Деякі питання фінансування підтримки малого та середнього бізнесу
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 286 від 30.03.2023
№ 1103 від 20.10.2023}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок використання коштів з рахунка “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу”, що додається.
2. Внести до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 “Деякі питання надання грантів бізнесу” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 54, ст. 3159, № 68, ст. 4111), зміни, що додаються.
ПОРЯДОК
використання коштів з рахунка “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу”
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів з відкритого у Національному банку рахунка Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу”, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті для фінансового забезпечення заходів з підтримки і розвитку України (далі - кошти).
Кошти, що надходять на такий рахунок, є джерелом формування спеціального фонду державного бюджету та обліковуються окремо у складі доходів, визначених пунктом 3 частини третьої статті 9 Бюджетного кодексу України.
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1103 від 20.10.2023}
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1103 від 20.10.2023}
2. Кошти, що надійшли на рахунок Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу”, спрямовуються для здійснення видатків за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” на:
{Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно зПостановою КМ № 1103 від 20.10.2023}
надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб’єктам господарювання у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогранти);
надання безповоротної державної допомоги фізичним особам - учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, учасникам бойових дій та/або особам з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрованим як фізична особа - підприємець, у формі грантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - гранти).
{Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023}
3. Надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб’єктам господарювання у формі мікрогрантів здійснюється відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 “Деякі питання надання грантів бізнесу” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 54, ст. 3159).
Надання безповоротної державної допомоги учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, учасникам бойових дій та/або особам з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрованим як фізична особа - підприємець, у формі грантів на створення або розвиток власного бізнесу здійснюється відповідно до Порядку надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738, - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2023 р. № 286.
{Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
{Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
31. У цьому Порядку під отримувачем слід розуміти фізичну особу, суб’єкта господарювання, яким надано безповоротну державну допомогу у формі мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу, учасника бойових дій, особу з інвалідністю внаслідок війни та членів їх сімей, учасника бойових дій та/або особу з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрованих як фізична особа - підприємець, яким надано безповоротну державну допомогу у формі гранту на створення або розвиток власного бізнесу.
{Порядок доповнено пунктом 31 згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
4. Мінекономіки для прийняття рішення щодо надання мікрогрантів/грантів інформує Державний центр зайнятості щодо надходження та залишку коштів на рахунку Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу”, відкритому в Національному банку.
{Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Строки та порядок інформування визначаються в договорі про взаємодію між Мінекономіки, АТ “Ощадбанк” (далі - уповноважений банк) та Державним центром зайнятості.
Державний центр зайнятості приймає рішення щодо надання мікрогрантів/грантів (далі - рішення Державного центру зайнятості) у межах залишку коштів на рахунку “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” та передає його Мінекономіки.
{Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 286 від 30.03.2023, № 1103 від 20.10.2023}
5. Рішення про розподіл коштів з рахунка Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” приймається Мінекономіки на підставі рішень Державного центру зайнятості, у межах наявних на такому рахунку коштів.
На підставі прийнятого рішення про розподіл коштів з рахунка Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” Мінекономіки подає Мінфіну пропозиції щодо внесення змін до розпису державного бюджету.
Мінфін забезпечує внесення в установленому порядку змін до розпису державного бюджету.
Державний центр зайнятості на підставі інформації, отриманої від уповноваженого банку щодо укладених договорів про надання мікрогранту/гранту та відкритих рахунків отримувачів для забезпечення супроводження видаткових операцій отримувача, формує подання про надання мікрогрантів/грантів та передає його до Мінекономіки.
Мінекономіки на підставі подання про надання мікрогрантів/грантів надсилає до Казначейства подання та платіжну інструкцію на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогрантів/грантів із спеціального реєстраційного рахунка Мінекономіки, відкритого в Казначействі за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, на спеціальний рахунок, відкритий уповноваженим банком відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводження видаткових операцій отримувача.
Операції з перерахування, використання коштів з рахунка Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу”, відображення таких операцій в бухгалтерському обліку про виконання державного бюджету та складання звітності про надходження та використання коштів здійснюються відповідно до Положення про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України, затвердженого Мінфіном.
Кошти перераховуються в національній валюті (гривні).
{Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1103 від 20.10.2023}
6. Невикористаний залишок коштів на спеціальних рахунках уповноваженого банку, передбачених для надання мікрогрантів/грантів, протягом п’яти робочих днів повертається уповноваженим банком на спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки.
{Абзац перший пункту 6 в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1103 від 20.10.2023}
Залишок коштів на спеціальному реєстраційному рахунку Мінекономіки на кінець бюджетного періоду зберігається Казначейством на рахунку спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” з урахуванням їх цільового призначення.
{Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
7. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів здійснюються в установленому законодавством порядку.
8. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в Казначействі та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
9. Мінекономіки щомісяця оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті інформацію про суму отриманих добровільних внесків (благодійних пожертв) на рахунок Мінекономіки “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу”, відкритий у Національному банку, загальну суму здійснених видатків для надання мікрогрантів/грантів і кількість наданих мікрогрантів/грантів за напрямами, визначеними пунктом 2 цього Порядку.
{Порядок доповнено пунктом 9 згідно з Постановою КМ № 1103 від 20.10.2023}
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу
1. Пункт 1 викласти в такій редакції:
умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб’єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант);
механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту.
Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти:
державного бюджету, в тому числі кошти резервного фонду;
що надходять на рахунок “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” Мінекономіки, відкритий у Національному банку, на який зараховуються внески від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права у національній та іноземній валюті як благодійна пожертва, гуманітарна допомога, гранти та дарунки.”.
2. Пункт 7 викласти в такій редакції:
“7. Для виплати мікрогрантів отримувачам за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційні рахунки загального та спеціального фондів державного бюджету (далі - рахунки).”.
3. Абзац перший пункту 12 викласти в такій редакції:
“12. Мінекономіки на підставі подання Державного центру зайнятості (далі - подання) подає в Казначейство подання та платіжний документ на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунків Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача).”.
4. У пункті 20:
1) абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“У разі невиконання обов’язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов’язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту, на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.”;
2) доповнити пункт абзацами такого змісту:
“Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.”.
5. У пункті 21:
1) абзац третій викласти в такій редакції:
“У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.”;
2) доповнити пункт після абзацу третього новими абзацами такого змісту:
“Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.”.
У зв’язку з цим абзаци четвертий - сьомий вважати відповідно абзацами восьмим - одинадцятим.
6. Пункт 23 викласти в такій редакції:
“23. У разі невикористання отримувачем протягом шести місяців з дати отримання мікрогранту або використання мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються уповноваженим банком на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Невикористаний залишок коштів на рахунку уповноваженого банку, передбачений для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, повертається на рахунок Мінекономіки відповідно до абзаців другого та третього цього пункту.
Залишок коштів на спеціальному реєстраційному рахунку Мінекономіки на кінець бюджетного періоду зберігається Казначейством на рахунку спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді за програмою “Надання для створення або розвитку бізнесу” з урахуванням їх цільового призначення.”.