Про стан військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів за 2022 рік та завдання на 2023 рік
Відповідно до пункту 72 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Порядок), з метою забезпечення функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів НАКАЗУЮ:
1. Сектору мобілізаційної роботи, цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (Цимбал А.), департаменту кадрового забезпечення (Фурлет Н.), керівникам структурних підрозділів освіти і науки місцевих органів виконавчої влади, закладів освіти, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України (далі - МОН):
1) урахувати в роботі інформацію про стан ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у 2022 році (додаток 1);
2) забезпечити контроль за виконанням підпорядкованими структурними підрозділами, закладами освіти, підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління МОН, вимог Порядку, зокрема в частині уточнення документації з питань ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до чинних вимог;
3) забезпечити функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки;
4) вжити відповідних заходів щодо підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
5) взяти до відома, що всі заклади освіти, що належать до сфери управління МОН, з питань ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, забезпечення виконання мобілізаційних завдань (замовлень) є підзвітними та підконтрольними структурним підрозділам освіти і науки місцевих органів виконавчої влади на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
2. Керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської військових адміністрацій у взаємодії з органами військового управління, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, районними військовими адміністраціями організувати методичне забезпечення та проведення інших заходів щодо забезпечення функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, виконання мобілізаційних завдань (замовлень) закладами освіти, що належать до сфери управління місцевих органів управління у сфері освіти та МОН, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
3. Державному вищому навчальному закладу "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" (Лук'яненко Д.) забезпечити (з урахуванням безпекової ситуації) проведення у 2023 році підвищення кваліфікації з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації (в розрізі галузей національної економіки) працівників мобілізаційних підрозділів та працівників з питань мобілізаційної роботи органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 719 "Про підвищення кваліфікації з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації".
4. Сектору мобілізаційної роботи, цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (Цимбал А.):
1) організувати (з урахуванням безпекової ситуації) перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у закладах освіти, що належать до сфери управління МОН, зазначених у додатку 2, з урахуванням вимог пункту 83 Порядку;
2) забезпечити надання витягу з цього наказу до Генерального штабу Збройних Сил України.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ІНФОРМАЦІЯ
про стан ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у 2022 році
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) у закладах освіти, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України (далі - МОН), організований та ведеться згідно з вимогами законів України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 12), розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 р. № 493-р "Про затвердження переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час", постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 194 "Деякі питання бронювання військовозобов'язаних в умовах правового режиму воєнного стану", інших нормативно-правових актів, що регламентують питання військового обліку.
Сплановані на 2022 рік заходи перевірки стану військового обліку представниками МОН не проводились у зв'язку з неможливістю виконання відповідних планів з перевірки внаслідок обставин непереборної сили (введення в Україні воєнного стану, оголошення та проведення загальної мобілізації у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України).
Основні зусилля системи військового обліку у закладах освіти, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління МОН, спрямовувались на забезпечення виконання заходів правового режиму воєнного стану та проведення загальної мобілізації.
З метою забезпечення функціонування закладів освіти, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МОН, виконання ними встановлених мобілізаційних завдань (замовлень) проводились заходи щодо бронювання (переоформлення бронювання) військовозобов'язаних. Для надання методичної допомоги із зазначених питань, з урахуванням рекомендаційних листів Міністерства економіки України, Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, МОН розробило Алгоритм бронювання військовозобов'язаних, які працюють у закладах освіти, в умовах правового режиму воєнного стану, що розміщений на офіційному веб-сайті МОН у розділі "Міністерство" / "Діяльність" / "Мобілізаційна робота". Переоформлення посвідчень про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, виданих з оголошенням загальної мобілізації військовозобов'язаним, які були заброньовані за закладами освіти, підприємствами, установами і організаціями в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 12), здійснювалось в порядку, визначеному Міністерством економіки України і доведеному листами МОН від 18.07.2022 № 1/8055-22 та від 20.01.2023 № 1/924-23.
У зв'язку з переміщенням значної частини закладів освіти, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МОН, до безпечних регіонів з відновленням їх діяльності в нових місцях розміщення, у взаємодії з районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими адміністраціями відповідних адміністративно-територіальних одиниць проводились заходи щодо відновлення та забезпечення функціонування системи військового обліку.
Проведені у 2022 році заходи в цілому забезпечили функціонування системи військового обліку в закладах освіти, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління МОН.
ПЕРЕЛІК
закладів вищої освіти, визначених для перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів представниками Міністерства освіти і науки України у 2023 році
1) Національний технічний університет "Дніпровська політехніка" - березень;
2) Полтавський державний аграрний університет - квітень;
3) Волинський національний університет імені Лесі Українки - серпень;
4) Херсонський державний університет - вересень;
5) Мукачівський державний університет - жовтень.
{Текст взято з сайту Міністерства освіти і науки http://www.mon.gov.ua}