Справа № 234/9296/17
Провадження № 6/234/58/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі: головуючого - судді Чернобай А.О.,
за участю секретаря судового засідання Максимової В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заявуУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про відстрочення виконання постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.11.2020 року по справі № 234/9296/17, -
В С Т А Н О В И В:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій областів особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулося до суду із Заявою провідстрочку виконання постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.11.2020 року по справі № 234/9296/17 до моменту надання ОСОБА_1 документів та рахунків відкритих в однієї з банківських установ України для здійснення страхових виплат.
Заява обґрунтована тим, щопостановою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.11.2020 року по справі № 234/9296/17 зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 страхові виплати з 01.01.2014 року в розмірах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Отже, постанова суду касаційної інстанції від 25.11.2020 року набрала законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає. ОСОБА_1 не надав Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій областірозрахунковий рахунок для перерахування грошових коштів на виконання судового рішення. 14.12.2020 року Краматорським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області були здійсненні заходи з метою повного та своєчасного виконання рішення суду та на адресу позивача було направлено лист з проханням надати документи та рахунок відкритий в однієї із банківських установ України для здійснення страхових виплат. Таким чином,Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій областів особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області не може добровільно виконати рішення суду від 25 листопада 2020 року.
Просить суд відстрочити виконання постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.11.2020 року по справі № 234/9296/17 до моменту надання ОСОБА_1 документів та рахунків відкритих в однієї з банківських установ України для здійснення страхових виплат.
Представник заявника -Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій областів судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки у судове засідання не повідомив, а також не звертався до суду з заявами про відкладення розгляду справи.
Оскільки ст. 435 ЦПК України не передбачає обов`язкової участі у справі учасників справи, то суд приходить до переконання про розгляд Заяви про відстрочення виконання рішення суду у відсутності учасників справи, повідомлених про час та місце розгляду справи, належним чином.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулося до суду із Заявою провідстрочку виконання постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.11.2020 року по справі № 234/9296/17 до моменту надання ОСОБА_1 документів та рахунків відкритих в однієї з банківських установ України для здійснення страхових виплат, не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, щорішенням Краматорського міського суду Донецької області від 15.01.2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про відновлення страхових виплат відмовлено . (а.с. 70-71).
Постановою Апеляційного суду Донецької області від 14 березня 2018 року Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 15.01.2018 року залишено без змін ( а.с. 110-115)
Постановою Верховного суду від 25 листопада 2020 року зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 страхові виплати з 01.01.2014 року в розмірах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». (а.с.167- 174).
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованоїЗаконом України № 475/97-ВР від 17липня 1997року, закріплено право кожної людини на справедливий суд, яке полягає в тому, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини від 20 липня 2004 року у справі «Шалько проти України» зазначається, що для цілей ст.6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід`ємна частина судового розгляду».
Статтею 124 Конституції Українипередбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Відповідно доч. 1ст. 435 ЦПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Відповідно до ч.3 ст. 435 ЦПК України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим
Відповідно до ч.4 ст. 435 ЦПК України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан;3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
В обґрунтування заяви про відстрочення виконання Постанови Верховного суду від 25 листопада 2020 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області зазначає, що ОСОБА_1 не надав Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області документів та розрахунковий рахунок для перерахування грошових коштів на виконання судового рішення. 14.12.2020 року Краматорським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області були здійсненні заходи з метою повного та своєчасного виконання рішення суду та на адресу позивача було направлено лист з проханням надати документи та рахунок відкритий в однієї із банківських установ України для здійснення страхових виплат. Таким чином,Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій областів особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області не може добровільно виконати рішення суду від 25 листопада 2020 року.
З роз`яснень, які містяться у п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів та посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» №14 від 26 грудня 2003 року, вбачається, що задоволення заяви про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають можливість виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувану, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Тобто, законодавець передбачає можливість для суду застосувати відстрочку виконання судового рішення лише у виключних і виняткових випадках і з урахуванням усіх обставин справи та ступеню і характеру ускладнень для виконання рішення суду.
В розумінні чинного цивільного процесуального закону під відстрочкою виконання рішення розуміється перенесення строку його виконання на новий строк, визначений судом.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відстрочка означає відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається судом. Підставою для відстрочки, виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його виконання неможливим у строк. Відстрочка допускається лише у виключних випадках.
Вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
При вирішенні заяви сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що її задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувану, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Аналогічне положення міститься уЗаконі України «Про виконавче провадження», відповідно до якого, у виняткових випадках за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу порядку виконання.
Перелік обставин, що утруднює виконання судового рішення, наведений у цій статті, не є вичерпним, тому суд у кожному конкретному випадку повинен визначити, чи є обставини, на які посилається боржник, такими.
Аналізуючи обґрунтування заяви про відстрочення виконання рішення суду, враховуючи правову позицію Верховного Суду України, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні не встановлено наявності уУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій областівиняткових або надзвичайних обставин в розумінні ст.435ЦПК України, які б могли утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду, а ненадання позивачем реквізитів для виконання рішення суду не є такою обставиною, яка б могла утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що правові підстави для задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду, передбачені ст. 435ЦПК України, відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 260, 435 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заявиУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про відстрочення виконання постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.11.2020 року по справі № 234/9296/17 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення, або в порядку п. 15.5Перехідних Положень ЦПК України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвалу постановлено, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Суддя А.О. Чернобай