Про затвердження Порядку застосування електронних засобів контролю та нагляду за поведінкою осіб, на яких покладено цей обов’язок
Відповідно до Закону України від 23 серпня 2023 року № 3342-IX «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» та з метою здійснення контролю за виконанням засудженими до покарання у виді пробаційного нагляду обов’язку використовувати електронний засіб контролю та нагляду НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок застосування електронних засобів контролю та нагляду за поведінкою осіб, на яких покладено цей обов’язок, що додається.
2. Департаменту публічного права (Васильчук В.) подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади».
3. Цей наказ набирає чинності з 28 березня 2024 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції України Висоцьку О.
ПОРЯДОК
застосування електронних засобів контролю та нагляду за поведінкою осіб, на яких покладено цей обов’язок
1. Цей порядок визначає алгоритм здійснення уповноваженими органами з питань пробації (далі - орган пробації) контролю за виконанням засудженими до покарання у виді пробаційного нагляду обов’язку використовувати електронний засіб контролю та нагляду і проживати за вказаною у рішенні суду адресою.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
додаткові технічні засоби - засоби, необхідні для забезпечення функціонування комплекту;
засуджена особа - особа, засуджена до покарання у виді пробаційного нагляду, на яку судом покладено обов’язок використовувати електронний засіб контролю та нагляду і проживати за вказаною в рішенні суду адресою;
електронний контроль та нагляд - система заходів, спрямованих на здійснення контролю та нагляду за засудженою особою;
електронний моніторинг - система заходів з визначення місцезнаходження засудженої особи;
електронний засіб контролю та нагляду - комплект пристрою, призначений для визначення місцезнаходження засудженої особи в реальному часі;
електронний пристрій - пристрій, що закріплюється на тілі засудженої особи з метою визначення її місцезнаходження і сигналізує про вихід за межі дозволеного місця перебування, спроби особи здійснити самостійне знімання пристрою, пошкодження або інше втручання в його роботу з метою ухилення від контролю та нагляду;
моніторинговий центр - структурний підрозділ Державної установи «Центр пробації», на персонал якого покладається обов’язок здійснення цілодобового контролю та моніторингу за місцезнаходженням засудженої особи.
3. Інші терміни, що вживаються у цьому Порядку, визначені законами України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
4. Отриману під час електронного моніторингу інформацію про приватне життя засудженої особи забороняється використовувати інакше, як для виконання завдань, пов’язаних із забезпеченням виконання рішення суду щодо використання електронного засобу контролю та нагляду і проживання за вказаною у рішенні суду адресою.
II. Організація застосування електронного засобу контролю та нагляду
1. Застосування електронного засобу контролю та нагляду полягає в закріпленні на тілі засудженої особи електронного пристрою, який дає змогу визначати її місцезнаходження у реальному часі.
2. До електронного пристрою можуть додаватися інші технічні засоби, які підлягають встановленню за місцем проживання засудженої особи.
3. Забороняється використовувати електронний пристрій, який не отримав висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Перед закріпленням електронного пристрою обов’язково здійснюється його санітарна обробка.
4. З метою контролю та нагляду за використанням електронних засобів контролю та нагляду в Єдиному реєстрі засуджених та осіб, узятих під варту, ведеться облік видачі / прийняття електронних засобів контролю та нагляду за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
5. Контроль за обліком та зберіганням електронних засобів контролю та нагляду, дотримання порядку прийняття від постачальника, видачі засудженій особі (повернення) покладається на працівників органів пробації або відповідальних осіб, визначених Державною установою «Центр пробації».
III. Організація здійснення контролю за використанням електронного засобу контролю та нагляду
1. У день першого візиту засудженої особи до органу пробації працівник органу пробації проводить із нею бесіду, під час якої:
роз’яснює правила користування електронним засобом контролю та нагляду і техніки безпеки при поводженні з ним, наслідки умисного пошкодження електронного засобу контролю та нагляду або неправомірного зняття електронного пристрою з метою ухилення від контролю, про що засудженій особі під особистий підпис вручається пам’ятка за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку;
виносить постанову про визначення часових меж, протягом яких засуджена особа має перебувати за адресою місця проживання, зазначеною у рішенні суду (якщо такі часові межі не були зазначені в рішенні суду), за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку, з якою вона ознайомлюється під підпис;
визначає межі дозволеної зони, в яких засуджена особа може вільно пересуватися;
визначає та погоджує із засудженою особою дату та час облаштування додаткових технічних засобів, які підлягають встановленню за місцем проживання засудженої особи, та закріплення на його тілі електронного пристрою з урахуванням пункту 2 цього розділу.
2. Електронний засіб контролю та нагляду встановлюється протягом тридцяти днів з дня першого візиту засудженої особи до органу пробації, а у разі виявлення об’єктивних обставин - наступного робочого дня після їх усунення.
3. У погоджений час працівник органу пробації виїжджає за місцем проживання засудженої особи, встановлює додаткові технічні засоби для електронного моніторингу та закріплює на тілі засудженої особи електронний пристрій.
4. Працівник органу пробації за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (телефоном, текстовим повідомленням з використанням мобільного зв’язку) інформує моніторинговий центр про закріплення електронного пристрою, встановлення електронного засобу контролю та нагляду та переконується у відображенні сигналу електронного засобу контролю та нагляду.
5. Працівник моніторингового центру після активації електронного засобу контролю та нагляду формує засобами Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, відповідне повідомлення за формою, наведеною в додатку 4 до цього Порядку.
6. У випадку неможливості облаштування технічних засобів для здійснення електронного моніторингу за місцем проживання засудженої особи орган пробації за заявою засудженого, на якого покладено обов’язок використовувати електронний засіб контролю та нагляду і проживати за вказаною в рішенні суду адресою, звертається до суду з поданням про зміну визначеної в рішенні суду адреси місця відбування покарання.
7. Строк виконання обов’язку використовувати електронний засіб контролю та нагляду обчислюється з дня активації електронного пристрою та обчислюється календарно.
8. Роз’яснення правил користування електронним засобом контролю та закріплення електронного пристрою на тілі неповнолітньої засудженої особи здійснюється в присутності одного з батьків, а у разі їх відсутності - іншого законного представника.
9. Засуджена особа зобов’язана:
дбайливо ставитись до електронного засобу контролю та нагляду і не перешкоджати його функціонуванню;
дотримуватись встановлених меж, в яких дозволено вільно пересуватися;
проживати за вказаною в рішенні суду адресою;
у випадках виникнення технічних неполадок у роботі електронного засобу контролю та нагляду протягом 8 годин поінформувати орган пробації;
повернути органу пробації електронний засіб контролю та нагляду.
10. У разі виникнення об’єктивних обставин для зміни місця проживання засуджена особа звертається до органу пробації, де перебуває на обліку, із заявою про зміну визначеної в рішенні суду адреси місця відбування покарання. У заяві засуджена особа зазначає обставини, які викликали необхідність зміни місця проживання та за наявності долучає підтвердний документ.
Не пізніше наступного дня після отримання заяви орган пробації надсилає до органу пробації, розташованого за місцем проживання, зазначеним у заяві засудженої особи, запит про перевірку можливості проживання засудженої особи за новою адресою та встановлення додаткових технічних засобів для електронного моніторингу. Перевірка здійснюється протягом 3 робочих днів.
У разі підтвердження можливості проживання засудженої особи за новою адресою орган пробації звертається до суду з поданням про зміну визначеної в рішенні суду адреси місця відбування покарання.
IV. Забезпечення електронного моніторингу за місцезнаходженням засудженої особи та порядок здійснення контролю
1. З метою забезпечення електронного моніторингу виконання засудженою особою обов’язку використовувати електронний засіб контролю та нагляду в приміщенні Державної установи «Центр пробації» створюється моніторинговий центр, який обладнується персональним комп’ютером з відповідним програмним забезпеченням.
2. Основним завданням моніторингового центру є здійснення щоденного цілодобового спостереження за відображенням на персональному комп’ютері інформації про дотримання засудженою особою протягом строку виконання обов’язку використовувати електронний засіб контролю та нагляду.
У разі отримання сигналу про порушення (порушення встановлених меж, у яких засуджена особа може вільно пересуватися, зникнення сигналу тощо) працівник моніторингового центру негайно зв’язується із засудженою особою засобами зв’язку для з’ясування причин виникнення сигналу про порушення.
У разі якщо із засудженою особою не відбулося з’єднання протягом трьох спроб, працівник моніторингового центру забезпечує негайне внесення такої інформації до відповідної підсистеми Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, та повідомляє працівника органу пробації, який здійснює нагляд за засудженою особою, не пізніше наступного робочого дня після отримання такої інформації.
3. Працівник органу пробації після отримання відповідної інформації негайно:
викликає засуджену особу до органу пробації для надання пояснення;
у разі встановлення обставин, що свідчать про порушення засудженою особою покладеного на неї обов’язку використовувати електронний засіб контролю та нагляду і проживати за вказаною в рішенні суду адресою, фіксує факт порушення шляхом отримання письмового пояснення, а в разі відмови - складає довідку та вживає заходів реагування відповідно до статті 493 Кримінально-виконавчого кодексу України;
за потреби та з метою перевірки належного функціонування електронного засобу контролю та нагляду відвідує засуджену особу за місцем проживання.
Якщо засуджена особа створює перешкоди для доступу до електронних засобів контролю та нагляду за місцем свого проживання (для перевірки їх роботи або вилучення електронних пристроїв із місця проживання), працівник органу пробації може залучати до відвідування засудженої особи представників органу Національної поліції України в порядку, визначеному законодавством.
4. Контроль і нагляд за засудженою особою припиняється після відбуття нею строку виконання обов’язку, призначеного вироком суду. Якщо строк виконання обов’язку закінчується у вихідний або святковий день, контроль припиняється у передвихідний або передсвятковий день. Строк виконання обов’язку закінчується відповідного числа останнього місяця, а коли цей місяць не має відповідного числа - в останній день цього місяця.
Працівник органу пробації у день закінчення строку обов’язку використовувати електронний засіб контролю та нагляду і проживати за вказаною в рішенні суду адресою або за наявності підстав зняття засудженої особи з обліку зобов’язаний забезпечити зняття електронного пристрою із засудженої особи.
За допомогою технічних засобів електронних комунікацій (телефоном, текстовим повідомленням з використанням мобільного зв’язку) працівник органу пробації інформує моніторинговий центр про необхідність та причини деактивації електронного пристрою та вживає заходів щодо його зняття.
Працівник моніторингового центру після деактивації електронного засобу контролю та нагляду формує засобами Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, відповідне повідомлення за формою, наведеною в додатку 5 до цього Порядку.
Якщо документи, створені працівником органу пробації, надсилаються у формі електронного документа, на такий документ накладається його кваліфікований електронний підпис.
Додаток 1 |
ЗВІТ
щодо обліку видачі/прийняття електронних засобів контролю
___________________________________________________________________________
(найменування органу пробації)
№ | Дата активації електронного пристрою | Найменування, тип, марка, серійний номер електронного пристрою | Прізвище, | Прізвище | Дата деактивації електронного пристрою | Кількість днів використання електронного пристрою |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Додаток 2 |
ПАМ’ЯТКА
про роз’яснення засудженій особі правил користування та експлуатації електронним засобом контролю
Додаток 3 |
ПОСТАНОВА
про визначення часових меж, протягом яких засуджена особа має перебувати за адресою місця проживання, зазначеного у рішенні суду
Додаток 4 |
ПОВІДОМЛЕННЯ
щодо активації електронного пристрою
Додаток 5 |
ПОВІДОМЛЕННЯ
щодо деактивації електронного пристрою