open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 30 травня 2024 р. № 620
Київ

Деякі питання забезпечення складання іспитів з основ Конституції України, історії України

Відповідно до пункту 11 частини другої статті 9 Закону України “Про громадянство України” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок складання іспитів з основ Конституції України, історії України, що додається.

2. Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації загальнодержавних заходів у сфері освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 131 (Офіційний вісник України, 2020 p., № 20, ст. 762; 2021 р., № 67, ст. 4236, № 88, ст. 5675), зміни, що додаються.

3. Відповідно до частини восьмої статті 23 Бюджетного кодексу України здійснити в межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству освіти і науки на 2024 рік у загальному фонді державного бюджету, перерозподіл видатків шляхом:

зменшення обсягу видатків споживання за програмою 2201100 “Надання освіти закладами загальної середньої освіти державної форми власності та освітніх послуг державною установою для осіб, які перебувають у закладах охорони здоров’я” на 929,7 тис. гривень (із них оплата праці - 762 тис. гривень);

збільшення обсягу видатків споживання за програмою 2201260 “Загальнодержавні заходи у сфері освіти” на 929,7 тис. гривень (із них оплата праці - 762 тис. гривень).

4. Міністерству фінансів забезпечити внесення до розпису державного бюджету змін, пов’язаних із перерозподілом видатків, що передбачені пунктом 3 цієї постанови.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 73



ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 травня 2024 р. № 620

ПОРЯДОК
складання іспитів з основ Конституції України, історії України

1. Цей Порядок визначає механізм складання іспитів з основ Конституції України, історії України (далі - іспити) для іноземців, осіб без громадянства, які мають намір бути прийнятими до громадянства України, та громадян України, які для прийняття до громадянства України подали зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою (далі - претенденти).

2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

адміністратор - працівник уповноваженої установи, який відповідно до покладених на нього повноважень здійснює контроль за роботою та адміністрування електронного кабінету претендента, забезпечує організацію проведення іспитів, формування та ведення обліку сертифікатів про складання іспитів з основ Конституції України та/або історії України, бере участь у підготовці електронних протоколів перевірки з визначеними результатами іспитів;

електронний кабінет - персональне автоматизоване робоче місце претендента, доступ до якого здійснюється шляхом автентифікації та ідентифікації такого претендента. Функціонал електронного кабінету передбачає електронну ідентифікацію претендента, можливість ознайомлення із нормативними та освітніми документами, отримання консультацій щодо іспитів, подання заявки на складання іспитів у пункті тестування, визначеному уповноваженою установою, доступ до результатів складання іспитів. Електронний кабінет створюється відповідно до вимог ДСТУ EN 301 549:2022 (EN 301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT);

електронний протокол перевірки з визначеними результатами іспитів (далі - електронний протокол перевірки) - електронний документ, у якому зафіксовано результати складання іспитів, внесені до електронного кабінету;

представник уповноваженої установи - особа, яка здійснює контроль за організацією та проведенням іспитів;

облік сертифікатів про складання іспитів з основ Конституції України та/або історії України - електронна база даних, яка містить відомості про видані та анульовані сертифікати про складання іспитів з основ Конституції України, історії України;

сертифікат про складання іспитів з основ Конституції України та/або історії України (далі - сертифікат) - електронний документ, згенерований уповноваженою установою, який засвідчує успішне складання іспитів або одного із них;

уповноважена установа - державна установа “Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти”, відповідальна за організацію та проведення іспитів.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про публічні електронні реєстри”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Положенні про інтегровану систему електронної ідентифікації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2023 р. № 1150 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 101, ст. 6026).

3. Іспити проводяться з метою встановлення рівня знань претендента з основ Конституції України, історії України для прийняття до громадянства України або виконання зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою.

4. Уповноважена установа забезпечує:

організацію розроблення програм іспитів, що затверджуються МОН, і тестових завдань до іспитів;

оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті програм іспитів, переліку тестових завдань до іспитів, іншої інформації про їх організацію та проведення;

організацію та проведення іспитів, зокрема визначає строки та порядок, час і місце їх проведення;

безпечні умови під час проходження іспитів;

контроль за організацією та проведенням іспитів у визначеному пункті тестування;

видачу сертифікатів про успішне складання іспитів;

ведення обліку сертифікатів про успішне складання іспитів;

виконання інших завдань відповідно до цього Порядку.

5. Іспити проводяться із дотриманням таких принципів:

забезпечення рівного доступу;

політичної неупередженості;

законності;

недискримінації;

прозорості;

доброчесності;

надійності та відповідності методів складання іспитів.

6. Дотримання принципів недискримінації та забезпечення рівного доступу під час проведення іспитів включає можливість розумного пристосування для претендентів з інвалідністю.

Види розумного пристосування та способи їх застосування визначаються уповноваженою установою.

Особи, визнані судом недієздатними, особи з інвалідністю, пов’язаною із порушеннями зору, слуху, мовлення, що підтверджується медичним висновком, виданим компетентним органом іноземної держави або відповідним закладом охорони здоров’я України, а також особи, які мають психічні розлади, що підтверджується медичним висновком, виданим компетентним органом іноземної держави або відповідним закладом охорони здоров’я України відповідно до Переліку психічних розладів, що можуть бути перешкодою для складання іспитів з основ Конституції України, історії України, володіння державною мовою відповідного рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови, затвердженого наказом МОЗ від 13 січня 2024 р. № 70, звільняються від складання іспитів.

7. Для складання іспитів претендент реєструється через свій електронний кабінет і заповнює в електронній формі заявку на складання іспитів.

В електронному кабінеті зберігається інформація, пов’язана із електронною автентифікацією та ідентифікацією претендента, проведенням і результатами іспитів.

Претендент під час першого проходження електронної автентифікації та ідентифікації зазначає адресу своєї електронної пошти, номер мобільного телефону.

Претендент несе відповідальність за достовірність наданої інформації.

8. Уповноважена установа розглядає заявку на складання іспитів претендента та впродовж п’яти робочих днів через його електронний кабінет інформує про місце, день, час, умови та вимоги до складання іспитів, а також надає іншу необхідну інформацію.

Інформування про результати складання іспитів та видача сертифіката здійснюється через електронний кабінет претендента.

Уповноважена установа призначає дату складання іспитів не пізніше двох місяців з дня надходження заявки на складання іспитів.

9. Для забезпечення максимальної прозорості складання іспитів здійснюється відеофіксація процедури складання іспитів.

Про здійснення відеофіксації процедури складання іспитів за допомогою технічних засобів адміністратор оголошує перед початком іспитів.

Відеозаписи зберігаються в уповноваженій установі протягом п’яти років.

10. Претендент має право на:

вибір місця проведення іспитів (пункту тестування) із визначених уповноваженою установою;

неупереджене ставлення до себе;

вільний доступ до електронного кабінету;

ознайомлення із програмами і тестовими завданнями до іспитів;

ознайомлення із результатами іспитів;

оскарження результатів іспитів відповідно до цього Порядку;

використання під час складання іспитів додаткових електронних приладів, що становлять розумні пристосування (для осіб з інвалідністю);

ввічливе та неупереджене ставлення до себе з боку осіб, відповідальних за організацію та проведення іспитів;

безпечні умови під час проведення іспитів.

11. Претендент зобов’язаний:

ознайомитися з умовами та вимогами проведення іспитів, що визначені уповноваженою установою, та дотримуватися їх;

вчасно прибути до місця проведення іспитів (пункту тестування), визначеного уповноваженою установою;

пройти процедуру електронної автентифікації та ідентифікації особи для складання іспитів;

складати іспити згідно з вимогами, розміщеними для ознайомлення в програмному засобі, із використанням якого проводяться іспити.

12. Претенденту заборонено:

спілкуватися в будь-якій формі під час складання іспитів з іншими особами, крім представника уповноваженої установи та адміністратора (із організаційних питань);

спілкуватися з іншими претендентами, передавати їм будь-які предмети та/або матеріали;

заважати іншим претендентам складати іспити;

мати при собі засоби зв’язку, пристрої зчитування, оброблення, збереження та/або відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів або пристроїв, друковані або рукописні матеріали, інші засоби, предмети, прилади (крім дозволених виробів медичного призначення, про наявність яких претендент повинен повідомити представникам уповноваженої установи до початку іспитів);

користуватися ресурсами Інтернету, що не передбачені процедурою складання іспитів.

13. У разі порушення зазначених вимог складання іспитів зупиняється, претендент відсторонюється від їх подальшого проходження, про що складається акт, який підписується представниками уповноваженої установи, які здійснювали нагляд, та присутнім адміністратором. Відсторонений претендент вважається таким, що не склав іспити.

14. Для розроблення програм іспитів уповноважена установа організовує утворення робочих груп, склад яких затверджується МОН.

Програми іспитів затверджуються МОН і розміщуються на офіційному веб-сайті уповноваженої установи.

Уповноважена установа утворює робочі групи для розроблення тестових завдань до іспитів, забезпечує навчання членів робочих груп з питань педагогічного оцінювання та тестології.

До складу робочих груп із розроблення програм і тестових завдань до іспитів входять представники закладів освіти, наукових установ, експерти з основ Конституції України та історії України.

Уповноважена установа організовує рецензування та відбір тестових завдань до іспитів.

Рецензентом не може бути автор тестових завдань до іспитів.

15. Уповноважена установа відшкодовує розробникам програм і тестових завдань до іспитів та рецензентам витрати за надання послуг із розроблення та/або рецензування програм і тестових завдань до іспитів на підставі укладених договорів у таких розмірах:

0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, за одну годину роботи одного автора тестового завдання до іспиту;

0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, за одну годину роботи одного рецензента тестового завдання до іспиту.

Відшкодування витрат за надання послуг із розроблення та/або рецензування тестових завдань до іспиту здійснюється за тестові завдання, що затверджені уповноваженою установою.

За одну годину роботи автор тестових завдань створює одне тестове завдання для складання іспитів для іноземців та осіб без громадянства.

За одну годину роботи рецензент тестових завдань рецензує чотири тестові завдання.

16. Складання іспитів проводиться у формі тестування державною мовою.

17. Методику та інструкції до проведення іспитів визначає уповноважена установа.

18. Складання іспитів проводиться в пункті тестування - уповноваженій установі та/або іншій установі, визначеній уповноваженою установою, про що укладається відповідний договір, у присутності двох представників уповноваженої установи та адміністратора.

Інформація про місце проведення іспитів (пункт тестування) - найменування установи, адреса зазначається на офіційному веб-сайті уповноваженої установи.

19. Для складання іспитів претендент пред’являє документ, який посвідчує особу, та копію зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державою мовою, засвідчену в установленому порядку територіальним органом ДМС (у разі подання такого зобов’язання).

20. База тестових завдань складається із 350 питань, з яких 160 - з основ Конституції України та 190 - з історії України. Під час складання іспитів завдання для кожного претендента обираються автоматично з бази тестових завдань.

База тестових завдань оновлюється кожні три роки та в разі внесення змін до змісту програм освітніх компонентів відповідних освітніх програм з питань, включених до поточної редакції тестових завдань.

21. Складання іспитів передбачає виконання 45 тестових завдань до іспитів (20 - з основ Конституції України та 25 - з історії України). Кожне завдання передбачає чотири варіанти відповіді, один з яких є правильним.

22. Іспити проводяться комплексно, в одну сесію, яка складається з проходження двох іспитів, перший іспит - тестові завдання до іспиту на знання основ Конституції України, другий - на знання історії України.

Складання іспитів, а також встановлення їх результатів проводиться у формі незалежного оцінювання через програмний засіб, адміністрування якого здійснює уповноважена установа відповідно до вимог ДСТУ EN 301 549:2022 (EN 301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT).

23. Час для складання іспитів становить 45 хвилин на кожен іспит.

24. Після завершення претендентом складання іспитів або після завершення часу, відведеного для його складання, здійснюється автоматичне визначення результату кожного іспиту - окремо з основ Конституції України та окремо з історії України. За результатами такого визначення формується електронний протокол перевірки.

25. Іспити вважаються складеними, якщо за результатами тестування особа правильно виконала 15 тестових завдань з основ Конституції України та 20 тестових завдань з історії України.

26. Претендент має право ознайомитися з електронним протоколом перевірки після завершення іспитів та встановлення результатів.

27. За результатами іспитів уповноважена установа фіксує складання обох іспитів або одного з них, що засвідчує формуванням відповідного сертифіката.

У разі перескладання одного з іспитів, що не був складений попереднього разу, формується ще один сертифікат.

28. Сертифікат (сертифікати) діє (діють) безстроково.

29. У сертифікаті зазначається така інформація:

повне найменування уповноваженої установи або іншої установи, в якій складався іспит;

серія та номер сертифіката;

прізвище (за наявності), власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка складала іспити;

складений (складені) іспит (іспити);

кількість правильних відповідей, що засвідчують складання обох іспитів або одного складеного іспиту;

посада, власне ім’я та прізвище (за наявності) керівника уповноваженої установи;

кваліфікований електронний підпис керівника уповноваженої установи.

30. У разі коли претендент не склав іспити або один із них, він може повторно складати іспити або один із них, який не склав, необмежену кількість разів, але не частіше одного разу на чотири місяці.

31. Результати іспитів можуть бути оскаржені в адміністративному порядку відповідно до Закону України “Про адміністративну процедуру” претендентом шляхом подання до уповноваженої установи письмової скарги.

Скаргу на результати іспитів розглядає комісія з розгляду скарг уповноваженої установи, склад і порядок роботи якої затверджуються наказом її керівника з урахуванням положень Закону України “Про адміністративну процедуру” та Примірного положення про комісію з розгляду скарг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 р. № 420 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 47, ст. 2572).

Рішення про встановлення результатів іспитів та про розгляд відповідних скарг можуть бути оскаржені до суду.

У разі ухвалення судом рішення про скасування результатів іспиту претендент має право повторно звернутися до уповноваженої установи для складання іспитів відповідно до цього Порядку.

32. Сертифікат може бути скасований за рішенням суду, прийнятим за позовом уповноваженої установи. Підставою для скасування сертифіката є допущені під час складання іспитів порушення за умови, що вони мали істотний характер і призвели до прийняття неправильного по суті рішення про видачу сертифіката.

33. Складання та перескладання іспитів здійснюється за кошти претендентів, що складають іспити, інших фізичних та/або юридичних осіб чи інших джерел, не заборонених законодавством. Кошти, отримані за складання іспитів, зараховуються до доходів загального фонду державного бюджету.

Від плати за складання іспитів вперше звільняються претенденти, які:

отримали в Україні статус учасника бойових дій;

подали зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою;

визнані біженцями або яким надано притулок в Україні.

Від плати за перескладання іспиту звільняються:

претенденти з числа громадян України, які для прийняття до громадянства України подали зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою;

особи, на користь яких судом прийнято рішення про скасування результатів іспитів.

34. Розмір плати за складання іспитів становить три розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.

Розмір плати за перескладання одного з іспитів становить півтора розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.

35. Фінансування заходів з організації та проведення іспитів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в установленому законодавством порядку та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.



ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 травня 2024 р. № 620

ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації загальнодержавних заходів у сфері освіти

1. В абзаці дев’ятому пункту 2 слова і цифри “за напрямом, визначеним підпунктом 14” замінити словами і цифрами “за напрямами, визначеними підпунктами 14, 22”.

2. Пункт 3 доповнити підпунктом 22 такого змісту:

“22) організацію та проведення іспитів з основ Конституції України, історії України (далі - іспити).”.

3. Доповнити Порядок пунктом 192 такого змісту:

“192. За рахунок бюджетних коштів за напрямом, визначеним підпунктом 22 пункту 3 цього Порядку, здійснюються видатки, пов’язані із фінансуванням на:

розроблення нормативів, стандартизованих методик оцінки результатів, програмних засобів для проведення іспитів;

розроблення програм і завдань для проведення іспитів та їх експертизи;

організаційно-технологічного і технічного забезпечення проведення іспитів, первинної та фахової експертизи результатів;

створення та адміністрування програмно-апаратного комплексу із використанням інформаційно-комунікаційних технологій для оброблення та перевірки результатів іспитів;

технічного оснащення для проведення іспитів, виготовлення сертифікатів про складання іспитів та ведення їх обліку.”.

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: