Деякі питання призначення і виплати щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 754 від 21.07.2023}
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок призначення і виплати щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
{Абзац третій пункту 1 втратив чинність на підставі Постанови КМ № 754 від 21.07.2023}
2. Установити, що призначення і виплата щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, які мають право на її виплату з 1 січня 2023 р. відповідно до Закону України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян” та звернулися за її призначенням до 1 липня 2023 р., здійснюються з 1 січня 2023 року.
3. Внести до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2009 р. № 1309 “Про встановлення доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 94, ст. 3218; 2012 р., № 7, ст. 249) зміни, що додаються.
4. Пенсійному фонду України забезпечити автоматичне призначення щомісячної грошової виплати особам, які станом на 1 січня 2023 р. перебували на обліку в його територіальних органах як отримувачі пенсії відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” чи як отримувачі підвищення та/або надбавки до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, або державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про жертви нацистських переслідувань” та набули право на щомісячну грошову виплату відповідно до Закону України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян”, за матеріалами пенсійних справ (за наявності необхідних документів) і виплату з 1 січня 2023 р. щомісячної грошової виплати зазначеним особам. Якщо особа, якій призначено щомісячну грошову виплату автоматично, має право та виявила бажання отримувати пенсію відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” чи підвищення та/або надбавки до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, або державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про жертви нацистських переслідувань”, така особа подає до територіального органу Пенсійного фонду України заяву про призначення зазначених виплат.
ПОРЯДОК
призначення і виплати щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною
1. Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету і територіальної цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (далі - щомісячна грошова виплата), відповідно до Закону України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян” (далі - Закон).
2. До осіб, які мають право на щомісячну грошову виплату, належать:
1) громадяни з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету і територіальної цілісності України (далі - особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) та:
яким починаючи з 2014 року присвоєно звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка”;
яких починаючи з 2014 року нагороджено орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів;
яких починаючи з 2014 року нагороджено орденом “За мужність” трьох ступенів;
яких починаючи з 2014 року нагороджено орденом княгині Ольги трьох ступенів;
2) члени сім’ї загиблих (померлих) громадян із числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (далі - члени сім’ї):
батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, установленого частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (незалежно від тривалості страхового стажу), або вони мають право на пенсію незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, або вони є особами з інвалідністю;
діти (в тому числі діти, що народилися до спливу 10 місяців з дня смерті особи, яка мала особливі заслуги перед Батьківщиною), які не досягли 18-річного віку або яким виповнилося 18 років, але вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18-річного віку;
діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої освіти, а також у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів і вступом до іншого закладу освіти або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення закладів освіти, але не більше ніж до досягнення ними 23-річного віку, діти-сироти - до досягнення ними 23-річного віку незалежно від того, навчаються вони чи ні.
3. Особам, які одночасно мають право на отримання щомісячної грошової виплати, передбаченої Законом, та пенсії відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” чи підвищення та/або надбавки до пенсії, щомісячного довічного грошового утримання або державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про жертви нацистських переслідувань”, виплата здійснюється за однією з підстав за вибором особи.
4. Щомісячна грошова виплата виплачується у розмірах, визначених частиною першою статті 4 Закону.
5. Для призначення щомісячної грошової виплати особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та члени сім’ї незалежно від того, чи перебувають вони на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувачі пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), подають до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган) заяву про призначення щомісячної грошової виплати за формою згідно з додатком (далі - заява). Під час подання заяви у паперовій формі заявник пред’являє паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідку на постійне проживання, посвідку на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні).
Заява може бути подана в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - веб-портал) із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Заява подається особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
6. Під час подання заяви особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, надають з урахуванням пункту 8 цього Порядку такі документи:
1) особи, які перебувають на обліку в уповноваженому органі як одержувачі пенсії (щомісячного грошового утримання) (якщо такі документи відсутні в матеріалах пенсійної справи):
документ про присвоєння звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” або про нагородження орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів чи орденом “За мужність” трьох ступенів, чи орденом княгині Ольги трьох ступенів;
один із документів, що підтверджує безпосередню участь особи у захисті суверенітету і територіальної цілісності України:
- посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” (ЗП України, 1994 р., № 9, ст. 218; Офіційний вісник України, 2018 р., № 68, ст. 2294), що підтверджує статус, установлений відповідно до пунктів 19-24 частини першої статті 6, пунктів 11-15 частини другої статті 7, пункту 13 статті 9, статті 101 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формою згідно з додатком 1 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 73, ст. 2068; 2017 р., № 86, ст. 2614; 2018 р., № 42, ст. 1484; 2022 р., № 85, ст. 5274) (далі - Порядок надання та позбавлення статусу);
- довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення за формою згідно з додатком 4 до Порядку надання та позбавлення статусу;
- довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу;
2) особи, які не перебувають на обліку в уповноваженому органі як одержувачі пенсії (щомісячного грошового утримання), крім документів, визначених підпунктом 1 цього пункту:
документ, що підтверджує відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
документ, що підтверджує відомості (інформацію) про місце проживання особи.
7. Члени сім’ї разом із заявою надають з урахуванням пункту 8 цього Порядку такі документи особи, якій призначається щомісячна грошова виплата:
паспорт громадянина України або свідоцтво про народження (для дитини віком до 14 років);
документ, який надається для підтвердження відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
документ, який надається для підтвердження відомостей (інформації) про місце проживання особи;
свідоцтво про шлюб (для призначення щомісячної грошової виплати дружині/чоловікові);
довідка про навчання (для дітей, які досягли 18-річного віку та навчаються за денною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої освіти, а також у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів і вступом до іншого закладу освіти або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) - до закінчення закладів освіти, але не більше ніж до досягнення ними 23-річного віку;
довідка медико-соціальної експертної комісії про визнання особою з інвалідністю з дитинства (для дітей, які стали особами з інвалідністю до досягнення 18-річного віку);
документи загиблої (померлої) особи, зазначені в підпункті 1 пункту 6 цього Порядку;
свідоцтво про смерть особи, яка мала особливі заслуги перед Батьківщиною;
свідоцтво про смерть іншого з батьків (для призначення щомісячної грошової виплати дітям-сиротам після досягнення ними 18-річного віку).
8. Зазначені в пунктах 6 і 7 цього Порядку документи, що підтверджують відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), відомості (інформацію) про місце проживання особи, укладення чи розірвання шлюбу, зміну імені, смерть особи, здобуття загальної середньої освіти, надаються під час подання заяви до уповноваженого органу, якщо такі відомості в нього відсутні або містять розбіжності в інформаційних системах, зазначених у підпункті 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 р. № 681 “Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 61, ст. 2133).
Документом, що підтверджує відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, є:
документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
паспорт громадянина України або свідоцтво про народження, до яких внесено дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Документом, що підтверджує відомості (інформацію) про місце проживання особи, є:
паспорт громадянина України у формі книжечки або тимчасове посвідчення громадянина України чи витяг з реєстру територіальної громади (для громадян України);
витяг з реєстру територіальної громади для іноземців та осіб без громадянства.
Документи, крім тих, що містяться в інформаційних системах, надаються в оригіналі.
До заяви, поданої в електронній формі через веб-портал, додаються скановані копії необхідних документів, які відповідають оригіналам і придатні для сприйняття їх змісту (містять чітке зображення всього тексту документа та його реквізитів). На електронні копії документів заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
9. Після отримання заяви з усіма необхідними документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації особи шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених абзацом першим пункту 8 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх заявнику.
Заява приймається уповноваженим органом за умови надання заявником усіх необхідних документів з урахуванням абзацу першого пункту 8 цього Порядку.
10. Щомісячна грошова виплата призначається з дня звернення за її призначенням.
Днем звернення за призначенням щомісячної грошової виплати вважається день реєстрації уповноваженим органом заяви з усіма необхідними документами.
Якщо до заяви, поданої в електронній формі через веб-портал, додано не всі скановані копії необхідних документів, передбачених цим Порядком, заявнику через електронний кабінет користувача веб-порталу надсилається повідомлення, в якому зазначається, які документи необхідно додати. Днем звернення за призначенням щомісячної грошової виплати вважається день реєстрації заяви на веб-порталі разом з усіма необхідними сканованими копіями документів.
11. Заява розглядається уповноваженим органом протягом 10 робочих днів з дати її подання з усіма необхідними документами.
У разі неподання усіх необхідних для призначення щомісячної грошової виплати документів уповноважений орган приймає рішення про відмову в призначенні щомісячної грошової виплати не пізніше ніж через 10 робочих днів, про що повідомляє заявнику та зазначає порядок оскарження такого рішення.
12. Щомісячна грошова виплата виплачується за поточний місяць у грошовій формі.
Особам, які отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), щомісячна грошова виплата виплачується разом з пенсією (щомісячним довічним грошовим утриманням) загальною сумою шляхом включення до відомостей (списків) на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання).
Щомісячна грошова виплата виплачується шляхом зарахування коштів на зазначений у заяві поточний рахунок, відкритий в одному із уповноважених банків, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636), крім випадків, передбачених в абзаці четвертому цього пункту.
Щомісячна грошова виплата особам, які одержують пенсії через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій та грошової допомоги відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43), виплачується через такі організації.
Витрати на виплату і доставку щомісячної грошової виплати фінансуються за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою, за якою здійснюється фінансування щомісячної грошової виплати.
13. Припинення та поновлення виплати щомісячної грошової виплати здійснюється в порядку, передбаченому статтею 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
14. Сума щомісячної грошової виплати, що належала одержувачу і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно в порядку, передбаченому статтею 52 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
15. Особам, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (відповідному закладі), щомісячна грошова виплата виплачується у повному розмірі.
16. Щомісячна грошова виплата не призначається та не виплачується особам, діяння (дії або бездіяльність) яких були прямо чи опосередковано спрямовані, сприяли та/або сприяють державі-агресору, його збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора, порушенню прав та свобод людини і громадянина, норм міжнародного гуманітарного права та стосовно яких набрав законної сили обвинувальний вирок суду у зв’язку із вчиненням ними злочину проти основ національної безпеки, вчиненням або сприянням вчиненню терористичного акту, втягненням у вчинення терористичного акту, публічними закликами до вчинення терористичного акту, утворенням терористичної групи чи терористичної організації, фінансуванням тероризму, вчиненням злочину у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державного кордону, злочину проти встановленого порядку несення військової служби (військового злочину), злочину проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Додаток |
ЗАЯВА
про призначення щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною
{Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною і брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, та членам сімей загиблих (померлих) громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, втратив чинність на підставі Постанови КМ № 754 від 21.07.2023}
ЗМІНИ,
що вносяться до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2009 р. № 1309
1. В абзаці другому цифри і слово “15000 гривень” замінити словами і цифрами “максимального розміру пенсії, визначеного частиною третьою статті 27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,”.
2. Після абзацу другого доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
“Особам, які брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, яким починаючи з 2014 року присвоєно звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” та які одночасно мають право на доплату і на отримання щомісячної грошової виплати, передбаченої Законом України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян”, виплата проводиться за однією із зазначених підстав за вибором особи.”.