Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення, що додається.
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення” (далі - бюджетні кошти), з метою відновлення сільськогосподарського виробництва на розмінованих земельних ділянках.
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.
Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є бюджетна установа “Центр гуманітарного розмінування” (далі - Центр).
3. Право на компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення (далі - компенсація) мають юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми або фізичні особи - підприємці, які виробляють товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, які перебувають у їх власності, та/або на орендованих ними земельних ділянках сільськогосподарського призначення (далі - сільськогосподарські товаровиробники), а також сільськогосподарські товаровиробники, які є сертифікованими операторами протимінної діяльності відповідно до вимог Закону України “Про протимінну діяльність в Україні”.
Компенсація здійснюється на безповоротній основі за фактично надані сертифікованими операторами протимінної діяльності послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення в поточному році у розмірі 80 відсотків вартості таких послуг за рахунок бюджетних коштів та 20 відсотків - за рахунок коштів сільськогосподарських товаровиробників.
4. Компенсація надається сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані поза межами територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, перелік яких формується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 99, ст. 6191).
5. Не допускається спрямування бюджетних коштів на:
фінансування заходів, які проводяться за рахунок видатків, передбачених за іншими бюджетними програмами.
6. Компенсація не надається сільськогосподарському товаровиробнику:
стосовно якого порушено справу про банкрутство та/або якого визнано банкрутом, та/або який перебуває на стадії припинення та/або ліквідації;
який має податковий борг на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому надійшов запит від Центру;
який віднесений до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), згідно з відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
кінцевим бенефіціаром якого є громадянин держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом, та/або особа, яка належить або належала до терористичних організацій, юридична особа, в якій особа, яка належить або належала до терористичної організації, є учасником (акціонером, членом) або кінцевим бенефіціаром.
7. Підставою для здійснення компенсації в поточному році є первинні бухгалтерські документи, що підтверджують факт надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності договору на надання таких послуг та акта проведення інспектування очищеної/розмінованої території або сертифіката про передавання відповідальності щодо очищеної території.
Компенсація надається одноразово за розмінування кожної земельної ділянки.
8. Компенсація надається Центром через банки, більше 50 відсотків акцій яких належить державі, які здійснюють виплату пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ та відібрані відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231 “Про затвердження Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ” (Офіційний вісник України, 2001 р., № 39, ст. 1762; 2020 р., № 6, ст. 278, № 93, ст. 3004) (далі - уповноважені банки), з урахуванням вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 2022 р. № 588 “Деякі питання здійснення виплат пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ протягом дії воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 41, ст. 2236).
Центр укладає договори про взаємодію з уповноваженими банками, відібраними ним з переліку таких банків.
Обмін інформацією та даними здійснюється відповідно до договору про взаємодію між Центром та уповноваженими банками (далі - договір про взаємодію).
9. Для отримання компенсації сільськогосподарський товаровиробник подає заявку на отримання компенсації (далі - заявка), яка програмними засобами Державного аграрного реєстру (далі - Реєстр) формується відповідно до Порядку ведення та адміністрування Державного аграрного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 р. № 573 “Про функціонування Державного аграрного реєстру” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 46, ст. 2869), за формою згідно з додатком 1.
Заявки в поточному році подаються до 15 листопада та розглядаються в порядку черговості. У разі використання у повному обсязі бюджетних коштів, передбачених у поточному році, прийом заявок припиняється.
Порядок здійснення обміну інформацією з Реєстром встановлюється договором між Мінагрополітики та Центром.
Формування заявки закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Після формування заявки засобами Реєстру заявка блокується для редагування та передається на розгляд Центру в порядку, визначеному в договорі про взаємодію. Повторне подання заявки щодо тих же земельних ділянок не може бути здійснено у разі отримання компенсації на їх розмінування.
Відповідність сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним у пункті 6 цього Порядку, підтверджується ним у заявці.
Сільськогосподарський товаровиробник несе відповідальність за достовірність та повноту інформації, вказаної у заявці, з урахуванням вимог, визначених у пункті 6 цього Порядку, відповідно до законодавства.
Відповідність сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним у пункті 4 та абзацах другому, четвертому і п’ятому пункту 6 цього Порядку, перевіряється Центром виходячи з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру, що міститься в особистому електронному кабінеті сільськогосподарського товаровиробника у Реєстрі або на інших офіційних державних ресурсах.
Для проведення перевірки відповідності сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним в абзаці третьому пункту 6 цього Порядку, Центр надсилає дані про сільськогосподарського товаровиробника до ДПС.
ДПС проводить перевірку відповідності сільськогосподарського товаровиробника вимогам, визначеним в абзаці третьому пункту 6 цього Порядку, та про результати повідомляє Центру з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” з дотриманням вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про публічні електронні реєстри”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються ДПС та Центр через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 “Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2023 р., № 11, ст. 721).
У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту надання недостовірної інформації сільськогосподарським товаровиробником отримана сертифікованим оператором протимінної діяльності компенсація підлягає поверненню до державного бюджету та сільськогосподарський товаровиробник позбавляється протягом трьох років від дати виявлення такого факту права на отримання компенсації.
10. Центр здійснює представництво інтересів сільськогосподарського товаровиробника та проводить закупівлі послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до заявки, поданої таким товаровиробником.
Закупівля послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється відповідно до вимог законодавства у сфері публічних закупівель.
Визначення очікуваної вартості закупівлі послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється відповідно до методичних рекомендацій щодо обчислення вартості робіт з гуманітарного розмінування, що затверджуються Мінекономіки.
За результатами проведення закупівлі укладається договір на надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення (далі - договір) між Центром та переможцем процедури закупівлі/виконавцем договору, визначеним за результатами закупівлі.
Центр надсилає завірену копію договору сільськогосподарському товаровиробнику та інформує його про це в особистому електронному кабінеті Реєстру шляхом надсилання повідомлення в електронній формі.
Сільськогосподарський товаровиробник протягом п’яти днів після отримання завіреної копії договору від Центру відкриває в уповноваженому банку спеціальний ескроу-рахунок для компенсації (далі - ескроу-рахунок) та перераховує на нього 20 відсотків вартості послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зазначеної у договорі, про що уповноважений банк повідомляє Центру.
У разі коли сільськогосподарський товаровиробник не виконав вимоги, визначені в абзаці шостому цього пункту, Центр розриває договір, про що повідомляє сільськогосподарському товаровиробнику.
Сільськогосподарський товаровиробник може повторно подати заявку.
У разі повторного невиконання вимог, визначених в абзаці шостому цього пункту, сільськогосподарський товаровиробник позбавляється права на отримання компенсації.
11. Центр на підставі договорів та інформації, отриманих від уповноважених банків, щомісяця до 5 числа формує подання щодо здійснення компенсації (далі - подання) в межах помісячного плану асигнувань загального фонду державного бюджету з урахуванням відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду державного бюджету за формою згідно з додатком 2, в якому зазначаються кількість сільськогосподарських товаровиробників та обсяг компенсації, що підлягає перерахуванню, у розмірі 80 відсотків вартості послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зазначеної у договорі, та надсилає його до Мінекономіки з використанням системи електронної взаємодії органів виконавчої влади.
У разі недостатності бюджетних асигнувань для здійснення компенсації у повному обсязі у поточному місяці компенсація виплачується в наступному місяці.
12. На підставі подання Мінекономіки здійснює розподіл відкритих асигнувань в межах затверджених бюджетних асигнувань за бюджетною програмою “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення” для їх подальшого перерахування Центром уповноваженим банкам з метою надання компенсації сільськогосподарським товаровиробникам.
Для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за рахунок бюджетних коштів Центр відкриває в Казначействі реєстраційні рахунки загального та спеціального фонду державного бюджету (далі - реєстраційні рахунки).
13. Центр перераховує бюджетні кошти з реєстраційних рахунків на підставі подання та платіжної інструкції уповноваженим банкам відповідно до договору про взаємодію.
Уповноважені банки протягом трьох робочих днів з дати отримання бюджетних коштів від Центру перераховують їх на ескроу-рахунки, відкриті сільськогосподарськими товаровиробниками, про що інформують Центр, сільськогосподарських товаровиробників та сертифікованих операторів протимінної діяльності.
Після надходження повідомлення уповноваженого банку про резервування у повному обсязі коштів для надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до договору сертифікований оператор протимінної діяльності розпочинає їх надання протягом п’яти робочих днів.
14. Після завершення надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення сертифікований оператор протимінної діяльності за погодженням із сільськогосподарським товаровиробником надсилає для підписання до Центру первинні бухгалтерські документи, що підтверджують факт наданих таких послуг, у двох примірниках та акт проведення інспектування очищеної/розмінованої території або сертифікат про передавання відповідальності щодо очищеної території.
Центр перевіряє отримані документи і після підписання надсилає їх завірені копії уповноваженому банку та сільськогосподарському товаровиробнику.
15. Після надходження завірених копій документів від Центру уповноважений банк протягом одного робочого дня перераховує кошти у розмірі фактично здійснених витрат з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, підтверджених первинними бухгалтерськими документами, з ескроу-рахунка, відкритого сільськогосподарським товаровиробником, на зазначений у договорі рахунок сертифікованого оператора протимінної діяльності, про що повідомляє Центру.
16. Якщо фактична вартість наданих послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення нижча, ніж зазначена в договорі, уповноважений банк перераховує кошти у розмірі фактично здійснених витрат з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, підтверджених первинними бухгалтерськими документами. Решта коштів з ескроу-рахунка, відкритого сільськогосподарським товаровиробником, перераховується уповноваженим банком у розмірі, визначеному абзацом другим пункту 3 цього Порядку, на реєстраційні рахунки Центру для їх подальшого перерахування до державного бюджету або для покриття відповідних витрат у поточному бюджетному періоді за бюджетною програмою “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення” з урахуванням їх цільового призначення та на рахунок сільськогосподарського товаровиробника, з якого здійснено перерахування коштів.
17. З дати встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, фактів незаконного отримання компенсації сертифікований оператор протимінної діяльності протягом трьох робочих днів повертає отримані бюджетні кошти на рахунок уповноваженого банку. Уповноважений банк не пізніше наступного робочого дня після отримання коштів повертає їх у розмірі, визначеному абзацом другим пункту 3 цього Порядку, на реєстраційні рахунки Центру для їх подальшого перерахування до державного бюджету або для покриття відповідних витрат у поточному бюджетному періоді за бюджетною програмою “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення” з урахуванням їх цільового призначення та на рахунок сільськогосподарського товаровиробника, з якого здійснено перерахування коштів.
18. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства, здійснюється в установленому законодавством порядку.
19. Центр подає щокварталу до 20 числа наступного місяця Мінфіну та Мінекономіки інформацію про використання бюджетних коштів за формою згідно з додатком 3.
20. Відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
21. Складення та подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, звіту про виконання паспорта бюджетної програми, а також контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів здійснюються в установленому законодавством порядку.
ЗАЯВКА
на отримання компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
ПОДАННЯ
щодо здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
ЗВІТ
про використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою КПКВК 1201420 “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення”