Деякі питання казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України
{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 301 від 06.06.2023}
Відповідно до пункту 56 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України, що додається.
2. Установити, що головні розпорядники коштів державного бюджету, яким відкриті рахунки в Національному банку України до набрання чинності цим наказом, не пізніше п’яти робочих днів з дня набрання ним чинності подають Державній казначейській службі України:
довідку банку про відкриття рахунку;
довідку про операції з коштами спеціального фонду державного бюджету на рахунку, відкритому в Національному банку України, за формою, наведеною в додатку 1 до Положення про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України, затвердженого цим наказом, складену за травень 2023 року.
{Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 301 від 06.06.2023}
3. Державній казначейській службі України у термін до 25 червня 2023 року забезпечити складання та подання звітів, передбачених у пункті 12 Положення про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України, затвердженого цим наказом, за січень - травень 2023 року за показниками відповідних надходжень державного бюджету.
{Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 301 від 06.06.2023}
4. Установити, що звіти, передбачені у пунктах 8-10 Положення про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України, затвердженого цим наказом, складаються та подаються, починаючи зі звіту за січень - червень 2023 року.
{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 301 від 06.06.2023}
5. Департаменту державного бюджету Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
6. Уповноважити надавати роз’яснення з питань застосування Положення про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України, затвердженого цим наказом, у частині казначейського обслуговування бюджетних коштів Державну казначейську службу України.
{Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 301 від 06.06.2023}
7. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступників Міністра фінансів України відповідно до розподілу обов’язків та Голову Державної казначейської служби України Слюз Т.Я.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ПОЛОЖЕННЯ
про особливості казначейського обслуговування коштів, отриманих головними розпорядниками коштів державного бюджету на рахунки, відкриті в Національному банку України
1. Це Положення регламентує взаємовідносини Казначейства та головних розпорядників коштів державного бюджету, розпорядників і одержувачів бюджетних коштів у процесі перерахування, використання, відображення в бухгалтерському обліку про виконання державного бюджету та складання звітності про надходження та використання коштів, зарахованих на рахунки, відкриті у Національному банку України, як добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права для фінансового забезпечення заходів з відсічі збройної агресії проти України та ліквідації її наслідків, національної безпеки та оборони, відновлення, підтримки і розвитку України, надання гуманітарної допомоги (далі - кошти), під час дії воєнного стану та протягом одного року, наступного за роком, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, відповідно до пункту 56 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України.
2. Терміни, поняття та економічні категорії, що використовуються у цьому Положенні, вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України та інших нормативно-правових актах, що регламентують бюджетні відносини.
{Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 301 від 06.06.2023}
3. Державні органи, які є головними розпорядниками коштів державного бюджету та на ім’я яких відповідно до законодавства відкрито рахунки у Національному банку України (далі - головні розпорядники, на ім’я яких відкрито рахунки у Національному банку України), після відкриття рахунку у Національному банку України подають Казначейству довідку банку про відкриття рахунку на їх ім’я у паперовій або електронній формі протягом трьох робочих днів з дати відкриття рахунку.
Казначейство відкриває рахунки для зарахування надходжень спеціального фонду державного бюджету за відповідними кодами класифікації доходів бюджету на підставі довідок банку про відкриття рахунку, поданих головними розпорядниками, на ім’я яких відкрито рахунки у Національному банку України.
4. Інформація про операції з коштами на рахунку, відкритому у Національному банку України, відображається головним розпорядником, на ім’я якого відкрито рахунок у Національному банку України, у довідці про операції з коштами спеціального фонду державного бюджету на рахунку, відкритому у Національному банку України (далі - довідка), за формою, зазначеною у додатку 1 до цього Положення.
Довідка складається та подається Казначейству у паперовій або електронній формі щомісяця не пізніше третього робочого дня місяця, який настає за звітним.
5. Казначейство на підставі довідок, отриманих від головних розпорядників, на ім’я яких відкрито рахунки у Національному банку України, відображає у бухгалтерському обліку про виконання державного бюджету операції з коштами на рахунках, відкритих відповідно до пункту 3 цього Положення.
6. Після прийняття в установленому законодавством порядку рішення про розподіл та/або передачу коштів головний розпорядник, на ім’я якого відкрито рахунок у Національному банку України, надає Національному банку України платіжну інструкцію на перерахування коштів:
у національній валюті - на відповідний рахунок спеціального фонду державного бюджету, відкритий у Казначействі для головного розпорядника коштів державного бюджету, якому встановлено бюджетні асигнування;
в іноземній валюті - на відповідний валютний рахунок Казначейства, відкритий у Національному банку України.
У разі зарахування коштів на валютний рахунок Казначейства наступного робочого дня на підставі виписки з рахунку Казначейства, відкритого у Національному банку України, Казначейство перераховує гривневий еквівалент коштів за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на дату зарахування на відповідний рахунок спеціального фонду державного бюджету, відкритий у Казначействі для головного розпорядника коштів державного бюджету, якому встановлено бюджетні асигнування.
{Абзац 4 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 301 від 06.06.2023}
За зверненням головного розпорядника, на ім’я якого відкрито рахунок у Національному банку України, Казначейство надає реквізити рахунку, відкритого в Казначействі, та валютного рахунку Казначейства, відкритого у Національному банку України.
7. Операції, пов’язані з використанням коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку відповідно до рішень про розподіл та/або передачу коштів, порядків використання коштів та Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 грудня 2012 року № 1407, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17 січня 2013 року за № 130/22662, з урахуванням такого:
головні розпорядники коштів державного бюджету та розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, які мають власну мережу, в розподілі відкритих асигнувань зазначають примітку «пункт 56 розділу VI БКУ»;
розпорядники та одержувачі бюджетних коштів у реквізиті платіжної інструкції «Призначення платежу» зазначають «пункт 56 розділу VI БКУ».
8. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачі бюджетних коштів щомісяця подають головному розпоряднику коштів державного бюджету, до мережі якого їх включено, Звіт про надходження і використання коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих на рахунок, відкритий у Національному банку України (далі - звіт), за бюджетними програмами, за якими їм встановлено бюджетні асигнування, не пізніше 08 числа місяця, наступного за звітним, за формою, зазначеною у додатку 2 до цього Положення.
9. У разі прийняття рішення про передачу коштів іншому головному розпоряднику коштів державного бюджету такий головний розпорядник коштів державного бюджету складає звіт за формою, зазначеною у додатку 2 до цього Положення, шляхом консолідації показників звітів розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів, включених до його мережі, та показників звіту за своїми операціями і щомісяця подає його головному розпоряднику, на ім’я якого відкрито рахунок у Національному банку України, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним.
10. Головний розпорядник, на ім’я якого відкрито рахунок у Національному банку України, консолідує показники звітів розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів, включених до його мережі, показники звіту за своїми операціями, а також показники звітів інших головних розпорядників коштів державного бюджету, яким передано кошти, і щомісяця подає до Казначейства Зведений звіт про надходження і використання коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих на рахунок, відкритий у Національному банку України (далі - зведений звіт), у розрізі бюджетних програм не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, за формою, зазначеною у додатку 3 до цього Положення.
11. Передбачені у пунктах 8-10 цього Положення звіти складаються та подаються із застосуванням автоматизованої системи подання електронної звітності клієнтами Державної казначейської служби України. Перевірка та візування органами Казначейства таких звітів не здійснюється.
12. Казначейство на підставі зведеного звіту головного розпорядника, на ім’я якого відкрито рахунок у Національному банку України, складає Звіт про надходження і використання коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих як добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права на рахунок, відкритий у Національному банку України, за формою, зазначеною у додатку 4 до цього Положення.
Такі звіти складаються Казначейством щодо кожного з відповідних рахунків, відкритих у Національному банку України, та не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним, подаються Верховній Раді України, Президенту України, Кабінету Міністрів України, Рахунковій палаті та Міністерству фінансів України.
13. Достовірність інформації, дотримання правил за операціями з бюджетними коштами в іноземній та/або національній валюті, правильність складання та своєчасність подання до Казначейства довідок та звітів забезпечують головні розпорядники, на ім’я яких відкрито рахунки у Національному банку України.
{Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 301 від 06.06.2023}
Додаток 1 |
ДОВІДКА
про операції з коштами спеціального фонду державного бюджету на рахунку, відкритому в Національному банку України, за кодом класифікації доходів бюджету
Додаток 2 |
ЗВІТ
про надходження і використання коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих на рахунок, відкритий в Національному банку України, за кодом класифікації доходів бюджету
Додаток 3 |
ЗВЕДЕНИЙ ЗВІТ
про надходження і використання коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих на рахунок, відкритий в Національному банку України, за кодом класифікації доходів бюджету
Додаток 4 |
ЗВІТ
про надходження і використання коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих як добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права на рахунок, відкритий в Національному банку України, за кодом класифікації доходів бюджету
___________________________________________________________________
(назва коду класифікації доходів бюджету1)
Код бюджетної класифікації | Найменування згідно з бюджетною класифікацією | Затверджено розписом на звітний рік | План на звітний рік з урахуванням внесених змін | Виконано за звітний період (рік) |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
хххххххх2 | ||||
хххххх3 | ||||
хххххх4 | ||||
Усього | ||||
ххххххх5 | ||||
Усього |
Голова (заступник Голови) Казначейства | __________ | Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ |
Директор Департаменту консолідованої звітності | __________ | Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ |
_____ _________________20___ року
__________
1 Зазначається назва коду класифікації доходів бюджету.
2 Заповнюється за кодами класифікації доходів бюджету.
3 Заповнюється за кодами класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов’язання, крім ККФ 602200.
4 Заповнюється за кодом класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов’язання 602200.
5 Заповнюється за кодами програмної класифікації видатків та кредитування бюджету.