Про затвердження Особливостей виконання митних формальностей під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням» та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України
Відповідно до частини одинадцятої статті 2491 глави 39 розділу VIII Митного кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Особливості виконання митних формальностей під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», що додаються.
2. Затвердити Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України, що додаються.
3. Установити, що до об’єктів підприємств, які отримали авторизацію на застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», «статус авторизованого вантажовідправника» або «статус авторизованого вантажоодержувача», не застосовуються положення підпунктів 1.2-1.9 пункту 1 наказу Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 646 «Про місця доставки товарів транспортними засобами», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 червня 2012 року за № 1052/21364.
4. Державній митній службі України забезпечити технічну можливість реалізації вимог цього наказу.
5. Департаменту митної політики Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
6. Цей наказ набирає чинності через 60 днів з дня його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Драганчука Ю.О. та Голову Державної митної служби України.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ОСОБЛИВОСТІ
виконання митних формальностей під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням»
1. Ці Особливості встановлюють положення щодо виконання митних формальностей під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням».
2. У цих Особливостях терміни вживаються в таких значеннях:
авторизований об’єкт - об’єкт підприємства, на якому застосовується спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням» відповідно до частини третьої статті 2491 глави 39 розділу VIII Митного кодексу України;
утримувач авторизованого об’єкта - підприємство, яке отримало авторизацію на застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», «статус авторизованого вантажоодержувача» або «статус авторизованого вантажовідправника».
Інші терміни, що застосовуються у цих Особливостях, вживаються в значеннях, визначених Митним кодексом України.
3. Митні формальності під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», у тому числі пов’язані з випуском товарів у заявлений митний режим, виконує митний орган, у зоні діяльності якого знаходиться авторизований об’єкт.
4. Контроль за переміщенням товарів здійснюють митні органи відповідно до Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 жовтня 2012 року № 1066, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2012 року за № 2120/22432, або Конвенції про процедуру спільного транзиту від 20 травня 1987 року, ратифікованої Законом України від 30 серпня 2022 року № 2555-IX «Про приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту» (далі - Конвенція про процедуру спільного транзиту), з урахуванням цих Особливостей.
Митні формальності, пов’язані з випуском товарів у заявлений митний режим, для декларування яких використовується митна декларація за формою єдиного адміністративного документа, здійснюються відповідно до Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2012 року за № 1360/21672, з урахуванням цих Особливостей.
5. У разі якщо автоматизована система митного оформлення або посадова особа митного органу за результатами здійснення контролю із застосуванням системи управління ризику не визначила необхідності участі у виконанні митних формальностей щодо товарів і транспортних засобів комерційного призначення посадової особи митного органу, такі митні формальності виконує автоматизована система митного оформлення в автоматичному режимі.
6. Спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням» може застосовуватися одночасно зі спрощенням «процедура спрощеного декларування» у разі наявності відповідних авторизацій, передбачених Митним кодексом України та Конвенцією про процедуру спільного транзиту.
7. Товари мають перебувати на авторизованому об’єкті:
у разі надходження товарів до авторизованого об’єкта - з моменту їх надходження і до моменту їх випуску у заявлений митний режим, у тому числі на підставі спрощеної митної декларації;
у разі відправлення товарів з авторизованого об’єкта - з моменту подання митної декларації, у тому числі спрощеної митної декларації, для випуску товарів у заявлений митний режим і до моменту їх вивезення з авторизованого об’єкта згідно з цими Особливостями.
8. Утримувач авторизованого об’єкта забезпечує окреме зберігання різних партій товарів у межах визначеної ним частини території авторизованого об’єкта.
Частина території авторизованого об’єкта, у межах якої товари перебувають на тимчасовому зберіганні або поміщені в митний режим митного складу, повинна мати чітко позначені межі (наприклад, нанесені фарбою обмежувальні лінії або огорожу по периметру, окреме приміщення).
У разі якщо утримувач авторизованого об’єкта здійснює ведення складського обліку за допомогою адресного зберігання товарів (у розрізі комірок), що дозволяє посадовим особам митного органу під час проведення митного огляду отримувати відомості про місця зберігання товарів окремої партії, доставленої на авторизований об’єкт, вимоги абзаців першого та другого цього пункту під час перебування товарів на авторизованому об’єкті не застосовуються.
9. У разі виклику або прибуття посадової особи митного органу на авторизований об’єкт для виконання визначених із застосуванням системи управління ризиками форм митного контролю утримувач авторизованого об’єкта забезпечує наявність розвантажувально-навантажувальної техніки, місця для забезпечення проведення митного огляду (для вивантаження товарів з транспортного засобу, їх перерахунку, зважування товарів), доставлених до авторизованого об’єкта.
10. Обмін електронними повідомленнями, передбачений цими Особливостями, здійснюється з використанням засобів інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем підприємств (у тому числі митних брокерів) та електронних інформаційних ресурсів митних органів з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, а також електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації.
Структура та формат електронних повідомлень з накладенням електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритого ключа особи, яка їх склала, якими митні органи та підприємства обмінюються під час інформаційної взаємодії, визначаються наказом Держмитслужби, що оприлюднюється на офіційному вебсайті Держмитслужби.
Реєстрація електронних повідомлень здійснюється за допомогою систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, в автоматичному режимі. При цьому повідомлення має містити посилання на митну декларацію, за якою товари переміщуються до авторизованого об’єкта.
II. Особливості виконання митних формальностей щодо товарів, доставлених до авторизованого об’єкта
1. Особливості виконання митних формальностей щодо товарів, доставлених до авторизованого об’єкта за процедурою, визначеною Митним кодексом України
1. Після прибуття товарів, транспортного засобу комерційного призначення внутрішнім транзитом на авторизований об’єкт перевізник надає утримувачу авторизованого об’єкта примірник контрольного талона та інші документи на товари, транспортний засіб комерційного призначення (за наявності) з відмітками митниці відправлення.
2. Уповноважена особа утримувача авторизованого об’єкта невідкладно після прибуття товарів, транспортного засобу комерційного призначення на авторизований об’єкт:
1) здійснює огляд транспортного засобу комерційного призначення, перевіряє цілісність накладеного митного забезпечення та/або пломб спеціального типу (якщо таке накладалось);
2) зазначає на контрольному талоні та/або товаросупровідних документах дату та час надходження товарів, транспортного засобу комерційного призначення на авторизований об’єкт і завіряє цей запис особистим підписом;
3) надсилає митному органу електронне повідомлення про прибуття товарів та про доступність їх до митного контролю, у якому зазначаються:
відомості про утримувача авторизованого об’єкта;
відомості про авторизований об’єкт, на якому знаходяться товари;
контактна особа утримувача об’єкта;
дата і час фактичного прибуття товарів, транспортного засобу комерційного призначення;
номер митної декларації, за якою товари, транспортний засіб комерційного призначення переміщувалися до авторизованого об’єкта;
відомості про транспортний засіб, на якому безпосередньо доставлено товари до авторизованого об’єкта, або відповідну комбінацію транспортних засобів;
ідентифікаційний номер контейнера, у якому товари доставлено до авторизованого об’єкта;
загальна кількість вантажних місць згідно з товаросупровідними документами;
ідентифікаційні номери і стан накладеного митного забезпечення та/або пломб спеціального типу, якщо таке накладалось (неушкоджене, пошкоджене, втрачене або відсутнє);
інформація про всі непередбачувані події та/або обставини, що виникли під час доставки транспортного засобу комерційного призначення та товарів, що переміщувалися до авторизованого об’єкта, та які стали відомі утримувачу такого об’єкта від перевізника.
3. Митний орган після отримання повідомлення про прибуття товарів та про доступність їх до митного контролю у строк, визначений в авторизації на застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», за результатами застосування системи управління ризиків визначає форми та обсяги митного контролю і надсилає утримувачу авторизованого об’єкта електронне повідомлення:
про дозвіл на розвантаження товарів; або
про заборону зняття митного забезпечення та/або пломб спеціального типу (якщо такі накладались) і розвантаження товарів до прибуття посадових осіб митного органу.
Відлік строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту, розпочинається з часу отримання митним органом повідомлення про прибуття товарів і про доступність їх до митного контролю.
Якщо у строк, визначений у відповідній авторизації на застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», митний орган не надіслав повідомлення, зазначене в абзаці третьому цього пункту, система, що забезпечує функціонування електронних інформаційних ресурсів, автоматично формує та надсилає підприємству повідомлення про дозвіл на розвантаження товарів.
4. Утримувач авторизованого об’єкта здійснює розвантаження товарів:
після отримання повідомлення про дозвіл на розвантаження товарів; або
з дозволу посадової особи митного органу, яка прибула на авторизований об’єкт, у разі отримання повідомлення про заборону зняття митного забезпечення та/або пломб спеціального типу (якщо такі накладались) та розвантаження товарів до прибуття посадових осіб митного органу.
Утримувач авторизованого об’єкта забезпечує облік і зберігання митного забезпечення та пломб спеціального типу, знятих із транспортного засобу комерційного призначення не менше одного місяця.
5. За результатами розвантаження утримувач авторизованого об’єкта невідкладно надсилає митному органу електронне повідомлення про результати розвантаження товарів, у якому зазначаються:
відомості про утримувача авторизованого об’єкта;
відомості про авторизований об’єкт, на якому знаходяться товари;
номер митної декларації, за якою товари, транспортний засіб комерційного призначення переміщувалися до авторизованого об’єкта;
фактична загальна вага брутто (у кілограмах) товарів, доставлених до авторизованого об’єкта;
порядковий номер товару, доставленого до авторизованого об’єкта;
найменування та звичайний торговельний опис товару, що дає змогу ідентифікувати і класифікувати товар;
код товару на рівні не менше 6 знаків згідно з УКТ ЗЕД;
фактична вага брутто (в кілограмах) товару, доставленого до авторизованого об’єкта;
відомості про кількість вантажних місць та код виду упаковки відповідно до класифікатора видів упаковок, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року № 1011;
ідентифікаційний номер контейнера, у якому товари доставлено до авторизованого об’єкта;
відомості про транспортний засіб, на якому безпосередньо доставлено товари до авторизованого об’єкта, або відповідну комбінацію транспортних засобів;
сума митних платежів, щодо якої надається забезпечення сплати митних платежів. Утримувач авторизованого об’єкта розраховує таку суму відповідно до фактичного обсягу доставленого на об’єкт підприємства товару;
реєстраційний номер загальної гарантії або звільнення від гарантії, що застосовується як забезпечення сплати митних платежів.
Якщо під час розвантаження товарів утримувач авторизованого об’єкта виявив розбіжності між товарами, що фактично надійшли на авторизований об’єкт, та відомостями щодо таких товарів, заявленими у митній декларації, за якою ці товари доставлено на авторизований об’єкт, товаротранспортних і товаросупровідних документах, в електронному повідомленні про результати розвантаження зазначаються такі відомості про:
1) невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення митного контролю;
2) пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування;
4) інші розбіжності чи порушення за кожною з товарних одиниць, а також додаткову інформацію, що має вплив на виконання умов митного режиму.
6. Митний орган у строк, що не перевищує 15 хвилин з моменту отримання електронного повідомлення про результати розвантаження товарів, приймає рішення про:
проведення митного огляду; або
прийняття результатів розвантаження товарів без проведення митного огляду.
У разі прийняття рішення про проведення митного огляду митний огляд здійснюється не пізніше наступного робочого дня у порядку, встановленому законодавством України з питань митної справи, з виїздом посадової особи митного органу на авторизований об’єкт.
Відомості про прийняте рішення та результати контролю розвантажених товарів, у тому числі за результатами митного огляду, вносяться до електронних інформаційних ресурсів митних органів та надсилаються утримувачу авторизованого об’єкта.
7. Митний орган за результатами рішень, прийнятих відповідно до пункту 6 цієї глави, та митного огляду (у разі його проведення):
вносить до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів відмітку про дату та час прибуття товарів, заявлених у митній декларації, за якою ці товари доставлено на авторизований об’єкт, та відомості про виявлені розбіжності (у разі їх наявності) щодо фактичних обсягів доставлених на авторизований об’єкт товарів;
резервує відповідну частину базової суми загальної гарантії або звільнення від гарантії, необхідну для забезпечення сплати суми митних платежів щодо товарів як таких, що перебувають на тимчасовому зберіганні.
8. Після здійснення заходів, зазначених у пункті 7 цієї глави, товари набувають статусу таких, що перебувають на тимчасовому зберіганні.
2. Особливості виконання митних формальностей щодо товарів, доставлених до авторизованого об’єкта на умовах Конвенції про процедуру спільного транзиту
1. У разі переміщення товарів з використанням транзитної декларації, оформленої відповідно до Конвенції про процедуру спільного транзиту, до об’єкта авторизованого вантажоодержувача митні формальності, пов’язані з прибуттям та вивантаженням товарів на відповідний об’єкт, митні органи здійснюють відповідно до Порядку реалізації положень Конвенції про процедуру спільного транзиту на території України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 жовтня 2022 року № 325, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2022 року за № 1309/38645 (далі - Порядок реалізації положень Конвенції про процедуру спільного транзиту на території України).
2. Після отримання авторизованим вантажоодержувачем електронного повідомлення про завершення процедури спільного транзиту товари набувають статусу таких, що перебувають на тимчасовому зберіганні на об’єкті, до якого вони надійшли, на підставі даних транзитної декларації, за якою такі товари були ввезені на митну територію України. При цьому авторизований вантажоодержувач надає митним органам забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х Митного кодексу України щодо товарів, які перебувають на тимчасовому зберіганні, на час такого зберігання на цьому об’єкті.
III. Особливості виконання митних формальностей щодо товарів, які вивозяться з авторизованого об’єкта
1. Особливості виконання митних формальностей щодо товарів, які вивозяться з авторизованого об’єкта за процедурою, визначеною Митним кодексом України
1. Для випуску в заявлений митний режим товарів, призначених для вивезення з авторизованого об’єкта, митному органу подається митна декларація.
Перед поданням митному органу митної декларації:
товари завантажуються на транспортний засіб комерційного призначення та перебувати на авторизованому об’єкті;
на транспортний засіб накладаються пломби спеціального типу (за можливості їх застосування).
2. Якщо за результатами застосування системи управління ризиками визначено форми та обсяг митного контролю, що передбачають зняття пломб спеціального типу, посадова особа митного органу за результатами такого огляду вносить до акта митного огляду відомості про зняті пломби спеціального типу (якщо такі застосовувались).
У разі проведення митного огляду, під час якого здійснювалося вивантаження товарів, посадова особа митного органу контролює завантаження товарів на транспортний засіб.
Після проведення митного огляду посадова особа митного органу накладає митне забезпечення (у разі можливості його застосування).
Відомості про накладене митне забезпечення (у разі можливості його застосування) вносяться до митної декларації та товаросупровідних документів.
3. Оформлена у встановленому законодавством України з питань митної справи митна декларація є підставою для вивезення товарів з авторизованого об’єкта.
2. Особливості виконання митних формальностей щодо товарів, які вивозяться з авторизованого об’єкта на умовах Конвенції про процедуру спільного транзиту
1. Товари, що перебувають на авторизованому об’єкті, вивозяться з такого об’єкта за межі митної території України за процедурою спільного транзиту після поміщення їх у митний режим експорту, реекспорту, тимчасового вивезення чи переробки за межами митної території.
2. Дозволяється подання та оформлення митної декларації у заявлений митний режим на товари, що перебувають на авторизованому об’єкті, без завантаження таких товарів на транспортний засіб комерційного призначення та накладення пломби спеціального типу.
3. Після подання митної декларації для митного оформлення з метою поміщення їх у заявлений митний режим утримувачу авторизованого об’єкта та/або будь-яким іншим особам забороняється проводити з задекларованими товарами будь-які операції, крім простих складських операцій та завантаження таких товарів на транспортний засіб комерційного призначення.
4. Після поміщення товарів у заявлений митний режим подальші митні формальності здійснюються відповідно до Конвенції про процедуру спільного транзиту та Порядку реалізації положень Конвенції про процедуру спільного транзиту на території України.
5. Оформлена згідно з Конвенцією про процедуру спільного транзиту транзитна декларація є підставою для вивезення товарів з авторизованого об’єкта.