open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ

13.05.2024  № 1414/5


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 травня 2024 р.
за № 700/42045

Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності

Відповідно до підпунктів 62, 67 пункту 4, пункту 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, з метою актуалізації й удосконалення положень нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Зміни до деяких нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності, що додаються.

2. Директорату правосуддя та кримінальної юстиції (Олійник О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади».

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Гайченка А.

Міністр

Д. Малюська


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
13 травня 2024 року № 1414/5


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 травня 2024 р.
за № 700/42045

ЗМІНИ
до деяких нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності

1. Внести до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 року за № 705/3145 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 року № 1950/5), такі зміни:

1) у розділі I:

у пункті 1.1 слова «Митним кодексом України,», «та Митному кодексі України» виключити;

у пункті 1.2:

у підпункті 1.2.1:

слова «експертиза голограм;» виключити;

після слів «сильнодіючих і отруйних речовин» доповнити словами «; вибухових речовин, продуктів вибуху (пострілу)»;

підпункт 1.2.8 виключити.

У зв’язку з цим підпункти 1.2.9-1.2.14 вважати відповідно підпунктами 1.2.8-1.2.13;

2) у пункті 3.6 розділу III:

в абзаці першому слова «або повторної» виключити;

доповнити абзацом другим такого змісту:

«У разі призначення експертизи (залучення експерта) для проведення повторної експертизи, крім матеріалів, зазначених у пункті 3.3 цього розділу, до експертної установи (експертові) надаються також висновки попередніх експертиз з усіма додатками (фотознімками, порівняльними зразками тощо).».

У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом третім;

3) у розділі IV:

абзац другий пункту 4.1 після слова «експерта» доповнити словом «(експертів)»;

у пункті 4.12:

в абзаці чотирнадцятому слово «або» замінити словом «та»;

в абзаці дев’ятнадцятому слова та цифри «рекомендована науково-технічна та довідкова література з Переліку рекомендованої науково-технічної та довідкової літератури, що використовується під час проведення судових експертиз, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 30 липня 2010 року № 1722/5» замінити словами «а також рекомендована науково-технічна та довідкова література з переліку, що затверджується наказом Міністерства юстиції України»;

в абзаці першому пункту 4.16 цифри «4.14-4.17» замінити цифрами «4.12-4.15».

2. Внести до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 року за № 705/3145 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 року № 1950/5), такі зміни:

1) у розділі I:

глави 19, 22 виключити.

У зв’язку з цим глави 20, 21 та 23-25 вважати відповідно главами 19, 20 та 21-23;

у пункті 19.2 глави 19 цифри «20.1.1-20.1.3» замінити відповідно цифрами «19.1.1-19.1.3»;

у главі 22:

пункт 22.1 доповнити новим підпунктом такого змісту:

«22.1.13. Вибухових речовин, продуктів вибуху (пострілу).»;

у підпункті 22.2.4 пункту 22.2:

цифри «24.1.1-24.1.12» замінити відповідно цифрами «22.1.1-22.1.12»;

доповнити новими абзацами такого змісту:

«До підпункту 22.1.13:

Основними завданнями експертизи вибухових речовин, продуктів вибуху (пострілу) є:

установлення факту належності цього об’єкта до вибухових речовин або речовин, які можна використати як компоненти для виготовлення вибухових речовин, порохових зарядів або піротехнічних засобів;

установлення способу виготовлення вибухових речовин;

виявлення мікрослідів вибухових речовин і продуктів їх розкладу на предметах-носіях;

установлення за продуктами розкладу вибухових речовин вихідної речовини, яка була використана для вибуху (пострілу);

установлення спільної родової (групової) приналежності вибухових речовин (порохових зарядів).

Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

Чи є дана речовина вибуховою? Якщо так, якою саме?

Чи можуть використовуватись для виготовлення вибухівки ці речовини? Якщо так, у якому сполученні?

Яким способом - промисловим чи саморобним виготовлена ця вибухівка?

Чи є на предметі-носії (зазначається, на якому саме) сліди вибухових речовин? Якщо так, яких саме?

Чи є на цьому предметі продукти розкладу вибухівки? Якщо так, унаслідок розкладу якої вибухової речовини вони утворились?

Чи мають ці вибухові речовини (зазначаються порівнювані об’єкти) спільну родову (групову) належність?

Чи становили раніше вибухові речовини, надіслані на дослідження, єдину масу?

Чи мають спільну родову (групову) належність надані зразки шроту за номером, способом виготовлення, хімічним складом?

Чи однаковий хімічний склад наданих дробу і шматка металу?

Чи мають спільну родову (групову) належність або єдине джерело походження частини патронів (шріт, кулі, картечі, пижа, прокладки), знайдені на місці події, з частинами патронів, вилучених у певної особи (за видом та складом матеріалу, кольором, розмірами, формою, способом виготовлення тощо)?

У справах, пов’язаних з вибухами, з місця події слід вилучати всі предмети або їх частини, на яких є сліди кіптяви. З епіцентру вибуху збираються зразки ґрунту (при вибуху на ґрунті), залишки штукатурки, бетону (при вибуху в приміщенні), деталі зі слідами оплавлення (при вибуху в автомобілі) тощо. Зразки упаковуються в герметичну тару (скляні ємності, поліетиленові мішки тощо).

Обов’язково надається протокол огляду місця події з планом-схемою і фотографіями. Орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), має перевірити, чи є в цих матеріалах відомості про пошкодження на предметах, що оточують місце події; наявність чи відсутність воронки та її параметри: діаметр, глибина, матеріал, на якому утворилась воронка (ґрунт, асфальт, залізобетон, деревина тощо); руйнування скла у вікнах (повне чи часткове) та відстані цих вікон від місця вибуху; сліди вибуху на предметах (наявність кіптяви, характер та інтенсивність її розподілу тощо).

За потреби поповнення вихідних даних для проведення експертизи слід провести повторний огляд місця події, допит та інші процесуальні дії.

Вибухові речовини, виявлені в невеликій масі, направляються повністю, в інших випадках - у зразках. Кожний об’єкт упаковується в окрему герметичну тару з дотриманням вимог, що стосуються транспортування вибухових речовин.

Якщо виникають утруднення, слід проконсультуватись з експертом (спеціалістом).»;

2) розділ VIII виключити.

У зв’язку з цим розділи IХ-ХII вважати відповідно розділами VIII-ХI.

3. Пункт 4.7 розділу IV Положення про науково-консультативну та методичну раду з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 березня 2012 року № 470/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2012 року за № 460/20773, після слова «направляються» доповнити словами «судово-експертним установам та».

4. Внести до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694, такі зміни:

1) у підпункті 1 пункту 2 розділу II слово «НДУСЕ» замінити словами «науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - НДУСЕ)»;

2) у розділі V:

пункт 4 викласти в такій редакції:

«4. Строк дії Свідоцтва судового експерта становить три роки. Якщо строк дії Свідоцтва не продовжений, Свідоцтво вважається недійсним.

Строк дії Свідоцтва для фахівців, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, продовжується після підтвердження експертом кваліфікації.

Строк дії Свідоцтва для працівників НДУСЕ продовжується рішенням кваліфікаційної палати ЦЕКК на підставі розгляду відгуку НДУСЕ про проходження судовим експертом стажування.

У разі негативного відгуку присутність судового експерта на засіданні кваліфікаційної палати ЦЕКК є обов’язковою.

Строк дії Свідоцтва судовому експерту, який не є працівником державної спеціалізованої установи, та має науковий ступінь за галуззю знань, що відповідає присвоєній йому експертній спеціальності, продовжується рішенням кваліфікаційної палати ЦЕКК на підставі акта за результатами перевірки діяльності судового експерта, проведеної Міністерством юстиції України або за дорученням Міністерства юстиції України його міжрегіональним управлінням.»;

абзац третій пункту 5 виключити;

3) у розділі VI:

пункт 6 після абзацу восьмого доповнити абзацом дев’ятим такого змісту:

«на момент розгляду подання стосовно судового експерта від юридичної, фізичної особи, яка подала звернення про притягнення судового експерта до дисциплінарної відповідальності, надійшла заява про відмову від розгляду поданого звернення.».

У зв’язку з цим абзац дев’ятий - одинадцятий вважати відповідно абзацами десятим - дванадцятим;

доповнити новим пунктом такого змісту:

«23. Структурний підрозділ Мін’юсту кожні 6 місяців здійснює аналіз прийнятих рішень дисциплінарної палати ЦЕКК щодо притягнення судових експертів до дисциплінарної відповідальності з метою визначення та узагальнення типових дисциплінарних проступків, вчинених судовими експертами під час здійснення судово-експертної діяльності, у тому числі з урахуванням наявної інформації щодо судового оскарження рішень дисциплінарної палати ЦЕКК.

Такий аналіз оформлюється у вигляді звіту, який не повинен містити даних щодо суб’єктів призначення та проведення експертиз, учасників справи (провадження), а також інших відомостей, що не можуть бути розголошені відповідно до вимог законодавства, та публікується на вебсайті Міністерства юстиції України не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним.».

Директор Директорату
правосуддя та кримінальної
юстиції





О. Олійник

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: