ЗАТВЕРДЖЕНО |
{Гриф затвердження із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1895 від 25.06.2024}
ПОЛОЖЕННЯ
про Державний реєстр селекційних досягнень у тваринництві
{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
аграрної політики та продовольства
№ 1895 від 25.06.2024}
1. Це Положення визначає механізм ведення Державного реєстру селекційних досягнень у тваринництві (далі - Реєстр селекційних досягнень) та поширюється на суб’єктів господарювання у тваринництві незалежно від форми власності, які беруть участь у створенні вітчизняних селекційних досягнень та/або власників імпортованих порід племінних (генетичних) ресурсів, які завезені на територію України для племінного використання.
2. Терміни, що вживаються у цьому Положенні, мають таке значення:
імпортовані племінні (генетичні) ресурси - це придбані та ввезені на митну територію України тварини, сперма, ембріони, яйцеклітини, які мають племінну (генетичну) цінність;
племінна (генетична) цінність - цінність племінних тварин згідно з даними їх фактично визначеного або передбаченого впливу на якість потомків;
Реєстр селекційних досягнень - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення реєстрових даних та надання реєстрової інформації про селекційні досягнення, перелік порід сільськогосподарських тварин, які зареєстровані та використовуються в Україні;
тварини - худоба, свині, вівці, кози, коні, птиця, риба, бджоли, шовкопряди, хутрові звірі та кролі, яких розводять з метою одержання від них певної продукції.
3. Об’єктом Реєстру селекційних досягнень є зареєстроване вітчизняне селекційне досягнення у тваринництві та імпортована порода племінних (генетичних) ресурсів, яка раніше не була задіяна для племінного використання та завозиться вперше на територію України.
Реєстровий номер об’єкта Реєстру селекційних досягнень присвоюється автоматично засобами Реєстру селекційних досягнень та залишається незмінним протягом усього часу існування такого об’єкта.
За допомогою реєстрового номера здійснюється ідентифікація об’єкта Реєстру селекційних досягнень.
4. Держателем та адміністратором Реєстру селекційних досягнень, власником та володільцем інформації є Мінагрополітики.
Адміністратор Реєстру селекційних досягнень здійснює заходи пов’язані із створенням, веденням, функціонуванням та адмініструванням реєстру.
Реєстр селекційних досягнень ведеться державною мовою з використанням програмного забезпечення, розробленого відповідно до національних стандартів, що забезпечує його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави.
Реєстр селекційних досягнень функціонує у цілодобовому режимі, крім випадків проведення планових та позапланових профілактичних та/або технічних робіт, пов’язаних з усуненням технічних та/або методологічних помилок чи технічного збою в роботі, тривалість проведення яких визначається технічним адміністратором Реєстру селекційних досягнень за умови згоди держателя Реєстру селекційних досягнень.
Інформація про проведення профілактичних та/або технічних робіт з підтримки Реєстру селекційних досягнень оприлюднюється на офіційному вебсайті Мінагрополітики за три календарних дні до дати проведення таких робіт, крім випадків, коли через терміновість проведення таких робіт своєчасне попередження неможливе, про що надсилається відповідне повідомлення.
Інформування правоволодільця про внесення до Реєстру селекційних досягнень інформації про нього та належні йому майно, майнові, правові та інші спеціальні статуси, а також про її зміну здійснюється адміністратором Реєстру селекційних досягнень повідомленням в електронній формі протягом 10 робочих днів з дати внесення такої інформації.
5. Створювачами реєстрової інформації Реєстру селекційних досягнень є автори та оригінатори селекційного досягнення у тваринництві та/або власники імпортованих порід племінних (генетичних) ресурсів, які вносять відповідні відомості через електронні засоби ведення реєстру.
Публічними реєстраторами Реєстру селекційних досягнень є посадові особи Мінагрополітики, або особи, які перебувають у трудових відносинах з Мінагрополітики.
6. Програмне забезпечення Реєстру селекційних досягнень є об’єктом права державної власності. Майнові права інтелектуальної власності на комп’ютерну програму, що забезпечує діяльність Реєстру селекційних досягнень, та компіляцію даних реєстру належать державі в особі Мінагрополітики.
7. Електронна інформаційна взаємодія Реєстру селекційних досягнень з державними електронними інформаційними ресурсами здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2016 року № 606.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта», електронна інформаційна взаємодія суб’єктів електронної взаємодії може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням в них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
8. Обробка та захист в Реєстрі селекційних досягнень персональних та інших реєстрових даних здійснюється відповідно до Законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про публічні електронні реєстри».
9. Заходи зі створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Реєстру селекційних досягнень, технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту даних Реєстру селекційних досягнень, технічних та технологічних заходів з надання доступу до Реєстру селекційних досягнень здійснюються адміністратором відповідно до Законів України «Про публічні електронні реєстри», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».
II. Порядок проведення реєстрації вітчизняних селекційних досягнень
1. Державна реєстрація вітчизняного селекційного досягнення в Реєстрі селекційних досягнень проводиться протягом 5 робочих днів з дати прийняття наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України, яким затверджено селекційне досягнення у тваринництві.
Датою реєстрації селекційного досягнення є дата прийняття наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України, яким затверджено селекційне досягнення у тваринництві.
Інформаційними джерелами, які є підставою для внесення інформації до Реєстру селекційних досягнень є заявка та документи, визначені пунктом 2.1 розділу II Положення з проведення апробації селекційних досягнень у тваринництві.
2. У разі реєстрації вітчизняного селекційного досягнення у тваринництві в Реєстрі селекційних досягнень автор та/або оригінатор за допомогою програмних засобів ведення Реєстру має можливість безкоштовно сформувати Витяг з Державного реєстру селекційних досягнень у тваринництві (далі - Витяг) (додаток 1 до цього Положення), що створюється автоматично з присвоєнням йому реєстрового номеру, і за допомогою якого здійснюється ідентифікація в Реєстрі селекційних досягнень.
3. Формування Витягу здійснюється автором та/або оригінатором та/або Мінагрополітики після затвердження селекційного досягнення у тваринництві наказом Мінагрополітики. У разі якщо автор та/або оригінатор брали участь у затверджених декількох селекційних досягненнях, Витяг формується на кожне селекційне досягнення окремо.
III. Порядок проведення реєстрації імпортованих порід племінних (генетичних) ресурсів
1. Внесення імпортованих порід племінних (генетичних) ресурсів, які завезені на територію України для племінного використання до Реєстру селекційних досягнень проводиться суб’єктом господарювання - власником імпортованих племінних (генетичних) ресурсів, який формує заявку на внесення імпортованої породи племінних (генетичних) ресурсів в Реєстр селекційних досягнень (додаток 2 до цього Положення) (далі - заявка) електронними засобами ведення реєстру, після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу встановити особу.
Внесення інформації до Реєстру селекційних досягнень проводиться у разі відсутності відповідної породи племінних (генетичних) ресурсів у цьому Реєстрі.
За бажанням власника чистопородних племінних (генетичних) ресурсів або гібридних племінних свиней реєстрації підлягають імпортовані селекційні досягнення, ввезені на територію України для племінного використання.
2. При імпорті племінних (генетичних) ресурсів обов’язкова наявність сертифікатів (документів з племінного обліку) та їх офіційний переклад. Документи на імпортовані племінні (генетичні) ресурси повинні мати дані відповідно до вимог племінного обліку, документів офіційного обліку продуктивності та офіційної оцінки за типом, результати генетичної експертизи про походження та аномалій тварин.
3. Разом з заявкою завантажуються такі документи:
сертифікати на племінні (генетичні) ресурси видані країною-експортером та їх переклад українською мовою,- для всіх видів племінних (генетичних) ресурсів, крім коней;
зоотехнічний сертифікат (сертифікат походження), який є частиною ідентифікаційного документа (паспорта) коня та його переклад українською мовою,- для коней;
{Абзац третій пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1895 від 25.06.2024}
рахунок-фактура (інвойс), платіжні документи;
відповідний договір купівлі-продажу;
{Абзац п'ятий пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1895 від 25.06.2024}
4. Формування заявки закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
5. Заявка, що подається до Мінагрополітики в електронній формі, повинна відповідати вимогам Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» та реєструється в системі електронного документообігу в день її надходження.
Документи, подані не в повному обсязі та оформлені з порушенням вимог законодавства, повертаються Мінагрополітики суб’єкту господарювання протягом 5 робочих днів.
6. Суб’єкт господарювання, який подає заявку забезпечує достовірність інформації, зазначеної у заявці.
{Пункт 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1895 від 25.06.2024}
7. У разі відповідності заявки та документів до неї вимогам цього Порядку, Мінагрополітики, протягом 5 робочих днів з дати отримання інформації від заявника, вносить відомості до Реєстру селекційних досягнень.
{Пункт 7 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1895 від 25.06.2024}
8. Інформаційними джерелами, які є підставою для внесення інформації про імпортовані породи племінних (генетичних) ресурсів до Реєстру селекційних досягнень є заявка та документи, визначені пунктами 1-3 цього розділу.
IV. Інформаційний фонд Реєстру селекційних досягнень
1. Реєстр селекційних досягнень у тваринництві містить сукупність відомостей щодо реєстрації, апробації, загальної характеристики продуктивних якостей і поширення вітчизняного селекційного досягнення, а саме:
назва селекційного досягнення (для вітчизняного селекційного досягнення);
назва породи / породної групи / типу / лінії / кросу / видатної тварини;
дата та номер наказу Мінагрополітики про затвердження селекційного досягнення (для вітчизняного селекційного досягнення);
літерний та цифровий код породи (за наявності).
2. Фізичні та юридичні особи мають право вільного безоплатного доступу через мережу Інтернет до публічної частини Реєстру селекційних досягнень та можуть здійснювати пошук, перегляд та збереження електронних копій відкритих відомостей Реєстру селекційних досягнень.
3. Створення та функціонування Реєстру селекційних досягнень, у тому числі його програмно-технічних засобів, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, міжнародної допомоги та інших джерел, не заборонених законом.
{Абзац перший пункту 3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 1895 від 25.06.2024}
Власником Реєстру селекційних досягнень, у тому числі його програмно-технічних засобів та виключних майнових прав на його програмне забезпечення, є держава в особі держателя Реєстру селекційних досягнень.
4. Формування переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню (оновленню) у формі відкритих даних з Реєстру селекційних досягнень, здійснюватиметься з урахуванням обмежень, визначених чинним законодавством у частині оприлюднення персональних даних.
Публічна інформація з Реєстру селекційних досягнень у формі відкритих даних підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
ВИТЯГ
з Державного реєстру селекційних досягнень у тваринництві
ЗАЯВКА
на внесення імпортованої породи племінних (генетичних) ресурсів в Реєстр селекційних досягнень