open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 21 жовтня 2022 р. № 1205
Київ

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 733

Кабінет Міністрів України постановляє:

Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 733 “Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 80, ст. 2458; 2020 р., № 68, ст. 2190; 2021 р., № 25, ст. 1176; 2022 р., № 34, ст. 1851) зміни, що додаються.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 75



ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 жовтня 2022 р. № 1205

ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 733

1. У назві та пункті 1 постанови слово “та” замінити словами “та організації”.

2. У Положенні про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту, затвердженому зазначеною постановою:

1) у назві Положення слово “та” замінити словами “та організації”;

2) у пункті 3:

абзац другий викласти в такій редакції:

“автоматизована система оповіщення - сукупність алгоритмів дій, процесів (заходів), технологій, а також організаційно і технічно поєднаних програмних і технічних засобів електронних комунікацій, засобів обробки та передачі (відображення) інформації, що забезпечують своєчасне доведення сигналів та інформації з питань цивільного захисту до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів управління і сил цивільного захисту, підприємств, установ, організацій та населення в разі загрози виникнення або під час виникнення надзвичайних ситуацій;”;

абзац четвертий викласти в такій редакції:

“загальнодержавна автоматизована система централізованого оповіщення - автоматизована система оповіщення, призначена для оповіщення оперативно-чергових (чергових, диспетчерських) служб центральних органів виконавчої влади, що створюють функціональні підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, оперативно-чергових служб пунктів управління Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, а також оперативно-чергових служб центрів управління в надзвичайних ситуаціях територіальних органів ДСНС;”;

абзаци шостий - одинацятий викласти в такій редакції:

“локальна система оповіщення - автоматизована система оповіщення на об’єкті підвищеної небезпеки, гідротехнічній споруді або гідроелектростанції напірного типу (крім Дніпровського та Дністровського каскадів), продуктопроводі (крім магістральних аміако-, нафто- та газопроводів), призначена для оповіщення персоналу об’єкта та населення в разі загрози виникнення та під час виникнення надзвичайних ситуацій, внаслідок яких зона можливого ураження (катастрофічного затоплення) також досягає територій інших об’єктів або заселених територій;

місцева автоматизована система централізованого оповіщення - автоматизована система оповіщення, призначена для оповіщення населення, осіб керівного складу місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також чергових (диспетчерських) служб підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (району, територіальної громади, населеного пункту та на території, що віднесені до груп цивільного захисту);

об’єктова система оповіщення - автоматизована система оповіщення на об’єкті з масовим перебуванням людей, призначена для оповіщення персоналу об’єкта та населення, яке перебуває на його території, в разі загрози виникнення та під час виникнення надзвичайних ситуацій, внаслідок яких зона можливого ураження не виходить за територію об’єкта;

сервіс широкомовного передавання повідомлень операторів мобільного зв’язку - функція мереж операторів мобільного зв’язку, яка дозволяє оперативно передавати різноманітну інформацію, яка може бути відображена на дисплеї мобільного телефону абонента, який перебуває в радіусі дії обраних базових станцій мобільного зв’язку, через які здійснюється надсилання інформації;

спеціальна система оповіщення - автоматизована система оповіщення, яка створюється на таких об’єктах, як гідротехнічні споруди Дніпровського та Дністровського каскадів, атомні електростанції, магістральні аміакопроводи, нафто- та газопроводи, і призначена для оповіщення персоналу об’єкта та населення в разі загрози виникнення або під час виникнення надзвичайних ситуацій на об’єкті та в зонах можливої дії уражаючих факторів;

територіальна автоматизована система централізованого оповіщення - автоматизована система оповіщення, призначена для оповіщення осіб керівного складу і чергових служб відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також чергових (диспетчерських) служб підприємств, установ, організацій та населення через місцеві автоматизовані системи централізованого оповіщення та інші системи оповіщення;”;

доповнити пункт після абзацу одинадцятого новими абзацами такого змісту:

“система автоматизованого виклику - автоматизована система, за допомогою якої засобами електронних комунікацій здійснюється виклик визначеної категорії осіб (за списками) в разі загрози виникнення або під час виникнення надзвичайної ситуації;

технічні засоби оповіщення та інформування - пристрої для звуко- і відеовідтворення інформації, зокрема абонентські радіоточки, вуличні гучномовні пристрої (сигнально-гучномовні пристрої), електронні інформаційні табло, пристрої для запуску електросирен і електросирени, системи автоматизованого виклику та інші технічні засоби, які можна використати для оповіщення або інформування населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації;

технічне обслуговування автоматизованої системи оповіщення - поєднання всіх технічних, організаційних і керівних дій протягом життєвого циклу автоматизованої системи оповіщення, призначених для підтримування та/або відновлювання стану, в якому вона може виконувати функції за призначенням.”.

У зв’язку з цим абзац дванадцятий вважати абзацом п’ятнадцятим;

3) пункт 4 викласти в такій редакції:

“4. У разі відсутності цілодобового чергування в місцевих органах виконавчої влади (органах місцевого самоврядування) до запуску місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення можуть залучатися територіальні органи ДСНС та/або Національної поліції, у яких установлено технічні засоби територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення для отримання сигналів оповіщення та інформації з питань цивільного захисту.”;

4) перше речення пункту 5 після слів “структури державного управління в Україні” доповнити словами “, єдиної державної системи цивільного захисту”;

5) пункт 8 викласти в такій редакції:

“8. Загальнодержавна автоматизована система централізованого оповіщення функціонує на загальнодержавному рівні.

Оповіщення та інформування центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів управління ДСНС про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій проводиться ДСНС через оперативно-чергову службу державного центру управління в надзвичайних ситуаціях ДСНС.

Створення, модернізація, утримання, підтримання в постійній готовності до використання за призначенням загальнодержавної автоматизованої системи централізованого оповіщення забезпечується ДСНС.”;

6) абзаци перший - третій пункту 9 викласти в такій редакції:

“9. Територіальні автоматизовані системи централізованого оповіщення створюються та функціонують в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Створення та модернізація територіальних автоматизованих систем централізованого оповіщення здійснюються відповідно до законодавства на підставі рішень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій за погодженням із ДСНС.

Утримання та забезпечення постійної готовності до дій за призначенням територіальних автоматизованих систем централізованого оповіщення здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями.”;

7) у пункті 10:

абзац перший викласти в такій редакції:

“10. Місцеві автоматизовані системи централізованого оповіщення створюються і функціонують у районах, на територіях територіальних громад, у населених пунктах та на територіях, що віднесені до груп цивільного захисту.”;

в абзаці другому слова “Проектування та реконструкція” замінити словами “Створення та модернізація,” а після слів “за погодженням з” доповнити словами “відповідним структурним підрозділом з питань цивільного захисту Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських держадміністрацій та”;

в абзаці третьому слово “, реконструкція” виключити;

8) пункт 11 доповнити новим першим реченням такого змісту: “Центральні органи виконавчої влади використовують системи автоматизованого виклику для інформування (виклику) осіб керівного складу.”;

9) в абзаці шостому пункту 12 слова “Проектування, створення (реконструкція)” та “територіальних та місцевих” замінити відповідно словами “Створення, модернізація” та “територіальних та/або місцевих”;

10) пункти 13 - 15 викласти в такій редакції:

“13. На атомних електростанціях у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації спеціальні системи оповіщення повинні забезпечувати:

передачу сигналу “Увага всім”;

передачу повідомлень технічними засобами оповіщення та інформування на території атомної електростанції, її промислової зони та міста - супутника атомної електростанції;

інформування керівного складу станції телефонами, підключеними до системи автоматизованого виклику;

інформування оперативно-чергових служб пунктів управління відповідних місцевих органів виконавчої влади, диспетчерських служб Держатомрегулювання, державного підприємства “НЕК “Укренерго” та Міненерго, оперативно-чергових (чергових, диспетчерських) служб відповідних територіальних органів ДСНС та Національної поліції.

14. На гідротехнічних спорудах Дніпровського і Дністровського каскадів та в зонах їх можливого катастрофічного затоплення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації спеціальні системи оповіщення повинні забезпечувати:

передачу сигналу “Увага всім”;

передачу повідомлень технічними засобами оповіщення та інформування на території гідроелектростанції, її промислової зони та в зонах можливого катастрофічного затоплення;

інформування керівного складу гідроелектростанції телефонами, підключеними до системи автоматизованого виклику;

інформування начальників змін (чергових диспетчерів) гідроспоруд каскаду гідроелектростанцій, диспетчерських служб державного підприємства “НЕК “Укренерго” та Міненерго, оперативного чергового на пункті управління ДСНС, оперативно-чергових служб пунктів управління відповідних місцевих органів виконавчої влади, оперативно-чергових (чергових, диспетчерських) служб відповідних територіальних органів ДСНС та Національної поліції.

15. Локальні системи оповіщення створюються та функціонують на:

об’єктах підвищеної небезпеки, зона ураження від яких у разі виникнення на них надзвичайної ситуації досягає територій інших об’єктів або заселених територій;

гідротехнічних спорудах або гідроелектростанціях напірного типу (крім Дніпровського та Дністровського каскадів), зона катастрофічного затоплення від яких у разі виникнення на них надзвичайної ситуації досягає заселених територій;

продуктопроводах (крім магістральних аміако-, нафто- та газопроводів).

Локальні системи оповіщення забезпечують оповіщення і подальше інформування про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій:

керівника та працівників об’єкта підвищеної небезпеки, інших підприємств, установ, організацій та населення, які перебувають у зоні можливого ураження;

оперативно-чергових (чергових) служб відповідних місцевих органів виконавчої влади (органів місцевого самоврядування), оперативно- диспетчерських служб відповідних територіальних органів ДСНС.

Створення, модернізація та забезпечення функціонування локальної системи оповіщення здійснюється на підставі рішення керівника об’єкта з її обов’язковою інтеграцією до відповідної місцевої та/або територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення.

До складу локальних систем оповіщення входять технічні засоби оповіщення та інформування.”;

11) у пункті 16:

в абзаці першому слова “об’єктах підвищеної небезпеки,” виключити;

в абзаці третьому слова “Проектування, створення (реконструкція)” замінити словами “Створення, модернізація”, а слова “місцевої та територіальної” - словами “місцевої (територіальної)”;

абзац четвертий викласти в такій редакції:

“До складу об’єктової системи оповіщення входять технічні засоби оповіщення та інформування, а також спеціалізовані технічні засоби попередження та інформування населення в місцях масового перебування людей.”;

12) у пункті 18:

абзац третій після слів “(телефонний зв’язок, текстові повідомлення)” доповнити словами “, а також сервісу широкомовного передавання повідомлень операторів мобільного зв’язку”;

абзац п’ятий викласти в такій редакції:

“Для передачі сигналів та повідомлень оповіщення використовуються технічні засоби оповіщення та інформування, зокрема такі, що встановлені на транспортних засобах, що залучаються для оповіщення.”;

доповнити пункт абзацом такого змісту:

“Порядок оперативного інформування населення з використанням сервісу широкомовного передавання повідомлень операторів мобільного зв’язку визначається МВС.”;

13) пункт 19 викласти в такій редакції:

“19. Для привернення уваги перед доведенням до населення інформації про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації передається попереджувальний сигнал “Увага всім”, а саме уривчастий звуковий сигнал.

Попереджувальний сигнал “Увага всім” передається за допомогою електросирен та/або в запису гучномовними (сигнально-гучномовними) пристроями і телерадіомережами.

Час доведення попереджувального сигналу “Увага всім” у межах дії автоматизованої системи оповіщення до населення не повинен перевищувати п’ять хвилин із моменту виникнення надзвичайної ситуації або отримання черговою службою команди від відповідного органу управління цивільного захисту.

Тривалість звучання попереджувального сигналу становить три-п’ять хвилин.

Після попереджувального сигналу здійснюється трансляція телерадіомережами відповідних повідомлень про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, способів та дій захисту від неї із супроводженням інформації жестовою мовою та/або субтитруванням, якщо вона є голосовою, і аудіокоментуванням, якщо вона є візуальною.

Попереджувальний сигнал “Увага всім” та отримане повідомлення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації є підставою для проведення органами управління цивільного захисту заходів цивільного захисту населення від впливу уражаючих факторів надзвичайних ситуацій, а також для застосування населенням засобів і способів захисту.”;

14) абзаци п’ятий - восьмий пункту 20 виключити;

15) пункт 22 викласти в такій редакції:

“22. Готовність автоматизованих систем оповіщення до використання за призначенням забезпечується шляхом:

наявності актуалізованих нормативно-правових актів щодо створення, модернізації, утримання в стані постійної готовності для застосування за призначенням автоматизованих систем оповіщення;

наявності проектної (проектно-кошторисної), технічної (експлуатаційно-технічної) документації, паспортів на автоматизовану систему оповіщення, технічні засоби оповіщення та інформування;

організації цілодобового чергування чергового (чергово- диспетчерського) персоналу, відповідального за включення (запуск) автоматизованих систем оповіщення, з відповідним рівнем професійної підготовки;

організаційно-технічної та інформаційної взаємодії автоматизованих систем оповіщення всіх рівнів;

готовності електронних комунікаційних мереж операторів електронних комунікацій, а також технічних засобів оповіщення та інформування до забезпечення передачі сигналів оповіщення та/або інформування;

установлення на об’єктах операторів електронних комунікацій, провайдерів програмної послуги та телерадіокомпаній, які залучаються до оповіщення, спеціальних технічних засобів для передачі сигналів та інформації через програми теле- та радіомовлення;

професійної підготовки обслуговуючого технічного персоналу, що відповідає за підтримання в готовності автоматизованих систем оповіщення та технічних засобів оповіщення та інформування;

проведення контрольних та технічних перевірок готовності автоматизованих систем оповіщення;

експлуатаційно-технічного обслуговування автоматизованих систем оповіщення та технічних засобів оповіщення та інформування;

здійснення заходів із створення, модернізації та вдосконалення автоматизованих систем оповіщення і технічних засобів оповіщення та інформування.”;

16) абзац другий пункту 23 викласти в такій редакції:

“Проектами із створення та модернізації автоматизованих систем оповіщення повинні передбачатися заходи з резервування електронних комунікаційних мереж (зокрема безпроводових) для здійснення управління технічними засобами оповіщення та інформування.”;

17) пункт 24 викласти в такій редакції:

“24. Порядок дій оперативно-чергових (чергових, диспетчерських) служб центральних та місцевих органів виконавчої влади, а також центрів управління мережами операторів електронних комунікацій, провайдерів програмної послуги, телерадіоорганізацій, засобів масової інформації незалежно від форми власності, які долучаються до оповіщення та інформування населення, під час передачі сигналів оповіщення та інформування населення визначається законодавством, зокрема положеннями про системи оповіщення, планами у сфері цивільного захисту.”;

18) у пункті 25 слова “сигнально-гучномовні пристрої, електронні інформаційні табло” замінити словами “технічні засоби оповіщення та інформування”;

19) абзац перший пункту 26 замінити абзацами такого змісту:

“26. Підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності, власникам та користувачам об’єктів із масовим перебуванням людей забороняється без погодження з відповідним місцевим органом виконавчої влади (органом місцевого самоврядування):

відключати канали та лінії електронних комунікаційних мереж, що задіяні системами оповіщення;

здійснювати демонтаж технічних засобів оповіщення та інформування (зокрема радіотрансляційних точок).”.

У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом четвертим;

20) пункт 39 виключити;

21) у пункті 40 слова “забезпечують зв’язок” замінити словами “надають послуги”;

22) пункти 42-45 викласти в такій редакції:

“42. Стале функціонування автоматизованих систем оповіщення забезпечується належним експлуатаційно-технічним обслуговуванням апаратури і технічних засобів оповіщення та технічних засобів електронних комунікацій.

43. Експлуатаційно-технічне обслуговування автоматизованих систем оповіщення, а також проведення організаційно-технічних заходів із запобігання несанкціонованому їх запуску організовується:

відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування - щодо загальнодержавної, територіальних та місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення;

керівником об’єкта - щодо спеціальних, локальних та об’єктових систем оповіщення.

Керівники органів виконавчої влади (органів місцевого самоврядування), підприємств (установ, організацій), де встановлено програмно-технічні засоби автоматизованих систем оповіщення, технічні засоби оповіщення та інформування, технічні засоби електронних комунікацій, забезпечують їх збереження та застосування за призначенням.

Суб’єкти господарювання, з якими укладено договір про технічне обслуговування:

здійснюють контроль за функціонуванням, підтриманням у працездатному стані програмно-технічних засобів автоматизованих систем оповіщення, технічних засобів оповіщення та інформування, технічних засобів електронних комунікацій та їх збереження;

інформують про виявлені несправності відповідальних посадових осіб органів виконавчої влади (органів місцевого самоврядування), підприємств (установ, організацій), з якими укладено договір про технічне обслуговування, та негайно здійснюють заходи з усунення несправностей.

44. Технічне обслуговування автоматизованих систем оповіщення здійснюється підготовленим технічним персоналом органу виконавчої влади (органу місцевого самоврядування), підприємства (установи, організації), на які покладено створення автоматизованої системи оповіщення відповідно до цього Положення або на договірних засадах суб’єктами господарювання, що надають послуги у сфері електронних комунікацій (інформаційних технологій) відповідно до законодавства.

Види технічного обслуговування, їх періодичність узгоджуються та визначаються в договорах про технічне обслуговування.

Технічне обслуговування здійснюється згідно з вимогами експлуатаційно-технічної документації підприємств - виробників відповідних технічних, програмних (програмно-технічних) засобів.

45. З метою контролю за підтриманням у готовності автоматизованих систем оповіщення проводяться такі види перевірок:

контрольні перевірки готовності автоматизованих систем оповіщення без включення технічних засобів оповіщення та інформування;

технічні перевірки готовності автоматизованих систем оповіщення із включенням технічних засобів оповіщення та інформування та доведенням тестових сигналів та інформації до населення.

Контрольні перевірки готовності автоматизованих систем оповіщення здійснюються оперативно-черговими (черговими, диспетчерськими) службами пунктів управління всіх рівнів шляхом передачі контрольних сигналів управління та отримання підтвердження їх виконання в автоматичному (автоматизованому) режимі з періодичністю не менше одного разу на добу.

Контроль за станом готовності спеціальних, локальних та об’єктових систем оповіщення, а також проведення їх технічних перевірок організовується керівниками об’єктів, на яких створено зазначені системи.

Перед проведенням усіх перевірок в обов’язковому порядку оперативно-черговими (черговими, диспетчерськими) службами пунктів управління всіх рівнів проводиться комплекс організаційно-технічних заходів із метою запобігання несанкціонованому запуску технічних засобів оповіщення та інформування.”;

23) у пунктах 47 і 48 слова “підприємством (оператором телекомунікацій), що здійснює експлуатаційно-технічне обслуговування” та “підприємством (оператором електронних комунікацій), який здійснює експлуатаційно-технічне обслуговування” замінити словами “суб’єктом господарювання, що здійснює технічне обслуговування”.

24) доповнити Положення пунктом 49 такого змісту:

“49. Зняття з експлуатації діючої автоматизованої системи оповіщення здійснюється за рішенням відповідного органу виконавчої влади (органу місцевого самоврядування), підприємства (установи, організації) після введення в експлуатацію нової автоматизованої системи оповіщення.”.

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: