ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
заповнення митної декларації М-16
1. Цей Порядок розроблений відповідно до частини шостої статті 257 глави 40 розділу VIII Митного кодексу України та визначає правила заповнення граф митної декларації М-16 (далі - М-16), форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450.
Правила, передбачені цим Порядком, поширюються на застосування М-16 на паперових носіях, виготовлених за допомогою комп’ютера, та електронних митних декларацій М-16 (далі - ЕМ-16).
Відмітки, що проставляє посадова особа підрозділу митного оформлення (далі - ПМО) митниці в М-16 на паперових носіях, до електронної копії М-16 (ЕМ-16) вносяться за допомогою інформаційних технологій.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Митному кодексі України та інших нормативно-правових актах з питань митної справи.
3. М-16 на паперовому носії заповнюється у двох примірниках та супроводжується електронною копією.
4. Загальні положення щодо заповнення М-16 (ЕМ-16):
М-16 не має містити закреслень та виправлень;
відомості, заявлені у М-16 (ЕМ-16) декларантом, є відомостями, необхідними для митних цілей;
під час заповнення граф М-16 (ЕМ-16) посилання на раніше заповнені графи не дозволяється.
5. Реєстраційний номер митної декларації М-16, графи 13 «Дата оформлення», 14 «Митні платежі нараховано», «Місце для відбитка особистої номерної печатки» М-16 (ЕМ-16) заповнює посадова особа ПМО. Інші графи М-16 (ЕМ-16) заповнює декларант.
6. Відомості, заявлені в М-16 на паперовому носії, засвідчує декларант шляхом заповнення граф «підпис», «ініціали та прізвище декларанта», «Місце для відбитка печатки декларанта (за наявності)».
Відомості, заявлені в ЕМ-16, засвідчуються електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, особи, яка її склала.
7. Після завершення митного оформлення товарів оформлені М-16 на паперовому носії розподіляються в такому порядку:
перший примірник оформленої М-16 зберігається разом із комплектом документів, на підставі яких здійснювалося митне оформлення товарів, у ПМО, що здійснював митне оформлення;
другий примірник повертається декларанту.
8. За письмовим зверненням декларанта у випадках, передбачених законодавством, ПМО засвідчує копії оформлених М-16 на паперовому носії або копії оформлених ЕМ-16 на папері.
Засвідчення здійснюється шляхом проставлення посадовою особою ПМО у верхній частині лицьового боку кожного аркуша копії М-16 на паперовому носії або роздрукованої на папері копії оформленої ЕМ-16 відмітки «Копія. Згідно з оригіналом», особистого підпису, власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та відбитка особистої номерної печатки.
9. На товари, що переміщуються (пересилаються) на митну територію України в міжнародних експрес-відправленнях (далі - МЕВ) на адресу одного одержувача в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника, оформлюється одна М-16 (ЕМ-16) незалежно від кількості міжнародних транспортних документів.
II. Заповнення граф М-16 (ЕМ-16)
1. Загальні положення щодо заповнення граф М-16 (ЕМ-16)
Реєстраційний номер М-16 (ЕМ-16) проставляє посадова особа ПМО, до якого подано декларацію, за схемою:
де UAММММММ - восьмизначний код ПМО, якому подано М-16 (ЕМ-16), згідно з Класифікатором Державної митної служби України, її територіальних органів та їх структурних підрозділів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 26 листопада 2019 року № 495 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 30 грудня 2020 року № 831);
РРРР - чотири цифри поточного року;
НННННН - порядковий номер М-16 (ЕМ-16) у Журналі обліку митних декларацій М-16 у порядку зростання протягом поточного року, починаючи з одиниці.
Восьмизначний код ПМО та чотири цифри поточного року може зазначати особа, яка склала М-16 (ЕМ-16).
Графа 1 «Назва митного органу»
У графі зазначається найменування митниці, до якої подано М-16 (ЕМ-16).
Графа 2 «Підрозділ митного оформлення»
У графі зазначається найменування ПМО митниці, у зоні діяльності якої розташовано центральну сортувальну станцію (регіональну сортувальну станцію).
У графі зазначаються відомості про відправника: власне ім’я, прізвище, адреса.
У графі зазначаються відомості про одержувача: власне ім’я, прізвище, адреса.
У графі зазначається країна відправлення МЕВ.
У графі зазначаються код рахунка-фактури (інвойсу), іншого документа роздрібної торгівлі, який містить відомості щодо вартості товарів у МЕВ і поданий для митного оформлення, та реквізити цього документа.
У графі зазначаються код номерного товаросупровідного документа, який є договором на перевезення кожного окремого МЕВ, поданого для митного оформлення товарів у МЕВ, та номер цього документа.
У графі зазначається літерний код валюти згідно з Переліком кодів країн світу для статистичних цілей, затвердженим наказом Державної служби статистики України від 08 січня 2020 року № 33, у якій складено рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару.
Графа 9 «Офіційний курс гривні до іноземної валюти»
У графі зазначаються встановлений Національним банком України офіційний курс валюти України до іноземної валюти, в якій складено рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару, а також офіційний курс валюти України до євро, що діє на 0 годин дня подання М-16 (ЕМ-16) для оформлення.
У графі зазначається дата подання М-16 (ЕМ-16) для оформлення.
Графа 11 «Додаткові документи»
У графі зазначаються відомості, заявлені декларантом, що підтверджуються відповідними документами.
Відомості щодо кожного документа зазначаються з нового рядка за такою схемою: код документа згідно з класифікатором документів, сертифікатів, дозволів та додаткової інформації, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року № 1011, через пробіл - номер документа, дата.
Якщо документ відсутній у відповідному розділі цього класифікатора, у М-16 (ЕМ-16) зазначається код некласифікованого документа відповідного розділу.
Якщо документу відповідає код некласифікованого документа, перед номером документа зазначається його скорочена назва, яка має давати змогу ідентифікувати документ.
У графі зазначаються порядкові номери найменувань товарів.
Графа «Найменування товару, його відмінні ознаки та вартість у валюті України або іноземній валюті»
У графі зазначаються найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також інформація щодо вартості товару:
фізичні характеристики товару в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД;
артикул (марка, модель, сорт, тип тощо);
найменування торговельної марки (за наявності у товаросупровідних документах) (зазначається повністю без будь-яких скорочень; якщо оригінальне написання найменування торговельної марки здійснюється мовою, в якій використовується латинський алфавіт, у графі таке найменування зазначається латинськими літерами);
виробник (за наявності у товаросупровідних документах);
вартість задекларованої кількості одиниць за кожним найменуванням (у валюті України або іноземній валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару).
Після останнього запису в цій графі в наступному рядку зазначаються відомості про кількість місць МЕВ, загальну вагу МЕВ і загальну вартість товарів у МЕВ (у валюті України або іноземній валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару).
Графа «Кількість/одиниця виміру»
У графі за кожним найменуванням товару зазначається кількість цього товару (в одиницях виміру згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару), через знак «/» - код одиниці виміру за рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару, згідно з класифікатором одиниць вимірювання та обліку, що використовуються у процесі оформлення митних декларацій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20 вересня 2012 року № 1011.
У графі зазначається код товарної підпозиції (6 знаків) згідно з УКТ ЗЕД.
Графа «Нараховані митні платежі»
У графі за кожним найменуванням товару наводяться ставки податків і суми митних платежів, які підлягають сплаті.
Після останнього запису в цій графі в наступному рядку зазначаються відомості про загальні суми мита, податку на додану вартість, інших платежів, а також про загальну суму митних платежів, нарахованих за М-16 (ЕМ-16).
Графа не заповнюється у разі декларування товарів при їх пересиланні за межі митної території України.
Графа 12 «Назва сортувальної станції»
У графі зазначаються статус підрозділу експрес-перевізника (центральна сортувальна чи регіональна станція), найменування експрес-перевізника та його код згідно з ЄДРПОУ, місцезнаходження центральної (або регіональної) сортувальної станції, а також місцезнаходження товарів.
Після завершення митного оформлення товарів за М-16 (ЕМ-16) у графі проставляється дата завершення митного оформлення товарів за М-16 (ЕМ-16).
Графа 14 «Митні платежі нараховано»
У разі застосування М-16 на паперовому носії у відведених місцях проставляються підпис, ініціали та прізвище посадової особи ПМО, яка завершила митне оформлення.
У графі М-16 на паперовому носії проставляється підпис декларанта.
«Ініціали та прізвище декларанта»
власне ім’я та прізвище декларанта;
серія (за наявності) та номер паспорта декларанта - у разі декларування товарів фізичною особою - одержувачем МЕВ; або
серія (за наявності) і номер паспорта декларанта та реквізити нотаріально посвідченого доручення (серія, номер, коли та ким його посвідчено) - у разі декларування товарів фізичною особою, яку одержувач МЕВ уповноважив на здійснення декларування товарів цим дорученням; або
серія (за наявності) та номер паспорта декларанта, реквізити дозволу на провадження митної брокерської діяльності (серія, номер, дата видачі) - у разі декларування товарів митним брокером, якого одержувач МЕВ уповноважив на здійснення декларування товарів відповідним договором.
«Місце для відбитка печатки декларанта (за наявності)»
У графі М-16 на паперовому носії проставляється відбиток печатки декларанта (за наявності).
«Місце для відбитка особистої номерної печатки»
У разі застосування М-16 на паперовому носії у графі проставляється відбиток особистої номерної печатки посадової особи ПМО, яка завершила митне оформлення.
2. Заповнення М-16 (ЕМ-16) під час її оформлення
У разі використання М-16 на паперовому носії, після здійснення митних формальностей та справляння митних платежів посадова особа ПМО проставляє свій підпис, власне ім’я, прізвище та відбиток особистої номерної печатки у виділених місцях на всіх примірниках такої М-16.
До електронної копії М-16 (ЕМ-16) за допомогою електронних інформаційних ресурсів митних органів вносяться відомості про власне ім’я, прізвище посадової особи ПМО, номер ОНП та дата завершення митного оформлення.