Про затвердження Порядку видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу
{Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
№ 105 від 26.01.2024}
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», пункту 8 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 19 червня 2020 року № 738-IХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 травня 2013 року № 816 «Про затвердження Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів)», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 01 червня 2013 року за № 862/23394 (із змінами);
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 травня 2013 року № 817 «Про затвердження Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів)», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 01 червня 2013 року за № 854/23386 (із змінами);
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 02 лютого 2021 року № 60 «Про затвердження Порядку видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на ринку цінних паперів та діяльності у системі накопичувального пенсійного забезпечення», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 06 квітня 2021 року за № 456/36078 (із змінами).
3. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на членів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Барамію І., Бойка Ю., Ільіна А., Шляхова Я.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ПОРЯДОК
видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу
1. Цей Порядок встановлює процедуру видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу (далі - ліцензія), види якої зазначені у цьому пункті, підстави для відмови у її видачі, процедуру і підстави зупинення дії та анулювання ліцензії.
НКЦПФР видає ліцензії на такі види професійної діяльності на ринках капіталу:
1) діяльність з торгівлі фінансовими інструментами, що включає такі види діяльності:
діяльність з управління портфелем фінансових інструментів;
андеррайтинг та/або діяльність з розміщення з наданням гарантії;
діяльність з розміщення без надання гарантії;
2) діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, що включає такі види діяльності:
діяльність з організації торгівлі цінними паперами на регульованому фондовому ринку;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на регульованому ринку деривативних контрактів;
діяльність з організації торгівлі інструментами грошового ринку на регульованому грошовому ринку;
діяльність з організації торгівлі цінними паперами на фондовому багатосторонньому торговельному майданчику (далі - БТМ);
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на БТМ деривативних контрактів;
діяльність з організації торгівлі облігаціями на організованому торговельному майданчику (далі - ОТМ) облігацій;
діяльність з організації укладення деривативних контрактів на ОТМ деривативних контрактів;
3) клірингова діяльність, що включає такі види діяльності:
клірингова діяльність з визначення зобов’язань;
клірингова діяльність центрального контрагента;
4) депозитарна діяльність, що включає такі види діяльності:
депозитарна діяльність депозитарної установи;
діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування;
діяльність із зберігання активів пенсійних фондів;
5) діяльність з управління активами інституційних інвесторів, що включає такі види діяльності:
діяльність з управління активами;
діяльність з управління іпотечним покриттям;
6) діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю;
7) діяльність з адміністрування недержавних пенсійних фондів.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
анулювання ліцензії - позбавлення ліцензіата НКЦПФР права на провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу, шляхом прийняття НКЦПФР адміністративного акта про анулювання ліцензії та внесення відповідного запису до реєстру професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків;
{Абзац другий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
видача ліцензії - надання юридичній особі права на провадження окремого виду професійної діяльності на ринках капіталу, шляхом прийняття НКЦПФР рішення про видачу ліцензії та внесення відповідного запису до реєстру професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків;
заявник - юридична особа, створена за законодавством України, у тому числі ліцензіат, яка подає заяву та відповідні документи для отримання ліцензії, або для анулювання відповідної ліцензії;
зупинення дії ліцензії - зупинення на певний строк (до одного року) дії ліцензії у разі порушення ліцензіатом вимог законодавства;
ліцензіат - юридична особа, яка має ліцензію(ї), отриману(і) в установленому законодавством порядку;
місцезнаходження юридичної особи - адреса юридичної особи, зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, або адреса юридичної особи, повідомлена НКЦПФР згідно відповідних ліцензійних умов провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу, встановлених НКЦПФР (далі - ліцензійні умови), у тому числі якщо адреса юридичної особи, зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не містить даних щодо номерів поверху будівлі, офісу (кімнати, кімнат) (за їх наявності);
реєстр професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків (далі - реєстр професійних учасників) - перелік, до складу якого включені ліцензіати (крім Національного банку України) та Центральний депозитарій цінних паперів, який формується і ведеться НКЦПФР як автоматизована система збирання, накопичення, захисту та обліку відомостей про цих суб’єктів у порядку, встановленому законодавством з цього питання;
текстовий формат - формат Portable Document Format / A (формат специфікації PDF 1.4 ISO 19005-1:2005) - PDF / А, Rich Text Format - RTF, Excel (.xlsx), Word (.doc), Word (.docx);
{Пункт 2 розділу I доповнено абзацом дев'ятим згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Термін «ділова репутація» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».
Термін «істотна участь» вживаються у значенні, визначеному Законом України «Про фінансові послуги та фінансові компанії».
{Абзац одинадцятий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Термін «структура власності юридичної особи» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про банки та банківську діяльність».
Термін «іноземна особа» вживаються у значенні, визначеному Законом України «Про міжнародне приватне право».
3. Ліцензія на певний вид професійної діяльності на ринках капіталу, зазначений у пункті 1 цього розділу, отримується заявником відповідно до вимог цього Порядку за умови дотримання ним ліцензійних умов щодо провадження цього виду діяльності.
4. Строк дії ліцензії є необмеженим.
Ліцензія є чинною до набрання чинності рішенням НКЦПФР про анулювання ліцензії / постановою про накладання санкції у вигляді анулювання ліцензії за порушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках (далі - постанова про накладання санкції).
Провадження окремого виду професійної діяльності на ринках капіталу після прийняття рішення НКЦПФР про анулювання ліцензії / постанови про накладання санкції, що набрало(а) чинності в установленому законодавством порядку (крім виконання передбачених законодавством дій щодо припинення провадження окремого виду професійної діяльності на ринках капіталу), не допускається.
5. Адміністративна послуга НКЦПФР з видачі ліцензії є платною послугою, розмір плати за надання якої встановлено Розмірами плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб, затвердженими рішенням НКЦПФР від 13 червня 2022 року № 620, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2022 року за № 909/38245.
{Пункт 5 розділу I в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
6. Адміністративна послуга НКЦПФР з видачі ліцензії надається з урахуванням вимог, визначених Порядком надання адміністративних послуг Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням НКЦПФР від 17 листопада 2021 року № 1124, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2022 року за № 147/37483.
{Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
7. Подання заявником до НКЦПФР та відправлення НКЦПФР заявнику повідомлень та документів, передбачених цим Порядком або ліцензійними умовами, здійснюється в електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг офіційним каналом зв’язку засобами, визначеними окремим документом нормативно-технічного характеру, інформація про які оприлюднена на офіційному вебсайті НКЦПФР, відповідно до вимог цього документа.
У пакеті документів, подання яких до НКЦПФР передбачено цим Порядком або ліцензійними умовами, кожний документ, створений в електронній формі або створений як електронна копія паперового документа (сканована копія), має бути окремим файлом у текстовому форматі, вид якого обирається заявником самостійно, якщо інше не встановлено цим Порядком або ліцензійними умовами, із застосуванням електронного підпису уповноваженої особи заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, який повинен містити ідентифікаційні дані юридичної особи - заявника, представником якої є така особа (повне або офіційне скорочене найменування та ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань юридичної особи) на кожному окремому електронному документі.
Повідомлення та документи, які відповідно до вимог цього Порядку відправляються НКЦПФР заявнику офіційним каналом зв’язку, підписуються із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР.
{Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
II. Порядок подання та перелік документів, які надаються заявником для отримання ліцензії
1. Для отримання ліцензії заявник надає до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку складені українською мовою заяву про видачу ліцензії, перелік (опис) документів, що подаються на видачу ліцензії, та інші документи, що додаються до заяви про видачу ліцензії згідно ліцензійних умов. У переліку (описі) документів заявник зазначає, який документ, що надається із заявою про видачу ліцензії, належить до конфіденційної інформації.
{Абзац перший пункту 1 розділу II в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Заява про видачу ліцензії може містити декілька видів діяльності в межах одного виду професійної діяльності на ринках капіталу.
У разі подання заявником одночасно декількох заяв про видачу ліцензії на різні види професійної діяльності на ринках капіталу, поєднання яких не заборонено законом, документи, які є однаковими у кожному переліку для кожного окремого виду діяльності, подаються один раз.
{Абзац четвертий пункту 1 розділу II виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
До заяви про видачу ліцензії додаються складені українською мовою документи, вичерпний перелік яких установлений Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», цим Порядком та ліцензійними умовами.
Документи, що подаються іноземною юридичною особою, повинні бути нотаріально засвідчені за місцем видачі та легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Документи, що подаються іноземною юридичною особою та фізичною особою - іноземцем, повинні відповідати вимогам щодо мови документів, встановленим статтею 140 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».
Якщо окремі документи, передбачені ліцензійними умовами, не можуть бути подані нерезидентом, надається письмове запевнення (у довільній формі) про відсутність у законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання таких документів (дозволів, погоджень тощо).
Заявник не додає до заяви на видачу ліцензії документи, які НКЦПФР може безоплатно отримати з державних реєстрів. У такому разі заявник зазначає реєстр, що містить необхідну інформацію.
Якщо заявник подав будь-яку інформацію, передбачену ліцензійними умовами, НКЦПФР або Національному банку України, він має право не додавати таку інформацію до заяви про видачу ліцензії, зазначивши дату подачі таких документів та ідентифікаційні дані супровідного документа, за умови надання заяви, що раніше подана інформація є актуальною.
НКЦПФР отримує від Національного банку України відповідно до порядку інформаційної взаємодії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національного банку України, у визначеному ними порядку, інформацію, копії документів та результати проведення оцінки ділової репутації заявника.
Якщо інформація, яку необхідно надати згідно з вимогами цього Порядку та ліцензійних умов, вже є в результаті оприлюднення у публічному доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати зміст інформації людиною і відтворювати інформацію на папері для необмеженого завантаження та копіювання на вебсайті юридичної особи та/або в базах осіб, що надають інформаційні послуги на ринках капіталу та організованих товарних ринках, заявник подає реквізити для забезпечення можливості автоматичного завантаження копій цих документів з мережі Інтернет, що мають містити повну адресу файлу, за якою може бути здійснене вільне і пряме завантаження його копій засобами автоматизації (без необхідності попередньої реєстрації, введення кодів, інших додаткових дій на забезпечення завантаження), в форматі універсального покажчика місцезнаходження Universal Resource Locator (далі - URL-адреса), ім’я файлу (включаючи розширення в імені файлу, яке має відповідати його типу/формату).
Заявник має право, крім документів, передбачених ліцензійними умовами, надати інші документи, які підтверджують відповідність заявника вимогам, встановленим ліцензійними умовами.
Документи, що подаються заявником, повинні мати дату підписання.
На дату подання заяви та документів (документів згідно з додатками до ліцензійних умов (крім довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника), а також довідок від інших державних органів) період часу між датою оформлення (підписання) документів та датою їх подання (строк подання), не може бути більшим ніж два місяці, якщо інший строк дії не зазначений в документі державного органу. Строк подання довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника не може перевищувати 5 робочих днів. Строк подання документів щодо ідентифікації юридичних осіб - нерезидентів та щодо оцінки майна не може перевищувати шести місяців.
У разі якщо документи підписані (засвідчені) не керівником заявника або іншою, уповноваженою установчим документом заявника, особою (крім випадків, установлених законами), заявник повинен надати документ, який підтверджує повноваження особи, що підписала (засвідчила) документи.
Документи, що подаються заявником згідно з ліцензійними умовами, повинні містити актуальну, повну, послідовну, достовірну та зрозумілу інформацію.
Документи, що подаються заявником згідно з ліцензійними умовами для підтвердження фінансового стану заявника (правові підстави отримання грошових коштів та іншого майна, за рахунок яких сформовано власний капітал заявника) мають бути засвідченими відповідно до законодавства.
Якщо окремі документи, передбачені цим Порядком та ліцензійними умовами, не можуть бути представлені юридичною особою або фізичною особою - нерезидентами, надається письмове запевнення (у довільній формі) про відсутність у законодавстві відповідної держави вимог щодо отримання таких документів, яке підписується керівником юридичної особи - нерезидента або фізичною особою - нерезидентом та має дату підписання.
2. Заявник протягом двох робочих днів після дня коли стало відомо про зміни, що сталися протягом строку розгляду заяви про видачу ліцензії, в частині інформації, що була зазначена у документах, доданих до заяви про видачу ліцензії, повідомляє НКЦПФР офіційним каналом зв’язку про такі зміни з зазначенням їх суті.
протягом 10 робочих днів з дня набрання чинності змінами у зазначених документах в частині інформації щодо членів його виконавчого органу, надає НКЦПФР офіційним каналом зв’язку документи з оновленою інформацією;
протягом 10 робочих днів щодо осіб-резидентів та протягом 15 робочих днів щодо осіб-нерезидентів з дня набрання чинності змінами у зазначених документах (крім документів, передбачених абзацом другим цього пункту), надає НКЦПФР офіційним каналом зв’язку документи з оновленою інформацією.
У цьому разі рішення про видачу ліцензії або про відмову в її видачі приймається НКЦПФР з урахуванням змін, що надані заявником у період розгляду відповідних документів.
III. Порядок розгляду документів, видачі ліцензії або відмови в її видачі
1. НКЦПФР протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви про видачу ліцензії та відповідних документів надає заявнику офіційним каналом зв’язку повідомлення - підтвердження отримання повного переліку документів, передбачених ліцензійними умовами та цим Порядком, із зазначенням контактної інформації (ім’я (у розумінні Цивільного кодексу України), посада, номери засобів зв’язку) посадової особи, уповноваженої щодо організації розгляду заяви та доданих до неї документів НКЦПФР.
У разі подання заявником неповного переліку документів або подання заяви та документів з порушенням вимог, встановлених пунктом 7 розділу I цього Порядку, НКЦПФР інформує заявника про залишення заяви про видачу ліцензії без руху протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви та відповідних документів шляхом направлення офіційним каналом зв’язку відповідного повідомлення, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги ліцензійних умов та/або Порядку, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви про видачу ліцензії без руху.
Строк для усунення недоліків не може бути меншим п’яти робочих днів.
За клопотанням заявника НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, заява про видачу ліцензії вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про видачу ліцензії без руху.
{Пункт 1 розділу III в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
2. НКЦПФР має право протягом строку розгляду заяви та відповідних документів здійснювати перевірку достовірності відомостей, які зазначені у документах, наданих для отримання ліцензії, у тому числі з урахуванням обміну інформацією з країною походження особи-нерезидента, щодо якої заявником надані відомості.
Протягом строку розгляду заяви про видачу ліцензії та відповідних документів, але не пізніше ніж за 30 робочих днів до закінчення строку, встановленого пунктом 3 цього розділу, НКЦПФР може одноразово письмово витребувати у заявника додаткову інформацію в чіткій та однозначній формі для уточнення даних, наданих разом із заявою про видачу ліцензії, визначених ліцензійними умовами.
{Абзац другий пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Перебіг строку розгляду заяви про видачу ліцензії та відповідних документів, зупиняється з наступного календарного дня після направлення НКЦПФР відповідного запиту заявнику та поновлюється з наступного календарного дня після отримання НКЦПФР всієї додаткової інформації від заявника.
З дня отримання відповіді на запит додаткової інформації та протягом строку, що залишився до закінчення розгляду документів, встановленого пунктом 3 цього розділу, але не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення такого строку, НКЦПФР у разі необхідності отримання додаткової інформації для обробки та аналізу заяви та доданих до неї документів може направити заявнику уточнюючий запит щодо отриманої відповіді, визначивши в чіткій та однозначній формі, яку саме уточнюючу інформацію повинен надати заявник. Запит уточнюючої інформації не зупиняє перебігу строку розгляду документів.
{Абзац четвертий пункту 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
У цьому разі рішення про видачу ліцензії заявнику приймається НКЦПФР з урахуванням додаткової інформації та уточнень, що надані заявником у період розгляду відповідних документів.
За письмовим зверненням заявника, поданим до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку протягом строку розгляду його заяви про видачу ліцензії та відповідних документів, про відмову від розгляду НКЦПФР цієї заяви у зв’язку з відмовою від отримання ліцензії або з метою доопрацювання поданих документів, НКЦПФР з дати отримання такого звернення припиняє розгляд поданих відповідно до ліцензійних умов документів та вважає їх такими, що повернуті заявнику. Після доопрацювання заявник подає документи у загальному порядку.
{Абзац шостий пункту 2 розділу III в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
3. НКЦПФР приймає рішення про видачу ліцензії чи про відмову в її видачі протягом шести місяців (з урахуванням пункту 2 цього розділу) з дня надходження заяви та доданих до неї документів, передбачених ліцензійними умовами. У разі відсутності іноземних юридичних осіб у структурі власності юридичної особи заявника такий строк становить три місяці (з урахуванням пункту 2 цього розділу).
{Абзац перший пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Рішення НКЦПФР про видачу / відмову в видачі ліцензії на провадження окремого виду професійної діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами приймається після складання НКЦПФР висновку про відповідність/невідповідність програмно-технічного комплексу та електронної торгової системи заявника вимогам, встановленим ліцензійними умовами.
Ліцензія видається НКЦПФР за умови, що заявник відповідає усім вимогам ліцензійних умов та вимогам до провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу, встановленим законодавством.
4. Рішення про видачу або відмову у видачі ліцензії приймається на засіданні НКЦПФР (колегіального органу) та оформлюється згідно з регламентом проведення засідань НКЦПФР.
Рішення НКЦПФР про відмову у видачі ліцензії повинно бути мотивованим із зазначенням конкретної причини, що зумовила його прийняття.
У разі прийняття НКЦПФР рішення про видачу ліцензії, з дати прийняття такого рішення особа керівника ліцензіата - оператора організованого ринку капіталу, редакція статуту ліцензіата - оператора організованого ринку капіталу, надана із заявою про видачу ліцензії, вважаються такими, що погоджені НКЦПФР, структура власності ліцензіата - прозорою та такою, що відповідає вимогам ліцензійних умов, а власники істотної участі ліцензіата - такими, що відповідають вимогам, встановленим до власників істотної участі у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків.
5. Про прийняте рішення НКЦПФР протягом п’яти робочих днів повідомляє заявника офіційним каналом зв’язку та/або шляхом направлення відповідного листа (за підписом члена НКЦПФР, який виносить на розгляд НКЦПФР проєкт відповідного рішення НКЦПФР).
6. Ліцензіат не має права передавати ліцензію третім особам.
Не є передачею ліцензії передача третім особам частини процесів або покладання на третіх осіб частини функцій, що забезпечують діяльність ліцензіата, здійснена на підставі договору щодо аутсорсингу в порядку, встановленому НКЦПФР.
7. Підставами для прийняття НКЦПФР рішення про відмову у видачі ліцензії є:
документи, подані для отримання ліцензії, містять неповну та/або взаємовиключну та/або недостовірну інформацію та/або не відповідають вимогам законодавства. Документи можуть вважатися такими, що містять неповну та/або взаємовиключну інформацію, виключно за умови, що НКЦПФР протягом строку розгляду таких документів здійснила заходи, передбачені пунктом 2 цього розділу, спрямовані на отримання додаткової інформації та відповідних уточнень щодо неї;
{Абзац другий пункту 7 розділу III із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
заявник не відповідає вимогам закону та/або ліцензійним умовам, та/або вимогам до провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу, встановленим законодавством;
неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення заяви про видачу ліцензії без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомлені НКЦПФР про залишення заяви про видачу ліцензії без руху відповідно до абзацу другого пункту 1 цього розділу.
{Пункт 7 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
8. У разі відмови у видачі ліцензії на підставі виявлення недостовірних даних у документах, поданих заявником на видачу ліцензії, він може подати до НКЦПФР нову заяву про видачу ліцензії не раніше ніж через рік з дати прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії.
9. У разі відмови у видачі ліцензії, крім випадку, передбаченого пунктом 8 цього розділу, заявник може подати до НКЦПФР нову заяву про видачу ліцензії, та відповідні документи після усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі ліцензії.
10. Рішення про відмову у видачі ліцензії може бути оскаржено у судовому порядку.
IV. Порядок зупинення дії ліцензії та дії професійного учасника ринків капіталу у разі зупинення дії ліцензії
1. Дія ліцензії може бути зупинена за відповідною постановою про накладення санкції при встановленні НКЦПФР факту вчинення правопорушення, що визначене у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», за результатами провадження у справі про правопорушення на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, якщо таке порушення не було усунуте.
2. У постанові про накладення санкції у вигляді зупинення дії ліцензії уповноважена особа НКЦПФР вказує підстави, відповідно до яких накладається санкція у вигляді зупинення дії ліцензії. Разом з постановою уповноважена особа виносить розпорядження, в якому вказується про необхідність усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії ліцензії, та надання в установлений строк звіту і документів, передбачених пунктом 8 цього розділу.
3. Постанова про накладення санкції у вигляді зупинення дії ліцензії (з визначенням строку цього зупинення) виноситься відповідно до порядку розгляду справ про порушення вимог законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, встановленого НКЦПФР (далі - Правила розгляду справ).
4. Дія ліцензії може бути зупинена за відповідним рішенням НКЦПФР при встановленні НКЦПФР факту таких порушень:
призначення на посаду керівника ліцензіата особи, кандидатура якого не погоджена НКЦПФР (за умови, що вимога щодо погодження НКЦПФР кандидатури керівника ліцензіата передбачена законодавством);
непрозора структура власності ліцензіата;
несплата ліцензіатом фінансової санкції, що була застосована до нього при провадженні відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, протягом місяця з дня набрання чинності постановою про накладення санкції у вигляді штрафу, за винятком тих постанов, які протягом місяця з дня набрання ними чинності були оскаржені у судовому порядку та адміністративним судом було відкрито провадження у справі про оскарження зазначених постанов та щодо яких відсутнє судове рішення, за результатами оскарження, що набрало законної сили, а також за винятком тих постанов, які скасовані чи визнанні нечинними за рішенням суду, що набрало законної сили, або дію яких зупинено за ухвалою суду;
суттєве відхилення розрахункового значення пруденційного показника, визначеного Положенням про нагляд за дотриманням пруденційних нормативів професійними учасниками фондового ринку, затвердженим рішенням НКЦПФР від 01 грудня 2015 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2015 року за № 1599/28044 № 2021, у тому числі, після здійснення ліцензіатом заходів щодо поліпшення свого фінансового стану у строк, визначений зазначеним нормативно-правовим актом;
відсутність ліцензіата за тимчасовим місцезнаходженням;
{Пункт 4 розділу IV доповнено абзацом шостим згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
обслуговування ліцензіатом операцій з цінними паперами на рахунках у цінних паперах без забезпечення можливості відновлення інформації щодо власників цінних паперів та належних їм цінних паперів;
неповідомлення НКЦПФР, емітентів або депонентів / номінальних утримувачів (якщо таке повідомлення передбачено умовами відповідного договору з цим емітентом депонентом / номінальним утримувачем або нормативно-правовим актом) про зміну місцезнаходження ліцензіата (для ліцензіата, що здійснює депозитарну діяльність);
відмова ліцензіата, не передбачена нормативно-правовим актом НКЦПФР з питань провадження депозитарної діяльності, та/або договором, укладеним між депозитарною установою та депонентом / номінальним утримувачем або емітентом, та/або внутрішнім положенням про депозитарну діяльність депозитарної установи, у проведенні депозитарних операцій, складанні та наданні облікового реєстру Центральному депозитарію цінних паперів, реєстру власників цінних паперів емітенту за відповідним розпорядженням, а також внесення завідомо недостовірних даних до системи депозитарного обліку або ухилення від проведення депозитарних операцій;
неприйняття уповноваженим органом ліцензіата з підстав, встановлених законодавством, рішення про ліквідацію пайового інвестиційного фонду.
{Абзац десятий пункту 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Ліцензія зупиняється на термін до усунення порушення, який не може перевищувати 1 рік, або на конкретний строк, який не може перевищувати 1 рік.
5. Умовою дострокового поновлення дії ліцензій є усунення підстав, які стали причиною зупинення дії ліцензій, за відповідним рішенням НКЦПФР. Рішення про дострокове поновлення дії ліцензії, яка була зупинена з підстав, зазначених у пункті 4 цього розділу, оформлюється відповідним рішенням НКЦПФР.
6. НКЦПФР протягом 5 робочих днів з дати прийняття відповідної постанови (рішення) розміщує на офіційному вебсайті НКЦПФР інформацію про зупинення (відновлення) дії ліцензії, а у випадку зупинення (відновлення) дії ліцензії ліцензіату, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність депозитарної установи (далі - депозитарна установа) та/або клірингову діяльність центрального контрагента, та/або діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, та/або діяльність із зберігання активів пенсійних фондів повідомляє в установленому порядку Національний банк України та Центральний депозитарій цінних паперів.
7. Дія ліцензії зупиняється (відновлюється) з дати, наступної від дати оприлюднення вказаної інформації згідно з пунктом 6 цього розділу.
8. У разі усунення ліцензіатом порушень, які стали підставою для зупинення дії ліцензії, ліцензіат в установлений строк зобов’язаний надати до НКЦПФР звіт, що складається в довільній формі та містить перелік заходів, проведених ліцензіатом для усунення правопорушення, документи, що підтверджують виконання цих заходів, документи, що підтверджують усунення цих порушень.
9. За підсумками розгляду звіту ліцензіата та відповідних документів НКЦПФР / уповноважена особа НКЦПФР за умови усунення порушень, протягом 10 робочих днів з дати їх надання приймає рішення про відновлення дії ліцензії, якщо строк, на який зупинено дію ліцензії, ще триває, про що письмово повідомляє ліцензіата.
10. Дія ліцензії відновлюється на наступний день після спливу строку, на який вона була зупинена, якщо інший строк не зазначено в рішенні про відновлення дії ліцензії.
11. Дії ліцензіата, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами (далі - оператор організованого ринку капіталу), у разі зупинення дії ліцензії:
оператор організованого ринку капіталу зобов’язаний з дати зупинення дії ліцензії припинити функціонування електронної торгової системи в частині забезпечення централізованого вчинення (укладання) деривативних контрактів, правочинів щодо фінансових інструментів, інших активів, допущених до торгів на організованому ринку;
до кінця наступного робочого дня з дати зупинення дії ліцензії письмово повідомити учасників торгів про зупинення торгів у спосіб, передбачений правилами такого оператора, іншими внутрішніми документами оператора або відповідним договором.
12. Дії ліцензіата, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з торгівлі фінансовими інструментами (далі - інвестиційна фірма), у разі зупинення дії ліцензії:
1) інвестиційна фірма зобов’язана з дати зупинення дії ліцензії припинити свою діяльність з надання послуг та укладання договорів на ринках капіталу за такою ліцензією (крім укладання деривативних контрактів та правочинів щодо фінансових інструментів, на виконання раніше укладених договорів з брокерської діяльності, андеррайтингу та/або діяльності з розміщення з наданням гарантії, діяльності з розміщення без надання гарантії, діяльності з управління портфелем фінансових інструментів, у тому числі надання раніше отриманих замовлень клієнтів іншій інвестиційній фірмі у рамках здійснення субброкерської діяльності, а також правочинів щодо фінансових інструментів, що укладаються від імені та за рахунок цієї інвестиційної фірми із залученням іншої інвестиційної фірми як посередника або контрагента з метою виконання пруденційних нормативів, встановлених НКЦПФР);
2) негайно з дати зупинення дії ліцензії письмово повідомити своїх клієнтів засобами комунікацій, визначеними договорами, укладеними з ними, про факт зупинення дії ліцензії (із зазначенням підстав) та вжити всіх необхідних заходів щодо забезпечення захисту їхніх інтересів у зв’язку з цим;
3) на вимогу клієнтів згідно з їхніми письмовими розпорядженнями (дорученнями, наказами) негайно повернути належні їм кошти та фінансові інструменти, які знаходяться у інвестиційної фірми.
13. Дії ліцензіата, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність депозитарної установи (далі - депозитарна установа) та/або діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, та/або діяльність із зберігання активів пенсійних фондів, у разі зупинення дії ліцензії:
1) депозитарна установа зобов’язана протягом 5 робочих днів з дати зупинення дії ліцензії (ліцензій) розмістити на власному вебсайті у розділі, що містить відомості про ліцензію, видану такому ліцензіату, інформацію про зупинення дії ліцензії та повідомити всіх осіб (депонентів, емітентів, номінальних утримувачів), з якими ліцензіатом в рамках цієї ліцензії (ліцензій) укладені договори, про зупинення дії такої ліцензії (ліцензій) у спосіб, визначений відповідним договором;
2) депозитарна установа щодо рахунків у цінних паперах, відкритих на дату зупинення ліцензії (ліцензій), припиняє здійснення облікових операцій на рахунках у цінних паперах, за винятком операцій, за якими розпорядження та/або документи, що підтверджують наявність підстав для проведення таких операцій, зареєстровано депозитарною установою до цієї дати, операцій, пов’язаних з реалізацією Національним банком України передбаченого статтею 73 Закону України «Про Національний банк України» переважного та безумовного права щодо цінних паперів, які перебувають у заставі як забезпечення вимог Національного банку України, операцій щодо списання прав на цінні папери з рахунку в цінних паперах депонента/власника / номінального утримувача, в депозитарній установі з метою їх зарахування на рахунок у цінних паперах цього самого депонента/власника / номінального утримувача в обраній ним депозитарній установі, корпоративних операцій емітентів (крім розміщення та продажу викуплених цінних паперів), операцій переказу цінних паперів, прав на цінні папери, пов’язаних із встановленням або зняттям обмежень щодо обігу цінних паперів, у тому числі операцій щодо розблокування цінних паперів / прав на цінні папери, що заблоковані для виставлення цінних паперів на продаж на організованому ринку з дотриманням (без дотримання) принципу «поставка цінних паперів проти оплати» чи поза організованим ринком з дотриманням принципу «поставка цінних паперів проти оплати», операцій переказу цінних паперів, прав на цінні папери, що здійснюються за результатами проведення клірингу особою, яка провадить клірингову діяльність, та безумовних операцій;
3) депозитарній установі протягом строку зупинення дії ліцензії (ліцензій) забороняється укладання нових договорів щодо надання депозитарних послуг в рамках ліцензії (ліцензій), дію якої (яких) зупинено.
У разі розірвання договору з депонентом/номінальним утримувачем у період зупинення дії ліцензії депозитарна установа зобов’язана дотримуватись вимог, установлених нормативно-правовим актом НКЦПФР з питань провадження депозитарної діяльності, та відповідним договором.
У разі розірвання договору з емітентом у період зупинення дії ліцензії депозитарна установа зобов’язана дотримуватись вимог Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 січня 2014 року № 47, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 лютого 2014 року за № 241/25018 (зі змінами).
14. Дії ліцензіата, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) (далі - компанія з управління активами) у разі зупинення дії ліцензії:
1) ліцензіат зобов’язаний протягом п’яти робочих днів з дати зупинення дії ліцензії повідомити про зупинення дії ліцензії:
наглядову раду корпоративного інвестиційного фонду, з яким укладено відповідний договір;
раду недержавного пенсійного фонду (далі - НПФ), з якою ліцензіатом укладено відповідний договір;
раду пенсійного фонду - суб’єкта другого рівня, з якою ліцензіатом укладено відповідний договір;
2) ліцензіат протягом строку зупинення дії ліцензії не припиняє діяльності щодо обслуговування інститутів спільного інвестування та НПФ, активами яких він управляє;
3) ліцензіат, ліцензію якого зупинено, не звільняється від виконання обов’язків перед інвесторами, передбачених проспектом емісії, регламентом та інвестиційною декларацією, договором про управління активами, укладеним з наглядовою радою корпоративного інвестиційного фонду / радою НПФ;
4) ліцензіату протягом строку зупинення дії ліцензії забороняється створювати нові пайові інвестиційні фонди та укладати договори про управління активами з новими корпоративними інвестиційними фондами та радами інших НПФ, а також радами НПФ - суб’єктів другого рівня;
5) уповноваженому органу ліцензіата (протягом строку зупинення дії ліцензії) забороняється приймати рішення про затвердження проспекту емісії, випуску та розміщення інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду, а також змін до проспекту емісії інвестиційних сертифікатів фонду, пов’язаних з наступним випуском інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду.
15. Дії ліцензіата, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з адміністрування НПФ (далі - адміністратор), у разі зупинення дії ліцензії:
1) ліцензіат зобов’язаний протягом одного робочого дня з дати зупинення дії ліцензії повідомити про зупинення дії ліцензії ради НПФ, з якими ліцензіатом укладено договори про адміністрування НПФ;
2) ліцензіат протягом строку зупинення ліцензії не припиняє виконання функцій з адміністрування пенсійних фондів, з якими ліцензіатом укладено договори про адміністрування НПФ;
3) ліцензіат, ліцензію якого зупинено, не звільняється від виконання обов’язків перед учасниками НПФ, адміністрування яких він здійснює;
4) ліцензіату протягом строку зупинення дії ліцензії забороняється укладати нові договори про адміністрування НПФ.
16. Дії ліцензіата, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю (далі - управитель), у разі зупинення дії ліцензії:
1) ліцензіат зобов’язаний протягом п’яти робочих днів з дати зупинення дії ліцензії:
розмістити на власному вебсайті у розділі, що містить відомості про ліцензію, видану такому ліцензіату, інформацію про зупинення дії ліцензії;
повідомити про зупинення дії ліцензії забудовників, з якими управитель уклав договір щодо організації спорудження об’єктів будівництва, банки та страхові компанії, з якими управителем укладені відповідні договори;
2) ліцензіату на час зупинення ліцензії заборонено створення нових фондів фінансування будівництва (далі - ФФБ) та/або фондів операцій з нерухомістю (далі - ФОН), збільшувати кількість об’єктів будівництва в уже створених ФФБ та/або ФОН;
3) ліцензіату на час зупинення ліцензії заборонено укладення нових договорів з установниками управління майном;
4) ліцензіат, ліцензію якого зупинено, не звільняється від виконання обов’язків перед установниками управління майном, які передбачені раніше укладеними договорами управління майном.
V. Порядок анулювання ліцензії та дії професійного учасника ринків капіталу у разі анулювання ліцензії
1. Підстави для анулювання ліцензії визначені статтею 73 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», абзацом першим частини третьої статті 32 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» та статтею 66 Закону України «Про інститути спільного інвестування» (для компаній з управління активами).
{Пункт 1 розділу V із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
2. Для анулювання ліцензії за власною ініціативою ліцензіат надає до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку заяву про анулювання ліцензії та документи, що додаються до заяви про анулювання ліцензії згідно з цим Порядком, складені українською мовою згідно з додатком до цього Порядку.
Документи, що подаються заявником згідно з цим Порядком, повинні містити актуальну, повну, послідовну, достовірну та зрозумілу інформацію та мати дату підписання.
У разі якщо документи підписані (засвідчені) не керівником заявника або іншою, уповноваженою установчим документом заявника, особою (крім випадків, установлених законами), заявник повинен надати документ, який підтверджує повноваження особи, що підписала (засвідчила) документи.
{Пункт 2 розділу V в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
3. До заяви про анулювання ліцензії, яка надається згідно з пунктом 2 цього розділу, додаються такі документи:
1) рішення уповноваженого органу ліцензіата про припинення провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу та/або припинення ліцензіата (шляхом злиття, приєднання, поділу) або ліквідації (рішення про припинення діяльності);
2) висновок саморегулівної організації за відповідним видом професійної діяльності (за умови реєстрації НКЦПФР об’єднання професійних учасників ринків капіталу як саморегулівної організації за відповідним видом професійної діяльності та за умови, якщо внутрішніми документами такої саморегулівної організації передбачено надання такого висновку), членом якої є ліцензіат, щодо можливості (неможливості) припинення заявником професійної діяльності на ринках капіталу, за винятком випадків припинення зазначеної діяльності за рішенням суду;
3) для інвестиційних фірм: копії документів, що підтверджують виконання (припинення) зобов’язань ліцензіата перед клієнтами, які обслуговувались ним на дату прийняття рішення про припинення діяльності (у разі наявності таких клієнтів) або документів, які підтверджують передання всіх прав та зобов’язань ліцензіата, що припинився шляхом приєднання до іншого ліцензіата, пов’язаних з провадженням ним діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, цьому ліцензіату - правонаступнику, якщо він має відповідну(і) ліцензію(ї);
4) для ліцензіата, який здійснює професійну діяльність на ринках капіталу - клірингову діяльність:
перелік учасників клірингу, яким на дату прийняття рішення про припинення діяльності було відкрито у внутрішній системі обліку особи, яка провадить клірингову діяльність, кліринговий рахунок;
копії документів, що підтверджують припинення виконання ліцензіатом функцій особи, яка провадить клірингову діяльність, а саме:
документів, які підтверджують розірвання договорів, передбачених Положенням про клірингову діяльність, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 березня 2013 року № 429, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 квітня 2013 року за № 562/23094 (зі змінами) (далі - Положення про клірингову діяльність), та інших договорів, які передбачені внутрішніми документами ліцензіата щодо провадження клірингової діяльності та припинення зобов’язань перед учасниками клірингу, або
документів, які підтверджують передання всіх прав та зобов’язань ліцензіата, що припинився шляхом приєднання до іншого ліцензіата, пов’язаних з провадженням ним клірингової діяльності, цьому ліцензіату - правонаступнику, якщо він має відповідну ліцензію.
У разі неможливості розірвання договорів, укладених з учасниками клірингу (зокрема, з причини припинення учасника клірингу, відсутності учасника клірингу за його місцезнаходженням), надається перелік таких учасників клірингу, письмове пояснення ліцензіата із зазначенням причин неможливості розірвання договорів та документи, які підтверджують дії ліцензіата щодо вказаних учасників клірингу;
5) для депозитарної установи, яка подала заяву на анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності депозитарної установи:
копії актів приймання-передавання документів, передбачених нормативно-правовим актом НКЦПФР, що регулює питання припинення провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності, якщо не всі депоненти, емітенти, номінальні утримувачі, з якими ліцензіатом укладені відповідні договори, закрили рахунки у цінних паперах у строк, установлений нормативно-правовим актом НКЦПФР, що регулює питання припинення провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності;
довідки, видані Центральним депозитарієм та Національним банком України, про відсутність цінних паперів на рахунку (рахунках) ліцензіата у Центральному депозитарії та Національному банку України відповідно, з якими були укладені депозитарні договори (подаються у разі передання ліцензіатом прав на цінні папери депонентів, власників, що не мають статусу депонентів, номінальних утримувачів, що в установленому порядку не закрили своїх рахунків у цінних паперах у ліцензіата, на подальший облік та обслуговування до депозитарної установи-правонаступника).
{Абзац третій підпункту 5 пункту 3 розділу V в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
У разі наявності у депозитарної установи ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності, а саме діяльності із зберігання активів інститутів спільного інвестування та/або зберігання активів пенсійних фондів депозитарна установа разом із заявою на анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності депозитарної установи надає заяви на анулювання інших видів депозитарної діяльності.
Для депозитарної установи, яка подала заяву на анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності, а саме діяльності із зберігання активів інститутів спільного інвестування та/або зберігання активів пенсійних фондів:
копії документів, які підтверджують розірвання договорів про обслуговування зберігачем активів інститутів спільного інвестування та/або договорів про обслуговування пенсійного фонду зберігачем, та документів, які підтверджують передачу активів фондів іншим депозитарним установам;
6) для оператора організованого ринку капіталу:
копії документів, що підтверджують припинення зобов’язань, безпосередньо пов’язаних із здійсненням професійної діяльності на ринках капіталів, за договорами з особами, які провадять клірингову діяльність, Центральним депозитарієм цінних паперів, Національним банком України;
копії документів, що підтверджують припинення зобов’язань з учасниками торгів на такому організованому ринку капіталу;
7) для ліцензіатів, які здійснюють професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з управління активами інституційних інвесторів, а саме - діяльність з управління іпотечним покриттям:
перелік емітентів, з якими на дату прийняття рішення про припинення діяльності ліцензіат мав договори на управління іпотечним покриттям;
копії документів, що підтверджують розірвання договору про управління іпотечним покриттям, засвідчені ліцензіатом (щодо кожного емітента, з яким укладено договір) або документів, які підтверджують передання всіх прав та зобов’язань ліцензіата, що припинився шляхом приєднання до іншого ліцензіата, пов’язаних з провадженням ним діяльності з управління іпотечним покриттям, цьому ліцензіату - правонаступнику, якщо він має відповідну ліцензію;
8) для ліцензіатів, які здійснюють професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами):
довідку в довільній формі завірену підписом керівника ліцензіата (або уповноваженою особою), яка повинна містити інформацію про відсутність у ліцензіата в управлінні інститутів спільного інвестування та недержавних пенсійних фондів, а саме інформація про вилучення пайових інвестиційних фондів з Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування та/або про розірвання договорів, що були укладені з метою обслуговування корпоративних інвестиційних та недержавних пенсійних фондів.
Подання зазначених документів до НКЦПФР можливо за умови виключення пайових фондів з Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування та відсутністю в управлінні корпоративних інвестиційних фондів та недержавних пенсійних фондів;
копію повідомлень, надісланих радам (наглядовим радам) інвестиційних та пенсійних фондів, з якими укладено відповідні договори, про прийняте рішення про припинення діяльності, засвідчену підписом керівника заявника;
9) для адміністраторів - копії документів, що підтверджують передачу в повному обсязі системи персоніфікованого обліку учасників НПФ та відповідної документації до обраного чи тимчасово призначеного нового адміністратора;
довідку про виконання всіх зобов’язань перед довірителями ФФБ та/або власниками сертифікатів ФОН, управління якими здійснювалося заявником при провадженні професійної діяльності на ринках капіталу, підписану керівником і головним бухгалтером (особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника, або, у разі покладання ведення бухгалтерського обліку заявника на юридичну особу - особи, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника у цій юридичній особі, або
копії документів, що підтверджують передачу ФФБ та/або ФОН, управління якими здійснювалося заявником при провадженні професійної діяльності на ринках капітал, в управління іншому управителю, у тому числі, якщо ліцензіат припинився шляхом приєднання до іншого ліцензіата, цьому ліцензіату - правонаступнику, якщо він має відповідну ліцензію, в установленому законодавством порядку.
{Пункт 4 розділу V виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
4. НКЦПФР залишає заяву ліцензіата про анулювання ліцензії та відповідні документи без руху, якщо:
заява та документи подані з порушенням вимог, встановлених пунктом 7 розділу I цього Порядку;
надано неповний перелік документів, передбачений цим Порядком.
{Пункт 4 розділу V в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
5. Про залишення заяви про анулювання ліцензії без руху НКЦПФР інформує заявника протягом 3 робочих днів з дня подання заяви та відповідних документів шляхом направлення заявнику офіційним каналом зв’язку повідомлення, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги цього Порядку, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви про анулювання ліцензії без руху.
Строк для усунення недоліків не може бути меншим п’яти робочих днів.
За клопотанням заявника НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, заява про анулювання ліцензії вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про анулювання ліцензії без руху.
{Пункт 5 розділу V в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
6. НКЦПФР у разі отримання інформації відповідно до пункту 7 частини першої статті 73 Закону України «Про ринки капіталів та організовані товарні ринки» повинна у строк не пізніше 15 робочих днів від дати отримання такої інформації прийняти рішення про анулювання ліцензії.
7. НКЦПФР у разі отримання в установленому порядку заяви про анулювання ліцензії та усіх документів, передбачених пунктом 3 цього розділу, повинна у строк не пізніше 30 календарних днів від дати надходження заяви про анулювання ліцензії та цих документів прийняти рішення про анулювання ліцензії.
8. НКЦПФР має право здійснювати перевірку достовірності відомостей, які зазначені в документах, наданих ліцензіатом на анулювання ліцензії.
9. НКЦПФР може зупинити розгляд заяви про анулювання ліцензії та поданих відповідно до цього Порядку документів у разі виникнення наступних обставин, що перешкоджають їх розгляду:
у НКЦПФР наявне судове рішення, яке набрало законної сили, що забороняє анулювання ліцензії заявнику, та/або постанова про відкриття виконавчого провадження щодо виконання такого рішення;
НКЦПФР в установленому законодавством порядку здійснюється планова / позапланова перевірка ліцензіата (крім випадку, передбаченого пунктом 8 цього розділу);
не закінчився строк у тридцять календарних днів після спливу терміну виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, виданого за результатом проведення перевірки. Зазначений строк може бути продовжений у випадку видання протягом цього строку НКЦПФР розпорядчого документа про проведення позапланової перевірки виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов на строк такої перевірки;
щодо ліцензіата на дату подання заяви наявна відкрита справа про правопорушення на ринках капіталу або винесена постанова про накладення санкції за правопорушення у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, діяльності у системі накопичувального пенсійного забезпечення;
у НКЦПФР наявне звернення (скарга) від фізичних / юридичних осіб про ознаки порушення ліцензіатом вимог законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів НКЦПФР.
Розгляд заяви про анулювання ліцензії та поданих відповідно до цього Порядку документів відновлюється НКЦПФР після припинення обставин, що спричинили зупинення їх розгляду.
З дня, коли обставини, що спричинили зупинення розгляду заяви про анулювання ліцензії та поданих відповідно до цього Порядку документів, перестали існувати, перебіг їх строку розгляду продовжується з моменту, що передував такому зупиненню.
{Розділ V доповнено новим пунктом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
10. Рішення про анулювання ліцензії або відмову в її анулюванні приймається на засіданні НКЦПФР та оформлюється відповідним рішенням НКЦПФР, крім випадків, передбачених пунктом 14 цього розділу.
Рішення про анулювання ліцензії або відмову в її анулюванні приймається з урахуванням результатів перевірки, якщо така перевірка проводилась згідно з пунктом 9 цього розділу.
У рішенні про відмову в анулюванні ліцензії обов’язково зазначаються підстави для такої відмови з відповідним обґрунтуванням згідно з цим Порядком.
11. Підставами для прийняття рішення НКЦПФР про відмову в анулюванні ліцензії є:
заява та документи, що додаються, не відповідають вимогам законодавства та/або подано з порушенням вимог, установлених цим Порядком;
нездійснення ліцензіатом дій, передбачених законодавством, для завершення здійснення професійної діяльності на ринках капіталу;
набрання чинності постановою про накладення санкції за правопорушення у вигляді анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу;
неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення заяви про анулювання ліцензії без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомлені НКЦПФР про залишення заяви про анулювання ліцензії без руху відповідно до пункту 5 цього розділу.
{Пункт 11 розділу V в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
12. У разі відмови в анулюванні ліцензії на підставі невиконання ліцензіатом вимог, установленим цим Порядком, він може подати до НКЦПФР нову заяву та відповідні документи після усунення причин, що стали підставою для такої відмови.
13. У разі відмови в анулюванні ліцензії на підставі виявлення недостовірної інформації у документах, поданих ліцензіатом у встановленому порядку, він може подати до НКЦПФР нову заяву тільки після здійснення НКЦПФР перевірки щодо здійснення ліцензіатом усіх дій щодо завершення провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу.
{Пункт 13 розділу V із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
14. Розгляд питань про анулювання ліцензії на підставах, передбачених частиною першою статті 73 Закону України «Про ринки капіталів та організовані товарні ринки», крім пунктів 1, 7, 8, 11, 17 частини першої статті 73 цього Закону здійснюється уповноваженими особами НКЦПФР відповідно до Правил розгляду справ.
{Пункт 14 розділу V із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
15. Письмове повідомлення про прийняття рішення про анулювання ліцензії або відмову в її анулюванні надсилається (видається) заявникові протягом п’яти робочих днів з дати прийняття відповідного рішення (підписується керівником структурного підрозділу НКЦПФР, що здійснює розгляд заяви про анулювання ліцензії та відповідних документів) з додаванням копії рішення НКЦПФР.
16. Рішення про анулювання ліцензії, прийняте на підставах, передбачених частиною першою статті 73 Закону України «Про ринки капіталів та організовані товарні ринки», крім пунктів 1, 7, 8, 11, 17 частини першої статті 73 цього Закону набирає чинності через тридцять календарних днів з дня його прийняття.
Рішення про анулювання ліцензії, прийняте на підставах, передбачених пунктами 1, 7, 8, 11, 17 частини першої статті 73 Закону України «Про ринки капіталів та організовані товарні ринки», набирає чинності з дати його прийняття.
{Пункт 16 розділу V із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
17. Рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено у судовому порядку.
У разі оскарження рішення НКЦПФР про анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності депозитарної установи та вжиття судом заходів забезпечення позову у вигляді зупинення дії рішення НКЦПФР про анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності депозитарної установи, НКЦПФР не пізніше наступного робочого дня з дня отримання НКЦПФР рішення суду направляє його разом із супровідним листом до Центрального депозитарію цінних паперів та Національного банку України відповідно до вимог Порядку електронної взаємодії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з учасниками ринку цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 28 серпня 2014 року № 1120, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 вересня 2014 року за № 1127/25904.
{Пункт 17 розділу V доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
У разі скасування заходів забезпечення позову НКЦПФР не пізніше наступного робочого дня з дня отримання НКЦПФР відповідного рішення суду направляє його разом із супровідним листом до Центрального депозитарію цінних паперів та Національного банку України відповідно до вимог Порядку електронної взаємодії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з учасниками ринку цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 28 серпня 2014 року № 1120, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 вересня 2014 року за № 1127/25904.
{Пункт 17 розділу V доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
18. Дія анульованої ліцензії, рішення про анулювання якої не було оскаржено в установленому законодавством порядку або якщо оскарження такого рішення не призвело до його скасування, не може бути поновлена.
19. НКЦПФР протягом наступного робочого дня з дати прийняття відповідного рішення розміщує інформацію щодо прийнятого рішення про анулювання ліцензії на офіційному вебсайті НКЦПФР.
У випадку анулювання ліцензії ліцензіату, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність депозитарної установи (далі - депозитарна установа) та/або діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, та/або діяльність із зберігання активів пенсійних фондів повідомляє в установленому порядку Національний банк України та Центральний депозитарій цінних паперів.
У випадку анулювання ліцензії іншим ліцензіатам, НКЦПФР в установленому відповідними законами порядку повідомляє визначених юридичних осіб.
20. Копія рішення НКЦПФР про анулювання ліцензії професійного учасника ринків капіталу, який є стороною правочину щодо фінансових інструментів, валютних цінностей або стороною деривативного контракту, надсилається особі, яка провадить клірингову діяльність, офіційним каналом зв’язку.
21. У разі якщо рішення про анулювання ліцензії скасовується НКЦПФР, то рішення про скасування рішення про анулювання ліцензії набирає чинності з дати його прийняття та підлягає обов’язковому оприлюдненню на офіційному вебсайті НКЦПФР наступного робочого дня з дати його прийняття.
22. У разі прийняття НКЦПФР рішення про анулювання ліцензії на підставах, передбачених частиною першою статті 73 Закону України «Про ринки капіталів та організовані товарні ринки», крім пунктів 1, 7 частини першої статті 73 цього Закону, юридична особа протягом 15 робочих днів після вчинення всіх необхідних заходів, передбачених цим розділом, повідомляє про це НКЦПФР (уповноважених осіб НКЦПФР, які приймали рішення про анулювання ліцензії) з доданням підтвердних документів.
У разі якщо юридична особа не повідомила НКЦПФР (уповноважених осіб НКЦПФР, які приймали рішення про анулювання ліцензії), це є підставою для здійснення перевірки НКЦПФР самостійно чи спільно з іншими органами стану дотримання такою юридичною особою вимог законодавства, передбачених на випадок анулювання ліцензії.
23. У разі прийняття ліцензіатом рішення про анулювання ліцензії на провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу ліцензіат повинен до дати подання заяви про анулювання ліцензії виконати вимоги, установлені цим Порядком.
Після дати подання заяви на анулювання ліцензії інвестиційна фірма не має права здійснювати торгівлю фінансовими інструментами, крім продажу фінансових інструментів, що належать йому на праві власності.
24. У разі прийняття ліцензіатом рішення про анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності за власною ініціативою ліцензіат зобов’язаний виконати усі дії, передбачені нормативно-правовим актом НКЦПФР, що регулює питання припинення провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності.
25. Якщо за відповідною санкцією анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності депозитарної установи ліцензіату, який поєднує цю діяльність тільки з діяльністю із зберігання активів інститутів спільного інвестування та/або діяльністю із зберігання активів пенсійних фондів, ліцензія на провадження діяльності із зберігання активів інститутів спільного інвестування та/або діяльності із зберігання активів пенсійних фондів анулюється з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії депозитарної установи.
26. Ліцензіат, у разі анулювання ліцензії, крім анулювання ліцензії на підставах, передбачених пунктами 1, 7, 11 частини першої статті 73 Закону України «Про ринки капіталів та організовані товарні ринки», повинен надати оригінал ліцензії (дублікат) (у разі наявності) до НКЦПФР протягом 15 робочих днів з дати набрання чинності відповідним рішенням (на бланку проставляється штамп щодо його анулювання, і він повертається юридичній особі) та здійснити наступні дії:
1) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами:
припинити провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії на провадження такого виду професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами;
не пізніше дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це всіх своїх клієнтів, інвестиційний фонд та депозитарну установу, депонентом якої є юридична особа та яка є депозитарієм інвестиційного фонду (якщо юридична особа є інвестиційною компанією і здійснює діяльність з управління активами такого фонду), особу, яка провадить клірингову діяльність, з якою укладений договір про клірингове обслуговування;
протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це саморегулівну організацію професійних учасників ринків капіталу та/або об’єднання професійних учасників ринків капіталу, членом якої він є;
повернути клієнтам усі документи, належні їм кошти та/або цінні папери;
вжити всіх необхідних заходів для забезпечення захисту прав своїх клієнтів, що можуть бути порушені у зв’язку з анулюванням ліцензії;
юридична особа, яка здійснює управління своїми взаємними фондами, зобов’язана укласти договір на управління активами своїх взаємних фондів з іншою інвестиційною фірмою протягом 15 робочих днів з дати анулювання її ліцензії;
2) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - клірингової діяльності:
припинити провадження професійної діяльності на ринках капіталу - клірингової діяльності з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії;
не пізніше дати набрання чинності рішенням про анулювання розмістити на власному вебсайті у розділі, що містить відомості про ліцензію, видану такому ліцензіату, інформацію про анулювання ліцензії та ліцензії повідомити про це учасників клірингу;
протягом 30 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії розірвати договори, передбачені вимоги щодо провадження клірингової діяльності, встановленими НКЦПФР, та інші договори щодо провадження клірингової діяльності, які передбачені її внутрішніми документами, та припинити свої зобов’язання в установленому законодавством порядку. У разі неможливості розірвання договорів (зокрема, з причини припинення контрагента за договором, відсутності контрагента за договором за його місцезнаходженням), надається перелік таких контрагентів, письмове пояснення ліцензіата із зазначенням причин неможливості розірвання договорів та документи, які підтверджують дії ліцензіата по відношенню до вказаних контрагентів;
3) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності:
припинити провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності за певним видом з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії за цим видом депозитарної діяльності;
протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це саморегулівну організацію професійних учасників ринків капіталу та/або об’єднання професійних учасників ринків капіталу, членом якої він є;
здійснити дії, передбачені нормативно-правовим актом НКЦПФР, що регулює питання припинення провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності;
4) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами:
припинити провадження певного виду професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії за цим видом діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами;
не пізніше дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це всіх учасників відповідного ринку та осіб, які провадять клірингову діяльність, з якими укладений договір про здійснення клірингу;
протягом 15 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії розірвати договори з особами, що провадять клірингову діяльність (за наявності таких договорів), Центральним депозитарієм цінних паперів, Національним банком України;
5) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів, а саме - діяльності з управління іпотечним покриттям:
припинити діяльність з управління іпотечним покриттям з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії;
не пізніше дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це в письмовій формі всіх емітентів, з якими були укладені договори про управління іпотечним покриттям;
протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це саморегулівну організацію професійних учасників ринків капіталу та/або об’єднання професійних учасників ринків капіталу, членом якої він є;
виконати всі дії, необхідні для завершення провадження цього виду діяльності, що передбачені законодавством;
6) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами):
припинити провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) з дати набрання чинності відповідним рішенням про анулювання ліцензії;
не пізніше дати набрання чинності відповідним рішенням про анулювання ліцензії в письмовій формі повідомити про таке рішення наглядові ради корпоративних інвестиційних фондів, активами яких він управляє, із зазначенням дати набрання чинності цим рішенням;
протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це саморегулівну організацію професійних учасників ринків капіталу та/або об’єднання професійних учасників ринків капіталу, членом якої він є;
протягом строку, встановленого Положенням про порядок припинення пайового інвестиційного фонду, затвердженим рішенням НКЦПФР від 19 листопада 2013 року № 2605, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2013 року за № 2128/24660, починаючи з дати набрання чинності відповідним рішенням про анулювання ліцензії, прийняти рішення про ліквідацію пайових інвестиційних фондів;
юридична особа, яка управляє активами корпоративного інвестиційного фонду або НПФ, зобов’язана забезпечити передачу в повному обсязі повноваження щодо управління активами іншій особі, що має право на здійснення управління активами інституційних інвесторів, у порядку, встановленому НКЦПФР;
7) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів:
одноосібний засновник корпоративного пенсійного фонду, який одночасно є і адміністратором такого фонду, повинен ініціювати припинення повноважень членів ради фонду, дії яких спричинили анулювання цієї ліцензії, та забезпечити обрання нових членів ради фонду замість звільнених протягом трьох робочих днів з дати отримання пенсійним фондом повідомлення про анулювання ліцензії адміністратора цього фонду;
протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це в письмовій формі саморегулівну організацію професійних учасників ринків капіталу та/або об’єднання професійних учасників ринків капіталу, членом якої він є;
забезпечити передачу в повному обсязі системи персоніфікованого обліку учасників НПФ та відповідної документації після отримання від ради пенсійного фонду або НКЦПФР повідомлення про обраного чи тимчасово призначеного нового адміністратора. До передачі системи персоніфікованого обліку учасників НПФ та відповідної документації юридична особа повинна продовжувати виконання своїх функцій. Юридичній особі забороняється укладати нові пенсійні контракти від імені НПФ та відкривати нові пенсійні рахунки;
юридична особа припиняє виконання функцій з адміністрування пенсійного фонду з дня передачі системи персоніфікованого обліку новому адміністратору та зобов’язана безоплатно надавати допомогу новому адміністратору у виконанні зобов’язань, що виникли до передачі цьому адміністратору системи персоніфікованого обліку;
8) для юридичної особи, якій анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю:
припинити діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії;
протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії повідомити про це в письмовій формі саморегулівну організацію професійних учасників ринків капіталу та/або об’єднання професійних учасників ринків капіталу, членом якої він є;
здійснити дії, передбачені нормативно-правовим актом НКЦПФР, що регулює питання припинення провадження діяльності з управління майном.
VI. Особливості припинення професійного учасника ринків капіталу
1. У разі припинення ліцензіата шляхом приєднання, злиття, поділу, виділу, перетворення, крім випадків, передбачених пунктами 2-6 цього розділу, або ліквідації з будь-яких причин, ліцензіат повинен в установленому законодавством порядку завершити провадження окремого виду професійної діяльності на ринках капіталу та до дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про його припинення подати до НКЦПФР відповідно до вимог цього Порядку заяву про анулювання ліцензії (додаток) і документи, що додаються до неї.
Для можливості здійснення ліцензіатами, що приймають участь у процесі приєднання, злиття, поділу, виділу, перетворення, дій, передбачених пунктами 2-8 цього розділу, в НКЦПФР стосовно таких ліцензіатів повинні бути відсутні порушені справи про правопорушення на ринках капіталу, що тривають, та/або невиконані розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу щодо невідповідності їх структури власності або внутрішніх документів вимогам законодавства, відсутні несплачені штрафні санкції, накладені НКЦПФР, а також якщо ліцензіатом, що приймає участь у процесі приєднання, злиття, поділу, виділу, перетворення, є адміністратор, не повинні бути порушені вимоги Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» в частині, що стосується пов’язаних осіб, за наслідком припинення ліцензіата та передачі всього його майна, прав та обов’язків відповідному правонаступнику.
2. Якщо ліцензіат (крім ліцензіата, який має ліцензію на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)) припиняється шляхом приєднання до іншого ліцензіата - правонаступника, який не має ліцензію(ї) на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, які провадить ліцензіат, що припиняється шляхом приєднання до нього, ліцензіат - правонаступник може отримати право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється, якщо поєднання всіх цих видів діяльності дозволяється законом, та за умови його відповідності за результатом такої реорганізації ліцензійним умовам за всіма видами професійної діяльності на ринках капіталу, що провадитиме ліцензіат - правонаступник, і вимогам до провадження цих видів діяльності, встановленим законодавством.
Ліцензіат, що припиняється шляхом приєднання, та ліцензіат - правонаступник повинні подати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження (схвалення) наглядовою радою (або іншим уповноваженим органом) кожного ліцензіата копію проєкту договору про припинення (договору про приєднання) / проєкту умов приєднання.
{Абзац другий пункту 2 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Ліцензіат - правонаступник також надає до НКЦПФР інформацію щодо прогнозної структури власності ліцензіата - правонаступника після завершення приєднання у формі додатка 1 до ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення такої структури.
Проєкт договору про припинення (договору про приєднання) / проєкт умов приєднання повинен передбачати основні умови приєднання, містити положення про правонаступництво щодо всіх прав та зобов’язань ліцензіата, що припиняється шляхом приєднання.
{Абзац четвертий пункту 2 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
НКЦПФР протягом тридцяти днів з дня отримання останнього з документів, зазначених у абзацах другому, третьому цього пункту:
у разі встановлення наявності ознак, які свідчать, що внаслідок приєднання ліцензіат - правонаступник не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження видів професійної діяльності на ринках капіталу, які він провадитиме, приймає рішення про неможливість внаслідок приєднання отримання ліцензіатом - правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється;
у разі встановлення відсутності ознак, які свідчать, що внаслідок приєднання ліцензіат - правонаступник не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження видів професійної діяльності на ринках капіталу, які він провадитиме, приймає рішення про можливість внаслідок приєднання отримання ліцензіатом - правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється.
Про прийняте рішення НКЦПФР протягом трьох робочих днів офіційним каналом зв’язку та/або шляхом направлення відповідних листів повідомляє ліцензіата, що припиняється шляхом приєднання, та ліцензіата - правонаступника, з доданням його копії.
У разі прийняття НКЦПФР рішення про неможливість внаслідок приєднання отримання ліцензіатом - правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється, відповідне повідомлення міститиме вичерпний перелік підстав прийняття такого рішення.
Ліцензіат - правонаступник протягом двадцяти робочих днів з дати державної реєстрації нового статуту (для адміністраторів недержавних пенсійних фондів протягом семи робочих днів) зобов’язаний повідомити НКЦПФР, а саме надати інформацію, яка підтверджує зміни, які виникли у процесі приєднання, за змістом та формою, визначеними ліцензійними умовами.
Ліцензіат - правонаступник, крім ліцензіата - правонаступника, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами та/або клірингову діяльність, набуває право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився шляхом приєднання, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників.
Ліцензіат - правонаступник, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, набуває право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився шляхом приєднання, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил функціонування організованого ринку капіталу.
Ліцензіат - правонаступник, який має намір продовжувати провадити клірингову діяльність, набуває право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився шляхом приєднання, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил клірингу.
3. Якщо ліцензіати (крім ліцензіатів, які мають ліцензію(ї) на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)) припиняються шляхом злиття, правонаступник таких ліцензіатів може отримати право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, який(і) провадять ліцензіати, що припиняються шляхом злиття, на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіатам, що припиняються, якщо поєднання цих видів діяльності дозволяється законом за умови його відповідності ліцензійним умовам та вимогам до провадження цього(их) виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, встановленим законодавством.
Ліцензіати, що припиняються, або один з них за їх згодою повинні(ен) подати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку та/або шляхом направлення відповідного листа, не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження (схвалення) наглядовою радою (або іншим уповноваженим органом) кожного ліцензіата проєкт договору про злиття / проєкт умов злиття та інформацію щодо прогнозної структури власності ліцензіата - правонаступника після завершення злиття у формі додатка 1 до ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення такої структури.
{Абзац другий пункту 3 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Проєкт договору про злиття / проєкт умов злиття повинен передбачати основні умови злиття, містити положення про правонаступництво щодо всіх прав та зобов’язань ліцензіатів, що припиняються шляхом злиття, інформацію щодо запропонованих осіб, які стануть посадовими особами правонаступника після завершення злиття.
{Абзац третій пункту 3 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
НКЦПФР протягом тридцяти днів з дня отримання останнього з документів, зазначених у абзаці другому цього пункту:
у разі встановлення наявності ознак, які свідчать, що внаслідок злиття правонаступник не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, який(і) він провадитиме, приймає рішення про неможливість отримання внаслідок злиття правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіатам, що припиняються;
у разі встановлення відсутності ознак, які свідчать, що внаслідок злиття правонаступник не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження видів професійної діяльності на ринках капіталу, які він провадитиме, приймає рішення про можливість отримання внаслідок злиття правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіатам, що припиняються.
Про прийняте рішення НКЦПФР протягом трьох робочих днів повідомляє ліцензіатів, що припиняються, офіційним каналом зв’язку та/або шляхом направлення відповідних листів, з доданням його копії.
У разі прийняття НКЦПФР рішення про неможливість отримання внаслідок злиття правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіатам, що припиняються, відповідне повідомлення міститиме вичерпний перелік підстав прийняття такого рішення.
Правонаступник протягом двадцяти робочих днів з дати державної реєстрації його статуту зобов’язаний надати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку наступну інформацію за змістом та формою, визначеними ліцензійними умовами, а саме:
1) інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
2) відомості, що містять інформацію про схематичне зображення структури власності правонаступника;
3) анкети юридичної особи для ідентифікації юридичної особи правонаступника;
4) довідки про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду правонаступника), виконавчого органу, служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) правонаступника в частині персонального складу наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи), виконавчого органу правонаступника;
5) анкети фізичної особи для ідентифікаційних даних та професійного досвіду голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) правонаступника;
6) анкети щодо ділової репутації фізичної особи для ділової репутації голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) правонаступника;
7) відомості про наявність у правонаступника організаційної структури, системи внутрішнього контролю (підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту), спеціалістів, обладнання, комп’ютерної техніки, програмного забезпечення та приміщень, системи та засобів, що забезпечують безперервність і постійність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу згідно з вимогами законодавства;
8) внутрішні документи, що регламентують запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу, а також запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення:
документи (правила, положення тощо) правонаступника, які містять порядок організації та здійснення внутрішнього контролю (комплаєнсу, управління ризиками, внутрішнього аудиту), порядок запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу, а також запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
9) внутрішні документи правонаступника, що регламентують провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, ліцензія(ї) на яку(і) видана(і) ліцензіату, що припиняється шляхом злиття.
Анкети, передбачені підпунктами 5 та 6 цього пункту, не подаються ліцензіатом - правонаступником щодо тих фізичних осіб, стосовно яких такі анкети подавалися ліцензіатом, що припинився шляхом злиття, та, за умови, що зазначені анкети є актуальними.
Правонаступник, крім правонаступника, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами та/або клірингову діяльність, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіатам, що припинилися шляхом злиття, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіатам, що припинилися шляхом злиття, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил функціонування організованого ринку капіталу.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити клірингову діяльність, набуває право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився шляхом злиття, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил клірингу.
4. Якщо ліцензіат (крім ліцензіата, який має ліцензію на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)) припиняється шляхом поділу, то один з правонаступників, які створюються за результатом поділу ліцензіата, за їх взаємною згодою може отримати право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється (далі - правонаступник), за умови його відповідності відповідним ліцензійним умовам і вимогам до провадження цього(их) виду(ів) діяльності, встановленим законодавством.
Ліцензіат, що припиняється, повинен надати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку та/або шляхом направлення відповідного листа, не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження (схвалення) наглядовою радою (або іншим уповноваженим органом) ліцензіата проєкти розподільчого балансу та плану поділу.
Проєкт плану поділу повинен передбачати основні умови поділу, містити положення про правонаступництво щодо всіх прав та зобов’язань ліцензіата, що припиняється шляхом поділу, зокрема, правонаступника щодо всіх прав та зобов’язань ліцензіата, що припиняється шляхом поділу, пов’язаних з провадженням ним професійної діяльності на ринках капіталу, інформацію щодо запропонованих осіб, які стануть посадовими особами правонаступників після завершення поділу.
НКЦПФР протягом тридцяти днів з дня отримання проєктів розподільчого балансу та плану поділу:
у разі встановлення наявності ознак, які свідчать, що внаслідок поділу правонаступник не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, які він провадитиме, приймає рішення про неможливість отримання внаслідок поділу правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється;
у разі встановлення відсутності ознак, які свідчать, що внаслідок поділу правонаступник не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження видів професійної діяльності на ринках капіталу, які він провадитиме, приймає рішення про можливість отримання внаслідок поділу правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється.
Про прийняте рішення НКЦПФР протягом трьох робочих днів офіційним каналом зв’язку повідомляє ліцензіата, що припиняється шляхом поділу, з доданням його копії.
У разі прийняття НКЦПФР рішення про неможливість отримання внаслідок поділу правонаступником права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється, відповідне повідомлення міститиме вичерпний перелік підстав прийняття такого рішення.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, повинен:
подати до НКЦПФР до державної реєстрації змін до статуту (крім випадку, якщо ліцензіат створений і діє на підставі модельного статуту) на погодження відповідно до ліцензійних умов нову редакцію статуту;
подати до НКЦПФР відповідно до ліцензійних умов для реєстрації правила функціонування організованого ринку капіталу;
погодити кандидатуру керівника правонаступника відповідно до порядку погодження кандидатур керівників операторів організованих ринків капіталу, встановленого НКЦПФР (ділі - Порядок погодження кандидатур керівників), якщо цим керівником не є особа, яка була керівником ліцензіата, що припинився шляхом поділу.
Правонаступник протягом двадцяти робочих днів з дати державної реєстрації його статуту зобов’язаний надати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку наступну інформацію за змістом та формою, визначеними ліцензійними умовами, а саме:
1) інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
2) відомості, що містять інформацію про схематичне зображення структури власності правонаступника;
3) анкети юридичної особи для ідентифікації юридичної особи правонаступника;
4) довідки про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду правонаступника), виконавчого органу, служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) правонаступника в частині персонального складу наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи), виконавчого органу правонаступника;
5) анкети фізичної особи для ідентифікаційних даних та професійного досвіду голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) правонаступника;
6) анкети щодо ділової репутації фізичної особи для ділової репутації голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) правонаступника;
7) відомості про наявність у правонаступника організаційної структури, системи внутрішнього контролю (підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту), спеціалістів, обладнання, комп’ютерної техніки, програмного забезпечення та приміщень, системи та засобів, що забезпечують безперервність і постійність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу згідно з вимогами законодавства;
8) внутрішні документи, що регламентують запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу, а також запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення:
документи (правила, положення тощо) правонаступника, які містять порядок організації та здійснення внутрішнього контролю (комплаєнсу, управління ризиками, внутрішнього аудиту), порядок запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу, а також запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
9) внутрішні документи правонаступника, що регламентують провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, ліцензія(ї) на яку(і) видана(і) ліцензіату, що припиняється шляхом поділу.
Анкети, передбачені підпунктами 5 та 6 цього пункту, не подаються правонаступником щодо тих фізичних осіб, стосовно яких такі анкети подавалися ліцензіатом, що припинився шляхом поділу, та, за умови, що зазначені анкети є актуальними.
Правонаступник, крім правонаступника, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами та/або клірингову діяльність, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився шляхом поділу, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився шляхом поділу, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил функціонування організованого ринку капіталу.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити клірингову діяльність, набуває право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився шляхом поділу, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил клірингу.
5. Юридична особа, яка створюється шляхом виділу з ліцензіата (крім ліцензіата, який має ліцензію на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)) (далі - новостворена юридична особа), який не буде продовжувати здійснювати відповідний вид(и) професійної діяльності на ринках капіталу, може отримати право на провадження цього(их) виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, з якого здійснюється виділ, за умови її відповідності відповідним ліцензійним умовам і вимогам до провадження цього(их) виду(ів) діяльності, встановленим законодавством.
Ліцензіат, з якого здійснюється виділ, повинен подати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку та/або шляхом направлення відповідного листа не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження (схвалення) наглядовою радою (або іншим уповноваженим органом) ліцензіата проєкти розподільчого балансу та плану виділу.
Такий проєкт плану виділу повинен передбачати основні умови виділу, містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов’язань ліцензіата, з якого буде здійснено виділ, пов’язаних з провадженням ним професійної діяльності на ринках капіталу, інформацію щодо запропонованих осіб, які стануть посадовими особами новоствореної юридичної особи після завершення виділу.
НКЦПФР протягом тридцяти днів з дня отримання проєктів розподільчого балансу та плану виділу:
у разі встановлення наявності ознак, які свідчать, що внаслідок виділу новостворена юридична особа не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, які він провадитиме, приймає рішення про неможливість отримання внаслідок виділу новоствореною юридичною особою права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, з якого буде здійснено виділ;
у разі встановлення відсутності ознак, які свідчать, що внаслідок виділу новостворена юридична особа не відповідатиме вимогам відповідних ліцензійних умов та встановленим законодавством вимогам до провадження видів професійної діяльності на ринках капіталу, які він провадитиме, приймає рішення про можливість отримання внаслідок виділу новоствореною юридичною особою права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, з якого буде здійснено виділ.
Про прийняте рішення НКЦПФР протягом трьох робочих днів офіційним каналом зв’язку повідомляє ліцензіата, з якого буде здійснено виділ, з доданням його копії.
У разі прийняття НКЦПФР рішення про неможливість отримання внаслідок виділу новоствореною юридичною особою права на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, з якого буде здійснено виділ, відповідне повідомлення міститиме вичерпний перелік підстав прийняття такого рішення.
Новостворена юридична особа протягом двадцяти робочих днів з дати державної реєстрації її статуту зобов’язана надати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку наступну інформацію за змістом та формою, визначеними ліцензійними умовами, а саме:
1) інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
2) відомості, що містять інформацію про схематичне зображення структури власності новоствореної юридична особи;
3) анкети юридичної особи для ідентифікації новоствореної юридичної особи;
4) довідки про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду новоствореної юридичної особи), виконавчого органу, служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) новоствореної юридичної особи в частині персонального складу наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи), виконавчого органу новоствореної юридичної особи;
5) анкети фізичної особи для ідентифікаційних даних та професійного досвіду голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) новоствореної юридичної особи;
6) анкети щодо ділової репутації фізичної особи для ділової репутації голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) новоствореної юридичної особи;
7) відомості про наявність у новоствореної юридичної особи організаційної структури, системи внутрішнього контролю (підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту), спеціалістів, обладнання, комп’ютерної техніки, програмного забезпечення та приміщень, системи та засобів, що забезпечують безперервність і постійність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу згідно з вимогами законодавства;
8) внутрішні документи, що регламентують запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу, а також запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення:
документи (правила, положення тощо) новоствореної юридичної особи, які містять порядок організації та здійснення внутрішнього контролю (комплаєнсу, управління ризиками, внутрішнього аудиту), порядок запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу, а також запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
9) внутрішні документи новоствореної юридичної особи, що регламентують провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу, ліцензія(ї) на яку(і) видана(і) ліцензіату, з якого було здійснено виділ.
Анкети, передбачені підпунктами 5 та 6 цього пункту, не подаються новоствореною юридичною особою щодо тих фізичних осіб, стосовно яких такі анкети подавалися ліцензіатом, з якого було здійснено виділ, та, за умови, що зазначені анкети є актуальними.
Новостворена юридична особа, крім новоствореної юридичної особи, яка має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами та/або клірингову діяльність, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, з якого було здійснено виділ, після внесення відповідних змін щодо неї та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників.
Новостворена юридична особа, яка має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, з якого було здійснено виділ, після внесення відповідних змін щодо неї та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил функціонування організованого ринку капіталу.
Новостворена юридична особа, яка має намір продовжувати провадити клірингову діяльність, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, з якого було здійснено виділ, після внесення відповідних змін щодо неї та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил клірингу.
6. Якщо ліцензіат припиняється в результаті перетворення, і правонаступник має намір продовжувати провадити зазначений(і) в ліцензії(ях) вид(и) діяльності, правонаступник може отримати право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припиняється, за умови його відповідності за результатом такого перетворення ліцензійним умовам за всіма видами професійної діяльності на ринках капіталу, що провадитиме ліцензіат - правонаступник, і вимогам до провадження цих видів діяльності, встановленим законодавством.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, повинен подати до НКЦПФР до державної реєстрації змін до статуту (крім випадку, якщо ліцензіат створений і діє на підставі модельного статуту) на погодження відповідно до ліцензійних умов нову редакцію статуту.
Правонаступник протягом двадцяти робочих днів з дати реєстрації його статуту (для адміністраторів недержавних пенсійних фондів протягом семи робочих днів) зобов’язаний повідомити НКЦПФР, а саме надати інформацію, яка підтверджує зміни, які виникли у результаті перетворення, за змістом та формою, визначеними відповідними ліцензійними умовами.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, повинен:
подати до НКЦПФР відповідно до ліцензійних умов для реєстрації правила функціонування організованого ринку капіталу у разі затвердження ним таких правил у редакції, відмінної від редакції правил функціонування організованого ринку капіталу ліцензіата, що припинився в результаті перетворення. В іншому випадку правила функціонування організованого ринку капіталу правонаступника вважаються такими, що зареєстровані;
погодити кандидатуру керівника правонаступника відповідно до Порядку погодження кандидатур керівників якщо цим керівником не є особа, яка була керівником ліцензіата, який припинився в результаті перетворення.
Правонаступник, крім правонаступника, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами та/або клірингову діяльність, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився в результаті перетворення, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився в результаті перетворення, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил функціонування організованого ринку капіталу.
Правонаступник, який має намір продовжувати провадити клірингову діяльність, набуває статус ліцензіата та право на провадження виду(ів) професійної діяльності на ринках капіталу на підставі ліцензії(й), виданої(их) ліцензіату, що припинився в результаті перетворення, після внесення відповідних змін щодо нього та цієї(цих) ліцензії(й) до реєстру професійних учасників та реєстрації правил клірингу.
7. Додатково до дій, визначених пунктами 2-6 цього розділу, правонаступник ліцензіата, що припиняється шляхом приєднання, поділу чи перетворення, або ліцензіатів, що припиняються шляхом злиття, або ліцензіата, з якого здійснюється виділ, для отримання права на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами на підставі ліцензії, виданої ліцензіату, що припиняється або з якого здійснюється виділ, повинен:
подати до НКЦПФР до державної реєстрації змін до статуту (крім випадку, якщо юридична особа створена і діє на підставі модельного статуту) на погодження відповідно до ліцензійних умов нову редакцію статуту;
подати до НКЦПФР відповідно до ліцензійних умов для реєстрації правила функціонування організованого ринку капіталу;
погодити кандидатуру керівника ліцензіата - правонаступника (для приєднання) до Порядку погодження кандидатур керівників;
погодити кандидатуру керівника правонаступника (для злиття, поділу, перетворення) / новоствореної юридичної особи (для виділу), відповідно до Порядку погодження кандидатур керівників, якщо цим керівником не є особа, яка була керівником ліцензіата.
8. Додатково до дій, визначених пунктами 2-6 цього розділу, правонаступник ліцензіата, що припиняється шляхом приєднання, поділу чи перетворення, або ліцензіатів, що припиняються шляхом злиття, або ліцензіата, з якого здійснюється виділ, для отримання права на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - клірингової діяльності на підставі ліцензії, виданої ліцензіату, що припиняється або з якого здійснюється виділ, повинен подати до НКЦПФР відповідно до ліцензійних умов для реєстрації правила провадження клірингової діяльності.
{Пункт 9 розділу VI виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024}
Додаток |
Заява
про анулювання ліцензії
{Додаток в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 105 від 26.01.2024, з урахуванням змін, внесених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 202 від 19.02.2024}