Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 817 від 04.08.2023}
Відповідно до частини другої, третьої та шостої статті 113, пунктів 2 і 3 частини першої статті 12 Закону України “Про засади державної регіональної політики” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок визначення територій відновлення;
Порядок розроблення, реалізації та моніторингу плану відновлення та розвитку регіонів і планів відновлення та розвитку територіальних громад.
2. Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури разом з іншими заінтересованими центральними та місцевими органами виконавчої влади розробити і подати у шестимісячний строк Кабінетові Міністрів України проект плану відновлення та розвитку регіонів.
ПОРЯДОК
визначення територій відновлення
1. Цей Порядок визначає вимоги щодо показників для віднесення територіальних громад і мікрорегіонів до територій відновлення, механізм відбору та віднесення територіальних громад і мікрорегіонів до територій відновлення (далі - території відновлення) як одного із функціональних типів територій.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про засади державної регіональної політики” та інших актах законодавства.
3. Території відновлення визначаються з метою планування та здійснення комплексу заходів щодо їх відновлення.
4. Територіальна громада відноситься до території відновлення за умови наявності хоча б одного з таких критеріїв:
1) на території територіальної громади відбувалися бойові дії;
2) територія територіальної громади або її частина була тимчасово окупована;
3) на території територіальної громади наявні руйнування об’єктів критичної та соціальної інфраструктури, об’єктів житлового фонду внаслідок ведення бойових дій та/або обстрілів;
4) територія територіальної громади характеризується значним переміщенням населення до інших регіонів та/або інших держав та різким погіршенням рівня соціально-економічного розвитку за такими показниками:
чисельність населення зменшилася порівняно із станом на 1 січня 2022 р. не менше ніж на 15 відсотків;
рівень безробіття порівняно із станом на 1 січня 2022 р. збільшився не менше ніж на 15 відсотків;
кількість внутрішньо переміщених осіб становить понад 10 відсотків загальної чисельності населення територіальної громади станом на 1 січня 2022 р.;
зменшення обсягу надходжень від сплати податків та зборів до загального фонду місцевого бюджету з березня по грудень 2022 р. порівняно з відповідним періодом 2021 року (без урахування міжбюджетних трансфертів та податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами до місцевих бюджетів) становить не менше 15 відсотків.
5. Обласні, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, у місячний строк з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2023 р. № 731 “Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад” подають до Мінінфраструктури інформацію щодо відповідності територіальних громад регіону критеріям, визначеним пунктом 4 цього Порядку, разом із пропозиціями та обґрунтуванням щодо необхідності віднесення відповідних територіальних громад та мікрорегіонів до територій відновлення.
Віднесення територіальної громади до територій відновлення можливе за умови, що територія такої територіальної громади не належить до територій активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Автономна Республіка Крим та м. Севастополь, а також окремі території, що входять до складу Донецької та Луганської областей, які були окуповані Російською Федерацією до 24 лютого 2022 р., що визначені відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” Указом Президента України від 7 лютого 2019 р. № 32 “Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях”, можуть бути віднесені до територій відновлення після їх повернення під загальну юрисдикцію України за умови, що на зазначених територіях органи державної влади України здійснюють свої повноваження.
6. Мінінфраструктури на основі поданої обласними, Київською та Севастопольською міськими державними (військовими) адміністраціями інформації та відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, готує пропозиції щодо віднесення територіальних громад та мікрорегіонів до територій відновлення.
7. Для оцінки і віднесення територій до функціональних типів Мінінфраструктури утворює комісію, до складу якої входять представники Мінінфраструктури, а також народні депутати України - члени комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання регіональної політики та містобудування, за рішенням зазначеного комітету (чисельністю не менше ніж 50 відсотків складу такої комісії) (далі - комісія), і затверджує положення про неї.
Комісія розглядає пропозиції, підготовлені Мінінфраструктури, проводить оцінку відповідності територіальних громад критеріям, визначеним у пункті 4 цього Порядку, приймає рішення про віднесення територіальних громад, мікрорегіонів до територій відновлення як одного із функціональних типів територій та вносить у разі потреби зміни до складу функціональних типів територій.
Формою роботи комісії є відкрите засідання, що може проводитися, дистанційно в режимі відеоконференції. Засідання комісії є правоможним, якщо в ньому беруть участь більш як половина членів комісії.
Рішення комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосували більше половини присутніх на засіданні членів комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні. Рішення комісії оформляються протоколом.
8. Мінінфраструктури на підставі рішення комісії вносить в установленому порядку Кабінетові Міністрів України відповідний проект акта щодо затвердження переліку територіальних громад та мікрорегіонів, які віднесено до територій відновлення.
Перелік територіальних громад та мікрорегіонів, які віднесено до територій відновлення, затверджується Кабінетом Міністрів України у Державній стратегії регіонального розвитку України.
9. Внесення змін до затвердженого переліку територіальних громад та мікрорегіонів, які віднесено до територій відновлення, здійснюється комісією за процедурою, визначеною пунктами 5-8 цього Порядку.
ПОРЯДОК
розроблення, реалізації та моніторингу плану відновлення та розвитку регіонів і планів відновлення та розвитку територіальних громад
1. Цей Порядок визначає механізм розроблення, реалізації та моніторингу плану відновлення та розвитку регіонів і планів відновлення та розвитку територіальних громад.
Відновлення регіонів і територіальних громад здійснюється з метою ліквідації негативних наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України, прискореного відновлення зруйнованих та/або пошкоджених об’єктів критичної та соціальної інфраструктури, об’єктів житлового і громадського призначення до стану, що дає змогу забезпечити повернення в територіальну громаду та регіон внутрішньо переміщених осіб та біженців, створення сприятливих умов для діяльності суб’єктів господарювання незалежно від форми власності.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про засади державної регіональної політики” та інших актах законодавства.
3. Дія цього Порядку поширюється на мікрорегіони та територіальні громади, які віднесені до територій відновлення.
План відновлення та розвитку регіонів і плани відновлення та розвитку територіальних громад розробляються для територій, які не належать до територій активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції.
4. План відновлення та розвитку регіонів, плани відновлення та розвитку територіальних громад розробляються на період до 31 грудня 2027 р. з урахуванням пріоритетів, визначених документами стратегічного планування.
5. Проект плану відновлення та розвитку регіонів розробляється Мінінфраструктури разом з іншими заінтересованими центральними та місцевими органами виконавчої влади.
Мінінфраструктури після затвердження Кабінетом Міністрів України у Державній стратегії регіонального розвитку України переліку територіальних громад, мікрорегіонів, які віднесено до території відновлення, протягом 10 робочих днів інформує центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні (військові) адміністрації про початок розроблення плану відновлення та розвитку регіонів, а також повідомляє про це на своєму офіційному веб-сайті.
6. Під час розроблення плану відновлення та розвитку регіонів, враховується наявний потенціал, перспективна спеціалізація територій.
7. План відновлення та розвитку регіонів включає:
завдання і заходи з відновлення та розвитку;
прогнозовану потребу та можливі джерела фінансування;
індикатори виконання завдань, здійснення заходів з відновлення та розвитку і їх прогнозні значення;
перелік проектів регіонального (місцевого) розвитку, реалізація яких передбачається в рамках виконання плану відновлення та розвитку регіонів;
регіональні плани відновлення та розвитку.
8. Центральні органи виконавчої влади у місячний строк з моменту отримання інформації про початок розроблення плану відновлення та розвитку регіонів подають до Мінінфраструктури:
обґрунтовані пропозиції щодо завдань і заходів з відновлення та розвитку;
перелік проектів регіонального (місцевого) розвитку за формою згідно з додатком 1.
Мінінфраструктури у разі потреби проводить консультації із заінтересованими органами для узгодження позицій.
9. План відновлення та розвитку регіонів затверджується Кабінетом Міністрів України.
10. Проект регіонального плану відновлення та розвитку розробляється відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими державними (військовими) адміністраціями для регіону, на території якого наявні територіальні громади, віднесені до територій відновлення, за пропозиціями сільських, селищних, міських рад та військових адміністрацій населених пунктів (у разі їх утворення), міністерств і республіканських комітетів Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських державних (військових) адміністрацій відповідного регіону.
Проект регіонального плану відновлення та розвитку повинен узгоджуватися з програмою комплексного відновлення області, якщо обласною держадміністрацією прийнято рішення про її розроблення.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації протягом п’яти робочих днів з моменту отримання від Мінінфраструктури інформації про початок розроблення плану відновлення та розвитку регіонів розміщує її на своєму офіційному веб-сайті та інформує відповідні сільські, селищні, міські ради про початок розроблення проекту регіонального плану відновлення та розвитку.
11. Підготовка проекту регіонального плану відновлення та розвитку здійснюється одночасно з розробленням проектів планів відновлення та розвитку територіальних громад регіону, віднесених до території відновлення.
Проект регіонального плану відновлення та розвитку включає:
завдання і заходи з відновлення та розвитку;
прогнозовану потребу та можливі джерела фінансування;
індикатори виконання завдань, здійснення заходів з відновлення та розвитку та їх прогнозні значення;
перелік проектів регіонального (місцевого) розвитку, реалізація яких передбачається в рамках виконання плану відновлення та розвитку регіонів, а також передбачених програмою комплексного відновлення області (у разі її затвердження).
12. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації у двомісячний строк з дня отримання інформації про початок розроблення плану відновлення та розвитку регіонів забезпечують розроблення та подання проекту регіонального плану відновлення та розвитку до Мінінфраструктури для включення його до плану відновлення та розвитку регіонів.
Перелік проектів регіонального (місцевого) розвитку подається за формою згідно з додатком 1.
Мінінфраструктури здійснює опрацювання проекту регіонального плану відновлення та розвитку щодо відповідності вимогам цього Порядку.
У разі наявності зауважень до проекту регіонального плану відновлення та розвитку Мініфраструктури у місячний строк з моменту отримання повертає такий проект Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міським державним (військовим) адміністраціям для доопрацювання.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації протягом 10 робочих днів з моменту отримання зауважень до проекту регіонального плану відновлення та розвитку забезпечують його доопрацювання та повторне подання до Мініфраструктури.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації, сільські, селищні, міські ради та військові адміністрації населених пунктів (у разі їх утворення) несуть відповідальність за правильність, достовірність та обґрунтованість поданих ними матеріалів і розрахунків та забезпечують під час розроблення проектної документації, що пов’язана з будівництвом (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт), обов’язкове врахування потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Зазначені матеріали подаються Мінінфраструктури в електронній формі з використанням системи електронної взаємодії органів виконавчої влади в установленому законодавством порядку з накладенням на них кваліфікованого електронного підпису, а також з використанням Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури.
13. План відновлення та розвитку територіальної громади, що віднесена до території відновлення, розробляється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради та військовою адміністрацією населеного пункту (у разі її утворення) з урахуванням узгоджених пропозицій, наданих Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній (військовій) адміністрації, відповідно до пунктів 10-12 цього Порядку.
Проект плану відновлення та розвитку територіальної громади включає:
завдання і заходи з відновлення та розвитку;
прогнозовану потребу та можливі джерела фінансування;
індикатори виконання завдань, здійснення заходів з відновлення та розвитку і їх прогнозні значення;
перелік проектів регіонального (місцевого) розвитку за формою згідно з додатком 2.
14. Проект плану відновлення та розвитку територіальної громади повинен узгоджуватися з програмою комплексного відновлення території територіальної громади (її частини), якщо територіальна громада підпадає під один з таких критеріїв:
зруйновано та/або пошкоджено понад 15 відсотків житлового фонду територіальної громади та/або окремих населених пунктів;
чисельність населення змінилася порівняно із чисельністю станом на 1 січня 2022 р. більше ніж на 25 відсотків;
рішення про розроблення програми комплексного відновлення прийнято в установленому законодавством порядку.
15. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради та військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) (у разі їх утворення) у двомісячний строк після оприлюднення Мінінфраструктури інформації про розроблення плану відновлення та розвитку регіонів подає проект плану відновлення та розвитку територіальної громади для погодження Раді міністрів Автономної Республіки Крим, відповідній обласній державній (військовій) адміністрації.
16. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні державні (військові) адміністрації протягом 10 робочих днів опрацьовують проект плану відновлення та розвитку територіальної громади щодо відповідності вимогам пункту 13 цього Порядку та інформують відповідну сільську, селищну, міську раду та військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) (у разі їх утворення) про його погодження або необхідність доопрацювання.
{Абзац перший пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 817 від 04.08.2023}
Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради та військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) (у разі їх утворення) протягом п’яти робочих днів з дня отримання обґрунтованих зауважень до проекту плану відновлення та розвитку територіальної громади забезпечує його доопрацювання та подання для повторного погодження Раді міністрів Автономної Республіки Крим, відповідній обласній державній (військовій) адміністрації.
17. Сільська, селищна, міська рада та військова адміністрація населеного пункту (населених пунктів) (у разі їх утворення) протягом 10 робочих днів після отримання інформації про погодження Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною (військовою) адміністрацією проекту плану відновлення та розвитку територіальної громади забезпечує його затвердження.
План відновлення та розвитку територіальної громади підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті сільської, селищної, міської ради протягом п’яти днів з дня його затвердження.
18. Внесення змін до плану відновлення та розвитку регіонів, планів відновлення та розвитку територіальних громад, а також до переліків проектів регіонального (місцевого) розвитку здійснюється в порядку, визначеному для розроблення зазначених документів.
Підставою для внесення змін до плану відновлення та розвитку регіонів і планів відновлення та розвитку територіальних громад є результати моніторингу їх виконання.
Внесення змін до плану відновлення та розвитку регіонів також можливе у разі розроблення проектів регіональних планів відновлення та розвитку і планів відновлення та розвитку територіальних громад та/або віднесення територіальних громад до територій відновлення, якщо таке розроблення та/або віднесення відбулося після затвердження відповідного плану.
19. Виконання плану відновлення та розвитку регіонів і планів відновлення та розвитку територіальних громад здійснюється шляхом проведення заходів та реалізації проектів регіонального (місцевого) розвитку на відповідних територіях.
20. Результати виконання плану відновлення та розвитку регіонів і планів відновлення та розвитку територіальних громад визначаються на підставі проведення моніторингу шляхом порівняння фактичних і прогнозних значень індикаторів оцінювання виконання завдань, проведення заходів та реалізації проектів регіонального (місцевого) розвитку.
21. Моніторинг виконання плану відновлення та розвитку регіонів проводиться щороку Мінінфраструктури на підставі даних офіційної статистики, інформації міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних (військових) адміністрацій.
Моніторинг виконання плану відновлення та розвитку регіонів може проводитися, зокрема, на основі Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури та/або інформаційно-комунікаційної системи - єдиної геоінформаційної системи здійснення моніторингу та оцінювання розвитку регіонів і територіальних громад.
22. Центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації, які визначені відповідальними за виконання завдань плану відновлення та розвитку регіонів, аналізують стан їх виконання та щороку до 15 лютого подають Мінінфраструктури відповідний звіт.
23. Центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні (військові) адміністрації щороку до 15 лютого подають до Мінінфраструктури звіт щодо проведення моніторингу реалізації проектів регіонального (місцевого) розвитку, підготовлений на основі інформації відповідальних виконавців.
24. Сільські, селищні, міські ради та військові адміністрації населених пунктів (у разі їх утворення) проводять моніторинг і оцінювання реалізації плану відновлення та розвитку відповідних територіальних громад та до 1 лютого оприлюднюють на своєму офіційному веб-сайті узагальнений звіт про виконання плану відновлення та розвитку територіальної громади за відповідний період.
Додаток 1 |
ПЕРЕЛІК
проектів регіонального (місцевого) розвитку
Додаток 2 |
ПЕРЕЛІК
проектів регіонального (місцевого) розвитку