Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
Відповідно до статті 56 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
Порядок формування витягів з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
форму витягу з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
технічним адміністратором Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі - Електронна система), є державне підприємство “ДІЯ”, що належить до сфери управління Міністерства цифрової трансформації;
з 1 березня до 31 грудня 2025 р. проводиться випробування функціонування програмного забезпечення Електронної системи у тестовому режимі відповідно до Порядку створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого цією постановою, на засадах добровільності, безоплатності, за участю суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво та/або імпорт та/або оптову та/або роздрібну торгівлю товарами (продукцією), маркованими графічними елементами електронних марок акцизного податку;
порядок доступу зазначених учасників випробування, які виявили бажання взяти участь у випробуванні функціонування програмного забезпечення Електронної системи у тестовому режимі, визначається державним підприємством “ДІЯ” не пізніше ніж за два тижні до початку такого випробування;
у період функціонування програмного забезпечення Електронної системи в тестовому режимі обмін даними з іншими електронними інформаційними ресурсами здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721);
інформація, що створена та внесена в Електронну систему під час випробування функціонування програмного забезпечення Електронної системи у тестовому режимі, не зберігається в Електронній системі та видаляється після завершення строку дії тестового режиму експлуатації;
функціонування Електронної системи починається з 1 січня 2026 року.
3. Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Електронне урядування”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2012 р. № 236 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 23, ст. 881; 2015 р., № 64, ст. 2128; 2017 р., № 15, ст. 438; 2019 р., № 21, ст. 723; 2021 р., № 15, ст. 585, № 33, ст. 1922, № 84, ст. 5385; 2023 р., № 39, ст. 2102, № 57, ст. 3201, № 62, ст. 3521, № 87, ст. 5037; 2024 р., № 11, ст. 692, № 22, ст. 1435), зміни, що додаються.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2026 р., крім абзаців другого - шостого пункту 2 цієї постанови, які застосовуються з дня набрання чинності цією постановою.
ПОРЯДОК
створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
1. Цей Порядок визначає загальні засади та механізм функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, заходи із створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення зазначеної Електронної системи, технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту її даних, правового статусу користувачів Електронної системи та процедуру їх реєстрації, авторизації, зупинення та анулювання доступу до такої Електронної системи, питання внесення, обміну, зберігання, надання інформації з неї, електронної інформаційної взаємодії між даною Електронною системою та іншими інформаційно-комунікаційними системами.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
аналітичний звіт - набір даних, що формується програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно до алгоритмів їх функціонування для ДПС та економічних операторів у електронному кабінеті користувача за обраними таким користувачем параметрами;
веб-інтерфейс Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі - веб-інтерфейс Електронної системи), - веб-сторінка, розміщена в Інтернеті, яка використовується для реєстрації, авторизації в даній Електронній системі і доступу до електронних кабінетів користувачів, а також пошуку відкритої інформації із зазначеної Електронної системи, складення і надсилання повідомлення про можливі порушення в обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі - Електронна система), - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує формування електронних марок акцизного податку, обробку та зберігання інформації про товари (продукцію), марковані графічними елементами електронних марок акцизного податку, а також взаємодію програмними засобами між державними органами, юридичними або фізичними особами, зокрема фізичними особами - підприємцями, з метою забезпечення електронної простежуваності обігу таких товарів (продукції);
електронний кабінет користувача - персоніфікована веб-сторінка або інтерфейс, за допомогою яких користувач відповідно до його прав доступу має можливість використовувати функції Електронної системи згідно з цим Порядком;
квитанція - електронне повідомлення, що автоматично формується програмними засобами Електронної системи і містить інформацію про результати автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа Електронною системою в момент його надходження до Електронної системи, а також його прийняття чи відхилення Електронною системою;
код ідентифікатора економічного оператора - літерно-цифровий код, що складається з чотирьох символів, утворених випадковою комбінацією латинських літер та арабських цифр, і формується програмними засобами Електронної системи автоматично з метою ідентифікації економічного оператора в Електронній системі;
код об’єкта економічного оператора - літерно-цифровий код, що складається з трьох символів, утворених випадковою комбінацією латинських літер та арабських цифр, і формується програмними засобами Електронної системи автоматично з метою ідентифікації об’єкта економічного оператора в Електронній системі;
користувач Електронної системи (далі - користувач) - орган державної влади, економічний оператор, якому надано доступ до Електронної системи, а також фізична особа, яка не є економічним оператором та у встановленому порядку отримує відкриту інформацію з Електронної системи;
методологічна помилка - невідповідність методології та/або алгоритмів роботи Електронної системи положенням законодавства у сфері оподаткування акцизним податком, виробництва і обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також функціонування та ведення Електронної системи;
зупинення доступу - тимчасове зупинення доступу користувача або уповноваженого представника користувача до електронного кабінету користувача;
програмний інтерфейс - набір визначених підпрограм та протоколів обміну даними для взаємодії компонентів та інших програмних модулів, що забезпечують функціонування Електронної системи, та обміну даними з програмними рішеннями економічних операторів, а також програмними рішеннями, що гарантують розширену функціональність Електронної системи незалежно від роботи її центрального сервера та захищене зберігання даних, створених у режимі офлайн, наданих власником (держателем) Електронної системи;
технічна помилка - будь-яка непередбачувана вада або дефект у роботі програмного забезпечення, програмно-апаратному устаткуванні, каналах зв’язку, функціонуванні засобів електронного підпису чи печатки, що призводить до неправильного або неочікуваного результату в роботі Електронної системи, або унеможливлює її;
технічний збій - будь-які порушення у роботі складових частин Електронної системи, що не є технічними/методологічними помилками, її повне припинення, що унеможливлює взаємодію користувача з Електронною системою;
повідомлення - електронний документ, що формується у випадках, визначених законодавством, економічним оператором за допомогою програмних засобів Електронної системи або технічним адміністратором Електронної системи, або автоматично створюється Електронною системою;
повідомлення фізичної особи про можливі порушення в обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, - електронний документ, що створюється фізичною особою, яка не є економічним оператором, засобами веб-інтерфейсу Електронної системи, а також з використанням мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія), після отримання результатів зчитування (сканування) графічного елемента електронної марки акцизного податку або виявлення у продажу немаркованих алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
сповіщення Електронної системи (далі - сповіщення) - інформація в електронній формі, автоматично створена та передана програмними засобами Електронної системи, що призначена для інформування користувача про надходження електронного документа, результат дій користувача, дії чи події в Електронній системі тощо;
фізична особа, яка не є економічним оператором, - фізична особа, яка досягла 18-річного віку, не є економічним оператором, не зареєстрована в Електронній системі та не має електронного кабінету користувача в ній.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Податковому кодексі України (далі - Кодекс), Законі України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” (далі - Закон), Законах України “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України”, “Про інформацію”, “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг” та інших нормативно-правових актах, що діють у відповідній сфері.
3. Електронна система створюється з метою, визначеною частиною першою статті 56 Закону.
4. Фінансування створення, ведення та функціонування Електронної системи здійснюється відповідно до частини четвертої статті 56 Закону.
5. Власником (держателем) Електронної системи є держава в особі Мінцифри.
6. Мінцифри відповідно до своїх повноважень:
1) вживає організаційних заходів, пов’язаних із забезпеченням функціонування Електронної системи;
2) здійснює нормативно-правове, методологічне та інформаційне забезпечення з питань ведення та функціонування Електронної системи;
3) оприлюднює технічні вимоги щодо функціонування Електронної системи на своєму офіційному веб-сайті;
4) забезпечує оприлюднення на інформаційному веб-сайті Електронної системи форматів, визначених технічним адміністратором Електронної системи (далі - технічний адміністратор), розроблених ним структур та специфікацій електронного файла, форм електронних документів;
5) інформує технічного адміністратора за зверненнями фізичних та юридичних осіб про виявлені недоліки у роботі Електронної системи та розглядає і вносить пропозиції щодо усунення виявлених недоліків та вдосконалення її роботи;
6) забезпечує здійснення заходів із створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Електронної системи і його модернізації;
7) забезпечує захист інформації в Електронній системі відповідно до законодавства у сфері захисту інформації;
8) забезпечує впровадження Електронної системи в експлуатацію, налагодження електронної інформаційної взаємодії між Електронною системою та іншими інформаційно-комунікаційними системами міністерств та інших органів державної влади;
9) здійснює контроль за функціонуванням Електронної системи, контролює та координує роботу технічного адміністратора в частині створення, модернізації та забезпечення функціонування Електронної системи;
10) проводить аналіз та здійснює контроль за якістю функціонування Електронної системи;
11) розглядає пропозиції (зауваження) щодо удосконалення функціонування Електронної системи;
12) забезпечує створення та ведення інформаційного веб-сайту Електронної системи;
13) забезпечує розміщення технічним адміністратором на офіційному веб-сайті власника (держателя) Електронної системи повідомлення про виявлення технічних/методологічних помилок чи технічного збою в роботі Електронної системи;
14) контролює здійснення заходів, пов’язаних із захистом інформації, яка міститься в Електронній системі;
15) реалізує інші визначені законодавством функції та завдання, пов’язані з функціонуванням Електронної системи.
7. Електронна система складається з таких компонентів:
1) електронні кабінети користувачів:
електронні кабінети економічних операторів;
електронні кабінети податкових органів (ДПС, її територіальні органи) (далі - електронний кабінет контролюючого органу), інших органів державної влади;
2) веб-інтерфейс Електронної системи;
8. У період відсутності зв’язку між програмними рішеннями, що використовує економічний оператор, та сервером Електронної системи економічний оператор використовує програмні рішення, надані власником (держателем) Електронної системи, що забезпечують захищене зберігання створених у режимі офлайн даних, але не більше ніж 72 години.
9. Електронна система ведеться державною мовою та функціонує цілодобово сім днів на тиждень, крім випадків проведення планових та позапланових профілактичних та/або технічних робіт, пов’язаних з усуненням технічних/методологічних помилок чи технічного збою в роботі, тривалість проведення яких визначається технічним адміністратором.
10. Інформація та документи, що розміщуються та поширюються в Електронній системі, створюються державною мовою.
У тих випадках, коли використання літер і символів української мови призводить до спотворення інформації (адреси в мережі Інтернет, адреси електронної пошти, найменування іноземної торговельної марки, загальна/власна назва товарів (продукції), унікальні ідентифікатори, унікальні групові ідентифікатори, загальноприйняті міжнародні терміни тощо), можуть використовуватись латинські літери і спеціальні символи.
Використання латинських та інших символів при написанні українських слів не допускається.
Електронна система має відповідати ДСТУ EN 301 549:2022 (EN 301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT) “Інформаційні технології. Вимоги щодо доступності продуктів та послуг ІКТ”.
11. Створення, обробка, захист і передача інформації Електронною системою здійснюються безоплатно.
Заходи із створення Електронної системи
12. Заходи із створення, впровадження, етапи робіт під час проектування, впровадження та експлуатації програмного забезпечення Електронної системи здійснюються відповідно до законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах та захисту персональних даних з урахуванням особливостей, визначених у цьому Порядку.
13. Створення та впровадження програмного забезпечення Електронної системи передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на його розроблення/модернізацію, тестування та дослідну експлуатацію з урахуванням вимог законодавства у сфері електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених на території України або ввезених (імпортованих) на митну територію України, та маркування таких товарів (продукції) графічними елементами електронних марок акцизного податку.
Адміністрування Електронної системи
14. Технічне та технологічне забезпечення Електронної системи технічним адміністратором передбачає:
1) здійснення заходів, пов’язаних із створенням, модернізацією та функціонуванням Електронної системи;
2) проведення моніторингу та оцінки якості роботи Електронної системи;
3) налагодження електронної інформаційної взаємодії між Електронною системою та іншими інформаційно-комунікаційними системами;
4) підтримання сталого функціонування Електронної системи, її програмного та апаратного забезпечення, алгоритмів роботи, а також відновлення роботи Електронної системи;
5) налаштування та технічну підтримку безперервного належного функціонування апаратної та програмної частини інформаційно-комунікаційної системи;
6) забезпечення обслуговування технічної інфраструктури Електронної системи;
7) забезпечення доступу до Електронної системи користувачам відповідно до їх прав доступу, надання, зупинення та анулювання доступу до Електронної системи, управління, розмежування та контроль за правами доступу до компонентів Електронної системи, інформації (відомостей/даних), електронних документів, які містяться в Електронній системі, відповідно до законодавства;
8) укладення з економічними операторами договорів приєднання з метою їх безоплатного забезпечення програмними рішеннями, що гарантують розширену функціональність Електронної системи незалежно від роботи її центрального сервера та захищене зберігання даних, створених у режимі офлайн;
9) забезпечення надання інформації з Електронної системи у випадках, визначених законодавством;
10) надання технічної підтримки з питань підключення, відключення, взаємодії Електронної системи з іншими інформаційно-комунікаційними системами та власними програмними рішеннями економічних операторів, а також під час впровадження нових функціональних можливостей Електронної системи;
11) надання технічної підтримки користувачам з питань, пов’язаних з реєстрацією, авторизацією, доступом до Електронної системи, електронних кабінетів користувачів та функціонуванням електронних кабінетів користувачів;
12) залучення в установленому законодавством порядку суб’єктів господарювання з метою забезпечення виконання основних завдань Електронної системи (у разі необхідності);
13) надання консультацій з питань підключення користувачів до Електронної системи, здійснення електронної інформаційної взаємодії з Електронною системою, порядку користування Електронною системою;
14) прийом та розгляд звернень користувачів щодо технічних/методологічних помилок або технічних збоїв чи інших проблем у використанні Електронної системи та їх усунення або сприяння в їх вирішенні;
15) визначення порядку доступу учасників випробування функціонування програмного забезпечення Електронної системи до користування програмним забезпеченням Електронної системи у тестовому режимі;
16) здійснення технічних заходів для ведення та підтримки в актуальному стані класифікаторів, довідників, словників та баз даних (зокрема налаштування взаємодії, оновлення посилань, автоматизоване чи ручне завантаження оновленої інформації);
17) технічне та організаційне забезпечення створення та зберігання архівних відомостей Електронної системи;
18) здійснення методичної підтримки оброблення та систематизації відомостей, що містяться в Електронній системі;
19) забезпечення ведення в електронній формі журналу всіх дій та/або подій, що відбуваються в Електронній системі;
20) забезпечення використання кваліфікованого електронного підпису та/або печатки під час ведення Електронної системи;
21) визначення порядку створення та функціонування електронних кабінетів органів державної влади (крім електронного кабінету контролюючого органу);
22) визначення технічних інструкцій (вимог, регламентів, положень тощо) про порядок авторизації, доступу до Електронної системи, роботи (взаємодії) власних програмних рішень (засобів) економічних операторів з Електронною системою;
23) надання інформації для розміщення на офіційному веб-сайті власника (держателя) Електронної системи повідомлення про виявлення технічних/методологічних помилок чи технічного збою в роботі Електронної системи;
24) визначення форматів та розробку і підтримку в актуальному стані (оновлення) структури, змісту та специфікацій електронного файла, форм електронних документів, їх технічного опису і надання їх власнику (держателю) Електронної системи для розміщення на інформаційному веб-сайті Електронної системи;
25) блокування відображення (демонстрації) фотографії товару (продукції), що підлягає маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, яка за рішенням економічного оператора - виробника/імпортера розміщується в Електронній системі, у разі, коли така фотографія містить інше зображення, яке не є зображенням такого товару (продукції);
26) інші заходи, необхідні для забезпечення сталого функціонування та відновлення роботи Електронної системи.
15. Супроводження програмного забезпечення Електронної системи передбачає здійснення заходів щодо забезпечення його функціонування відповідно до технічної документації, виявлення технічних/методологічних помилок, надання інформації про такі помилки розробникам програмного забезпечення Електронної системи (в межах строку дії зобов’язань розробника з технічної підтримки), забезпечення виправлення технічних/методологічних помилок, проведення модернізації Електронної системи.
У разі будь-яких порушень у роботі Електронної системи, її повного зупинення технічний адміністратор надає власнику (держателю) Електронної системи для розміщення на його офіційному веб-сайті повідомлення про виявлення технічних/методологічних помилок чи технічного збою в роботі із зазначенням дати та часу їх початку та вживає всіх необхідних заходів для їх усунення. Після усунення технічних/методологічних помилок чи технічного збою в роботі технічний адміністратор надає власнику (держателю) Електронної системи для розміщення на його офіційному веб-сайті повідомлення про їх усунення із зазначенням дати та часу усунення.
16. У разі виявлення користувачем технічних/методологічних помилок або технічного збою у роботі Електронної системи користувач інформує технічного адміністратора через електронний кабінет користувача або на електронну пошту технічного адміністратора або в інший спосіб про виявлену технічну/методологічну помилку або технічний збій, що виникли під час роботи Електронної системи.
17. У разі виявлення технічної/методологічної помилки або технічного збою, або надходження повідомлення про них технічний адміністратор протягом 72 годин з моменту виявлення або отримання такого повідомлення від користувача Електронної системи зобов’язаний:
провести перевірку наявності технічної/методологічної помилки або технічного збою;
надіслати повідомлення користувачу через його електронний кабінет та/або на адресу електронної пошти про підтвердження або спростування наявності технічної/методологічної помилки або технічного збою, що виникли під час роботи в Електронній системі, якщо про технічну/методологічну помилку або технічний збій було повідомлено користувачем.
Якщо технічний адміністратор визнає наявність технічної/методологічної помилки або технічного збою, він зобов’язаний забезпечити їх усунення у строк, що визначається ним з урахуванням критичності виявленої помилки або технічного збою та технічної можливості їх усунення.
Про наявність технічної/методологічної помилки або технічного збою технічний адміністратор протягом 24 годин з моменту підтвердження їх наявності повідомляє Мінцифри і в разі потреби залучає його до усунення помилки.
Технічний адміністратор протягом 72 годин повідомляє Мінцифри та користувачу через його електронний кабінет та/або на адресу електронної пошти про усунення технічної/методологічної помилки або технічного збою.
18. У разі виникнення інциденту кібербезпеки, що загрожує стабільному функціонуванню Електронної системи або інформаційній безпеці, зокрема внаслідок дій користувача або впливу шкідливого програмного забезпечення (вірусу), технічний адміністратор невідкладно вживає заходів до блокування та усунення такої загрози, забезпечує фіксацію виявленого інциденту кібербезпеки та інформує про це власника (держателя) Електронної системи.
Функціональні можливості Електронної системи
19. Електронна система забезпечує такі функціональні можливості:
1) реєстрація користувачів в Електронній системі та створення електронних кабінетів користувачів;
2) присвоєння кожному економічному оператору коду ідентифікатора економічного оператора, присвоєння об’єкту економічного оператора коду об’єкта економічного оператора та надсилання цієї інформації до ДПС у порядку електронної інформаційної взаємодії;
3) доступ економічних операторів до Електронної системи з використанням електронних кабінетів економічних операторів, електронного кабінету платника податків, програмного інтерфейсу обміну даними з програмними рішеннями економічних операторів, а також програмними рішеннями, наданими власником (держателем) Електронної системи, що гарантують розширену функціональність Електронної системи незалежно від роботи її центрального сервера та захищене зберігання даних, створених у режимі офлайн;
4) забезпечення електронної ідентифікації та автентифікації користувачів та їх уповноважених представників з використанням кваліфікованого електронного підпису;
5) розмежування прав доступу користувачів до Електронної системи;
6) надання та розмежування рівнів прав доступу уповноважених представників користувача до Електронної системи;
7) доступ до електронного кабінету користувача після проходження ним процедури авторизації з використанням кваліфікованого електронного підпису;
8) внесення до Електронної системи інформації (відомостей/даних) в межах прав і повноважень користувачів, визначених законодавством;
9) автоматичне внесення інформації (відомостей/даних) до Електронної системи, отриманих у результаті електронної інформаційної взаємодії;
10) складення, надсилання та отримання користувачами за допомогою програмних засобів Електронної системи повідомлень, передбачених законодавством, повідомлень та сповіщень, що автоматично формуються програмними засобами Електронної системи;
11) додавання до повідомлень скановані копій документів у випадках, передбачених законодавством;
12) генерування серійних номерів електронних марок акцизного податку та формування унікальних ідентифікаторів відповідно до послідовності, визначеної алгоритмами програмних засобів Електронної системи;
13) прийняття Електронною системою внесеної інформації про унікальні ідентифікатори, нанесені на тютюнові вироби, виготовлені у державах - членах ЄС, як унікальні ідентифікатори продукції для експорту для цілей забезпечення електронної простежуваності обігу такої продукції, які визнаються унікальними ідентифікаторами та графічними елементами електронних марок акцизного податку в розумінні Кодексу;
14) деактивація унікальних ідентифікаторів;
15) формування електронних марок акцизного податку;
16) присвоєння та зміна статусів електронної марки акцизного податку відповідно до Кодексу;
17) активація, деактивація електронних марок акцизного податку або погашення електронної марки акцизного податку у випадках, визначених законодавством;
18) фіксація дати та часу набуття або зміни статусу електронної марки акцизного податку;
19) додавання за рішенням економічного оператора - виробника/імпортера фотографій товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
20) розрахунок сум акцизного податку, які мають бути сплачені економічними операторами - виробниками/імпортерами за сформовані унікальні ідентифікатори, а також сум доплати акцизного податку, які мають бути сплачені економічними операторами - виробниками під час реалізації маркованих товарів (продукції) або економічними операторами - імпортерами під час ввезення маркованих товарів (продукції);
21) відображення інформації про:
суми акцизного податку, які мають бути сплачені економічним оператором - виробником/імпортером за сформовані унікальні ідентифікатори;
суми попередньо сплаченого акцизного податку;
суми сплаченого акцизного податку за деактивовані унікальні ідентифікатори, що можуть бути зараховані в рахунок наступних замовлень на формування унікальних ідентифікаторів або в рахунок майбутніх платежів з акцизного податку, та несплаченої суми акцизного податку, в тому числі податкового боргу;
суми доплат акцизного податку, які підлягають сплаті економічними операторами - виробниками під час реалізації маркованих товарів (продукції) або економічними операторами - імпортерами під час ввезення маркованих товарів (продукції);
суми доплаченого акцизного податку;
22) автоматичне надсилання ДПС та Держмитслужбі інформації про сформовані унікальні ідентифікатори з визначеними сумами акцизного податку та унікальні групові ідентифікатори, а також про їх деактивацію, про сформовані електронні марки акцизного податку, їх активацію та/або деактивацію, погашення в порядку електронної інформаційної взаємодії;
23) внесення та/або отримання даних до/з Електронної системи щодо електронної марки акцизного податку або унікального групового ідентифікатора за допомогою пристрою сканування;
24) складення, внесення змін та анулювання акцизного електронного документа;
25) автоматизація процесів створення, прийняття, збирання, накопичення, обробки, обліку та надання інформації (відомостей/даних);
26) синхронізація даних, створених економічним оператором у період відсутності зв’язку між програмними рішеннями, наданими власником (держателем) Електронної системи, та сервером Електронної системи після відновлення роботи Електронної системи та відновлення зв’язку;
27) надання інформації, формування і надання витягів з Електронної системи, передбачених законодавством, а також аналітичних звітів;
28) здійснення електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами та державними інформаційними ресурсами;
29) проведення автоматичного аналізу інформації (відомостей/даних) щодо повноти, відповідності формату та логічності під час їх створення в Електронній системі або внесення до Електронної системи (далі - автоматизована перевірка);
30) здійснення автоматичного контролю за наповненістю та підтвердженням цілісності електронних документів;
31) формування наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”;
32) використання державних та галузевих класифікаторів, довідників, словників та баз даних, які ведуться органами державної влади, для внесення та систематизації інформації (відомостей/даних) до Електронної системи;
33) фіксація відомостей про осіб, які отримували витяги з Електронної системи, що стосуються економічного оператора;
34) фіксація виявлених програмними засобами Електронної системи можливих порушень в обігу товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, та інформування про них контролюючого органу та економічного оператора, що брав участь у таких операціях;
35) створення та надсилання сповіщень Електронної системи;
36) генерація графічних елементів електронних марок акцизного податку та забезпечення їх вивантаження на носії інформації економічного оператора;
37) формування унікальних групових ідентифікаторів;
38) прийняття Електронною системою внесених економічним оператором інформації (відомостей/даних), що містять унікальні групові ідентифікатори, сформовані за допомогою власних програмних рішень економічного оператора;
39) реєстрація всіх дій та подій, що виконуються в Електронній системі, внесення дати і часу створення, завантаження, надсилання, отримання інформації (відомостей/даних), електронних документів, іншої інформації з ідентифікацією відправника та отримувача і будь-якої зміни та видалення даних, доступних в Електронній системі, за допомогою кваліфікованої електронної позначки часу. Журнал реєстрації всіх дій та подій, що виконуються в Електронній системі, зберігається безстроково (крім випадків, коли законодавством встановлений інший строк зберігання даних);
40) інші функціональні можливості, необхідні для виконання завдань Електронної системи, визначених законодавством.
20. Користувачі розмежовуються за їх правовим статусом та відповідними правами доступу:
2) інші органи державної влади;
4) фізичні особи, які не є економічними операторами.
21. Контролюючі органи та інші органи державної влади діють в Електронній системі в особі своїх уповноважених представників відповідно до їх повноважень, передбачених законодавством.
22. Від імені економічних операторів - юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, в Електронній системі діють керівники та/або уповноважені ними представники (далі - уповноважені представники).
23. Економічні оператори (фізичні особи - підприємці) діють в Електронній системі особисто та/або від їх імені в Електронній системі діють їх уповноважені представники.
24. Контролюючі органи мають такі права доступу:
1) реєстрація в Електронній системі та доступ до їх електронних кабінетів;
2) визначення рівня прав доступу до їх електронних кабінетів для своїх уповноважених представників;
3) внесення інформації (відомостей/даних) до їх електронних кабінетів, встановлення та змін особистих налаштувань для уповноважених представників;
4) перегляд, отримання та використання інформації з Електронної системи щодо економічних операторів та їх діяльності з виробництва та обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, інформації, яка міститься в Електронній системі та є необхідною для виконання контролюючим органом своїх функцій. Перелік відповідної інформації визначається контролюючим органом у заяві, що подається відповідно до пункту 30 цього Порядку;
5) отримання надісланої в порядку електронної інформаційної взаємодії інформації про сформовані унікальні ідентифікатори з визначеними сумами акцизного податку та унікальні групові ідентифікатори, а також про їх деактивацію, сформовані електронні марки акцизного податку, їх активацію, деактивацію, погашення;
6) формування та отримання витягів та аналітичних звітів з Електронної системи.
25. Інші органи державної влади мають такі права доступу:
1) реєстрація в Електронній системі та створення їх електронних кабінетів (у разі необхідності);
2) в порядку електронної інформаційної взаємодії з Електронною системою отримання інформації з Електронної системи в обсязі, що є необхідним для виконання ними функцій, передбачених законодавством;
3) надсилання технічному адміністратору запитів або інших визначених законодавством документів щодо надання інформації, яка міститься в Електронній системі, у встановленому порядку.
26. Економічні оператори мають такі права доступу:
1) реєстрація в Електронній системі та доступ до власних електронних кабінетів;
2) встановлення для своїх уповноважених представників рівнів прав доступу в Електронній системі через їх електронні кабінети;
3) внесення інформації (відомостей/даних) до електронних кабінетів користувачів, встановлення та змін особистих налаштувань уповноважених представників;
4) доступ до своїх електронних кабінетів в Електронній системі через електронний кабінет платника податків відповідно до цього Порядку;
5) у разі невідповідності інформації, відображеної в електронному кабінеті користувача, або у разі необхідності внесення змін до такої інформації - звернення до технічного адміністратора із заявою про виявлені невідповідності;
6) внесення до Електронної системи даних, визначених Кодексом, необхідних для формування електронних марок акцизного податку;
7) внесення до Електронної системи інформації про унікальні ідентифікатори, нанесені на тютюнові вироби, виготовлені у державах - членах ЄС, як унікальні ідентифікатори продукції для експорту для цілей забезпечення електронної простежуваності обігу таких товарів, які визнаються унікальними ідентифікаторами та графічними елементами електронних марок акцизного податку в розумінні Кодексу;
8) внесення до Електронної системи відомостей, передбачених Законом, для створення можливості визначення фактичного переміщення вироблених в Україні або ввезених на митну територію України товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку (електронної простежуваності);
9) внесення до Електронної системи унікальних групових ідентифікаторів, самостійно сформованих за допомогою власних програмних рішень;
10) деактивація унікальних групових ідентифікаторів;
11) додавання за рішенням економічного оператора - виробника/імпортера фотографій товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, до електронних марок акцизного податку - для економічних операторів виробників/імпортерів;
12) формування, надсилання та отримання запитів, повідомлень та інших електронних документів, передбачених Кодексом, Законом та цим Порядком;
13) доступ до електронних документів, передбачених цим Порядком, що стосуються економічного оператора, та їх зберігання і вивантаження з Електронної системи;
14) отримання витягів з Електронної системи.
27. Фізичні особи, які не є економічними операторами, мають такі права, які реалізують засобами веб-інтерфейсу Електронної системи або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія):
1) загальний доступ до відкритої інформації з Електронної системи щодо товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку;
2) надсилання до Електронної системи повідомлення фізичної особи про:
відсутність в Електронній системі інформації про електронну марку акцизного податку відповідного товару (продукції);
відсутність нанесеного графічного елемента електронної марки акцизного податку та/або елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора, або наявність пошкодженого графічного елемента електронної марки акцизного податку, який не дозволяє зчитати (відсканувати) такий графічний елемент електронної марки акцизного податку, крім випадків, коли дані про таку електронну марку акцизного податку можуть бути підтверджені шляхом перевірки елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора, в Електронній системі;
невідповідність фактичних обставин отриманій інформації з Електронної системи щодо:
- статусу електронної марки акцизного податку (наявність графічного елемента електронної марки акцизного податку, яка є погашеною чи деактивованою);
- економічного оператора, у якого перебуває товар (продукція), що підлягає маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
- назви та опису товару (продукції), що підлягає маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку.
28. Користувачі та їх уповноважені представники мають право звертатися до технічного адміністратора з повідомленнями про виявлення технічних/методологічних помилок чи технічного збою у роботі Електронної системи, а також із запитами щодо отримання технічної підтримки.
29. Для отримання доступу до Електронної системи та можливості використання електронних кабінетів користувачів контролюючий орган, інші органи державної влади та економічні оператори повинні здійснити реєстрацію в Електронній системі.
30. Для реєстрації в Електронній системі контролюючого органу та його уповноважених представників і отримання ними доступу до його електронного кабінету керівник контролюючого органу або особа, яка його заміщує, надсилає технічному адміністратору заяву в електронній формі, підписану кваліфікованим електронним підписом, у якій зазначаються:
1) найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ контролюючого органу;
2) відомості про засоби зв’язку з контролюючим органом з обов’язковим зазначенням адреси електронної пошти;
3) прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) уповноваженого представника (представників), якому (яким) необхідно надати доступ до Електронної системи через електронний кабінет користувача та встановлений контролюючим органом рівень прав доступу такого уповноваженого представника (представників);
4) перелік інформації з Електронної системи, доступ до якої отримує уповноважений представник (представники) для виконання контролюючим органом своїх функцій.
Для надання доступу до електронного кабінету контролюючого органу іншим уповноваженим представникам керівник контролюючого органу або особа, яка його заміщує, надсилає технічному адміністратору заяву в електронній формі, підписану кваліфікованим електронним підписом, у якій зазначаються відомості, передбачені цим пунктом.
31. За умови проходження процедури електронної ідентифікації та автентифікації через державну інтегровану систему електронної ідентифікації керівника контролюючого органу або особи, яка його заміщує, технічний адміністратор розглядає отриману заяву і проводить реєстрацію в Електронній системі контролюючого органу та його уповноваженого представника (представників), налаштовує доступ до електронного кабінету контролюючого органу для уповноваженого представника (представників) контролюючого органу відповідно до рівня прав доступу, визначеного контролюючим органом, та надсилає на зазначену у заяві адресу електронної пошти контролюючого органу повідомлення із посиланням на веб-адресу для входу до електронного кабінету контролюючого органу.
32. Реєстрація в Електронній системі інших органів державної влади (крім контролюючого органу), створення їм електронних кабінетів, надання, зупинення або анулювання доступу до їх електронних кабінетів та встановлення рівня прав доступу їх уповноваженим представникам здійснюються технічним адміністратором у визначеному ним порядку створення та функціонування електронних кабінетів органів державної влади (крім контролюючого органу).
33. Уповноважений представник контролюючого органу або іншого органу державної влади отримує доступ до електронного кабінету користувача після його авторизації з використанням кваліфікованого електронного підпису.
34. Реєстрація суб’єкта господарювання, який здійснює виробництво та/або імпорт та/або оптову та/або роздрібну торгівлю товарами (продукцією), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, економічним оператором в Електронній системі здійснюється шляхом подання заяви на реєстрацію за допомогою веб-інтерфейсу Електронної системи або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) та/або електронного кабінету платника податків.
Заява на реєстрацію економічним оператором, що подається в електронній формі, повинна містити відомості, визначені Законом. Така заява опрацьовується програмними засобами Електронної системи відповідно до цього Порядку.
У заяві на реєстрацію економічним оператором для юридичних осіб - резидентів України, відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, та осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, також зазначаються відомості про заявника (прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) і реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Для особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, у заяві також зазначаються найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДПРОУ уповноваженої особи і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Кодексу.
Для формування та подання заяви за допомогою веб-інтерфейсу Електронної системи заявник, що діє від імені суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього пункту, повинен відкрити в Інтернеті веб-інтерфейс Електронної системи та за командами Електронної системи пройти електронну ідентифікацію з використанням кваліфікованого електронного підпису, обрати, за яким типом економічного оператора необхідно здійснити реєстрацію (юридична особа - резидент України; фізична особа - підприємець; відокремлений підрозділ юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави; особа, уповноважена на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи).
У разі реєстрації в Електронній системі економічним оператором суб’єкта господарювання (юридичної особи - резидента України або фізичної особи - підприємця, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави) Електронна система в порядку електронної інформаційної взаємодії здійснює отримання відомостей (даних) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про суб’єкта господарювання, що необхідні для електронної ідентифікації керівника юридичної особи та подальшого формування заяви на реєстрацію економічним оператором і наповнення інформацією (відомостями/даними) електронного кабінету економічного оператора, передбаченою Законом, після чого заява на реєстрацію економічним оператором автоматично формується програмними засобами Електронної системи.
У разі реєстрації в Електронній системі економічним оператором суб’єкта господарювання (особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи) заявник самостійно програмними засобами Електронної системи заповнює заяву на реєстрацію економічним оператором.
Заява суб’єкта господарювання на реєстрацію в Електронній системі економічним оператором перевіряється суб’єктом господарювання та за умови відповідності внесеної інформації підписується заявником шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису. У разі невідповідності внесеної інформації заявник має право відмовитися від реєстрації, що має наслідком автоматичне видалення з Електронної системи всіх наданих (отриманих) даних про такого суб’єкта господарювання.
Під час реєстрації в Електронній системі економічним оператором Електронна система проводить:
перевірку та підтвердження чинності кваліфікованого сертифіката електронного підпису заявника;
перевірку відповідності відомостей про заявника, зазначених у заяві на реєстрацію економічним оператором, даним кваліфікованого сертифіката електронного підпису, яким підписано таку заяву;
перевірку на наявність або відсутність раніше проведеної реєстрації економічним оператором в Електронній системі;
перевірку на наявність в інформаційно-комунікаційних системах даних щодо діючої ліцензії суб’єкта господарювання згідно з даними Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
За результатами перевірок, передбачених абзацами дев’ятим - тринадцятим цього пункту, заява на реєстрацію в Електронній системі економічним оператором зберігається в Електронній системі та автоматично опрацьовується програмними засобами Електронної системи на предмет наявності або відсутності підстав для відмови в реєстрації економічним оператором.
У разі реєстрації суб’єкта господарювання в Електронній системі економічним оператором не пізніше наступного календарного дня за днем подання заяви на його адресу електронної пошти надсилається повідомлення Електронної системи про реєстрацію економічним оператором.
У разі відмови у реєстрації суб’єкта господарювання в Електронній системі економічним оператором не пізніше наступного календарного дня за днем подання заяви на його адресу електронної пошти надсилається повідомлення Електронної системи про відмову в реєстрації економічним оператором.
Для формування та подання заяви на реєстрацію в Електронній системі економічним оператором за допомогою Порталу Дія заявник повинен на своєму електронному пристрої, підключеному до Інтернету, у браузері відкрити Портал Дія, пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію та обрати послугу “Реєстрація економічним оператором”, після чого засобами Порталу Дія подати заяву на реєстрацію в Електронній системі економічним оператором.
35. У момент реєстрації економічного оператора в Електронній системі створюється його електронний кабінет.
Під час реєстрації Електронна система присвоює кожному економічному оператору код ідентифікатора економічного оператора та кожному об’єкту економічного оператора - код об’єкта економічного оператора.
Електронна система не пізніше ніж протягом однієї години після реєстрації економічним оператором забезпечує наповнення електронного кабінету економічного оператора даними, передбаченими частиною третьою статті 57 Закону.
36. Економічний оператор отримує доступ до свого електронного кабінету після проходження процедури електронної ідентифікації та автентифікації. Для таких користувачів та/або їх уповноважених представників авторизація здійснюється автоматично програмними засобами Електронної системи.
37. Користувач та/або уповноважені представники такого користувача обов’язково зазначають в електронному кабінеті користувача свою адресу електронної пошти та номер мобільного телефону (за наявності). У разі зміни адреси електронної пошти та/або номера мобільного телефону користувач зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня внести відповідні зміни до облікових даних в електронному кабінеті користувача. У разі несвоєчасного внесення змін до облікових даних всі негативні наслідки, спричинені таким невнесенням, покладаються на користувача.
38. Надання доступу користувачам до Електронної системи та надання їм доступу до електронного кабінету користувача здійснюється безоплатно.
39. Технічний адміністратор зупиняє доступ уповноваженого представника контролюючого органу та інших органів державної влади до електронного кабінету користувача в разі:
1) отримання заяви керівника контролюючого органу чи іншого органу державної влади або особи, яка його заміщує, про необхідність зупинення доступу уповноваженому представнику до електронного кабінету користувача;
2) виявлення інциденту кібербезпеки, що загрожує стабільному функціонуванню Електронної системи або інформаційній безпеці внаслідок дій уповноваженого представника контролюючого органу чи іншого органу державної влади, якщо ці дії вчиняються ним з використанням електронного кабінету користувача.
40. Технічний адміністратор зупиняє доступ економічного оператора до його електронного кабінету:
1) у разі виявлення інциденту кібербезпеки, що загрожує стабільному функціонуванню Електронної системи або інформаційній безпеці внаслідок дій економічного оператора чи його уповноваженого представника або впливу шкідливого програмного забезпечення (вірусу), якщо ці обставини походять з електронного кабінету економічного оператора;
2) на підставі судового рішення про зупинення доступу економічного оператора до його електронного кабінету, що набрало законної сили;
3) у зв’язку з визнанням фізичної особи (економічного оператора - фізичної особи підприємця) обмежено дієздатною, недієздатною, безвісно відсутньою чи оголошенням померлою.
41. Судове рішення про зупинення доступу економічного оператора до його електронного кабінету, що набрало законної сили, разом із заявою про зупинення доступу до його електронного кабінету подається технічному адміністратору заінтересованими особами та/або відповідно до порядку пред’явлення судових рішень до виконання.
42. Заява про зупинення доступу економічного оператора до його електронного кабінету у зв’язку із судовим рішенням про визнання фізичної особи (економічного оператора - фізичної особи - підприємця) обмежено дієздатною, недієздатною, безвісно відсутньою чи оголошення померлою подається уповноваженою особою (призначеним законним представником, управителем майна фізичної особи - підприємця тощо) технічному адміністратору.
43. Доступ керівника економічного оператора (юридичної особи - резидента України або відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави) до його електронного кабінету зупиняється автоматично у разі скасування або блокування кваліфікованого сертифіката електронного підпису такого керівника, а також у разі відсутності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу як керівника економічного оператора чи наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про іншу особу як керівника економічного оператора.
Доступ економічного оператора (фізичної особи - підприємця) до його електронного кабінету зупиняється автоматично програмними засобами Електронної системи у разі скасування або блокування кваліфікованого сертифіката електронного підпису такого економічного оператора.
Доступ керівника економічного оператора (особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи) до його електронного кабінету зупиняється технічним адміністратором у разі припинення повноважень такого керівника за заявою нового керівника або іншої особи, уповноваженої діяти від імені економічного оператора, поданою технічному адміністратору в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Доступ інших уповноважених представників економічного оператора до його електронного кабінету зупиняється або анулюється економічним оператором самостійно, за власним рішенням, програмними засобами Електронної системи.
44. Технічний адміністратор відновлює зупинений ним доступ економічного оператора або уповноваженого представника контролюючого органу до електронного кабінету користувача в разі:
1) отримання інформації про припинення обставин, що стали підставою для зупинення доступу до електронного кабінету користувача;
2) отримання судового рішення, що набрало законної сили, виконання якого передбачає відновлення доступу економічного оператора або уповноваженого представника контролюючого органу до електронного кабінету користувача.
45. Відновлення доступу економічного оператора або уповноваженого представника контролюючого органу до електронного кабінету користувача здійснюється технічним адміністратором невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня виникнення підстав для відновлення доступу.
Відновлення доступу до електронного кабінету економічного оператора уповноваженому представнику економічного оператора (крім керівника) здійснюється економічним оператором самостійно, за власним рішенням, програмними засобами Електронної системи.
Доступ економічного оператора або керівника економічного оператора (юридичної особи - резидента України або відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави) до електронного кабінету економічного оператора відновлюється автоматично у разі поновлення кваліфікованого сертифіката електронного підпису такого керівника або отримання ним нового кваліфікованого електронного підпису та за умови наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу як керівника економічного оператора.
Доступ керівника економічного оператора (особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи) до електронного кабінету економічного оператора відновлюється (у разі зміни керівника - надається) технічним адміністратором протягом 24 годин на підставі заяви керівника такого економічного оператора, поданої технічному адміністратору в електронній формі та підписаної кваліфікованим електронним підписом.
Для особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, до заяви також додається сканована копія документа, що підтверджує повноваження керівника.
46. Доступ економічного оператора до електронного кабінету економічного оператора анулюється програмними засобами Електронної системи автоматично протягом 24 годин з моменту настання однієї з таких підстав:
1) надходження до Електронної системи поданої через електронний кабінет економічного оператора заяви економічного оператора про анулювання доступу до електронного кабінету, за умови відсутності у нього діючої ліцензії та залишків товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, на об’єктах такого економічного оператора, що автоматично підтверджується інформацією (відомостями/даними) Електронної системи.
Заява економічного оператора про анулювання доступу має бути підписана кваліфікованим електронним підписом економічного оператора (для фізичних осіб - підприємців) або керівника економічного оператора (для юридичних осіб - резидентів України, відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави, та осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи);
2) отримання в порядку електронної інформаційної взаємодії відомостей про ліквідацію юридичної особи - резидента України або припинення підприємницької діяльності економічним оператором - фізичною особою - підприємцем, про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У разі наявності згідно з даними Електронної системи залишків товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, на об’єктах такого ліквідованого (припиненого) економічного оператора програмними засобами Електронної системи формується та надсилається сповіщення контролюючому органу.
47. Про зупинення, відновлення, анулювання доступу або відмову в анулюванні доступу економічного оператора до його електронного кабінету в день настання такої події програмними засобами Електронної системи формується повідомлення та надсилається економічному оператору на адресу електронної пошти, зазначену в його електронному кабінеті. Інформація про зупинення, відновлення, анулювання доступу або відмову в анулюванні доступу економічного оператора до його електронного кабінету програмними засобами Електронної системи надсилається контролюючому органу в порядку електронної інформаційної взаємодії.
Про зупинення та відновлення доступу до електронного кабінету економічного оператора, уповноважених представників економічного оператора або контролюючого органу протягом двох годин з настання такої події програмними засобами Електронної системи формується сповіщення та надсилається економічному оператору або контролюючому органу та їх уповноваженим представникам на адреси електронної пошти, зазначені в їх електронних кабінетах користувача, із зазначенням причин та підстав зупинення або відновлення доступу.
48. У разі анулювання доступу економічному оператору до його електронного кабінету такий доступ не може бути відновлений. У такому випадку надання нового доступу до електронного кабінету економічного оператора такому економічному оператору здійснюється відповідно до процедури реєстрації економічним оператором в Електронній системі та надання доступу до електронного кабінету користувача, визначеної цим Порядком.
49. За зверненням Мінцифри технічний адміністратор зобов’язаний подати інформацію про користувачів, яким надано, зупинено та анульовано доступ до електронного кабінету користувача, протягом трьох робочих днів з дня отримання відповідного звернення.
50. Доступ економічного оператора до Електронної системи через електронний кабінет платника податків надається в межах обсягів та структури даних Електронної системи, що передаються до електронного кабінету платника податків, визначених під час організації електронної інформаційної взаємодії між Електронною системою та електронними інформаційними ресурсами контролюючого органу відповідно до пункту 63 цього Порядку з дня виникнення відповідної технічної можливості.
Електронний кабінет користувача
51. Електронний кабінет користувача є компонентом Електронної системи, який забезпечує взаємодію між користувачами та Електронною системою і призначений для використання користувачами всіх або частини функціональних можливостей Електронної системи залежно від їх правового статусу та наданих їм прав доступу.
52. Залежно від правового статусу користувачів та наданих їм прав доступу в Електронній системі створюються такі електронні кабінети користувача:
1) електронний кабінет контролюючого органу;
2) електронний кабінет економічного оператора;
3) електронний кабінет органу державної влади (крім контролюючого органу).
53. Електронний кабінет контролюючого органу має такі функції:
1) авторизація уповноважених представників контролюючого органу;
2) перегляд зазначеної в ньому інформації про уповноважених представників контролюючого органу, зміну відомостей про засоби зв’язку;
3) формування, отримання та збереження витягів з Електронної системи та аналітичних звітів, сформованих Електронною системою для контролюючого органу;
4) отримання, перегляд та збереження інформації з Електронної системи щодо економічних операторів та їх діяльності з виробництва та обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, іншої інформації, яка міститься в Електронній системі та є необхідною для виконання контролюючим органом своїх функцій, згідно з переліком, визначеним контролюючим органом у заяві відповідно до пункту 30 цього Порядку;
5) отримання та перегляд інформації про сформовані унікальні ідентифікатори з визначеними сумами акцизного податку та унікальні групові ідентифікатори, їх деактивацію, про сформовані електронні марки акцизного податку, їх активацію, деактивацію, погашення;
6) відображення інформації про код об’єкта економічного оператора, присвоєний Електронною системою, та про номер (код) місця зберігання відповідно до відомостей Єдиного реєстру місць зберігання;
7) отримання та перегляд інформації про можливі порушення в обігу товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку;
8) листування з технічним адміністратором шляхом складення, надсилання та отримання повідомлень про виявлену технічну/методологічну помилку або технічний збій, що виникли під час роботи Електронної системи, а також щодо отримання технічної підтримки.
54. Електронний кабінет економічного оператора має такі функції:
1) авторизація та надання доступу економічному оператору та його уповноваженим представникам;
2) персоналізоване налаштування електронного кабінету економічного оператора, встановлення та зміна даних економічного оператора та його уповноважених представників;
3) додавання уповноважених представників, встановлення та зміна їм прав доступу та прав на підписання електронних документів кваліфікованим електронним підписом від імені та в інтересах економічного оператора, зупинення та відновлення доступу уповноваженим представникам;
4) перегляд інформації про економічного оператора, сформованої (оновленої) згідно з даними, що містяться в публічних реєстрах та інших інформаційно-комунікаційних системах, отриманими в порядку електронної інформаційної взаємодії;
5) відображення інформації про:
суми акцизного податку, які мають бути сплачені економічним оператором - виробником/імпортером за сформовані унікальні ідентифікатори;
суми попередньо сплаченого акцизного податку;
суми сплаченого акцизного податку за деактивовані унікальні ідентифікатори, що можуть бути зараховані в рахунок наступних замовлень на формування унікальних ідентифікаторів або в рахунок майбутніх платежів з акцизного податку;
суми несплаченого акцизного податку, в тому числі податкового боргу;
суми доплати акцизного податку, які підлягають сплаті економічним оператором - виробником під час реалізації маркованих товарів (продукції) або економічним оператором - імпортером під час ввезення маркованих товарів (продукції);
суми доплаченого акцизного податку;
6) оформлення замовлення на формування електронної марки акцизного податку шляхом формування відповідного повідомлення на формування унікальних ідентифікаторів;
7) формування та деактивація унікальних ідентифікаторів та їх вивантаження з Електронної системи на власні носії інформації;
8) внесення додаткових даних, передбачених Кодексом, для кожної одиниці товару (продукції), що підлягає маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
9) отримання згенерованих Електронною системою серійних номерів електронних марок та сформованих унікальних ідентифікаторів;
10) внесення інформації про унікальні ідентифікатори, нанесені на тютюнові вироби, виготовлені у державах - членах ЄС (для імпортерів тютюнових виробів);
11) активація, деактивація та погашення електронних марок;
12) генерація графічних елементів електронних марок акцизного податку та їх вивантаження з Електронної системи на власні носії інформації;
13) ініціювання складення, складення, надсилання, отримання, перегляд, зміна, анулювання та вивантаження акцизних електронних документів відповідно до Закону за формою та в порядку, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1144 “Про затвердження Порядку складення акцизного електронного документа та форми такого документа”;
14) зберігання та доступ до електронних документів, передбачених цим Порядком;
15) взаємодія з власними програмними рішеннями економічного оператора та з програмними рішеннями, що гарантують розширену функціональність Електронної системи незалежно від роботи її центрального сервера та захищене зберігання даних, створених у режимі офлайн, що надані власником (держателем) Електронної системи;
16) формування унікальних групових ідентифікаторів;
17) внесення до Електронної системи унікальних групових ідентифікаторів, самостійно сформованих за допомогою власних програмних рішень економічного оператора;
18) деактивація унікальних групових ідентифікаторів;
19) подання заяви на внесення даних до Єдиного реєстру місць зберігання;
20) відображення інформації про код об’єкта економічного оператора, присвоєний Електронною системою, та про номер (код) місця зберігання відповідно до відомостей Єдиного реєстру місць зберігання;
21) формування та подання програмними засобами Електронної системи повідомлень, передбачених Кодексом, Законом та цим Порядком;
22) додавання сканованої копії документів;
23) отримання повідомлень та сповіщень, сформованих програмними засобами Електронної системи, в автоматичному режимі;
24) підписання електронних документів шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису;
25) формування, отримання та збереження витягів та аналітичних звітів з Електронної системи;
26) листування з технічним адміністратором шляхом складення, надсилання та отримання повідомлень про виявлену технічну/методологічну помилку або технічний збій, що виникли під час роботи Електронної системи, а також щодо отримання технічної підтримки;
27) вивантаження з Електронної системи для збереження на власні носії інформації та електронних документів, сформованих або отриманих економічним оператором в його електронному кабінеті;
28) додавання до електронних марок акцизного податку за рішенням економічного оператора - виробника/імпортера фотографій товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
29) внесення до Електронної системи визначених Законом відомостей, необхідних для створення можливості визначення фактичного переміщення вироблених в Україні або ввезених на митну територію України товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
30) інші функції, передбачені законодавством та програмним забезпеченням Електронної системи.
55. Електронний кабінет органу державної влади (крім контролюючого органу) має функції, що встановлені (надані) та налаштовані технічним адміністратором під час реєстрації в Електронній системі органу державної влади (крім контролюючого органу) та створення його електронного кабінету, відповідно до визначених законодавством функцій і повноважень такого органу державної влади.
Інформація (відомості/дані) Електронної системи
56. Електронна система забезпечує створення, обробку та захист:
1) відомостей про користувачів та їх уповноважених представників, наданих ними під час реєстрації в Електронній системі, а також змінених або доданих у процесі використання Електронної системи;
2) інформації про сформовані унікальні ідентифікатори та про деактивовані унікальні ідентифікатори;
3) інформації про сформовані унікальні групові ідентифікатори із зазначенням даних, передбачених пунктом 234.3 статті 234 Кодексу та вимогами до алгоритму та критеріїв формування унікального групового ідентифікатора, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1143, та про деактивовані унікальні групові ідентифікатори;
4) інформації про сформовані електронні марки акцизного податку та їх статус із зазначенням відомостей, визначених пунктом 234.4 статті 234 Кодексу;
5) інформації про сформовані графічні елементи електронних марок акцизного податку;
6) інформації про суми нарахованого/сплаченого акцизного податку, наявність чи відсутність податкового боргу із сплати акцизного податку;
7) сканованої копії документів, що підтверджують підстави для деактивації чи погашення електронних марок;
8) електронних документів, створених програмними засобами Електронної системи;
9) відомостей, що вносяться економічними операторами до Електронної системи відповідно до Закону для створення можливості визначення фактичного переміщення вироблених в Україні або ввезених на митну територію України товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку (електронної простежуваності);
10) відомостей про всі дії та/або події, що відбуваються в Електронній системі;
11) фотографій товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, які за рішенням економічного оператора виробника/імпортера розміщено в Електронній системі;
12) іншої інформації (відомостей/даних) та документів, передбачених законодавством та цим Порядком.
Створення в Електронній системі або внесення до Електронної системи інформації (відомостей/даних) здійснюється з використанням електронних файлів.
Внесення до Електронної системи інформації (відомостей/даних), створених економічним оператором за допомогою власних програмних рішень або програмних рішень, наданих власником (держателем) Електронної системи, здійснюється з використанням програмних засобів Електронної системи або програмного інтерфейсу обміну даними, шляхом надсилання пакетів даних з використанням програмного інтерфейсу обміну даним або заповнення відповідних полів форми в інтерфейсі електронного кабінету економічного оператора з подальшим збереженням внесених даних після проведення автоматизованої перевірки.
Внесення до Електронної системи унікальних групових ідентифікаторів, сформованих за допомогою власних програмних рішень, здійснюється економічним оператором без використання кваліфікованого електронного підпису.
57. В Електронній системі створюються та надсилаються такі електронні документи:
1) заява на реєстрацію економічним оператором;
2) повідомлення Електронної системи про відмову в реєстрації економічним оператором;
3) повідомлення Електронної системи про успішну реєстрацію економічним оператором;
4) повідомлення економічного оператора на формування унікальних ідентифікаторів;
5) повідомлення Електронної системи про підтвердження формування унікальних ідентифікаторів;
6) повідомлення Електронної системи про відмову у формуванні унікальних ідентифікаторів;
7) повідомлення економічного оператора про деактивацію унікального ідентифікатора;
8) повідомлення економічного оператора на формування унікальних групових ідентифікаторів;
9) повідомлення економічного оператора про деактивацію електронної марки акцизного податку;
10) повідомлення Електронної системи про підтвердження деактивації електронних марок акцизного податку;
11) повідомлення Електронної системи про відмову в деактивації електронних марок акцизного податку;
12) повідомлення економічного оператора про погашення електронних марок акцизного податку;
13) повідомлення Електронної системи про підтвердження погашення електронних марок акцизного податку;
14) повідомлення Електронної системи про відмову в погашенні електронних марок акцизного податку;
15) повідомлення економічного оператора про внесення до Електронної системи інформації про унікальні ідентифікатори, нанесені на тютюнові вироби, виготовлені в державі - члені ЄС, та додаткових даних, визначених Кодексом;
16) повідомлення економічного оператора про повернення споживачем алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з погашеними електронними марками акцизного податку продавцю таких товарів (продукції), а також повернення таких товарів (продукції) суб’єктом господарювання, який не є економічним оператором (повідомлення про анулювання погашення електронних марок акцизного податку);
17) повідомлення економічного оператора про виявлені ним надлишки товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку;
18) повідомлення Електронної системи економічному оператору про виявлення належних йому електронних марок акцизного податку або унікальних групових ідентифікаторів у надлишках товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, іншого економічного оператора;
19) повідомлення економічного оператора про рішення економічного оператора щодо зарахування суми акцизного податку в рахунок майбутніх платежів з цього податку у випадках, передбачених пунктом 218.4 статті 218 або пунктом 234.2 статті 234 Кодексу;
20) акцизні електронні документи;
21) повідомлення економічного оператора про невідповідність даних акцизного електронного документа або про невідповідність отриманих товарів (продукції), складені у випадках, визначених законодавством;
22) витяги з Електронної системи;
24) повідомлення технічного адміністратора про підтвердження або спростування наявності технічної/методологічної помилки або технічного збою;
25) повідомлення технічного адміністратора про усунення технічної/методологічної помилки або технічного збою;
26) запити на отримання витягів з Електронної системи;
27) заява економічного оператора про анулювання доступу до його електронного кабінету;
28) повідомлення фізичної особи про можливі порушення в обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
29) повідомлення Електронної системи про зупинення доступу економічного оператора до його електронного кабінету;
30) повідомлення Електронної системи про відновлення доступу економічного оператора до його електронного кабінету;
31) повідомлення Електронної системи про анулювання доступу економічного оператора до його електронного кабінету;
32) повідомлення Електронної системи про відмову в анулюванні доступу економічного оператора до його електронного кабінету;
33) повідомлення Електронної системи про виявлені помилки під час реалізації товару (продукції) кінцевому споживачу із застосуванням реєстратора розрахункових операцій/програмного реєстратора розрахункових операцій;
34) повідомлення Електронної системи про виявлені помилки під час повернення товару (продукції) споживачем із застосуванням реєстратора розрахункових операцій/програмного реєстратора розрахункових операцій;
35) заява економічного оператора на внесення даних до Єдиного реєстру місць зберігання;
36) інші електронні документи, що створюються програмними засобами Електронної системи для забезпечення мети її функціонування.
Передбачені цим пунктом повідомлення, витяги та квитанції формуються в Електронній системі із накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора.
58. Кожному електронному документу під час створення програмними засобами Електронної системи автоматично присвоюється унікальний індексний номер, який є незмінним.
Під час створення, передання, збереження і перетворення програмними засобами Електронної системи електронного документа у візуальну форму також відтворюється та візуалізується образ QR-коду (матричний код (двомірний штрих-код), що є символом у вигляді графічного об’єкта, який містить інформацію про унікальний індексний номер такого електронного документа та забезпечує його пошук і доступ до нього в Електронній системі для авторизованих користувачів та їх уповноважених представників. Образ QR-коду наноситься на електронний документ під час його друку на папері.
59. Скановані копії (фотокопії) документів завантажуються до Електронної системи у форматі PDF, JPEG та повинні бути чіткими та повнорозмірними. Після сканування внесення додаткових записів, правок, змін до копій (фотокопій) документів не допускається.
Фотографії товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, які за рішенням економічного оператора виробника/імпортера розміщуються в Електронній системі, повинні містити якісні та чіткі зображення, виконані на однотонному фоні з рівномірним освітленням. Товар (продукція) повинен повністю вміщатися на фотографії та займати не менше ніж 80 відсотків її площі у вигляді, в якому він пропонується споживачам в Україні. Фотографії товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, які розміщуються в Електронній системі, не повинні містити інші зображення, які не є зображеннями цих товарів (продукції).
60. Під час створення або внесення інформації (відомостей/даних) до Електронної системи користувачем, крім фізичної особи, яка не є економічним оператором, програмними засобами Електронної системи проводиться автоматизована перевірка:
1) наявності електронного підпису та/або печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та/або печатки;
2) чинності кваліфікованого сертифіката електронного підпису та/або печатки;
3) відповідності електронного файла вимогам до його структури та формату;
4) відповідності формату доданих сканованих копій документів вимогам цього Порядку;
5) наявності в електронному документі обов’язкових реквізитів, без яких він не може бути ідентифікований та/або прийнятий до обробки і не матиме юридичної сили;
6) наявності у користувача чи його уповноваженого представника необхідного обсягу прав доступу для створення або внесення інформації (відомостей/даних), наявності у підписувача права підпису електронного документа;
7) наявності необхідної ліцензії економічного оператора на провадження діяльності з виробництва та/або імпорту та/або оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, передбаченої Законом;
8) відповідності змісту інформації (відомостей/даних), що створюється або вноситься до Електронної системи, наявній інформації (відомостям/даним) Електронної системи.
Аналіз інформації (відомостей/даних) щодо її повноти проводиться шляхом перевірки наявності в електронному файлі всіх обов’язкових даних.
Аналіз інформації (відомостей/даних) щодо її відповідності формату проводиться шляхом аналізу відповідності електронного файла вимогам до структури та формату, встановленим для відповідного виду інформації (відомостей/даних).
Аналіз інформації (відомостей/даних) щодо їх логічності проводиться шляхом порівняння інформації (відомостей/даних), що створюється в Електронній системі або вноситься до Електронної системи з метою встановлення її відповідності та/або невідповідності інформації (відомостям/даним), яка міститься в Електронній системі (зокрема у класифікаторах, довідниках, словниках), взаємозв’язків між такою інформацією (відомостями/даними), співставлення із сукупністю аналогічної інформації (відомостей/даних), яка міститься в Електронній системі.
61. За результатами автоматизованої перевірки програмними засобами Електронної системи автоматично створюються, шифруються та надсилаються користувачу квитанції, які містять інформацію про назву, дату і час створення, унікальний індексний номер, автора і підписувача електронного документа (файла) та результати автоматизованої перевірки.
Протягом не більше однієї години з часу створення в Електронній системі або надходження до Електронної системи відомостей/даних у електронному файлі відповідному користувачу надсилається квитанція, яка містить інформацію про виявлену в ході автоматизованої перевірки наявність або відсутність помилок та засвідчує факт і час отримання Електронною системою такого електронного файла для подальшої обробки або неможливість його отримання у зв’язку з виявленими помилками.
У разі неможливості отримання електронного файла Електронною системою у зв’язку з виявленими помилками користувач має право створити в Електронній системі або надіслати до Електронної системи новий електронний файл з відповідною інформацією (відомостями/даними) та усуненими помилками.
Після отримання Електронною системою електронного файла, що підтверджено квитанцією, протягом не більше двох годин з часу його отримання Електронною системою проводиться подальша автоматизована перевірка, за результатом якої користувачу надсилається квитанція про прийняття або відхилення Електронною системою інформації (відомостей/даних), розміщеної в електронному файлі, із зазначенням інформації про дату і час прийняття або причини відхилення.
62. Обробка та захист інформації в Електронній системі здійснюються відповідно до вимог Законів України “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, а також інших нормативно-правових актів, що діють в зазначеній сфері.
63. Електронна інформаційна взаємодія між Електронною системою та електронними інформаційними ресурсами здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням в них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної взаємодії відповідно до цього Порядку, визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721).
Обмін даними здійснюється з дотриманням вимог Законів України “Про публічні електронні реєстри”, “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, інших нормативно-правових актів.
64. До Електронної системи в порядку електронної інформаційної взаємодії вноситься:
1) інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - під час реєстрації економічного оператора в Електронній системі; під час реєстрації та авторизації уповноважених представників економічного оператора; під час оновлення даних про економічного оператора, що містяться в Електронній системі;
2) інформація з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - під час реєстрації економічного оператора; під час оновлення даних про економічного оператора, що містяться в Електронній системі; під час формування унікального ідентифікатора, під час анулювання доступу економічного оператора до його електронного кабінету;
3) інформація з Єдиного реєстру місць зберігання - під час реєстрації економічного оператора; під час оновлення даних про економічного оператора, що містяться в Електронній системі; під час складання заяви про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання;
4) інформація з Єдиного реєстру обладнання - під час реєстрації економічного оператора - виробника тютюнових виробів; під час оновлення даних про економічного оператора, що містяться в Електронній системі, а саме відомості про обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів;
5) інформація з інформаційно-комунікаційних систем ДПС - під час формування унікального ідентифікатора; під час деактивації унікальних ідентифікаторів; під час перегляду балансу акцизного податку; під час оновлення даних балансу акцизного податку; під час сплати акцизного податку; під час погашення електронної марки акцизного податку внаслідок реалізації кінцевому споживачу товару (продукції), маркованого графічними елементами електронних марок акцизного податку; під час анулювання погашення (реактивації) електронної марки акцизного податку внаслідок повернення кінцевим споживачем товару (продукції), маркованого графічними елементами електронних марок акцизного податку, а саме дані про:
суми акцизного податку, нараховані за сформовані унікальні ідентифікатори;
суми акцизного податку, сплачені за сформовані унікальні ідентифікатори;
суми акцизного податку, зменшені у разі деактивації унікальних ідентифікаторів;
суми несплаченого акцизного податку, в тому числі податкового боргу;
електронні марки акцизного податку, що містяться в розрахункових документах, сформованих реєстраторами розрахункових операцій/програмними реєстраторами розрахункових операцій;
повернення кінцевим споживачем товарів (продукції) та повернення коштів за такі товари (продукцію), що містяться в розрахункових документах, сформованих реєстраторами розрахункових операцій/програмними реєстраторами розрахункових операцій;
6) інформація з Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України - під час забезпечення електронної простежуваності, підтвердження електронної марки акцизного податку, в тому числі отримання інформації про електронну марку акцизного податку та товар (продукцію), маркований графічними елементами електронних марок акцизного податку; під час оновлення довідників з державних реєстрів.
65. Електронні документи в Електронній системі підлягають зберіганню протягом строків, встановлених законодавством для відповідних документів у паперовій формі.
66. Під час зберігання електронних документів в Електронній системі обов’язкове додержання вимог, передбачених Законами України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про Національний архівний фонд та архівні установи”.
67. Інформація з Електронної системи надається шляхом:
1) доступу та надання через електронний кабінет користувача або електронний кабінет платника податків;
2) електронної інформаційної взаємодії;
3) оприлюднення та надання загального доступу до відкритої інформації з Електронної системи щодо товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку;
4) надання відповіді на запити або інші визначені законодавством документи щодо отримання інформації, яка міститься в Електронній системі, суб’єктам, які за законом мають право на отримання такої інформації, якщо така інформація є необхідною для виконання ними своїх функцій і повноважень, визначених законодавством.
68. Надання інформації з Електронної системи здійснюється у формі:
1) відображення інформації в електронному кабінеті користувача або електронному кабінеті платника податків;
2) витягу з Електронної системи;
3) електронних повідомлень-відповідей в межах електронної інформаційної взаємодії;
4) відкритої інформації з Електронної системи щодо товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку;
5) відповіді на запити судів, правоохоронних органів, адвокатів, нотаріусів та інших суб’єктів, які у зв’язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом, мають право отримувати запитувану інформацію у паперовій або електронній формі.
69. Витяги з Електронної системи надаються контролюючим органам та економічним операторам відповідно до Порядку формування витягів з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та за формою, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”.
70. У порядку електронної інформаційної взаємодії інформація з Електронної системи надається контролюючому органу та іншим органам державної влади, для яких цим Порядком не передбачено створення електронних кабінетів користувачів.
71. Відкритою інформацією з Електронної системи щодо товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, є:
1) дані щодо статусу електронної марки акцизного податку та дані про перші дванадцять символів унікального ідентифікатора, що нанесені разом з графічним елементом електронної марки акцизного податку, у форматі, придатному для читання людиною;
2) дані про економічного оператора, у якого перебуває товар (продукція), маркований графічними елементами електронних марок акцизного податку (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) - для економічних операторів, що є фізичними особами - підприємцями, або найменування юридичної особи - для економічних операторів, що є юридичними особами - резидентами України, або офіційне найменування іноземного суб’єкта господарської діяльності, від імені якого діє відокремлений підрозділ юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, або найменування особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи);
3) назва та опис товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку;
5) сума сплаченого акцизного податку за одиницю товару (продукції), маркованого графічними елементами електронних марок акцизного податку;
6) фотографії товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, які за рішенням економічного оператора виробника/імпортера розміщені в Електронній системі.
72. У порядку оприлюднення відкритої інформації з Електронної системи щодо товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, та надання доступу до неї така інформація надається особам засобами веб-інтерфейсу Електронної системи або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) шляхом зчитування (сканування) графічного елемента електронної марки акцизного податку за допомогою електронного пристрою, критерії якого підтримують використання мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
73. Для отримання відкритої інформації з Електронної системи засобами веб-інтерфейсу Електронної системи фізична особа повинна:
на своєму електронному пристрої, підключеному до Інтернету, у браузері відкрити веб-інтерфейс Електронної системи та обрати послугу “Перегляд інформації щодо електронної марки”;
засобами веб-інтерфейсу Електронної системи ввести перші дванадцять символів унікального ідентифікатора товару (продукції), маркованого графічним елементом електронної марки акцизного податку, щодо якого необхідно отримати відкриту інформацію з Електронної системи.
Після введення перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора товару (продукції), маркованого графічним елементом електронної марки акцизного податку, щодо якого необхідно отримати відкриту інформацію засобами веб-інтерфейсу Електронної системи, відображається відкрита інформація з Електронної системи щодо відповідного товару (продукції), маркованого графічним елементом електронної марки акцизного податку.
Для отримання відкритої інформації з Електронної системи з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) фізична особа повинна:
мати присвоєний в установленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків;
установити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;
за допомогою електронного пристрою, критерії якого підтримують використання мобільного додатка Порталу Дія (Дія), зчитати (просканувати) графічний елемент електронної марки акцизного податку товару (продукції), маркованого графічними елементами електронних марок акцизного податку, щодо якого необхідно отримати відкриту інформацію з Електронної системи.
У мобільному додатку Порталу Дія (Дія) після зчитування (сканування) графічного елемента електронної марки акцизного податку товару (продукції) відображається відкрита інформація з Електронної системи щодо такого товару (продукції).
У разі невідповідності фактичних обставин інформації з Електронної системи щодо такого товару (продукції), маркованого графічним елементом електронної марки акцизного податку, отриманої засобами веб-інтерфейсу Електронної системи або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або відсутності такої інформації в Електронній системі фізична особа має право подати повідомлення про можливі порушення в обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку.
Повідомлення про можливі порушення в обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, повинно містити відомості про:
економічного оператора, у якого перебуває товар (продукція), щодо якого складається повідомлення (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) - для економічних операторів, що є фізичними особами - підприємцями, або найменування юридичної особи - для економічних операторів, що є юридичними особами - резидентами України, або офіційне найменування іноземного суб’єкта господарської діяльності, від імені якого діє відокремлений підрозділ юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, або найменування особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи);
опис виявленого можливого порушення в обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, відповідно до підпункту 2 пункту 27 цього Порядку.
74. Для правоохоронних органів, адвокатів, нотаріусів та інших суб’єктів, які відповідно до законодавства мають право надсилати обов’язкові до розгляду запити та отримувати запитувану інформацію, а також судам на підставі відповідних судових рішень інформація з Електронної системи безоплатно надається технічним адміністратором у порядку та формі, передбачених законодавством.
Запити, передбачені цим пунктом, повинні бути обґрунтовані із зазначенням мети отримання інформації, посиланням на норми законодавства, що надають повноваження відповідному суб’єкту надсилати запити і отримувати запитувану інформацію, та містити вказівку на форму надання відповіді (у паперовій або електронній формі).
75. Інформація та документи, отримані за допомогою програмного забезпечення Електронної системи, в паперовій та електронній формі, мають однакову юридичну силу.
ПОРЯДОК
формування витягів з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
1. Цей Порядок встановлює підстави, умови та процедуру формування і надання витягів з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі - Електронна система), а також вимоги до їх змісту.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
“електронний кабінет користувача”, “повідомлення”, “контролюючий орган” - у значенні, наведеному в Порядку створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”;
“Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”, “акцизний електронний документ”, “економічний оператор”, “об’єкт економічного оператора” - у значенні, наведеному в Законі України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Податковому кодексі України (далі - Кодекс).
3. Витяг з Електронної системи (далі - витяг) формується та надається програмними засобами Електронної системи у формі електронного документа, що містить визначену цим Порядком інформацію з Електронної системи, з накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора.
Витяг може бути пред’явлений у візуальній формі відображення, зокрема у паперовій копії, та повинен містити унікальний електронний ідентифікатор (QR-код), який забезпечує отримання даних про витяг із Електронної системи.
4. Формування та надання витягів з Електронної системи здійснюється безоплатно.
5. Кожному витягу програмними засобами Електронної системи автоматично присвоюється унікальний індексний номер із зазначенням дати та часу його формування.
Підстави, умови та процедура формування і надання витягів
6. Витяг формується і надається програмними засобами Електронної системи економічному оператору або контролюючому органу (далі - користувач) на підставі запиту на отримання витягу (далі - запит).
Контролюючий орган має право отримувати витяги з Електронної системи з інформацією, необхідною для виконання контролюючим органом своїх функцій, згідно з переліком, визначеним контролюючим органом у заяві, що подається відповідно до пункту 30 Порядку створення і функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”.
Запит подається економічним оператором або уповноваженим представником економічного оператора чи контролюючого органу.
Запит оформлюється у формі електронного документа та підписується шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису економічного оператора або уповноваженого представника економічного оператора чи контролюючого органу.
Кожному запиту програмними засобами Електронної системи автоматично присвоюється унікальний індексний номер із зазначенням дати і часу його формування/отримання.
1) відомості про користувача, від імені якого подається запит:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) - для користувачів, що є фізичними особами - підприємцями;
найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ - для користувачів, що є юридичними особами чи відокремленими підрозділами юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави;
найменування, код згідно з ЄДРПОУ та податковий номер, наданий під час взяття на облік договору про спільну діяльність згідно з пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Кодексу, - для особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи;
відомості про уповноваженого представника користувача, який подав запит (за наявності): прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті;
2) назву витягу, на отримання якого подається запит;
3) критерії для формування інформації у витягу, на отримання якого подається запит;
4) дату та час формування запиту.
8. Критеріями для формування інформації у витягу є:
4) унікальний груповий ідентифікатор;
5) серійний номер електронної марки акцизного податку;
6) економічний оператор (найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) - для користувачів, що є фізичними особами - підприємцями, або найменування, код згідно з ЄДРПОУ та податковий номер, наданий під час взяття на облік договору про спільну діяльність згідно з пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Кодексу);
7) об’єкт економічного оператора;
8) порядковий номер акцизного електронного документа;
9) вид товару (продукції), що підлягає маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку;
10) код товару (продукції) згідно з УКТЗЕД;
11) вид електронного документа, передбаченого Порядком створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”;
12) інші дані, що містяться в Електронній системі.
9. На запит економічного оператора Електронна система забезпечує формування витягів, які можуть містити інформацію виключно щодо об’єктів, товарів (продукції) та операцій, у яких брав участь такий економічний оператор.
10. Витяг може використовуватися як підтвердження фактів і даних Електронної системи під час проведення перевірок економічного оператора, зокрема його об’єктів, прийняття рішень контролюючим органом у разі встановлення порушень законодавства, адміністративного оскарження таких рішень, а також під час розгляду справ у судах.
11. Електронна система за запитом користувачів забезпечує формування витягів про:
1) економічних операторів, об’єкти економічних операторів, зокрема місця зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
2) сформовані унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку із зазначенням дати і часу такого формування;
3) сформовані електронні марки акцизного податку та/або унікальні групові ідентифікатори, зокрема про їх статус, із зазначенням дати і часу його набуття або зміни, у тому числі з початку їх формування;
4) суми сплаченого/несплаченого акцизного податку, зокрема податкового боргу, за сформовані унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку;
5) акцизні електронні документи;
6) залишки товарів (продукції) за штрих-кодами таких товарів (продукції) на об’єктах економічних операторів;
7) інші дані, що містяться в Електронній системі.
12. Витяги формуються відповідно до форми витягу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”.
13. Усі витяги обов’язково містять:
1) унікальний індексний номер;
2) дату та час формування витягу;
3) інформацію про користувача, якому сформовано витяг (найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ - для користувача, що є юридичною особою чи відокремленим підрозділом юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) - для користувачів, що є фізичними особами - підприємцями, або найменування, код згідно з ЄДРПОУ та податковий номер, наданий під час взяття на облік договору про спільну діяльність згідно з пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Кодексу, - для особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи);
4) інформацію про уповноваженого представника користувача (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для громадян України, до паспортів яких внесена відмітка, що свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта) (у разі звернення за витягом уповноваженого представника користувача);
5) підставу для формування та надання витягу (унікальний індексний номер та дата формування запиту);
7) обрані критерії для формування інформації у витягу;
8) унікальний електронний ідентифікатор (QR-код), який забезпечує отримання даних про витяг із Електронної системи.
14. Залежно від обраного користувачем витягу він містить:
1) для витягу про економічних операторів, об’єкти економічних операторів, зокрема місця зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - інформацію про:
економічного оператора, а саме: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця або найменування юридичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), або ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб - резидентів України та відокремлених підрозділів юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства іноземної держави);
дату реєстрації в Електронній системі;
дату зупинення чи анулювання доступу економічного оператора до електронного кабінету користувача;
код ідентифікатора економічного оператора в Електронній системі;
вид діяльності, зазначений у Законі України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, на провадження якого має право економічний оператор відповідно до ліцензії;
номер та дату видачі ліцензії;
дату та час останньої синхронізації відомостей Електронної системи з відомостями Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
об’єкти економічного оператора, зокрема місця зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (коди об’єктів економічного оператора, їх тип (будівлі, споруди, зокрема їх частки), призначення (виробництво, маркування, зберігання або торгівля товарами (продукцією), маркованими графічними елементами електронних марок акцизного податку та адреси об’єктів економічного оператора);
відомості про обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів (для виробників тютюнових виробів), а саме: вид, модель, серійний номер (за наявності) та адреса місцезнаходження обладнання;
2) для витягу про сформовані унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку - інформацію щодо кожного унікального ідентифікатора про:
вид товару (продукції), що підлягає маркуванню;
унікальний індексний номер, дату та час формування в Електронній системі повідомлення економічного оператора на формування унікального ідентифікатора;
дату та час формування унікального ідентифікатора;
суму акцизного податку, яка має бути сплачена економічним оператором - виробником/імпортером за сформований унікальний ідентифікатор;
літерно-цифровий код унікального ідентифікатора із зазначенням елементів даних (та послідовності), передбачених пунктом 234.2 статті 234 Кодексу;
3) для витягу про сформовані електронні марки акцизного податку та/або унікальні групові ідентифікатори:
інформацію щодо кожної електронної марки акцизного податку про:
- серійний номер електронної марки акцизного податку із зазначенням дати його генерації Електронною системою;
- літерно-цифровий код унікального ідентифікатора із зазначенням елементів даних (та послідовності), передбачених пунктом 234.2 статті 234 Кодексу;
- символи, придатні для читання людиною, що нанесені на кожну окрему пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах;
- опис товару для кожного окремого виду товару (продукції), що підлягає маркуванню, відповідно до пункту 234.2 статті 234 Кодексу;
- статус електронної марки акцизного податку із зазначенням дати та часу його набуття або зміни, зокрема з початку їх формування;
- економічного оператора, що замовив формування електронної марки акцизного податку;
- суму акцизного податку, розраховану Електронною системою під час формування унікального ідентифікатора;
- суми сплаченого акцизного податку і дату сплати;
інформацію щодо кожного унікального групового ідентифікатора про:
- економічного оператора, що сформував унікальний груповий ідентифікатор;
- вид, код згідно з УКТЗЕД, власну назву та кількість одиниць товару (продукції), що підлягають маркуванню, яка згрупована у групову (транспортну) упаковку за унікальним груповим ідентифікатором;
- дату формування унікального групового ідентифікатора;
- унікальний груповий ідентифікатор із зазначенням унікальних групових ідентифікаторів нижчого рівня групування (за наявності) та серійних номерів електронних марок товарів (продукції), що підлягають маркуванню, які згруповані у групову (транспортну) упаковку за унікальним груповим ідентифікатором;
4) для витягу про суми сплаченого/несплаченого акцизного податку, зокрема податкового боргу, за сформовані унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку - інформацію про:
вид, код згідно з УКТЗЕД та власну назву товару (продукції), що підлягає маркуванню графічними елементами електронних марок акцизного податку, на який сформовані унікальні ідентифікатори;
літерно-цифровий код унікального ідентифікатора;
суми акцизного податку, розраховані Електронною системою під час формування унікальних ідентифікаторів;
дату розрахунку суми акцизного податку;
суми сплаченого акцизного податку за сформовані унікальні ідентифікатори;
дату сплати економічним оператором до Державного бюджету України акцизного податку за сформований унікальний ідентифікатор;
суми податкового боргу з акцизного податку за сформований унікальний ідентифікатор;
дату виникнення податкового боргу з акцизного податку за сформований унікальний ідентифікатор;
суми доплат акцизного податку, які підлягають сплаті економічними операторами - виробниками під час реалізації товару (продукції) або економічними операторами - імпортерами під час ввезення продукції, маркованої графічними елементами електронних марок акцизного податку;
5) для витягу про акцизні електронні документи - інформацію про:
акцизний електронний документ із зазначенням внесеної до нього інформації, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1144 “Про затвердження Порядку складення акцизного електронного документа та форми такого документа”;
підписання акцизного електронного документа економічним оператором - продавцем/постачальником та економічним оператором - покупцем/отримувачем товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) уповноваженого представника, який підписав такий акцизний електронний документ, та дати його підписання;
повідомлення про невідповідність даних акцизного електронного документа для внесення економічним оператором - продавцем/постачальником відповідних змін до акцизного електронного документа або про невідповідність отриманих товарів (продукції) для подальшого повернення таких товарів (продукції), щодо яких виявлено розбіжності з акцизним електронним документом, продавцю/постачальнику із зазначенням унікального індексного номера та дати складення відповідного повідомлення, номера та дати складення акцизного електронного документа, щодо якого складено відповідне повідомлення, змісту повідомлення (за наявності таких повідомлень);
6) для витягу про залишки товарів (продукції) за штрих-кодами таких товарів (продукції) на об’єктах економічних операторів інформацію про:
об’єкти економічного оператора, зокрема місця зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (коди об’єктів економічного оператора, їх тип (будівлі, споруди, зокрема їх частки), призначення (виробництво, маркування графічними елементами електронних марок акцизного податку, зберігання або торгівля товарами (продукцією), маркованими графічними елементами електронних марок акцизного податку, та адреси об’єктів економічного оператора);
вид, код згідно з УКТЗЕД, власну назву та кількість товару (продукції), маркованого графічними елементами електронних марок акцизного податку, з обов’язковим зазначенням кількості товару за штрих-кодами таких товарів (продукції), що обліковуються на об’єкті економічного оператора;
7) для витягу про інші дані, що містяться в Електронній системі:
за запитом економічного оператора - інформацію про:
- назву електронного документа, дату і час його створення та/або завантаження, надсилання, отримання, автора та адресата (за наявності) такого електронного документа, а також прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) уповноваженого представника економічного оператора, який підписав електронний документ, стосовно кожного електронного документа економічного оператора, що передбачені Порядком створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”;
осіб (крім осіб контролюючого органу), які за запитом отримували передбачені цим Порядком витяги, що стосуються економічного оператора, із зазначенням користувача, унікального індексного номера витягу, дати і часу формування (отримання) запиту, назви витягу, який було сформовано у відповідь на запит, та дати і часу формування витягу;
за запитом уповноваженої особи контролюючого органу відповідно до заданих нею критеріїв - інформацію в межах переліку, визначеного контролюючим органом у заяві, що подається відповідно до пункту 30 Порядку створення і функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”.
15. Відомості про прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) уповноважених представників економічного оператора надаються виключно на запит такого економічного оператора або контролюючого органу чи іншого органу державної влади (їх посадових осіб), яким за законом надано право отримувати таку інформацію.
16. У разі відсутності в Електронній системі інформації за зазначеними критеріями для формування інформації у відповідному витягу програмними засобами Електронної системи формується витяг, у якому відображається запис “інформація відсутня”.
17. Інформація (відомості/дані) Електронної системи, зазначена у витягах, є офіційною і вважається об’єктивною та достовірною станом на дату та час формування витягу.
ВИТЯГ
з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
Унікальний індексний номер витягу | < унікальний індексний номер > | |
Дата формування витягу | ||
Час формування витягу | ||
Користувач, якому сформовано витяг | пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України, - для особи, уповноваженої на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи> | |
Уповноважений представник користувача, який подав запит на отримання витягу від імені користувача (у разі звернення уповноваженого представника користувача) | ||
Підстава для формування та надання витягу | ||
Назва витягу | пунктом 11 Порядку формування витягів з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”> | |
Обрані користувачем критерії для формування інформації у витягу | пунктом 8 Порядку формування витягів з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах” > | |
Інформація з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах для обраного користувачем витягу: | ||
пунктом 14 Порядку формування витягів з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 “Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”> | ||
__________
Сформовано та надано програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Електронне урядування”
1. Пункт 3 після абзацу п’ятнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
“- Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;”.
У зв’язку з цим абзаци шістнадцятий - вісімнадцятий вважати відповідно абзацами сімнадцятим - дев’ятнадцятим.
2. Абзац четвертий пункту 4 після слів “Єдиної інформаційної системи обліку Національної програми інформатизації” доповнити словами “, Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”, а після слів і цифр “Положення про Єдину інформаційну систему обліку Національної програми інформатизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1400” - словами і цифрами “, Порядку створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142”.
3. В абзаці першому пункту 42 слова “абзацом вісімнадцятим” замінити словами “абзацом дев’ятнадцятим”.