Деякі питання надання грантів бізнесу
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 903 від 05.08.2022
№ 1065 від 27.09.2022
№ 1156 від 12.10.2022
№ 1283 від 15.11.2022
№ 39 від 17.01.2023}
Відповідно до статей 12 і 16 Закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу;
Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства;
Порядок надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства.
2. Внести до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 “Про надання фінансової державної підтримки” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 12, ст. 489, № 34, ст. 1138, № 37, ст. 1217, № 97, ст. 3127; 2021 р., № 86, ст. 5480; 2022 р., № 34, ст. 1859, № 39, ст. 2098) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 р., № 410, зміни, що додаються.
3. Міністерству цифрової трансформації забезпечити:
реалізацію технічної можливості формування та подання заяв засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг відповідно до порядків, затверджених цією постановою;
передачу заяв до уповноважених банків з метою забезпечення виконання умов, встановлених порядками, затвердженими цією постановою;
обробку та передачу персональних даних відповідно до законодавства про захист персональних даних.
4. Ця постанова набирає чинності з 1 липня 2022 року.
ПОРЯДОК
надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу
умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб’єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант);
механізм використання коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту.
Метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.
Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти:
Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд);
що надходять на рахунок “Фонд підтримки малого та середнього бізнесу” Мінекономіки, відкритий у Національному банку, на який зараховуються внески від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права у національній та іноземній валюті як благодійна пожертва, гуманітарна допомога, гранти та дарунки.
{Пункт 1 в редакції Постанов КМ № 1156 від 12.10.2022, № 39 від 17.01.2023}
2. Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки.
Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
{Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
3. Для цілей цього Порядку суб’єктом господарювання вважається суб’єкт мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізична особа - підприємець або юридична особа) у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, крім суб’єктів господарювання державного та комунального секторів економіки.
4. Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує:
150000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника;
250000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників.
{Пункт 4 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
5. Мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат:
придбання меблів, обладнання (крім транспортних засобів), необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
{Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);
послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);
використання у підприємницькій діяльності прав інших суб’єктів господарювання (комерційна концесія).
{Пункт 5 в редакції Постанов КМ № 903 від 05.08.2022, № 1065 від 27.09.2022}
6. Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим та восьмим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ “Ощадбанк” (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1).
Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Державним центром зайнятості в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через уповноважений банк відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 2).
{Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
7. Для виплати мікрогрантів отримувачам за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційні рахунки загального та спеціального фондів державного бюджету (далі - рахунки).
Виплата мікрогрантів отримувачам за рішеннями про надання мікрогрантів, прийнятими Державним центром зайнятості у попередньому бюджетному періоді, за якими в установленому порядку зареєстрована кредиторська заборгованість, здійснюється Мінекономіки у поточному бюджетному періоді за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за відповідним напрямом) та абзацом восьмим пункту 1 цього Порядку.
{Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Виплата мікрогрантів отримувачам за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, у тому числі за рішеннями про надання мікрогрантів, прийнятими Державним центром зайнятості у попередньому бюджетному періоді, здійснюється з окремого рахунка 3554 “Рахунки державних цільових фондів”, відкритого в Казначействі для обслуговування коштів Фонду (далі - рахунок Фонду), в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом.
{Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Виплата мікрогрантів отримувачам за рішеннями про надання мікрогрантів, прийнятими Державним центром зайнятості та не включеними до подання у 2022 році, здійснюється у 2023 році за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом.
{Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
{Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 1156 від 12.10.2022}
8. Заяву на отримання мікрогранту (далі - заява) подають отримувачі:
фізичні особи - підприємці - громадяни України;
{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
юридичні особи, кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України;
{Абзац четвертий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) або на територіях, які включені до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції;
{Абзац п’ятий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 903 від 05.08.2022, № 1065 від 27.09.2022}
які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
які не є кредитними організаціями, страховими організаціями, інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами;
{Абзац дев’ятий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
які не здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют;
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, про притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення.
Отримувачем може бути фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність і бере на себе зобов’язання зареєструватися фізичною особою - підприємцем або створити юридичну особу протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту.
{Абзац дванадцятий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
9. Заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або електронної системи BankID.
Невід’ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.
Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються.
Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року та визначає граничну суму мікрогрантів, що видаються на всі заяви, подані до одного кінцевого строку, про що інформує Державний центр зайнятості.
{Абзац п'ятий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв.
{Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
Мікрогрант надається отримувачу одноразово.
{Абзац сьомий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
10. У заяві для фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців зазначаються такі відомості:
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
2) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному податковому органу та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
3) серія та/або номер паспорта;
5) контактні дані отримувача (номер телефону, адреса електронної пошти);
6) дата реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для - фізичної особи - підприємця);
7) адреса місця реєстрації (для фізичної особи - підприємця);
8) основний вид економічної діяльності (для фізичної особи - підприємця);
9) задеклароване (зареєстроване) місце проживання (за наявності);
10) місцезнаходження (за наявності);
14) кількість непрацюючих членів сім’ї (середньомісячні витрати);
15) стаж роботи за останнім місцем роботи;
16) відмітка про належність отримувача та/або членів його сім’ї до політично значущих осіб;
17) відомості про юридичну особу у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
18) відомості про корпорацію у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
19) місце провадження діяльності;
20) відомості про фінансові показники:
розмір загального офіційного доходу (без урахування податку на додану вартість) за річною звітністю (гривень) (за наявності) (для фізичної особи - підприємця);
місячний платіж за всіма поточними кредитами (у гривнях);
21) відомості про активи у власності;
23) щомісячна планова виручка;
24) запланована кількість новостворених робочих місць;
25) очікувана рентабельність бізнесу (у відсотках);
26) відсоток власних коштів у проекті (у гривнях);
27) загальна вартість проекту з урахуванням коштів мікрогранту (у гривнях);
28) період окупності проекту (у роках);
29) потенційне число споживачів;
30) збитки, яких зазнали у зв’язку із веденням бойових дій;
32) ефект або вплив від отриманої допомоги на господарську діяльність, а також місцеву економіку/громаду в регіоні, в якому провадиться господарська діяльність;
33) запланований основний вид економічної діяльності (для фізичних осіб);
34) відомості щодо раніше отриманої допомоги (за програмами підтримки релокації під час воєнного стану, державних допомог або грантів), зокрема в рамках проектів міжнародної технічної допомоги під час воєнного стану (для фізичних осіб - підприємців).
11. У заяві для отримувачів, які мають статус юридичних осіб, зазначаються такі відомості:
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
2) контактні дані керівника (номер телефону, адреса електронної пошти);
3) найменування юридичної особи;
5) ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
6) організаційно-правова форма;
7) місцезнаходження юридичної особи;
8) основний вид економічної діяльності;
10) відомості про кінцевих бенефіціарних власників;
11) відмітка про належність керівника юридичної особи, засновників, кінцевих бенефіціарних власників до політично значущих осіб;
12) відомості про юридичну особу у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками інших юридичних осіб:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
13) відомості про корпорацію у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками корпорацій:
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
14) місце провадження господарської діяльності;
15) відомості про фінансові показники:
розмір загального офіційного доходу (без урахування податку на додану вартість) за річною звітністю (гривень) (за наявності);
місячний платіж за всіма поточними кредитами (у гривнях);
сума простроченої дебіторської заборгованості (у гривнях);
сума простроченої кредиторської заборгованості (у гривнях);
наявність активів у власності засновників/кінцевих бенефіціарних власників;
наявність активів для провадження господарської діяльності;
кількість найманих працівників;
17) щомісячна планова виручка;
18) запланована кількість найманих працівників;
19) очікувана рентабельність бізнесу (у відсотках);
20) відсоток власних коштів у проекті (у гривнях);
21) загальна вартість проекту з урахуванням коштів мікрогранту (у гривнях);
22) період окупності залучених коштів, років;
23) збитки, яких зазнали у зв’язку із веденням бойових дій;
25) відомості щодо раніше отриманої допомоги (за програмами підтримки релокації під час воєнного стану, державних допомог або грантів), зокрема в рамках проектів міжнародної технічної допомоги під час воєнного стану.
12. Мінекономіки на підставі подання для виплати мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за відповідним напрямом) та абзацом восьмим пункту 1 цього Порядку, подає в Казначейство подання та платіжний документ на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунків Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача).
{Абзац перший пункту 12 в редакції Постанови КМ № 1156 від 12.10.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Державний центр зайнятості для надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, подає в Казначейство платіжну інструкцію на перерахування коштів з рахунка Фонду на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію 2, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунки отримувачів.
{Пункт 12 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк в установленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договором про взаємодію.
Мікрогрант надається у безготівковій формі.
{Абзац пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
13. Відомості, що є необхідними для заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади відповідно до умов договорів про взаємодію.
14. Під час формування заяви засобами Порталу Дія відомості отримуються/підтверджуються з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
15. Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в заяві, несе отримувач.
16. Після формування заяви засобами Порталу Дія заява блокується для редагування та передається:
уповноваженому банку у формі переліку відомостей відповідно до договору про інформаційну взаємодію між Мінцифри, технічним адміністратором Порталу Дія та уповноваженим банком;
{Абзац другий пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
Державному центру зайнятості шляхом надання доступу (підключення робочих місць) співробітників центру зайнятості до Порталу Дія.
Обмін інформацією здійснюється в електронній формі з дотриманням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”.
17. Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості не пізніше ніж протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувача, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
{Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
18. Порядок проведення оцінювання заяв, критерії оцінювання та необхідна кількість балів (оцінка) для прийняття рішень Державним центром зайнятості визначаються Мінекономіки.
Якщо необхідну кількість балів (оцінку) набрали більше заяв, ніж визначена гранична сума мікрогрантів відповідно до абзацу п’ятого пункту 9 цього Порядку, мікрогранти надаються отримувачам з найбільшою кількістю балів. Решта заявок автоматично розглядається у наступному періоді в межах встановленого кінцевого строку. Повторне оцінювання таких заяв не проводиться, для цілей рішення про видачу мікрогранту використовується перша оцінка заяви.
19. Оцінка заяв отримувачів мікрогрантів проводиться на постійній основі відповідно до переліку заяв на отримання мікрогранту, сформованого уповноваженим банком.
Після формування переліку заяв, перевірки ділової репутації та оцінки бізнес-плану уповноважений банк надсилає їх до Державного центру зайнятості в електронній формі для подальшої передачі регіональному центру зайнятості. Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачем та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості. Державний центр зайнятості забезпечує прийняття рішень про надання мікрогрантів та інформування отримувачів про прийняте рішення відповідно до договору про взаємодію 1.
Уповноважений банк засобами програмного забезпечення за допомогою інформаційних джерел, що ним використовуються у своїй діяльності, проводить перевірку ділової репутації та оцінювання бізнес-плану отримувача.
Перевірка ділової репутації проводиться за критеріями, визначеними Мінекономіки, зокрема:
наявність судових справ, зокрема кримінальних проваджень, у яких отримувач є обвинуваченим, підозрюваним або засудженим;
відкриті виконавчі провадження, у яких отримувач є боржником;
наявність справи про банкрутство;
Оцінювання бізнес-плану отримувача здійснюється за критеріями, визначеними Мінекономіки, зокрема:
власний внесок (якщо такий внесок передбачений бізнес-планом);
Заяви, які за результатами оцінки уповноваженим банком бізнес-планів та результатів перевірки ділової репутації набрали 99 та більше балів за сумою критеріїв, визначених Мінекономіки, підлягають подальшому розгляду Державною службою зайнятості.
Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачами, заяви яких за результатами оцінки уповноваженим банком бізнес-планів та результатів перевірки ділової репутації набрали 99 та більше балів за сумою критеріїв, визначених Мінекономіки, та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості.
Регіональним центром зайнятості під час проведення співбесіди з отримувачем виставляються бали відповідно до критеріїв, визначених Мінекономіки, від 0 до 50.
Бали, виставлені регіональним центром зайнятості, додаються до балів, встановлених уповноваженим банком, для визначення підсумкового бала.
До розгляду Державним центром зайнятості допускаються бізнес- плани, які за результатами оцінювання набрали підсумковий бал - 130 балів та більше.
Державний центр зайнятості має право відмовити отримувачу в наданні мікрогранту з таких підстав:
невідповідність отримувача вимогам пунктів 3 та/або 8 цього Порядку;
набрання сумарної кількості балів за результатами оцінки бізнес-плану та результатів перевірки ділової репутації, проведених уповноваженим банком, - 98 та менше балів;
набрання підсумкового бала менше 130;
непрозорість або сумнівні очікувані результати реалізації (виконання) бізнес-плану;
подання заяви на отримання мікрогранту отримувачем, який вже отримав мікрогрант відповідно до цього Порядку;
отримання з відкритих джерел та реєстрів додаткових фактів/інформації щодо негативної ділової репутації отримувача, зокрема фактів приховування інформації;
відмова від співбесіди, зокрема непогодження отримувачем запланованої дати та часу співбесіди протягом двох днів після повідомлення регіональним центром зайнятості про таку дату та час;
відсутність та/або невідповідність у бізнес-плані напрямів витрат, передбачених пунктом 5 цього Порядку, видатків на виплату заробітної плати найманим працівникам та сплату податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у сумі отриманого мікрогранту;
невідповідність поданих документів нормам законодавства.
У разі відсутності підстав для відмови у наданні мікрогранту Державний центр зайнятості ухвалює рішення, яке оформлюється наказом, про надання мікрогрантів отримувачам, які набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки.
Про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні мікрогранту отримувачу повідомляють регіональні центри зайнятості шляхом надсилання повідомлення в кабінет отримувача на Порталі Дія.
У разі коли отримувачем є фізична особа, такий отримувач повинен протягом 15 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту зареєструватися фізичною особою - підприємцем або утворити юридичну особу, укласти договір про надання мікрогранту (далі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки, та відкрити рахунок отримувача в уповноваженому банку.
У разі коли отримувачем є суб’єкт господарювання, такий отримувач повинен протягом 15 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту укласти договір мікрогранту та відкрити рахунок отримувача в уповноваженому банку.
У разі невиконання отримувачем мікрогранту вимог щодо реєстрації суб’єкта господарювання та/або підписання договору мікрогранту у строки, визначені цим пунктом, рішення про надання мікрогранту скасовується.
Державний центр зайнятості передає подання до Мінекономіки для забезпечення перерахування коштів уповноваженому банку в разі надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим та восьмим пункту 1 цього Порядку.
Державний центр зайнятості подає уповноваженому банку інформацію про прийняті рішення.
У разі коли за результатом розгляду бізнес-плану є необхідність його доопрацювання отримувачем, регіональний центр зайнятості одноразово повертає такий бізнес-план для доопрацювання отримувачу та переносить його розгляд на наступний період за результатами доопрацювання. Не є підставою для повернення бізнес-плану наявність орфографічних, синтаксичних, граматичних помилок, що не спотворюють змісту бізнес-плану.
Доопрацьований бізнес-план подається отримувачем протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення регіонального центру зайнятості, надісланого в кабінет отримувача на Порталі Дія.
Доопрацювання бізнес-плану може бути здійснено отримувачем одноразово.
{Пункт 19 в редакції Постанов КМ № 903 від 05.08.2022, № 39 від 17.01.2023}
20. Для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту.
{Абзац перший пункту 20 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
У договорі мікрогранту обов’язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов’язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.
{Абзац третій пункту 20 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1283 від 15.11.2022}
У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу третього цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця у межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.
{Пункт 20 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
У разі невиконання обов’язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов’язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту, на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
{Абзац п'ятий пункту 20 в редакції Постанови КМ № 1156 від 12.10.2022}
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на:
{Пункт 20 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1156 від 12.10.2022}
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
{Пункт 20 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1156 від 12.10.2022}
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;
{Пункт 20 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1156 від 12.10.2022}
на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.
{Пункт 20 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
{Пункт 20 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1156 від 12.10.2022}
21. Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов’язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;
на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Судові витрати на проведення позовної роботи здійснюються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України або у бюджеті Фонду (для мікрогрантів, які фінансувалися за рахунок коштів Фонду).
Державний центр зайнятості щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, подає Мінекономіки звіт щодо виконання отримувачами умов договору мікрогранту, який містить інформацію про кількість отримувачів, суми наданих відповідно до цього Порядку мікрогрантів, кількість найманих працівників, а також суми сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування отримувачами, яким надано мікрогранти.
Для реалізації умов цього Порядку інформація:
щодо сум сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС;
про працевлаштування осіб на нові робочі місця подається Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії інформаційних систем та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформлюються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку;
про день зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку подається уповноваженим банком відповідно до договорів про взаємодію 1 та 2.
{Пункт 21 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
22. Центр зайнятості надає інформаційну підтримку з питань провадження підприємницької діяльності та здійснює супровід отримувачів, які отримали мікрогрант, шляхом проведення регулярного навчання, організації груп взаємної підтримки для отримувачів тощо. Для організації навчання отримувачів центр зайнятості залучає представників Держмитслужби, ДПС, Держпраці, міжнародні організації тощо для надання відповідних консультацій.
23. У разі невикористання отримувачем протягом шести місяців з дати отримання мікрогранту або використання мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються уповноваженим банком на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;
на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Невикористаний залишок коштів на рахунку уповноваженого банку, передбачений для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, повертається на рахунок Мінекономіки відповідно до абзаців другого та третього цього пункту або на рахунок Фонду відповідно до абзацу четвертого цього пункту.
Залишок коштів на спеціальному реєстраційному рахунку Мінекономіки на кінець бюджетного періоду зберігається Казначейством на рахунку спеціального фонду державного бюджету для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді за програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” з урахуванням їх цільового призначення.
{Пункт 23 в редакції Постанов КМ № 1156 від 12.10.2022, № 39 від 17.01.2023}
24. Для оплати витрат на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, отримувач подає до уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (лізингодавцем, продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо.
Оплата витрат проводиться уповноваженим банком на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, на підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту.
До бізнес-плану, який є невід’ємним додатком до договору мікрогранту, в межах наданої суми мікрогранту можуть бути внесені зміни після їх затвердження рішенням комісії Державного центру зайнятості.
У разі збільшення вартості предмета договору з постачальником (продавцем) може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру мікрогранту отримувача згідно з рішенням про надання мікрогранту. У такому випадку отримувач вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до уповноваженого банку та відповідного регіонального центру зайнятості.
У разі зміни цільового призначення отримувач звертається до Державного центру зайнятості з відповідною заявою, викладеною в довільній формі з обґрунтуванням зміни цільового призначення коштів мікрогранту. Комісія Державного центру зайнятості на найближчому засіданні приймає рішення, про що інформує отримувача листом на електронну пошту. Державний центр зайнятості повідомляє уповноважений банк протягом п’яти робочих днів з моменту прийняття позитивного рішення щодо зміни цільового призначення.
Оплата витрат може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) у межах граничного розміру мікрогранту.
Зміни до бізнес-плану викладаються в додатковій угоді до договору мікрогранту.
{Пункт 24 в редакції Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
25. Надання мікрогранту отримувачу, передбаченого цим Порядком, може здійснюватися у поєднанні з наданням державної підтримки, передбаченої Порядком надання фінансової державної підтримки суб’єктам господарювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 “Про надання фінансової державної підтримки” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 12, ст. 489).
26. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація і облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються у порядку, встановленому законодавством.
27. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства на 1 січня відповідного року, здійснюється у поточному бюджетному періоді за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” за відповідним напрямом) та абзацом восьмим пункту 1 цього Порядку.
Погашення кредиторської заборгованості Державного центру зайнятості за виплатами мікрогрантів станом на 1 січня відповідного року здійснюється Державним центром зайнятості у поточному бюджетному періоді за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом.
Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
{Пункт 27 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
28. Мінекономіки у разі надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим і восьмим пункту 1 цього Порядку, після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників з результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки.
Державний центр зайнятості щомісяця не пізніше 5 числа наступного періоду подає Мінекономіки інформацію про надання мікрогрантів за рахунок коштів Фонду.
{Пункт 28 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
{Пункт 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
29. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
ПОРЯДОК
надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, для надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства (далі - гранти).
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми щодо надання грантів є Мінекономіки.
3. Отримувачами грантів (далі - отримувачі) мають право бути суб’єкти господарювання - юридичні особи (крім юридичних осіб комунальної форми власності та суб’єктів господарювання державного сектору економіки), кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України, та фізичні особи - підприємці - громадяни України, які провадять діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами, а саме:
які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) або на територіях, які включені до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції;
{Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
які не є кредитними організаціями, страховими організаціями, інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами;
які не здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют;
щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, проти притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення;
які не мають заборгованості перед бюджетом, що перевіряється уповноваженим банком перед підписанням у відділенні уповноваженого банку договору про приєднання відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
4. Гранти надаються для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику (далі - насадження) площею від 1 до 25 гектарів з кількістю створених нових робочих місць або залучення до роботи у фермерському господарстві нових членів господарств згідно з додатком 1.
{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
5. Гранти надаються у розмірі не більше 70 відсотків вартості проекту висадки насаджень, але не більше 10000000 гривень відповідно до суми на один гектар, зазначеної в додатку 2, та за умови фінансування коштами отримувача (власні та/або кредитні) різниці між вартістю всього проекту висадки насаджень та обсягу гранту.
{Абзац перший пункту 5 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Гранти надаються виключно для висадки не більше 25 гектарів насаджень з встановленням системи зрошення та водозабору.
{Абзац другий пункту 5 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Гранти надаються лише одному отримувачу з урахуванням пов’язаних з ним осіб.
Реалізацію проекту висадки насаджень отримувач повинен здійснювати на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк не менше семи років.
6. Загальна площа насаджень з урахуванням культур та регіонів, а також кількість створених робочих місць наведені у додатку 1.
Закладка насаджень має бути здійснена садивним матеріалом сортів рослин, відомості про які занесені до Реєстру сортів рослин України або Реєстру патентів.
{Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
7. Надання грантів отримувачам здійснюється Мінекономіки через системно важливі уповноважені банки (далі - уповноважені банки), перелік яких затверджений Національним банком, відповідно до договору про співробітництво між Мінагрополітики, Мінекономіки та уповноваженим банком (далі - договір про співробітництво).
Для виплати грантів отримувачам Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (далі - рахунок).
8. Для отримання гранту отримувач подає заяву, яка формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу заявника.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, передбачених у додатку 3. У заяві обов’язково зазначається уповноважений банк на вибір отримувача.
До заяви обов’язково додаються одним файлом у форматі PDF сканована копія:
{Абзац третій пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанов КМ № 1283 від 15.11.2022, № 39 від 17.01.2023}
проекту висадки насаджень, що підписана особою, яка його розробила (розробником);
{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанов КМ № 1283 від 15.11.2022, № 39 від 17.01.2023}
проекту зрошення (у разі відсутності відповідного розділу з розрахунками в проекті висадки насаджень) із зазначенням джерела водозабору.
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Заяви, подані без підписаного розробником проекту висадки насаджень, а також з перевищенням заявленої суми компенсації на гектар насаджень не розглядаються.
{Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
9. Відомості, необхідні для заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади відповідно до умов договорів про взаємодію.
Під час формування заяви засобами Порталу Дія з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань отримуються відомості про суб’єкта господарювання та фізичну особу - підприємця.
Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в поданих документах, несе отримувач.
{Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк перевіряє дотримання вимог до отримувачів, визначених у пунктах 3 та 5 цього Порядку, та вносить заяву такого отримувача до реєстру поданих заяв.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів з дня надходження заяви від отримувача подає до Мінагрополітики перевірену заяву. У разі фіксації факту невідповідності отримувача вимогам цього Порядку Мінагрополітики інформує про це отримувача протягом п’яти робочих днів засобами Порталу Дія.
{Абзац п'ятий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
Уповноважений банк забезпечує ведення переліку поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня закінчення прийому заяв.
{Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
10. Після формування заяви засобами Порталу Дія та накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису отримувача, заява блокується для редагування та разом з проектом висадки насаджень передається до Мінагрополітики та у формі переліку відомостей до уповноваженого банку.
Мінагрополітики повідомляє отримувача про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів засобами Порталу Дія.
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
Додатково про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів Мінагрополітики повідомляє Мінекономіки, уповноважений банк відповідно до договору інформаційної взаємодії.
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
{Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 903 від 05.08.2022, № 1065 від 27.09.2022}
11. Рішення про надання грантів приймається Мінагрополітики у визначеному ним порядку протягом десяти робочих днів після надходження від уповноваженого банку поданих та перевірених заяв. Рішення оформлюється наказом.
Мінагрополітики повідомляє Мінекономіки шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії, уповноваженому банку та отримувачу про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів шляхом надіслання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві.
{Абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
12. Після прийняття Мінагрополітики рішення про надання гранту отримувач не пізніше ніж протягом п’яти днів з дня отримання інформації про таке рішення укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики, а також відкриває у відділенні уповноваженого банку рахунок (далі - рахунок отримувача) без права його використання на інші цілі, крім оплати рахунків для реалізації поданого проекту висадки насаджень.
Отримувач самостійно протягом 30 календарних днів після укладення договору здійснює переказ усієї суми коштів своєї частки співфінансування, визначеної відповідно до абзацу першого пункту 5 цього Порядку, на власний рахунок.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом другим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення коштами гранту шляхом надання Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (переліку отримувачів щодо поповнення рахунків) щотижня формує заявку на розподіл бюджетних коштів для надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства між уповноваженими банками (далі - заявка), яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
Мінекономіки перераховує з рахунка, відкритого в Казначействі, уповноваженим банкам бюджетні кошти на підставі договору про співробітництво та заявки.
Для перерахування отримувачам гранту уповноважений банк відповідно до умов договору про співробітництво відкриває спеціальний рахунок для перерахування коштів на рахунок отримувача (далі - спеціальний рахунок).
Уповноважений банк протягом одного робочого дня з дати перерахування коштів Мінекономіки на спеціальний рахунок здійснює переказ коштів на рахунок отримувача.
Наявність на рахунку отримувача всієї суми коштів отримувача є достатньою підставою для забезпечення фінансування проекту висадки насаджень за відсутності коштів гранту.
{Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
121. Перерахування коштів отримувачам, рішення про надання грантів яким прийнято у 2022 році і які не профінансовані або профінансовані не в повному обсязі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, здійснюється у 2023 році за рахунок коштів загального фонду державного бюджету в межах бюджетних асигнувань, передбачених за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” за відповідним напрямом.
Для фінансування таких витрат уповноважений банк надає до 25 січня 2023 р. до Мінагрополітики реєстр отримувачів гранту (далі - реєстр) із зазначенням сум недофінансованого гранту.
Для отримання коштів гранту у 2023 році за рішенням про надання грантів, прийнятим у 2022 році, отримувач звертається до Мінагрополітики із заявою (у довільній формі), зазначаючи при цьому обраний спосіб фінансування гранту:
переказ усієї суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, відповідно до пункту 12 цього Порядку;
переказ суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача.
Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження оригіналу заяви та реєстру від уповноваженого банку готує рішення про надання гранту за проектами, які не були профінансовані за рішеннями, прийнятими у 2022 році, із зазначенням способу фінансування гранту та з одночасним внесенням змін до рішень, прийнятих у 2022 році.
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення щодо надання грантів Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
Отримувач не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня отримання інформації про прийняте рішення щодо надання гранту укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики.
У випадку фінансування гранту частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача уповноважений банк приймає від отримувача платіжну інструкцію про переказ коштів на витрати, пов’язані з реалізацією проекту висадки насаджень, за умови наявності на рахунку отримувача суми, необхідної для перерахування, відповідно до пропорційного співвідношення суми запиту гранту та частки власних та/або кредитних коштів отримувача, що зазначені у заяві отримувача.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом дев’ятим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення сумою за рахунок гранту з наданням Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (переліку отримувачів щодо поповнення рахунків) щотижня формує заявку, яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
У випадку фінансування гранту всією сумою перерахування коштів отримувачу здійснюється відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Порядок доповнено пунктом 121 згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
13. Уповноважений банк веде облік рахунків отримувачів і спеціального рахунка та щомісяця до 5 числа подає інформацію про використання коштів в електронній або паперовій формі до Мінекономіки та Мінагрополітики.
Гранти спрямовуються уповноваженому банку для подальшого зарахування їх на рахунок отримувача після надання уповноваженим банком підтвердження про виконання отримувачем норм абзацу другого пункту 12 та абзацу дев’ятого пункту 121 цього Порядку.
{Пункт 13 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
14. Оплата витрат, пов’язаних з реалізацією проекту висадки насаджень, проводиться уповноваженим банком на підставі рахунків-фактури (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договору, укладеного між отримувачем і постачальником (продавцем) матеріалів. Такий договір обов’язково повинен містити положення щодо сплати штрафних санкцій постачальником (продавцем) за порушення ним строків постачання матеріалів.
Оплата витрат, пов’язаних з реалізацією проекту висадки насаджень, може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) матеріалів у межах вартості проекту висадки насаджень у період не більше 12 місяців з моменту зарахування гранту на рахунок.
Уповноважений банк забезпечує супровід видаткових операцій отримувача з рахунка отримувача виключно відповідно до проекту висадки насаджень.
Зміни до поданого проекту висадки насаджень протягом його реалізації з моменту подання документів через Портал Дія не вносяться.
{Пункт 14 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
15. Строк реалізації проекту висадки насаджень не повинен перевищувати 18 місяців з часу отримання бюджетних коштів.
{Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
16. За підсумками реалізації проекту висадки насаджень отримувач зобов’язується:
створити нові робочі місця у кількості згідно з додатком 1, постійно працюючі - на стадії висадки насаджень, сезонні працівники - під час вступу саду у фазу товарного плодоношення, яка визначається проектом висадки насаджень, але не пізніше п’ятого року після висадки насаджень;
{Абзац другий пункту 16 в редакції Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
забезпечити новий сад, ягідник чи виноградник системою зрошення з водозабором;
{Пункт 16 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
провадити підприємницьку діяльність після закінчення проекту висадки насаджень протягом не менше п’яти років та здійснювати протягом п’яти років після початку провадження діяльності до державного бюджету платежі у вигляді сплати податків та зборів, зокрема пов’язаних з працевлаштуванням працівників відповідно до проекту висадки насаджень. У разі продажу насаджень зобов’язання, зазначені в цьому пункті, переходять до нового власника. Новий власник зобов’язаний укласти договір про надання гранту з Мінагрополітики у формі приєднання, аналогічний за змістом до первинного договору, та пройти процедуру, передбачену пунктом 8 цього Порядку.
У разі порушення отримувачем вимог цього пункту він зобов’язується повернути різницю між 50 відсотками фактично використаного гранту та фактично сплаченими податками та зборами внаслідок реалізації проекту висадки насаджень до державного бюджету не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому спливає п’ять років з дати початку реалізації проекту висадки насаджень.
У разі коли отримувач коштів фактично сплатив податки і збори на суму не менш як 50 відсотків отриманого гранту раніше п’ятирічного строку, проект висадки насаджень підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається припиненим. Крім того, реалізація проекту висадки насаджень підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається припиненим, якщо насадження повністю втрачені (загинули) внаслідок надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру, що виникла на відповідній території та класифікована за встановленим порядком.
Отримувач має право звернутися до Мінагрополітики із заявою про скасування рішення про надання гранту за формою, визначеною Мінагрополітики. У разі отримання коштів гранту отримувач повертає суму отриманого гранту до уповноваженого банку, який протягом наступного робочого дня перераховує їх на рахунок Мінекономіки для подальшого спрямування до державного бюджету.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Для отримання довідки про суму отриманого гранту, яку необхідно повернути до державного бюджету, отримувач звертається до уповноваженого банку.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
На підставі отриманої від уповноваженого банку довідки про суму отриманого гранту, яка надається протягом п’яти робочих днів, отримувач протягом п’яти робочих днів повертає на спеціальний рахунок уповноваженого банку зазначену у довідці суму отриманого гранту для подальшого перерахування коштів на рахунок Мінекономіки з метою повернення до державного бюджету.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Разом із заявою про скасування рішення про надання гранту отримувач подає до Мінагрополітики оригінал довідки про суму отриманого гранту та платіжну інструкцію про повернення коштів. Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження зазначених документів приймає рішення про скасування рішення про надання гранту.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення щодо надання грантів Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
17. У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту нецільового використання гранту та порушення вимог цього Порядку надання отримувачу будь-якої державної фінансової підтримки припиняється з моменту встановлення такого факту та протягом поточного і десяти наступних бюджетних періодів, а гранти повертаються до державного бюджету.
18. Уповноважений банк під час реалізації проекту висадки насаджень та протягом п’яти років після його завершення проводить моніторинг стану висадки насаджень (один раз на півріччя) та стану провадження діяльності (один раз на рік).
Під час проведення моніторингу уповноважений банк має право застосовувати фото- і відеофіксацію.
За результатами моніторингу уповноважений банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проекту висадки насаджень (стан висадки насаджень, кількість виробленої та реалізованої продукції, кількість створених робочих місць, обсяг сплачених податків і зборів тощо).
Уповноважений банк на вимогу Мінагрополітики зобов’язаний подавати інформацію про структуру платежів та перелік отримувачів коштів.
Інформація подається Мінагрополітики щомісяця до 10 числа. Мінагрополітики подає Мінекономіки узагальнену інформацію щомісяця до 15 числа.
19. Під час провадження діяльності після завершення висадки насаджень отримувач:
має право застрахувати своє виробництво (продукцію) від настання ризиків природного характеру;
має право застрахувати свою частку вкладених у висадку насаджень коштів на випадок впливу воєнних дій на території України.
20. Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються відповідно до Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого в установленому законодавством порядку.
21. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація і облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються у порядку, встановленому законодавством.
22. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства на 1 січня 2023 р., здійснюється за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, передбачених у 2023 році, в межах обсягу відкритих бюджетних асигнувань.
Проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюється в установленому законодавством порядку.
{Пункт 22 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
23. Мінекономіки після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників з результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки.
Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток 1 |
КІЛЬКІСТЬ
робочих місць постійно працюючих та сезонних працівників, а також заплановані на 2022 і 2023 роки для посадки площі плодово-ягідних насаджень та виноградників
Найменування культури | Орієнтовна кількість працюючих на 25 гектарах, (постійні/ сезонні) | Заплановані площі посадок, гектарів | Перелік областей для здійснення посадок |
Яблуня | 6/250 | 1450 | усі області |
Груша | -“- | 200 | -“- |
Вишня | -“- | 880 | -“- |
Черешня | -“- | 300 | Одеська, Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька, Вінницька, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Закарпатська, Харківська, Чернівецька області |
Слива | -“- | 300 | усі області |
Персик | -“- | 50 | Одеська, Херсонська, Запорізька, Миколаївська, Київська, Львівська, Дніпропетровська, Донецька, Полтавська, Закарпатська, Вінницька, Черкаська, Кіровоградська, Чернівецька, Хмельницька області |
Абрикос | 6/250 | 50 | Одеська, Херсонська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Закарпатська, Вінницька, Кіровоградська, Чернівецька, Хмельницька, Черкаська, |
Обліпиха | 6/250 | 50 | усі області |
Ліщина велика (фундук) та ліщина звичайна, волоський горіх | 5/125 | 2430 | -“- |
Лохина та чорниця | 10/375 | 2790 | -“- |
Малина | -“- | 200 | -“- |
Смородина | -“- | 120 | -“- |
Агрус | -“- | 50 | -“- |
Ожина | -“- | 50 | -“- |
Порічка | -“- | 50 | -“- |
Суниця садова | 10/425 | 780 | -“- |
Виноград | 10/250 | 250 | -“- |
_______ | 10000 |
Додаток 2 |
ОБМЕЖЕННЯ КОМПЕНСАЦІЇ
вартості проекту висадки насаджень на гектар насаджень
Найменування культури | Обмеження, гривень |
Яблуня | 400 000 |
Груша | 400 000 |
Вишня | 140 000 |
Черешня | 350 000 |
Слива | 140 000 |
Персик | 170 000 |
Абрикос | 140 000 |
Обліпиха | 140 000 |
Ліщина велика (фундук) та ліщина звичайна, волоський горіх | 250 000 |
Лохина та чорниця | 400 000 |
Малина | 190 000 |
Смородина | 140 000 |
Аґрус | 150 000 |
Ожина | 225 000 |
Порічка | 150 000 |
Суниця садова | 225 000 |
Виноград | 225 000 |
Додаток 3 |
ЗАЯВА
для отримання гранту для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства
У заяві для фізичних осіб - підприємців зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
зареєстроване місце проживання;
місце провадження господарської діяльності;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному податковому органу та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
контактні дані отримувача (номер телефону, адреса електронної пошти);
дата реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті висадки насаджень (гривень);
загальна вартість проекту висадки насаджень з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих постійних працівників;
запланована кількість найманих сезонних працівників;
місце розташування проекту висадки насаджень;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
найменування культури насаджень;
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність отримувача та/або членів його сім’ї до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками корпорацій:
найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України.
У заяві для отримувачів, які мають статус юридичних осіб, зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
юридична адреса юридичної особи;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
відомості про кінцевих бенефіціарних власників;
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті висадки насаджень (гривень);
загальна вартість проекту висадки насаджень з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих постійних працівників;
запланована кількість найманих сезонних працівників;
місце розташування проекту висадки насаджень;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
найменування культури насаджень;
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність керівника, засновників, кінцевих бенефіціарних власників до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками інших юридичних осіб:
- найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками корпорацій:
- найменування юридичної особи, зокрема скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України.
ПОРЯДОК
надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу”, для надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства (далі - гранти).
{Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.
3. Отримувачами грантів (далі - отримувачі) мають право бути суб’єкти господарювання - юридичні особи (крім юридичних осіб комунальної форми власності та суб’єктів господарювання державного сектору економіки), кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України, та фізичні особи - підприємці - громадяни України, які провадять діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур на землях, на які право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами, а саме:
які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) або на територіях, які включені до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції;
{Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022}
які не провадять господарську діяльність на території Російської Федерації та Республіки Білорусь;
які не віднесені до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України щодо застосування персональних (спеціальних) економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
які не є кредитними організаціями, страховими організаціями, інвестиційними фондами, недержавними пенсійними фондами, професійними учасниками ринку цінних паперів, ломбардами;
які не здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют;
щодо яких не порушено справи про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
щодо яких відсутнє рішення суду, яке набрало законної сили, проти притягнення до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення;
які не мають заборгованості перед бюджетом, що перевіряється уповноваженим банком перед підписанням у відділенні уповноваженого банку договору про приєднання відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 903 від 05.08.2022}
4. Гранти надаються на будівництво модульної теплиці площею не менше 0,4 гектара та не більше 2,4 гектара відповідно до типового проекту з кількістю створених нових робочих місць не менше 14 на 1 гектар площі модульної теплиці для її будівництва (встановлення), придбання засобів виробництва (садивного матеріалу, насіння, технологічного обладнання), покриття витрат на їх доставку та введення в експлуатацію модульної теплиці з урахуванням максимального розміру гранту:
0,4 - 0,6 гектара - 2 млн. гривень;
0,8 - 1,2 гектара - 3,5 млн. гривень;
1,6 - 2,4 гектара - 7 млн. гривень.
{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанови КМ № 1283 від 15.11.2022}
5. Гранти надаються на будівництво 1000 модульних теплиць у розмірі не більше 70 відсотків вартості проекту будівництва модульної теплиці, але не більше 7 млн. гривень, та за умови фінансування коштами отримувача (власні та/або кредитні) різниці між вартістю проекту будівництва модульної теплиці та обсягу гранту.
{Абзаци перший - третій пункту 5 замінено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Отримувач може отримати грант виключно для будівництва однієї модульної теплиці.
Гранти надаються лише одному отримувачу з урахуванням пов’язаних із ним осіб.
Реалізацію проекту будівництва модульної теплиці отримувач повинен здійснювати на землях, право власності та/або користування на які підтверджено належними правовстановлюючими документами на строк не менше семи років.
6. Типовий проект модульної теплиці затверджується Мінагрополітики та розміщується на офіційному веб-сайті.
Регіональний розподіл першої 1 000 модульних теплиць наведений у додатку 1.
Вирощування культур (в разі фінансування за рахунок коштів гранту) має бути здійснено садивним матеріалом сортів рослин, відомості про які занесені до Реєстру сортів рослин України або Реєстру патентів.
{Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
7. Надання грантів отримувачам здійснюється Мінекономіки через системно важливі уповноважені банки (далі - уповноважені банки), перелік яких затверджений Національним банком, відповідно до договору про співробітництво між Мінагрополітики, Мінекономіки та уповноваженим банком (далі - договір про співробітництво).
Для виплати грантів отримувачам Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (далі - рахунок).
8. Для отримання гранту отримувач подає заяву, яка формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника.
Заява формується засобами Порталу Дія в довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, передбачених у додатку 2. У заяві обов’язково зазначється уповноважений банк на вибір отримувача. До заяви обов’язково додається одним файлом у форматі PDF сканована копія проекту будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією (відповідно до типового проекту), підписана особою, яка його розробила.
{Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1065 від 27.09.2022, № 1283 від 15.11.2022, № 39 від 17.01.2023}
Заяви, подані без сканованої копії проекту будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією (відповідно до типового проекту), підписаної особою, яка його розробила, а також з перевищенням заявленої суми, передбаченої пунктом 4 цього Порядку, не розглядаються.
{Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1065 від 27.09.2022; в редакції Постанови КМ № 1283 від 15.11.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
9. Відомості, необхідні для заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади відповідно до умов договорів про взаємодію.
Під час формування заяви засобами Порталу Дія з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань отримуються/підтверджуються відомості про суб’єкта господарювання або фізичну особу - підприємця.
Відповідальність за недостовірність відомостей, що містяться в заяві та в проекті будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією, несе отримувач.
{Абзац третій пункту 9 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
Уповноважений банк перевіряє дотримання вимог до отримувачів грантів, визначених у пунктах 3 і 5 цього Порядку, та вносить заяву такого отримувача до реєстру поданих заяв.
Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів з дня надходження заяви від отримувача подає до Мінагрополітики перевірену заяву. У разі фіксації факту невідповідності отримувача вимогам цього Порядку уповноважений банк інформує отримувача про це протягом п’яти робочих днів.
Уповноважений банк забезпечує ведення реєстру поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня закінчення прийому заяв.
{Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
10. Після формування заяви засобами Порталу Дія та накладення електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису чи печатки отримувача, заява блокується для редагування та разом із проектом будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією передається до Мінагрополітики та у формі переліку відомостей до уповноваженого банку відповідно до договору про інформаційну взаємодію, укладеного між Мінцифри, технічним адміністратором Порталу Дія, Мінагрополітики та уповноваженим банком, яким регулюються питання щодо механізму та каналів інформаційного обміну.
{Абзац перший пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 903 від 05.08.2022}
{Абзац другий пункту 10 виключено на підставі Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
11. Рішення про надання гранту приймається Мінагрополітики у визначеному ним порядку протягом десяти робочих днів після надходження від уповноваженого банку поданих та перевірених заяв. Рішення оформлюється наказом.
Мінагрополітики повідомляє отримувача про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів засобами Порталу Дія.
{Абзац другий пункту 11 в редакції Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
Додатково про прийняте рішення щодо надання або відмови в наданні грантів Мінагрополітики повідомляє Мінекономіки, уповноважений банк відповідно до договору інформаційної взаємодії.
{Абзац пункту 11 в редакції Постанови КМ № 1065 від 27.09.2022}
12. Після прийняття Мінагрополітики рішення про надання гранту отримувач не пізніше ніж протягом п’яти днів з дня отримання інформації про таке рішення укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики, а також відкриває у відділенні уповноваженого банку рахунок (далі - рахунок отримувача) без права його використання на інші цілі, крім оплати рахунків для реалізації поданого проекту будівництва модульної теплиці.
Отримувач самостійно протягом 30 календарних днів після укладення договору здійснює переказ усієї суми коштів своєї частки співфінансування відповідно до абзацу першого пункту 5 цього Порядку на власний рахунок.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом другим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення коштами гранту шляхом надання Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (реєстру отримувачів гранту, яким необхідно поповнити рахунок) щотижня формує заявку на розподіл бюджетних коштів для надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства між уповноваженими банками (далі - заявка), яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
Мінекономіки перераховує з рахунка, відкритого в Казначействі, уповноваженим банкам бюджетні кошти на підставі договору про співробітництво та заявки.
Для перерахування отримувачам гранту уповноважений банк відповідно до умов договору про співробітництво відкриває спеціальний рахунок для перерахування коштів на рахунок отримувача (далі - спеціальний рахунок).
Уповноважений банк протягом одного робочого дня з дати перерахування коштів Мінекономіки на спеціальний рахунок здійснює переказ коштів на рахунок отримувача.
Наявність на рахунку отримувача всієї суми коштів отримувача є достатньою підставою для забезпечення фінансування проекту будівництва модульної теплиці за відсутності коштів гранту.
{Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
121. Перерахування коштів отримувачам, рішення про надання грантів яким прийнято у 2022 році і які не профінансовані або профінансовані не в повному обсязі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, здійснюється у 2023 році за рахунок коштів загального фонду державного бюджету в межах бюджетних асигнувань, передбачених за бюджетною програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу” за відповідним напрямом.
Для фінансування таких витрат уповноважений банк надає до 25 січня 2023 р. Мінагрополітики реєстр отримувачів гранту (далі - реєстр) із зазначенням сум недофінансованого гранту.
Для отримання коштів гранту у 2023 році за рішеннями про надання грантів, прийнятими у 2022 році, отримувач звертається до Мінагрополітики із заявою (у довільній формі), зазначаючи при цьому обраний спосіб фінансування гранту:
переказ всієї суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, відповідно до пункту 12 цього Порядку;
переказ суми гранту або залишку суми гранту, недофінансованого у 2022 році, частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача.
Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження оригіналу заяви та реєстру від уповноваженого банку готує рішення про надання гранту за проектами, які не були профінансовані за рішеннями, прийнятими у 2022 році, із зазначенням способу фінансування гранту та з одночасним внесенням змін до рішень, прийнятих у 2022 році.
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення щодо надання грантів Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
Отримувач не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня отримання інформації про прийняте рішення щодо надання грантів укладає у відділенні уповноваженого банку договір про надання гранту у формі приєднання за формою, затвердженою Мінагрополітики.
У випадку фінансування гранту частинами відповідно до поданих платіжних інструкцій отримувача уповноважений банк приймає від отримувача платіжну інструкцію про переказ коштів на витрати, пов’язані з реалізацією проекту будівництва модульної теплиці, за умови наявності на рахунку отримувача суми, необхідної для перерахування, відповідно до пропорційного співвідношення суми запиту гранту та частки власних та/або кредитних коштів отримувача, що зазначені у заяві отримувача.
У разі наявності суми коштів на рахунку отримувача, визначеної абзацом дев’ятим цього пункту, уповноважений банк протягом одного робочого дня повідомляє Мінагрополітики про необхідність його поповнення сумою за рахунок гранту, шляхом надання Мінагрополітики переліку отримувачів, яким необхідно поповнити рахунок, форму якого затверджує Мінагрополітики.
Мінагрополітики на підставі інформації уповноважених банків (переліку отримувачів щодо поповнення рахунків) щотижня формує заявку, яку надсилає Мінекономіки.
Мінекономіки перераховує в межах бюджетних асигнувань пропорційно визначеній потребі в грантах кошти на спеціальні рахунки, відкриті в уповноважених банках, для подальшого перерахування їх уповноваженими банками на рахунки отримувачів.
У випадку фінансування гранту всією сумою перерахування коштів отримувачу здійснюється відповідно до пункту 12 цього Порядку.
{Порядок доповнено пунктом 121 згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
13. Уповноважений банк веде облік рахунків отримувачів і спеціального рахунка та щомісяця до 5 числа подає інформацію про використання коштів в електронній або паперовій формі до Мінекономіки.
Гранти спрямовуються уповноваженому банку для подальшого зарахування їх на рахунок отримувача після надання уповноваженим банком підтвердження про виконання отримувачем норм абзацу другого пункту 12 та абзацу дев’ятого пункту 121 цього Порядку.
{Абзац другий пункту 13 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
14. Оплата витрат, пов’язаних із реалізацією проекту будівництва модульної теплиці, проводиться уповноваженим банком на підставі рахунків-фактури (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договору, укладеного між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання та матеріалів. Такий договір обов’язково повинен містити положення про сплату штрафних санкцій постачальником (продавцем) за порушення ним строків постачання обладнання.
Оплата витрат, пов’язаних із закупівлею обладнання, необхідного для будівництва модульної теплиці, може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) обладнання в межах вартості проекту будівництва модульної теплиці протягом не більше 12 місяців з моменту зарахування бюджетних коштів на рахунок.
Уповноважений банк забезпечує супровід видаткових операцій отримувача з рахунка виключно відповідно до проекту будівництва модульної теплиці.
Зміни до поданого проекту будівництва модульної теплиці протягом його реалізації з моменту подання документів через Портал Дія не вносяться.
{Абзаци четвертий і п'ятий пункту 14 замінено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
15. Строк будівництва модульної теплиці не повинен перевищувати 12 місяців з часу отримання бюджетних коштів.
16. За підсумками проекту будівництва модульної теплиці отримувач зобов’язується:
створити не менше 14 нових робочих місць на 1 гектар модульних теплиць;
{Абзац другий пункту 16 в редакції Постанови КМ № 1283 від 15.11.2022}
забезпечити модульну теплицю джерелом водозабору та зрошенням;
{Пункт 16 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
провадити підприємницьку діяльність після закінчення будівництва протягом не менше трьох років та сплачувати протягом трьох років після початку провадження діяльності до державного бюджету платежі у вигляді сплати податків та зборів, зокрема пов’язаних із працевлаштуванням працівників. У разі продажу модульної теплиці зобов’язання, зазначені в цьому пункті, переходять до нового власника. Новий власник зобов’язаний укласти договір про надання гранту з Мінагрополітики у формі приєднання, аналогічний за змістом до первинного договору, та пройти процедуру, передбачену пунктом 8 цього Порядку.
У разі порушення отримувачем вимог цього пункту він зобов’язується повернути різницю між фактично використаними бюджетними коштами та фактично сплаченими податками та зборами внаслідок реалізації проекту будівництва модульної теплиці до державного бюджету не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому спливає три роки з дати початку реалізації проекту будівництва модульної теплиці.
У разі коли отримувач коштів фактично сплатив податки та збори на суму використаних бюджетних коштів раніше трирічного строку, проект будівництва модульної теплиці підлягає зняттю з контролю, а відповідний договір вважається припиненим.
Отримувач має право звернутися до Мінагрополітики із заявою про скасування рішення про надання гранту.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Для скасування рішення про надання гранту отримувач має звернутися до уповноваженого банку за довідкою про суму коштів отриманого гранту, яку необхідно повернути до державного бюджету.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
На підставі одержаної від банку довідки (надається протягом десяти робочих днів) отримувач сплачує через уповноважений банк до державного бюджету зазначену суму коштів.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Разом із заявою про скасування рішення про надання гранту отримувач подає до Мінагрополітики оригінал довідки про суму отриманого гранту та платіжну інструкцію про повернення коштів. Мінагрополітики протягом десяти робочих днів після надходження зазначених документів приймає рішення про скасування рішення про надання гранту.
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
Мінагрополітики повідомляє про прийняте рішення Мінекономіки (шляхом надсилання листа через систему електронної взаємодії), уповноваженому банку (шляхом надсилання листа в паперовій формі) та отримувачу (шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначеної в заяві).
{Пункт 16 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 39 від 17.01.2023}
17. У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту нецільового використання грантів і порушення вимог цього Порядку надання отримувачу будь-якої державної фінансової підтримки припиняється з моменту встановлення такого факту та протягом поточного і десятьох наступних бюджетних періодів, а гранти повертаються до державного бюджету.
18. Уповноважений банк під час реалізації проекту будівництва модульної теплиці та протягом трьох років після його завершення проводить моніторинг стану будівництва модульної теплиці (один раз на квартал) та стану провадження діяльності (один раз на півроку).
Під час проведення моніторингу уповноважений банк має право застосовувати фото- і відеофіксацію.
За результатами моніторингу уповноважений банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проекту будівництва модульної теплиці (стан будівництва, кількість виробленої та реалізованої продукції, кількість створених робочих місць, обсяг сплачених податків та зборів тощо).
Уповноважений банк на вимогу Мінагрополітики зобов’язаний подавати інформацію про структуру платежів та перелік отримувачів коштів.
Інформація подається Мінагрополітики щомісяця до 10 числа. Мінагрополітики подає Мінекономіки узагальнену інформацію щомісяця до 15 числа.
19. Під час провадження діяльності після завершення будівництва модульної теплиці отримувач має право застрахувати своє виробництво (продукцію) від настання ризиків природного характеру та свою частку вкладених у будівництво коштів на випадок впливу воєнних дій на території України.
20. Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються відповідно до Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого в установленому законодавством порядку.
21. Відображення в первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація та облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в порядку, встановленому законодавством.
22. Погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства на 1 січня 2023 р., здійснюється за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, передбачених у 2023 році, в межах обсягу відкритих бюджетних асигнувань.
Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
{Пункт 22 в редакції Постанови КМ № 39 від 17.01.2023}
23. Мінекономіки після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників із результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки.
Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим і ефективним використанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
КІЛЬКІСТЬ
теплиць, запланованих до будівництва у 2022 році в розрізі регіонів
Область | Кількість теплиць | |
Вінницька область | 47 | |
Волинська область | 30 | |
Дніпропетровська область | 95 | |
Донецька область | 13 | |
Житомирська область | 36 | |
Закарпатська область | 38 | |
Запорізька область | 25 | |
Івано-Франківська область | 41 | |
Київська область | 143 | |
Кіровоградська область | 28 | |
Луганська область | 8 | |
Львівська область | 75 | |
Миколаївська область | 32 | |
Одеська область | 68 | |
Полтавська область | 43 | |
Рівненська область | 33 | |
Сумська область | 30 | |
Тернопільська область | 31 | |
Харківська область | 40 | |
Херсонська область | 14 | |
Хмельницька область | 38 | |
Черкаська область | 36 | |
Чернівецька область | 27 | |
Чернігівська область | 29 | |
______ | 1 000 |
ЗАЯВА
на отримання гранту для будівництва модульної теплиці
У заяві для фізичних осіб - підприємців зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
зареєстроване місце проживання;
місце провадження господарської діяльності;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
контактні дані отримувача (номер телефону, адреса електронної пошти);
дата реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті будівництва модульної теплиці (гривень);
загальна вартість проекту будівництва модульної теплиці з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих працівників;
місце розташування проекту будівництва модульної теплиці;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
площа модульної теплиці (гектарів);
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність отримувача та/або членів його сім’ї до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу - у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками юридичної особи:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію - у разі, коли отримувач та/або члени його сім’ї є засновниками корпорацій:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України).
У заяві для отримувачів, які мають статус юридичних осіб, зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника;
найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України;
юридична адреса юридичної особи;
основний вид економічної діяльності;
інші види економічної діяльності (за наявності);
відомості про кінцевих бенефіціарних власників;
найменування уповноваженого банку;
частка власних та/або кредитних коштів у проекті будівництва модульної теплиці (гривень);
загальна вартість проекту будівництва модульної теплиці з урахуванням коштів гранту (гривень);
запланована кількість найманих працівників;
місце розташування проекту будівництва модульної теплиці;
кадастровий номер земельної ділянки (ділянок), на яку (які) право власності та/або користування підтверджено належними правовстановлюючими документами;
строк оренди землі (за наявності);
площа модульної теплиці (гектарів);
строк реалізації проекту фінансування (місяців);
відмітка про належність керівника, засновників, кінцевих бенефіціарних власників до політично значущих осіб;
відомості про юридичну особу - у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками інших юридичних осіб:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
відомості про корпорацію - у разі, коли керівник, засновники, кінцеві бенефіціарні власники є засновниками корпорацій:
- найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України).
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва
1. Пункт 81 доповнити абзацом такого змісту:
“Суб’єкт підприємництва, який отримав безповоротну державну допомогу у формі мікрогранту на створення та розвиток власного бізнесу, відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 “Деякі питання надання грантів бізнесу”, який відповідає критеріям, визначеним пунктом 8 цього Порядку, може отримати згідно з цим Порядком кредит в уповноваженому банку в національній валюті, який може забезпечуватись заставою майна, придбаного за рахунок мікрогранту на створення та розвиток власного бізнесу, та поручительством. Кредит такому суб’єкту підприємства надається на інвестиційні цілі, визначені абзацами другим - шостим підпункту 1 пункту 12 цього Порядку.”.
2. У пункті 12:
1) абзац другий підпункту 5 замінити абзацами такого змісту:
“кредиту, що надається суб’єкту підприємництва, визначеному абзацом першим пункту 81 цього Порядку, який не перевищує 1 млн. гривень;
кредиту, що надається суб’єкту підприємництва, визначеному абзацом другим пункту 81 цього Порядку, який не перевищує 2,5 млн. гривень;”.
У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим;
2) в абзаці дванадцятому підпункту 8 слово “пунктом” замінити словами “абзацом першим пункту”.
3. У пункті 13:
1) в абзаці п’ятому слово “пунктом” замінити словами “абзацом першим пункту”;
2) в абзаці десятому у таблиці у графі “Група 4 суб’єктів підприємництва” слово і цифри “пункт 81” замінити словами і цифрами “абзац перший пункту 81”.
4. У пункті 24 слово “пунктом” замінити словами “абзацом першим пункту”.