Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2024 р. № 284 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 28, ст. 1811), зміни, що додаються.
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
1. Пункти 2-4 викласти в такій редакції:
“2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.
Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є бюджетна установа “Центр гуманітарного розмінування” (далі - Центр).
Право на компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення (далі - компенсація) мають юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми або фізичні особи - підприємці, які виробляють товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які перебувають у їх власності та/або у користуванні (далі - сільськогосподарські товаровиробники), а також сільськогосподарські товаровиробники, які є сертифікованими операторами протимінної діяльності відповідно до вимог Закону України “Про протимінну діяльність в Україні”.
Бюджетні кошти спрямовуються на:
компенсацію сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
компенсацію сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що були розміновані у період з 24 лютого 2022 р. по 15 квітня 2024 року.
Розподіл коштів за напрямами, визначеними цим пунктом, затверджується Мінекономіки.
3. Компенсація за напрямом, визначеним абзацом п’ятим пункту 2 цього Порядку, здійснюється на безповоротній основі за фактично надані сертифікованими операторами протимінної діяльності послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення в поточному році у розмірі 80 відсотків вартості таких послуг за рахунок бюджетних коштів та 20 відсотків - за рахунок коштів сільськогосподарських товаровиробників.
Компенсація за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, здійснюється на безповоротній основі за фактично надані сертифікованими операторами протимінної діяльності послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення у період з 24 лютого 2022 р. по 15 квітня 2024 р. включно за рахунок бюджетних коштів у розмірі, що не перевищує 80 відсотків таких послуг, визначених відповідно до методичних рекомендацій щодо обчислення вартості робіт з гуманітарного розмінування, що затверджуються Мінекономіки, але не більше 80 відсотків фактично понесених витрат.
4. Компенсація надається сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані:
поза межами територій, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції;
на територіях, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, а саме: можливих бойових дій (для яких визначена або не визначена дата припинення можливості бойових дій), активних бойових дій (для яких визначена дата завершення бойових дій), активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (для яких визначена або не визначена дата завершення бойових дій), тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (для яких визначена дата завершення тимчасової окупації).
Факт забрудненості/імовірністі забрудненості вибухонебезпечними предметами земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників за напрямом, визначеним абзацом п’ятим пункту 2 цього Порядку, повинен бути підтверджений Центром протимінної діяльності за результатами нетехнічного обстеження сертифікованим оператором протимінної діяльності відповідно до законодавства.”.
2. В абзаці третьому пункту 6 слова “надійшов запит від Центру” замінити словами і цифрами “надійшли заявки згідно з додатками 1 та 4 на розгляд Центру”.
3. Пункт 7 викласти в такій редакції:
“7. Підставою для здійснення компенсації за напрямом, визначеним абзацом п’ятим пункту 2 цього Порядку, в поточному році є первинні бухгалтерські документи, що підтверджують факт надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності договору про надання таких послуг та акта проведення інспектування очищеної/розмінованої території або сертифіката про передачу відповідальності щодо очищеної території.
Підставою для здійснення компенсації за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, є первинні бухгалтерські документи, що підтверджують факт надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності договору на надання таких послуг, платіжні документи, що підтверджують факт здійснення розрахунків у період до 15 квітня 2024 р. за послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності договору про надання таких послуг та інформації, наданої Центром протимінної діяльності, про проведені заходи гуманітарного розмінування на таких земельних ділянках.
Компенсація надається одноразово за розмінування кожної земельної ділянки.”.
4. Абзац перший пункту 8 після слова “Компенсація” доповнити словами і цифрою “за напрямами, визначеними абзацами п’ятим і шостим пункту 2 цього Порядку,”.
5. Пункт 9 викласти в такій редакції:
“9. Для отримання компенсації за напрямом, визначеним абзацом п’ятим пункту 2 цього Порядку, сільськогосподарський товаровиробник подає заявку на отримання компенсації за формою згідно з додатком 1 (далі - заявка згідно з додатком 1), яка програмними засобами Державного аграрного реєстру (далі - Реєстр) формується відповідно до Порядку ведення та адміністрування Державного аграрного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 р. № 573 “Про функціонування Державного аграрного реєстру” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 46, ст. 2869).
Заявки згідно з додатком 1 в поточному році подаються до 15 листопада та розглядаються в порядку черговості. У разі використання у повному обсязі бюджетних коштів, передбачених у поточному році, приймання заявок припиняється.
Порядок здійснення обміну інформацією з Реєстром встановлюється договором між Мінагрополітики та Центром.
Формування заявки згідно з додатком 1 закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Після формування заявки згідно з додатком 1 засобами Реєстру така заявка блокується для редагування та передається на розгляд Центру в порядку, визначеному в договорі про взаємодію. Повторне подання заявки згідно з додатком 1 щодо тих же земельних ділянок не може бути здійснено у разі отримання компенсації на їх розмінування.
Відповідність сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним пунктом 6 цього Порядку, підтверджується ним у заявці згідно з додатком 1.
Сільськогосподарський товаровиробник несе відповідальність за достовірність та повноту інформації, зазначеної у заявці згідно з додатком 1, з урахуванням вимог, визначених пунктом 6 цього Порядку, відповідно до законодавства.
Відповідність сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначені пунктом 4 та абзацами другим, четвертим і п’ятим пункту 6 цього Порядку, перевіряється Центром виходячи з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру, що міститься в особистому електронному кабінеті сільськогосподарського товаровиробника у Реєстрі або на інших офіційних державних ресурсах.
Відповідність земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників вимогам, визначеним абзацом четвертим пункту 4 цього Порядку, перевіряється Центром на підставі інформації, наданої Центром протимінної діяльності щодо:
забрудненості/імовірності забрудненості вибухонебезпечними предметами земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників;
неможливості розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників за умови несприятливої безпекової ситуації.
Обмін інформацією між Центром та Центром протимінної діяльності здійснюється на підставі договору про взаємодію.
Для проведення перевірки відповідності сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним абзацом третім пункту 6 цього Порядку, Центр надсилає дані про сільськогосподарського товаровиробника до ДПС.
ДПС проводить перевірку відповідності сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним абзацом третім пункту 6 цього Порядку, та про результати повідомляє Центру з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” з дотриманням вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про публічні електронні реєстри”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються ДПС та Центр через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721).
Підставами для відхилення заявки згідно з додатком 1 Центром є:
невідповідність земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників вимогам, визначеним пунктом 4 цього Порядку;
невідповідність сільськогосподарських товаровиробників вимогам, визначеним пунктом 6 цього Порядку;
ненадання Центру Центром протимінної діяльності інформації про забруднення/імовірність забрудненості вибухонебезпечними предметами земельної ділянки сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників за результатами нетехнічного обстеження сертифікованим оператором протимінної діяльності;
надання Центру Центром протимінної діяльності інформації про неможливість розмінування земельної ділянки сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників за умови несприятливої безпекової ситуації.
За результатами розгляду заявки згідно з додатком 1 Центр повідомляє сільськогосподарському товаровиробнику про прийняття такої заявки або про відхилення через особистий кабінет з дублюванням відповідного повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену сільськогосподарським товаровиробником під час електронної реєстрації в Реєстрі.
У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту надання недостовірної інформації сільськогосподарським товаровиробником отримана сертифікованим оператором протимінної діяльності компенсація підлягає поверненню до державного бюджету та сільськогосподарський товаровиробник позбавляється протягом трьох років від дати виявлення такого факту права на отримання компенсації.
6. У пункті 10:
1) абзац перший після слів “відповідно до заявки” доповнити словами і цифрою “згідно з додатком 1”;
2) абзац восьмий після слів “подати заявку” доповнити словами і цифрою “згідно з додатком 1”.
7. У пункті 13:
1) абзац другий викласти в такій редакції:
“Для надання компенсації за напрямом, визначеним абзацом п’ятим пункту 2 цього Порядку, уповноважені банки протягом трьох робочих днів з дати отримання бюджетних коштів від Центру перераховують їх на ескроу-рахунки, відкриті сільськогосподарськими товаровиробниками, про що інформують Центр, сільськогосподарських товаровиробників та сертифікованих операторів протимінної діяльності.”;
2) доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом такого змісту:
“Для надання компенсації за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, уповноважені банки протягом трьох робочих днів з дати отримання бюджетних коштів від Центру перераховують їх на зазначений у заявці сільськогосподарським товаровиробником поточний рахунок, відкритий в банку.”.
У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим.
8. У пункті 17 слова і цифру “абзацом другим пункту 3” замінити словом і цифрою “пунктом 3”.
9. Доповнити Порядок пунктом 171 такого змісту:
“171. Для отримання компенсації за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, сільськогосподарський товаровиробник подає до Центру заявку на отримання компенсації за формою згідно з додатком 4 (далі - заявка згідно з додатком 4) в електронній формі на адресу електронної пошти, визначену Центром.
Заявку згідно з додатком 4 сільськогосподарський товаровиробник оформляє шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, в поряду, визначеному законодавством.
До заявки згідно з додатком 4 додаються:
копія договору про надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності;
копія первинного бухгалтерського документа, який підтверджує факт надання послуги з гуманітарного розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення (акти наданих послуг);
копія платіжної інструкції або іншого документа, що підтверджує факт здійснення розрахунків за послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення у період до 15 квітня 2024 року.
У разі ненадання сільськогосподарським товаровиробником документів, передбачених абзацами четвертим - шостим цього пункту, Центр не розглядає заявку згідно з додатком 4, про що інформує сільськогосподарського товаровиробника засобами електронного зв’язку шляхом надсилання відповідного повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену сільськогосподарським товаровиробником у відповідній заявці. Сільськогосподарський товаровиробник може повторно подати таку заявку.
Заявку згідно з додатком 4 та додані до неї документи сільськогосподарський товаровиробник подає щомісяця до 10 числа до Центру. Розгляд заявок, отриманих Центром після 10 числа, здійснюється в наступному місяці.
Заявки згідно з додатком 4 в поточному році подаються до 15 листопада та розглядаються в порядку черговості. У разі використання в повному обсязі бюджетних коштів за бюджетною програмою “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення”, передбачених у поточному бюджетному періоді, приймання заявок припиняється, про що Центр інформує сільськогосподарського товаровиробника засобами електронного зв’язку шляхом надсилання відповідного повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену сільськогосподарським товаровиробником у відповідній заявці.
Сільськогосподарський товаровиробник несе відповідальність за достовірність та повноту інформації, зазначеної у заявці згідно з додатком 4, з урахуванням вимог, визначених пунктом 6 цього Порядку, відповідно до законодавства.
Відповідність сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним пунктами 4 та 6 цього Порядку, перевіряється Центром з дотриманням вимог пункту 9 цього Порядку.
Інформація про надання послуг з гуманітарного розмінуванням земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зазначена у заявці згідно з додатком 4, перевіряється Центром протягом п’яти робочих днів на підставі інформації, наданої Центром протимінної діяльності, про проведені заходи гуманітарного розмінування на відповідних земельних ділянках.
Підставами для відхилення заявки згідно з додатком 4 Центром є:
невідповідність земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників вимогам, визначеним пунктом 4 цього Порядку;
непідтвердження Центром протимінної діяльності інформації про проведені заходи гуманітарного розмінування на земельних ділянках сільськогосподарського призначення;
невідповідність сільськогосподарських товаровиробників вимогам, визначеним пунктом 6 цього Порядку;
ненадання Центру копій документів, зазначених абзацами четвертим - шостим цього пункту.
Компенсація за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, надається сільськогосподарському товаровиробнику згідно з рішенням комісії з розгляду питань, пов’язаних з наданням компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення, яка утворюється Мінекономіки (далі - комісія).
Положення про комісію та її персональний склад затверджуються Мінекономіки.
За результатами проведеної перевірки заявок згідно з додатком 4, копій документів, зазначених абзацами четвертим - шостим цього пункту, та інформації Центру протимінної діяльності про проведені заходи гуманітарного розмінування на відповідних земельних ділянках (далі - матеріали) Центр формує переліки сільськогосподарських товаровиробників з визначеним розміром компенсації, яким пропонується надання з визначеним розміром компенсації або відмова у наданні компенсації, та надсилає їх до Мінекономіки на розгляд та затвердження комісії разом з матеріалами.
Комісія розглядає переліки разом із матеріалами щомісяця не пізніше 25 числа місяця, в якому їх отримано Мінекономіки.
За результатами розгляду переліку разом із матеріалами комісія надає Центру пропозиції та рекомендації щодо надання або відмови у наданні компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що були розміновані у період з 24 лютого 2022 р. по 15 квітня 2024 р., за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, на підставі якого Центр приймає рішення щодо надання або відмови у наданні компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що були розміновані у період з 24 лютого 2022 р. по 15 квітня 2024 р., за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, формує подання в межах помісячного плану асигнувань загального фонду державного бюджету та плану спеціального фонду бюджету з урахуванням відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду державного бюджету за формою згідно з додатком 2, в якому зазначаються кількість сільськогосподарських товаровиробників та обсяг компенсації, що підлягає перерахуванню.
Підставою для прийняття комісією рішення про відмову у наданні компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення за напрямом, визначеним абзацом шостим пункту 2 цього Порядку, є невідповідність сільськогосподарських товаровиробників та документів вимогам пунктів 4, 6 та 171 цього Порядку.
Про прийняте рішення комісією Центр повідомляє сільськогосподарському товаровиробнику засобами електронного зв’язку шляхом надсилання відповідного повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену сільськогосподарським товаровиробником у відповідній заявці.
На підставі подання Мінекономіки здійснює розподіл відкритих асигнувань в межах затверджених бюджетних асигнувань за бюджетною програмою “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення” для їх подальшого перерахування Центром уповноваженим банкам з метою надання компенсації сільськогосподарським товаровиробникам відповідно до вимог пунктів 8, 11, 13-16 цього Порядку.”.
10. Доповнити Порядок додатком 4 такого змісту:
ЗАЯВКА
на отримання компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення, що були розміновані у період з 24 лютого 2022 р. по 15 квітня 2024 року”.