Про внесення змін до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1396 “Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 689), зміни, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 9 грудня 2023 р. № 3515-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги”, але не раніше дня її опублікування.
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України
1. Пункт 2 доповнити абзацами такого змісту:
“Особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, має право скласти в письмовій довільній формі на випадок своєї загибелі (смерті) особисте розпорядження про виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю особі (особам) за її вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі - особисте розпорядження).
Незалежно від змісту особистого розпорядження малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (непрацездатний вдівець), непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи, зазначеної в частині першій статті 1 Закону, мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю в розмірі 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати такої допомоги за відсутності особистого розпорядження.
Справжність підпису на особистому розпорядженні засвідчує командир/керівник підрозділу/керівник органу, в якому особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, служить/працює, або нотаріус.
Оригінал особистого розпорядження протягом трьох робочих днів передається командиру/керівнику підрозділу/керівнику органу, в якому особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, служить/працює, для зберігання в її особовій справі.
Особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, має право в будь-який час скасувати особисте розпорядження або скласти нове.
Кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього.
Заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) особи, яка його склала.
У разі загибелі (смерті) особи, зазначеної у частині першій статті 1 Закону, засвідчена командиром/керівником підрозділу/керівником органу, в якому така особа служила/працювала, або нотаріусом копія особистого розпорядження видається членам сім’ї, зазначеним у частині третій статті 1 Закону.”.
2. Пункт 6 викласти в такій редакції:
“6. За відсутності особистого розпорядження одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю призначається і виплачується рівними частками всім особам, зазначеним у частині третій статті 1 Закону, які мають право на її призначення і виплату, за їх особистими заявами або заявами їх законних представників незалежно від адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
У разі коли один з отримувачів відмовився від призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю або у строк, встановлений частиною п’ятою статті 3 Закону, не реалізував своє право на її призначення і виплату, належна йому частка одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю розподіляється в рівних частках між іншими особами, які мають право на її призначення і виплату.
За наявності особистого розпорядження одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю особам, зазначеним у частині третій статті 1 Закону, призначається і виплачується отримувачу (отримувачам), на користь якого (яких) складено особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках. У таких випадках розміри часток обчислюються із суми, що залишилася після виплат особам, визначеним абзацом другим частини четвертої статті 1 Закону.
Якщо отримувач, зазначений в особистому розпорядженні, відмовився від призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю або у строк, встановлений частиною п’ятою статті 3 Закону, не реалізував своє право на призначення і виплату такої допомоги, його частка розподіляється в рівних частках між іншими отримувачами, строк реалізації права яких встановлено зазначеною частиною Закону.
Відмова від отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, не допускається.
Отримувачам одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю призначається і виплачується незалежно від реалізації права на призначення і виплату такої допомоги іншими особами, зазначеними у частині третій статті 1 Закону.
Інформація про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або адресу фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) зазначається в заяві.”.
3. Пункт 9 викласти в такій редакції:
“9. Призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю особі, а у разі її загибелі (смерті) - членам її сім’ї, не здійснюються:
1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком:
вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення;
алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);
2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю.
Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи за рішенням суду, яке набрало законної сили.
У призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов’язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.
За наявності спору між отримувачами або між отримувачами та органами, уповноваженими призначати і здійснювати виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, щодо права на її призначення і виплату та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору в судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.”.
4. У пункті 10:
1) після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту:
“копії особистого розпорядження (у разі наявності), засвідченої командиром/керівником підрозділу/керівником органу, в якому особа, зазначена в частині першій статті 1 Закону, служила/працювала, або нотаріусом;”.
У зв’язку з цим абзаци третій - двадцятий вважати відповідно абзацами четвертим - двадцять першим;
2) після абзацу восьмого доповнити новим абзацом такого змісту:
“копії рішення суду, яке набрало законної сили, що підтверджує факт проживання однією сім’єю, але не перебування у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, - для жінки/чоловіка загиблого (померлого);”.
У зв’язку з цим абзаци дев’ятий - двадцять перший вважати відповідно абзацами десятим - двадцять другим;
3) в абзаці десятому слово “дитини” замінити словом “отримувача”;
4) після абзацу десятого доповнити новим абзацом такого змісту:
“копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для внуків загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);”.
У зв’язку з цим абзаци одинадцятий - двадцять другий вважати відповідно абзацами дванадцятим - двадцять третім;
5) після абзацу двадцять першого доповнити новими абзацами такого змісту:
“Заяви, подані отримувачами до різних уповноважених органів, передаються разом з документами, передбаченими цим пунктом, уповноваженому органу, яким розглядалася (розглядається) заява, подана першою.
Уповноважений орган безоплатно в порядку електронної взаємодії (за наявності технічної можливості) отримує необхідну інформацію про отримувачів від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних, зокрема з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних, зокрема через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, її структура і формат визначаються власником (розпорядником, держателем, володільцем, адміністратором тощо) персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах чи базах даних.”.
У зв’язку з цим абзаци двадцять другий і двадцять третій вважати відповідно абзацами двадцять п’ятим і двадцять шостим.
5. Пункт 11 викласти в такій редакції:
“11. Після отримання заяви з документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації отримувача шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 10 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про отримувача, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх отримувачу.
Для підтвердження факту віднесення об’єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об’єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об’єкта до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об’єкта критичної інфраструктури.
Відповідь уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури на письмовий запит уповноваженого органу надається протягом 10 робочих днів з дати його надходження.
Відомості про об’єкти критичної інфраструктури з Реєстру об’єктів критичної інфраструктури містять інформацію з обмеженим доступом, захист якої забезпечується відповідно до вимог законодавства.
Для підтвердження наявності особистого розпорядження уповноважений орган надсилає до органу, в якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, письмовий запит щодо надання інформації про наявність особистого розпорядження, оригінал якого зберігається в особовій справі.
Заява приймається уповноваженим органом за наявності документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.”.
6. Пункт 17 доповнити абзацом такого змісту:
“Рішення уповноваженого органу, що призначає і здійснює виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, може бути оскаржено до відповідного органу виконавчої влади, якому він підпорядкований, або в судовому порядку.”.
7. Додаток до Порядку викласти в такій редакції:
“Додаток |
ЗАЯВА
про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.”.