Деякі питання надання грантів бізнесу
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 903 від 05.08.2022
№ 1065 від 27.09.2022
№ 1156 від 12.10.2022
№ 1283 від 15.11.2022
№ 39 від 17.01.2023
№ 286 від 30.03.2023
№ 520 від 23.05.2023
№ 540 від 19.05.2023}
Відповідно до статей 12 і 16 Закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу;
Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства;
Порядок надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства;
Порядок надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей.
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
2. Внести до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 “Про надання фінансової державної підтримки” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 12, ст. 489, № 34, ст. 1138, № 37, ст. 1217, № 97, ст. 3127; 2021 р., № 86, ст. 5480; 2022 р., № 34, ст. 1859, № 39, ст. 2098) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 р., № 410, зміни, що додаються.
3. Міністерству цифрової трансформації забезпечити:
реалізацію технічної можливості формування та подання заяв засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг відповідно до порядків, затверджених цією постановою;
передачу заяв до уповноважених банків з метою забезпечення виконання умов, встановлених порядками, затвердженими цією постановою;
обробку та передачу персональних даних відповідно до законодавства про захист персональних даних.
4. Ця постанова набирає чинності з 1 липня 2022 року.
ПОРЯДОК
надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу
умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб’єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант);
механізм використання коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту.
Метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.
Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти:
Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд);
що надходять на рахунок “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” Мінекономіки, відкритий у Національному банку, на який зараховуються внески від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права у національній та іноземній валюті як благодійна пожертва, гуманітарна допомога, гранти та дарунки.
Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
{Пункт 1 в редакції Постанов КМ № 1156 від 12.10.2022, № 39 від 17.01.2023}
2. Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки.
Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
{Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
3. Для цілей цього Порядку суб’єктом господарювання вважається суб’єкт мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізична особа - підприємець або юридична особа) у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, крім суб’єктів господарювання державного та комунального секторів економіки.
4. Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує:
150000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком;
{Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 540 від 19.05.2023}
250000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
{Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 540 від 19.05.2023}
{Пункт 4 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
5. Мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат:
придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
{Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 39 від 17.01.2023, № 540 від 19.05.2023}
закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);
послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);
використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).
{Пункт 5 в редакції Постанов КМ № 903 від 05.08.2022, № 1065 від 27.09.2022}
6. Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим та восьмим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ “Ощадбанк” (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1).
Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Державним центром зайнятості в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через уповноважений банк відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 2).
{Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
7. Для виплати мікрогрантів отримувачам за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційні рахунки загального та спеціального фондів державного бюджету (далі - рахунки).
Виплата мікрогрантів отримувачам за рішеннями про надання мікрогрантів, прийнятими Державним центром зайнятості у попередньому бюджетному періоді, за якими в установленому порядку зареєстрована кредиторська заборгованість, здійснюється Мінекономіки у поточному бюджетному періоді за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за відповідним напрямом) та абзацом восьмим пункту 1 цього Порядку.
{Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Виплата мікрогрантів отримувачам за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, у тому числі за рішеннями про надання мікрогрантів, прийнятими Державним центром зайнятості у попередньому бюджетному періоді, здійснюється з окремого рахунка 3554 “Рахунки державних цільових фондів”, відкритого в Казначействі для обслуговування коштів Фонду (далі - рахунок Фонду), в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом.
{Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Виплата мікрогрантів отримувачам за рішеннями про надання мікрогрантів, прийнятими Державним центром зайнятості та не включеними до подання у 2022 році, здійснюється у 2023 році за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом.
{Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
{Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 1156 від 12.10.2022}
8. Заяву на отримання мікрогранту (далі - заява) подають отримувачі:
фізичні особи - підприємці - громадяни України;
{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
юридичні особи, кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України;
{Абзац четвертий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України та територіях активних бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, та для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
{Абзац п’ятий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 903 від 05.08.2022, № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023}
які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
які не є кредитними організаціями, страховими організаціями, інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами;
{Абзац дев’ятий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
які не здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, про притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення.
Отримувачем може бути фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність і бере на себе зобов’язання зареєструватися фізичною особою - підприємцем або створити юридичну особу протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту.
{Абзац дванадцятий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 903 від 05.08.2022, № 540 від 19.05.2023}
9. Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
{Абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Невід’ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.
Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються.
Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року та визначає граничну суму мікрогрантів, що видаються на всі заяви, подані до одного кінцевого строку, про що інформує Державний центр зайнятості.
{Абзац п'ятий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв.
{Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
Мікрогрант надається отримувачу одноразово.
{Абзац сьомий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
10. У заяві для фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців зазначаються такі відомості:
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
2) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному податковому органу та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
3) серія та/або номер паспорта;
5) контактні дані отримувача (номер телефону, адреса електронної пошти);
6) дата реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для - фізичної особи - підприємця);
7) адреса місця реєстрації (для фізичної особи - підприємця);
8) основний вид економічної діяльності (для фізичної особи - підприємця);
9) задеклароване (зареєстроване) місце проживання (за наявності);
10) місцезнаходження (за наявності);
14) кількість непрацюючих членів сім’ї (середньомісячні витрати);
15) стаж роботи за останнім місцем роботи;
16) відмітка про належність отримувача та/або членів його сім’ї до політично значущих осіб;
17) відомості про юридичну особу у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
18) відомості про корпорацію у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
19) місце провадження діяльності;
20) відомості про фінансові показники:
розмір загального офіційного доходу (без урахування податку на додану вартість) за річною звітністю (гривень) (за наявності) (для фізичної особи - підприємця);
місячний платіж за всіма поточними кредитами (у гривнях);
21) відомості про активи у власності;
23) щомісячна планова виручка;
24) запланована кількість новостворених робочих місць;
25) очікувана рентабельність бізнесу (у відсотках);
26) відсоток власних коштів у проекті (у гривнях);
27) загальна вартість проекту з урахуванням коштів мікрогранту (у гривнях);
28) період окупності проекту (у роках);
29) потенційне число споживачів;
30) збитки, яких зазнали у зв’язку із веденням бойових дій;
32) ефект або вплив від отриманої допомоги на господарську діяльність, а також місцеву економіку/громаду в регіоні, в якому провадиться господарська діяльність;
33) запланований основний вид економічної діяльності (для фізичних осіб);
34) відомості щодо раніше отриманої допомоги (за програмами підтримки релокації під час воєнного стану, державних допомог або грантів), зокрема в рамках проектів міжнародної технічної допомоги під час воєнного стану (для фізичних осіб - підприємців).
11. У заяві для отримувачів, які мають статус юридичних осіб, зазначаються такі відомості:
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
2) контактні дані керівника (номер телефону, адреса електронної пошти);
3) найменування юридичної особи;
5) ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
6) організаційно-правова форма;
7) місцезнаходження юридичної особи;
8) основний вид економічної діяльності;
10) відомості про кінцевих бенефіціарних власників;
11) відмітка про належність керівника юридичної особи, засновників, кінцевих бенефіціарних власників до політично значущих осіб;
12) відомості про юридичну особу у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками інших юридичних осіб:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
13) відомості про корпорацію у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками корпорацій:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
14) місце провадження господарської діяльності;
15) відомості про фінансові показники:
розмір загального офіційного доходу (без урахування податку на додану вартість) за річною звітністю (гривень) (за наявності);
місячний платіж за всіма поточними кредитами (у гривнях);
сума простроченої дебіторської заборгованості (у гривнях);
сума простроченої кредиторської заборгованості (у гривнях);
наявність активів у власності засновників/кінцевих бенефіціарних власників;
наявність активів для провадження господарської діяльності;
кількість найманих працівників;
17) щомісячна планова виручка;
18) запланована кількість найманих працівників;
19) очікувана рентабельність бізнесу (у відсотках);
20) відсоток власних коштів у проекті (у гривнях);
21) загальна вартість проекту з урахуванням коштів мікрогранту (у гривнях);
22) період окупності залучених коштів, років;
23) збитки, яких зазнали у зв’язку із веденням бойових дій;
25) відомості щодо раніше отриманої допомоги (за програмами підтримки релокації під час воєнного стану, державних допомог або грантів), зокрема в рамках проектів міжнародної технічної допомоги під час воєнного стану.
12. Мінекономіки на підставі подання для виплати мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за відповідним напрямом) та абзацом восьмим пункту 1 цього Порядку, подає в Казначейство подання та платіжний документ на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунків Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача).
{Абзац перший пункту 12 в редакції Постанови КМ № 1156 від 12.10.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Державний центр зайнятості для надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, подає в Казначейство платіжну інструкцію на перерахування коштів з рахунка Фонду на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію 2, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунки отримувачів.
{Пункт 12 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк в установленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договором про взаємодію.
Мікрогрант надається у безготівковій формі.
{Абзац пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
13. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади у встановленому законодавством порядку.
{Пункт 13 в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023}
14. Під час формування заяви засобами Порталу Дія відомості отримуються/підтверджуються з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
15. Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в заяві, несе отримувач.
16. Після формування заяви засобами Порталу Дія заява блокується для редагування та передається:
уповноваженому банку у формі переліку відомостей відповідно до договору про інформаційну взаємодію між Мінцифри, технічним адміністратором Порталу Дія та уповноваженим банком;
{Абзац другий пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
Державному центру зайнятості шляхом надання доступу (підключення робочих місць) співробітників центру зайнятості до Порталу Дія.
Обмін інформацією здійснюється в електронній формі з дотриманням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
17. Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
{Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 39 від 17.01.2023, № 286 від 30.03.2023}
18. Порядок проведення оцінювання заяв, критерії оцінювання та необхідна кількість балів (оцінка) для прийняття рішень Державним центром зайнятості визначаються Мінекономіки.
Якщо необхідну кількість балів (оцінку) набрали більше заяв, ніж визначена гранична сума мікрогрантів відповідно до абзацу п’ятого пункту 9 цього Порядку, мікрогранти надаються отримувачам з найбільшою кількістю балів. Решта заявок автоматично розглядається у наступному періоді в межах встановленого кінцевого строку. Повторне оцінювання таких заяв не проводиться, для цілей рішення про видачу мікрогранту використовується перша оцінка заяви.
19. Оцінка заяв отримувачів мікрогрантів проводиться на постійній основі відповідно до переліку заяв на отримання мікрогранту, сформованого уповноваженим банком.
Після формування переліку заяв, перевірки ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, уповноважений банк надсилає їх до Державного центру зайнятості в електронній формі для подальшої передачі регіональному центру зайнятості. Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачем та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості. Державний центр зайнятості забезпечує прийняття рішень про надання мікрогрантів та інформування отримувачів про прийняте рішення відповідно до договору про взаємодію 1.
{Абзац другий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Уповноважений банк засобами програмного забезпечення за допомогою інформаційних джерел, що ним використовуються у своїй діяльності, проводить перевірку ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві.
{Абзац третій пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Перевірка ділової репутації проводиться за критеріями, визначеними Мінекономіки, зокрема:
наявність судових справ, зокрема кримінальних проваджень, у яких отримувач є обвинуваченим, підозрюваним або засудженим;
відкриті виконавчі провадження, у яких отримувач є боржником;
перебування особи у процесі провадження у справі про банкрутство, зокрема за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
{Абзац восьмий пункту 19 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
наявність податкового боргу, зокрема за даними електронного кабінету платника податків;
{Абзац дев'ятий пункту 19 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
провадження видів діяльності, передбачених абзацом десятим пункту 8 цього Порядку, зокрема шляхом перевірки наявності відповідних дозвільних документів та ліцензій;
{Пункт 19 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 540 від 19.05.2023}
Перевірка відомостей, зазначених у заяві, проводиться за критеріями, визначеними Мінекономіки.
{Абзаци замінено абзацом згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Заяви, які за результатами перевірки уповноваженим банком набрали 99 та більше балів за сумою критеріїв, визначених Мінекономіки, підлягають подальшому розгляду Державною службою зайнятості.
{Абзац пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачами, заяви яких за результатами перевірки уповноваженим банком ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, набрали 99 та більше балів за сумою критеріїв, визначених Мінекономіки, та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості.
{Абзац пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Регіональним центром зайнятості під час проведення співбесіди з отримувачем виставляються бали відповідно до критеріїв, визначених Мінекономіки, від 0 до 50.
Бали, виставлені регіональним центром зайнятості, додаються до балів, встановлених уповноваженим банком, для визначення підсумкового бала.
До розгляду Державним центром зайнятості допускаються бізнес- плани, які за результатами оцінювання набрали підсумковий бал - 130 балів та більше.
Державний центр зайнятості має право відмовити отримувачу в наданні мікрогранту з таких підстав:
невідповідність отримувача вимогам пунктів 3 та/або 8 цього Порядку;
набрання 98 та менше балів за результатами перевірки відомостей, зазначених у заяві, проведеної уповноваженим банком;
{Абзац пункту 19 в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 540 від 19.05.2023}
набрання підсумкового бала менше 130;
непрозорість або сумнівні очікувані результати реалізації (виконання) бізнес-плану;
негативна ділова репутація щонайменш за одним критерієм перевірки ділової репутації;
{Абзац двадцять п'ятий пункту 19 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
подання заяви на отримання мікрогранту отримувачем, який вже отримав мікрогрант відповідно до цього Порядку;
отримання з відкритих джерел та реєстрів додаткових фактів/інформації щодо негативної ділової репутації отримувача, зокрема фактів приховування інформації;
відмова від співбесіди, зокрема непогодження отримувачем запланованої дати та часу співбесіди протягом двох днів після повідомлення регіональним центром зайнятості про таку дату та час;
відсутність та/або невідповідність у бізнес-плані напрямів витрат, передбачених пунктом 5 цього Порядку, видатків на виплату заробітної плати найманим працівникам та сплату податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у сумі отриманого мікрогранту;
невідповідність поданих документів нормам законодавства;
керівник та/або засновник, та/або кінцевий бенефіціарний власник є особою, яка є керівником та/або засновником, та/або кінцевим бенефіціарним власником більше ніж у п’яти (включно) платників податків.
{Пункт 19 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 540 від 19.05.2023}
У разі відсутності підстав для відмови у наданні мікрогранту Державний центр зайнятості ухвалює рішення, яке оформлюється наказом, про надання мікрогрантів отримувачам, які набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки.
Про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні мікрогранту отримувачу повідомляють регіональні центри зайнятості шляхом надсилання повідомлення в кабінет отримувача на Порталі Дія.
У разі коли отримувачем є фізична особа, такий отримувач повинен протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту зареєструватися фізичною особою - підприємцем або створити юридичну особу, укласти договір про надання мікрогранту (далі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки, та подати до уповноваженого банку пакет документів для відкриття рахунка. Уповноважений банк протягом двох робочих днів повинен відкрити рахунок отримувачу або повідомити отримувачу про відмову у відкритті такого рахунка.
{Абзац тридцять четвертий пункту 19 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
У разі коли отримувачем є суб’єкт господарювання, такий отримувач повинен протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту укласти договір мікрогранту та подати до уповноваженого банку пакет документів для відкриття рахунка. Уповноважений банк протягом двох робочих днів повинен відкрити рахунок отримувачу або повідомити отримувачу про відмову у відкритті такого рахунка.
{Абзац тридцять п'ятий пункту 19 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
У разі невиконання отримувачем мікрогранту вимог щодо реєстрації суб’єкта господарювання та/або підписання договору мікрогранту та/або неподання пакета документів для відкриття рахунка отримувача в уповноваженому банку у строки, визначені цим пунктом, рішення про надання мікрогранту скасовується. Рішення про скасування може бути переглянуто Державним центром зайнятості за заявою отримувача, поданою у довільній формі, з наведенням документально підтверджених причин недотримання строків, визначених цим пунктом, зокрема у разі хвороби, внаслідок дій третіх осіб.
{Абзац тридцять шостий пункту 19 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
Державний центр зайнятості передає подання до Мінекономіки для забезпечення перерахування коштів уповноваженому банку в разі надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим та восьмим пункту 1 цього Порядку.
Державний центр зайнятості подає уповноваженому банку інформацію про прийняті рішення.
У разі коли за результатом розгляду бізнес-плану є необхідність його доопрацювання отримувачем, регіональний центр зайнятості одноразово повертає такий бізнес-план для доопрацювання отримувачу та переносить його розгляд на наступний період за результатами доопрацювання. Не є підставою для повернення бізнес-плану наявність орфографічних, синтаксичних, граматичних помилок, що не спотворюють змісту бізнес-плану.
Доопрацьований бізнес-план подається отримувачем протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення регіонального центру зайнятості, надісланого в кабінет отримувача на Порталі Дія. У разі неподання доопрацьованого бізнес-плану у зазначений строк Державним центром зайнятості приймається рішення про відмову у наданні мікрогранту.
{Абзац сороковий пункту 19 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
Доопрацювання бізнес-плану може бути здійснено отримувачем одноразово.
{Пункт 19 в редакції Постанов КМ № 903 від 05.08.2022, № 39 від 17.01.2023}
20. Для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.
У договорі мікрогранту обов’язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов’язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім’я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов’язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.
Для виконання отримувачем обов’язкової умови договору щодо працевлаштування міський, районний, міськрайонний центр зайнятості, філія регіонального центру зайнятості (далі - центр зайнятості) за місцем укладення договору мікрогранту інформує суб’єкта господарювання про можливість укомплектування робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних. Центр зайнятості та суб’єкт господарювання вживають спільних заходів для добору працівників із числа зареєстрованих безробітних.
За відсутності у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на робочі місця, створені суб’єктом господарювання, комплектування таких робочих місць здійснюється суб’єктом господарювання самостійно.
У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу третього цього пункту, до закінчення 24-місячного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця у межах зазначеного строку працевлаштовуються інші особи. Суб’єкт господарювання протягом п’яти календарних днів після звільнення працівника, працевлаштованого на умовах цього Порядку, повідомляє відповідному центру зайнятості про наявність або відсутність наміру комплектування ним робочого місця особами з числа зареєстрованих безробітних. За наявності такого наміру у роботодавця та у разі відсутності протягом п’яти днів з дня отримання такого повідомлення у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на умовах цього Порядку, комплектування таких робочих місць здійснюється суб’єктом господарювання самостійно.
У разі невиконання обов’язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Для виконання визначеної абзацом третім цього пункту умови договору мікрогранту щодо працевлаштування осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов’язаний сплатити єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування із заробітної плати осіб, з якими трудові договори було укладено протягом зазначеного трирічного строку, у розмірі, не меншому, ніж розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, розрахований за 24 місяці з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому отримано мікрогрант, за кожне робоче місце, визначене відповідно до пункту 4 цього Порядку. У разі невиконання такої умови отримувач зобов’язаний не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту, повернути уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, різницю між зазначеними розмірами.
У разі розірвання договору мікрогранту до завершення трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов’язаний протягом одного місяця повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників.
У разі коли отримувачем протягом трирічного строку реалізації проекту сплачено податки та збори, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих на умовах цього Порядку, у сумі, що є меншою, ніж отриманий мікрогрант, різниця між сумою мікрогранту та сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників повертається отримувачем не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту.
Відповідні рішення про повернення приймаються регіональними центрами зайнятості.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий у Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий у Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;
на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) суб’єкта господарювання, який отримав мікрогрант, усі права та обов’язки, що виникають у зв’язку з виконанням цього Порядку та договору мікрогранту, переходять до його правонаступника.
У разі ліквідації суб’єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства.
Суб’єкт господарювання зобов’язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.
{Пункт 20 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
21. Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов’язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;
на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Судові витрати на проведення позовної роботи здійснюються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України або у бюджеті Фонду (для мікрогрантів, які фінансувалися за рахунок коштів Фонду).
Державний центр зайнятості щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, подає Мінекономіки звіт щодо виконання отримувачами умов договору мікрогранту, який містить інформацію про кількість отримувачів, суми наданих відповідно до цього Порядку мікрогрантів, кількість найманих працівників, а також суми сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування отримувачами, яким надано мікрогранти.
Для реалізації умов цього Порядку інформація:
щодо сум сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС;
про працевлаштування осіб на нові робочі місця подається Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії інформаційних систем та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформлюються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку;
про день зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку подається уповноваженим банком відповідно до договорів про взаємодію 1 та 2.
{Пункт 21 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
22. Центр зайнятості надає інформаційну підтримку з питань провадження підприємницької діяльності та здійснює супровід отримувачів, які отримали мікрогрант, шляхом проведення регулярного навчання, організації груп взаємної підтримки для отримувачів тощо. Для організації навчання отримувачів центр зайнятості залучає представників Держмитслужби, ДПС, Держпраці, міжнародні організації тощо для надання відповідних консультацій.
23. У разі невикористання отримувачем протягом шести місяців з дати зарахування коштів мікрогранту на рахунок отримувача в уповноваженому банку або використання мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються уповноваженим банком на:
{Абзац перший пункту 23 в редакції Постанови КМ № 540 від 19.05.2023}
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;
на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Невикористаний залишок коштів на рахунку уповноваженого банку, передбачений для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, повертається на рахунок Мінекономіки відповідно до абзаців другого та третього цього пункту або на рахунок Фонду відповідно до абзацу четвертого цього пункту.
У разі невикористання або використання не в повному обсязі отримувачем мікрогранту у строки, визначені цим пунктом, у зв’язку з його призовом на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім’я керівника регіонального центру зайнятості, такий отримувач може звернутися протягом одного місяця після демобілізації до Державного центру зайнятості для отримання невикористаної суми мікрогранту за умови дії програми.
{Пункт 23 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
Залишок коштів на спеціальному реєстраційному рахунку Мінекономіки на кінець бюджетного періоду зберігається Казначейством на рахунку спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді за програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” з урахуванням їх цільового призначення.
{Пункт 23 в редакції Постанов КМ № 1156 від 12.10.2022, № 39 від 17.01.2023}
24. Для оплати витрат на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, отримувач подає до уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (лізингодавцем, продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо.
Оплата витрат проводиться уповноваженим банком на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, на підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту.
До бізнес-плану, який є невід’ємним додатком до договору мікрогранту, в межах наданої суми мікрогранту можуть бути внесені зміни після їх затвердження рішенням комісії Державного центру зайнятості.
У разі збільшення вартості предмета договору з постачальником (продавцем) може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру мікрогранту отримувача згідно з рішенням про надання мікрогранту. У такому випадку отримувач вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до уповноваженого банку та відповідного регіонального центру зайнятості.
У разі зміни цільового призначення отримувач звертається до Державного центру зайнятості з відповідною заявою, викладеною в довільній формі з обґрунтуванням зміни цільового призначення коштів мікрогранту. Комісія Державного центру зайнятості на найближчому засіданні приймає рішення, про що інформує отримувача листом на електронну пошту. Державний центр зайнятості повідомляє уповноважений банк протягом п’яти робочих днів з моменту прийняття позитивного рішення щодо зміни цільового призначення.
Оплата витрат може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) у межах граничного розміру мікрогранту.
Зміни до бізнес-плану викладаються в додатковій угоді до договору мікрогранту.
{Пункт 24 в редакції Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
25. Надання мікрогранту отримувачу, передбаченого цим Порядком, може здійснюватися у поєднанні з наданням державної підтримки, передбаченої Порядком надання фінансової державної підтримки суб’єктам господарювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 “Про надання фінансової державної підтримки” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 12, ст. 489).
26. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація і облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються у порядку, встановленому законодавством.
27. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства на 1 січня відповідного року, здійснюється у поточному бюджетному періоді за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” за відповідним напрямом) та абзацом восьмим пункту 1 цього Порядку.
Погашення кредиторської заборгованості Державного центру зайнятості за виплатами мікрогрантів станом на 1 січня відповідного року здійснюється Державним центром зайнятості у поточному бюджетному періоді за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом.
Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
{Пункт 27 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
28. Мінекономіки у разі надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим і восьмим пункту 1 цього Порядку, після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників з результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки.
Державний центр зайнятості щомісяця не пізніше 5 числа наступного періоду подає Мінекономіки інформацію про надання мікрогрантів за рахунок коштів Фонду.
{Пункт 28 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
{Пункт 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
29. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
ПОРЯДОК
надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, для надання безповоротної державної допомоги у формі грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства (далі - гранти).
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 39 від 17.01.2023, № 286 від 30.03.2023}
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми щодо надання грантів є Мінекономіки.
3. Отримувачами грантів (далі - отримувачі) мають право бути суб’єкти господарювання - юридичні особи (крім юридичних осіб комунальної форми власності та суб’єктів господарювання державного сектору економіки), кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України, та фізичні особи - підприємці - громадяни України, які провадять діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами, а саме:
які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України та територіях активних бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, та для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
{Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023}
які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
які не є кредитними організаціями, страховими організаціями, інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами;
які не здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют;
щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, проти притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення;
які не мають заборгованості перед бюджетом, що перевіряється уповноваженим банком перед підписанням у відділенні уповноваженого банку договору про приєднання відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
4. Гранти надаються для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику (далі - насадження) площею від 1 до 25 гектарів з кількістю створених нових робочих місць або залучення до роботи у фермерському господарстві нових членів господарств згідно з додатком 1.
{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
5. Гранти надаються у розмірі не більше 70 відсотків вартості проекту висадки насаджень, але не більше 10000000 гривень відповідно до суми на один гектар, зазначеної в додатку 2, та за умови фінансування коштами отримувача (власні та/або кредитні) різниці між вартістю всього проекту висадки насаджень та обсягу гранту.
{Абзац перший пункту 5 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Гранти надаються виключно для висадки не більше 25 гектарів насаджень з встановленням системи зрошення та водозабору.
{Абзац другий пункту 5 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Гранти надаються лише одному отримувачу з урахуванням пов’язаних з ним осіб.
Реалізацію проекту висадки насаджень отримувач повинен здійснювати на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк не менше семи років.
6. Загальна площа насаджень з урахуванням культур та регіонів, а також кількість створених робочих місць наведені у додатку 1.
Закладка насаджень має бути здійснена садивним матеріалом сортів рослин, відомості про які занесені до Реєстру сортів рослин України або Реєстру патентів.
{Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
7. Надання грантів отримувачам здійснюється Мінекономіки через системно важливі уповноважені банки (далі - уповноважені банки), перелік яких затверджений Національним банком, відповідно до договору про співробітництво між Мінагрополітики, Мінекономіки та уповноваженим банком (далі - договір про співробітництво).
Для виплати грантів отримувачам Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (далі - рахунок).
8. Для отримання гранту отримувач подає заяву, яка формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу заявника.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, передбачених у додатку 3. У заяві обов’язково зазначається уповноважений банк на вибір отримувача.
До заяви обов’язково додаються одним файлом у форматі PDF сканована копія:
{Абзац третій пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанов КМ № 1283 від 15.11.2022, № 39 від 17.01.2023}
проекту висадки насаджень, що підписана особою, яка його розробила (розробником);
{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанов КМ № 1283 від 15.11.2022, № 39 від 17.01.2023}
проекту зрошення (у разі відсутності відповідного розділу з розрахунками в проекті висадки насаджень) із зазначенням джерела водозабору.
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
{Абзац пункту 8 в редакції Постанов КМ № 39 від 17.01.2023, № 520 від 23.05.2023}
без підписаного розробником проекту висадки насаджень;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
з перевищенням заявленої суми компенсації на гектар насаджень;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
які не містять відомості щодо зобов’язання створити певну кількість нових робочих місць відповідно до вимог, передбачених пунктом 4 цього Порядку;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
з розробленим на дату подачі заяви проектом висадки насаджень на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) або на територіях, включених до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
у разі неможливості підтвердити право власності на землі та/або користування землями, відповідно до вимог, визначених абзацом четвертим пункту 5 цього Порядку.
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
9. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади у встановленому законодавством порядку.
{Абзац перший пункту 9 в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023}
Під час формування заяви засобами Порталу Дія з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань отримуються відомості про суб’єкта господарювання та фізичну особу - підприємця.
Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в поданих документах, несе отримувач.
{Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк перевіряє дотримання вимог до отримувачів, визначених у пунктах 3 та 5 цього Порядку, та вносить заяву такого отримувача до реєстру поданих заяв.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів з дня надходження заяви від отримувача подає до Мінагрополітики перевірену заяву. У разі фіксації факту невідповідності отримувача вимогам цього Порядку Мінагрополітики інформує про це отримувача протягом п’яти робочих днів засобами Порталу Дія.
{Абзац п'ятий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
Уповноважений банк забезпечує ведення переліку поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня закінчення прийому заяв.
{Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
10. Після формування заяви засобами Порталу Дія та накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису отримувача, заява блокується для редагування та разом з проектом висадки насаджень передається до Мінагрополітики та у формі переліку відомостей до уповноваженого банку.
Мінагрополітики повідомляє отримувача про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів засобами Порталу Дія.
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
Додатково про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів Мінагрополітики повідомляє Мінекономіки, уповноважений банк відповідно до договору інформаційної взаємодії.
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
{Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 903 від 05.08.2022, № 1065 від 27.09.2022}
11. Рішення про надання грантів приймається Мінагрополітики у визначеному ним порядку протягом десяти робочих днів після надходження від уповноваженого банку поданих та перевірених заяв. Рішення оформлюється наказом.
Мінагрополітики повідомляє Мінекономіки шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії, уповноваженому банку та отримувачу про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів шляхом надіслання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві.
{Абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
12. Після прийняття Мінагрополітики рішення про надання гранту отримувач не пізніше ніж протягом п’яти днів з дня отримання інформації про таке рішення укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики, а також відкриває у відділенні уповноваженого банку рахунок (далі - рахунок отримувача) без права його використання на інші цілі, крім оплати рахунків для реалізації поданого проекту висадки насаджень.
Отримувач самостійно протягом 30 календарних днів після укладення договору здійснює переказ усієї суми коштів своєї частки співфінансування, визначеної відповідно до абзацу першого пункту 5 цього Порядку, на власний рахунок.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом другим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення коштами гранту шляхом надання Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (переліку отримувачів щодо поповнення рахунків) щотижня формує заявку на розподіл бюджетних коштів для надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства між уповноваженими банками (далі - заявка), яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
Мінекономіки перераховує з рахунка, відкритого в Казначействі, уповноваженим банкам бюджетні кошти на підставі договору про співробітництво та заявки.
Для перерахування отримувачам гранту уповноважений банк відповідно до умов договору про співробітництво відкриває спеціальний рахунок для перерахування коштів на рахунок отримувача (далі - спеціальний рахунок).
Уповноважений банк протягом одного робочого дня з дати перерахування коштів Мінекономіки на спеціальний рахунок здійснює переказ коштів на рахунок отримувача.
Наявність на рахунку отримувача всієї суми коштів отримувача є достатньою підставою для забезпечення фінансування проекту висадки насаджень за відсутності коштів гранту.
{Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
121. Перерахування коштів отримувачам, рішення про надання грантів яким прийнято у 2022 році і які не профінансовані або профінансовані не в повному обсязі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, здійснюється у 2023 році за рахунок коштів загального фонду державного бюджету в межах бюджетних асигнувань, передбачених за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” за відповідним напрямом.
Для фінансування таких витрат уповноважений банк надає до 25 січня 2023 р. до Мінагрополітики реєстр отримувачів гранту (далі - реєстр) із зазначенням сум недофінансованого гранту.
Для отримання коштів гранту у 2023 році за рішенням про надання грантів, прийнятим у 2022 році, отримувач звертається до Мінагрополітики із заявою (у довільній формі), зазначаючи при цьому обраний спосіб фінансування гранту:
переказ усієї суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, відповідно до пункту 12 цього Порядку;
переказ суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача.
Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження оригіналу заяви та реєстру від уповноваженого банку готує рішення про надання гранту за проектами, які не були профінансовані за рішеннями, прийнятими у 2022 році, із зазначенням способу фінансування гранту та з одночасним внесенням змін до рішень, прийнятих у 2022 році.
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення щодо надання грантів Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
Отримувач не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня отримання інформації про прийняте рішення щодо надання гранту укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики.
У випадку фінансування гранту частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача уповноважений банк приймає від отримувача платіжну інструкцію про переказ коштів на витрати, пов’язані з реалізацією проекту висадки насаджень, за умови наявності на рахунку отримувача суми, необхідної для перерахування, відповідно до пропорційного співвідношення суми запиту гранту та частки власних та/або кредитних коштів отримувача, що зазначені у заяві отримувача.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом дев’ятим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення сумою за рахунок гранту з наданням Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (переліку отримувачів щодо поповнення рахунків) щотижня формує заявку, яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
У випадку фінансування гранту всією сумою перерахування коштів отримувачу здійснюється відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Порядок доповнено пунктом 121 згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
13. Уповноважений банк веде облік рахунків отримувачів і спеціального рахунка та щомісяця до 5 числа подає інформацію про використання коштів в електронній або паперовій формі до Мінекономіки та Мінагрополітики.
Гранти спрямовуються уповноваженому банку для подальшого зарахування їх на рахунок отримувача після надання уповноваженим банком підтвердження про виконання отримувачем норм абзацу другого пункту 12 та абзацу дев’ятого пункту 121 цього Порядку.
{Пункт 13 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
14. Оплата витрат, пов’язаних з реалізацією проекту висадки насаджень, проводиться уповноваженим банком на підставі рахунків-фактури (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договору, укладеного між отримувачем і постачальником (продавцем) матеріалів. Такий договір обов’язково повинен містити положення щодо сплати штрафних санкцій постачальником (продавцем) за порушення ним строків постачання матеріалів.
Оплата витрат, пов’язаних з реалізацією проекту висадки насаджень, може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) матеріалів у межах вартості проекту висадки насаджень у період не більше 12 місяців з моменту зарахування гранту на рахунок.
Уповноважений банк забезпечує супровід видаткових операцій отримувача з рахунка отримувача виключно відповідно до проекту висадки насаджень.
Зміни до поданого проекту висадки насаджень протягом його реалізації з моменту подання документів через Портал Дія не вносяться.
{Пункт 14 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
15. Строк реалізації проекту висадки насаджень не повинен перевищувати 18 місяців з часу отримання бюджетних коштів.
{Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
16. За підсумками реалізації проекту висадки насаджень отримувач зобов’язується:
створити нові робочі місця у кількості згідно з додатком 1 для постійно працюючих (на стадії висадки насаджень) і сезонних (під час вступу саду у фазу товарного плодоношення, яка визначається проектом висадки насаджень, але не пізніше п’ятого року після висадки насаджень) працівників, що підтверджується копією поданого до органів ДПС податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за останні звітні періоди;
{Абзац другий пункту 16 в редакції Постанов КМ № 1065 від 27.09.2022, № 520 від 23.05.2023}
забезпечити новий сад, ягідник чи виноградник системою зрошення з водозабором;
{Пункт 16 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
провадити підприємницьку діяльність після закінчення проекту висадки насаджень протягом не менше п’яти років та здійснювати протягом п’яти років після початку провадження діяльності до державного бюджету платежі у вигляді сплати податків та зборів, зокрема пов’язаних з працевлаштуванням працівників відповідно до проекту висадки насаджень. У разі продажу насаджень зобов’язання, зазначені в цьому пункті, переходять до нового власника. Новий власник зобов’язаний укласти договір про надання гранту з Мінагрополітики у формі приєднання, аналогічний за змістом до первинного договору, та пройти процедуру, передбачену пунктом 8 цього Порядку.
У разі порушення отримувачем вимог цього пункту він зобов’язується повернути різницю між 50 відсотками фактично використаного гранту та фактично сплаченими податками та зборами внаслідок реалізації проекту висадки насаджень до державного бюджету не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому спливає п’ять років з дати початку реалізації проекту висадки насаджень.
У разі коли отримувач коштів фактично сплатив податки і збори (єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, єдиний податок та земельний податок) на суму не менш як 50 відсотків отриманого гранту раніше п’ятирічного строку, проект висадки насаджень підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається виконаним. Крім того, реалізація проекту висадки насаджень підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається припиненим, якщо насадження повністю втрачені (загинули) внаслідок надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру, що виникла на відповідній території та класифікована в установленому порядку.
{Абзац шостий пункту 16 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
Отримувач має право звернутися до Мінагрополітики із заявою про скасування рішення про надання гранту за формою, визначеною Мінагрополітики. У разі отримання коштів гранту отримувач повертає суму отриманого гранту до уповноваженого банку, який протягом наступного робочого дня перераховує їх на рахунок Мінекономіки для подальшого спрямування до державного бюджету.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Для отримання довідки про суму отриманого гранту, яку необхідно повернути до державного бюджету, отримувач звертається до уповноваженого банку.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
На підставі отриманої від уповноваженого банку довідки про суму отриманого гранту, яка надається протягом п’яти робочих днів, отримувач протягом п’яти робочих днів повертає на спеціальний рахунок уповноваженого банку зазначену у довідці суму отриманого гранту для подальшого перерахування коштів на рахунок Мінекономіки з метою повернення до державного бюджету.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Разом із заявою про скасування рішення про надання гранту отримувач подає до Мінагрополітики оригінал довідки про суму отриманого гранту та платіжну інструкцію про повернення коштів. Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження зазначених документів приймає рішення про скасування рішення про надання гранту.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення щодо надання грантів Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
17. У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту нецільового використання гранту та порушення вимог цього Порядку надання отримувачу будь-якої державної фінансової підтримки припиняється з моменту встановлення такого факту та протягом поточного і десяти наступних бюджетних періодів, а гранти повертаються до державного бюджету.
18. Уповноважений банк під час реалізації проекту висадки насаджень та протягом п’яти років після його завершення проводить моніторинг стану висадки насаджень (один раз на півріччя) та стану провадження діяльності (один раз на рік).
Під час проведення моніторингу уповноважений банк має право застосовувати фото- і відеофіксацію.
За результатами моніторингу уповноважений банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проекту висадки насаджень (стан висадки насаджень, кількість виробленої та реалізованої продукції, кількість створених робочих місць, обсяг сплачених податків і зборів тощо).
Уповноважений банк на вимогу Мінагрополітики зобов’язаний подавати інформацію про структуру платежів та перелік отримувачів коштів.
Інформація подається Мінагрополітики щомісяця до 10 числа. Мінагрополітики подає Мінекономіки узагальнену інформацію щомісяця до 15 числа.
19. Під час провадження діяльності після завершення висадки насаджень отримувач:
має право застрахувати своє виробництво (продукцію) від настання ризиків природного характеру;
має право застрахувати свою частку вкладених у висадку насаджень коштів на випадок впливу воєнних дій на території України.
20. Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються відповідно до Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого в установленому законодавством порядку.
21. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація і облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються у порядку, встановленому законодавством.
22. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства на 1 січня 2023 р., здійснюється за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, передбачених у 2023 році, в межах обсягу відкритих бюджетних асигнувань.
Проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюється в установленому законодавством порядку.
{Пункт 22 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
23. Мінекономіки після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників з результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки.
Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток 1 |
КІЛЬКІСТЬ
робочих місць для постійно працюючих та сезонних працівників, а також заплановані на 2022-2024 роки площі для посадки плодово-ягідних насаджень та виноградників
Найменування культури | Орієнтовна кількість працюючих на 25 гектарах, (постійні/ сезонні) | Заплановані площі посадок, гектарів | Перелік областей для здійснення посадок |
Яблуня | 6/250 | 1450 | усі області |
Груша | -“- | 200 | -“- |
Вишня | -“- | 880 | -“- |
Черешня | -“- | 300 | Одеська, Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька, Вінницька, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Закарпатська, Харківська, Чернівецька області |
Слива | -“- | 300 | усі області |
Персик | -“- | 50 | Одеська, Херсонська, Запорізька, Миколаївська, Київська, Львівська, Дніпропетровська, Донецька, Полтавська, Закарпатська, Вінницька, Черкаська, Кіровоградська, Чернівецька, Хмельницька області |
Абрикос | 6/250 | 50 | Одеська, Херсонська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Закарпатська, Вінницька, Кіровоградська, Чернівецька, Хмельницька, Черкаська, |
Обліпиха | 6/250 | 50 | усі області |
Ліщина велика (фундук) та ліщина звичайна, волоський горіх, шипшина, мигдаль | 5/125 | 2430 | усі області, |
Лохина та чорниця | 10/375 | 2790 | усі області |
Малина | -“- | 200 | -“- |
Смородина | -“- | 120 | -“- |
Агрус | -“- | 50 | -“- |
Ожина | -“- | 50 | -“- |
Порічка | -“- | 50 | -“- |
Суниця садова | 10/425 | 780 | -“- |
Виноград | 10/250 | 250 | -“- |
_______ | 10000 |
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 520 від 23.05.2023}
Додаток 2 |
ОБМЕЖЕННЯ КОМПЕНСАЦІЇ
вартості проекту висадки насаджень на гектар насаджень
Найменування культури | Обмеження, гривень |
Яблуня | 400 000 |
Груша | 400 000 |
Вишня | 140 000 |
Черешня | 350 000 |
Слива | 140 000 |
Персик | 170 000 |
Абрикос | 140 000 |
Обліпиха | 140 000 |
Ліщина велика (фундук) та ліщина звичайна, волоський горіх | 250 000 |
Лохина та чорниця | 400 000 |
Малина | 190 000 |
Смородина | 140 000 |
Аґрус | 150 000 |
Ожина | 225 000 |
Порічка | 150 000 |
Суниця садова | 225 000 |
Виноград | 225 000 |
Додаток 3 |
ЗАЯВА
для отримання гранту для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства
У заяві для фізичних осіб - підприємців зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
зареєстроване місце проживання;
місце провадження господарської діяльності;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному податковому органу та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
контактні дані отримувача (номер телефону, адреса електронної пошти);
дата реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті висадки насаджень (гривень);
загальна вартість проекту висадки насаджень з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих постійних працівників;
запланована кількість найманих сезонних працівників;
місце розташування проекту висадки насаджень;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
найменування культури насаджень;
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність отримувача та/або членів його сім’ї до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками корпорацій:
найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України.
У заяві для отримувачів, які мають статус юридичних осіб, зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
юридична адреса юридичної особи;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
відомості про кінцевих бенефіціарних власників;
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті висадки насаджень (гривень);
загальна вартість проекту висадки насаджень з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих постійних працівників;
запланована кількість найманих сезонних працівників;
місце розташування проекту висадки насаджень;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
найменування культури насаджень;
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність керівника, засновників, кінцевих бенефіціарних власників до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками інших юридичних осіб:
- найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками корпорацій:
- найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України.
ПОРЯДОК
надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, для надання безповоротної державної допомоги у формі грантів для створення або розвитку тепличного господарства (далі - гранти).
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 39 від 17.01.2023, № 286 від 30.03.2023}
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.
3. Отримувачами грантів (далі - отримувачі) мають право бути суб’єкти господарювання - юридичні особи (крім юридичних осіб комунальної форми власності та суб’єктів господарювання державного сектору економіки), кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України, та фізичні особи - підприємці - громадяни України, які провадять діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами, а саме:
які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України та територіях активних бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, та для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
{Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023}
які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
які не є кредитними організаціями, страховими організаціями, інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами;
які не здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют;
щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, проти притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення;
які не мають заборгованості перед бюджетом, що перевіряється уповноваженим банком перед підписанням у відділенні уповноваженого банку договору про приєднання відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
4. Гранти надаються на будівництво модульної теплиці площею не менше 0,4 гектара та не більше 2,4 гектара відповідно до типового проекту з кількістю створених нових робочих місць не менше 14 на 1 гектар площі модульної теплиці для її будівництва (встановлення), придбання засобів виробництва (садивного матеріалу, насіння, технологічного обладнання), покриття витрат на їх доставку та введення в експлуатацію модульної теплиці з урахуванням максимального розміру гранту:
0,4 - 0,6 гектара - 2 млн. гривень;
0,8 - 1,2 гектара - 3,5 млн. гривень;
1,6 - 2,4 гектара - 7 млн. гривень.
{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанови КМ № 1283 від 15.11.2022}
5. Гранти надаються на будівництво 1000 модульних теплиць у розмірі не більше 70 відсотків вартості проекту будівництва модульної теплиці, але не більше 7 млн. гривень, та за умови фінансування коштами отримувача (власні та/або кредитні) різниці між вартістю проекту будівництва модульної теплиці та обсягу гранту.
{Абзаци перший - третій пункту 5 замінено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Отримувач може отримати грант виключно для будівництва однієї модульної теплиці.
Гранти надаються лише одному отримувачу з урахуванням пов’язаних із ним осіб.
Реалізацію проекту будівництва модульної теплиці отримувач повинен здійснювати на землях, право власності та/або користування на які підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк не менше семи років.
6. Типовий проект модульної теплиці затверджується Мінагрополітики та розміщується на офіційному веб-сайті.
Регіональний розподіл першої 1 000 модульних теплиць наведений у додатку 1.
Вирощування культур (в разі фінансування за рахунок коштів гранту) має бути здійснено садивним матеріалом сортів рослин, відомості про які занесені до Реєстру сортів рослин України або Реєстру патентів.
{Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
7. Надання грантів отримувачам здійснюється Мінекономіки через системно важливі уповноважені банки (далі - уповноважені банки), перелік яких затверджений Національним банком, відповідно до договору про співробітництво між Мінагрополітики, Мінекономіки та уповноваженим банком (далі - договір про співробітництво).
Для виплати грантів отримувачам Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (далі - рахунок).
8. Для отримання гранту отримувач подає заяву, яка формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника.
Заява формується засобами Порталу Дія в довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, передбачених у додатку 2. У заяві обов’язково зазначється уповноважений банк на вибір отримувача. До заяви обов’язково додається одним файлом у форматі PDF сканована копія проекту будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією (відповідно до типового проекту), підписана особою, яка його розробила.
{Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1065 від 27.09.2022, № 1283 від 15.11.2022, № 39 від 17.01.2023}
{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанови КМ № 1283 від 15.11.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023; в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
подані без сканованої копії проекту будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією (відповідно до типового проекту), підписаної особою, яка його розробила;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
з перевищенням заявленої суми, передбаченої пунктом 4 цього Порядку;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
які не містять відомості щодо зобов’язання створити певну кількість нових робочих місць відповідно до вимог, передбачених пунктом 4 цього Порядку;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
з розробленим на дату подачі заяви проектом модульної теплиці на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) або на територіях, включених до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
у разі неможливості підтвердити право власності на землі та/або користування землями відповідно до вимог, визначених абзацом четвертим пункту 5 цього Порядку.
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
9. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади у встановленому законодавством порядку.
{Абзац перший пункту 9 в редакції Постанови КМ № 286 від 30.03.2023}
Під час формування заяви засобами Порталу Дія з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань отримуються/підтверджуються відомості про суб’єкта господарювання або фізичну особу - підприємця.
Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в заяві та в проекті будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією, несе отримувач.
{Абзац третій пункту 9 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк перевіряє дотримання вимог до отримувачів грантів, визначених у пунктах 3 і 5 цього Порядку, та вносить заяву такого отримувача до реєстру поданих заяв.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів з дня надходження заяви від отримувача подає до Мінагрополітики перевірену заяву. У разі фіксації факту невідповідності отримувача вимогам цього Порядку уповноважений банк інформує отримувача про це протягом п’яти робочих днів.
Уповноважений банк забезпечує ведення реєстру поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня закінчення прийому заяв.
{Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
10. Після формування заяви засобами Порталу Дія та накладення електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису чи печатки отримувача, заява блокується для редагування та разом із проектом будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією передається до Мінагрополітики та у формі переліку відомостей до уповноваженого банку відповідно до договору про інформаційну взаємодію, укладеного між Мінцифри, технічним адміністратором Порталу Дія, Мінагрополітики та уповноваженим банком, яким регулюються питання щодо механізму та каналів інформаційного обміну.
{Абзац перший пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
{Абзац другий пункту 10 виключено на підставі Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
11. Рішення про надання гранту приймається Мінагрополітики у визначеному ним порядку протягом десяти робочих днів після надходження від уповноваженого банку поданих та перевірених заяв. Рішення оформлюється наказом.
Мінагрополітики повідомляє отримувача про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів засобами Порталу Дія.
{Абзац другий пункту 11 в редакції Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
Додатково про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів Мінагрополітики повідомляє Мінекономіки, уповноважений банк відповідно до договору інформаційної взаємодії.
{Абзац пункту 11 в редакції Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
12. Після прийняття Мінагрополітики рішення про надання гранту отримувач не пізніше ніж протягом п’яти днів з дня отримання інформації про таке рішення укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики, а також відкриває у відділенні уповноваженого банку рахунок (далі - рахунок отримувача) без права його використання на інші цілі, крім оплати рахунків для реалізації поданого проекту будівництва модульної теплиці.
Отримувач самостійно протягом 30 календарних днів після укладення договору здійснює переказ усієї суми коштів своєї частки співфінансування відповідно до абзацу першого пункту 5 цього Порядку на власний рахунок.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом другим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення коштами гранту шляхом надання Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (реєстру отримувачів гранту, яким необхідно поповнити рахунок) щотижня формує заявку на розподіл бюджетних коштів для надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства між уповноваженими банками (далі - заявка), яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
Мінекономіки перераховує з рахунка, відкритого в Казначействі, уповноваженим банкам бюджетні кошти на підставі договору про співробітництво та заявки.
Для перерахування отримувачам гранту уповноважений банк відповідно до умов договору про співробітництво відкриває спеціальний рахунок для перерахування коштів на рахунок отримувача (далі - спеціальний рахунок).
Уповноважений банк протягом одного робочого дня з дати перерахування коштів Мінекономіки на спеціальний рахунок здійснює переказ коштів на рахунок отримувача.
Наявність на рахунку отримувача всієї суми коштів отримувача є достатньою підставою для забезпечення фінансування проекту будівництва модульної теплиці за відсутності коштів гранту.
{Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
121. Перерахування коштів отримувачам, рішення про надання грантів яким прийнято у 2022 році і які не профінансовані або профінансовані не в повному обсязі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, здійснюється у 2023 році за рахунок коштів загального фонду державного бюджету в межах бюджетних асигнувань, передбачених за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” за відповідним напрямом.
Для фінансування таких витрат уповноважений банк надає до 25 січня 2023 р. Мінагрополітики реєстр отримувачів гранту (далі - реєстр) із зазначенням сум недофінансованого гранту.
Для отримання коштів гранту у 2023 році за рішеннями про надання грантів, прийнятими у 2022 році, отримувач звертається до Мінагрополітики із заявою (у довільній формі), зазначаючи при цьому обраний спосіб фінансування гранту:
переказ всієї суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, відповідно до пункту 12 цього Порядку;
переказ суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача.
Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження оригіналу заяви та реєстру від уповноваженого банку готує рішення про надання гранту за проектами, які не були профінансовані за рішеннями, прийнятими у 2022 році, із зазначенням способу фінансування гранту та з одночасним внесенням змін до рішень, прийнятих у 2022 році.
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення щодо надання грантів Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
Отримувач не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня отримання інформації про прийняте рішення щодо надання грантів укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики.
У випадку фінансування гранту частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача уповноважений банк приймає від отримувача платіжну інструкцію про переказ коштів на витрати, пов’язані з реалізацією проекту будівництва модульної теплиці, за умови наявності на рахунку отримувача суми, необхідної для перерахування, відповідно до пропорційного співвідношення суми запиту гранту та частки власних та/або кредитних коштів отримувача, що зазначені у заяві отримувача.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом дев’ятим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення сумою за рахунок гранту, шляхом надання Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (переліку отримувачів щодо поповнення рахунків) щотижня формує заявку, яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
У випадку фінансування гранту всією сумою перерахування коштів отримувачу здійснюється відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Порядок доповнено пунктом 121 згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
13. Уповноважений банк веде облік рахунків отримувачів і спеціального рахунка та щомісяця до 5 числа подає інформацію про використання коштів в електронній або паперовій формі до Мінекономіки.
Гранти спрямовуються уповноваженому банку для подальшого зарахування їх на рахунок отримувача після надання уповноваженим банком підтвердження про виконання отримувачем норм абзацу другого пункту 12 та абзацу дев’ятого пункту 121 цього Порядку.
{Абзац другий пункту 13 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
14. Оплата витрат, пов’язаних із реалізацією проекту будівництва модульної теплиці, проводиться уповноваженим банком на підставі рахунків-фактури (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договору, укладеного між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання та матеріалів. Такий договір обов’язково повинен містити положення про сплату штрафних санкцій постачальником (продавцем) за порушення ним строків постачання обладнання.
Оплата витрат, пов’язаних із закупівлею обладнання, необхідного для будівництва модульної теплиці, може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) обладнання в межах вартості проекту будівництва модульної теплиці протягом не більше 12 місяців з моменту зарахування бюджетних коштів на рахунок.
Уповноважений банк забезпечує супровід видаткових операцій отримувача з рахунка виключно відповідно до проекту будівництва модульної теплиці.
Зміни до поданого проекту будівництва модульної теплиці протягом його реалізації з моменту подання документів через Портал Дія не вносяться.
{Абзаци четвертий і п'ятий пункту 14 замінено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
15. Строк будівництва модульної теплиці не повинен перевищувати 12 місяців з часу отримання бюджетних коштів.
16. За підсумками проекту будівництва модульної теплиці отримувач зобов’язується:
створити не менше 14 нових робочих місць на 1 гектар модульних теплиць, що підтверджується копією поданого до органів ДПС податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за останні звітні періоди;
{Абзац другий пункту 16 в редакції Постанов КМ № 1283 від 15.11.2022, № 520 від 23.05.2023}
забезпечити модульну теплицю джерелом водозабору та зрошенням;
{Пункт 16 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
провадити підприємницьку діяльність після закінчення будівництва протягом не менше трьох років та сплачувати протягом трьох років після початку провадження діяльності до державного бюджету платежі у вигляді сплати податків та зборів, зокрема пов’язаних із працевлаштуванням працівників. У разі продажу модульної теплиці зобов’язання, зазначені в цьому пункті, переходять до нового власника. Новий власник зобов’язаний укласти договір про надання гранту з Мінагрополітики у формі приєднання, аналогічний за змістом до первинного договору, та пройти процедуру, передбачену пунктом 8 цього Порядку.
У разі порушення отримувачем вимог цього пункту він зобов’язується повернути різницю між фактично використаними бюджетними коштами та фактично сплаченими податками та зборами внаслідок реалізації проекту будівництва модульної теплиці до державного бюджету не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому спливає три роки з дати початку реалізації проекту будівництва модульної теплиці.
У разі коли отримувач коштів фактично сплатив податки та збори (єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, єдиний податок та земельний податок) на суму використаних бюджетних коштів раніше трирічного строку, проект будівництва модульної теплиці підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається виконаним.
{Абзац шостий пункту 16 в редакції Постанови КМ № 520 від 23.05.2023}
Отримувач має право звернутися до Мінагрополітики із заявою про скасування рішення про надання гранту.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Для скасування рішення про надання гранту отримувач має звернутися до уповноваженого банку за довідкою про суму коштів отриманого гранту, яку необхідно повернути до державного бюджету.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
На підставі одержаної від банку довідки (надається протягом десяти робочих днів) отримувач сплачує через уповноважений банк до державного бюджету зазначену суму коштів.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Разом із заявою про скасування рішення про надання гранту отримувач подає до Мінагрополітики оригінал довідки про суму отриманого гранту та платіжну інструкцію про повернення коштів. Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження зазначених документів приймає рішення про скасування рішення про надання гранту.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
17. У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту нецільового використання грантів і порушення вимог цього Порядку надання отримувачу будь-якої державної фінансової підтримки припиняється з моменту встановлення такого факту та протягом поточного і десятьох наступних бюджетних періодів, а гранти повертаються до державного бюджету.
18. Уповноважений банк під час реалізації проекту будівництва модульної теплиці та протягом трьох років після його завершення проводить моніторинг стану будівництва модульної теплиці (один раз на квартал) та стану провадження діяльності (один раз на півроку).
Під час проведення моніторингу уповноважений банк має право застосовувати фото- і відеофіксацію.
За результатами моніторингу уповноважений банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проекту будівництва модульної теплиці (стан будівництва, кількість виробленої та реалізованої продукції, кількість створених робочих місць, обсяг сплачених податків та зборів тощо).
Уповноважений банк на вимогу Мінагрополітики зобов’язаний подавати інформацію про структуру платежів та перелік отримувачів коштів.
Інформація подається Мінагрополітики щомісяця до 10 числа. Мінагрополітики подає Мінекономіки узагальнену інформацію щомісяця до 15 числа.
19. Під час провадження діяльності після завершення будівництва модульної теплиці отримувач має право застрахувати своє виробництво (продукцію) від настання ризиків природного характеру та свою частку вкладених у будівництво коштів на випадок впливу воєнних дій на території України.
20. Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються відповідно до Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого в установленому законодавством порядку.
21. Відображення в первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація та облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в порядку, встановленому законодавством.
22. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства на 1 січня 2023 р., здійснюється за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, передбачених у 2023 році, в межах обсягу відкритих бюджетних асигнувань.
Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
{Пункт 22 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
23. Мінекономіки після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників із результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки.
Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим і ефективним використанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
КІЛЬКІСТЬ
теплиць, запланованих до будівництва у 2022 році в розрізі регіонів
Область | Кількість теплиць | |
Вінницька область | 47 | |
Волинська область | 30 | |
Дніпропетровська область | 95 | |
Донецька область | 13 | |
Житомирська область | 36 | |
Закарпатська область | 38 | |
Запорізька область | 25 | |
Івано-Франківська область | 41 | |
Київська область | 143 | |
Кіровоградська область | 28 | |
Луганська область | 8 | |
Львівська область | 75 | |
Миколаївська область | 32 | |
Одеська область | 68 | |
Полтавська область | 43 | |
Рівненська область | 33 | |
Сумська область | 30 | |
Тернопільська область | 31 | |
Харківська область | 40 | |
Херсонська область | 14 | |
Хмельницька область | 38 | |
Черкаська область | 36 | |
Чернівецька область | 27 | |
Чернігівська область | 29 | |
______ | 1 000 |
ЗАЯВА
на отримання гранту для будівництва модульної теплиці
У заяві для фізичних осіб - підприємців зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
зареєстроване місце проживання;
місце провадження господарської діяльності;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
контактні дані отримувача (номер телефону, адреса електронної пошти);
дата реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті будівництва модульної теплиці (гривень);
загальна вартість проекту будівництва модульної теплиці з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих працівників;
місце розташування проекту будівництва модульної теплиці;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
площа модульної теплиці (гектарів);
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність отримувача та/або членів його сім’ї до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу - у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію - у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками корпорацій:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України).
У заяві для отримувачів, які мають статус юридичних осіб, зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
юридична адреса юридичної особи;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
відомості про кінцевих бенефіціарних власників;
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті будівництва модульної теплиці (гривень);
загальна вартість проекту будівництва модульної теплиці з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих працівників;
місце розташування проекту будівництва модульної теплиці;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
площа модульної теплиці (гектарів);
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність керівника, засновників, кінцевих бенефіціарних власників до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу - у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками інших юридичних осіб:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію - у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками корпорацій:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України).
ПОРЯДОК
надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей
1. Цей Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей (далі - отримувач) у формі грантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - грант) за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд) та коштів, що надходять на рахунок “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” Мінекономіки, відкритий у Національному банку.
Метою надання гранту є створення або розвиток власного бізнесу отримувачем, а також забезпечення зайнятості населення та створення нових робочих місць.
Джерелами фінансування надання грантів отримувачам є кошти:
Фонду за таким напрямом видатків, як мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу з метою сприяння зайнятості населення;
що надходять на рахунок “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” Мінекономіки, відкритий у Національному банку, на який зараховуються внески від фізичних та юридичних осіб приватного та/або публічного права у національній та іноземній валюті як благодійна пожертва, гуманітарна допомога, гранти та дарунки.
Надання передбачених цим Порядком грантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
2. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Державним центром зайнятості за бажанням учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів їх сімей, зокрема зареєстрованих безробітних, може організовуватися професійне навчання з питань організації та провадження підприємницької діяльності за рахунок коштів Фонду відповідно до законодавства.
3. У цьому Порядку слід розуміти:
під суб’єктом господарювання - суб’єкта мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізичну особу - підприємця або юридичну особу) у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, крім суб’єктів господарювання державного та комунального сектору економіки;
під учасником бойових дій - фізичну особу у значенні, наведеному в пунктах 2, 11, 19-24 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
під особою з інвалідністю внаслідок війни - фізичну особу у значенні, наведеному в пунктах 1, 4, 7, 11-13 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
під членами сім’ї - дружину або чоловіка учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни.
4. Розмір гранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його суми запиту та не перевищує:
250 тис. гривень для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни або для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрованих як фізична особа - підприємець, у разі зобов’язання створити одне робоче місце після отримання гранту та працевлаштувати одного найманого працівника на умовах, визначених цим Порядком;
500 тис. гривень для члена сім’ї у разі зобов’язання створити два робочих місця після отримання гранту та працевлаштувати двох найманих працівників на умовах, визначених цим Порядком;
1000 тис. гривень для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрованих як фізична особа - підприємець, строк реєстрації якої становить не менше 36 місяців до моменту подання заяви на отримання гранту (далі - заява), у разі зобов’язання створити чотири робочих місця після отримання гранту та працевлаштувати чотирьох найманих працівників на умовах, визначених цим Порядком, з яких не менше двох є учасниками бойових дій та/або особами з інвалідністю внаслідок війни.
Гранти у розмірі до 500 тис. та 1000 тис. гривень надаються за умови співфінансування отримувачем у такому співвідношенні: 70 відсотків вартості проекту - за рахунок гранту, не менше 30 відсотків - за рахунок коштів отримувача (власних або кредитних).
Грант надається частинами, розмір яких не перевищує 250 тис. гривень в межах загальної суми гранту.
5. Гранти надаються для покриття витрат на провадження господарської діяльності за такими напрямами:
придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, що не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання гранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього АТ “Ощадбанк” відповідно до договору застави);
закупівля ліцензійного програмного забезпечення (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру гранту);
закупівля свійських тварин, птиці та бджіл, молодняка тварин та птиці, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 70 відсотків розміру гранту);
послуги з маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру гранту);
плата за оренду нежитлового приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру гранту);
плата за оренду обладнання (такі витрати повинні становити не більше 30 відсотків розміру гранту);
придбання на умовах лізингу обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру гранту);
використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).
6. Надання грантів за рахунок джерел, передбачених абзацом четвертим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Державним центром зайнятості в межах обсягу коштів, передбачених у бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через АТ “Ощадбанк” (далі - уповноважений банк) відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
Надання грантів за рахунок джерел, передбачених абзацом п’ятим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через уповноважений банк у межах залишку коштів на рахунку “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” Мінекономіки, відкритому у Національному банку, на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених ним до подання про надання грантів, внесеного до Мінекономіки (далі - подання) відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
7. Виплата грантів отримувачам за рахунок джерел, передбачених абзацом четвертим пункту 1 цього Порядку, за рішеннями про надання грантів, прийнятими Державним центром зайнятості, здійснюється з окремого рахунка 3554 “Рахунки державних цільових фондів”, відкритого в Казначействі для обслуговування коштів Фонду (далі - рахунок Фонду), в межах обсягу коштів, передбачених у бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через уповноважений банк відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
Для надання грантів отримувачам за рахунок джерел, передбачених абзацом п’ятим пункту 1 цього Порядку, Мінекономіки відкриває в Казначействі спеціальний реєстраційний рахунок (далі - рахунок Мінекономіки).
8. Заяву подають такі отримувачі:
громадяни України з числа осіб, визначених в абзацах третьому - п’ятому пункту 3 цього Порядку;
фізичні особи - підприємці - громадяни України з числа осіб, визначених в абзацах третьому та п’ятому пункту 3 цього Порядку;
які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України та територіях активних бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, та для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
які не є кредитними або страховими організаціями, інвестиційними або недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами;
які не здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют;
щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, про притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення.
Заява, що подається членом сім’ї, повинна бути погоджена з дружиною або чоловіком отримувача.
9. Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Погодження заяви, що подається членом сім’ї, здійснюється дружиною або чоловіком отримувача шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Невід’ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.
Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються.
Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року та визначає граничну суму грантів, що видаються на всі заяви, подані до одного кінцевого строку, про що інформує Державний центр зайнятості.
Уповноважений банк формує перелік заяв, а також забезпечує його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв.
Грант надається отримувачу один раз.
10. У заяві зазначаються такі відомості про отримувача:
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
2) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному податковому органу та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
3) серія та/або номер паспорта;
5) контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти);
6) реєстраційний номер облікової картки платника податків учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни (у разі, коли отримувачем є член сім’ї);
7) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни (у разі, коли отримувачем є член сім’ї);
8) контактні дані учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни (адреса електронної пошти) (у разі, коли отримувачем є член сім’ї);
9) дата реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для фізичної особи - підприємця);
10) адреса місця реєстрації (для фізичної особи - підприємця);
11) основний вид економічної діяльності (для фізичної особи - підприємця);
12) задеклароване (зареєстроване) місце проживання;
13) місцезнаходження юридичної особи (у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи);
17) кількість непрацюючих членів сім’ї (середньомісячні витрати);
18) стаж роботи за останнім місцем роботи;
19) відмітка про належність отримувача та/або членів його сім’ї до політично значущих осіб;
20) відомості про юридичну особу (у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи):
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
21) відомості про корпорацію (у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи):
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ;
22) місце провадження діяльності;
23) відомості про фінансові показники:
розмір загального офіційного доходу (без урахування податку на додану вартість) за річною звітністю (гривень) (за наявності) (для фізичної особи - підприємця);
місячний платіж за всіма поточними кредитами (гривень);
24) відомості про активи у власності;
26) щомісячна планова виручка;
27) запланована кількість новостворених робочих місць;
28) очікувана рентабельність бізнесу (відсотків);
29) відсоток власних коштів у проекті (гривень);
30) загальна вартість проекту з урахуванням коштів гранту (гривень);
31) період окупності проекту (років);
32) потенційна кількість споживачів;
33) збитки, яких зазнали у зв’язку із веденням бойових дій;
35) ефект або вплив від отриманої допомоги на господарську діяльність, а також місцеву економіку/громаду в регіоні, в якому провадиться господарська діяльність;
36) запланований основний вид економічної діяльності (для фізичних осіб);
37) відомості щодо раніше отриманої допомоги (за програмами підтримки релокації під час воєнного стану, державних допомог або грантів), зокрема в рамках проектів міжнародної технічної допомоги під час воєнного стану (для фізичних осіб - підприємців).
11. Державний центр зайнятості для надання грантів за рахунок джерел, передбачених абзацом четвертим пункту 1 цього Порядку, подає до Казначейства платіжну інструкцію на перерахування коштів з рахунка Фонду на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводження видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача).
Мінекономіки для надання грантів за рахунок джерел, передбачених абзацом п’ятим пункту 1 цього Порядку, на підставі подання вносить до Казначейства подання та платіжну інструкцію на перерахування коштів для надання гранту з рахунка Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача.
Уповноважений банк в установлених порядку та строки перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договорами про взаємодію, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
У разі надання гранту на умовах співфінансування перерахування коштів гранту здійснюється після здійснення отримувачем переказу усієї суми коштів своєї частки співфінансування, визначеної відповідно до абзацу п’ятого пункту 4 цього Порядку, на рахунок отримувача.
Грант надається у безготівковій формі.
12. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади у встановленому законодавством порядку.
13. Під час формування заяви засобами Порталу Дія відомості отримуються/підтверджуються з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та Єдиного державного реєстру ветеранів війни (для верифікації інформації про наявність статусу ветерана війни).
14. Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в заяві, несе отримувач.
15. Після формування заяви засобами Порталу Дія заява блокується для редагування та передається:
уповноваженому банку у формі переліку відомостей відповідно до договору про інформаційну взаємодію між Мінцифри, технічним адміністратором Порталу Дія та уповноваженим банком;
Державному центру зайнятості шляхом надання доступу (підключення робочих місць) співробітників центру зайнятості до Порталу Дія.
Обмін інформацією здійснюється в електронній формі з дотриманням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
16. Рішення про надання гранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка містить результати перевірки ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, а також результатів співбесіди з отримувачем, проведеної регіональним центром зайнятості. Порядок обміну документами між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договорами про взаємодію, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
17. Порядок проведення оцінювання заяв, критерії оцінювання та необхідна кількість балів для прийняття рішень Державним центром зайнятості визначаються Мінекономіки.
Якщо необхідну кількість балів набрали більше заяв, ніж визначена гранична сума грантів відповідно до абзацу шостого пункту 9 цього Порядку, гранти надаються отримувачам з найбільшою кількістю балів. Решта заявок автоматично розглядається у наступному періоді в межах встановленого кінцевого строку. Повторне оцінювання таких заяв не проводиться, для прийняття рішення про видачу гранту використовуються результати першої оцінки заяви.
18. Відбір заяв проводиться на постійній основі відповідно до переліку заяв, сформованого уповноваженим банком.
Після формування переліку заяв, перевірки ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, уповноважений банк надсилає їх до Державного центру зайнятості в електронній формі для подальшої передачі регіональному центру зайнятості. Регіональний центр зайнятості проводить співбесіду з отримувачем та надсилає її результати до Державного центру зайнятості. Державний центр зайнятості забезпечує прийняття рішень про надання грантів та інформування отримувачів про прийняте рішення відповідно до договорів про взаємодію, зазначених у пункті 6 цього Порядку.
Уповноважений банк засобами програмного забезпечення з використанням інформаційних джерел, що ним використовуються у своїй діяльності, проводить перевірку ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, за критеріями, визначеними Мінекономіки.
Перевірка ділової репутації проводиться за критеріями, визначеними Мінекономіки, зокрема:
наявність судових справ, зокрема кримінальних проваджень, в яких отримувач є обвинуваченим, підозрюваним або засудженим;
відкриті виконавчі провадження, в яких отримувач є боржником;
наявність справи про банкрутство;
Перевірка відомостей, зазначених у заяві, проводиться за критеріями, визначеними Мінекономіки.
Заяви, які за результатами перевірки уповноваженим банком ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, набрали 99 та більше балів за сумою критеріїв, визначених Мінекономіки, підлягають подальшому розгляду Державним центром зайнятості.
Регіональним центром зайнятості під час проведення співбесіди з отримувачем виставляються бали відповідно до критеріїв, визначених Мінекономіки, від 0 до 50.
Бали, виставлені регіональним центром зайнятості, додаються до балів, виставлених уповноваженим банком, для визначення підсумкового балу.
До розгляду Державним центром зайнятості для прийняття рішення про надання гранту допускаються отримувачі, які набрали підсумковий бал не менше 130.
Державний центр зайнятості має право відмовити отримувачу у наданні гранту з таких підстав:
невідповідність отримувача вимогам пунктів 3 та/або 8 цього Порядку;
набрання за результатами перевірки ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, проведеної уповноваженим банком, 98 та менше балів;
набрання підсумкового балу менше 130;
непрозорі або сумнівні очікувані результати реалізації бізнес-плану;
негативна ділова репутація хоча б за одним із критеріїв перевірки ділової репутації;
подання заяви отримувачем, який вже отримав грант відповідно до цього Порядку;
отримання з відкритих джерел та реєстрів додаткових фактів/інформації щодо негативної ділової репутації отримувача, зокрема фактів приховування інформації;
відмова від співбесіди, зокрема непогодження отримувачем запланованої дати та часу проведення співбесіди протягом двох днів після повідомлення регіональним центром зайнятості про таку дату та час;
відсутність та/або невідповідність у бізнес-плані напрямів витрат, передбачених пунктом 5 цього Порядку, видатків на виплату заробітної плати найманим працівникам та сплату податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у сумі отриманого гранту;
ненадання доопрацьованого бізнес-плану протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення регіонального центру зайнятості, надісланого в кабінет отримувача на Порталі Дія;
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
керівник та/або засновник, та/або кінцевий бенефіціарний власник є особою, яка є керівником та/або засновником, та/або кінцевим бенефіціарним власником більше ніж у п’яти платників податків.
У разі відсутності підстав для відмови у наданні гранту Державний центр зайнятості ухвалює рішення, яке оформляється наказом, про надання грантів отримувачам, які набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми грантів, визначеної Мінекономіки.
Про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні гранту отримувачам повідомляють регіональні центри зайнятості шляхом надсилання повідомлення в кабінет отримувача на Порталі Дія.
У разі коли отримувач не є фізичною особою - підприємцем, такий отримувач повинен протягом 20 робочих днів з дня отримання рішення про надання гранту зареєструватися як суб’єкт господарювання, укласти договір про надання гранту (далі - договір гранту) за формою, встановленою Мінекономіки, та подати до уповноваженого банку пакет документів для відкриття рахунка.
У разі коли отримувачем є фізична особа - підприємець, такий отримувач повинен протягом 20 робочих днів з дня отримання рішення про надання гранту укласти договір гранту та подати до уповноваженого банку пакет документів для відкриття рахунка.
Уповноважений банк протягом двох робочих днів повинен відкрити рахунок отримувачу або повідомити отримувачу про відмову в його відкритті.
У разі коли отримувачем не виконані вимоги щодо реєстрації суб’єкта господарювання та/або підписання договору гранту та/або не подано пакет документів для відкриття рахунка в уповноваженому банку у строки, визначені цим пунктом, рішення про надання гранту скасовується Державним центром зайнятості.
Питання щодо скасування рішення про надання гранту може бути переглянуте Державним центром зайнятості за заявою отримувача, поданою у довільній формі, з обґрунтуванням причин недотримання строків, визначених цим пунктом, підтверджених документально, зокрема у разі хвороби, внаслідок дій третіх осіб.
Державний центр зайнятості подає уповноваженому банку інформацію про прийняті рішення.
Інформація щодо отримання гранту отримувачами передається Державним центром зайнятості до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Взаємодія розпорядника та держателя Єдиного державного реєстру ветеранів війни та Державного центру зайнятості здійснюється відповідно до регламенту функціонування Єдиного державного реєстру ветеранів війни, затвердженого Мінветеранів за погодженням з Державним центром зайнятості.
У разі коли за результатом розгляду бізнес-плану є необхідність його доопрацювання отримувачем, регіональний центр зайнятості повертає такий бізнес-план для доопрацювання отримувачу та переносить його розгляд на наступний період у межах встановленого кінцевого строку за результатами доопрацювання. Не є підставою для повернення бізнес-плану наявність орфографічних, синтаксичних, граматичних помилок, що не спотворюють змісту бізнес-плану.
Доопрацьований бізнес-план подається отримувачем протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення регіонального центру зайнятості, надісланого в кабінет отримувача на Порталі Дія. У разі неподання доопрацьованого бізнес-плану у строки, визначені цим абзацом, Державним центром зайнятості приймається рішення про відмову у наданні гранту.
Доопрацювання бізнес-плану може бути здійснено отримувачем один раз.
19. Для отримання гранту отримувач, який є фізичною особою - підприємцем, укладає з Державним центром зайнятості договір гранту. Договір гранту укладається у відділенні уповноваженого банку у формі заяви про приєднання.
У разі коли отримувач не є фізичною особою - підприємцем, договір гранту з Державним центром зайнятості укладається суб’єктом господарювання, зареєстрованим таким отримувачем.
У разі отримання гранту на умовах співфінансування отримувач самостійно протягом 30 календарних днів після укладення договору гранту здійснює переказ усієї суми коштів своєї частки співфінансування, визначеної відповідно до абзацу п’ятого пункту 4 цього Порядку, на рахунок отримувача.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом четвертим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Державному центру зайнятості про необхідність його поповнення коштами гранту відповідно до договорів про взаємодію, зазначених у пункті 6 цього Порядку.
У договорі гранту обов’язково зазначаються цілі використання гранту згідно з пунктом 5 цього Порядку, графік перерахування суми гранту частинами на рахунок отримувача, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманого гранту.
Обов’язковою умовою договору гранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача робочих місць залежно від розміру гранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на повну тривалість робочого дня із встановленням заробітної плати таким особам у розмірі, не меншому встановленого законодавством мінімального розміру заробітної плати, на строк не менш як на 24 місяці протягом 36-місячного періоду.
Для виконання обов’язкової умови договору щодо працевлаштування міський, районний, міськрайонний центр зайнятості, філія регіонального центру зайнятості за місцем укладення договору гранту інформують отримувача про необхідність укомплектування робочих місць насамперед особами з числа зареєстрованих безробітних.
У разі відсутності у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на робочі місця, створені отримувачем, комплектування таких робочих місць здійснюється отримувачем самостійно.
У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу четвертого цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця працевлаштовуються інші особи.
Отримувач протягом п’яти календарних днів після звільнення працівника, працевлаштованого на умовах цього Порядку, зобов’язаний повідомити відповідному центру зайнятості про комплектування ним робочого місця особами з числа зареєстрованих безробітних.
У разі відсутності у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на умовах цього Порядку, протягом п’яти днів з дня отримання повідомлення комплектування таких робочих місць здійснюється отримувачем самостійно протягом двох тижнів.
У разі нездійснення переказу отримувачем своєї частки співфінансування відповідно до абзацу третього цього пункту рішення про надання гранту скасовується.
У разі невиконання обов’язкової умови договору гранту щодо створення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб відповідно до умов цього Порядку сума гранту протягом одного місяця після закінчення такого строку повертається отримувачем у повному обсязі на рахунок, з якого здійснюється перерахування гранту.
У разі невиконання обов’язкової умови договору гранту щодо створення робочих місць залежно від розміру гранту у строк не менш як 24 місяці протягом 36-місячного періоду отримувач зобов’язаний повернути різницю між сумою отриманого гранту та фактично сплаченими податками і зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих на умовах цього Порядку.
У разі розірвання договору гранту до завершення трирічного періоду з дня зарахування коштів на рахунок отримувача такий отримувач зобов’язаний протягом одного місяця повернути різницю між сумою отриманого гранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору гранту податками і зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників.
Відповідні рішення про повернення гранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Отримувач здійснює повернення гранту уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, наступного за місяцем, у якому виявлено невиконання обов’язкової умови договору гранту, на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, з якого здійснювалося перерахування гранту.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначений грант на рахунок:
Фонду - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом четвертим пункту 1 цього Порядку;
Мінекономіки - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом п’ятим пункту 1 цього Порядку.
Неповернутий отримувачем грант стягується з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі реорганізації (злиття, приєднання, перетворення) суб’єкта господарювання, утвореного отримувачем, усі права та обов’язки, що виникають згідно з цим Порядком та договором гранту, переходять до його правонаступника.
У разі поділу або ліквідації суб’єкта господарювання, утвореного отримувачем, повернення гранту здійснюється у межах та відповідно до законодавства.
Отримувач зобов’язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору гранту про намір реорганізації, ліквідації суб’єкта господарювання, утвореного ним.
20. Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору гранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, не рідше одного разу на шість місяців протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору гранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи виконавчої влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання гранту або його частини або встановлення факту нецільового використання гранту або його частини під час здійснення центром зайнятості моніторингу та контролю за додержанням умов договору гранту отримувач зобов’язаний протягом одного місяця повернути грант або його частину на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, з якого здійснювалося перерахування гранту.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначений грант на рахунок:
Фонду - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом четвертим пункту 1 цього Порядку;
Мінекономіки - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом п’ятим пункту 1 цього Порядку.
Неповернутий отримувачем грант стягується з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або не в повному обсязі виконання пунктів 19 і 20 цього Порядку сума гранту, який отримувач зобов’язаний повернути за рішенням центру зайнятості, вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється у судовому порядку.
Судові витрати на проведення позовної роботи здійснюються за рахунок коштів:
Фонду - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом четвертим пункту 1 цього Порядку;
Мінекономіки - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом п’ятим пункту 1 цього Порядку.
Державний центр зайнятості подає щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, Мінекономіки звіт щодо виконання отримувачами умов договору гранту, який містить інформацію про кількість отримувачів, суми наданих відповідно до цього Порядку грантів, кількість найманих працівників, а також суми сплачених податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування отримувачами, яким надано гранти.
Для виконання умов цього Порядку інформація подається:
щодо сум сплачених податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування отримувачами - ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС;
про працевлаштування осіб на нові робочі місця - Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії інформаційних систем та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформлюються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку;
про день зарахування коштів на рахунок отримувача - уповноваженим банком відповідно до договорів про взаємодію, зазначених у пункті 6 цього Порядку.
21. Центр зайнятості надає інформаційну підтримку з питань провадження господарської діяльності та здійснює супроводження отримувачів, які отримали грант, шляхом проведення регулярного навчання, організації груп взаємної підтримки для отримувачів тощо. Для організації навчання отримувачів центр зайнятості залучає представників Держмитслужби, ДПС, Держпраці, міжнародні організації тощо для надання відповідних консультацій.
22. У разі невикористання отримувачем протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або використання гранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду невикористані кошти протягом трьох робочих днів після завершення цього строку повертаються уповноваженим банком на рахунок:
Фонду - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом четвертим пункту 1 цього Порядку;
Мінекономіки - для грантів, наданих за рахунок джерел, передбачених абзацом п’ятим пункту 1 цього Порядку.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Невикористаний залишок коштів на рахунку уповноваженого банку, передбачений для надання грантів, повертається на рахунок Фонду відповідно до абзацу другого цього пункту або на рахунок Мінекономіки відповідно до абзацу третього цього пункту.
Залишок коштів на рахунку уповноваженого банку, незарахованих на рахунок отримувача у зв’язку із закриттям рахунка та/або розірванням договору гранту, повертається на рахунок Фонду відповідно до абзацу другого цього пункту або на рахунок Мінекономіки відповідно до абзацу третього цього пункту у строки, визначені договорами взаємодії, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
Залишок коштів на рахунку Мінекономіки на кінець бюджетного періоду зберігається Казначейством на рахунку спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення.
23. Для оплати витрат на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі гранту, отримувач подає до уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (лізингодавцем, продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо.
Оплата витрат здійснюється уповноваженим банком на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі гранту, на підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту.
До бізнес-плану, який є невід’ємним додатком до договору гранту, в межах наданої суми гранту отримувачем можуть бути внесені зміни після їх затвердження рішенням Державного центру зайнятості.
У разі збільшення вартості предмета договору з постачальником (продавцем) може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру гранту отримувача згідно з рішенням про надання гранту. У такому випадку отримувач вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до уповноваженого банку та відповідного регіонального центру зайнятості.
У разі зміни цільового призначення отримувач звертається до Державного центру зайнятості з відповідною заявою, викладеною в довільній формі, з обґрунтуванням зміни цільового призначення гранту. Комісія Державного центру зайнятості на засіданні приймає рішення, про що інформує отримувача шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти. Державний центр зайнятості повідомляє уповноваженому банку протягом п’яти робочих днів з моменту прийняття рішення про зміну цільового призначення.
Оплата витрат може бути проведена кільком постачальникам (продавцям) у межах граничного розміру гранту.
Зміни до бізнес-плану викладаються в додатковій угоді до договору гранту.
24. Надання гранту отримувачу може здійснюватися разом з наданням державної підтримки, передбаченої Порядком надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 “Про надання фінансової державної підтримки” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 12, ст. 489; 2021 р., № 11, ст. 468), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2023 р. № 229.
25. Відкриття і закриття рахунків, реєстрація і облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням гранту, здійснюються у порядку, встановленому законодавством.
26. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства, здійснюється у порядку, встановленому законодавством.
27. Мінекономіки після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників з результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки.
28. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
{Постанову доповнено Порядком згідно з Постановою КМ № 286 від 30.03.2023}
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва
1. Пункт 81 доповнити абзацом такого змісту:
“Суб’єкт підприємництва, який отримав безповоротну державну допомогу у формі мікрогранту на створення та розвиток власного бізнесу, відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 “Деякі питання надання грантів бізнесу”, який відповідає критеріям, визначеним пунктом 8 цього Порядку, може отримати згідно з цим Порядком кредит в уповноваженому банку в національній валюті, який може забезпечуватись заставою майна, придбаного за рахунок мікрогранту на створення та розвиток власного бізнесу, та поручительством. Кредит такому суб’єкту підприємства надається на інвестиційні цілі, визначені абзацами другим - шостим підпункту 1 пункту 12 цього Порядку.”.
2. У пункті 12:
1) абзац другий підпункту 5 замінити абзацами такого змісту:
“кредиту, що надається суб’єкту підприємництва, визначеному абзацом першим пункту 81 цього Порядку, який не перевищує 1 млн. гривень;
кредиту, що надається суб’єкту підприємництва, визначеному абзацом другим пункту 81 цього Порядку, який не перевищує 2,5 млн. гривень;”.
У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим;
2) в абзаці дванадцятому підпункту 8 слово “пунктом” замінити словами “абзацом першим пункту”.
3. У пункті 13:
1) в абзаці п’ятому слово “пунктом” замінити словами “абзацом першим пункту”;
2) в абзаці десятому у таблиці у графі “Група 4 суб’єктів підприємництва” слово і цифри “пункт 81” замінити словами і цифрами “абзац перший пункту 81”.
4. У пункті 24 слово “пунктом” замінити словами “абзацом першим пункту”.