Про деякі питання присвоєння судну назви
{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад,
територій та інфраструктури
№ 21 від 12.01.2023}
Відповідно до статті 21 Кодексу торговельного мореплавства України, статті 29 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок присвоєння судну назви, що додається.
2. Затвердити Зміни до Порядку реєстрації суден у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 11 квітня 2022 року № 203, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 квітня 2022 року за № 439/37775, що додаються.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства транспорту України від 21 січня 1998 року № 19 «Про затвердження Порядку присвоєння судну назви», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12 лютого 1998 року за № 97/2537.
{Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури № 21 від 12.01.2023}
4. Управлінню морського та річкового транспорту (Я. Ілясевичу) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
5. Сектору зовнішніх комунікацій забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Ю. Васькова.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
{Гриф затвердження в редакції Наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури № 21 від 12.01.2023}
ПОРЯДОК
присвоєння судну назви
1. Цей Порядок визначає процедуру присвоєння назви морським суднам та суднам внутрішнього плавання з метою їх належної ідентифікації.
2. Цей Порядок поширюється на всі судна незалежно від форм власності, що підлягають реєстрації у Державному судновому реєстрі України, а також прогулянкові вітрильні судна незалежно від потужності двигуна та прогулянкові моторні судна з потужністю двигуна 75 к. с. і більше, які підлягають реєстрації в Судновій книзі України, і встановлює вимоги щодо присвоєння назви новим суднам або зміни її суднам, що знаходяться в експлуатації.
3. Організація роботи, пов’язаної з присвоєнням назв суднам, та керівництво цією роботою покладається на Адміністрацію судноплавства.
4. Присвоєння назви судна здійснюється під час першої реєстрації судна в Державному судновому реєстрі України або в Судновій книзі України та обирається власником або судновласником (за письмовим дозволом власника). Для суден, які є державною власністю, присвоєння назви судна здійснюється за умови отримання заявником письмового дозволу органу управління.
Запропонована назва судна з обґрунтуваннями щодо змісту назви, яку заявник пропонує присвоїти судну, зазначається безпосередньо в заяві про реєстрацію судна у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України за формами, наведеними у Порядку реєстрації суден у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України, затвердженому наказом Міністерства інфраструктури України від 11 квітня 2022 року № 203, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 20 квітня 2022 року за № 439/37775 (далі - Порядок реєстрації суден у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України).
Назви суднам, які підлягають реєстрації в Державному судновому реєстрі України, присвоюються з урахуванням географічних, історичних, національних, побутових та інших місцевих умов. Назви можуть складатися з декількох слів (але не більше трьох). Географічні назви мають відповідати вимогам топоніміки. Суднам можуть присвоюватися імена та прізвища тільки тих видатних осіб, які мають особливі заслуги перед Українським народом та/або суспільно відомі.
{Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури № 21 від 12.01.2023}
Назви суден, які підлягають реєстрації в Судновій книзі України, повинні належати до лексики державної мови.
5. Назви суден зазначаються державною мовою за правилами українського правопису. Назви суднам можуть передаватися латинськими літерами шляхом транслітерації з унормованої українською мовою назви відповідно до Таблиці транслітерації українського алфавіту латиницею, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2010 року № 55.
{Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури № 21 від 12.01.2023}
6. Дублювання назв суден, які мають право плавання під Державним Прапором України, не допускається.
{Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури № 21 від 12.01.2023}
7. Зміна назви судна, що знаходиться в експлуатації, здійснюється за бажанням власника/судновласника в таких випадках:
1) зміни власника/судновласника;
2) зміни типу, класу класифікаційного товариства або призначення судна;
3) форс-мажорних обставин, у які потрапило судно;
4) якщо назва містить символіку та/або назву, які не відповідають вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
8. Зміна назви судна здійснюється шляхом внесення змін до Державного суднового реєстру України або Суднової книги України за заявою власника/судновласника, яка подається до Адміністрації судноплавства в довільній формі. В заяві зазначаються підстави щодо необхідності внесення змін до Державного суднового реєстру України або Суднової книги України в частині назви судна та обґрунтована інформація про зміст нової назви, яка пропонується для судна.
9. Присвоєння або зміна назви судна, що пропонується, не допускається у разі наявності таких підстав:
1) назва судна вже є у Державному судновому реєстрі України або Судновій книзі України;
2) зміст назви судна носить характер пропаганди, яка суперечить Конституції України, суспільному ладу та інтересам держави;
3) назва судна та/або символіка у ній суперечать вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;
4) назва судна не належить до лексики державної мови.
10. У разі присвоєння складних назв Адміністрація судноплавства може залучати фахівця з мовознавства або історії.
11. У разі наявності підстав, визначених пунктом 9 цього Порядку, Адміністрація судноплавства повідомляє власника/судновласника у письмовій формі або електронній формі (на адресу електронної пошти, зазначену в заяві) про неможливість присвоєння запропонованої назви судну та призупиняє процедуру реєстраційних дій до усунення заявником таких підстав.
12. У разі зміни назви судна виправлення відомостей, унесених до Державного суднового реєстру України або Суднової книги України, здійснюється відповідно до Порядку реєстрації суден у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України.