Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1
Відповідно до частини першої та другої статті 35 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), та з метою приведення у відповідність до законодавства форм первинної облікової документації з інфекційної захворюваності та інструкцій щодо їх заповнення, повноцінної оцінки епідемічної ситуації та вчасного реагування НАКАЗУЮ:
1. Внести до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1 «Про затвердження Форм первинної облікової документації з інфекційної, дерматовенерологічної, онкологічної захворюваності та інструкцій щодо їх заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560, такі зміни:
підпункт 1.1 викласти в такій редакції:
«1.1. Форму первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційну хворобу, харчове отруєння», що додається.»;
підпункт 1.2 викласти в такій редакції:
«1.2. Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційну хворобу, харчове отруєння», що додається;
після підпункту 1.2 доповнити підпунктами 1.3, 1.4 такого змісту:
«1.3. Форму первинної облікової документації № 058-1/о «Лабораторне сповіщення про виявлення лабораторних критеріїв інфекційної хвороби, отруєння» (додається);
1.4. Інструкцію щодо її заповнення форми первинної облікової документації № 058-1/о «Лабораторне сповіщення про виявлення лабораторних критеріїв інфекційної хвороби, отруєння» (додається).».
У зв’язку з цим підпункти 1.3-1.14 вважати відповідно підпунктами 1.5-1.16.
2) абзац перший пункту 4 викласти у такій редакції:
«4. Структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласним, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам центрів контролю та профілактики хвороб (обласним, міст Києва та Севастополя) та керівнику підрозділу Служби безпеки України, що забезпечує реалізацію функцій у сфері громадського здоров’я в Службі безпеки України:».
2. Внести зміни до форми первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560, виклавши її в новій редакції, що додається.
3. Внести зміни до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560, виклавши її в новій редакції, що додається.
4. Затвердити таку, що додається форму первинної облікової документації № 058-1/о «Лабораторне сповіщення про виявлення лабораторних критеріїв інфекційної хвороби, отруєння».
5. Затвердити таку, що додається Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації № 058-1/о «Лабораторне сповіщення про виявлення лабораторних критеріїв інфекційної хвороби, отруєння».
6. Внести зміни до форми первинної облікової документації № 060/о «Журнал обліку інфекційних захворювань», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560, виклавши її в новій редакції, що додається.
7. Внести зміни до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 060/о «Журнал обліку інфекційних захворювань», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 687/12561, виклавши її в новій редакції, що додається.
8. Внести зміну до пункту 18 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 089-1/о «Повідомлення про випадок захворювання на сифіліс, гонококову, хламідійну інфекцію, урогенітальний мікоплазмоз та трихомоніаз» затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 690/12564, виклавши його у такій редакції:
«18. Повідомлення заповнюється на кожне перше звернення пацієнта за медичною допомогою в даному календарному році з приводу хвороби, що передається переважно статевим шляхом. Повідомлення в 3-денний термін надсилається до районного (міського) дерматовенерологічного диспансеру, кабінету. Другий примірник надсилається до центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України відповідної адміністративно територіальної одиниці України, за місцем проживання пацієнта, протягом 24 годин з моменту встановлення діагнозу. Повідомлення реєструється лікарем в журналі із зазначенням дати встановлення діагнозу, дати відправлення Повідомлення і адреси, куди відправлено це повідомлення.».
9. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним (військовим) адміністраціям суб’єктам господарювання, які зареєстровані в установленому законодавством порядку та одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, забезпечити виконання цього наказу.
10. Департаменту громадського здоров’я (Олексію Даниленку) забезпечити:
1) в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України після здійснення державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
11. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України - головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.
12. Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ЕКСТРЕНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
про інфекційну хворобу, харчове отруєння
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ІНСТРУКЦІЯ
щодо заповнення форми первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційну хворобу, харчове отруєння»
1. Ця Інструкція визначає порядок заповнення форми первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційну хворобу, харчове отруєння» (далі - форма № 058/о).
1) заклади охорони здоров’я (далі - ЗОЗ):
незалежно від умов, за яких була виявлена інфекційна хвороба при зверненні в центри первинної медико-санітарної допомоги та їх підрозділи, при відвідуванні пацієнта лікарем загальної практики - сімейним лікарем (далі - сімейний лікар) вдома, профілактичному огляді;
ЗОЗ, що надають спеціалізовану медичну допомогу, за умови, коли діагноз інфекційної хвороби був установлений при наданні стаціонарної медичної допомоги хворому, коли пацієнт надійшов без направлення сімейного лікаря або діагноз інфекційної хвороби встановлено в соматичних відділеннях, відділеннях хірургічного профілю;
2) фізичні особи - підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики (далі - ФОП);
3) працівники інших медичних служб та підрозділи, закладів освіти, закладів оздоровлення та відпочинку, які в ході виконання своєї діяльності отримують інформацію про стан здоров’я особи;
4) установи судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров’я України.
3. На кожний випадок підозри на наявність випадку інфекційної хвороби відповідно до Переліку інфекційних хвороб, що підлягають реєстрації, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 30 липня 2020 року № 1726, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 30 грудня 2020 року за № 1333/35616, укусу, подряпання, ослинення тваринами, крім грипу та гострих інфекцій верхніх дихальних шляхів, заповнюється форма № 058/о, яка протягом 18 годин надсилається до центру контролю та профілактики хвороб МОЗ (далі - ЦКПХ) відповідної адміністративно-територіальної одиниці за місцем реєстрації хвороби.
4. Форма № 058/о заповнюється і на інші випадки інфекційних хвороб, якщо такі віднесені до інфекцій, що можуть мати міжнародне значення та вимагають негайного реагування.
5. Інформація про виявлення підозри на хвороби позначені ( має бути передана до ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці не пізніше ніж протягом 2 годин з часу виявлення, за допомогою засобів телефонного зв’язку, паперова копія передається (надсилається) протягом 18 год.
6. У верхньому лівому куті форми № 058/о вказується найменування міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, у сфері управління якого перебуває заклад, найменування та місцезнаходження (повна поштова адреса) закладу, відповідальні особи якого заповнили форму № 058/о та ідентифікаційний код з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).
7. У формі № 058/о обов’язково має бути вказана дата її заповнення.
8. У пункті 1 зазначається найменування закладу охорони здоров’я, на адресу якого направляється форма № 058/о - до ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
9. У пункті 2 зазначаються прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) пацієнта.
10. У пункті 3 зазначаються число, місяць та рік народження пацієнта.
11. У пункті 4 зазначається стать пацієнта.
12. У пункті 5 зазначається місце проживання пацієнта.
13. У пункті 6 зазначається номер контактного телефону пацієнта.
14. У пункті 7 зазначається місце роботи (посада), навчання, виховання пацієнта, адреса.
15. У пункті 8 зазначається діагноз та код відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я.
16. У пункті 9 зазначаються дати: початку хвороби, первинного звернення, останнього відвідування закладу освіти, роботи, смерті пацієнта.
17. У пункті 10 зазначається факт госпіталізації пацієнта, дата та місце госпіталізації, найменування закладу охорони здоров’я його адреса.
18. У пункті 11 зазначаються підстави для встановлення діагнозу: клінічно чи лабораторно (дата, метод та результати лабораторного обстеження, які проводилися з метою встановлення етіології хвороби чи харчового отруєння).
19. У пункті 12 зазначаються основні симптоми хвороби, на основі яких було встановлено діагноз.
20. У пункті 13 зазначається інформація про контакт з інфекційним хворим, вказується дата.
1) дата і час повідомлення до ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка повідомила та отримала повідомлення, номери контактних телефонів;
2) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та номер контактного телефону особи, яка заповнила повідомлення та її підпис;
3) реєстраційні номери із форми первинної облікової документації № 060/о «Журнал обліку інфекційних хвороб» закладу, який надав форму № 058/о та ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці, який отримав повідомлення;
4) підпис особи, яка отримала повідомлення.
22. У пункті 15 обов’язково відмічається хвороба, щодо якої безпосередньо надається форма № 058/о.
Харчові отруєння, які потенційно можуть бути спричинені збудниками інфекційних хвороб, до моменту отримання лабораторного підтвердження діагнозу відмічаються у рядку «Інше» пункту 15 та відповідний діагноз зазначається у пункті 8.
23. У пункт 16 «Інші додаткові відомості» за необхідності вноситься:
вакцинальний статус пацієнта (в разі реєстрації вакцинокерованої хвороби), дата, доза, серія, назва препарату;
у разі реєстрації харчового отруєння - назва закладу громадського харчування його адресу, інші обставини (назву продуктів харчування);
відомості про контактних осіб: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), вік, місце проживання, роботи, виховання чи навчання, телефон, вакцинальний статус (у разі реєстрації вакцинокерованої хвороби), результати лабораторного обстеження, медичного огляду та попередній діагноз.
24. Медичні працівники центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які виявили чи запідозрили інфекційну хворобу, у випадках невідкладної госпіталізації, повідомляють ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці по телефону про виявлення пацієнта і місце його госпіталізації. У випадку, якщо пацієнта залишено на амбулаторному лікуванні (вдома), форма № 058/о надається ЗОЗ, з сімейним лікарем якого пацієнтом укладено декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, ФОП або по місцю проживання пацієнта.
25. Медичні працівники ЗОЗ, які обслуговують працівників водного, залізничного та повітряного транспорту, заповнюють два примірники форми 058/о: один примірник надсилається до ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці, другий - до ЗОЗ за підпорядкованістю.
26. ЗОЗ центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку, захисту державного кордону, виконання кримінальних покарань, Державного управління справами, Служби безпеки України надсилають форму № 058/о до ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці лише на вільнонайманих працівників та членів сімей працівників цих закладів.
27. У разі зміни категорії випадку або зміни діагнозу ЗОЗ, ФОП, інші медичні служби, підрозділи та заклади, установи зобов’язані протягом 18 годин після зміни категорії випадку або зміни діагнозу надіслати нову форму 058/о до ЦКПХ відповідної адміністративно-територіальної одиниці, до якого було надіслано форму № 058/о, із зазначенням зміненої категорії, результатів лабораторних досліджень та інших даних, які стали підставою для зміни категорії випадку, а у випадку смерті пацієнта - заповнити нову форму № 058/о і протягом 18 годин після смерті пацієнта надіслати її із зазначенням дати встановлення смерті, діагнозу та результатів лабораторних досліджень.
28. Форму № 058/о має бути заповнено чітко та розбірливо. Виправлення помилок підтверджується підписом особи, яка заповнила форму № 058/о, із зазначенням дати внесення змін.