Про затвердження Порядку оформлення довідок про перебування осіб у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 204 від 07.03.2023}
Відповідно до підпункту “а” пункту 2 частини першої та пункту 2 частини четвертої статті 4 Закону України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити такі, що додаються:
Порядок оформлення довідок про перебування осіб у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах;
зразок довідки про перебування громадянина України з числа осіб, визначених пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей”, у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах;
зразок довідки про перебування іноземця, особи без громадянства, який (яка) проходив (проходила) в установленому законодавством України порядку військову службу, у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах.
ПОРЯДОК
оформлення довідок про перебування осіб у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах
1. Цей Порядок визначає процедуру оформлення та видачі довідок, передбачених підпунктом “а” пункту 2 частини першої та пунктом 2 частини четвертої статті 4 Закону України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” (далі - Закон), про перебування осіб у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах.
громадянам України з числа осіб, яких було позбавлено особистої свободи державою-агресором, її органами, підрозділами, формуваннями, іншими утвореннями у зв’язку із захистом державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і недоторканності України внаслідок збройної агресії проти України, які належать до складу сил безпеки і сил оборони України та до однієї з категорій осіб, визначених Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 р. та Додатковим протоколом до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 р., що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 р. за зразком згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2023 р. № 55 “Про затвердження Порядку оформлення довідок про перебування осіб у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах”;
іноземцям та особам без громадянства, які перебувають (перебували) у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтерновані у нейтральних державах та на момент позбавлення особистої свободи проходили в установленому законодавством України порядку військову службу у Збройних Силах та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, за зразком згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2023 р. № 55.
3. Для отримання довідки особа звертається особисто або через законного представника чи члена сім’ї із заявою в довільній формі про видачу відповідної довідки до Міноборони, іншого центрального органу виконавчої влади, що здійснює керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до закону, правоохоронного органу чи державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, командира підрозділу Збройних Сил, іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи органу, що належить до складу сил безпеки і сил оборони України.
За самостійним рішенням в інтересах осіб, визначених пунктом 2 цього Порядку, може звертатися державне підприємство “Український національний центр розбудови миру”, яке згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 р. № 228 “Про визначення державного підприємства, яке виконує функції Національного інформаційного бюро” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1470) виконує функції Національного інформаційного бюро (далі - Український національний центр розбудови миру).
{Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 204 від 07.03.2023}
Лист Українського національного центру розбудови миру щодо видачі довідок може бути надісланий з використанням системи інформаційної взаємодії національних електронних інформаційних ресурсів (в разі наявності технічної можливості).
{Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 204 від 07.03.2023}
Заява може бути подана в електронній або в паперовій формі.
У заяві або листі Українського національного центру розбудови миру обов’язково зазначаються військове (спеціальне) звання (у разі наявності) особи, його прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності), спосіб комунікації (поштова адреса та/або адреса електронної пошти, номер телефону), військове формування чи правоохоронний або інший державний орган (із зазначенням структурного підрозділу, якщо така інформація відома особі), у штаті (штатному розписі) якого перебувала особа на момент позбавлення особистої свободи, період перебування в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування у нейтральних державах. У разі відсутності у заяві зазначених відомостей особі, яка подала таку заяву, довідка не оформляється, про що їй повідомляється письмово.
{Абзац п'ятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 204 від 07.03.2023}
До заяви або листа Українського національного центру розбудови миру додається копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, єДокумента або довідка про подання документів для оформлення паспорта громадянина України, видана центром надання адміністративних послуг, державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремленим підрозділом, територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС за формою згідно з додатком 3 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312; 2022 р., № 55, ст. 3246), для осіб, яких ідентифіковано за відомостями Єдиного державного демографічного реєстру або відомчої інформаційної системи ДМС.
{Абзац шостий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 204 від 07.03.2023}
4. Довідка оформляється протягом 30 календарних днів з дня надходження відповідної заяви.
5. Довідка роздруковується на аркуші формату А4, підписується уповноваженою посадовою особою, скріплюється гербовою печаткою та видається безкоштовно, про що робиться відповідний запис у журналі про видачу довідок.
Журнал про видачу довідок ведеться в довільний формі. В разі наявності технічної можливості можливе ведення електронного журналу про видачу довідок.
безпосередньо заявнику під розпис у журналі про видачу довідок;
надсилатися поштовим відправленням із зазначенням у журналі про видачу довідок номера і дати реєстру поштового відправлення; шляхом надсилання на електронну пошту заявника, зазначену у заяві про видачу довідки, сканованої копії довідки, засвідченої електронним підписом, із зазначенням у журналі про видачу довідок дати відправлення; шляхом надсилання до Українського національного центру розбудови миру довідки листом або через систему інформаційної взаємодії національних електронних інформаційних ресурсів (в разі наявності технічної можливості).
Оформлені та видані довідки обліковуються. Облік повинен містити інформацію про особу, яка перебуває (перебувала) в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України (інтернована у нейтральних державах), період перебування в місцях несвободи або інтернування в нейтральних державах, підстави для оформлення довідки, реєстраційний номер і дату видачі довідки, законного представника чи члена сім’ї особи, Український національний центр розбудови миру, якщо звернення про оформлення та отриманням довідки було через них.
{Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 204 від 07.03.2023}
6. Підставою для оформлення довідки зазначається заява особи або лист Українського національного центру розбудови миру з датою і номером реєстрації, а також документ (відповідне повідомлення, офіційна інформація, списки осіб тощо) з його реєстраційними даними, який підтверджує факт перебування особи в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах.
{Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 204 від 07.03.2023}
7. Довідка повинна бути викладена державною мовою.
Для оформлення тексту довідки використовується гарнітура Times New Roman та шрифт розміром 12-14 друкарських пунктів.
Для зазначення назви довідки застосовується напівжирний шрифт великими літерами.
Під час складання довідки повинні дотримуватися і інші вимоги щодо оформлення документів, встановлені ДСТУ 4163:2020 “Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів”.
8. Довідка не повинна містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити її зміст, а також не може заповнюватися олівцем.
ДОВІДКА
про перебування громадянина України з числа осіб, визначених пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей”, у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах
ДОВІДКА
про перебування іноземця, особи без громадянства, який (яка) проходив (проходила) в установленому законодавством України порядку військову службу, у місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах