Про затвердження Порядку виконання митних формальностей під час застосування транзитних спрощень «статус авторизованого вантажовідправника МДП» та «статус авторизованого вантажоодержувача МДП» та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України
Відповідно до частини п’ятої статті 911 глави 17 розділу V Митного кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, та з урахуванням статей 19, 49 Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок виконання митних формальностей під час застосування транзитних спрощень «статус авторизованого вантажовідправника МДП» та «статус авторизованого вантажоодержувача МДП», що додається.
2. Затвердити Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України, що додаються.
3. Установити, що до об’єктів підприємств, які отримали авторизацію на застосування транзитного спрощення «статус авторизованого вантажовідправника МДП» або «статус авторизованого вантажоодержувача МДП», не застосовуються положення підпунктів 1.2-1.9 пункту 1 наказу Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 646 «Про місця доставки товарів транспортними засобами», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 червня 2012 року за № 1052/21364.
4. Державній митній службі України забезпечити технічну можливість реалізації вимог цього наказу.
5. Департаменту митної політики Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
6. Цей наказ набирає чинності через 60 днів з дня його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Драганчука Ю.О. та Голову Державної митної служби України.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ПОРЯДОК
виконання митних формальностей під час застосування транзитних спрощень «статус авторизованого вантажовідправника МДП» та «статус авторизованого вантажоодержувача МДП»
1. Цей Порядок встановлює положення щодо виконання митних формальностей під час застосування транзитних спрощень «статус авторизованого вантажовідправника МДП» та «статус авторизованого вантажоодержувача МДП».
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
авторизований вантажовідправник МДП - підприємство, яке отримало авторизацію на застосування транзитного спрощення «статус авторизованого вантажовідправника МДП»;
авторизований вантажоодержувач МДП - підприємство, яке отримало авторизацію на застосування транзитного спрощення «статус авторизованого вантажоодержувача МДП»;
авторизований об’єкт - об’єкт підприємства, на якому застосовується транзитне спрощення «статус авторизованого вантажовідправника МДП» та/або «статус авторизованого вантажоодержувача МДП»;
митниця відправлення - митний орган, що виконує функції митниці місця відправлення, відомості про який внесено в авторизацію авторизованого вантажовідправника МДП, в зоні діяльності якого розміщено авторизований об’єкт, на якому починається перевезення МДП;
митниця призначення - митний орган, що виконує функції митниці місця призначення, відомості про який внесено в авторизацію авторизованого вантажоодержувача МДП, в зоні діяльності якого розміщено авторизований об’єкт, на якому закінчується перевезення МДП.
Інші терміни, що застосовуються у цьому Порядку, вживаються в значеннях, визначених Митною конвенцією про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року (далі - Конвенція МДП) та Митним кодексом України (далі - Кодекс).
3. Цей Порядок застосовується у випадках виконання перевезення МДП товарів, місцем завантаження або кінцевим місцем розвантаження яких є авторизований об’єкт.
4. Положення цього Порядку не застосовуються у випадках виконання операцій МДП щодо:
іноземних товарів, які вивозяться відповідно до митного режиму реекспорту згідно з пунктом 1 частини першої статті 86 глави 16 розділу V Кодексу;
товарів у складі консолідованих вантажів, які відправляються з різних авторизованих об’єктів або прибувають на різні авторизовані об’єкти.
5. Митні формальності, передбачені цим Порядком, виконуються уповноваженими особами, інформацію щодо яких згідно зі статтею 455 глави 65 розділу XVI Кодексу має бути зазначено в облікових відомостях підприємств, які відповідно до авторизації є авторизованими вантажовідправниками МДП або авторизованими вантажоодержувачами МДП.
6. Контроль за переміщенням товарів здійснюють митні органи відповідно до Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 жовтня 2012 року № 1066, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2012 року за № 2120/22432, Порядку реалізації положень Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 листопада 2017 року № 953, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2017 року за № 1496/31364, та з урахуванням цього Порядку.
Митні формальності, пов’язані з випуском товарів у заявлений митний режим, для декларування яких використовується митна декларація за формою єдиного адміністративного документа, здійснюються відповідно до Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації за формою єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2012 року за № 1360/21672, з урахуванням Особливостей виконання митних формальностей під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 червня 2023 року № 355, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11 серпня 2023 року за № 1378/40434, та цього Порядку.
7. Підприємства за наявності відповідних авторизацій можуть застосовувати на одному авторизованому об’єкті транзитні спрощення «статус авторизованого вантажовідправника МДП» та «статус авторизованого вантажоодержувача МДП» разом із іншими спрощеннями, передбаченими Кодексом та Конвенцією про процедуру спільного транзиту, ратифікованою Законом України від 30 серпня 2022 року № 2555-IX «Про приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту».
8. У разі виклику або прибуття посадової особи митного органу на авторизований об’єкт для виконання визначених із застосуванням системи управління ризиками форм митного контролю авторизований вантажовідправник МДП та авторизований вантажоодержувач МДП забезпечують на такому об’єкті наявність в достатній кількості розвантажувально-навантажувальної техніки та місць для забезпечення проведення митного огляду (для вивантаження товарів з транспортного засобу, їх перерахунку та зважування).
II. Особливості виконання митних формальностей авторизованим вантажовідправником МДП
1. Після прибуття транспортного засобу комерційного призначення (далі - транспортний засіб) на авторизований об’єкт для завантаження товарів перевізник (держатель книжки МДП):
надає авторизованому вантажовідправнику МДП заповнені в установленому порядку книжку МДП та свідоцтво про допущення дорожнього транспортного засобу до перевезення вантажів під митними печатками та пломбами згідно із зразком, наведеним у додатку 4 до Конвенції МДП (далі - свідоцтво про допущення), яке засвідчує відповідність вантажного відділення автомобільного транспортного засобу міжнародним технічним вимогам, установленим Конвенцією МДП, та додатки до свідоцтва про допущення (фотографії, креслення (малюнки)), якщо про такі додатки у ньому зазначено;
пред’являє авторизованому вантажовідправнику МДП транспортний засіб разом з документом, що містить відомості про його державну реєстрацію;
забезпечує можливість проведення авторизованим вантажовідправником МДП огляду транспортного засобу.
2. Авторизований вантажовідправник МДП перед прийняттям книжки МДП до оформлення та до початку операції МДП здійснює перевірку:
даних, зазначених у книжці МДП, свідоцтві про допущення, додатках до свідоцтва про допущення (фотографіях, кресленнях (малюнках)) та інших документах щодо товарів, які відправляються, та пересвідчується, що стан конструкції вантажного відділення пред’явленого транспортного засобу не було змінено і такий транспортний засіб відповідає технічним умовам, передбаченим Правилами, наведеними в додатку 2 до Конвенції МДП;
статусу книжки МДП (не видавалась, недійсна, закрита, зазначено невірний номер книжки МДП);
відомостей та стан реєстрації свідоцтва про допущення в електронному Журналі реєстрації видачі свідоцтва про допущення дорожнього транспортного засобу до перевезення товарів під митними печатками та пломбами за формою згідно з додатком до Порядку видачі свідоцтва про допущення дорожнього транспортного засобу до перевезення товарів під митними печатками та пломбами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 жовтня 2012 року № 1064, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2012 року за № 1787/22099, для транспортних засобів, які належать перевізникам-резидентам (строк дії завершений, вилучено, втрачено);
наявності застосованих до перевізника (держателя книжки МДП) санкцій, передбачених статтями 6 або 38 Конвенції МДП.
Формальності, зазначені в абзацах третьому-п’ятому цього пункту, здійснюються з використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».
У разі виявлення невідповідності стану конструкції вантажного відділення пред’явленого транспортного засобу технічним умовам, передбаченим Правилами, наведеними в додатку 2 до Конвенції МДП, цей транспортний засіб не може бути використаний для перевезення МДП. Такий транспортний засіб дозволяється використовувати для перевезення МДП після приведення стану конструкції його вантажного відділення у відповідність до технічних умов.
Авторизований вантажовідправник МДП повідомляє митницю відправлення про виявлення спеціально виготовленого сховища (тайника), технологічних порожнин в конструкції вантажного відділення, що не зазначені в свідоцтві про допущення або про невідповідності стану конструкції вантажного відділення транспортного засобу технічним умовам, якщо такі невідповідності не було усунуто.
3. Авторизований вантажовідправник МДП приймає книжку МДП до оформлення за умови, що:
книжку МДП надано перевізником (держателем книжки МДП), відомості про якого зазначені у графі 3 першої (титульної) сторінки обкладинки книжки МДП;
обкладинка книжки МДП є неушкодженою, відсутні виправлення та ознаки підробки;
обкладинка, усі листки та корінці книжки МДП промарковано однаковою серією та номером;
обкладинка та листки книжки МДП містять водяний знак «IRU» та інші визначені елементи захисту;
відривні листки книжки МДП пронумеровано за порядком;
строк дії книжки МДП, зазначений у графі 1 першої (титульної) сторінки обкладинки книжки МДП, не вичерпано;
у графі 2 першої (титульної) сторінки обкладинки книжки МДП зазначено найменування гарантійного об’єднання, яке видало книжку МДП, та у графі 4 цієї сторінки наявний підпис посадової особи гарантійного об’єднання, завірений спеціальною печаткою цього об’єднання;
у графі 3 першої (титульної) сторінки обкладинки книжки МДП та графах 4 листків книжки МДП зазначено найменування та повна поштова адреса перевізника (держателя книжки МДП), ідентифікаційний номер, присвоєний йому гарантійним об’єднанням, країна реєстрації;
у графі 8 першої (титульної) сторінки обкладинки книжки МДП та у графах 7 листків книжки МДП зазначено реєстраційний номер транспортного засобу, пред’явленого авторизованому вантажовідправнику МДП;
у графі 10 першої (титульної) сторінки обкладинки книжки МДП та графі 9 її листків зазначено ідентифікаційний номер контейнера (якщо товар буде переміщуватися у контейнері);
у графі 9 першої (титульної) сторінки обкладинки книжки МДП зазначено номер наданого перевізником (держателем книжки МДП) свідоцтва про допущення;
надане перевізником (держателем книжки МДП) свідоцтво про допущення є дійсним, містить відомості про пред’явлений на авторизованому об’єкті та зазначений у графі 8 першої (титульної) сторінки обкладинки, графах 7 листків книжки МДП транспортний засіб.
4. Якщо під час виконання митних формальностей, передбачених пунктами 2 та 3 цього розділу, не виявлено зауважень, недоліків або порушень, авторизований вантажовідправник МДП завантажує товари у вантажне відділення пред’явленого транспортного засобу та складає товаросупровідні документи на перевезення товарів.
Після завантаження товарів авторизований вантажовідправник МДП забезпечує їх ідентифікацію шляхом накладання пломб спеціального типу та подає митниці відправлення повідомлення про початок операції МДП. Таким повідомленням є митна декларація на товари для митного оформлення з метою поміщення їх у заявлений митний режим із зазначеними в ній реквізитами книжки МДП.
5. Якщо під час митного оформлення митної декларації на товари з метою поміщення їх у заявлений митний режим за результатами застосування системи управління ризиками визначено форми та обсяг митного контролю, що передбачають зняття пломб спеціального типу, посадова особа митного органу за результатами такого огляду вносить до акта митного огляду відомості про зняті пломби спеціального типу.
У разі проведення митного огляду, під час якого здійснювалося вивантаження товарів, посадова особа митного органу контролює завантаження товарів на транспортний засіб.
Після проведення митного огляду посадова особа митного органу забезпечує ідентифікацію товарів шляхом накладання митних пломб.
Відомості про накладені митні пломби вносяться до книжки МДП та засвідчуються особистою номерною печаткою, а також до митної декларації та товаросупровідних документів.
6. Під час завершення митного оформлення за митною декларацією на товари з метою поміщення їх у заявлений митний режим митниця відправлення на підставі відомостей, зазначених в оформленій митній декларації, здійснює реєстрацію книжки МДП в Журналі реєстрації книжок МДП за формою згідно з додатком 1 до Порядку реалізації положень Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 листопада 2017 року № 953, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2017 року за № 1496/31364 (далі - Журнал реєстрації книжок МДП).
Під час реєстрації книжки МДП в Журналі реєстрації книжок МДП в полі «Номер ОНП посадової особи митного органу, яка здійснила митне оформлення товарів» зазначається реєстраційний номер авторизації підприємства - авторизованого вантажовідправника МДП.
7. Після завершення митного оформлення за митною декларацією перевізник (держатель книжки МДП) заповнює вантажний маніфест книжки МДП. Вантажний маніфест заповнюється на всіх відривних листках № 1, № 2 книжки МДП, що будуть використані під час перевезення МДП.
Уповноважена особа авторизованого вантажовідправника МДП перевіряє відповідність відомостей вантажного маніфесту книжки МДП відомостям митної декларації та товаросупровідних документів, після чого робить в книжці МДП відповідні записи про розпочату операцію МДП:
1) на відривних листках № 1, № 2 книжки МДП:
у графі 16 «Накладені пломби або розпізнавальні знаки (число, ідентифікація)» зазначаються відомості про накладені пломби спеціального типу або у разі проведення митного огляду - відомості про накладені митні пломби (кількість та ідентифікаційний номер (номери) пломби) за кожним вантажним відділенням або контейнером;
у графі 17 «Митниця місця відправлення. Підпис посадової особи митниці та штамп митниці з датою» проставляються підпис уповноваженої особи авторизованого вантажовідправника МДП і відбиток спеціального штампа авторизованого вантажовідправника МДП за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Відомості про накладені пломби спеціального типу, підпис уповноваженої особи авторизованого вантажовідправника МДП і відбиток спеціального штампа авторизованого вантажовідправника МДП проставляється на всіх відривних листках № 1, № 2 книжки МДП, в яких заповнений вантажний маніфест книжки МДП;
у графі 18 «Свідоцтво про прийняття вантажу до митного оформлення (митниця місця відправлення або проміжна митниця під час в’їзду)» зазначається найменування митниці відправлення;
у графі 20 «Тривалість транзитного перевезення» зазначається гранична дата доставки товарів до наступної митниці (проміжної митниці), у якій вони повинні бути пред’явлені до митного контролю, відповідно до вимог статті 95 глави 17 розділу V Кодексу;
у графі 21 «Зареєстровано митницею (якою)...» зазначаються відомості про реєстрацію митним органом книжки МДП, а саме: у лівому підрозділі цієї графи зазначаються найменування митниці відправлення, код митного органу згідно з Класифікатором Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 26 листопада 2019 року № 495 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 30 грудня 2020 року № 831), а в правому підрозділі графи 21 «за №...» зазначається номер оформленої митної декларації;
у графі 22 «Різне (установлений маршрут, митниця, де має бути надано вантаж тощо)» зазначається найменування проміжної митниці, через яку товари вивозяться за межі митної території України, до якої товари мають бути доставлені;
у графі 23 «Підпис посадової особи митниці та штамп митниці з датою» проставляються підпис уповноваженої особи авторизованого вантажовідправника МДП і відбиток спеціального штампа авторизованого вантажовідправника МДП;
у графі «Для офіційного користування» проставляється номер оформленої митної декларації, підпис уповноваженої особи авторизованого вантажовідправника МДП і відбиток спеціального штампа авторизованого вантажовідправника МДП, що свідчить про факт проведення митного оформлення;
2) на невідривному корінці № 1:
у графі 1 «Прибуття встановлено митницею (якою)» зазначається найменування митниці відправлення;
до графи 2 «За №...» вносяться відомості з другого підрозділу графи 21 відривного листка № 1;
у графі 3 «Накладені пломби або розпізнавальні знаки» зазначаються відомості про накладені пломби спеціального типу або у разі проведення митного огляду - відомості про накладені митні пломби (кількість та ідентифікаційний номер (номери) пломби) за кожним вантажним відділенням або контейнером;
у графі 5 «Різне (установлений маршрут, митниця, де має бути пред’явлено вантаж тощо)» зазначається найменування митниці призначення;
у графі 6 «Підпис посадової особи митниці та штамп митниці з датою» проставляються підпис уповноваженої особи авторизованого вантажовідправника МДП і відбиток спеціального штампа авторизованого вантажовідправника МДП.
8. Після виконання митних формальностей, передбачених пунктом 7 цього розділу, уповноважена особа авторизованого вантажовідправника МДП відриває відривну частину відривного листка № 1 книжки МДП, повертає книжку МДП перевізнику (держателю книжки МДП) та дозволяє виїзд транспортного засобу з території авторизованого об’єкта для виконання перевезення МДП.
Авторизований вантажовідправник МДП забезпечує передачу митниці відправлення відривного листка № 1 книжки МДП невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня, встановленого для неї.
9. Відривний листок № 1 книжки МДП зберігається у справах митниці відправлення.
III. Особливості виконання митних формальностей авторизованим вантажоодержувачем МДП
1. Після прибуття товарів та транспортного засобу на авторизований об’єкт перевізник (держатель книжки МДП) надає авторизованому вантажоодержувачу МДП примірник контрольного талона та інші документи на товари, транспортний засіб (за наявності) з відмітками митного органу, який здійснював пропуск товарів на митну територію України.
2. Виконання митних формальностей щодо товарів, доставлених до авторизованого об’єкта, здійснюється відповідно до пункту 1 розділу II Особливостей виконання митних формальностей під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 червня 2023 року № 355, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11 серпня 2023 року за № 1378/40434.
3. У разі виявлення спеціально виготовленого сховища (тайника), технологічних порожнин в конструкції вантажного відділення, що не зазначені в свідоцтві про допущення або про невідповідності стану конструкції вантажного відділення транспортного засобу технічним умовам, авторизований вантажоодержувач МДП повідомляє про це митницю призначення.
4. Авторизований вантажоодержувач МДП невідкладно після надсилання у встановленому порядку митниці призначення повідомлення про результати розвантаження товарів, але не пізніше наступного робочого дня, встановленого для неї, забезпечує передачу митниці призначення книжки МДП, за якою товари були доставлені на авторизований об’єкт для засвідчення припинення (завершення) операції МДП відповідно до статті 28 Конвенції МДП.
5. Посадова особа митниці призначення після отримання книжки МДП здійснює перевірку відомостей щодо припинення операції МДП в єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів і за результатами такої перевірки відомостей оформлює книжку МДП згідно з Порядком реалізації положень Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року та Інструкцією про заповнення книжки МДП, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 20 листопада 2017 року № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2017 року за № 1496/31364.
Після завершення операції МДП посадова особа митниці призначення вносить відомості про завершення операції МДП в Журнал реєстрації книжок МДП та повертає книжку МДП перевізнику (держателю книжки МДП) або авторизованому вантажоодержувачу МДП.
У разі, якщо посадова особа митниці призначення повернула книжку МДП авторизованому вантажоодержувачу МДП, авторизований вантажоодержувач МДП забезпечує передачу її перевізнику (держателю книжки МДП).
Відривний листок № 2 книжки МДП разом із його відривною частиною зберігається у митниці призначення.
6. Перевізник (держатель книжки МДП) вважається таким, що виконав свої зобов’язання відповідно до підпункту «o» статті 1 Конвенції МДП в частині пред’явлення митниці місця призначення транспортного засобу, товарів та книжки МДП, якщо таку книжку МДП разом з транспортним засобом та товарами в неушкодженому стані пред’явлено на авторизованому об’єкті авторизованому вантажоодержувачу МДП.
Додаток |
ФОРМА
спеціального штампа авторизованого вантажовідправника МДП
Розміри спеціального штампа по ширині - 55 мм, по висоті - 25 мм.
Товщина лінії зовнішнього контуру не менше 1,0 мм.
Верхня частина зліва містить літерний код альфа-2 України відповідно до Переліку кодів країн світу для статистичних цілей, затвердженого наказом Державної служби статистики України від 08 січня 2020 року № 32,- «UA».
Верхня центральна частина містить ідентифікатор авторизованого вантажовідправника МДП у вигляді напису англійською мовою «Authorised consignor TIR».
Середня частина по центру містить дату проставляння відбитка в форматі ДД. ММ.РРРР, де:
ММ - місяць (в цифровому форматі);
Нижня частина зліва містить номер авторизації на застосування транзитного спрощення «статус авторизованого вантажовідправника МДП» та зарезервоване місце справа для розміщення скорочення чи зареєстрованого знака для товарів і послуг, за якими можливо ідентифікувати авторизованого вантажовідправника МДП.