Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Єресько Л.О.,
суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,
за участю: секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,
представника позивача - адвоката Голяніщева Д.Ю.,
представника Міністерства юстиції України - Васіної І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконферензв‘язку у касаційній інстанції у порядку спрощеного позовного провадження справу № 640/13090/20
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання незаконним наказу в частині
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 лютого 2021 року, ухвалене суддею Кузьменко А.І.
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року, ухвалену колегією суддів у складі головуючого судді Оксененка О.М., суддів Вівдиченко Т.Р., Лічевецького І.О.,
керуючись статтями 341, 344, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 лютого 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року скасувати, ухвалити нову постанову, якою позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання незаконним та нечинним нормативно-правового акту в частині задовольнити частково.
3. Визнати незаконним та нечинним пункт 3 Змін до Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 03 лютого 2020 року № 337/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2020 року за № 129/34412, в частині:
- внесення змін до абзацу 2 пункту 4 розділу II Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів шляхом доповнення цього абзацу другим реченням такого змісту: «Судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, включаються до постійного складу палат ЦЕКК за поданням громадських організацій судових експертів (не більше однієї особи від громадської організації)», а також
- внесення змін до абзацу 1 пункту 5 розділу II Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів шляхом доповнення цього абзацу другим реченням такого змісту: «Судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, включаються до змінного складу палат ЦЕКК за поданням громадських організацій судових експертів».
4. Визнати незаконним та нечинним підпункт 1 пункту 1 Змін до Положення про експертно-кваліфікаційну комісію при Мін’юсті та атестацію судових експертів, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28 квітня 2020 року № 1540/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30 квітня 2020 року за № 389/34672 в частині викладу другого речення абзацу 2 пункту 4 розділу II Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів у такій редакції: «...Судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, включаються до постійного складу палат ЦЕКК з числа судових експертів, запропонованих за поданням громадських організацій судових експертів (не більше однієї особи від громадської організації)».
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
6. Нормативно-правові акти в частинах, визнаних незаконними, втрачають свою чинність з дня проголошення цієї постанови.
7. Зобов’язати Міністерство юстиції України опублікувати резолютивну частину цієї постанови у виданні, в якому було офіційно оприлюднено ці нормативно-правові акти.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови буде виготовлено протягом п’яти днів.