Деякі питання здійснення спеціального використання водних біоресурсів
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 765 від 28.06.2024
№ 1256 від 01.11.2024}
Відповідно до частин третьої, дев’ятої та десятої статті 24, частини третьої статті 27, частини другої статті 28 та частин третьої і сьомої статті 30 Закону України “Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок здійснення спеціального використання водних біоресурсів;
Типовий договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах);
Типовий договір на право здійснення дослідного вилову у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
датою запуску компонентів Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, що забезпечує укладення договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), видачу, відмову у видачі, переоформлення, анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову), ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності, оформлення квитанції обліку добутих (виловлених) водних біоресурсів та маркування знарядь лову засобами Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, є дата повідомлення на офіційному веб-сайті Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм про початок їх роботи;
журнал обліку прийнятих водних біоресурсів та журнал обліку вилучених водних біоресурсів передаються суб’єктами рибного господарства до територіального органу Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, який реалізує свої повноваження на території відповідної адміністративної територіальної одиниці, в межах якої здійснюється спеціальне використання водних біоресурсів, протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою.
{Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
21. Державному агентству з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм забезпечити:
1) протягом трьох місяців - внесення інформації (відомостей), що міститься в журналі обліку прийнятих водних біоресурсів та журналі обліку вилучених водних біоресурсів, внесеної до них з 1 січня 2024 р., до компонента Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства - журнал обліку рибогосподарської діяльності;
2) протягом місяця - внесення інформації (відомостей) про видані після 1 січня 2024 р. дозволи на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) відповідно до Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів, затвердженого цією постановою, до компонента Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства - дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову);
3) протягом місяця - внесення інформації (відомостей) про укладені після 1 січня 2024 р. договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) відповідно до Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів, затвердженого цією постановою, до компонента Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства - договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
{Постанову доповнено пунктом 21 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
ПОРЯДОК
здійснення спеціального використання водних біоресурсів
1. Цей Порядок визначає механізм:
встановлення лімітів спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та континентальному шельфі України (далі - рибогосподарські водні об’єкти (їх частини) для здійснення промислового рибальства та дослідного вилову та їх затвердження;
розподілу лімітів спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) для здійснення промислового рибальства та дослідного вилову на квоти добування (вилову);
спеціального використання водних біоресурсів, які перебувають в умовах природної волі (крім видів, занесених до Червоної книги України), у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах);
реалізації процедури продажу на аукціоні шляхом проведення електронних торгів права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), що укладаються для реалізації квот добування (вилову);
видачі, відмови у видачі, переоформлення, анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) (далі - дозвіл);
справляння плати за спеціальне використання водних біоресурсів.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
1) аукціон - спосіб відчуження лота, за яким переможцем стає учасник аукціону, який в ході електронних торгів в електронній торговій системі запропонував найвищу ціну реалізації лота;
2) бирка - уніфікований засіб маркування знарядь лову з ідентифікаційним номером, штрих-кодом і QR-кодом, що забезпечує їх облік та ідентифікацію;
{Підпункт 2 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
3) відповідальна особа за добування (вилов) водних біоресурсів - призначений суб’єктом рибного господарства, що здійснює спеціальне використання водних біоресурсів, працівник, відповідальний за добування (вилов) водних біоресурсів та внесення інформації до журналу обліку рибогосподарської діяльності;
{Підпункт 3 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
31) відповідальна особа за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності - призначений суб’єктом рибного господарства, що здійснює спеціальне використання водних біоресурсів, працівник, відповідальний за внесення інформації до журналу обліку рибогосподарської діяльності;
{Пункт 2 доповнено підпунктом 31 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
32) відповідальна особа за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті - призначений суб’єктом рибного господарства, що забезпечує облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті, працівник, відповідальний за приймання та облік водних біоресурсів, а також внесення інформації до журналу обліку рибогосподарської діяльності;
{Пункт 2 доповнено підпунктом 32 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
4) гарантійний внесок - сума коштів у розмірі, визначеному відповідно до цього Порядку, що вноситься заявником шляхом перерахування коштів на банківський рахунок оператора електронного майданчика для забезпечення виконання зобов’язання щодо участі в аукціоні та набуття статусу учасника аукціону;
5) електронний майданчик - підключений до центральної бази даних апаратно-програмний комплекс, що функціонує в Інтернеті та забезпечує заявникам, учасникам аукціону і організатору аукціону можливість користуватися сервісами такої системи з автоматичним обміном інформацією про процедури проведення аукціону;
6) журнал обліку рибогосподарської діяльності - компонент Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства (далі - Система), що забезпечує ведення обліку рибогосподарської діяльності та оформлення квитанції обліку добутих (виловлених) водних біоресурсів;
{Підпункт 6 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
{Підпункт 7 пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
8) закрита цінова пропозиція - сума коштів, сплата якої декларується учасником аукціону до проведення аукціону та подається в особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заявок на участь в аукціоні;
9) заявник - суб’єкт господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні;
10) знаряддя лову - пристосування, за допомогою якого здійснюється спеціальне використання водних біоресурсів. Залежно від способу застосування знаряддя лову поділяються на: активні - неводи, трали, драги, плавні сітки тощо та пасивні - ставні сітки, неводи, ятери тощо;
11) лот - право на укладення договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), що виставляється на аукціон та формується за результатами розподілу лімітів для здійснення промислового рибальства на квоти добування (вилову) засобами компонента Системи - договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах);
{Підпункт 11 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
111) маркування - встановлення суб’єктом рибного господарства бирок на знаряддя лову;
{Пункт 2 доповнено підпунктом 111 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
12) мінімальний крок аукціону - мінімальна надбавка у розмірі одного відсотка стартової ціни лота, на яку в ході аукціону може здійснюватися підвищення закритої цінової пропозиції/цінової пропозиції;
13) навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) - кількість, типи, розміри, технічні характеристики знарядь лову, а також кількість та характеристики риболовних суден, зареєстрованих в Судновій книзі України або Державному судновому реєстрі України, допустимих до застосування під час здійснення спеціального використання водних біоресурсів з урахуванням допустимої до застосування ними кількості знарядь лову, визначених правилами промислового рибальства;
14) науково-промислова рада - консультативно-дорадчий орган Держрибагентства з розгляду та розв’язання питань, пов’язаних з використанням рибогосподарських водних об’єктів (їх частин), охороною, відтворенням водних біоресурсів та раціональним їх використанням; розробленням наукових рекомендацій щодо розвитку рибогосподарської галузі, пропозицій щодо розроблення напрямів розвитку спеціального використання таких біоресурсів;
15) обсяг спеціального використання водних біоресурсів - обсяг добування (вилову) користувачами водних біоресурсів конкретних видів водних біоресурсів за певний проміжок часу, визначений у договорі на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) та договорі на право здійснення дослідного вилову у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах);
16) оголошення про проведення аукціону (далі - оголошення) - відомості та інформація, що містять дані про аукціон, які опубліковуються в електронній торговій системі та на веб-сайтах операторів електронних майданчиків;
17) оператор електронного майданчика (далі - оператор) - юридична особа, що має право використовувати електронний майданчик та діє відповідно до договору про використання електронної торгової системи, укладеного з адміністратором електронної торгової системи;
18) особистий кабінет - складова частина електронної торгової системи, що надається оператором, яка дає змогу Держрибагентству, заявнику та учаснику аукціону провадити діяльність в електронній торговій системі відповідно до цього Порядку;
19) попередня згода на очікування - надане оператору запевнення учасника аукціону в тому, що в разі внесення таким учасником другої за розміром закритої цінової пропозиції/цінової пропозиції він погоджується на очікування результатів аукціону та на отримання його гарантійного внеску відповідно до цього Порядку;
20) посвідчення рибалки - документ, виданий користувачем водних біоресурсів рибалці;
21) регулювання спеціального використання водних біоресурсів - визначення районів, строків промислу, типів і параметрів знарядь лову, способів добування (вилову) водних біоресурсів, порядку та умов установлення обмежень щодо добування (вилову) водних біоресурсів з рибогосподарських водних об’єктів (їх частин);
22) реєстраційний внесок - сума коштів у розмірі, передбаченому цим Порядком, що вноситься заявником як плата за реєстрацію заявки на участь в аукціоні на банківський рахунок оператора;
23) рибалка - особа, визначена користувачем водних біоресурсів, що безпосередньо здійснює добування (вилов) водних біоресурсів з рибогосподарського водного об’єкта (його частини), з якою користувач водних біоресурсів уклав трудовий або цивільно-правовий договір;
24) співвиконавець - користувач водних біоресурсів, силами, знаряддями лову та риболовними суднами якого здійснюється дослідний вилов за договором субпідряду для здійснення дослідного вилову;
25) стартова ціна лота - вартість лота, відображена в оголошенні, яка визначається відповідно до цього Порядку;
26) учасник аукціону (далі - учасник) - заявник, який виявив намір взяти участь в аукціоні, уклав договір з оператором, сплатив реєстраційний внесок та гарантійний внесок, пройшов процедуру реєстрації для участі в аукціоні, отримав відповідне підтвердження про реєстрацію та індивідуальний код учасника;
27) ціна реалізації лота - фактична сума коштів, за яку продано лот на аукціоні;
28) цінова пропозиція - запропонована учасником сума коштів, за яку учасник має намір придбати лот, що декларується учасником та подається в електронній торговій системі в ході проведення аукціону шляхом оновлення такої цінової пропозиції;
29) центральна база даних - сукупність технічних та програмних засобів у складі інтерфейсів програмування додатків, модулів аукціонів, допоміжних програмних сервісів та баз даних, що забезпечують можливість проведення аукціону в електронній формі та гарантують рівний доступ до інформації учасникам такого аукціону. Поточна версія програмного коду всіх складових центральної бази даних є відкритою та загальнодоступною.
Інші терміни, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів”, “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, “Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг”, “Про адміністративну процедуру” та в нормативно-правових актах, прийнятих відповідно до зазначених законів.
{Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
Встановлення лімітів спеціального використання водних біоресурсів
3. Ліміти спеціального використання водних біоресурсів (далі - ліміти) поділяються на:
1) ліміти для здійснення промислового рибальства;
2) ліміти для здійснення дослідного вилову.
4. Встановлення лімітів здійснюється щороку на наступний календарний рік стосовно кожного виду водних біоресурсів у відповідних рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
Встановлення лімітів здійснюється в натуральних величинах.
5. У разі коли спеціальне використання водних біоресурсів передбачає добування (вилов) кількох їх споріднених видів, встановлення лімітів може здійснюватися стосовно відповідної групи видів таких ресурсів.
Якщо певний вид водних біоресурсів мігрує в межах кількох рибогосподарських водних об’єктів (їх частин), встановлення лімітів здійснюється для сукупності таких об’єктів (їх частин).
6. Встановлення лімітів здійснюється на підставі науково-біологічних обґрунтувань, розроблених науковими установами, що належать до сфери управління Держрибагентства, науковими установами, що належать до сфери управління Національної академії наук або Національної академії аграрних наук, на замовлення Держрибагентства на конкурсних засадах відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору наукових, науково-технічних робіт, що плануються до виконання за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2018 р. № 739 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 74, ст. 2481).
7. Ліміти, а також рибогосподарські водні об’єкти (їх частини), у яких водні біоресурси можуть добуватися (виловлюватися), затверджуються Мінагрополітики.
8. Науково-біологічне обґрунтування щодо встановлення лімітів подається щороку до 15 серпня на розгляд Держрибагентства та повинне містити:
1) щодо встановлення лімітів для здійснення промислового рибальства:
перелік методик, використаних під час проведення оцінки запасів водних біоресурсів;
перелік видів водних біоресурсів, стосовно яких встановлюються ліміти, із зазначенням рибогосподарських водних об’єктів (їх частин), у яких такі водні біоресурси можуть добуватися (виловлюватися);
результати оцінки впливу біотичних, абіотичних та антропогенних чинників на біологічний стан водних біоресурсів;
обсяг добування (вилову) водних біоресурсів за попередні п’ять років у відповідному рибогосподарському водному об’єкті (його частині);
дані про стан запасів водних біоресурсів, обсяг встановлених на їх основі лімітів;
пропозиції стосовно здійснення рибницьких, меліоративних та інших заходів щодо поліпшення середовища перебування водних біоресурсів, відновлення чисельності та оптимізації видового складу;
дані про навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину);
2) щодо встановлення лімітів для здійснення дослідного вилову:
обсяги добування (вилову) водних біоресурсів для здійснення дослідного вилову за видами такого вилову;
перелік видів водних біоресурсів, стосовно яких встановлюються ліміти, із зазначенням рибогосподарських водних об’єктів (їх частин), у яких такі водні біоресурси планується добувати (виловлювати).
Для підготовки науково-біологічного обґрунтування в частині встановлення лімітів для здійснення дослідного вилову наукові установи подають Держрибагентству до 1 серпня заяву про здійснення спеціального використання водних біоресурсів для дослідного вилову та наукове обґрунтування визначення видів та обсягів водних біоресурсів, які необхідні для здійснення дослідного вилову (далі - наукове обґрунтування обсягів).
повне і скорочене найменування наукової установи, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, контактний номер телефону;
назва рибогосподарського водного об’єкта (його частини), в якому планується здійснювати спеціальне використання водних біоресурсів для дослідного вилову;
перелік видів та обґрунтовані обсяги добування (вилову) водних біоресурсів, спеціальне використання яких планується здійснювати для дослідного вилову.
Наукове обґрунтування обсягів повинне містити інформацію про:
завдання, для виконання яких здійснюватиметься дослідний вилов;
розрахунок необхідних обсягів добування (вилову) водних біоресурсів для здійснення дослідного вилову;
назви, характеристики знарядь лову, риболовні судна та їх кількість для здійснення дослідного вилову.
Держрибагентство здійснює розгляд заяв про здійснення спеціального використання водних біоресурсів для дослідного вилову та наукових обґрунтувань обсягів та задовольняє або відмовляє в їх задоволенні.
Підставами для відмови у задоволенні заяви про здійснення спеціального використання водних біоресурсів для дослідного вилову або наукового обґрунтування обсягів є:
подання неповного пакета документів;
У разі задоволення заяви про здійснення спеціального використання водних біоресурсів для дослідного вилову та наукового обґрунтування обсягів Держрибагентство надсилає їх науковій установі, яка здійснює розроблення науково-біологічних обґрунтувань щодо встановлення лімітів для здійснення дослідного вилову.
Обсяг лімітів для здійснення дослідного вилову не може перевищувати 5 відсотків загального обсягу встановлених лімітів.
У разі зазначення в заявах про здійснення спеціального використання водних біоресурсів для дослідного вилову обґрунтованих обсягів добування (вилову) водних біоресурсів, які перевищують 5 відсотків загально встановлених лімітів, такі обсяги зменшуються пропорційно обґрунтованим обсягам добування (вилову) водних біоресурсів, що зазначені в кожній поданій заяві, але не більше 5 відсотків загально встановлених лімітів.
9. Держрибагентство узагальнює наукові обґрунтування обсягів і подає їх разом з проектом лімітів до 15 вересня поточного року на розгляд Мінагрополітики, яке затверджує ліміти протягом 15 календарних днів з дня надходження зазначених матеріалів.
Розподіл лімітів на квоти добування (вилову)
10. Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється користувачами водних біоресурсів на підставі договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (далі - договір на право здійснення промислу) та/або договору на право здійснення дослідного вилову у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (далі - договір на право здійснення дослідного вилову), які укладаються для реалізації права суб’єктів рибного господарства на здійснення промислового рибальства та/або дослідного вилову, дозволу (для здійснення промислового рибальства або дослідного вилову).
11. Розподіл лімітів на квоти добування (вилову), а також встановлення навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) здійснюється Держрибагентством.
12. Розподіл лімітів для здійснення дослідного вилову на квоти добування (вилову), а також встановлення навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) здійснюється Держрибагентством на підставі поданих суб’єктом рибного господарства заяв про здійснення спеціального використання водних біоресурсів для дослідного вилову під час встановлення лімітів.
Квоти добування (вилову) включаються до проекту договору на право здійснення промислу.
Розподіл лімітів для здійснення промислового рибальства на квоти добування (вилову) здійснюється з урахуванням співвідношення середньостатистичного обсягу добутих (виловлених) водних біоресурсів користувачами водних біоресурсів у попередньому календарному році на відповідному рибогосподарському водному об’єкті (його частині) кількості таких користувачів водних біоресурсів та допустимого обсягу спеціального використання водних біоресурсів на відповідний календарний рік, визначеного відповідно до науково-біологічного обґрунтування щодо встановлення лімітів, а також співвідношення такого обсягу та навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину). Кількість користувачів водних біоресурсів під час розподілу лімітів для здійснення промислового рибальства на квоти добування (вилову) встановлюється Держрибагентством з урахуванням статистичних даних щодо добування (вилову), наявних у Держрибагентства за кожним рибогосподарським водним об’єктом (його частиною) окремо, але не більше коефіцієнта 1,4 кількості користувачів водних біоресурсів, які здійснювали спеціальне використання водних біоресурсів у попередньому календарному році.
13. Розподіл квот добування (вилову), а також встановлення навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) здійснюється шляхом включення їх до проектів договорів на право здійснення промислу та проектів договорів на право здійснення дослідного вилову.
Проекту договору на право здійснення промислу присвоюється реєстраційний номер, що відповідає номеру лота, сформованого засобами компонента Системи - договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (далі - компонент Системи - договір на право здійснення промислу).
{Пункт 13 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
14. Проекти договорів на право здійснення промислу реалізуються на аукціоні.
15. Проекти договорів на право здійснення дослідного вилову укладаються Держрибагентством протягом 30 календарних днів з дня затвердження Мінагрополітики квот добування (вилову).
16. Договір на право здійснення дослідного вилову укладається на строк, що не перевищує один календарний рік, але не довше ніж до 31 грудня року, в якому здійснюватиметься спеціальне використання водних біоресурсів відповідно до умов такого договору.
{Пункт 16 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
17. У разі розірвання договору на право здійснення промислу або договору на право здійснення дослідного вилову з підстави, коли суб’єкт рибного господарства не розпочав спеціальне використання водних біоресурсів, включених до договору на право здійснення промислу або договору на право здійснення дослідного вилову, протягом трьох місяців з дня набрання чинності таким договором перерозподіл видів та/або обсягів водних біоресурсів, навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину), які були включені до такого договору та не використані суб’єктом рибного господарства під час здійснення спеціального використання водних біоресурсів, здійснюється за процедурою, визначеною пунктами 11-14 цього Порядку.
У разі розірвання договору на право здійснення промислу суб’єкт рибного господарства зобов’язаний здійснити оплату ціни реалізації лота в повному обсязі протягом десяти робочих днів з дня розірвання договору на право здійснення промислу.
18. Вимагати від суб’єктів рибного господарства подання інших документів, не передбачених цим Порядком, забороняється.
Обмеження щодо навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) під час спеціального використання водних біоресурсів
19. З метою регулювання спеціального використання водних біоресурсів, збереження водних біоресурсів та забезпечення їх раціонального використання, попередження негативного впливу промислового рибальства на умови навколишнього природного середовища у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) можуть встановлюватися обмеження щодо навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) під час спеціального використання водних біоресурсів.
Обмеження щодо навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) під час спеціального використання водних біоресурсів встановлюються з урахуванням рішень науково-промислової ради Держрибагентства, прийнятих на підставі науково-біологічних обґрунтувань, поданих науковими установами, що належать до сфер управління Держрибагентства, Національної академії аграрних наук або Національної академії наук.
Обмеження щодо навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) під час спеціального використання водних біоресурсів встановлюються відповідно до законодавства у правилах рибальства та/або режимах промислу, що затверджуються Мінагрополітики для кожного рибогосподарського водного об’єкта (його частини).
Спеціальне використання водних біоресурсів
20. Для отримання дозволу (для здійснення промислового рибальства або дослідного вилову) та здійснення спеціального використання водних біоресурсів суб’єкт рибного господарства щороку зобов’язаний задекларувати право на промислове рибальство та/або дослідний вилов.
21. Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється з дотриманням правил рибальства та режимів промислу.
Під час здійснення промислового рибальства забороняється:
{Пункт 21 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
використання риболовних суден, включених до іншого діючого дозволу (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову);
{Пункт 21 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
використання риболовних суден понад установлену договором на право здійснення промислу або договором на право здійснення дослідного вилову допустиму кількість риболовних суден;
{Пункт 21 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
використання знарядь лову під час здійснення промислового рибальства, які не відповідають правилам рибальства та режиму промислу.
{Пункт 21 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
У разі відсутності відповідального за добування (вилов) водних біоресурсів добування (вилов) водних біоресурсів забороняється.
{Пункт 21 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
22. У разі коли спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється у рибогосподарському водному об’єкті (його частині), що розміщений у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, користувачі водних біоресурсів повинні здійснювати спеціальне використання таких біоресурсів з дотриманням вимог режимів територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
23. У разі коли суб’єкт рибного господарства, який планує здійснювати спеціальне використання водних біоресурсів для дослідного вилову, не може власними силами здійснити добування (вилов) водних біоресурсів, допускається залучення до таких заходів співвиконавців.
24. Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється за умови наявності в Системі інформації (відомостей) про виданий дозвіл та укладений договір на право здійснення промислу, внесення відповідно до вимог цього Порядку інформації (відомостей) у журнал обліку рибогосподарської діяльності та за наявності на безпосередньому місці добування (вилову):
документів, що посвідчують особу, а також за наявності посвідчень рибалки (крім членів екіпажів суден, зареєстрованих у Державному судновому реєстрі України);
договору на право здійснення дослідного вилову, в тому числі договору про спільне виконання робіт з дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) у разі його укладення, або копій таких договорів (у разі здійснення дослідного вилову).
{Пункт 24 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
25. Знаряддя лову, що використовуються суб’єктом рибного господарства на підставі дозволу, підлягають маркуванню.
Забороняється здійснювати спеціальне використання водних біоресурсів із використанням знарядь лову, які не марковані відповідно до вимог цього Порядку.
До компонента Системи - маркування знарядь лову (далі - компонент Системи - маркування) вноситься інформація про:
результати розподілу ідентифікаційних номерів бирок та передачі бирок Держрибагентством територіальним органам Держрибагентства (ідентифікаційні номери бирок, номер та дата наказу про розподіл ідентифікаційних номерів бирок, номер та дата акта приймання-передачі бирок для маркування знарядь лову);
результати розподілу ідентифікаційних номерів бирок та передачі бирок територіальними органами Держрибагентства суб’єктам рибного господарства (ідентифікаційні номери бирок, номер та дата наказу про розподіл ідентифікаційних номерів бирок, номер та дата акта приймання-передачі бирок).
Розподіл ідентифікаційних номерів бирок здійснюється в автоматичному режимі з використанням засобів компонента Системи - маркування.
{Пункт 25 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
26. Опис бирки та способи маркування бирками наведено у додатку 2. Зразок бирки визначається Держрибагентством.
{Пункт 26 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
27. Держрибагентство щороку розподіляє ідентифікаційні номери бирок між територіальними органами Держрибагентства у кількісному співвідношенні відповідно до навантаження на рибогосподарські водні об’єкти (їх частини), встановлені на відповідний рік, інформація про які вноситься до компонента Системи - маркування.
Розподіл ідентифікаційних номерів бирок між суб’єктами рибного господарства здійснюється Держрибагентством із використанням засобів компонента Системи - маркування відповідно до поданої заяви на одержання дозволу з урахуванням інформації (відомостей), зазначеної в уточнюючій декларації на промислове рибальство за кожним укладеним договором на право здійснення промислу або в декларації на дослідний вилов, та/або уточнюючій декларації на дослідний вилов за кожним укладеним договором на право здійснення дослідного вилову.
Передача бирок суб’єктові рибного господарства здійснюється територіальним органом Держрибагентства безоплатно не пізніше двох робочих днів після одержання ним дозволу (зокрема переоформленого дозволу на підставі зміни інформації (відомостей) про ідентифікаційні номери бирок для маркування знарядь лову) на підставі акта приймання-передачі, складеного в електронній формі засобами компонента
Системи - маркування.
В акті приймання-передачі зазначається інформація (відомості) про:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та посаду особи територіального органу Держрибагентства, що передає бирки;
отримувача бирки (для юридичної особи: повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті) та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі наявності);
ідентифікаційний номер бирки для кожного знаряддя лову із зазначенням його назви та у разі наявності параметрів (довжина (метрів), висота (метрів), крок вічка (міліметрів);
загальну кількість переданих бирок;
дату та номер дозволу, на підставі якого видаються бирки.
На акт приймання-передачі накладаються електронні підписи посадової особи територіального органу Держрибагентства та суб’єкта рибного господарства, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Суб’єкт рибного господарства може отримати акт приймання-передачі у паперовій формі, роздрукований з використанням засобів компонента Системи - маркування (за наявності технічної можливості), який має однакову юридичну силу з таким актом приймання-передачі в електронній формі.
{Пункт 27 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
28. Право на використання бирок суб’єктами рибного господарства виникає з дати підписання акта приймання-передачі посадовою особою територіального органу Держрибагентства та суб’єктом рибного господарства і діє до 31 грудня року, в якому отримані бирки.
Суб’єкти рибного господарства втрачають право на використання бирок з дня:
припинення договору на право здійснення промислу або договору на право здійснення дослідного вилову;
повідомлення про втрату або пошкодження бирки;
повідомлення про втрату знаряддя лову, яке марковане биркою.
Держрибагентство протягом 24 годин з дня припинення договору або анулювання дозволу, або отримання повідомлення про втрату або пошкодження бирки, втрати знаряддя лову, яке марковане биркою, вносить інформацію до компонента Системи - маркування про скасування дії відповідної бирки.
У разі заміни втраченої або пошкодженої бирки територіальний орган Держрибагентства видає нову бирку суб’єкту рибного господарства відповідно до вимог цього Порядку.
{Пункт 28 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
29. Бирка може бути замінена у разі:
втрати знаряддя лову, яке марковане биркою.
Для заміни бирки суб’єкт рибного господарства подає заяву про переоформлення дозволу відповідно до цього Порядку.
У разі втрати бирки або знаряддя лову, яке марковане биркою, відповідальна особа за добування (вилов) водних біоресурсів здійснює заходи для його пошуку.
Про втрату або пошкодження бирки, втрату або пошкодження знаряддя лову, яке марковане биркою, суб’єкт рибного господарства або відповідальна особа за добування (вилов) водних біоресурсів протягом 24 годин з моменту настання таких обставин повідомляє Держрибагентство з використанням компонента Системи - маркування із зазначенням інформації (відомостей) про:
суб’єкта рибного господарства (для юридичної особи: повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); адреса для листування, адреса електронної пошти, номер телефону);
дату та номер дозволу, який містить ідентифікаційний номер втраченої або пошкодженої бирки, втраченого або пошкодженого знаряддя лову;
ідентифікаційний номер бирки, яка підлягає заміні;
кожне риболовне судно, зареєстроване (власне) або тимчасово зареєстроване (орендоване (зафрахтоване) у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України (із зазначенням відомостей щодо потужності двигуна (кВт/кінських сил), назви/бортового реєстраційного номера; ідентифікаційного номера ІМО (у разі присвоєння), яким дозволено здійснювати промислове рибальство; міжнародного радіопозивного (за наявності); місця базування риболовного судна/назви порту (у разі коли бирку або знаряддя лову, марковане биркою, втрачено під час здійснення спеціального використання водних біоресурсів з використанням риболовних суден);
дату та час втрати або пошкодження бирки, втрати або пошкодження знаряддя лову, яке марковане биркою;
місце втрати бирки або знаряддя лову, яке марковане биркою (назва рибогосподарського водного об’єкта та орієнтовні точки координат або адреса (за наявності);
опис вжитих заходів до пошуку втраченої бирки або знаряддя лову, яке марковане биркою, або опис обставин, за яких було пошкоджено бирку.
На повідомлення накладається електронний підпис суб’єкта рибного господарства або відповідальної особи за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальної особи за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
{Пункт 29 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
30. Журнал обліку рибогосподарської діяльності ведеться:
суб’єктом рибного господарства, що провадить рибогосподарську діяльність, пов’язану із спеціальним використанням водних біоресурсів, за кожним одержаним ним дозволом (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) та відповідальною особою за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальною особою за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності;
суб’єктом рибного господарства, що провадить рибогосподарську діяльність, пов’язану із забезпеченням обліку водних біоресурсів на рибоприймальному пункті, та призначеною ним відповідальною особою за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті.
До журналу обліку рибогосподарської діяльності інформація (відомості) вноситься римськими та арабськими цифрами, українською мовою, за винятком даних, що потребують використання літер латинської абетки та спеціальних символів (стосовно зазначення назви виду водних біоресурсів, назви та реєстраційного (ідентифікаційного) номера риболовного судна тощо).
{Пункт 30 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
31. Суб’єкт рибного господарства, що здійснює спеціальне використання водних біоресурсів, вносить до журналу обліку рибогосподарської діяльності інформацію про:
1) суб’єкта рибного господарства, що здійснює спеціальне використання водних біоресурсів (для юридичної особи: повне найменування, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
2) співвиконавця у разі здійснення дослідного вилову (за наявності): (для юридичної особи: повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
3) відповідальну особу за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальну особу за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті) із зазначенням назви/бортового реєстраційного номера, ідентифікаційного номера ІМО (у разі присвоєння), міжнародного радіопозивного (за наявності) риболовного судна, що використовується такою особою для здійснення спеціального використання водних біоресурсів відповідно до одержаного дозволу із зазначенням його дати видачі та номера.
{Пункт 31 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
311. Відповідальна особа за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальна особа за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності вносить до журналу обліку рибогосподарської діяльності інформацію про:
1) назву рибогосподарського водного об’єкта (його частини), на якому провадиться рибогосподарська діяльність;
2) номер та дату видачі дозволу;
3) вид спеціального використання водних біоресурсів (промислове рибальство або дослідний вилов);
4) риболовне судно та знаряддя лову, що використовується під час провадження рибогосподарської діяльності:
зареєстроване (власне) або тимчасово зареєстроване (орендоване (зафрахтоване) у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України (із зазначенням відомостей щодо потужності двигуна (кВт/кінських сил), назви/бортового реєстраційного номера; ідентифікаційного номера ІМО (у разі присвоєння), яким дозволено здійснювати промислове рибальство; міжнародний радіопозивний (за наявності);
найменування та параметри (довжина (метрів), висота (метрів), крок вічка (міліметрів) (за наявності) знаряддя лову та ідентифікаційні номери бирок (інформація (відомості) вноситься перед початком здійснення спеціального використання водних біоресурсів);
5) дії з риболовним судном та знаряддями лову:
дату, час та місце (адреса місця базування риболовного судна) виходу риболовного судна на рибогосподарський водний об’єкт з метою здійснення спеціального використання водних біоресурсів;
початок пошуку в рибогосподарському водному об’єкті (його частині) водних біоресурсів (інформація (відомості) вносяться перед початком здійснення такої дії);
закінчення пошуку в рибогосподарському водному об’єкті (його частині) водних біоресурсів (інформація (відомості) вносяться у момент завершення такої дії);
дату, час та координати місця початку застосування активного знаряддя лову та ідентифікаційний номер бирки (інформація (відомості) вносяться перед початком здійснення такої дії);
дату, час та координати місця постановки пасивного знаряддя лову та ідентифікаційний номер бирки (інформація (відомості) вносяться перед початком здійснення такої дії);
дату, час та координати місця перевірки знаряддя лову (інформація (відомості) вносяться перед початком здійснення такої дії);
дату, час та координати місця вибірки активного знаряддя лову або зняття пасивного знаряддя лову;
виявлення прилову молоді водних біоресурсів понад установлену норму;
наявність добутих (виловлених) водних біоресурсів, які занесені до Червоної книги України (назва водних біоресурсів);
дату та час початку руху риболовного судна для вивантаження добутих (виловлених) водних біоресурсів на рибоприймальний пункт;
дату та час повернення риболовного судна до місця вивантаження (берега);
дату та час повернення риболовного судна до місця базування з відміткою про відсутність добутих (виловлених) водних біоресурсів;
6) дії на рибоприймальному пункті (облік добутих (виловлених) водних біоресурсів):
дату, час та місце вивантаження добутих (виловлених) водних біоресурсів на рибоприймальному пункті водних біоресурсів (реєстраційний номер експлуатаційного дозволу або особистий реєстраційний номер потужності оператора ринку, місце розташування потужності або місце обліку водних біоресурсів (місце розташування) у разі здійснення дослідного вилову за умови, коли на рибогосподарському водному об’єкті відсутній рибоприймальний пункт);
назву виду добутих (виловлених) водних біоресурсів та їх обсяг добування (вилову) (кілограмів);
назву виду водних біоресурсів - прилову молоді водних біоресурсів понад установлену норму та їх обсяг добування (вилову) (кілограмів);
відповідальну особу за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальну особу за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), що передала водні біоресурси відповідальній особі на рибоприймальному пункті.
Інформація (відомості), зазначена в абзацах третьому - п’ятому підпункту 6 цього пункту, вноситься до журналу обліку рибогосподарської діяльності не пізніше двох годин з моменту внесення до журналу обліку рибогосподарської діяльності інформації (відомостей), визначеної в абзаці другому підпункту 6 цього пункту із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
{Порядок доповнено пунктом 311 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
312. Суб’єкт рибного господарства, що забезпечує ведення обліку водних біоресурсів на рибоприймальному пункті, до журналу обліку рибогосподарської діяльності вносить інформацію про:
1) суб’єкта рибного господарства, що забезпечує ведення обліку водних біоресурсів на рибоприймальному пункті (для юридичної особи: повне найменування, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
у разі наявності експлуатаційного дозволу - реєстраційний номер експлуатаційного дозволу, адреса потужності, яка перебуває в управлінні оператора ринку;
у разі наявності відомостей про потужності операторів ринку, які не потребують отримання експлуатаційного дозволу, - особистий реєстраційний номер потужності в Державному реєстрі потужностей операторів ринку, адреса потужності;
3) відповідальну особу за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті).
{Порядок доповнено пунктом 312 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
313. Відповідальна особа за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті вносить до журналу обліку рибогосподарської діяльності інформацію про:
1) назву виду добутих (виловлених) водних біоресурсів та їх обсяг добування (вилову) (кілограмів), прийнятих від відповідальної особи за добування (вилов) водних біоресурсів на рибоприймальний пункт;
2) назву виду водних біоресурсів - прилову молоді водних біоресурсів понад установлену норму та їх обсяг добування (вилову) (кілограмів), прийнятих від відповідальної особи за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальної особи за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності на рибоприймальний пункт;
3) відповідальну особу за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальну особу за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), що передала водні біоресурси відповідальній особі за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті;
4) відповідальну особу за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), що прийняла добуті (виловлені) водні біоресурси, від відповідальної особи за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальної особи за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності.
Зазначена в цьому пункті інформація (відомості) вноситься до журналу обліку рибогосподарської діяльності не пізніше двох годин з моменту вивантаження добутих (виловлених) водних біоресурсів на рибоприймальний пункт із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
{Порядок доповнено пунктом 313 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
314. Підтвердженням факту обліку добутих (виловлених) водних біоресурсів та приймання-передачі водних біоресурсів до рибоприймального пункту є формування засобами компонента Системи - журнал обліку рибогосподарської діяльності квитанції обліку добутих (виловлених) водних біоресурсів, до якої вноситься інформація (відомості) про:
1) номер та дату оформлення квитанції;
2) суб’єкта рибного господарства (для юридичної особи: повне найменування, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті);
3) рибоприймальний пункт (у разі наявності експлуатаційного дозволу - реєстраційний номер експлуатаційного дозволу; в разі наявності відомостей про потужності операторів ринку, які не потребують отримання експлуатаційного дозволу, - особистий реєстраційний номер потужності в Державному реєстрі потужностей операторів ринку);
4) відповідальну особу за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальну особу за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті);
5) відповідальну особу за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті);
6) назву рибогосподарського водного об’єкта (його частини);
7) назву виду добутих (виловлених) водних біоресурсів;
8) обсяги добутих (виловлених) водних біоресурсів (кілограмів).
Інформація (відомості) про оформлену квитанцію обліку добутих (виловлених) водних біоресурсів (дата та номер оформлення) відображається в журналі обліку рибогосподарської діяльності.
На квитанцію обліку добутих (виловлених) водних біоресурсів накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, відповідальної особи за приймання та облік водних біоресурсів на рибоприймальному пункті, відповідальної особи за добування (вилов) водних біоресурсів або відповідальної особи за ведення журналу обліку рибогосподарської діяльності.
{Порядок доповнено пунктом 314 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
32. У разі використання окремих зразків водних біоресурсів для проведення біологічних аналізів та інших досліджень такі зразки підлягають знищенню та списанню згідно з актом, що оформлюється у довільній формі.
Акт складається комісією з трьох осіб. До складу такої комісії входять представники користувача водних біоресурсів та співвиконавця (у разі наявності).
{Розділ “Звіт про обсяги добування (вилову) водних біоресурсів” виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
Проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право здійснення промислу шляхом електронних торгів
35. Порядок функціонування електронної торгової системи для підготовки та проведення аукціонів визначається адміністратором електронної торгової системи у Регламенті роботи електронної торгової системи.
Адміністратором електронної торгової системи (далі - адміністратор) є акціонерне товариство “ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ”, відповідальне за забезпечення функціонування електронної торгової системи.
Електронна торгова система забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронній формі, необхідними для проведення аукціону, за допомогою інформаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікацій.
36. Організатором аукціону (далі - організатор) є Держрибагентство.
Оператор забезпечує організатору, заявнику та учасникам технічну можливість доступу до електронної торгової системи.
37. Сформовані відповідно до наказу організатора проекти договорів на право здійснення промислу, право на які буде набуто з дня їх укладення, включаються до лота.
38. Організатор самостійно та безоплатно через електронний майданчик, що підключений до центральної бази даних, оприлюднює в електронній торговій системі оголошення не пізніше ніж за сім робочих днів до дати проведення аукціону.
39. В оголошенні визначаються умови продажу лота, що повинні містити інформацію про:
дату аукціону, кінцевий строк прийняття заяв про участь в аукціоні з урахуванням особливостей, передбачених Регламентом роботи електронної торгової системи;
лот, зокрема види та обсяги водних біоресурсів, щодо яких здійснюватиметься спеціальне використання відповідно до розподілених квот добування (вилову), які включені до договору на право здійснення промислу, навантаження на рибогосподарський водний об’єкт (його частину) під час здійснення спеціального використання водних біоресурсів;
розмір гарантійного внеску та реєстраційного внеску;
реквізити рахунків, найменування територіального органу Казначейства, його місцезнаходження та номери рахунків у національній валюті, відкритих для проведення розрахунків переможцями за придбаний лот;
вимоги організатора до заявника;
іншу додаткову інформацію, визначену організатором або особливостями роботи електронної торгової системи, визначеними Регламентом роботи електронної торгової системи.
Одне оголошення містить інформацію тільки про один лот.
40. Заявник повинен відповідати таким вимогам:
задекларувати право на промислове рибальство відповідно до статті 271 Закону України “Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів”;
не мати заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи;
не перебувати у процесі банкрутства (неплатоспроможності) або у процесі припинення;
не мати станом на день подання заявки несплачених штрафних санкцій або невідшкодованої шкоди, завданої рибному господарству за попередній календарний рік відповідно до рішення суду, яке набрало законної сили;
до заявника не були застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції”.
Не можуть бути учасниками аукціону:
громадяни Російської Федерації, крім тих, що проживають на території України на законних підставах;
суб’єкти рибного господарства, які володіють правом на спеціальне використання більш як 14 відсотків встановленого обсягу лімітів для здійснення промислового рибальства у відповідному рибогосподарському водному об’єкті (його частині) з урахуванням пов’язаних з ним осіб у значенні, наведеному в підпункті 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України;
юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації;
юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, крім тих, що проживають на території України на законних підставах, або юридична особа, утворена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації.
41. Стартова ціна лота складається із суми цін кожного виду водних біоресурсів та обсягів спеціального використання водних біоресурсів, включених до лота, вартість яких обчислюється за такою формулою:
Рп - розмір плати за спеціальне використання виду водного біоресурсу, включеного до квоти, встановлений згідно з додатком 1;
К - квота добування (вилову), затверджена Мінагрополітики.
42. Гарантійний внесок встановлюється організатором у розмірі 20 відсотків стартової ціни лота, але не менше розміру шести мінімальних заробітних плат, встановленого законодавством на день оприлюднення оголошення.
43. Реєстраційний внесок за участь в аукціоні визначається у такому розмірі:
у разі коли стартова ціна лота становить менше ніж 20 тис. гривень, - один неоподатковуваний мінімум доходів громадян;
у разі коли стартова ціна лота становить від 20 тис. гривень до 49,99 тис. гривень, - сім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
у разі коли стартова ціна лота становить від 50 тис. гривень до 199,99 тис. гривень, - 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
у разі коли стартова ціна лота становить від 200 тис. гривень до 1000 тис. гривень включно, - 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
у разі коли стартова ціна лота становить більше ніж 1000 тис. гривень, - 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Поданий учасником реєстраційний внесок не повертається, крім випадків відміни аукціону відповідно до цього Порядку.
44. Після оприлюднення оголошення заявники сплачують гарантійний внесок, реєстраційний внесок на банківський рахунок оператора та подають заявку про участь в аукціоні через свій особистий кабінет в електронній торговій системі для реєстрації як учасника.
Заявка про участь в аукціоні повинна містити закриту цінову пропозицію, яка не може бути меншою за стартову ціну лота. Заявка подається заявником через особистий кабінет в електронній формі разом з такими документами:
витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - для юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - резидентів;
документ про реєстрацію у державі місцезнаходження заявника (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі, перекладений державною мовою, - для юридичних осіб - нерезидентів;
документи, що підтверджують сплату гарантійного внеску та реєстраційного внеску;
довідка довільної форми про відкриття банківського рахунка;
довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
У разі відсутності в документах інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи заявник - юридична особа також подає за підписом керівника юридичної особи інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або про відсутність кінцевого бенефіціарного власника з обґрунтуванням причини його відсутності у випадках, коли юридична особа відповідно до законодавства може не мати кінцевого бенефіціарного власника;
довідка у довільній формі із зазначенням інформації про прийняття та/або неприйняття участі в аукціоні декількох юридичних та/або фізичних осіб, в яких одна і та сама фізична особа здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу юридичних осіб та/або є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) таких юридичних осіб;
{Пункт 44 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
документи, що підтверджують повноваження особи на підписання договору (для юридичних осіб);
{Пункт 44 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
довідка довільної форми із зазначенням контактної інформації про заявника (номер мобільного телефону, електронна адреса) та повідомлення про ознайомлення і відповідність вимогам пункту 40 цього Порядку.
Анулювання закритої цінової пропозиції здійснюється виключно учасником, який її подав, в його особистому кабінеті в електронній торговій системі до моменту закінчення кінцевого строку прийняття заявок про участь в аукціоні або в разі непідтвердження учасником своєї закритої цінової пропозиції (у разі внесення організатором змін до оголошення).
Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для участі в аукціоні, несе заявник.
45. Подання заявки про участь в аукціоні свідчить про згоду заявника з умовами проведення аукціону.
Оператор проводить перевірку відповідності ідентифікаційної інформації, наданої заявником: для юридичних осіб - ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, найменування, місцезнаходження, контактна інформація; для фізичних осіб - підприємців - реєстраційний номер облікової картки платника податків (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті, - копія паспорта з відміткою), прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), зареєстроване/задеклароване місце проживання (перебування), контактна інформація (номер мобільного телефону, електронну адресу); для юридичних осіб - нерезидентів - дані документа, що підтверджують реєстрацію осіб у державі їх місцезнаходження (витягу із торговельного, банківського або судового реєстру тощо).
{Абзац другий пункту 45 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
Невідповідність ідентифікаційної інформації, наданої заявником в його документах, даним, які зазначаються ним у заявці про участь в аукціоні, є підставою для відмови заявникові у доступі до участі в аукціоні.
46. Аукціон проводиться в електронній торговій системі та полягає у здійсненні повторювального процесу підвищення цін у три раунди в режимі реального часу. Аукціон починається автоматично в день та час, які визначені в оголошенні в електронній торговій системі.
У кожному раунді учасники протягом трьох хвилин у порядку від менших до більших цінових пропозицій, а в разі їх збігу - від тих, що подані пізніше, до тих, що подані раніше, мають право підвищити свою цінову пропозицію в порядку, передбаченому цим пунктом. У разі відсутності цінової пропозиції від учасника протягом трьох хвилин цінова пропозиція такого учасника у поточному раунді вважається такою, що здійснена в розмірі його закритої цінової пропозиції для першого раунду або його попередньої цінової пропозиції для другого та третього раундів.
Учасник має право протягом одного раунду аукціону один раз підвищити свою цінову пропозицію не менше ніж на розмір мінімального кроку аукціону (зробити крок аукціону).
Після завершення раунду електронна торгова система робить паузу на три хвилини і оголошує наступний раунд.
Протягом кожного раунду аукціону всім учасникам забезпечується рівний доступ до аукціону, зокрема до інформації про місця розташування їх цінових пропозицій в електронній торговій системі від найнижчої до найвищої у кожному раунді аукціону та інформації про кількість учасників у такому раунді аукціону без зазначення їх найменувань.
Протокол електронного аукціону (далі - протокол аукціону) формується та оприлюднюється в електронній торговій системі автоматично в день завершення аукціону.
47. Аукціон може бути відмінений організатором:
до дати його проведення на підставі рішення організатора з підстав, наведених в абзаці четвертому цього пункту;
до дня завершення строку, встановленого для оприлюднення організатором протоколу аукціону в разі виникнення технічного збою, підтвердженого адміністратором.
Адміністратор повідомляє про технічний збій шляхом публікації відповідного повідомлення на власному офіційному веб-сайті, а оператори інформують організатора та учасників аукціонів відповідно до опублікованого адміністратором повідомлення. Якщо технічний збій призводить до необхідності відміни аукціону, адміністратор надає організатору підтвердження того, що відбувся технічний збій, протягом одного робочого дня з дати його виникнення.
Рішення організатора про відміну аукціону оприлюднюється в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, наступного за днем його прийняття, та обов’язково повинне містити підстави та обґрунтування його прийняття.
У разі відміни електронного аукціону його статус змінюється в електронній торговій системі на статус “аукціон відмінено” із збереженням усієї інформації, раніше введеної учасником або організатором.
Результати проведення аукціону
48. Переможцем аукціону вважається учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за виставлений лот, а в разі відмови такого учасника від підписання протоколу аукціону чи договору на право здійснення промислу за результатами його проведення або в разі дискваліфікації такого учасника відповідно до цього Порядку - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією. У разі коли учасники подали пропозиції з однаковим розміром ціни, переможцем аукціону вважається учасник, який подав свою пропозицію раніше, ніж інші учасники з аналогічним розміром ціни, за умови, що такими учасниками був зроблений щонайменше один крок аукціону або було подано закриту цінову пропозицію, яка перевищує стартову ціну лота не менше ніж на один мінімальний крок аукціону, а також за умови відсутності звернення від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті (далі - переможець).
підписати протокол аукціону шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, та надіслати такий протокол оператору, через електронний майданчик якого ним було подано цінову пропозицію;
укласти договір на право здійснення промислу з організатором протягом 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу аукціону;
провести повний розрахунок з оператором у випадку, передбаченому пунктом 53 цього Порядку;
сплатити ціну реалізації лота.
Ціна реалізації лота сплачується переможцем відповідно до законодавства у розмірі не менше:
25 відсотків - протягом десяти робочих днів з дня укладення договору на право здійснення промислу, але в будь-якому разі до дня отримання дозволу (для здійснення промислового рибальства);
25 відсотків - до 1 липня року, на який укладено договір на право здійснення промислу;
50 відсотків - до 1 жовтня року, на який укладено договір на право здійснення промислу.
У разі укладення договору після 1 липня ціна реалізації лота сплачується переможцем у розмірі не менше:
50 відсотків - протягом десяти робочих днів з дня укладання договору на право здійснення промислу, але в будь-якому разі до дня отримання дозволу (для здійснення промислового рибальства);
50 відсотків - до 1 жовтня року, на який укладено договір на право здійснення промислу.
У разі укладення договору на право здійснення промислу після 1 жовтня ціна реалізації лота сплачується переможцем в розмірі 100 відсотків протягом десяти робочих днів з дня укладення договору на право здійснення промислу, але в будь-якому разі до дня отримання дозволу (для здійснення промислового рибальства) та не пізніше 31 грудня року, в якому укладено такий договір.
{Абзац тринадцятий пункту 49 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
Невикористання обсягу спеціального використання водних біоресурсів або використання його не в повному обсязі, розірвання договору на право здійснення промислу не звільняє суб’єкта рибного господарства від обов’язку сплатити ціну реалізації лота (крім випадків, визначених договором на право здійснення промислу).
У разі розірвання договору на право здійснення промислу за рішенням організатора квоти добування (вилову), включені до договору на право здійснення промислу, можуть бути повторно реалізовані в невикористаному обсязі спеціального використання водних біоресурсів у порядку, визначеному пунктами 11-14 цього Порядку.
Організатор не має права ставити додаткові вимоги, крім тих, що зазначені в оголошенні, та/або витребовувати додаткові документи у переможця, крім тих, що передбачені цим Порядком.
50. Після завершення аукціону протокол аукціону підписується переможцем та оператором, через електронний майданчик якого переможцем подано цінову пропозицію, шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, та надсилається оператором на електронну пошту організатора протягом п’яти робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу аукціону. Організатор протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем формування такого протоколу, перевіряє відповідність переможця вимогам, визначеним пунктом 40 цього Порядку, підписує протокол аукціону шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, та опубліковує такий протокол в електронній торговій системі.
51. Договір на право здійснення промислу укладається між переможцем та організатором в електронній формі засобами компонента Системи - договір на право здійснення промислу.
Після визначення переможця організатор накладає на договір на право здійснення промислу електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем отримання організатором підписаного всіма сторонами протоколу аукціону, та надсилає підписаний договір на право здійснення промислу засобами компонента Системи - договір на право здійснення промислу переможцю аукціону для підписання.
Переможець накладає на договір на право здійснення промислу електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, протягом п’яти робочих днів з дня, що настає за днем отримання такого договору від організатора.
Договір вважається укладеним з дати підписання його переможцем.
Інформація про укладений договір на право здійснення промислу (номер договору; дата укладення договору; найменування юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця, з яким укладено договір; водні біоресурси, на які суб’єкт рибного господарства отримує право на спеціальне використання водних біоресурсів; знаряддя лову (кількість, назва та параметри (у разі наявності) та максимальна кількість риболовних суден, допустимих до застосування суб’єктом рибного господарства під час здійснення спеціального використання водних біоресурсів), а також про його розірвання публікується Держрибагентством у компоненті Системи - договір на право здійснення промислу та на офіційному веб-сайті Держрибагентства протягом п’яти робочих днів з дня, що настає за днем укладення договору на право здійснення промислу.
Договір на право здійснення промислу укладається на строк, що не перевищує один календарний рік, але не довше ніж до 31 грудня року, в якому здійснюватиметься спеціальне використання водних біоресурсів відповідно до умов такого договору.
{Пункт 51 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
52. Переможець дискваліфікується на підставі рішення організатора з таких підстав:
з власної ініціативи - в разі подання переможцем письмової заяви про відмову від підписання протоколу аукціону або укладення договору на право здійснення промислу;
непідписання протоколу аукціону або неукладення договору на право здійснення промислу у строки, передбачені пунктами 50 і 51 цього Порядку;
виявлення організатором у переможця права на спеціальне використання більш як 14 відсотків встановленого обсягу лімітів для здійснення промислового рибальства у відповідному рибогосподарському водному об’єкті (його частині) з урахуванням пов’язаних з ним осіб у значенні, наведеному в підпункті 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України;
виявлення у поданих переможцем документах недостовірних відомостей;
невідповідність переможця вимогам пункту 40 цього Порядку;
недотримання переможцем вимог пункту 44 цього Порядку;
{Пункт 52 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
непроведення повного розрахунку з оператором - у випадку, передбаченому пунктом 53 цього Порядку.
У разі прийняття рішення про дискваліфікацію організатор через особистий кабінет дискваліфікує переможця з одночасним розміщенням наказу про дискваліфікацію переможця в електронній торговій системі із зазначенням причин такої дискваліфікації.
У такому разі центральна база даних формує новий протокол аукціону з визначенням переможцем учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією, а за однакових цінових пропозицій - учасника, що подав її раніше, за умови, що таким учасником був зроблений щонайменше один крок аукціону, та відсутності звернення від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.
У разі дискваліфікації переможця сплачений ним гарантійний внесок не повертається такому переможцю та за вирахуванням плати за участь (винагороди оператора), але не більше розміру гарантійного внеску, перераховується оператором, через електронний майданчик якого переможцем подано цінову пропозицію, на рахунок організатора, відкритий в органах Казначейства, зазначений ним в оголошенні, протягом трьох робочих днів з дня розміщення наказу про дискваліфікацію переможця в електронній торговій системі.
{Абзац одинадцятий пункту 52 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.11.2024}
53. Оператор, через електронний майданчик якого переможцем подано цінову пропозицію, не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування в електронній торговій системі договору на право здійснення промислу вираховує із суми гарантійного внеску, сплаченого переможцем, плату за участь (винагороду оператора) у розмірі, що становить 5 відсотків ціни реалізації лота (з урахуванням податку на додану вартість).
Плата за участь (винагорода оператора) обчислюється від ціни реалізації лота з урахуванням податку на додану вартість, що сплачується переможцем відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Оператор, через електронний майданчик якого переможцем подано цінову пропозицію, перераховує не пізніше трьох робочих днів з моменту опублікування договору на право здійснення промислу в електронній торговій системі на рахунок переможця залишок гарантійного внеску (за наявності), за вирахуванням плати за участь (винагороди оператора), визначеної в абзаці першому цього пункту.
У разі коли сума плати за участь (винагороди оператора) перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов’язаний провести повний розрахунок з оператором (здійснити доплату) після формування протоколу аукціону, але до моменту опублікування договору на право здійснення промислу в електронній торговій системі.
Оператор, через електронний майданчик якого переможцем подано цінову пропозицію, в порядку, визначеному договором між адміністратором та оператором, вносить на банківський рахунок адміністратора плату за розвиток електронної торгової системи. Плата за розвиток електронної торгової системи визначається з урахуванням податку на додану вартість, вираховується з плати за участь (винагороди оператора), встановленої згідно з цим Порядком, та становить 30 відсотків суми такої плати (винагороди). Договором між адміністратором та оператором встановлюється мінімальний щомісячний розмір плати за розвиток електронної торгової системи від такого оператора у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, установлених на 1 січня року, в якому сплачується така плата, якщо інший розмір не визначено договором.
54. Переможець повинен сплатити ціну лота на рахунок, зазначений організатором у договорі на право здійснення промислу, у строки, визначені пунктом 49 цього Порядку.
55. У разі надання учасником з наступною за величиною ціновою пропозицією після переможця (за однакових цінових пропозицій, поданих учасниками, - крім того з учасників, який подав цінову пропозицію раніше за інших) попередньої згоди на очікування гарантійний внесок такому учаснику не повертається оператором до моменту опублікування в електронній торговій системі організатором договору на право здійснення промислу або до моменту відкликання таким учасником згоди шляхом натискання відповідної кнопки в особистому кабінеті та подання заяви щодо повернення гарантійного внеску. Оператор зобов’язаний повернути гарантійний внесок такому учаснику протягом десяти робочих днів з дати подання заяви та натискання відповідної кнопки в особистому кабінеті.
56. Повернення сплачених гарантійних внесків учасникам, крім переможця та учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією після переможця (за однакових цінових пропозицій, поданих учасниками, - крім того з учасників, який подав цінову пропозицію раніше за інших), здійснюється оператором протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу аукціону, за умови відсутності звернення від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки в особистому кабінеті.
57. Повернення сплачених гарантійних внесків учасникам, які анулювали або не підтвердили свою закриту цінову пропозицію до 20 години дня, що передує дню проведення, здійснюється оператором протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем анулювання закритої цінової пропозиції відповідно до пункту 44 цього Порядку.
58. Якщо на аукціоні лот не був реалізований або аукціон був визнаний таким, що не відбувся (на момент закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь в аукціоні подано менше ніж дві заяви; за результатами проведення аукціону найбільша цінова пропозиція жодного з учасників не перевищує стартову ціну на мінімальний крок аукціону, переможця та учасника аукціону з наступною за величиною ціновою пропозицією (за наявності) було дискваліфіковано), або було відмовлено організатором у порядку, передбаченому пунктом 47 цього Порядку, нереалізований лот виставляється на повторний аукціон за рішенням організатора.
У разі коли аукціон визнано таким, що не відбувся, або аукціон було відмінено організатором у порядку, передбаченому пунктом 47 цього Порядку, гарантійні внески повертаються учасникам відповідними операторами не пізніше трьох робочих днів з дня настання такої події.
59. Інформація про результати аукціону розміщується на офіційному веб-сайті організатора.
Порядок видачі, відмови у видачі, переоформлення, анулювання дозволу (для здійснення промислового рибальства або дослідного вилову)
60. Видача, відмова у видачі, переоформлення або анулювання дозволу здійснюється Держрибагентством в електронній формі, в тому числі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Системи (далі - електронні системи) на безоплатній основі шляхом накладення кваліфікованої електронної печатки Держрибагентства.
Дія дозволу не поширюється на спеціальне використання:
водних біоресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду;
водних біоресурсів, види яких занесені до Червоної книги України.
{Пункт 60 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
61. Для одержання дозволу суб’єкт рибного господарства укладає договір на право здійснення промислу або договір на право здійснення дослідного вилову, подає засобами електронних систем Держрибагентству декларацію, уточнюючу декларацію на промислове рибальство або декларацію, та/або уточнюючу декларацію на дослідний вилов відповідно до вимог, установлених Порядком реалізації експериментального проекту щодо запровадження декларування права на промислове рибальство та дослідний вилов в електронній формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2023 р. № 1076 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 96, ст. 5712), та заяву про одержання дозволу.
{Пункт 61 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
62. Дозвіл видається в електронній формі, зокрема за допомогою засобів електронних систем, та містить посилання на електронні системи у вигляді QR-коду (за наявності технічної можливості).
Дозвіл в електронній формі має однакову юридичну силу з роздрукованим у паперовій формі дозволом (за наявності технічної можливості).
Інформація про дозвіл доступна суб’єкту рибного господарства, якому видано такий дозвіл, в електронних системах.
Строк дії дозволу не може перевищувати строк дії договору на право здійснення промислу або договору на право здійснення дослідного вилову та діє протягом одного календарного року, але не довше ніж до 31 грудня року, в якому здійснюватиметься спеціальне використання водних біоресурсів за таким договором.
Дозвіл (для здійснення промислового рибальства) видається або повідомлення про відмову в його видачі з обґрунтуванням причин відмови надсилається Держрибагентством засобами електронних систем протягом двох робочих днів з дня подання суб’єктом рибного господарства заяви про одержання дозволу (для здійснення промислового рибальства).
Дозвіл (для здійснення дослідного вилову) видається або повідомлення про відмову в його видачі надсилається Держрибагентством засобами електронних систем протягом п’яти робочих днів з дня подання суб’єктом рибного господарства заяви про одержання дозволу (для здійснення дослідного вилову).
{Пункт 62 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
63. Заява про одержання, переоформлення або анулювання дозволу вважається поданою в день її надходження до Держрибагентства, а у разі подання заяви в неробочий час робочого дня, неробочий, святковий або вихідний день - у перший робочий день, наступний за днем її подання.
{Пункт 63 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
64. У заяві про одержання дозволу (для здійснення промислового рибальства) зазначається інформація (відомості) про:
1) суб’єкта рибного господарства:
повне найменування юридичної особи або прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця;
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта фізичної особи - підприємця (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
місцезнаходження юридичної особи або задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - підприємця;
2) дату укладення та номер договору на право здійснення промислу;
3) дату та номер уточнюючої декларації на промислове рибальство;
4) необхідність видачі дозволу (для здійснення промислового рибальства), присвоєння ідентифікаційних номерів биркам та видачі бирок із зазначенням назви територіального органу Держрибагентства для отримання таких бирок;
На заяву накладається електронний підпис заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
{Пункт 64 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
65. У дозволі (для здійснення промислового рибальства) зазначається інформація (відомості) про:
1) суб’єкта рибного господарства, якому видано дозвіл:
повне найменування юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця;
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта для фізичної особи - підприємця (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
місцезнаходження юридичної особи або задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - підприємця;
2) дату укладення та номер договору на право здійснення промислу;
3) назву рибогосподарського водного об’єкта (його частини), в якому дозволено здійснювати промислове рибальство;
4) кожне риболовне судно (за наявності), зареєстроване (власне) або тимчасово зареєстроване (орендоване (зафрахтоване) у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України (із зазначенням відомостей щодо потужності двигуна (кВт/кінських сил), назви/бортового реєстраційного номера; ідентифікаційного номера ІМО (у разі присвоєння), яким дозволено здійснювати промислове рибальство; міжнародний радіопозивний (за наявності); місце базування риболовного судна/назва порту;
5) кожне знаряддя лову, яким дозволено здійснювати промислове рибальство (ідентифікаційний номер бирки; назва знаряддя лову; параметри знаряддя лову (у разі наявності) (довжина (метрів), висота (метрів), крок вічка (міліметрів);
6) водні біоресурси, які дозволено добувати (виловлювати) під час здійснення промислового рибальства (назва виду водних біоресурсів та їх обсяг добування (вилову) (тонн);
7) рибоприймальний пункт, на якому дозволено вести облік добутих (виловлених) водних біоресурсів:
у разі наявності експлуатаційного дозволу - реєстраційний номер експлуатаційного дозволу; повне найменування, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта фізичної особи - підприємця (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); адреса потужності;
у разі наявності відомостей про потужності операторів ринку, які не потребують отримання експлуатаційного дозволу, - особистий реєстраційний номер потужності в Державному реєстрі потужностей операторів ринку; найменування, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ, або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта фізичної особи - підприємця (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); адреса потужності;
8) строк дії дозволу для здійснення промислового рибальства;
9) додаткові умови здійснення промислового рибальства, визначені договором на право здійснення промислу, правилами рибальства та режимами промислу (у разі затвердження);
10) найменування органу, який видав дозвіл (для здійснення промислового рибальства);
11) дату видачі та номер дозволу (для здійснення промислового рибальства).
На дозвіл накладається кваліфікована електронна печатка Держрибагентства.
{Пункт 65 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
66. Підставою для відмови у видачі дозволу (для здійснення промислового рибальства) є:
відсутність укладеного договору на право здійснення промислу;
виявлення недостовірних відомостей у поданій заяві для одержання дозволу на здійснення промислового рибальства та/або декларації на промислове рибальство або в уточнюючій декларації на промислове рибальство за умови, що суб’єкту рибного господарства надано можливість усунути недоліки, виявлені в заяві, і додати до неї документи та відомості, зазначені у повідомленні про залишення заяви без руху, відповідно до вимог Закону України “Про адміністративну процедуру”, надісланого поштовим відправленням або засобами електронних систем (у разі наявності технічної можливості), але суб’єкт рибного господарства не усунув недоліки;
несплата 25 відсотків ціни реалізації лота - протягом десяти робочих днів з дня укладення договору на право здійснення промислу, але в будь-якому разі до подання уточнюючої декларації на промислове рибальство;
відсутність інформації про включення риболовного судна до системи дистанційного контролю риболовних суден у поданій уточнюючій декларації на промислове рибальство.
{Пункт 66 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
67. Дозвіл (для здійснення промислового рибальства) переоформляється у разі:
1) виявлення у виданому дозволі технічної помилки;
2) зміни зазначених у дозволі відомостей щодо:
дозволених знарядь лову, їх маркування (зокрема в разі втрати або пошкодження бирки, втрати або пошкодження знаряддя лову, яке марковане биркою);
У разі наявності підстав для переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства) суб’єкт рибного господарства протягом двох робочих днів з дня виникнення таких підстав подає Держрибагентству засобами електронних систем заяву про переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства) із зазначенням інформації (відомостей) про:
суб’єкта рибного господарства:
повне найменування юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця;
для юридичної особи: ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
місцезнаходження юридичної особи або задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - підприємця;
дату та номер дозволу, що переоформляється;
підставу для переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства);
необхідність присвоїти ідентифікаційні номери биркам та видати бирки із зазначенням назви територіального органу Держрибагентства для отримання таких бирок - у разі зміни зазначених у дозволі (для здійснення промислового рибальства), що переоформляється, відомостей щодо дозволених знарядь лову та їх маркування;
До заяви про переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства) додаються документи, що підтверджують зазначену в заяві підставу для переоформлення дозволу.
На заяву накладається електронний підпис заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Держрибагентство протягом двох робочих днів з дня отримання заяви про переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства) та підтвердних документів перевіряє подану інформацію та видає переоформлений дозвіл (для здійснення промислового рибальства) або відмовляє в його переоформленні.
Держрибагентство не пізніше наступного робочого дня з дня переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства) приймає рішення про визнання недійсним дозволу, який підлягав переоформленню.
Суб’єкт рибного господарства, який подав заяву про переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства), в період його переоформлення здійснює спеціальне використання водних біоресурсів на підставі зазначеної заяви.
Строк дії переоформленого дозволу (для здійснення промислового рибальства) не може перевищувати строку дії, зазначеного у дозволі, що переоформлявся.
Не переоформлений в установлений строк дозвіл (для здійснення промислового рибальства) є недійсним.
{Пункт 67 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
68. Підставою для відмови у переоформленні дозволу (для здійснення промислового рибальства) є:
виявлення недостовірних відомостей у поданій заяві для переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства);
відсутність інформації про включення риболовного судна до системи дистанційного контролю риболовних суден у поданій заяві для переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства);
подання неповного пакета документів, необхідних для переоформлення дозволу (для здійснення промислового рибальства).
{Пункт 68 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
69. Дозвіл (для здійснення промислового рибальства) анулюється в разі:
1) подання суб’єктом рибного господарства Держрибагентству засобами електронних систем заяви про анулювання дозволу (для здійснення промислового рибальства) із зазначенням інформації (відомостей) про:
суб’єкта рибного господарства:
- повне найменування юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця;
- для юридичної особи: ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- місцезнаходження юридичної особи або задеклароване/ зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - підприємця;
дату та номер дозволу, що анулюється;
На заяву накладається електронний підпис заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа;
2) ліквідації юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, якій видано дозвіл (для здійснення промислового рибальства);
3) наявності рішення суду про анулювання дозволу (для здійснення промислового рибальства), що набрало законної сили;
4) невнесення плати за договір на право здійснення промислу;
5) розірвання договору на право здійснення промислу;
6) систематичного вчинення (три і більше разів протягом календарного року) грубих порушень законодавства у сфері охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
7) встановлення факту надання в уточнюючій декларації на промислове рибальство недостовірної інформації, у тому числі встановлення факту включення риболовного судна до іншого діючого дозволу та/або зняття риболовного судна з обліку в системі дистанційного контролю риболовних суден.
Держрибагентство може звернутися до адміністративного суду з позовом щодо застосування заходу реагування у вигляді анулювання дозволу (для здійснення промислового рибальства) з інших підстав, визначених в абзацах п’ятому - сьомому частини сьомої статті 41 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Рішення про анулювання дозволу (для здійснення промислового рибальства) приймається не пізніше п’яти робочих днів з дня виникнення підстав для його анулювання.
Дія дозволу (для здійснення промислового рибальства) припиняється наступного дня, що настає за днем прийняття рішення про його анулювання.
{Пункт 69 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
70. У заяві про одержання дозволу (для здійснення дослідного вилову) зазначається інформація (відомості) про:
1) суб’єкта рибного господарства:
повне найменування юридичної особи;
ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;
місцезнаходження юридичної особи;
2) дату укладення та номер договору на право здійснювати дослідний вилов;
3) дату погодження та назву програми на проведення дослідного вилову водних біоресурсів;
4) відомості про співвиконавця (у разі наявності) - для юридичної особи: повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
5) дату укладення та номер договору про спільне виконання робіт з дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (за наявності);
6) дату та номер декларації на дослідний вилов або дату та номер уточнюючої декларації на дослідний вилов (у разі наявності);
7) необхідність видачі дозволу (для здійснення дослідного вилову), присвоєння ідентифікаційних номерів биркам та видачу бирок із зазначенням назви територіального органу Держрибагентства для отримання таких бирок;
На заяву накладається електронний підпис заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
{Пункт 70 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
71. У дозволі (для здійснення дослідного вилову) зазначається інформація (відомості) про:
1) суб’єкта рибного господарства:
повне найменування юридичної особи;
ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;
місцезнаходження юридичної особи;
2) дату укладення та номер договору на право здійснення дослідного вилову;
3) дату погодження та назву програми на проведення дослідного вилову водних біоресурсів;
4) про співвиконавця (у разі наявності) - для юридичної особи: повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ; для фізичної особи - підприємця: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
5) дату та номер договору про спільне виконання робіт з дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (за наявності);
6) назву рибогосподарського водного об’єкта (його частини), в якому дозволено здійснювати дослідний вилов;
7) кожне риболовне судно (за наявності), зареєстроване (власне) або тимчасово зареєстроване (орендоване (зафрахтоване) у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України (із зазначенням відомостей щодо потужності двигуна (кВт/кінських сил), назви/бортового реєстраційного номера; ідентифікаційного номера ІМО (у разі присвоєння), якому дозволено здійснювати промислове рибальство; міжнародний радіопозивний (за наявності); місце базування риболовного судна/назва порту;
8) кожне знаряддя лову, яким дозволено здійснювати дослідний вилов (ідентифікаційний номер бирки; назва знаряддя лову; параметри знаряддя лову (в разі наявності) (довжина (метрів), висота (метрів), крок вічка (міліметрів);
9) водні біоресурси, які дозволено добувати (виловлювати) під час здійснення дослідного вилову (назва виду водних біоресурсів та їх обсяг добування (вилову) (тонн);
10) рибоприймальний пункт (у разі наявності), на якому дозволено здійснювати облік добутих (виловлених) водних біоресурсів:
у разі наявності експлуатаційного дозволу - реєстраційний номер експлуатаційного дозволу; повне найменування, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта фізичної особи - підприємця (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); адреса потужності;
у разі наявності відомостей про потужності операторів ринку, які не потребують отримання експлуатаційного дозволу, - особистий реєстраційний номер потужності в Державному реєстрі потужностей операторів ринку; найменування, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта фізичної особи - підприємця (для осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають відмітку в паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); адреса потужності;
11) строк дії дозволу (для здійснення дослідного вилову);
12) додаткові умови здійснення дослідного вилову, визначені договором на право здійснення дослідного вилову;
13) найменування органу, який видав дозвіл (для здійснення дослідного вилову);
14) дату видачі та номер дозволу (для здійснення дослідного вилову).
На дозвіл (для здійснення дослідного вилову) накладається кваліфікована електронна печатка Держрибагентства.
{Пункт 71 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
72. Підставами для відмови у видачі дозволу (для здійснення дослідного вилову) є:
виявлення недостовірних відомостей у поданій заяві для одержання дозволу (для здійснення дослідного вилову) та/або декларації на дослідний вилов, та/або уточнюючій декларації на дослідний вилов за умови, що суб’єкту рибного господарства було надано можливість усунути недоліки, виявлені в заяві, і додати документи та відомості, зазначені у повідомленні про залишення заяви без руху, відповідно до вимог Закону України “Про адміністративну процедуру”, надісланого поштовим відправленням або засобами електронних систем (у разі наявності технічної можливості), але суб’єкт рибного господарства не усунув недоліки;
систематичне вчинення (три і більше разів протягом попереднього календарного року) грубих порушень законодавства у сфері охорони, використання та відтворення водних біоресурсів суб’єктом рибного господарства та/або співвиконавцем;
несплата суб’єктом рибного господарства та/або співвиконавцем станом на день розгляду питання про видачу дозволу штрафних санкцій або невідшкодування шкоди, завданої рибному господарству за попередній календарний рік;
відсутність укладеного договору на право здійснення дослідного вилову або декларації на дослідний вилов, поданих у встановленому законодавством порядку;
відсутність інформації про включення риболовного судна до системи дистанційного контролю риболовних суден у поданій декларації або уточнюючій декларацій на дослідний вилов.
{Пункт 72 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
721. Дозвіл (для здійснення дослідного вилову) переоформляється у разі:
виявлення у виданому дозволі технічної помилки;
зміни зазначених у дозволі відомостей щодо:
дозволених знарядь лову, їх маркування (зокрема в разі втрати або пошкодження бирки, втрати або пошкодження знаряддя лову, яке марковане биркою);
співвиконавця та договору про спільне виконання робіт з дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
У разі наявності підстав для переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову) суб’єкт рибного господарства протягом двох робочих днів з дня виникнення таких підстав подає Держрибагентству засобами електронних систем заяву про переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову) із зазначенням інформації (відомостей) про:
суб’єкта рибного господарства:
- повне найменування юридичної особи;
- ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;
- місцезнаходження юридичної особи;
дату та номер дозволу, що переоформляється;
підставу для переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову);
необхідність присвоїти ідентифікаційні номери биркам та видати бирки із зазначенням назви територіального органу Держрибагентства для отримання таких бирок - у разі зміни зазначених у дозволі (для здійснення дослідного вилову), що переоформляється, відомостей щодо дозволених знарядь лову та їх маркування;
До заяви про переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову) додаються документи, що підтверджують зазначену в заяві підставу для переоформлення дозволу.
На заяву накладається електронний підпис заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Держрибагентство протягом двох робочих днів з дня отримання заяви про переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову) і підтвердних документів перевіряє подану інформацію та видає переоформлений дозвіл (для здійснення дослідного вилову) або відмовляє в його переоформленні.
Держрибагентство не пізніше наступного робочого дня з дня переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову) приймає рішення про визнання недійсним дозволу (для здійснення дослідного вилову), який підлягав переоформленню.
Суб’єкт рибного господарства, який подав заяву про переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову), в період його переоформлення здійснює спеціальне використання водних біоресурсів на підставі зазначеної заяви.
Строк дії переоформленого дозволу (для здійснення дослідного вилову) не може перевищувати строку дії, зазначеного у дозволі, що переоформлявся.
Не переоформлений в установлений строк дозвіл (для здійснення дослідного вилову) є недійсним.
Підставою для відмови у переоформленні дозволу (для здійснення дослідного вилову) є:
виявлення недостовірних відомостей у поданій заяві для переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову);
відсутність інформації про включення риболовного судна до системи дистанційного контролю риболовних суден у поданій заяві для переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову);
подання неповного пакета документів, необхідних для переоформлення дозволу (для здійснення дослідного вилову).
{Порядок доповнено пунктом 721 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
722. Дозвіл (для здійснення дослідного вилову) анулюється в разі:
1) подання суб’єктом рибного господарства Держрибагентству засобами електронних систем заяви про анулювання дозволу (для здійснення дослідного вилову) із зазначенням інформації (відомостей) про:
суб’єкта рибного господарства:
- повне найменування юридичної особи;
- ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;
- місцезнаходження юридичної особи;
дату та номер дозволу, що анулюється;
На заяву накладається електронний підпис заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа;
2) ліквідації юридичної особи, якій видано дозвіл (для здійснення дослідного вилову);
3) наявності рішення суду про анулювання дозволу (для здійснення дослідного вилову), що набрало законної сили;
4) розірвання договору на право здійснення дослідного вилову;
5) систематичного вчинення (три і більше разів протягом календарного року) грубих порушень законодавства у сфері охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
6) встановлення факту подання в заяві про видачу дозволу (для здійснення дослідного вилову) та/або декларації на дослідний вилов, та/або уточнюючої декларації на дослідний вилов недостовірної інформації, зокрема встановлення факту включення риболовного судна до іншого діючого дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення дослідного вилову) та/або зняття риболовного судна з обліку в системі дистанційного контролю риболовних суден.
Держрибагентство може звернутися до адміністративного суду з позовом щодо застосування заходу реагування у вигляді анулювання дозволу для здійснення дослідного вилову з інших підстав, визначених в абзацах п’ятому - сьомому частини сьомої статті 41 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Рішення про анулювання дозволу для здійснення дослідного вилову приймається не пізніше п’яти робочих днів з дня виникнення підстав для його анулювання.
Дія дозволу для здійснення дослідного вилову припиняється наступного дня, що настає за днем прийняття рішення про його анулювання.
{Порядок доповнено пунктом 722 згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
Справляння плати за спеціальне використання водних біоресурсів і розміри плати за їх використання
73. Спеціальне використання водних біоресурсів (для здійснення промислового рибальства), а також діяльність спеціального товарного рибного господарства здійснюється користувачами водних біоресурсів за плату, розмір якої встановлено згідно з додатком 1.
{Пункт 73 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
74. Спеціальне використання водних біоресурсів для здійснення дослідного вилову здійснюється без мети отримання прибутку. Плата за спеціальне використання водних біоресурсів для здійснення дослідного вилову не справляється.
75. Плата за спеціальне використання водних біоресурсів (для здійснення промислового рибальства) нараховується Держрибагентством під час підготовки проекту договору на право здійснення промислу та відображається у такому договорі.
У разі здійснення спеціального використання водних біоресурсів у відкритому морі та у виключних економічних зонах іноземних держав така плата щороку нараховується користувачами водних біоресурсів.
76. У разі здійснення спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), включених до договору на право здійснення промислу, справляння плати за спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється у строки та в розмірах, визначених абзацами шостим - тринадцятим пункту 49 цього Порядку.
77. У разі здійснення спеціального використання водних біоресурсів у відкритому морі та у виключних економічних зонах іноземних держав справляння плати за спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється після її нарахування, але не пізніше 31 грудня кожного календарного року.
78. Контроль за справлянням плати здійснює ДПС, а за достовірністю поданих користувачами водних біоресурсів звітних даних про обсяги спеціального використання водних біоресурсів - територіальні органи Держрибагентства.
РОЗМІРИ ПЛАТИ
за спеціальне використання водних біоресурсів
Види водних біоресурсів | Гривень за 1 тонну | Гривень за 1 кілограм |
Риби* | ||
Веслоніс, гібриди осетрових риб | 2093,72 | |
Катран короткоперий | 776,87 | |
Морська лисиця | 312,21 | |
Морський кіт | 433,98 | |
Форель | 1523,14 | |
Оселедець чорноморський | 5948,08 | |
Пузанок | 2139,97 | |
Тюлька звичайна | 128,69 | |
Хамса (азовська (Engraulis encrasicholus maeoticus), чорноморська (Engraulis encrasicolus ponticus) | 352,85 | |
Кілька чорноморська (шпрот) | 137,79 | |
Амур чорний | 2063,78 | |
Білизна звичайна | 5531,24 | |
Верховодка звичайна | 147,8 | |
В’юн | 1859,68 | |
Карась сріблястий | 670,23 | |
Білоочка (клепець) | 1571,08 | |
Краснопірка | 1523,32 | |
Лин | 2020,16 | |
Лящ | 3046,12 | |
Плоскирка | 1459,16 | |
Рибець звичайний | 3078,4 | |
Сазан | 3383 | |
Головень європейський | 596,16 | |
Синець звичайний | 1811,92 | |
Тараня (плітка звичайна) | 1475,04 | |
Рослиноїдні (білий, строкатий товстолоби, їх гібрид, білий амур) | 2475,15 | |
Чехоня | 3046,12 | |
Сом європейський | 6333,12 | |
Судак звичайний | 4393,08 | |
Йорж звичайний | 1218,68 | |
Окунь звичайний | 2437 | |
Пеламіда | 4287,56 | |
Барабуля | 754,02 | |
Луфар | 1934,45 | |
Скумбрія | 2040,9 | |
Ставрида | 1530,7 | |
Бички (крім видів, занесених до Червоної книги України) | 594 | |
Атерина піщана | 140,89 | |
Гостроніс | 2018,24 | |
Лобань | 2832,9 | |
Сингіль | 2855,78 | |
Піленгас | 2551,11 | |
Щука звичайна | 3832,08 | |
Сарган звичайний | 1302,2 | |
Чорноморський калкан | 3383 | |
Азовський калкан | 1555,57 | |
Глось | 2068,28 | |
Мерланг | 814,87 | |
Морський язик | 378,65 | |
Інші риби (крім видів, занесених до Червоної книги України) | 288,6 | |
Антарктичний іклач | 5320,98 | |
Патагонський іклач | 2793,13 | |
Водні безхребетні | ||
Мідія | 936,7 | |
Куніарка (скафарка) | 457,75 | |
Рапана | 594 | |
Креветка | 1759,12 | |
Раки (Astacidae (крім широкопалого (Astacus astacus) та товстопалого (Astacus pachypus) раків) | 3398,92 | |
Антарктичний криль | 111,6 | |
Артемія саліна (рачки) | 3,33 | |
Артемія саліна (яйця) | 6,73 | |
Гамариди | 2,22 | |
Зоопланктон (коловертки, гіллястовусі, веслоногі тощо) | 2,22 | |
Мотиль (личинки хірономід) | 3,33 | |
Коретра | 1,58 | |
Трубочник | 2,68 | |
Морські трави та водорості | ||
Камка (зостера) | 15,69 | |
Цистозіра | 69,41 | |
Інші водорості (крім видів, занесених до Червоної книги України) | 55,56 |
__________
* Види риб розташовані у систематичному порядку за сімействами.
Додаток 2 |
ОПИС БИРКИ ТА СПОСОБИ МАРКУВАННЯ БИРКАМИ
1. Бирка повинна бути розміром від 20 до 30 міліметрів завширшки і від 55 до 65 міліметрів завдовжки та мати ідентифікаційний номер із розміщеним над ним надписом - Держрибагентство, з однієї сторони бирки, а з іншої - QR-код, який надає змогу за допомогою технічних засобів зчитати інформацію (відомості) про бирку, яка міститься у компоненті Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства - маркування знарядь лову.
2. Ідентифікаційний номер бирки, який складається із семи цифр, є унікальним.
Кожна бирка повинна відповідати таким вимогам:
бути виготовленою із гнучкого пластику;
матеріал виготовлення повинен бути стійким до впливу атмосферних явищ та не втрачати своїх властивостей упродовж одного календарного року;
бути стійкою до стирання та легко читатися протягом строку використання;
замковий механізм виготовлений із твердого пластику із вмонтованою металевою вставкою, стійкого до коливань температур зовнішнього середовища, ультрафіолетового випромінювання, мікроорганізмів, а також зносостійкого та біологічно інертного;
конструкція замкового механізму та матеріал його виготовлення повинні унеможливлювати роз’єднання частин бирки після їх скріплення, що виключає її повторне використання;
бути виготовленою у спосіб, що дає змогу закріпити її на знарядді лову;
містити лише інформацію, передбачену Порядком здійснення спеціального використання водних біоресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1347, яку неможливо стерти.
3. Пасивні знаряддя лову маркуються бирками відповідальною особою за добування (вилов) водних біоресурсів шляхом прикріплення бирки до знаряддя лову такими способами:
бирка прикріплюється на розтяжці перед заходом у двір;
позначається маркерним буєм помаранчевого кольору діаметром не менше 30 сантиметрів, оснащеним прямокутним прапорцем помаранчевого кольору;
під час спеціального використання водних біоресурсів у басейнах Чорного та Азовського морів у темну пору доби або за низької видимості вдень кінцеві маркерні буї повинні бути обладнані зовнішнім світловим приладом, видимим навколо горизонту з мінімальної відстані двох морських миль світлом жовтого кольору із спалахом кожні 5 секунд, розміщеним на висоті не менше 80 сантиметрів над поверхнею води;
бирка прикріплюється на розтяжці перед заходом у двір;
на кожному кінці неводу (лави ставних неводів) та краю котла каравки прикріплюється кінцевий маркерний буй помаранчевого кольору, оснащений прямокутним прапорцем помаранчевого кольору (одним у східному напрямку та двома у західному напрямку) і двома смугастими світловідбивальними стрічками не менше 6 сантиметрів завширшки, щоглою щонайменше 1 метр заввишки над поверхнею води, що вимірюється від верхньої частини буя до нижнього краю прапорця, а також на відстані кожні 50 сантиметрів від одного з кінців неводу до надбудови прикріплюється проміжний маркерний буй помаранчевого кольору діаметром не менше 15 сантиметрів із смужкою світловідбивальної стрічки у вигляді стрілки завширшки не менше 6 сантиметрів, яка вказує напрямок неводу;
3) пастка підйомна та раколовка:
бирка прикріплюється до верхньої частини каркаса;
позначається маркерним буєм помаранчевого кольору діаметром не менше 30 сантиметрів, що оснащений прямокутним прапорцем помаранчевого кольору;
бирка прикріплюється до верхньої підбори на відстані до 1 метра від одного з кінців сітки;
на кожному кінці сітки (лави сіток) прикріплюється маркерний буй помаранчевого кольору, оснащений прямокутним прапорцем чорного кольору (одним у східному напрямку та двома - у західному), двома смугастими світловідбивальними стрічками не менше 6 сантиметрів завширшки і смужкою світловідбивальної стрічки, щоглою щонайменше 1 метр заввишки над поверхнею води, що вимірюється від верхньої частини буя до нижнього краю прапорця, а також на відстані кожні 50 сантиметрів від одного з кінців сітки до надбудови прикріплюється проміжний маркерний буй помаранчевого кольору діаметром не менше 15 сантиметрів із смужкою світловідбивальної стрічки у вигляді стрілки завширшки не менше 6 сантиметрів, яка вказує напрямок сітки;
бирка прикріплюється до верхньої частини каркаса, що утворює вхід у ятір;
на кожному кінці позначається кінцевим маркерним буєм помаранчевого кольору діаметром не менше 30 сантиметрів, що оснащений прямокутним прапорцем помаранчевого кольору (одним у східному напрямку та двома - у західному) і двома смугастими світловідбивальними стрічками не менше 6 сантиметрів завширшки;
під час спеціального використання водних біоресурсів у басейнах Чорного та Азовського морів у темну пору доби або за низької видимості вдень кінцеві маркерні буї повинні бути обладнані зовнішнім світловим приладом, видимим навколо горизонту з мінімальної відстані двох морських миль світлом жовтого кольору із спалахом кожні 5 секунд, розміщеним на висоті не менше 1 метра над поверхнею води.
4. Активні знаряддя лову, що перебувають у зібраному стані, повинні бути позначені відповідальною особою за добування (вилов) водних біоресурсів етикеткою, на якій розміщується інформація про бирку, що присвоєна відповідному активному знаряддю лову.
5. Кожна етикетка повинна бути:
виготовлена з міцного матеріалу;
надійно прикріплена до активного знаряддя лову;
завширшки не менше 65 міліметрів та завдовжки не менше 75 міліметрів;
містити інформацію про ідентифікаційний номер бирки.
Бирка не прикріплюється до активного знаряддя лову, а етикетка у разі застосування активного знарряддя лову знімається відповідальною особою за добування (вилов) водних біоресурсів.
Відповідальна особа за добування (вилов) водних біоресурсів під час спеціального використання водних біоресурсів повинна мати при собі бирку для відповідного активного знаряддя лову.
6. До пристроїв (водяна помпа (мотопомпа), косарка, мотильниця, підсака, рамка-сито, сачок, серп, скребачка, щипці) бирка прикріплюється у будь-якому технічно дозволеному для цього місці.
{Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
{Додаток 3 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
{Додаток 4 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
{Додаток 5 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
{Додаток 6 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
{Додаток 7 виключено на підставі Постанови КМ № 765 від 28.06.2024}
ТИПОВИЙ ДОГОВІР
на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах)
{Типовий договір із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
ТИПОВИЙ ДОГОВІР
на право здійснення дослідного вилову у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах)
{Типовий договір із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 765 від 28.06.2024}
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2012 р. № 1149 “Про порядок установлення лімітів спеціального використання, визначення прогнозу допустимого вилову водних біоресурсів та нелімітованих водних біоресурсів” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 95, ст. 3850).
2. Пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 801 “Про затвердження Порядку видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення та анулювання зазначеного дозволу” (Офіційний вісник України, 2013 р., № 87, ст. 3214).
3. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 р. № 992 “Про затвердження Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 97, ст. 3321).
4. Пункт 15 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1173 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 4, ст. 239).
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 105 “Про внесення змін до Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 18, ст. 719).
6. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 р. № 684 “Про внесення зміни до пункту 3 Порядку видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення, видачі дубліката та анулювання зазначеного дозволу” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 81, ст. 2688).
7. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 р. № 808 “Про внесення змін до Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 91, ст. 2958).
8. Постанова Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 50 “Про внесення змін до Порядку видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення, видачі дубліката та анулювання зазначеного дозволу” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 14, ст. 394).
9. Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2019 р. № 1139 “Про реалізацію експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 3, ст. 128).
10. Пункти 123 і 142 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності Міністерства енергетики та захисту довкілля, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1065 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 62).
11. Постанова Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 р. № 125 “Про затвердження Порядку справляння плати за спеціальне використання водних біоресурсів і розмірів плати за їх використання” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 19, ст. 742).
12. Пункти 105, 123 і 174 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 826 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 76, ст. 2432).
13. Пункти 11, 14, 17 і 25 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 р. № 1299 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 98, ст. 6399).
14. Постанова Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 р. № 1331 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 р. № 125” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 96, ст. 5977).
15. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1479 “Деякі питання проведення аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів, затвердження типового договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 320).
16. Пункти 6 і 16 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2023 р. № 1057 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 94, ст. 5567).