open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Чинна

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

НАКАЗ

16.11.2023  № 1981


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 січня 2024 р.
за № 45/41390

Про затвердження Порядку проведення дореєстраційного сортовивчення

Відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про охорону прав на сорти рослин», пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог законодавства України, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок проведення дореєстраційного сортовивчення, що додається.

2. Департаменту аграрного розвитку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов’язків.

Міністр

М. Сольський

ПОГОДЖЕНО:


Перший заступник
Міністра цифрової трансформації України







О. Вискуб


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
16 листопада 2023 року № 1981


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 січня 2024 р.
за № 45/41390

ПОРЯДОК
проведення дореєстраційного сортовивчення

I. Загальні положення

1. Цей Порядок визначає процедуру проведення та використання результатів дореєстраційного сортовивчення (далі - ДСВ).

2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:

замовник - фізична або юридична особа, яка подала заявку до експертного закладу для проведення ДСВ;

дослідний зразок - зразок посадкового матеріалу, який надається для проведення ДСВ;

експерт сорту - службова особа (службові особи) експертного закладу, відповідальна (відповідальні) за проведення ДСВ;

електронна база даних - автоматизована інформаційна система експертного закладу в якій реєструються, вносяться та аналітично опрацьовуються результати польових та лабораторних досліджень ДСВ;

знеособлення - це метод здійснення утилізації дослідних зразків та врожаю отриманого з дослідних ділянок методами, що унеможливлюють подальше відтворення та використання.

Інші терміни, які використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про охорону прав на сорти рослин».

3. Цей Порядок поширюється на фізичних та юридичних осіб, які замовляють проведення досліджень ДСВ експертним закладом або безпосередньо замовником під контролем експертного закладу.

4. ДСВ проводиться за відповідними методиками, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони прав на сорти рослин (Компетентним органом).

Експертний заклад враховує дані ДСВ за один незалежний вегетаційний цикл як результати кваліфікаційної експертизи сорту, якщо таке ДСВ проведено експертним закладом або замовником під контролем експертного закладу.

ДСВ включає в себе комплекс досліджень з визначення критеріїв відмінності, однорідності та стабільності (далі - ВОС), а також показників придатності сорту для поширення в Україні (далі - ПСП).

ДСВ проводиться структурними підрозділами експертного закладу. Замовник може здійснювати ДСВ під контролем експертного закладу для визначення показників ПСП.

5. Результати ДСВ оформлюються відповідно до Порядку проведення кваліфікаційної експертизи сорту, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05 липня 2023 року № 1344, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 липня 2023 року за № 1244/40300, та реєструються, накопичуються і зберігаються в електронній базі даних експертного закладу.

6. Доступ третіх осіб до дослідних зразків та інформації щодо результатів ДСВ заборонений, якщо інше не передбачене законодавством.

II. Організація та умови проведення дореєстраційного сортовивчення

1. Замовник повідомляє експертний заклад про намір проведення досліджень ДСВ шляхом подачі заяви на проведення дореєстраційного сортовивчення за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (далі - Заява) в паперовій або електронній формі.

Заява в електронній формі подається засобами інформаційно-комунікаційних систем, визначеними експертним закладом, у разі наявності технічної можливості подання та за умови ідентифікації замовника або його представника з використанням кваліфікованого електронного підпису.

До запровадження технічної можливості, Заява в електронній формі подається на електронну пошту експертного закладу, із накладенням кваліфікованого електронного підпису замовника або його представника.

2. Заява подається замовником до експертного закладу для ботанічних таксонів озимого типу розвитку щороку до 20 липня, для ботанічних таксонів ярого типу розвитку щороку до 10 лютого.

3. Експертний заклад в 5-ти денний строк розглядає Заяву.

Експертний заклад для проведення ДСВ визначає експерта сорту.

4. Якщо замовник має намір провести дослідження ДСВ на визначення показників ПСП самостійно, експертний заклад перевіряє технологічні можливості замовника на предмет забезпечення проведення досліджень ДСВ за відповідними методиками, затвердженими Компетентним органом.

У разі підтвердження технологічних можливостей замовника щодо забезпечення проведення досліджень відповідно до прийнятих Компетентним органом методик, експертний заклад інформує замовника протягом десяти календарних днів про надання дозволу на проведення ДСВ замовником під контролем експертного закладу шляхом надсилання йому підтвердження на проведення дореєстраційного сортовивчення під контролем експертного закладу (далі - Підтвердження), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.

III. Постачання дослідних зразків для проведення дореєстраційного сортовивчення

1. Дослідний зразок для проведення ДСВ надається замовником експертному закладу у кількості (обсязі) з урахуванням строків, зазначених в пункті 2 розділу II цього Порядку з урахуванням відповідних методик.

2. Замовник забезпечує постачання дослідних зразків для проведення ДСВ на адреси структурних підрозділів, визначених експертним закладом. Замовник забезпечує наявність та відповідність дослідних зразків сорту для проведення досліджень під контролем експертного закладу.

3. Дослідний зразок, який надається експертному закладу для проведення польових досліджень ДСВ, має належати до певної категорії насіння та супроводжуватись етикеткою дослідного зразка сорту та актом приймання-передачі дослідних зразків сорту за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку. Один примірник етикетки має закріплюватись на зовнішній стороні упаковки з насінням, а другий примірник - вкладається безпосередньо в таку упаковку. Не допускається передача експертному закладу упаковки дослідного зразка, яка пошкоджена або порушена її цілісність.

4. Структурний підрозділ експертного закладу забезпечує приймання, реєстрацію, фасування та відправку дослідного зразка до визначених пунктів досліджень.

5. Експертний заклад є відповідальним за використання, зберігання, знеособлення дослідних зразків, що надійшли до структурних підрозділів експертного закладу, що проводять польові дослідження, та вносить відповідну інформацію в журнал надходження дослідних зразків для проведення ДСВ сортів рослин та в електронну базу даних.

IV. Проведення польових та лабораторних досліджень з дореєстраційного сортовивчення

1. Експерти сорту та інші працівники структурних підрозділів експертного закладу, що проводять дослідження дореєстраційного сортовивчення, забезпечують об’єктивність, достовірність, повноту, обґрунтованість звітної документації в ході проведення ДСВ.

2. Сорт включається експертним закладом до щорічної програми досліджень ДСВ озимого та ярого типу розвитку.

3. Експерт сорту повідомляє замовника щодо включення сорту до щорічної програми досліджень ДСВ.

4. Проведення досліджень ДСВ визначається експертним закладом відповідно до спеціалізації структурних підрозділів експертного закладу.

5. Відповідно до наданих звітів про результати ДСВ, отриманих від структурних підрозділів експертного закладу, експерт сорту здійснює аналітичне опрацювання та зведення загальних результатів.

6. Результати досліджень ДСВ можуть бути враховані експертним закладом як результати кваліфікаційної експертизи сорту, якщо під час проведення досліджень із ДСВ проводилися дослідження на ВОС та дослідження сорту на ПСП за відповідними методиками.

ДСВ на ВОС здійснюється виключно експертним закладом.

7. Експертний заклад надсилає замовнику в паперовій або електронній формі результати досліджень ДСВ з коментарями до них, у формі звіту про результати досліджень за формою, наведеною у додатку 4 до цього Порядку.

8. У разі врахування даних ДСВ як результатів кваліфікаційної експертизи, експертний заклад враховує отримані дані за один незалежний вегетаційний цикл як результати кваліфікаційної експертизи сорту на відповідність ВОС та/або ПСП.

V. Проведення дореєстраційного сортовивчення під контролем експертного закладу

1. Замовник може виконувати дослідження ДСВ щодо визначення показників ПСП самостійно під контролем експертного закладу.

2. Замовник повідомляє експертний заклад про намір самостійного проведення досліджень ДСВ.

3. Експертний заклад розглядає повідомлення та приймає рішення щодо можливості забезпечення замовником самостійного проведення досліджень. Експертний заклад направляє експерта сорту до місць досліджень з урахуванням строків, зазначених в пункті 2 розділу II цього Порядку, для встановлення можливості проведення досліджень замовником самостійно під контролем експертного закладу.

4. Експертний заклад здійснює науково-методичний супровід організації та проведення досліджень з ДСВ у замовника під контролем експертного закладу.

5. У разі надання експертним закладом дозволу виконувати ДСВ самостійно, експерт сорту здійснює контроль та нагляд за діями, які здійснюються в період проведення досліджень безпосередньо замовником, зокрема, шляхом відвідування місць досліджень щонайменше тричі за один вегетаційний період.

6. Результати досліджень під контролем експертного закладу, оформлюються експертом сорту у формі звіту про результати досліджень за формою, наведеною у додатку 4 до цього Порядку.

VI. Списання (бракування) польових дослідів під час проведення дореєстраційного сортовивчення

1. У разі виникнення обставин, які унеможливлюють отримання експертом сорту результатів польових дослідів під час проведення ДСВ відповідно до прийнятих Компетентним органом методик, такі польові досліди підлягають списанню (бракуванню).

2. Списання (бракування) польових дослідів під час проведення ДСВ здійснюється у відповідності до вимог, встановлених для списання (бракування) польових дослідів під час проведення кваліфікаційної експертизи сорту, на підставі Порядку проведення кваліфікаційної експертизи сорту, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05 липня 2023 року № 1344, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 липня 2023 року за № 1244/40300.

Директор Департаменту
аграрного розвитку



І. Віштак


Додаток 1
до Порядку проведення
дореєстраційного сортовивчення
(пункт 1 розділу II)

ЗАЯВА
на проведення дореєстраційного сортовивчення


Додаток 2
до Порядку проведення
дореєстраційного сортовивчення
(пункт 4 розділу II)

ПІДТВЕРДЖЕННЯ
на проведення дореєстраційного сортовивчення під контролем експертного закладу


Додаток 3
до Порядку проведення
дореєстраційного сортовивчення
(пункт 3 розділу III)

АКТ
приймання-передачі дослідних зразків сорту


Додаток 4
до Порядку проведення
дореєстраційного сортовивчення
(пункт 7 розділу IV)

ЗВІТ
про результати досліджень

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: