Деякі питання підготовки, подання, оцінки та критеріїв пріоритезації концепцій публічних інвестиційних проектів на 2025 рік
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок підготовки, подання, оцінки та визначення критеріїв пріоритезації концепцій публічних інвестиційних проектів на 2025 рік, що додається.
2. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2022 р. № 1286 “Про реалізацію експериментального проекту із створення, впровадження та забезпечення функціонування Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 92, ст. 5738; 2023 р., № 48, ст. 2654) зміни, що додаються.
ПОРЯДОК
підготовки, подання, оцінки та визначення критеріїв пріоритезації концепцій публічних інвестиційних проектів на 2025 рік
1. Цей Порядок визначає особливості підготовки, подання, оцінки та пріоритезації концепцій публічних інвестиційних проектів (далі - концепція) для подання на розгляд Стратегічної інвестиційної ради, утвореної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 549 “Про утворення Стратегічної інвестиційної ради” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 47, ст. 2926), пропозицій стосовно єдиного проектного портфеля здійснення публічних інвестицій (переліку пріоритетних публічних інвестиційних проектів) на 2025 рік у рамках реалізації перехідної моделі управління публічними інвестиціями під час підготовки проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік”.
2. Ініціаторами створення концепції можуть бути головні розпорядники бюджетних коштів або підпорядковані їм підприємства, установи та організації, які визначені головними розпорядниками такими, що можуть реалізувати відповідний проект, забезпечувати його фінансову та технічну підтримку, а також здійснювати контроль за його виконанням у межах своїх повноважень. Інформація щодо визначених головними розпорядниками бюджетних коштів ініціаторів створення концепції вноситься головними розпорядниками бюджетних коштів до Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури, створеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2022 р. № 1286 “Про реалізацію експериментального проекту із створення, впровадження та забезпечення функціонування Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 92, ст. 5738; 2023 р., № 48, ст. 2654) (далі - Єдина цифрова система).
3. Концепції готуються як для нових проектів, так і для тих, що вже перебувають на стадії реалізації і потребуватимуть у 2025 році фінансування з державного бюджету (зокрема за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій та іноземних урядів) або державної підтримки (державні гарантії тощо), а також для проектів державно-приватного партнерства.
4. Ініціатор створює концепцію шляхом заповнення відповідної інформації згідно з додатком 1 через функціонал Єдиної цифрової системи в окремому блоці “Концепції” в кабінеті користувача в Єдиній цифровій системі, який створюється на запит головного розпорядника бюджетних коштів.
5. Подання концепцій та їх розгляд здійснюються через Єдину цифрову систему згідно з регламентом її роботи та підтверджуються уповноваженою особою ініціатора шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
6. У разі виявлення ініціатором неточностей/невідповідностей у концепції до настання дати закінчення прийняття концепцій ініціатори можуть усунути виявлені неточності/невідповідності. Після настання дати закінчення прийняття концепцій внесення змін до концепції не допускається.
7. Оцінка та пріоритезація концепцій здійснюється через Єдину цифрову систему на основі визначених критеріїв пріоритезації та їх вагових коефіцієнтів згідно з додатком 2.
8. Оцінка концепцій із наданням відповідних висновків здійснюється Мінекономіки, Мінфіном та Мінінфраструктури відповідно до їх повноважень, зокрема:
Мінекономіки - в частині стратегічної доцільності (відповідності національним та секторальним стратегіям) та соціально-економічної доцільності (оцінка соціального та економічного впливу, охоплення населення тощо);
Мінфіном - у частині фінансової доцільності (оцінка фінансової спроможності та прийнятності);
Мінінфраструктури - в частині відповідності стратегічним цілям та пріоритетам Державної стратегії регіонального розвитку України, технічної (інфраструктурної) та інституційної спроможності (оцінка операційної готовності, енергоефективності, спроможності реалізації тощо).
Результати оцінки формуються в автоматичному режимі в Єдиній цифровій системі, висновки підтверджуються уповноваженими особами Мінекономіки, Мінфіну та Мінінфраструктури шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
9. На основі інформації, наданої у концепції ініціатором, та висновків оцінки, проведеної Мінекономіки, Мінфіном та Мінінфраструктури, засобами Єдиної цифрової системи автоматично розраховується загальна кількість балів за кожною з концепцій з урахуванням вагових коефіцієнтів, яким ця концепція відповідає.
10. Пріоритезований перелік концепцій на основі отриманих балів формується окремо за кожним сектором.
11. Мінекономіки узагальнює інформацію про результати оцінки та подає її на розгляд Стратегічної інвестиційної ради.
12. Інформація про отриману кількість балів буде доступна ініціатору концепції після завершення здійснення оцінки.
ІНФОРМАЦІЯ
щодо заповнення концепції публічного інвестиційного проекту
Назва публічного інвестиційного проекту (далі - проект)
Організація | Відомості про організацію | Прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) відповідальної особи | Контактна інформація відповідальної особи | Дата | Підпис | |
Ким підготовлено | ||||||
Ким переглянуто | ||||||
Ким затверджено |
Загальна інформація щодо проекту
1. Надайте загальний опис проекту.
2. Зазначте тип проблеми, яку розв’язує проект, та коротко його опишіть. Обґрунтуйте наявність проблеми (потреби) та необхідність її розв’язання (наприклад, збільшення попиту або зменшення можливостей за сталого попиту).
4. Зазначте місце реалізації проекту (регіон, місто, адреса (за наявності).
Відповідність стратегічному рівню
6. Яким стратегічним документам відповідає проект:
пояснення, як саме ваш проект відповідає обраній стратегії.
7. Дайте відповіді на питання:
чи передбачає проект заходи, що підвищують захищеність критичної інфраструктури в секторі “паливно-енергетичний сектор”, підсекторах “електроенергетика”, “нафтова промисловість”, “газова промисловість”, “ядерна енергетика”, секторі “транспорт і пошта”, підсекторах “залізничний транспорт”, “морський та внутрішній водний транспорт” або в секторі “системи життєзабезпечення” (постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізоване питне водопостачання, централізоване водовідведення, управління побутовими відходами)*;
чи передбачає проект будівництво/облаштування захисних споруд цивільного захисту, сховищ, протирадіаційних укриттів;
чи реалізується проект на підконтрольних територіях або територіях, які після 24 лютого 2022 р. були звільнені від тимчасової окупації Російською Федерацією та/або на території яких на момент подання концепції не ведеться активних бойових дій (з урахуванням обмежень щодо віддалення не менш як на 30 кілометрів від територій активних бойових дій та територій, тимчасово окупованих Російською Федерацією, крім проектів, що належать до категорій, що мають “Вплив на задоволення базових потреб громадян”), відповідно до наказу Мінреінтеграції від 23 грудня 2022 р. № 309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”;
чи потребує проект зміни цільового призначення земельної ділянки;
чи потребує проект відведення/відчуження земельної ділянки.
Цілі реалізації проекту та відповідність пріоритетам Кабінету Міністрів України
8. Зазначте ключові цілі реалізації проекту, досягнення яких можливо за допомогою цільових результатів. Зробіть свої цілі конкретними, вимірними, досяжними, реалістичними та обмеженими у часі (SMART):
ефективність (підвищення продуктивності);
результативність (підвищення якості);
відповідність (відповідність вимогам закону або кредитора);
заміна (заміна послуги, строк дії якої закінчується);
покращення (досягнення цілей у сфері гендерних питань та інклюзії, отримання екологічних переваг, сприяння досягненню цілей сталого розвитку ООН).
9. Дайте відповіді на питання:
чи підвищиться ефективність/якість надання послуги;
чи забезпечить реалізація проекту підвищення продуктивності праці (розвиток виробництва, передусім переробної галузі, підвищення якості послуг)? Зазначити продуктивність до реалізації проекту, продуктивність після реалізації проекту;
чи буде забезпечено створення нових робочих місць та/або їх збереження? Зазначити кількість працівників до реалізації проекту та кількість працівників після реалізації проекту.
10. Визначте соціально-економічний вплив відповідно до пріоритетів Кабінету Міністрів України:
проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії генерації або систем розподілу, або на ремонт ядерних реакторів/атомних електростанцій:
якщо так, то проект спрямований на розвиток малої (децентралізованої генерації);
якщо так, то чи є така генерація зеленою (сонце, вітер, вода, біомаса тощо);
проект спрямований на інтеграцію енергосистеми України та Європи (зокрема на збільшення фізичних можливостей з експорту/імпорту електричної енергії з країн ЄС);
проект спрямований на збільшення обсягу видобутку та зберігання природного газу або забезпечення розподілу;
проект спрямований на будівництво нових/модернізацію та розширення пропускної спроможності існуючих пунктів пропуску на кордоні з країнами ЄС;
проект спрямований на розвиток транспортної інфраструктури (морські порти, залізниця, автомобільні дороги, внутрішні водні шляхи) або розвиток автомобільних, залізничних, водних перевезень (оновлення рухомого складу, розвиток флоту тощо) з метою якнайшвидшого переміщення людей, товарів та послуг в західному напрямку або на експорт;
проект усуває наявні “вузькі місця в існуючій інфраструктурі”**;
проект спрямований на збереження операційної здатності аеропортів та управління повітряним рухом;
проект спрямований виключно на забезпечення захисту інфраструктури в секторі “паливно-енергетичний сектор”, підсекторах “електроенергетика”, “нафтова промисловість”, “газова промисловість”, “ядерна енергетика”, секторі “транспорт і пошта”, підсекторах “залізничний транспорт”, “морський та внутрішній водний транспорт” (зокрема шляхом нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та інших інженерно-технічних заходів захисту)*;
проект спрямований на будівництво або розширення спроможності інженерно-транспортної інфраструктури (об’єкти інженерних, транспортних споруд і комунікацій (автомобільні дороги (зокрема їх окремі складові), лінії зв’язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерні комунікації тощо); індустріальних парків, або інженерно-транспортної інфраструктури, що необхідна для реалізації інвестиційних проектів із значними інвестиціями або проектів державно-приватного партнерства;
вплив на задоволення базових потреб громадян:
проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії інфраструктури в секторі “системи життєзабезпечення” (постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізоване питне водопостачання, централізоване водовідведення, управління побутовими відходами)*;
проект спрямований виключно на забезпечення фізичної безпеки населення від зовнішніх загроз (шляхом нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції захисних споруд цивільного захисту, сховища, протирадіаційного укриття, споруди подвійного призначення із захисними властивостями сховищ або протирадіаційних укриттів);
проект спрямований на відновлення/забезпечення житлом:
якщо так, то чи спрямоване це на відновлення/забезпечення житлом ветеранів або внутрішньо переміщених осіб, дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії соціальної інфраструктури в секторі “охорона здоров’я” підсектору “медична допомога” (забезпечення надання екстреної медичної допомоги, забезпечення надання первинної медичної допомоги, забезпечення надання спеціалізованої медичної допомоги, забезпечення надання паліативної медичної допомоги, забезпечення надання реабілітації у сфері охорони здоров’я)*;
проект спрямований виключно на захист інфраструктури в секторі “системи життєзабезпечення” (зокрема шляхом нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та інших інженерно-технічних заходів захисту)*;
вплив на задоволення інших соціальних потреб громадян:
проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії соціальної інфраструктури (школи, лікарні, дитячі садочки, заклади та установи соціального захисту населення державної і комунальної форми власності), крім соціальної інфраструктури в секторі “охорона здоров’я” підсектору “медична допомога” (забезпечення надання екстреної медичної допомоги, забезпечення надання первинної медичної допомоги, забезпечення надання спеціалізованої медичної допомоги, забезпечення надання паліативної медичної допомоги, забезпечення надання реабілітації у сфері охорони здоров’я)*;
проект спрямований на розвиток спроможності мережі державних та комунальних установ і закладів соціального захисту населення та надання соціальних послуг;
проект спрямований на розвиток спроможної мережі медичних закладів в секторі “охорона здоров’я” підсектору “медична допомога” (забезпечення надання екстреної медичної допомоги, забезпечення надання первинної медичної допомоги, забезпечення надання спеціалізованої медичної допомоги, забезпечення надання паліативної медичної допомоги, забезпечення надання реабілітації у сфері охорони здоров’я)*;
проект спрямований на медичну допомогу, реабілітацію, психологічну допомогу ветеранам;
проект спрямований на розвиток мережі дошкільної освіти, повної загальної середньої освіти, професійно-технічної освіти.
11. Зазначте, як саме проект впливатиме на забезпечення енергоефективності, і дайте відповіді на питання:
чи походить електрична енергія, яка буде використовуватися згідно з проектом, з джерела відновлюваної енергії;
чи використовуються під час реалізації проекту загальновизнані (національні або міжнародні) стандарти сталого розвитку/стандарти енергоефективності (ДБН В.1.2-11:2021 Основні вимоги до будівель і споруд. Енергозбереження та енергоефективність, ДБН В.2.6-31:2021 Теплова ізоляція та енергоефективність будівель);
чи зменшиться питома вага споживання енергії на одного користувача щонайменше на 20 відсотків після реалізації проекту.
12. Зазначте, чи передбачено проектом вплив на забезпечення інклюзивності та безбар’єрності:
чи має проект конкретні заходи щодо врахування необхідності доступу до об’єкта/послуги всіх груп населення, включно з особами з обмеженими можливостями та уразливими групами населення;
чи має проект конкретні заходи щодо врахування гендерних ризиків та забезпечення однакового доступу до послуги/інфраструктури.
13. Зазначте, чи впливає проект і як саме на сталість навколишнього природного середовища:
чи має проект обґрунтування відсутності/зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище (інноваційний підхід, безпечне зберігання, зниження (скорочення) обсягів забруднення/викидів, мінімізація погіршення стану інфраструктури тощо).
Загальний опис поточного стану
14. Опишіть стан справ, який є на сьогодні (“Ситуація як є”): яким чином послуги організовані та надаються користувачам; включаючи відповідну пропускну спроможність, витрати, наявність поточних активів та їх стан.
15. Визначте розрив між поточним станом та цільовим рівнем.
16. Зазначте ризики, пов’язані з досягненням очікуваних результатів, і запропоновані заходи для пом’якшення та управління ризиком. Зосередьтеся на ризиках на етапах підготовки, закупівлі, будівництва та експлуатації проекту).
17. Дайте відповіді на питання:
чи наявна суміжна інженерно-транспортна інфраструктура (автомобільні дороги, лінії зв’язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерні комунікації тощо), яка необхідна для функціонування об’єкта будівництва, передбаченого проектом;
який обсяг додаткових надходжень до бюджету принесе проект у співвідношення до витрат на нього (сумарні надходження до бюджету за весь період життєвого циклу проекту в тис. гривень/загальна вартість проекту за весь період проекту в тис. гривень);
чи має проект експортну орієнтацію (позитивне торговельне сальдо, що підтверджене відповідними розрахунками);
на скільки відсотків будуть скорочені витрати на задоволення суспільних потреб у розрахунку на одного користувача у результаті реалізації проекту;
чи потребує проект впровадження будь-якої технології, що є новою для місцевого ринку (елемент інновації).
орієнтовний період реалізації проекту, місяців;
19. Зазначте назву та основні параметри рішення. Заповніть таблицю 1 для кожного варіанта, враховуючи переваги та ризики, а також витрати.
Таблиця 1. Підсумок оцінок варіантів
Варіант 1 | |
Опис | потенційний об’єкт, рішення, реалізація та обсяг фінансування |
Чисті витрати | |
Переваги | |
Недоліки | |
Висновок | |
Варіант 2 | |
Опис | потенційний об’єкт, рішення, реалізація та обсяг фінансування |
Чисті витрати | |
Переваги | |
Недоліки | |
Висновок | |
Варіант 3 | |
Опис | потенційний об’єкт, рішення, реалізація та обсяг фінансування |
Чисті витрати | |
Переваги | |
Недоліки |
20. Обґрунтуйте рекомендований варіант (короткий опис).
21. Заповніть таблиці 2 і 3, щоб визначити капітальні та операційні вимоги для проекту, а також надайте загальне пояснення щодо доступності та фінансування. Переконайтеся, що будь-які прогалини в доступності (нестачі фінансування) виділені.
Таблиця 2. Вартість і фінансування для рекомендованого варіанта
Цикл проекту | Фактично профінансовано | Заплановане фінансування | Усього (план і факт) | |||||
2022 рік | 2023 рік | 2024 рік | 2025 рік | 2026 рік | 2027 рік | за весь період проекту | ||
Капітальні витрати (CAPEX) | ||||||||
1. | Основні засоби | |||||||
2. | Програмне забезпечення | |||||||
3. | Інші капітальні витрати | |||||||
4. | Усього капітальних витрат | |||||||
Операційні витрати (OPEX) | ||||||||
5. | Персонал | |||||||
6. | Амортизація | |||||||
7. | Технічне обслуговування | |||||||
8. | Ліцензії та дозволи | |||||||
9. | Навчання | |||||||
10. | Інші експлуатаційні витрати | |||||||
11. | Усього експлуатаційних витрат | |||||||
Сумарні витрати | ||||||||
12. | Усього вартість проекту | |||||||
Фінансування | ||||||||
13. | Фінансування CAPEX, | |||||||
у тому числі: | ||||||||
з власних коштів | ||||||||
з державного бюджету | ||||||||
з місцевого бюджету | ||||||||
з грантів та міжнародної технічної допомоги | ||||||||
за кредитні кошти | ||||||||
за приватні кошти | ||||||||
з інших джерел | ||||||||
14. | Фінансування OPEX, | |||||||
у тому числі: | ||||||||
з власних коштів | ||||||||
з державного бюджету | ||||||||
з місцевого бюджету | ||||||||
з грантів та міжнародної технічної допомоги | ||||||||
за кредитні кошти | ||||||||
за приватні кошти | ||||||||
з інших джерел | ||||||||
15. | Фінансування третіх сторін | |||||||
16. | Усього фінансування | |||||||
Оцінка доступності | ||||||||
17. | Дефіцит/надлишок капіталу (усього капітальних витрат мінус усього капітального фінансування) | |||||||
18. | Операційний дефіцит/надлишок (усього операційних витрат мінус усього операційного фінансування) |
Таблиця 3. Прогнозований дохід для рекомендованого варіанта
Поясніть будь-які наслідки для балансу організації та те, як вони будуть вирішені.
23. Зазначте наявні джерела та період фінансування:
категорію джерела фінансування:
власні кошти ініціатора проекту/відповідального виконавця;
гранти і кредити міжнародних фінансових організацій та іноземних урядів;
кошти, залучені під державні гарантії (крім коштів міжнародних фінансових організацій та іноземних урядів);
державно-приватне партнерство;
юридичні підстави використання ресурсів;
період фінансування. Врахуйте попередні періоди (у разі наявності) та заплановане (у разі наявності погодження).
24. Дайте відповіді на питання:
яке співвідношення загальної вартості проекту до кількості користувачів, тис. гривень;
чи передбачено надання грантів або міжнародної технічної допомоги;
яку частку загальних витрат на проект планує профінансувати заявник;
чи потребує проект значних інвестицій протягом кількох років (усі проекти тривалістю понад 24 місяці та з бюджетом, еквівалентним понад 5 млн. доларів США за офіційним курсом Національного банку на дату подання звернення);
чи використовує проект різні види валюти для фінансування своїх витрат або чи залежать витрати проекту від коливання курсу іноземної валюти;
чи має проект підтверджене співфінансування з бюджетів усіх рівнів, коштів суб’єктів господарювання публічного сектору, приватних коштів, коштів міжнародних організацій та проектів міжнародної технічної допомоги;
чи має проект після проведення дослідження приватних інвесторів, заінтересованих щодо можливості його реалізації у формі державно-приватного партнерства;
чи реалізовувався (виконувалися роботи, здійснювалися закупівлі) і фінансувався проект після початку повномасштабного вторгнення (24 лютого 2022 р.) протягом 2022-2024 років, а також має подальше фінансування.
25. Зазначте, на якому етапі підготовки/реалізації перебуває проект:
проектна ідея (концепція проекту);
підготовлене попереднє інвестиційне техніко-економічне обґрунтування (концептуальна записка проекту);
підготовлене інвестиційне техніко-економічне обґрунтування проекту;
підготовлено проектно-кошторисну документацію (стадія техніко-економічне обґрунтування);
підготовлено проектно-кошторисну документацію (стадія проект);
проект перебуває на стадії реалізації (до 20 відсотків готовності);
проект перебуває на стадії реалізації (20 відсотків - 50 відсотків готовності);
проект перебуває на стадії реалізації (50 відсотків - 80 відсотків готовності);
проект перебуває на стадії реалізації (більше 80 відсотків готовності).
26. Команда управління проектом та реалізація:
чи має заявник кваліфіковану проектну команду з попереднім досвідом реалізації подібних проектів? Якщо ні, то чи є у проектної команди досвід роботи з міжнародними фінансовими організаціями в рамках інших (неподібних) проектів;
чи створена проектна команда, яка включає експертів різного профілю, керівника проекту та менеджерів за окремими напрямами;
чи має проектна команда чи організація досвід у реалізації подібних проектів за обсягом та технічною складністю? Якщо ні, то чи є у проектної команди досвід роботи з міжнародними фінансовими організаціями в рамках інших (не подібних) проектів;
хто виконує контрольну функцію, перевіряє підготовлені дослідження та приймає остаточні рішення, а також виконує інші ролі під час підготовки проекту та реалізації;
як буде організовано інформування та консультування з вигодоотримувачами та іншими заінтересованими сторонами тих змін, які будуть у результаті реалізації проекту;
як буде організовано контроль за досягненням результатів, досягненням цілей та отриманням очікуваних вигод від проекту;
як буде організовано управління наявними ризиками (їх зменшення, передача, вирішення у разі виникнення тощо);
як буде побудовано контроль за виконанням договору та його коригування у разі потреби.
*Посилання на сектори та підсектори вживаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 “Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 93, ст. 2994).
**Під поняттям “вузькі місця в існуючій інфраструктурі” розуміється фізичне обмеження пропускної спроможності інфраструктури або її окремих елементів, що призводить до неможливості задоволення існуючого або швидко зростаючого попиту на товари/послуги, що забезпечує така інфраструктура (зокрема, у зв’язку з неналежним технічним станом основних засобів, що пов’язано з відсутністю капітальних вкладень в утримання інфраструктури протягом довгого періоду часу).
КРИТЕРІЇ
пріоритезації концепцій публічних інвестиційних проектів
1. Пріоритезація передбачає оцінювання концепцій публічних інвестиційних проектів, поданих головними розпорядниками бюджетних коштів, за стратегічними, соціально-економічними, фінансовими та технічними критеріями.
2. Кожен критерій складається з відповідних індикаторів, які кількісно і якісно розкривають його зміст.
3. Кожен критерій та індикатор мають ваговий коефіцієнт (питому вагу), який визначає ступінь їх впливу на кінцевий результат оцінки та забезпечує ранжування поданих проектів з урахуванням всіх параметрів.
Категорії критеріїв | Критерії | Питома вага критерію оцінки, відсотків | Індикатори | Питома вага індикатора, відсотків |
Стратегічна доцільність | стратегічна доцільність | пройшов/ не пройшов | узгодження проекту із стратегічними документами | |
актуальність потреби | 25 | спрямування проекту на досягнення поточних пріоритетів Кабінету Міністрів України | 100 | |
Соціально-економічна доцільність | місце реалізації (безпечність) | пройшов/ не пройшов | реалізація проекту на підконтрольних територіях або територіях, які після 24 лютого 2022 р. були звільнені від тимчасової окупації Російською Федерацією та/або на території яких на момент подання концепції не ведеться активних бойових дій (з урахуванням обмежень щодо віддалення не менш як на 30 кілометрів від територій активних бойових дій та територій, тимчасово окупованих Російською Федерацією, крім проектів, що належать до категорії, що мають “Вплив на задоволення базових потреб громадян”), відповідно до наказу Мінреінтеграції від 23 грудня 2022 р. № 309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією” | |
охоплення населення | 25 | підтвердження попиту на послугу/інфраструктуру (проводились дослідження/розрахунки) та достатність для обґрунтування необхідності реалізації проекту (очікуваний попит дорівнює або перевищує заплановану потужність) | 30 | |
вплив на економіку | обсяг додаткових надходжень до бюджету від реалізації проекту у співвідношенні до витрат на нього (сумарні надходження до бюджету за весь період проекту в тис. гривень/загальна вартість проекту за весь період проекту в тис. гривень) | 20 | ||
забезпечення захисту критичної інфраструктури | здійснення заходів, що підвищать захищеність інфраструктури в секторі “паливно-енергетичний сектор”, підсекторах “електроенергетика”, “нафтова промисловість”, “газова промисловість”, “ядерна енергетика”, секторі “транспорт і пошта”, підсекторах “залізничний транспорт”, “морський та внутрішній водний транспорт” або в секторі “системи життєзабезпечення” (постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізоване питне водопостачання, централізоване водовідведення, управління побутовими відходами)* | 10 | ||
забезпечення безпеки населення | будівництво/облаштування захисних споруд цивільного захисту, сховищ, протирадіаційних укриттів | 10 | ||
вплив на економіку | відносне скорочення витрат на задоволення суспільних потреб у розрахунку на одного користувача у результаті реалізації проекту | 10 | ||
вплив на економіку | підвищення ефективності/якості надання послуги | 5 | ||
вплив на економіку | забезпечення реалізації проекту для підвищення продуктивності праці (розвиток виробництва, передусім переробної галузі), збільшення обсягу виробництва у результаті реалізації проекту у розрахунку на одного працівника | 5 | ||
вплив на економіку | забезпечення створення нових робочих місць та/або їх збереження (співвідношення загальної кількості постійних робочих місць, створених після здачі об’єкта в експлуатацію, до загальної вартості проекту, тис. гривень) | 5 | ||
вплив на економіку | експортна орієнтація (позитивне торговельне сальдо, що підтверджене відповідними розрахунками) | 5 | ||
Фінансова доцільність | наявність (доступність) джерел фінансування | 25 | реалізація (виконання робіт, здійснення закупівель) і фінансування проекту після початку повномасштабного вторгнення (24 лютого 2022 р.) протягом 2022-2024 років, заплановане подальше фінансування | 35 |
наявність (доступність) джерел фінансування | передбачення надання грантів або міжнародної технічної допомоги | 15 | ||
наявність (доступність) джерел фінансування | частину загальних витрат на проект планується профінансувати не за рахунок коштів державного бюджету (наприклад, за рахунок місцевого бюджету, коштів міжнародних фінансових організацій, власних коштів суб’єктів господарювання державного сектору економіки, приватних коштів тощо) | 15 | ||
вартість проекту на одного користувача послуги | співвідношення загальної вартості проекту до кількості користувачів, тис. гривень | 10 | ||
наявність (доступність) джерел фінансування | підтверджене співфінансування (наприклад, з місцевого бюджету, в рамках проектів міжнародних фінансових організацій та міжнародної технічної допомоги, за рахунок власних коштів суб’єктів господарювання державного сектору економіки, приватних коштів) | 10 | ||
наявність (доступність) джерел фінансування | наявність приватних інвесторів, заінтересованих щодо можливості реалізації державно-приватного партнерства після проведення відповідного дослідження | 10 | ||
наявність (доступність) джерел фінансування | потреба проекту у значних інвестиціях протягом кількох років (усі проекти тривалістю понад 24 місяці та з бюджетом понад 5 млн. доларів США за офіційним курсом Національного банку на дату подання звернення) | 3 | ||
наявність (доступність) джерел фінансування | використання проектом різних видів валют для фінансування своїх витрат або залежність витрат проекту від коливання курсу іноземної валюти | 2 | ||
Технічна здійсненність та інституційна спроможність | операційна готовність | 25 | етап підготовки/реалізації проекту | 27 |
спроможність реалізації проекту | наявність у заявника кваліфікованої проектної команди з попереднім досвідом реалізації подібних проектів або наявність у проектної команди досвіду роботи з міжнародними фінансовими організаціями в рамках інших (неподібних) проектів | 12 | ||
енергоефективність | зменшення питомого споживання енергії на одного користувача щонайменше на 20 відсотків після реалізації проекту | 10 | ||
інклюзивність та безбар’єрність | конкретні заходи щодо врахування необхідності доступу до об’єкта всіх груп населення, включно з особами з обмеженими можливостями та уразливими групами населення | 7 | ||
сталість навколишнього природного середовища | обґрунтування відсутності/зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище (інноваційний підхід, безпечне зберігання, зниження/скорочення обсягів забруднення/викидів, мінімізація погіршення стану інфраструктури тощо | 7 | ||
інклюзивність та безбар’єрність | конкретні заходи щодо врахування гендерних ризиків та забезпечення однакового доступу до послуги/ інфраструктури | 6 | ||
спроможність реалізації проекту | потреба проекту у подальшій зміні цільового призначення земельної ділянки | 6 | ||
спроможність реалізації проекту | потреба проекту у подальшому відведенні/відчуженні земельної ділянки | 6 | ||
спроможність реалізації проекту | наявність суміжної інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільні дороги, лінії зв’язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерні комунікації тощо), яка необхідна для функціонування об’єкта будівництва, передбаченого проектом | 6 | ||
енергоефективність | походження електричної енергії, яка буде використовуватися проектом, з джерела відновлюваної енергії | 6 | ||
енергоефективність | використання під час реалізації проекту загальновизнаних (національних або міжнародних) стандартів сталого розвитку/ стандарти енергоефективності (ДБН В.1.2-11:2021 Основні вимоги до будівель і споруд. Енергозбереження та енергоефективність, ДБН В.2.6-31:2021 Теплова ізоляція та енергоефективність будівель) | 4 | ||
спроможність реалізації проекту | потреба у впровадженні будь-якої технології, що є новою для місцевого ринку (елемент інновації) | 3 |
Напрями досягнення поточних пріоритетів Кабінету Міністрів України (розшифровка індикатора “спрямування проекту на досягнення поточних пріоритетів Кабінету Міністрів України”, критерію “актуальність потреби”, категорія критерію “стратегічна доцільність”)
Тип впливу | Спрямованість проекту | Кількість балів |
1. Вплив на стійкість економіки | 1) проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії Російською Федерацією генерації електричної енергії або систем розподілу, або на ремонт ядерних реакторів/атомних електростанцій: | 9 |
спрямований на розвиток малої (децентралізованої) генерації електричної енергії; | 10 | |
генерація зеленої електричної енергії (сонце, вітер, вода, біомаса тощо) | 10 | |
2) проект спрямований на інтеграцію енергетичної системи України та Європи (зокрема на збільшення фізичних можливостей з експорту/імпорту електричної енергії з країн ЄС) | 8 | |
3) проект спрямований виключно на забезпечення захисту інфраструктури в секторі “паливно-енергетичний сектор”, підсекторах “електроенергетика”, “нафтова промисловість”, “газова промисловість”, “ядерна енергетика”, секторі “транспорт і пошта”, підсекторах “залізничний транспорт”, “морський та внутрішній водний транспорт” (зокрема, шляхом нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та інших інженерно-технічних заходів захисту)* | 8 | |
4) проект спрямований на збільшення видобутку та зберігання природного газу або забезпечення розподілу | 7 | |
5) проект спрямований на будівництво нових/модернізацію та розширення пропускної спроможності існуючих пунктів пропуску на кордоні з країнами ЄС | 6 | |
6) проект спрямований на розвиток транспортної інфраструктури (морські порти, залізниця, автомобільні дороги, внутрішні водні шляхи) або розвиток автомобільних, залізничних, водних перевезень (оновлення рухомого складу, розвиток флоту тощо) з метою якнайшвидшого переміщення людей, товарів та послуг в західному напрямку або на експорт: | 6 | |
проект усуває наявні “вузькі місця в існуючій інфраструктурі”** | 7 | |
7) проект спрямований на будівництво або розширення спроможності інженерно-транспортної інфраструктури (об’єкти інженерних, транспортних споруд і комунікацій (автомобільні дороги, зокрема, їх окремі складові, лінії зв’язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерні комунікації тощо); індустріальних парків або інженерно-транспортної інфраструктури, що необхідна для реалізації інвестиційних проектів із значними інвестиціями або проектів державно-приватного партнерства | 4 | |
8) проект спрямований на збереження операційної здатності аеропортів та управління повітряним рухом | 3 | |
2. Вплив на задоволення базових потреб громадян | 9) проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії Російською Федерацією інфраструктури в секторі “системи життєзабезпечення” (постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізоване питне водопостачання, централізоване водовідведення, управління побутовими відходами)* | 8 |
10) проект спрямований виключно на захист інфраструктури в секторі “системи життєзабезпечення” (зокрема шляхом нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та інших інженерно-технічних заходів захисту)* | 8 | |
11) проект спрямований виключно на забезпечення фізичної безпеки населення від зовнішніх загроз (шляхом нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції захисних споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційні укриття, споруди подвійного призначення із захисними властивостями сховищ або протирадіаційних укриттів) | 7 | |
12) проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії Російською Федерацією соціальної інфраструктури в секторі “охорона здоров’я” підсектору “медична допомога” (забезпечення надання екстреної медичної допомоги, забезпечення надання первинної медичної допомоги, забезпечення надання спеціалізованої медичної допомоги, забезпечення надання паліативної медичної допомоги, забезпечення надання реабілітації у сфері охорони здоров’я)* | 7 | |
13) проект спрямований на відновлення/забезпечення житлом: | 3 | |
ветеранів або внутрішньо переміщених осіб, дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування | 4 | |
3. Вплив на задоволення інших соціальних потреб громадян | 14) проект спрямований на відновлення пошкодженої внаслідок збройної агресії Російською Федерацією соціальної інфраструктури (школи, лікарні, дитячі садочки, заклади та установи соціального захисту населення державної і комунальної форми власності), крім тієї, що визначена в підпункті 12 типу впливу: “Вплив на задоволення базових потреб громадян” | 4 |
15) проект спрямований на розвиток спроможної мережі медичних закладів в секторі “охорона здоров’я” підсектору “медична допомога” (забезпечення надання екстреної медичної допомоги, забезпечення надання первинної медичної допомоги, забезпечення надання спеціалізованої медичної допомоги, забезпечення надання паліативної медичної допомоги, забезпечення надання реабілітації у сфері охорони здоров’я):* | 4 | |
медична допомога, реабілітація, психологічної допомоги ветеранам | 5 | |
16) проект спрямований на розвиток спроможності мережі державних та комунальних установ і закладів соціального захисту населення та надання соціальних послуг | 4 | |
17) проект спрямований на розвиток мережі дошкільної освіти, повної загальної середньої освіти, професійно-технічної освіти | 4 | |
4. Інші | інші | 0 |
* Посилання на сектори та підсектори вживаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 “Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 93, ст. 2994).
** Під поняттям “вузькі місця в існуючій інфраструктурі” розуміється фізичне обмеження пропускної спроможності інфраструктури або її окремих елементів, що призводить до неможливості задоволення існуючого або швидко зростаючого попиту на товари/послуги, що забезпечує така інфраструктури (зокрема, у зв’язку з неналежним технічним станом основних засобів, що пов’язано з відсутністю капітальних вкладень в утримання інфраструктури протягом довгого періоду часу).
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2022 р. № 1286
1. У постанові:
1) доповнити постанову пунктом 11 такого змісту:
“11. Поширити дію експериментального проекту на заходи щодо подання на розгляд Стратегічної інвестиційної ради, утвореної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 549 “Про утворення Стратегічної інвестиційної ради” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 47, ст. 2926), пропозицій стосовно єдиного проектного портфеля здійснення публічних інвестицій (переліку пріоритетних публічних інвестиційних проектів) на 2025 рік у рамках реалізації перехідної моделі управління публічними інвестиціями під час підготовки проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік”.”;
2) абзац другий пункту 4 викласти в такій редакції:
“координаторами експериментального проекту є Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерство фінансів (у частині реалізації пункту 11 цієї постанови);”;
3) у пункті 5:
підпункт 2 після слів “офіційному веб-сайті” доповнити словом “(веб-порталі)”;
доповнити пункт підпунктом 4 такого змісту:
“4) надати Міністерству фінансів дані та доступ до Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури, необхідні для реалізації експериментального проекту.”;
4) доповнити постанову пунктом 6 такого змісту:
1) розробити та довести до відома головних розпорядників бюджетних коштів організаційні та інші вимоги, пов’язані з поданням на розгляд Стратегічної інвестиційної ради переліку пріоритетних публічних інвестиційних проектів на 2025 рік у рамках реалізації перехідної моделі управління публічними інвестиціями;
2) забезпечити оприлюднення на власному офіційному веб-сайті (веб-порталі) інформації про подання на розгляд Стратегічної інвестиційної ради переліку пріоритетних публічних інвестиційних проектів на 2025 рік;
3) подати Кабінетові Міністрів України не пізніше ніж через місяць після завершення реалізації експериментального проекту звіт про його результати в частині здійснення заходів, передбачених пунктом 11 цієї постанови, разом з пропозиціями щодо подальшого використання Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури у рамках управління публічними інвестиціями.”.
2. У Порядку реалізації експериментального проекту із створення, впровадження та забезпечення функціонування Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури, затвердженому зазначеною постановою:
1) у пункті 3:
у підпункті 2 слова “проведення робіт” замінити словами “реалізації програм та проектів”;
доповнити пункт підпунктом 51 такого змісту:
“51) забезпечення цифровізації процесу подання, оцінки та пріоритезації концепцій публічних інвестиційних проектів на 2025 рік у рамках реалізації перехідної моделі управління публічними інвестиціями та підвищення ефективності діяльності Стратегічної інвестиційної ради;”;
2) у підпункті 5 пункту 6 слово “вичерпний” виключити;
3) пункт 7 доповнити абзацом такого змісту:
“Користувачі Єдиної цифрової системи, на яких поширюється дія експериментального проекту щодо подання на розгляд Стратегічної інвестиційної ради пропозицій стосовно єдиного проектного портфеля здійснення публічних інвестицій (переліку пріоритетних публічних інвестиційних проектів) на 2025 рік у рамках реалізації перехідної моделі управління публічними інвестиціями, забезпечують внесення до Єдиної цифрової системи інформації, відомостей та документів, визначених в інструкціях Мінфіну з підготовки головними розпорядниками бюджетних коштів бюджетних запитів на 2025 рік.”;
4) доповнити Порядок пунктом 71 такого змісту:
“71. Подання концепцій публічних інвестиційних проектів на розгляд Стратегічної інвестиційної ради, їх пріоритезація та відбір здійснюються з використанням програмних засобів Єдиної цифрової системи.”.