Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у зв’язку з утворенням Державної служби у справах дітей
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України у зв’язку з утворенням Державної служби у справах дітей зміни, що додаються.
2. Державній службі у справах дітей з дня набрання чинності цією постановою забезпечити виконання функцій головного реєстратора Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей відповідно до Порядку ведення Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 580 “Деякі питання ведення Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 55, ст. 1914).
3. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім підпункту 3 пункту 6, абзацу третього підпункту 1, абзаців четвертого, сьомого, двадцять третього, двадцять п’ятого, тридцять другого, тридцять четвертого, сорок першого, сорок четвертого, сорок сьомого, сто тринадцятого, сто сорок другого, сто сорок п’ятого підпункту 2 пункту 13 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності одночасно із Законом України від 22 травня 2024 р. № 3728-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо вирішення нагальних питань у сфері охорони здоров’я та соціальній сфері”.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України у зв’язку з утворенням Державної служби у справах дітей
1. У другому реченні абзацу п’ятого пункту 11 Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 925; 2016 р., № 60, ст. 2052; 2023 р., № 58, ст. 3267), слово “Нацсоцслужбою” замінити словами “Державною службою у справах дітей”.
2. У другому реченні абзацу сьомого пункту 8 Положення про прийомну сім’ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 926; 2016 р., № 60, ст. 2052; 2023 р., № 58, ст. 3267), слово “Нацсоцслужбою” замінити словами “Державною службою у справах дітей”.
3. У пунктах 2, 8-11 Порядку повернення дітей-іноземців до місць їх постійного проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 р. № 1432 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 39, ст. 1817; 2021 р., № 33, ст. 1929), слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
4. У тексті Порядку провадження органами опіки і піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561; 2021 р., № 33, ст. 1929; 2022 р., № 34, ст. 1855, № 41, ст. 2227, № 69, ст. 4176; 2023 р., № 58, ст. 3267; 2024 р., № 8, ст. 377), слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
5. У Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660; 2021 р., № 33, ст. 1929; 2022 р., № 44, ст. 2402, № 67, ст. 4024; 2023 р., № 58, ст. 3267; 2024 р., № 32, ст. 2024):
1) абзац перший пункту 111 після слова “Нацсоцслужби” доповнити словами “, Державної служби у справах дітей”;
2) у тексті Порядку, крім абзацу першого пункту 111, пунктів 112 і 113, слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку;
3) у додатках 1, 5-7, 13-17 до Порядку слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
6. У Типовому положенні про дитячий заклад оздоровлення та відпочинку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2009 р. № 422 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 33, ст. 1138; 2018 р., № 68, ст. 2311; 2021 р., № 33, ст. 1929):
1) в абзаці третьому пункту 81 слово “Нацсоцслужби” замінити словами “Державної служби у справах дітей”;
2) у пунктах 84 і 85 слово “Нацсоцслужбою” замінити словом “Мінсоцполітики”;
3) в абзаці першому пункту 45 слова “Державний контроль” замінити словами “Державний нагляд (контроль)”.
7. У Порядку проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення і відпочинку і присвоєння їм відповідних категорій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2009 р. № 426 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 33, ст. 1142; 2015 р., № 82, ст. 2720; 2021 р., № 33, ст. 1929):
1) у пункті 8:
в абзаці першому слова “, третій - в Нацсоцслужбі” виключити;
в абзаці другому слово “Нацсоцслужби” замінити словами “Державної служби у справах дітей”;
2) у тексті Порядку слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
8. У пункті 52 Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 92, ст. 3386; 2016 р., № 99, ст. 3215; 2022 р., № 69, ст. 4176), слово “Нацсоцслужба” замінити словами “Державна служба у справах дітей”.
9. У тексті Порядку забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі або району проведення антитерористичної операції і заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 356 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 46, ст. 1474; 2019 р., № 44, ст. 1533; 2021 р., № 33, ст. 1929), слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
10. У пункті 8 Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 268 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 35, ст. 1105; 2018 р., № 36, ст. 1267; 2021 р., № 33, ст. 1929), слово “Нацсоцслужба” замінити словами “Державна служба у справах дітей”.
11. Абзац шостий пункту 2 Порядку ведення Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 580 “Деякі питання ведення Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 55, ст. 1914; 2021 р., № 33, ст. 1929), викласти в такій редакції:
“головний реєстратор - посадова особа, визначена Державною службою у справах дітей, яка перевіряє повноту даних, внесених заявниками в електронній формі, забезпечує проведення аналізу внесених даних, стану наповнення, ведення та адміністрування Реєстру, надає інформаційну допомогу у формуванні Реєстру;”.
12. В абзаці першому пункту 16 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 585 “Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складаних життєвих обставинах” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1779; 2021 р., № 33, ст. 1929), слово “Нацсоцслужби” замінити словами “Державної служби у справах дітей”.
13. У постанові Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 р. № 783 “Деякі питання Національної соціальної сервісної служби України” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 73, ст. 2300, № 91, ст. 2924, № 97, ст. 3134; 2021 р., № 81, ст. 5163; 2022 р., № 18, ст. 971; 2023 р., № 86, ст. 4962, № 94, ст. 5557, № 103, ст. 6171, № 105, ст. 6292; 2024 р., № 20, ст. 1294):
1) у пункті 1 постанови:
слова “, захисту прав дітей” виключити;
слово “контролю” замінити словами “нагляду (контролю)”;
2) у Положенні про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженому зазначеною постановою:
у пункті 1:
слова “, захисту прав дітей” виключити;
слово “контролю” замінити словами “нагляду (контролю)”;
пункти 3-5 викласти в такій редакції:
“3. Основними завданнями Нацсоцслужби є:
1) здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства щодо реалізації права на соціальні послуги, забезпечення якості їх надання, соціальної підтримки (різні види державної допомоги, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного бюджету) та за дотриманням прав дітей;
2) здійснення координації діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо організації роботи з надання соціальної підтримки;
3) методичний супровід діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо правильності надання соціальної підтримки;
4) координація діяльності надавачів соціальних послуг;
5) планування, організація та координація діяльності територіальних органів Нацсоцслужби;
6) реалізація державної політики з питань:
проведення соціальної роботи та надання соціальних послуг особам у складних життєвих обставинах, а також особам, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок військової агресії проти України, ветеранам війни, військовослужбовцям та членам їх сімей;
соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб;
запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми;
забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
соціального захисту бездомних осіб, соціальної адаптації осіб, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, а також осіб, звільнених від подальшого відбування зазначених видів покарань (далі - звільнені особи);
активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння;
4. Нацсоцслужба для виконання визначених для неї завдань:
1) розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств з урахуванням практики застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, та в установленому порядку подає їх Мінсоцполітики;
2) з питань здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства щодо реалізації права на соціальні послуги, забезпечення якості їх надання, соціальної підтримки (різні види державної допомоги, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного бюджету) та за дотриманням прав дітей:
проводить перевірки дотримання об’єктами державного контролю/моніторингу, визначеними у Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163), вимог законодавства та забезпечення однакового його застосування;
розробляє за погодженням з Мінсоцполітики методичні рекомендації щодо здійснення державного нагляду (контролю) під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та щодо дотримання прав дітей;
здійснює державний контроль за використанням коштів державного бюджету, виділених для надання соціальної підтримки, зокрема під час проведення перерахунку її розмірів у разі встановлення фактів надмірної виплати коштів або надання її з порушенням вимог законодавства;
оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті відомості щодо здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства з питань надання соціальної підтримки, у тому числі соціальних послуг, та за дотриманням прав дітей;
здійснює державний контроль, координацію та методичне забезпечення з питань захисту прав та інтересів осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок військової агресії проти України, ветеранів військової служби, військовослужбовців та членів їх сімей у частині надання таким особам соціальних послуг;
вживає відповідно до компетенції заходів реагування з метою усунення порушень вимог законодавства з питань надання соціальної підтримки, соціальних послуг та дотримання прав дітей;
проводить аналіз порушень вимог законодавства з питань соціальної підтримки, соціальних послуг та дотримання прав дітей;
використовує результати верифікації щодо достовірності інформації, поданої фізичними особами для надання соціальної підтримки, перевіряє достовірність інформації про отримувачів соціальної підтримки та правильність нарахування їм допомоги з урахуванням ступеня ризику наявності порушень;
співпрацює з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини з питань здійснення державного нагляду (контролю) за місцями, визначеними пунктом 8 статті 13 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”;
готує аналітичні звіти за результатами проведених перевірок та оприлюднює їх на офіційному веб-сайті Нацсоцслужби;
здійснює інші повноваження щодо забезпечення здійснення державного нагляду (контролю), визначені Порядком здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035;
3) з питань координації діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, у тому числі соціальних послуг:
визначає пріоритети та напрями діяльності з питань дотримання законодавства під час надання соціальної підтримки, у тому числі соціальних послуг;
забезпечує взаємодію із суб’єктами надання соціальної підтримки, у тому числі соціальних послуг, у частині забезпечення єдиного підходу до їх надання;
аналізує результати діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо надання соціальної підтримки, у тому числі соціальних послуг;
4) з питань методичного супроводу діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо дотримання вимог законодавства в частині реалізації права на соціальні послуги, забезпечення якості їх надання, соціальної підтримки:
забезпечує підвищення компетентності працівників структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення, надавачів соціальних послуг;
аналізує та узагальнює інформацію щодо соціального захисту населення у частині виплати державних допомог, пільг, житлових субсидій та інших виплат за рахунок державного бюджету, надання соціальних послуг сім’ям (особам), які перебувають у складних життєвих обставинах, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа, іншим соціально вразливим верствам населення за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю)/моніторингу;
5) з питань координації діяльності надавачів соціальних послуг здійснює управління системою соціальної роботи та надання соціальних послуг, зокрема:
аналізує регіональні та місцеві програми в частині задоволення потреб осіб/сімей у соціальних послугах;
здійснює державний нагляд (контроль) за наданням соціальних послуг та їх якістю;
готує пропозиції щодо покращення діяльності надавачів соціальних послуг;
проводить моніторинг надання соціальних послуг та їх якості;
6) забезпечує здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням прав дітей у закладах цілодобового перебування дітей різних типів, форм власності та підпорядкування, інших закладах соціального захисту дітей; у сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях патронатних вихователів;
7) з питань надання гуманітарної допомоги:
проводить у порядку, встановленому Мінсоцполітики, аналіз відомостей щодо отримання гуманітарної допомоги та її розподілу, перевіряє відповідність звітів про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, поданих до автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги, вимогам законодавства, зокрема щодо своєчасності їх подання, повноти відображеної у звітах інформації, наявності або відсутності порушень вимог законодавства щодо розподілу гуманітарної допомоги, а також аналіз звітів у частині відповідності інформації про категорії розподілених товарів та їх кількість інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, зазначеній в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги;
надсилає запити щодо отриманої, розподіленої, використаної гуманітарної допомоги та отримує письмові пояснення про причини порушення вимог законодавства;
має безперешкодний доступ до місць зберігання гуманітарної допомоги;
отримує доступ до документів, необхідних для встановлення факту отримання, розподілу і використання за цільовим призначенням гуманітарної допомоги;
за результатами моніторингу надає рекомендації щодо усунення виявлених порушень, які обов’язкові для виконання;
8) з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі:
реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
здійснює контроль за діяльністю служб підтримки постраждалих осіб;
координує підготовку фахівців, які представляють суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
організовує та проводить загальнонаціональні соціологічні, правові, психолого-педагогічні та інші дослідження щодо домашнього насильства, його причин і наслідків;
збирає, аналізує і поширює відповідно до законодавства інформацію про домашнє насильство, удосконалює систему показників у формі державної статистичної звітності щодо запобігання та протидії домашньому насильству;
забезпечує проведення моніторингу ефективності законодавства з питань запобігання та протидії домашньому насильству, практики його застосування, здійснення заходів з питань запобігання та протидії домашньому насильству; надає методичну та практичну допомогу суб’єктам, що здійснюють заходи з питань запобігання та протидії домашньому насильству;
готує та оприлюднює щорічний звіт про стан реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
веде облік даних про діяльність загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб на загальнодержавному рівні;
9) з питань запобігання та протидії торгівлі людьми:
забезпечує виконання Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми;
проводить перевірку та моніторинг діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми;
координує та контролює діяльність закладів, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі направляє до закладів осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном та повертаються в Україну, в разі необхідності надання їм тимчасового притулку;
приймає рішення про встановлення/відмову у встановленні, продовження/відмову у продовженні, позбавлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
бере участь у підготовці щорічної доповіді про стан здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми;
здійснює заходи, спрямовані на усунення передумов торгівлі людьми;
10) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків:
бере участь у розробленні заходів, спрямованих на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життя суспільства;
готує пропозиції щодо формування Національного плану дій стосовно забезпечення гендерної рівності;
узагальнює виконання державних стратегій, планів дій з питань гендерної рівності;
здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за дотриманням гендерної рівності під час вирішення кадрових питань у центральних і місцевих органах виконавчої влади;
бере участь в організації навчання державних службовців з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
готує разом з іншими центральними органами виконавчої влади науково обґрунтовані пропозиції щодо забезпечення гендерної рівності;
організовує в установленому порядку проведення наукових та експертних досліджень з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
проводить моніторинг та узагальнює результати здійснення заходів із забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у різних сферах життя суспільства;
веде в установленому законодавством порядку облік та узагальнює випадки дискримінації за ознакою статі та вносить пропозиції щодо їх усунення;
готує пропозиції щодо вдосконалення законодавства з питань запобігання та протидії дискримінації за ознакою статі;
11) з питань соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи:
перевіряє обґрунтованість прийняття рішень щодо видачі посвідчень, отримує інформацію щодо необхідної кількості посвідчень;
проводить організаційну роботу, аналізує, проводить моніторинг та оцінювання стану виплати компенсації та допомоги, надання послуг із санаторно-курортного лікування, безоплатного харчування дітей на радіоактивно забруднених територіях та виплати компенсації сім’ям на дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
здійснює державний контроль та координацію діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо виплати компенсації та допомоги, надання послуг із санаторно-курортного лікування, безоплатного харчування дітей на радіоактивно забруднених територіях та виплати компенсації сім’ям на дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів, призначених для виплати компенсації та допомоги, надання послуг із санаторно-курортного лікування, безоплатного харчування дітей на радіоактивно забруднених територіях та виплати компенсації сім’ям на дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
12) з питань соціального захисту осіб з інвалідністю:
аналізує та узагальнює інформацію щодо потреби у забезпеченні осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю автомобілями, надання грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, а також аналізує відповідність розмірів такої компенсації фактичним витратам;
аналізує стан наповнення Централізованого банку даних з проблем інвалідності в частині забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування;
приймає (скасовує) рішення про надання державної допомоги підприємствам та організаціям громадських об’єднань осіб з інвалідністю у вигляді визначених законодавством пільг з оподаткування, доцільність надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позик, сприяє працевлаштуванню осіб з інвалідністю, веде облік надання такої допомоги та здійснює контроль за її використанням;
аналізує за участю громадських організацій осіб з інвалідністю рівень доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних категорій населення об’єктів соціальної інфраструктури, а також вносить центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування пропозиції щодо створення безперешкодного середовища;
забезпечує реалізацію положень Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю;
забезпечує збір, узагальнення статистичної та відомчої звітності щодо соціального захисту осіб з інвалідністю;
проводить у межах повноважень, передбачених законом, аналіз потреби у послугах із санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю;
13) з питань соціального захисту бездомних осіб, соціальної адаптації звільнених осіб:
організовує в межах повноважень, передбачених законом, роботу з профілактики бездомності, соціального захисту бездомних осіб та їх реінтеграції, здійснює координацію та моніторинг діяльності суб’єктів, що надають послуги бездомним особам;
забезпечує реалізацію державної політики щодо соціальної адаптації звільнених осіб;
забезпечує розроблення відповідних планів заходів з метою реалізації державної політики щодо соціальної адаптації звільнених осіб;
здійснює загальну координацію соціального патронажу осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк;
проводить моніторинг надання соціальних послуг особам, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк;
вживає заходів до підтримки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що здійснюють соціальний патронаж;
14) з питань волонтерської діяльності:
вживає заходів до розвитку та популяризації волонтерської діяльності;
сприяє поширенню інформації про волонтерську діяльність;
поширює інформацію про стан виконання галузевих і регіональних програм сприяння волонтерській діяльності та її підтримку;
оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті наявну інформацію про організації та установи, які залучають до своєї діяльності волонтерів, зокрема тих, що залучають іноземців та осіб без громадянства для провадження волонтерської діяльності на території України;
сприяє громадським об’єднанням та благодійним організаціям у провадженні волонтерської діяльності;
сприяє підтримці та розвитку міжнародного співробітництва з питань волонтерської діяльності, узагальнює і поширює практику роботи у відповідній сфері;
15) з питань активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння:
координує дії з організації та проводить моніторинг здійснення заходів з питань активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння;
забезпечує організаційно-методичний супровід діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо створення умов для підтримання здоров’я та активного довголіття, організації соціального обслуговування громадян похилого віку, опіки і піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена, їх соціального захисту;
проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу із залученням засобів масової інформації, організовує проведення просвітницьких заходів з питань активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння;
16) з питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб:
здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог законодавства під час надання допомоги внутрішньо переміщеним особам;
забезпечує координацію та здійснює методологічний супровід діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з питань соціального захисту населення щодо соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, зокрема дітей;
17) використовує інформаційні системи єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, єдиної інформаційної системи соціальної сфери, централізованого банку даних з проблем інвалідності, єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, а також інші програмні ресурси;
18) організовує в установленому порядку проведення наукових та експертних досліджень з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби;
19) здійснює управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління Нацсоцслужби;
20) розглядає звернення громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Нацсоцслужби, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Нацсоцслужби;
21) проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу через засоби масової інформації з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби;
22) здійснює міжнародне співробітництво з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби, вивчає, узагальнює та поширює досвід іноземних держав, бере участь у підготовці та укладенні міжнародних договорів, залученні та координації міжнародної технічної допомоги, представляє в установленому законодавством порядку інтереси України в міжнародних організаціях;
23) подає Мінсоцполітики узагальнені звіти, аналітичні матеріали, матеріали перевірок з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби, пропозиції щодо вдосконалення законодавства;
24) бере в межах повноважень, передбачених законом, участь у реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності;
25) проводить у межах повноважень, передбачених законом, моніторинг, узагальнює та аналізує потребу у видачі окремим категоріям громадян відповідних посвідчень;
26) здійснює повноваження центрального органу в частині виконання обов’язків, які покладаються на Нацсоцслужбу згідно з Конвенцією про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів із захисту дітей;
27) проводить аналіз забезпечення житлом осіб з інвалідністю по зору та слуху; осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, в органах місцевого самоврядування; військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів;
28) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. Нацсоцслужба з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів з питань запобігання корупції і контролю за їх здійсненням в апараті Нацсоцслужби, її територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління;
2) проводить добір кадрів в апарат Нацсоцслужби та на керівні посади в її територіальні органи, на підприємства, в установи та організації, що належать до сфери її управління, організовує роботу з підготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації посадових осіб Нацсоцслужби та її територіальних органів;
3) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності Нацсоцслужби, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління;
4) організовує планово-фінансову роботу в апараті Нацсоцслужби, її територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління, проводить внутрішній аудит використання фінансових і матеріальних ресурсів та здійснює відповідний контроль, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку, ефективне і цільове використання коштів в установленому законодавством порядку;
5) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів відповідно до встановлених правил;
6) організовує, координує та контролює діяльність територіальних органів Нацсоцслужби, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, організовує їх взаємодію з державними органами та органами місцевого самоврядування, а також проводить моніторинг їх діяльності;
7) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, здійснення контролю за її збереженням в апараті Нацсоцслужби, її територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління, захист інформації з обмеженим доступом, а також технічний захист інформації, здійснення контролю за її збереженням;
8) здійснює співпрацю з інститутами громадянського суспільства, забезпечує участь громадськості у реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби;
9) забезпечує в установленому порядку самопредставництво Нацсоцслужби в судах через осіб, уповноважених діяти від її імені, а також представництво інтересів Нацсоцслужби в судах та інших державних органах.”;
у пункті 6:
у підпункті 4 слова “робочі групи” замінити словами “робочі та експертні групи”;
підпункти 5-7 викласти в такій редакції:
“5) проводити безперешкодно у встановленому порядку перевірку діяльності об’єктів державного контролю, а також інформації, наданої отримувачами соціальної підтримки та соціальних послуг;
6) отримувати від посадових осіб об’єктів державного контролю письмові пояснення щодо причин допущення порушень вимог законодавства, виявлених в ході здійснення заходів з державного нагляду (контролю);
7) залучати працівників правоохоронних органів до здійснення заходів з державного нагляду (контролю) з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби;”;
доповнити пункт підпунктами 8-12 такого змісту:
“8) користуватися безоплатно інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами;
9) здійснювати відповідно до закону фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку під час здійснення заходів з державного нагляду (контролю);
10) здійснювати збирання, обробку та аналіз інформації щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби;
11) передавати правоохоронним органам матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального чи адміністративного правопорушення;
12) вчиняти передбачені законом правочини, спрямовані на забезпечення виконання своїх функцій.”;
пункт 12 викласти в такій редакції:
“12. Голова Нацсоцслужби має двох заступників, у тому числі першого заступника, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.”.
14. Підпункт 8 пункту 2 Положення про Єдину інформаційну систему соціальної сфери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 404 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2067; 2023 р., № 100, ст. 5969), після слів “Нацсоцслужба та її територіальні органи” доповнити словами “, Державна служба у справах дітей”.
15. У пункті 16 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 р. № 615 “Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 50, ст. 3073), слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
16. У тексті Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 69, ст. 4386; 2022 р., № 41, ст. 2228), слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
17. У Порядку організації виїзду дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 р. № 1167 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 89, ст. 5759; 2022 р., № 49, ст. 2758):
1) у тексті Порядку слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку;
2) у додатках до Порядку:
у додатках 1 і 7 слова “Національна соціальна сервісна служба України” замінити словами “Державна служба України у справах дітей”;
у підпункті 1 пункту 1 додатка 3 слово “Нацсоцслужба” замінити словами “Державна служба у справах дітей”.
18. У Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги і підтримки, в дитячих оздоровчих таборах державних підприємств “Міжнародний дитячий центр “Артек”, “Український дитячий центр “Молода гвардія” і в дитячих закладах, що містяться в Державному реєстрі майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 травня 2023 р. № 462 “Деякі питання реалізації експериментального проекту з організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, в дитячих оздоровчих таборах державних підприємств “Міжнародний дитячий центр “Артек”, “Український дитячий центр “Молода гвардія” і в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку вищої категорії, що містяться в Державному реєстрі майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей та розташовані в карпатському регіоні, за принципом “гроші ходять за дитиною” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 50, ст. 2797; 2024 р., № 35, ст. 2208):
1) пункт 9 викласти в такій редакції:
“9. Державна служба у справах дітей формує розподіл путівок до дитячого центру “Артек” у розрізі адміністративно-територіальних одиниць відповідно до потреб обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Обласним військовим адміністраціям, на територіях яких проходять активні бойові дії, Державна служба у справах дітей формує розподіл путівок до дитячого центру “Артек” відповідно до потреби, але не більше ніж половина фактичної кількості путівок на відповідну оздоровчу зміну.
У разі перевищення потреби у кількості путівок, наданої обласними, Київською міською військовими адміністраціями, над фактичною кількістю путівок розподіл путівок здійснюється пропорційно потребі в межах фактичної кількості путівок на відповідну оздоровчу зміну.
Мінсоцполітики затверджує сформований Державною службою у справах дітей розподіл путівок до дитячого центру “Артек” та передає путівки структурним підрозділам, до компетенції яких належать питання організації оздоровлення та відпочинку дітей, обласних, Київської міської військових адміністрацій, які розподіляють путівки відповідно до потреб.”;
2) у тексті Порядку слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.
19. У Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання та оплати послуг з оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, що містяться в Державному реєстрі майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, за принципом “гроші ходять за дитиною”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 385 “Деякі питання реалізації експериментального проекту з організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, в дитячих оздоровчих таборах державних підприємств “Міжнародний дитячий центр “Артек”, “Український дитячий центр “Молода гвардія” і в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, що містяться в Державному реєстрі майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, за принципом “гроші ходять за дитиною” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 35, ст. 2208):
1) абзац третій пункту 32 викласти в такій редакції:
“Виключення з переліку дитячих закладів оздоровлення та відпочинку здійснюється Державною службою у справах дітей у разі встановлення територіальними органами Нацсоцслужби, структурними підрозділами факту неякісного надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей, несвоєчасного повернення коштів отримувачам, невідповідності звітним даним щодо кількості використаних ліжко-днів, продажу за рахунок бюджетних коштів послуг, не пов’язаних з оздоровленням та відпочинком дітей, дитячим закладом оздоровлення та відпочинку, включеним до переліку дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, або порушення умов публічного договору.”;
2) у тексті Порядку слово “Нацсоцслужба” у всіх відмінках замінити словами “Державна служба у справах дітей” у відповідному відмінку.