ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 квітня 2022 року м. Дніпросправа № 215/4394/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року (головуючий суддя Верба І.О.)
у справі №215/4394/20
за позовом ОСОБА_1
до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича
про визнання протиправною бездіяльності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода В.М., яка виявилася у порушенні права на попередження за можливістю страждань і болю на медичні профілактичні заходи, у невизначеності способу захисту інтересів, правової позиції статті 49 Конституції України, частини першої статті 3, пункту сьомого статті 4, статей 6, 10, пункту «а», «б» статті 10, статей 31, 32, 42, частини першої статті 43, статті 53, пункту «а» статті 78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я»; та постановити окрему ухвалу згідно статті 249 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода В.М., яка виявилася у порушенні права на охорону здоров`я, медичну допомогу, права на ліквідацію перешкод при здійсненні прав та законних інтересів згідно заяви від 10.07.2020 вх. С-315;
- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода В.М., яка виявилася у не винесенні за результатами розгляду звернення від 10.07.2020 вх. С-315 рішення, постанови, тобто правового акта;
- визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради Солода В.М., яка виявилася у ненаданні належно завіреної копії його заяви від 10.07.2020 вх. С-315 з реєстраційними номерами, у порушенні права на свободу від шкоди, спричиненої неналежним функціонуванням системи місцевого самоврядування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач застосував неналежним чином свою управлінську функцію, оскільки не прийняв жодного рішення за результатами розгляду звернення від 10.07.2020 вх. С-315. Якщо звернення не розглядається та правовий акт в розумінні пунктів 18, 19 частини першої статті 14 КАС України відсутній, саме до цього допущена бездіяльність відповідача, так як недостатньо надіслати листа, який не має юридичної сили і не відповідає конституційним принципам. Позивач вказує, що предметом позову є управлінська дія відповідача, нормативно-правовий акт акт управління (рішення), який не наданий, так як не вжиті заходи для забезпечення гарантій держави для врегулювання питань надання адміністративних послуг.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 у задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції встановив, що голова Тернівської районної у місті ради Солод В.М., розглянувши звернення позивача, повідомив заявника, що розгляд питань медичного характеру та застосування заявлених заходів дисциплінарних стягнень не належить до делегованих повноважень виконкому, у зв`язку із чим направив заяву на розгляд за належністю до виконкому Криворізької міської ради, про що позивачу направлено відповідь на його заяву. Суд виходячи з того, що порушені у заяві позивача питання не відносяться до компетенції голови виконкому районної у місті ради, дійшов висновку про недопущення відповідачем протиправної бездіяльності і відсутність підстав для вжиття заходів, передбачених статтею 249 КАС України.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати.
Позивач, зокрема, зазначає, що суд першої інстанції не врахував тих обставин, що підставою звернення позивача із заявою від 10.07.2020 вх. С-315 є забезпечення права на попередження за можливістю страждань і болю на медичні профілактичні заходи, права на індивідуальних підхід до лікування, права на доступність у галузі охорони здоров`я, права на медичну інформацію, що зобов`язує відповідача всебічно та об`єктивно розглянути наведені у заяві доводи та вимоги, та за результатами такого розгляду прийняти рішення з дотриманням ст..ст. 3, 8, 19, 22, ч. 2, 3 ст. 28, ч. 1 ст. 29, ч. 3 ст. 32, 34, 49, 144 Конституції України у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, але відповідач відмовився діяти в розумінні п. 18, 19 ч. 1 ст. КАС України до правового порядку ст. 144 Конституції України.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, у тому числі, що з метою дотримання законодавства виконком Тернівської районної у місті ради протягом п`яти днів, 15.07.2020 направив звернення ОСОБА_1 від 10.07.2020 вх. С-315 за належністю до виконкому Криворізької міської ради, про що повідомленням від 15.07.2020 №С-315 проінформував заявника, оскільки Управління охорони здоров`я виконкому міської ради підпорядковане саме Криворізькій міській раді і його виконавчому комітету, а не виконкому Тернівської районної у місті ради.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 10.07.2020 позивач - ОСОБА_1 подав до голови Тернівської районної у місті ради Солода Віталія Михайловича заяву (запит), зареєстровану за вх. №С-315, в якій просив:
1) подати клопотання Криворізькому міському голові, а саме: просити правовим актом зобов`язати ОСОБА_2 видати безоплатні рецепти на ті самі ліки за наданими вже вам рецептами від 12.06.2020 № 150, від 15.06.2020 № 187, № 188, № 189, від 23.06.2020 № 12, № 13, № 14, № 15, від 27.06.2020 № 240, № 241, № 242, № 243 (разом 12 рецептів) та за поданими від 07.07.2019 № 158, № 159, № 162, № 163 (разом 4 рецепти), якщо відсутні у вас повноваження для належного реагування;
2) подати клопотання Криворізькому міському голові, а саме: просити правовим актом вжити заходи для якості надання медичних послуг, забезпечення права онко хворої на попередження за можливістю страждань і болю стаття 3, частина 2 статті 28 Конституції України для безоплатного відпуску ОСОБА_3 лікарських засобів зазначених у рецептах від 07.07.2019 № 158, № 159, № 162, № 163 (разом 4 рецепти) та памперсами;
3) подати клопотання Криворізькому міському голові, а саме: просити вжити заходи до начальника управління охорони здоров`я м. Кривого Рогу ОСОБА_4 , який не видав наказ до 10.07.2020 щодо забезпечення ОСОБА_3 , як онко хворої людини, безкоштовними медикаментами для лікувально-профілактичних заходів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 та який використовує бюджетні кошти за не призначенням;
4) подати клопотання начальнику управління охорони здоров`я м. Кривого Рогу Мурашко К.В., а саме: просити надати пояснення про ліки за наданими в додатках вам рецептами від 07.07.2019 № 158, № 159, № 162, № 163 (разом 4 рецепти) чи призначені вони ОСОБА_3 для лікування її організму від онко хвороби та просити перелікувати ліки зазначені в рецептах по пунктно для амбулаторного лікування її онко хвороби;
5) надати і вирахувати суму коштів на ліки відповідно до наданих рецептів від 07.07.2019 № 158, № 159, № 162, № 163 (разом 4 рецепти), а також окремо зазначити 50% вартості цих ліків;
6) частково загладити мої моральні страждання сумою у 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2102 грн. х 600 = 1261200 грн.;
7) надати запрошення для ОСОБА_1 з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду його заяви від 10.07.2020, а після розгляду її, висновки викласти в рішенні, постанові, тобто індивідуальному правовому акті, який надати ОСОБА_1 ;
8) подати клопотання депутату територіального виборчого округу № 31, а саме просити вжити заходи по фінансуванню КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР для закупівлі індивідуальних реабілітаційних засобів особистої гігієни згідно ІПР ОСОБА_3 за термін з 20.09.2019 по 01.01.2020 і за червень 2020, які на цей час не видані;
9) дисциплінарного стягнення директора КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 КМР ОСОБА_2 за порушення своєї присяги, не підкорення статтям 3, 22, частині 2 статті 28, статті 49 Конституції України, не забезпечення права на попередження за можливістю страждань і болю на медичні профілактичні заходи частина 1 статті 3, пункт 7 статті 4, статті 6, 10, пунктів "а", "б" статті 10, статті 31, 32, 42, частини 1 статті 43, статті 53, пункту "а" статті 78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я»; права на індивідуальний підхід до лікування пункт "д" частини 1 статті 6, частина 1 статті 38, частина 3 статті 39, частина 3 статті 43 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», права на доступність у галузі охорони здоров`я частина 4 статті 4, статті 6 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я»; права на медичну інформацію пункт "е" статті 6, статті 39 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я»;
10) надати ОСОБА_1 дві копії заяви з номерами Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради та Криворізького міськвиконкому реєстраційними належно завірені.
15.07.2020 голова Тернівської районної у місті ради Солод В.М. на звернення (запит) від 10.07.2020 № С-315 надав відповідь, в якій зазначено таке:
1) виконкому Тернівської районної У місті ради не делеговані повноваження подавати клопотання Криворізькому міському голові, а саме просити правовим актом зобов`язувати ОСОБА_2 видавати безоплатні рецепти на ті самі ліки за наданими Вами рецептами від 12.06.2020 № 150, від 15.06.2020 № № 187, 188, 189, від 23.06.2020 № № 12, 13, 14,15, від 27.06.2020 № 240, 241, 242, 243 (разом 12 рецептів) та від 07.07.2019 №№ 158, 159, 162, 163 (всього 4 рецепти);
2) виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження подавати клопотання Криворізькому міському голові, а саме просити правовим актом вжити заходи для якості надання медичних послуг, забезпечення права онко хворої на попередження за можливістю страждань і болю стаття 3, частина 2 статті 28 Конституції України для безоплатного відпуску ОСОБА_3 лікарських засобів зазначених у рецептах від 07.07.2019 № № 158,159,162,163 (всього 4 рецепти) та памперсами;
3) виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження подавати клопотання Криворізькому міському голові, а саме просити вжити заходи до начальника управління охорони здоров`я м. Кривого Рогу Мурашко К.В., який не видав наказ до 10.07.2020 щодо забезпечення ОСОБА_3 , як онко хворої людини, безкоштовними медикаментами для лікувально-профілактичних заходів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 та який використовує бюджетні кошти за не призначенням;
4) виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження подавати клопотання начальнику управління охорони здоров`я м Кривого Рогу Мурашко К.В. , а саме просити надати пояснення про ліки за наданими рецептами від 07.07.2019 № № 158, 159, 162, 163 чи призначені вони ОСОБА_3 для лікування її організму від онко хвороби з переліком ліків по пунктах для амбулаторного лікування її онко хвороби та просити перелікувати ліки зазначені в рецептах по пунктно для амбулаторного лікуванні її онко хвороби;
5) до повноважень виконкому Тернівської районної у місті ради не належить питання надання вирахуваних сум коштів на ліки відповідно до наданих Вами рецептів від 07.07.2019 № № 158, 159, 162, 163, а також зазначення їх 50% вартості;
6) районним у місті бюджетом не передбачені видатки, на відшкодування моральної шкоди в грошовій формі, тобто виконкому Тернівської районної у місті ради не делеговані повноваження частково загладжувати Ваші моральні страждання сумою у 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме: 2102 грн. х 600 = 1261200 грн.;
7) враховуючи те, що пункти Вашого звернення не входять до делегованих повноважень виконкому районної у місті ради, а відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про звернення громадян» були направлені за належністю до виконкому Криворізької міської ради, запрошувати Вас на розгляд Вашого звернення у виконком Тернівської районної у місті ради було недоцільним. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» відповідь. за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки;
8) виконкому Тернівської районної у місті не делеговані повноваження подавати клопотання депутату територіального виборчого округу № 31, а саме вжити заходи по фінансуванню КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» КМР для закупівлі індивідуальних реабілітаційних засобів гігієни згідно ІПР ОСОБА_3 за термін з 20.09.2019 по 01.01.2020, за червень 2020 року, які на цей час не видані;
9) питання дисциплінарних стягнень працівників підприємств, установ, організацій та закладів району не належить до повноважень районної у місті ради.
Враховуючи вищевикладене, відповідач повідомив, що звернення від 10.07.2020 реєстраційний номер С-315 відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» направлене на розгляд за належністю до виконкому Криворізької міської ради для вирішення питання по суті.
15.07.2020 за вих. №С-315 на адресу виконкому Криворізької міської ради направлено звернення позивача від 10.07.2020 №С-315.
Правомірній дій та рішень відповідача, вчинених за результатами розгляду заяви позивача від 10.07.2020 №С-315 є предметом судового розгляду у даній справі.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).
У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
У статті 3 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
За положеннями ст.7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
У відповідності до ч.1 ст.5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
За приписами ч.ч.1, 3, 4 ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також, із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями (ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян»).
Таким чином, питання, які порушуються у зверненні громадянина, повинен розглядати саме той орган державної влади (місцевого самоврядування тощо), до повноважень якого в установленому порядку віднесений розгляд таких питань. У разі ж, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади (місцевого самоврядування тощо) зверненні, не входять до повноважень такого органу, останній має у встановлені законом строки переслати це звернення за належністю відповідному органу, про що повідомити заявника.
В спірному випадку, як правильно встановлено судом першої інстанції, заява (запит) ОСОБА_1 від 10.07.2020 вх.С-315 розглянута відповідачем з дотриманням законодавчо встановленого порядку, визначеного наведеним вище Законом, з наданням всієї необхідної інформації в рамках наданих йому відповідей на звернення, чим забезпечена реалізація права позивача на інформацію.
По суті наданої відповіді суд апеляційної інстанції також погоджується з судом першої інстанції з огляду на законодавчо визначені повноваження органу місцевого самоврядування, його посадової особи.
Так, заявою (запитом) від 10.07.2020 вх.С-315 позивач просив голову виконкому Тернівської районної у місті ради подати клопотання голові виконкому Криворізької міської ради, у тому числі, з метою прийняття останнім індивідуальних та нормативно-правових актів, начальнику управління охорони здоров`я м. Кривого Рогу ОСОБА_4 для забезпечення протоколів лікування, депутату місцевої ради щодо вжиття заходів фінансування медичного закладу, а також вжиття заходів дисциплінарного стягнення, вирахування вартості ліків, відшкодувати суми моральної шкоди.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР виконавчі органи рад це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно частини другої статті 5 Закону №280/97-ВР у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами (ст. 10 Закону № 280/97-ВР).
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону № 280/97-ВР).
Частиною третьою статті 17 Закону №280/97-ВР відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад визначені статтею 32 Закону №280/97-ВР, а саме:
а) власні (самоврядні) повноваження:
- управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;
- організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм;
б) делеговані повноваження:
- забезпечення відповідно до закону розвитку всіх видів освіти і медичного обслуговування, розвитку і вдосконалення мережі освітніх і лікувальних закладів усіх форм власності, фізичної культури і спорту, визначення потреби та формування замовлень на кадри для цих закладів, укладення договорів на підготовку спеціалістів, організація роботи щодо удосконалення кваліфікації кадрів, залучення роботодавців до надання місць для проходження виробничої практики учнями професійно-технічних навчальних закладів;
- забезпечення відповідно до законодавства пільгових категорій населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення.
Повноваження голови районної у місті ради визначені ч.6 ст. 55 Закону №280/97-ВР: 1) скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради; 2) забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням; 3) представляє раді кандидатури для обрання на посаду відповідно заступника голови районної, районної у місті ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради; вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання; 4) вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради; 5) координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 6) організує подання депутатам допомоги у здійсненні ними своїх повноважень; 7) організує відповідно до законодавства проведення референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 8) організує роботу президії (колегії) ради (у разі її створення); 9) призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради; 10) здійснює керівництво виконавчим апаратом ради; 11) є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату; 12) підписує рішення ради, протоколи сесій ради; 13) забезпечує роботу по розгляду звернень громадян та доступу до публічної інформації; веде особистий прийом громадян; 14) забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради; 15) представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства; 16) за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів; 17) звітує перед радою про свою діяльність не менше одного разу на рік, у тому числі про виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації", здійснення державної регуляторної політики відповідно виконавчим апаратом районної, обласної ради, районної у місті ради, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін; 18) вирішує інші питання, доручені йому радою.
Суд першої інстанції правильно вказав, що Закон України «Про місцеве самоврядування» не містить повноважень голови районної у місті ради на звернення до голови виконкому міської ради із клопотаннями, не покладає на відповідача функції по вирахуванню вартості ліків, не передбачає права голови виконкому районної у місті ради на прийняття рішень та постанов для розгляду звернення у розглянутому випадку.
Поряд із зазначеним, суд апеляційної інстанції звертає увагу і на те, що Законом України «Про звернення громадян» також не передбачено надавати особам, які до них звертаються, відповіді саме того змісту та форми, якого зазначені особи прагнуть отримати, і позитивно вирішувати кожну вимогу вказану в зверненні, навіть якщо ця вимога суперечить нормам, встановленим законодавством України та виходить за межі повноважень суб`єкта владних повноважень. Не передбачено направляти листи-відповіді заявникам рекомендованими листами, та відповідно до вищезазначеного Закону не передбачено обов`язок суб`єктів владних повноважень після кожного розгляду звернення громадян приймати рішення, постанови, правові акти. Рішення виконкомом Тернівської районної у місті ради приймаються відповідно до заяв громадян згідно із законом України «Про адміністративні послуги».
В спірному випадку голова Тернівської районної у місті ради Солод В.М., розглянувши звернення позивача, повідомив заявника, що розгляд питань медичного характеру та застосування заявлених заходів дисциплінарних стягнень не належить до делегованих повноважень виконкому, у зв`язку із чим направив заяву на розгляд за належністю до виконкому Криворізької міської ради, про що позивачу направлено відповідь на його заяву.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо відсутності з боку відповідача протиправної бездіяльності за результатами розгляду звернення позивача від 10.07.2020 вх. С-315
Суд першої інстанції повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року у справі №215/4394/20 залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддяІ.Ю. Добродняк
суддяН.А. Бишевська
суддяЯ.В. Семененко