, м.Сміла Черкаської області, залишити без руху.
2.Заступнику керівника Смілянської окружної прокуратури, м.Сміла Черкаської області, усунути недоліки позовної заяви №52/2-3482вих21 від 29.09.2021 у строк згідно ч.2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, а саме не більш ніж 10 днів з дня вручення даної ухвали суду.
3.Роз`яснити заступнику керівника Смілянської окружної прокуратури, м.Сміла Черкаської області, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась з позовною заявою (ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України).
4.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
5.Дата підписання ухвали 11.10.2021.
Суддя О.В. Кротінова