open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Чинна

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

РІШЕННЯ

03.02.2022  № 92


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 квітня 2022 р.
за № 465/37801

Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», Законів України «Про інститути спільного інвестування», «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про іпотечні облігації», статей 66, 70, частин першої-четвертої статті 71, статті 76 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів, що додаються.

2. Визнати такими, що втратили чинність:

рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 липня 2013 року № 1281 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2013 року за № 1576/24108 (із змінами);

рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07 лютого 2012 року № 235 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2012 року за № 328/20641 (із змінами).

3. Юридичні особи, які мають ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), зобов’язані:

привести свої внутрішні документи у відповідність до цих Ліцензійних умов протягом шести місяців після набрання чинності цим рішенням, якщо інше не встановлено стандартами корпоративного управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків;

привести структуру власності у відповідність до вимог цих Ліцензійних умов протягом шести місяців після набрання чинності цим рішенням, у разі якщо в структурі власності такої особи є іноземна(і) юридична(і) особа(и) та/або фізична(і) особа(и) - іноземець(ці) - протягом року.

Вимоги цих Ліцензійних умов щодо початкового капіталу застосовуються лише до юридичних осіб, які мають намір провадити діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) і подали до НКЦПФР заяву та відповідні документи для отримання ліцензії.

4. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:

подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;

подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;

оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

5. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бойка Ю.

Голова Комісії

Р. Магомедов

ПОГОДЖЕНО:


Голова Антимонопольного комітету України


Голова Державної служби фінансового
моніторингу України


Перший заступник
Міністра цифрової трансформації України





О. Піщанська




І. Черкаський




О. Вискуб


ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
03 лютого 2022 року № 92


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 квітня 2022 р.
за № 465/37801

ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів

I. Загальні положення

1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вимоги, обов’язкові для виконання при отриманні ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (далі - ліцензія) за її окремими видами, при провадженні професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів - діяльності з управління активами або діяльності з управління іпотечним покриттям (далі - діяльність з управління активами інституційних інвесторів), та особливості поєднання цієї діяльності з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу.

2. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в таких значеннях:

безперервне надання послуг - надання послуг без відхилення від вимог до надання послуг, визначених внутрішніми документами ліцензіата відповідно до законодавства та/або його договорами з третіми особами;

відокремлений підрозділ заявника/ліцензіата - філія, інший підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням і здійснює всі або частину її функцій щодо провадження певного виду діяльності з управління активами інституційних інвесторів, крім спеціалізованого структурного підрозділу;

заявник - юридична особа, створена за законодавством України, яка має намір провадити діяльність з управління активами інституційних інвесторів і подає до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяву та відповідні документи для отримання ліцензії;

керівні посадові особи - особи, які здійснюють виконавчі функції, та особи, які здійснюють наглядові функції;

керівник заявника/ліцензіата - особа, яка виконує функцію одноосібного виконавчого органу або голова колегіального виконавчого органу заявника/ліцензіата;

ліцензіат - юридична особа, створена за законодавством України, яка має ліцензію, отриману в установленому законодавством порядку;

опосередкована істотна участь - володіння у заявнику/ліцензіаті, яке настає, якщо особа або група осіб прямо або опосередковано володіє часткою (акціями) в статутному капіталі однієї чи кількох юридичних осіб у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата, у такому розмірі, який забезпечує можливість контролювати через цю особу (цих осіб) 10 і більше відсотків статутного капіталу заявника/ліцензіата;

особи, які здійснюють наглядові функції - голова та члени наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи відповідно до внутрішніх документів ліцензіата), інші особи, які мають повноваження на визначення стратегії, цілей і загального напряму діяльності юридичної особи, наглядають за процесом прийняття управлінських рішень та контролюють цей процес;

посадові особи системи внутрішнього контролю - керівники підрозділів, які виконують функції з управління ризиками, внутрішнього аудиту та комплаєнсу та/або окремі особи, які виконують функції ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера та внутрішнього аудитора;

приміщення - частина внутрішнього об’єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується ліцензіатом (в тому числі його відокремленими та/або спеціалізованими структурними підрозділами) при провадженні діяльності з управління активами інституційних інвесторів;

прямий власник заявника/ліцензіата - особа, яка є власником частки (акцій) у статутному капіталі заявника/ліцензіата;

публічна компанія - це:

публічне акціонерне товариство;

іноземна юридична особа, що є емітентом акцій, які допущені до торгів на хоча б одному з наступних регульованих ринків:

New York Stock Exchange (NYSE);

Hong Kong Exchanges and Clearing;

London Stock Exchange (LSE);

Japan Exchange Group;

регульовані ринки, що входять до Nasdaq, Inc.;

сертифікований фахівець - фізична особа, на ім’я якої виданий сертифікат НКЦПФР на право вчинення дій, пов’язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, термін дії якого не закінчився;

спеціалізований структурний підрозділ заявника/ліцензіата - департамент, управління, відділ, сектор тощо, що є невід’ємною частиною внутрішньої організаційної структури заявника/ліцензіата або його відокремленого підрозділу та має інше місцезнаходження, ніж ліцензіат або його відокремлений підрозділ;

стаж роботи на керівних посадах - стаж роботи як керівної посадової особи та/або як заступника керівної посадової особи та/або як керівника та/або заступника керівника відокремленого, спеціалізованого та/або функціонального структурного підрозділу професійного учасника ринків капіталу або банку (для діяльності з управління іпотечним покриттям) та/або на посаді державної служби не нижче категорії Б в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку та/або НКЦПФР та/або на посаді Голови або члена такої комісії;

стаж роботи на ринках капіталу - це загальний стаж роботи фізичної особи:

на керівних посадах / як фахівця суб’єкта господарювання, що провадить професійну діяльність на ринках капіталу або банківську діяльність (для діяльності з управління іпотечним покриттям);

та/або на керівних посадах / як фахівця в об’єднаннях (асоціаціях) осіб, які провадять професійну діяльність на ринках капіталу;

та/або на посаді державної служби в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку та/або НКЦПФР, та/або на посаді Голови або члена такої комісії;

функціональний підрозділ професійного учасника - структурний підрозділ (структурна одиниця), який безпосередньо здійснює операції з провадження професійної діяльності (операційна діяльність) згідно з отриманою ліцензією (ліцензіями) або здійснює обслуговування діяльності таких підрозділів та не входить до системи внутрішнього контролю професійного учасника.

Терміни «ділова репутація», «офіційний канал зв’язку», «особа, яка здійснює виконавчі функції», «особа, яка здійснює управлінські функції», «посадові особи професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків», «початковий капітал», «професійна діяльність на організованих товарних ринках», «ринки капіталу», «професійна діяльність на ринках капіталу», «професійні учасники організованих товарних ринків», «учасники ринків капіталу», «грубе порушення», «системне порушення», вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Терміни «істотна участь», «контролер», «контроль», «пов’язана особа» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Терміни «асоційована особа», «ключовий учасник юридичної особи», «ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи» та «структура власності юридичної особи» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про банки і банківську діяльність».

Терміни «бездоганна ділова репутація», «ідентифікаційні дані», «кінцевий бенефіціарний власник» та «траст» вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Термін «форс-мажорні обставини» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні».

Термін «компанія з управління активами» вживається у розумінні, наведеному у Законі України «Про інститути спільного інвестування».

Терміни «адміністратор», «професійний адміністратор» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення».

Термін «управитель іпотечним покриттям» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про іпотечні облігації».

Терміни «видача ліцензії», «місцезнаходження юридичної особи» вживаються у значенні, наведеному у Порядку видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу, затвердженому рішенням НКЦПФР від 21 жовтня 2021 року № 982, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2021 за № 1563/37185.

Інші терміни, які вживаються у цих Ліцензійних умовах, використовуються у значеннях, визначених законами України та нормативно-правовими актами НКЦПФР.

3. Вимогам, установленим цими Ліцензійними умовами повинні відповідати:

заявник та власники істотної участі у заявнику, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники заявника, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

ліцензіат, власники істотної участі у ліцензіаті, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники ліцензіата, посадові особи ліцензіата протягом усього часу, коли вони зберігають свій статус або мають істотну участь у ліцензіаті.

Ліцензіат повинен виконувати вимоги, встановлені цими Ліцензійним умовами, протягом усього строку провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

4. Відповідно до цих Ліцензійних умов НКЦПФР може видати ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів за такими видами:

діяльності з управління активами;

діяльності з управління іпотечним покриттям.

5. У разі поєднання заявником/ліцензіатом діяльності з управління активами інституційних інвесторів - діяльності з управління активами із діяльністю з адміністрування недержавних пенсійних фондів заявник/ліцензіат повинен одночасно виконувати та відповідати всім вимогам, встановленим ліцензійними умовами, які застосовуються до видів діяльності, які поєднує заявник/ліцензіат.

II. Вимоги, яким повинен відповідати заявник для отримання ліцензії та ліцензіат під час провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів

1. Загальні вимоги

1. Ліцензіат при провадженні діяльності з управління активами інституційних інвесторів зобов’язаний дотримуватись вимог законодавства України та внутрішніх документів ліцензіата.

2. Ліцензію на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) можуть отримати юридичні особи, зареєстровані у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю.

Ліцензію на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів, а саме діяльності з управління іпотечним покриттям можуть отримати юридичні особи, зареєстровані у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю.

Заявником/ліцензіатом не може бути юридична особа, яка відповідає хоча б одному з таких критеріїв:

до особи застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;

особа має серед учасників (засновників, акціонерів) юридичних осіб, зареєстрованих у державах (юрисдикціях), внесених до переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, сформованого у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України на основі висновків міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та оприлюдненого на офіційному вебсайті Державної служби фінансового моніторингу України;

особа та/або учасники (засновники, акціонери) включені відповідно до закону до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;

особа підконтрольна юридичним особам, створеним відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України» та/або особам, зазначеним у абзацах четвертому, п’ятому, шостому цього пункту, та/або має таких осіб серед власників істотної участі, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників.

3. Ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) може отримати:

Національний банк України - для управління активами створеного ним корпоративного пенсійного фонду;

юридична особа, установчі документи якої передбачають здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів, а саме - діяльності з управління активами, у тому числі:

професійний адміністратор;

банк - для управління активами створеного ним корпоративного пенсійного фону відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» у разі, якщо він не виконує функцій зберігача цього фонду.

4. Ліцензію на провадження діяльності з управління іпотечним покриттям може отримати юридична особа, установчі документи якої передбачають здійснення діяльності з управління іпотечним покриттям, у тому числі банк та компанія з управління активами.

5. Установчий документ заявника/ліцензіата повинен відповідати законодавству та передбачати провадження певного виду діяльності з управління активами інституційних інвесторів, ураховувати особливості та обмеження, передбачені законами щодо здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів, у тому числі для банку, щодо її поєднання з іншими видами діяльності, порядок формування органу, відповідального за здійснення нагляду, у випадках, передбачених законодавством.

У статуті заявника/ліцензіата, який має намір здійснювати / здійснює діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), крім вимог, установлених законодавством, мають бути зазначені відомості про:

здійснення цієї діяльності з урахуванням обмежень, передбачених Законами України «Про інститути спільного інвестування», «Про недержавне пенсійне забезпечення»;

створення резервного фонду;

уповноважений орган, що приймає рішення про створення, ліквідацію пайового інвестиційного фонду, випуск інвестиційних сертифікатів та інших дій, пов’язаних зі здійсненням діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

6. Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата, власників істотної участі у заявнику/ліцензіаті має бути прозорою і такою, що відповідає вимогам цих Ліцензійних умов.

Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є прозорою та такою, що відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо розкриває інформацію щодо системи взаємовідносин юридичних та фізичних осіб в структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата і надає змогу визначити:

усіх ключових учасників (включаючи публічні компанії) і контролерів заявника/ліцензіата;

усіх ключових учасників кожної юридичної особи, яка існує у ланцюгу володіння корпоративними правами заявника/ліцензіата;

усіх власників істотної участі в заявнику/ліцензіаті;

усіх кінцевих бенефіціарних власників заявника/ліцензіата або їх відсутність у випадках, передбачених абзацом двадцять другим цього пункту;

відносини контролю між усіма вказаними особами.

Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо НКЦПФР встановлений факт, що заявник/ліцензіат має серед власників істотної участі або підконтрольний:

юридичній особі, створеній відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України»;

особі, до якої застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;

особі, що включена до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.

Структура власності юридичної особи власників істотної участі у заявнику/ліцензіаті є такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо НКЦПФР встановлений факт, що власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті підконтрольний або має серед власників істотної участі:

юридичну особу - резидента держави, що здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України»;

особу, до якої або до посадових осіб якої застосовані санкції згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішеннями Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, які передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій;

особу, до якої або до посадових осіб якої застосовані санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;

особу, яка або посадові особи якої включені до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.

Структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата є такою, що не відповідає вимогам цих Ліцензійних умов, якщо вона є непрозорою, а саме не дотримані вимоги щодо її прозорості, визначені абзацами другим - шостим цього пункту, та/або якщо:

у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата наявна конструкція щодо взаємного володіння часткою статутного капіталу (зустрічні інвестиції) однієї особи в іншій, та/або

у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата наявний траст, про який не розкрита інформація відповідно до довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника (додаток 1), та/або довірчим власником такого трасту не погоджено НКЦПФР намір набуття або збільшення істотної участі, якщо на момент набуття істотної участі таке погодження було передбачено законодавством, та/або

у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата (крім публічної компанії) наявні особи, які мають юридичне право володіти, користуватись та розпоряджатись правами, що становлять істотну участь у заявнику/ліцензіаті, але при цьому діють за вказівками кінцевих бенефіціарних власників, інформація про яких не розкрита згідно з цими Ліцензійними умовами, та/або

структура власності юридичної особи заявника/ліцензіата складається виключно з осіб, які володіють участю у статутному капіталі заявника/ліцензіата у розмірі менше 10 %, та/або

у структурі власності юридичної особи заявника/ліцензіата відсутня інформація про кінцевого(их) бенефіціарного(их) власника(ів) осіб, яким одноосібно/спільно у сукупності (при додаванні акцій/часток всіх цих осіб) належить більше 90 % статутного капіталу заявника/ліцензіата, крім осіб, якими або контролерами яких є держава, Національний банк України, територіальна громада, міжнародна фінансова організація, публічна компанія, фізична особа, права якої на акції/частки статутного капіталу заявника/ліцензіата або права голосу за ними не є формальними (особа не є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права), та/або

власниками істотної участі порушений порядок погодження набуття такої істотної участі.

7. Частка держави в статутному капіталі компанії з управління активами не повинна перевищувати 10 відсотків.

8. Ділова репутація заявника/ліцензіата (крім банку), юридичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером заявника/ліцензіата (крім банку), або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) власника істотної участі, у тому числі контролера заявника/ліцензіата (крім банку), є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:

особу не було звільнено від виконання функцій довірчого власника трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;

відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом трьох років із дня надання такої інформації);

відсутні факти визнання особи банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках;

відсутні факти перебування протягом більше шести місяців у складі органу управління іноземної фінансової установи / товарної біржі протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання фінансової установи / товарної біржі неплатоспроможною або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

у особи була відсутня можливість незалежно від виконання обов’язків і володіння участю у фінансовій установі / товарній біржі надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії такої фінансової установи / товарної біржі, у тому числі іноземної, станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом відповідної країни рішення про визнання фінансової установи / товарної біржі неплатоспроможною або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх трьох років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення фінансовою установою / товарною біржою вимог законодавства;

особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;

відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до ділової практики та/або професійної етики;

до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України») або України;

особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;

відсутні факти порушення особою вимог закону щодо необхідності погодження наміру набуття істотної участі у фінансовій установі / товарній біржі;

відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації вимогам, визначеним відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами), що виявлені відносно періодів роботи особи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснюють відповідні державні органи.

Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні п’ять календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інше не встановлено у змісті самих ознак.

Ділова репутація фізичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером, кінцевим бенефіціарним власником заявника/ліцензіата (крім банку), або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) власника істотної участі, у тому числі контролера заявника/ліцензіата (крім банку), є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:

особу не було звільнено з роботи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках на вимогу державного органу, у тому числі іноземного (за винятком випадків, коли особа була звільнена у зв’язку з відмовою у погодженні особи на посаду керівника або посадової особи системи внутрішнього контролю);

особу не було звільнено з роботи (у тому числі з роботи в іноземних юридичних особах) протягом останніх п’яти років за систематичне або одноразове грубе порушення особою своїх посадових обов’язків та/або правил трудового розпорядку, порушення законодавства про протидію корупції, вчинення розкрадання, зловживання владою/службовим становищем або іншого правопорушення (при роботі в юридичних особах - резидентах - звільнення на підставі пунктів 3, 4, 7, 8 частини першої статті 40, пунктів 1, 11, 2, 3 частини першої статті 41, абзацу дев’ятого частини першої статті 431 та статті 45 Кодексу законів про працю України, а також не було звільнено з посади державної служби з підстав, визначених частиною п’ятою статті 66 Закону України «Про державну службу»;

особу не було звільнено від виконання функцій довірчого власника трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;

відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом трьох років із дня надання такої інформації);

відсутні факти перебування протягом більше шести місяців на посаді керівника фінансової установи / товарної біржі або посадової особи системи внутрішнього контролю фінансової установи/товарної біржі (або виконання обов’язків за посадою) протягом року, що передує даті рішення про визнання такої фінансової установи / товарної біржі банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку України (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання або під час ліквідації банку за ініціативою власників);

у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю у фінансовій установі / товарній біржі надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії такої фінансової установи / товарної біржі станом на будь-яку дату протягом року, що передує даті рішення про визнання фінансової установи / товарної біржі банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку України (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання або під час ліквідації банку за ініціативою власників);

відсутні факти перебування протягом більше шести місяців у складі органу управління або на посаді посадової особи системи внутрішнього контролю іноземної фінансової установи / товарної біржі протягом року до прийняття уповноваженим органом відповідної країни рішення про визнання такої фінансової установи / товарної біржі неплатоспроможною або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії іноземної фінансової установи / товарної біржі станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання фінансової установи / товарної біржі неплатоспроможною або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської/кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх трьох років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення фінансовою установою / товарною біржою вимог законодавства;

ділова репутація особи є бездоганною у розумінні Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (наявність ознаки встановлюється за останні три календарні роки, що передують оцінці ділової репутації особи);

особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;

відсутній факт неявки особи (без поважних причин) на складання протоколу про адміністративне правопорушення вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;

відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до ділової практики та/або професійної етики;

до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України») або України;

особа не позбавлялась, в установленому законодавством порядку, права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;

особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;

відсутні факти порушення особою вимог закону щодо необхідності погодження наміру набуття істотної участі у фінансовій установі / товарній біржі;

відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації вимогам, визначеним відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами), що виявлені відносно періодів роботи особи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснюють відповідні державні органи.

Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні п’ять календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інше не встановлено у змісті самих ознак.

Ділова репутація фізичної особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) або є посадовою особою / працівником системи внутрішнього контролю заявника/ліцензіата (крім банку) є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо вона відповідає вимогам стандартів корпоративного управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків, встановлених НКЦПФР (далі - Стандарти).

У власників істотної участі заявника/ліцензіата, посадових осіб заявника/ліцензіата та інших фахівців заявника/ліцензіата має бути відсутній конфлікт інтересів (суперечності між особистими інтересами і правами і обов’язками власника істотної участі в заявнику/ліцензіаті та/або посадовими обов’язками особи в заявнику/ліцензіаті) або є можливість усунення такого конфлікту інтересів.

Особа, яка вважає, що з поважних причин до неї не повинні застосовуватися певні ознаки невідповідності ділової репутації (крім ознаки, зазначеної в абзаці двадцять п’ятому цього пункту) вимогам, зазначеним у цьому пункті, має право надати з цього приводу до НКЦПФР відповідне обґрунтоване письмове клопотання, яке підлягає розгляду у терміни та в порядку, визначені у Законі України «Про звернення громадян» із забезпеченням, у тому числі, права особи особисто викладати свої аргументи та бути присутньою при розгляді клопотання. За результатами розгляду клопотання НКЦПФР приймає рішення або про задоволення клопотання шляхом незастосування до особи певних ознак невідповідності ділової репутації вимогам, зазначеним у цьому пункті, або про відмову у задоволенні клопотання із зазначенням причин.

9. Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність (у разі складення консолідованої фінансової звітності) заявника/ліцензіата має бути складена відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та відповідати міжнародним стандартам фінансової звітності. Аудиторський звіт має бути складений відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», Міжнародних стандартів контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг та з урахуванням положень Вимог до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, затверджених рішенням НКЦПФР від 22 липня 2021 року № 555, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 вересня 2021 року за № 1176/36798 (далі - Вимоги до інформації).

Аудиторський звіт щодо фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) можуть надавати суб’єкти аудиторської діяльності, включені, у тому числі на період проведення ними обов’язкового аудиту фінансової звітності ліцензіата, до розділу «Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності» або розділу «Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес» Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності.

10. Власники істотної участі у заявнику/ліцензіаті повинні відповідати наступним вимогам.

Власник істотної участі у заявнику/ліцензіаті:

спроможний забезпечити виконання своїх фінансових зобов’язань;

має можливості у майбутньому надавати в разі потреби фінансову допомогу ліцензіату в рамках вжиття заходів з метою приведення діяльності ліцензіата у відповідність із вимогами законодавства;

зобов’язаний у разі зменшення показників діяльності ліцензіата, що використовуються для вимірювання та оцінки ризиків його діяльності, таким чином, що існує ризик невиконання ним пруденційних нормативів, встановлених НКЦПФР, або виникає ризик неспроможності виконання ліцензіатом своїх фінансових зобов’язань, строк виконання яких настав:

1) надати фінансову допомогу ліцензіату в рамках вжиття заходів з метою приведення його діяльності у відповідність із вимогами законодавства або з метою виконання ліцензіатом своїх фінансових зобов’язань у розмірі, пропорційному до розміру його участі у ліцензіаті; або

2) ініціювати розгляд загальними зборами учасників (акціонерів) ліцензіата питання про його ліквідацію та у разі якщо загальними зборами не підтримано його пропозицію прийняти рішення про ліквідацію ліцензіата зобов’язаний виконати дії, передбачені підпунктом 1 цього пункту.

11. Керівник заявника/ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів) не може одночасно працювати в інших професійних учасниках ринків капіталу.

Голова та члени колегіального виконавчого органу (особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу) заявника/ліцензіата повинні відповідати вимогам, встановленим Стандартами.

У разі припинення трудових правовідносин з керівником (в тому числі звільнення) орган ліцензіата, до повноважень якого віднесено призначення керівника, зобов’язаний призначити нового керівника або виконуючого обов’язки керівника ліцензіата не пізніше трьох робочих днів з дати припинення трудових правовідносин з керівником ліцензіата. Така особа повинна відповідати вимогам, установленим цими Ліцензійними умовами до керівника.

У разі тимчасової відсутності керівника ліцензіата (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність) особа, яка тимчасово виконує його обов’язки, має приступити до виконання обов’язків керівника ліцензіата з першого дня його відсутності. При цьому особа призначається з числа сертифікованих фахівців ліцензіата.

Особа, яка виконує обов’язки керівника ліцензіата, призначається на строк не більше ніж три місяці, крім випадку тимчасової відсутності керівника.

Вимоги цього пункту не поширюються на банки.

12. Фізична особа, яка займає посаду головного бухгалтера (фізична особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника/ліцензіата (крім банку) або, у разі покладання ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата на юридичну особу, з якою заявником/ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку, фізична особа, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника/ліцензіата, повинна відповідати таким вимогам щодо професійної придатності:

мати кваліфікаційне посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків. У разі відсутності такого документа у тримісячний строк після прийняття на роботу на посаду головного бухгалтера заявника/ліцензіата або укладення договору про здійснення бухгалтерського обліку юридичною особою пройти підвищення кваліфікації;

мати стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках на посаді бухгалтера або головного бухгалтера не менше двох років або на (в) будь-якому(-ій) іншому(-ій) підприємстві, організації, установі на посаді бухгалтера або головного бухгалтера не менше п’яти років.

Зазначені фізичні особи не можуть бути посадовими особами в іншому професійному учаснику ринків капіталу.

Ліцензіат у разі звільнення особи, яка займає посаду головного бухгалтера, або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, або закінчення/розірвання договору з юридичною особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, повинен протягом одного місяця призначити головного бухгалтера (особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата) або укласти договір з юридичною особою, на яку покладається ведення бухгалтерського обліку ліцензіата.

13. Ліцензіат та його відокремлені підрозділи зобов’язані протягом усього строку провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів виконувати вимоги законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Ліцензіат щодо відокремлених підрозділів розташованих у державах, в яких рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) не застосовуються або застосовуються недостатньою мірою, зобов’язаний провести оцінку заходів запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, що здійснюються в таких державах.

У разі якщо здійснення зазначених заходів не дозволяється законодавством такої держави, ліцензіат зобов’язаний повідомити відповідному суб’єкту державного фінансового моніторингу, що відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» виконує функції державного регулювання та нагляду за суб’єктом первинного фінансового моніторингу, про відповідні запобіжні заходи, що ліцензіат буде вживати для мінімізації ризиків використання діяльності відокремленого підрозділу з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму чи фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

14. Ліцензіат для забезпечення здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів повинен мати технічне та програмне забезпечення, яке спроможне:

впроваджувати та підтримувати системи та процедури, які є достатніми для забезпечення безпеки, цілісності та конфіденційності інформації, враховуючи характер відповідної інформації, складність та різноманітність діяльності такого ліцензіата;

використовувати системи та засоби, які забезпечують безперервність та швидкість надання послуг та захист інформації.

15. Ліцензіат у разі переривань надання послуг повинен в найкоротший строк поінформувати НКЦПФР офіційним каналом зв’язку про факт зазначеної події, оприлюднити інформацію про факт події на власному вебсайті та до кінця наступного робочого дня від дати події оприлюднити на власному вебсайті та подати до НКЦПФР детальну інформацію про обставини, причини й наслідки події. При цьому ліцензіат повинен вживати заходів для швидкого відновлення надання послуг та/або виконання зобов’язань ліцензіата, в тому числі з дотриманням положень плану забезпечення безперервності та дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

16. Ліцензіат зобов’язаний мати власний вебсайт, номери засобів зв’язку та адресу електронної пошти для офіційного каналу зв’язку.

17. Ліцензіат має право проваджувати відповідну діяльність на всій території України після видачі НКЦПФР відповідної ліцензії, внесення запису про включення до державного реєстру фінансових установ, які надають фінансові послуги на ринках капіталу (крім банку) відповідно до Порядку ведення реєстрів учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, затвердженого рішенням НКЦПФР від 26 серпня 2021 року № 700, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2021 року за № 1385/37007, та за умови членства в саморегулівній організації, що об’єднує професійних учасників ринків капіталу за цим видом професійної діяльності (за умови реєстрації НКЦПФР об’єднання професійних учасників ринків капіталу як саморегулівної організації за відповідним видом професійної діяльності).

У разі відсутності об’єднання професійних учасників ринків капіталу, зареєстрованого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку як саморегулівна організація за відповідним видом професійної діяльності, членство ліцензіата в об’єднанні професійних учасників ринків капіталу за цим видом діяльності є добровільним.

2. Загальні організаційні та операційні вимоги

1. Заявник/ліцензіат забезпечує організацію корпоративного управління відповідно до Стандартів.

2. Заявник/ліцензіат створює необхідну організаційну структуру та необхідні механізми для виконання своїх зобов’язань відповідно до вимог цих Ліцензійних умов.

3. Організаційна структура заявника/ліцензіата має бути побудована таким чином, щоби було забезпечено:

ефективне управління заявником/ліцензіатом, у тому числі шляхом відповідного розподілу обов’язків;

здійснення нагляду за операційною діяльністю заявника/ліцензіата;

запобігання та врегулювання конфліктів інтересів;

відповідальність за неналежну організацію корпоративного управління.

4. Заявник/ліцензіат зобов’язаний створити комплексну, ефективну систему внутрішнього контролю, що включає підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту відповідно до Стандартів.

5. Ліцензіат повинен створити структурний підрозділ або призначити окрему посадову особу, або визначити працівника, відповідального за розгляд скарг.

Ліцензіат повинен повідомляти скаржника про своє рішення стосовно скарги. Прийняте за результатами розгляду скарг рішення ліцензіата може бути оскаржене в судовому порядку.

6. Заявник/ліцензіат повинен:

створити та забезпечити функціонування механізму виявлення, запобігання та усунення конфліктів інтересів між будь-якими такими особами: ліцензіатом, в тому числі його акціонерами (учасниками), посадовими особами, працівниками, будь-якими контролерами, афілійованими особами та власниками істотної участі, зокрема, у випадках, якщо такі конфлікти інтересів можуть виявитися шкідливими для виконання будь-яких функцій ліцензіата;

запровадити належні механізми та системи для виявлення всіх значних ризиків для його діяльності та вживати ефективні заходи для зменшення цих ризиків;

мати засоби раціонального управління технічними аспектами роботи ліцензіата, включаючи створення ефективних механізмів для усунення ризиків перебоїв у роботі систем у випадку форс-мажорних обставин;

мати прозорі та недискреційні правила;

мати достатні фінансові ресурси для забезпечення його функціонування, з урахуванням характеру і обсягу правочинів щодо активів інститутів спільного інвестування, управління якими здійснюватиме ліцензіат, активів, що є предметом таких правочинів, та характеру й рівня ризиків, з якими стикається/стикатиметься ліцензіат.

При дотриманні вимог, викладених у цьому пункті, заявник/ліцензіат повинен враховувати характер, масштаб та складність своєї діяльності.

3. Вимоги до початкового, статутного та власного капіталу заявника та ліцензіата

1. Розмір початкового капіталу заявника (крім банку), який має намір або провадить діяльність з управління активами інституційних інвесторів для діяльності з управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій має становити суму не меншу ніж 35 мільйонів гривень, та для діяльності з управління іпотечним покриттям звичайних іпотечних облігацій,- суму не меншу ніж 25 мільйонів гривень.

Розмір початкового капіталу заявника, який має намір провадити діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), має становити суму не менше 4 мільйонів гривень.

Розмір початкового капіталу заявника-банку повинен бути не менше мінімального розміру регулятивного капіталу, встановленому для банків.

2. Для розрахунку початкового капіталу заявника до його складу включаються один або декілька таких елементів:

інструменти капіталу, відповідно до Вимог до інструментів капіталу, які можуть включатись до початкового капіталу, затверджених рішенням НКЦПФР від 19 січня 2021 року № 24, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 15 березня 2021 року за № 331/35953;

емісійний дохід, що належить до інструментів капіталу;

накопичені прибутки або збитки;

накопичений інший сукупний дохід;

інші резерви.

Заявник вважається таким, що не відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо сформований ним початковий капітал включає елементи, не передбачені цим пунктом.

3. Розмір статутного капіталу заявника/ліцензіата, повністю сплачений виключно грошовими коштами, повинен становити (крім банків):

для діяльності з управління активами - суму не меншу ніж 7 мільйонів гривень;

для діяльності з управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій - суму не меншу ніж 35 мільйонів гривень, та відповідно для діяльності з управління іпотечним покриттям звичайних іпотечних облігацій - не меншу ніж 25 мільйонів гривень.

Джерела походження грошових коштів, за рахунок яких сформовано статутний капітал заявника/ліцензіата повинні бути підтверджені на підставі офіційних документів або їх копій, засвідчених в установленому порядку.

На дату подання заяви на отримання ліцензії у юридичної особи, яка подала таку заяву, не може бути цінних паперів власних випусків, які знаходяться у процесі емісії.

4. Ліцензіат (крім банку) повинен дотримуватися нормативних значень пруденційних нормативів, встановлених НКЦПФР для осіб, які провадять діяльність з управління активами інституційних інвесторів.

5. Компанія з управління активами, яка не управляє активами недержавних пенсійних фондів, зобов’язана підтримувати розмір власного капіталу на рівні не меншому ніж 7 мільйонів гривень.

Компанія з управління активами, яка здійснює управління активами недержавних пенсійних фондів, зобов’язана підтримувати розмір власного капіталу на рівні не меншому ніж розмір її зареєстрованого статутного капіталу.

У разі зменшення розміру власного капіталу нижче рівня, визначеного абзацами першим та другим цього пункту, компанія з управління активами зобов’язана:

повідомити про це Комісію протягом трьох робочих днів з дня виникнення такого зменшення;

привести розмір власного капіталу у відповідність до обов’язкового розміру, передбаченого законодавством, протягом шести місяців з дня виникнення такої невідповідності та надати відповідні підтвердні документи до Комісії.

4. Вимоги до технічного та програмного забезпечення

1. Ліцензіат для здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів повинен мати належне обладнання, зокрема комп’ютерну техніку з відповідним програмним забезпеченням, канали зв’язку (далі - програмно-технічне забезпечення), що відповідають вимогам, визначеним нормативно-правовими актами НКЦПФР.

2. Заявник/ліцензіат повинен мати умови та засоби для фізичної та інформаційної безпеки, призначені для захисту його програмно-технічного забезпечення, зокрема: мінімізації ризиків кібератак, ризиків несанкціонованого доступу тощо. Заявник/ліцензіат повинен запровадити захист інформації відповідно до законодавства, яка передбачатиме: перелік засобів захисту інформації, перелік посадових осіб та/або працівників особи, яка провадить діяльності з управління активами інституційних інвесторів, на яких наказом керівника такої особи покладені обов’язки щодо захисту інформації.

3. Програмно-технічне забезпечення, в тому числі спеціалізовані програмні продукти, які створюються та/або використовуються ліцензіатом при здійсненні діяльності з управління активами інституційних інвесторів, для формування форм подання до НКЦПФР звітних даних різних видів та інформації, повинні відповідати наступним вимогам до програмних продуктів на ринках капіталу та організованих товарних ринках:

1) мати здатність забезпечувати безперервність надання послуг у випадку збою;

2) бути розробленими з врахуванням операційних потреб та ризиків ліцензіата;

3) передбачати механізми контролю входу, запобігання несанкціонованому доступу чи використанню даних.

4. Програмне забезпечення, що використовується ліцензіатом, повинно відповідати вимогам законодавства та забезпечувати:

відповідно до Законів України «Про інформацію», «Про захист персональних даних» та «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» захист персональних даних та іншої інформації, що може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом;

надання необхідної для користувачів інформації в зручному для сприйняття вигляді, обслуговувати запити користувачів, в тому числі надавати інформацію про результати обробки їхніх документів;

ведення належного та своєчасного обліку фінансово-господарських операцій відповідно до законодавства;

чітке розмежування обліку результатів господарської діяльності компанії з управління активами та діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

5. Компоненти програмно-технічного забезпечення можуть бути у власності ліцензіата або використовуватися ним на основі права користування. Ліцензіат зобов’язаний заздалегідь вживати заходів для продовження дії відповідних договорів або для заміни компонентів програмно-технічного забезпечення.

5. Вимоги до внутрішніх документів заявника/ліцензіата

1. Ліцензіат для провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів повинен розробити та підтримувати в актуальному стані прозорі, недискримінаційні і недискреційні правила провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів, що ґрунтуються на об’єктивних критеріях, які відповідають вимогам законодавства, яке регулює питання провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

2. Заявник/ліцензіат для провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів повинен мати затверджені уповноваженим органом управління внутрішні документи (правила, положення, регламенти тощо), які відповідають вимогам нормативно-правових актів НКЦПФР, в тому числі Стандартам, зокрема:

про виконавчий орган;

про наглядову раду (у разі її створення) або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду;

про комітети наглядової ради (у разі її створення) або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду;

про організацію контролю (комплаєнсу);

про політику з питань винагороди (якщо заявник/ліцензіат належатиме/належить до типів професійних учасників ринків капіталу, які є підприємствами, що становлять суспільний інтерес відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та/або є системно важливими відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки»);

про порядок організації та здійснення внутрішнього аудиту;

про систему управління ризиками особи, яка провадить діяльність з управління активами інституційних інвесторів, із зазначенням видів ризиків, методики їх розрахунку, заходів зниження ризиків, порядку та умов їх застосування (для банків - враховуючи вимоги, встановлені Національним банком України);

про порядок розгляду скарг структурним підрозділом або посадовою особою / працівником заявника/ліцензіата, відповідальними за розгляд скарг;

про провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами та/або діяльності з управління іпотечним покриттям).

При розробці документів, зазначених у цьому пункті, заявник/ліцензіат повинен брати до уваги економічну суть, обсяг та складність операцій, які будуть ним здійснюватися, та перелік послуг, які будуть надаватися в рамках такої діяльності.

Ліцензіат зобов’язаний регулярно, але не рідше одного разу на рік, якщо інше не передбачено законодавством, переглядати внутрішні документи, що регламентують провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

3. Заявник/ліцензіат щодо своїх відокремлених та спеціалізованих структурних підрозділів (у разі їх створення) повинен розробити та затвердити уповноваженим органом управління відповідні внутрішні документи (правила, положення, регламенти тощо), які відповідають вимогам нормативно-правових актів НКЦПФР, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів та визначають порядок провадження такої діяльності.

Положення про відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ, який провадить діяльність з управління активами інституційних інвесторів, має містити, зокрема:

повноваження підрозділу;

вимоги до наявності мінімальної кількості сертифікованих фахівців (у тому числі керівних посадових осіб);

порядок взаємодії (підпорядкування) керівників та фахівців відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу;

порядок взаємодії відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу з центральним апаратом, який забезпечує роботу виконавчого органу заявника/ліцензіата;

умови ліквідації.

6. Вимоги до розкриття інформації ліцензіатом

1. Ліцензіат зобов’язаний розкривати, оприлюднювати та подавати до НКЦПФР у строки, в порядку і за формами, встановленими законом та/або НКЦПФР, інформацію, у тому числі звітні дані, передбачену законом та нормативно-правовими актами НКЦПФР.

2. Ліцензіат зобов’язаний дотримуватись правил і обмежень розкриття та використання інформації (зокрема, інформації, що становить професійну таємницю; що може бути віднесена до конфіденційної інформації), передбачених законами та нормативно-правовими актами НКЦПФР.

7. Вимоги до приміщення заявника/ліцензіата

1. Заявник/ліцензіат повинен мати у власності або в користуванні одне або декілька нежитлових приміщень для забезпечення провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), загальною площею не менше 30 кв. м, яке (які) повністю відокремлене(-і) від приміщень інших юридичних осіб, якщо воно одночасно не використовується іншими юридичними особами, громадськими формуваннями, що не мають статусу юридичної особи, та фізичними особами - підприємцями, та відповідно площею не менше 20 кв. м, для відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіата (у разі їх створення).

Заявник/ліцензіат (крім банку), який провадить діяльність з управління іпотечним покриттям звичайних іпотечних облігацій, повинен мати у власності або користуванні нежитлове приміщення загальною площею не менше 20 кв. м, а для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій (у тому числі при поєднанні діяльності з управління іпотечним покриттям звичайних та структурованих іпотечних облігацій) - не менше 50 кв. м.

Заявник/ліцензіат (крім банку), який поєднує діяльність з управління іпотечним покриттям з діяльністю з управління активами, повинен мати у власності або в користуванні нежитлове приміщення загальною площею не менше 60 кв. м.

Заявник/ліцензіат (крім банку), який поєднує діяльність з управління активами з діяльністю з адміністрування недержавних пенсійних фондів, повинен мати у власності або в користуванні нежитлове приміщення загальною площею не менше 50 кв. м.

Загальна площа нежитлового приміщення (нежитлових приміщень) заявника/ліцензіата може включати площу приміщення, що знаходиться у його власності або користуванні, за його місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та місцезнаходженням відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіата (у разі їх створення), іншим місцезнаходженням приміщень ліцензіата, що розташоване(-і) в одній або в декількох будівлях за умови дотримання всіх вимог до приміщення щодо кожного з таких нежитлових приміщень.

Банк (його відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи) для провадження професійної діяльності на ринках капіталу повинен мати окреме приміщення, яке повністю відокремлене від інших приміщень банку та забезпечує дотримання банком вимог, установлених Положенням щодо організації діяльності банків та їх відокремлених підрозділів при здійсненні ними професійної діяльності на фондовому ринку, затвердженим рішенням НКЦПФР від 16 грудня 2014 року № 1708, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2014 року за № 1650/26427 (із змінами).

Приміщення вважається повністю відокремленим, якщо воно одночасно не використовується іншими юридичними особами, громадськими формуваннями, що не мають статусу юридичної особи, та фізичними особами - підприємцями.

Виконавчий орган ліцензіата (крім банку) повинен знаходитись у нежитловому приміщенні за місцезнаходженням ліцензіата. Документи, що стосуються провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів, повинні зберігатися у цьому приміщенні.

Приміщення заявника/ліцензіата (його відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу) повинні бути обладнані охоронною, пожежною сигналізацією та забезпечені цілодобовою охороною, зокрема шляхом укладання договору щодо цілодобової охорони у разі, якщо документом, що підтверджує право власності або користування приміщенням, не передбачено здійснення такої охорони приміщень.

Приміщення, у якому ліцензіат провадить діяльність з управління іпотечним покриттям, повинно мати ступінь захисту, який дає змогу зберігати конфіденційність інформації щодо всіх випусків іпотечних облігацій та їх іпотечного покриття, яку отримує управитель при виконанні своїх функцій.

Операційний зал, у якому встановлена комп’ютерна техніка та міститься архів, де повинні зберігатися реєстр іпотечного покриття структурованих іпотечних облігацій та реєстр власників структурованих іпотечних облігацій у паперовій або електронній формі, повинен бути надійно захищений від несанкціонованого доступу сторонніх осіб. Доступ до комп’ютерного обладнання, де міститься інформація вище зазначених реєстрів та архіву, дозволяється тільки уповноваженим працівникам, визначеним відповідним наказом, згідно із затвердженими посадовими інструкціями таких працівників та відповідно до внутрішнього порядку ведення цих реєстрів.

За місцезнаходженням (тимчасовим місцезнаходженням) ліцензіата (його відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу) (крім банку) повинна бути вивіска із зазначенням найменування та місця його розташування (поверх та номери кімнат за наявності), а також графіка роботи.

Така вивіска повинна бути розташована біля входу в приміщення, яке займає ліцензіат (його відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ), та/або в холі будівлі, в якій воно знаходиться, якщо в цій будівлі знаходяться офіси інших юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Ліцензіат зобов’язаний забезпечити доступ особам з інвалідністю та маломобільним групам населення до приміщення в якому здійснюється прийом клієнтів ліцензіата, з метою доступності для таких осіб, послуг які надаються згідно з ліцензією на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

2. Ліцензіат зобов’язаний забезпечити безперешкодне входження уповноважених осіб НКЦПФР до приміщень, у яких він провадить діяльність з управління активами інституційних інвесторів, у зв’язку з реалізацією ними повноважень відповідно до законодавства України.

8. Вимоги до працівників заявника/ліцензіата

1. Здійснювати дії (операції), які пов’язані з безпосереднім провадженням діяльності з управління активами інституційних інвесторів відповідно до внутрішніх документів (правил, положень тощо) ліцензіата, що визначають порядок провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів, мають право тільки сертифіковані фахівці.

2. Голова колегіального виконавчого органу (особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), а також особи, які відповідно до посадових обов’язків безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів, а саме член(и) колегіального виконавчого органу ліцензіата, заступник(и) керівника ліцензіата (у разі наявності), керівник(и) та заступник(и) керівника(ів) (у разі наявності) відокремлених спеціалізованих та/або функціональних підрозділів ліцензіата, фахівці ліцензіата (у тому числі його відокремлених підрозділів), мають бути сертифіковані НКЦПФР для вчинення дій, які безпосередньо пов’язані з провадженням діяльності з управління активами інституційних інвесторів і не можуть одночасно працювати в інших професійних учасниках ринків капіталу.

Необхідна кількість сертифікованих фахівців ліцензіата встановлюється ліцензіатом самостійно, але повинна бути не менше трьох осіб і бути такою, щоб забезпечити безперервність надання послуг і відповідати організаційній структурі ліцензіата.

Якщо кількість сертифікованих фахівців ліцензіата (у тому числі у відокремлених підрозділах) менша ніж необхідна їх кількість, встановлена ліцензіатом самостійно, ліцензіат зобов’язаний протягом трьох місяців забезпечити необхідну їх кількість та повідомити про це НКЦПФР в установленому порядку.

У разі зменшення кількості сертифікованих фахівців у ліцензіата-банка при провадженні професійної діяльності на ринках капіталу, що пов’язане із введенням тимчасової адміністрації, такий ліцензіат повинен відновити потрібну кількість сертифікованих фахівців протягом трьох місяців після припинення тимчасової адміністрації та повідомити про це НКЦПФР в установленому порядку.

III. Перелік документів, які подаються заявником для отримання ліцензії

1. Заявник для отримання ліцензії подає такі документи:

1) заяву про видачу ліцензії (додаток 2) з переліком (описом) документів, що подаються на видачу ліцензії (додаток 3);

2) подання саморегулівної організації, яка об’єднує професійних учасників ринків капіталу, що провадять професійну діяльність на ринках капіталу - діяльність з управління активами інституційних інвесторів (за умови реєстрації НКЦПФР об’єднання професійних учасників ринків капіталу як саморегулівної організації за таким видом професійної діяльності);

3) копія статуту заявника, засвідчену підписом керівника заявника (подається у разі, якщо заявником не надано інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у заяві про видачу ліцензії (додаток 3));

4) відомості, що містять інформацію про:

схематичне зображення структури власності юридичної особи заявника, що дає змогу встановити кінцевих бенефіціарних власників заявника або їх відсутність та відсоток статутного капіталу чи права голосу, яким володіє кожний учасник (акціонер) - власник істотної участі у заявнику - за формою:

довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи заявника (додаток 1);

довідки про асоційованих осіб фізичної особи - власника прямої істотної участі у заявнику (додаток 4);

власників істотної участі у заявнику - за формою:

анкети фізичної особи (додаток 5), що є власником істотної участі у заявнику. Анкети фізичних осіб - іноземців можуть бути підписані уповноваженою особою фізичної особи - іноземця (за довіреністю) або керівником заявника/ліцензіата;

анкети юридичної особи (додаток 6), що є власником істотної участі у заявнику. Не подається якщо такою особою є держава, Національний банк України, територіальна громада;

у разі якщо заявник належить до фінансової групи - інформацію про належність групи до банківської або небанківської фінансової групи, державний орган, що здійснює нагляд за групою, перелік учасників фінансової групи та ідентифікаційні дані відповідальної особи фінансової групи за формою переліку учасників групи компаній, до якої належить заявник (додаток 7);

ідентифікаційні дані, ділову репутацію та професійний досвід голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника, ділову репутацію заявника за формою:

довідки про наглядову раду (або інший орган заявника, відповідальний за здійснення нагляду), виконавчий орган заявника (додаток 8);

анкети щодо ділової репутації фізичної особи (додаток 9) - подається щодо голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника. Анкети щодо фізичних осіб - іноземців можуть бути підписані уповноваженою особою фізичної особи - іноземця (за довіреністю) або керівником заявника/ліцензіата;

анкети щодо ділової репутації юридичної особи (додаток 10) - подається щодо заявника;

ідентифікаційні дані, ділову репутацію та професійний досвід контролерів заявника (у разі якщо контролером є юридична особа - голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) такої юридичної особи) у формі:

анкети фізичної особи (додаток 5) - подається щодо контролера заявника - фізичної особи, у разі, якщо контролером є юридична особа - щодо голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) такої юридичної особи. Не подається якщо контролером заявника є держава, Національний банк України, територіальна громада. Анкети фізичних осіб - іноземців можуть бути підписані уповноваженою особою фізичної особи - іноземця (за довіреністю) або керівником заявника/ліцензіата;

анкети юридичної особи (додаток 6) - подається щодо контролера заявника - юридичної особи. Не подається якщо контролером заявника є держава, Національний банк України, територіальна громада;

анкети щодо ділової репутації фізичної особи (додаток 9) - подається щодо контролера заявника - фізичної особи, у разі, якщо контролером є юридична особа - щодо голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) контролера заявника - юридичної особи. Не подається якщо контролером заявника є держава, Національний банк України, територіальна громада. Анкети щодо фізичних осіб - іноземців можуть бути підписані уповноваженою особою фізичної особи - іноземця (за довіреністю) або керівником заявника/ліцензіата;

анкети щодо ділової репутації юридичної особи (додаток 10) - подається щодо контролера заявника - юридичної особи та юридичної особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) контролера заявника. Не подається якщо контролером заявника є держава, Національний банк України, територіальна громада;

інформацію про початковий капітал заявника та джерела його походження за формою довідки про початковий капітал заявника та джерела його походження (додаток 11);

5) річну фінансову звітність та/або проміжну фінансову звітність з урахуванням наступного:

Державна реєстрація
заявника як юридичної особи
відбулася до початку звітного року

Державна реєстрація
заявника як юридичної особи
відбулася у звітному році

Державна реєстрація заявника як юридичної особи відбулася у поточному році

1

2

3

4

Подання заяви про видачу ліцензії у I кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за рік, що передує звітному року, та проміжна фінансова звітність за 9 місяців звітного року або річна фінансова звітність за звітний рік

подається проміжна фінансова звітність за 9 місяців звітного року або річна фінансова звітність за звітний рік

фінансова звітність не подається

Подання заяви про видачу ліцензії у II кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та додатково може подаватись проміжна фінансова звітність за I квартал поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та додатково може подаватись проміжна фінансова звітність за I квартал поточного року

подається проміжна фінансова звітність за I квартал поточного року

Подання заяви про видачу ліцензії у III кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за I квартал або за перше півріччя поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за I квартал або за перше півріччя поточного року

Подається проміжна фінансова звітність за I квартал або перше півріччя поточного року

Подання заяви про видачу ліцензії у IV кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за перше півріччя або за 9 місяців поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за перше півріччя або за 9 місяців поточного року

Подається проміжна фінансова звітність за перше півріччя або 9 місяців поточного року

У разі подання документів заявником, державна реєстрація якого як юридичної особи відбулася у кварталі, в якому подається заява про видачу ліцензії, заявником фінансова звітність та звіт щодо огляду відповідної проміжної фінансової звітності не подається.

Річна фінансова звітність подається разом з аудиторським звітом, а проміжна фінансова звітність - разом зі звітом щодо огляду відповідної проміжної фінансової звітності;

6) документи, що підтверджують здатність власника істотної участі у заявнику виконати обов’язок, передбачений частиною дев’ятнадцятою статті 74 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки». Такі документи не подаються щодо власників істотної участі, якими є держава, Національний банк України, територіальна громада. Перелік таких документів визначається заявником самостійно;

7) відомості про наявність у заявника організаційної структури, системи внутрішнього контролю (підсистеми комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту), спеціалістів, програмно-технічного забезпечення та приміщень, системи та засобів, що забезпечують безперервність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення провадження відповідного виду професійної діяльності на ринках капіталу згідно з вимогами законодавства, за формою:

схематичного зображення організаційної структури заявника із зазначенням назви, номеру, дати та органу, що затвердив/впровадив / іншим чином надав чинності організаційній структурі заявника. Схематичне зображення організаційної структури заявника повинно серед інших структурних підрозділів відображати наявність системи внутрішнього контролю;

довідки про персональний склад служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника (додаток 12);

відомостей щодо функціональних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів (додаток 13), в частині відомостей щодо функціональних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів (за наявності такого функціонального підрозділу);

довідки про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять діяльність з управління активами інституційних інвесторів (додаток 14), щодо відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів заявника, що провадять професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках за їх окремими видами (за наявності такого підрозділу);

довідки про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку, головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника (додаток 15) щодо керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку, головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника;

копії документів (свідоцтво про право власності, договір оренди/суборенди, який укладений заявником, з усіма змінами та актом про передачу приміщення в оренду/суборенду тощо) про наявність у заявника приміщення, необхідного та достатнього для провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів згідно з вимогами законодавства та цих Ліцензійних умов, що мають містити зокрема інформацію про право власності або право користування нежитловим приміщенням (із зазначенням строку права користування) за місцезнаходженням, у якому буде провадитись діяльність з управління активами інституційних інвесторів, його площу, забезпечення цього приміщення цілодобовою охороною, із зазначенням способів здійснення такої охорони (телевідеоконтроль, встановлення системи охоронної сигналізації, зокрема кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо) та забезпечення цього приміщення пожежною сигналізацією (подається окремо щодо заявника, його відокремленого та спеціалізованого структурного підрозділу (у разі наявності));

довідки заявника у довільній формі про наявність програмно-технічного забезпечення, що забезпечує безперервність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення виконання вимог, установлених НКЦПФР для провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів та для подання до НКЦПФР звітних даних та інформації в електронній формі;

8) внутрішні документи, що регламентують запобігання виникненню та врегулювання конфлікту інтересів, що виникає під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, а також запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

9) внутрішні документи заявника, що регламентують провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів;

10) платіжний документ, що підтверджує внесення заявником плати за видачу ліцензії.

2. Заявник, у якому іноземним юридичним особам прямо або опосередковано сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (прав голосу), для отримання ліцензії, крім документів, зазначених у пункті 1 цього розділу, подає:

1) копію рішення уповноваженого органу іноземної юридичної (особи) управління іноземної юридичної особи про участь у заявнику;

2) письмовий дозвіл на участь іноземної юридичної особи у заявнику в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій зареєстровано головний офіс іноземної юридичної особи, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення іноземної юридичної особи у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог (підстав) щодо отримання такого дозволу;

3) витяг із торговельного, банківського, судового реєстрів або інші офіційні документи, що підтверджують реєстрацію іноземної юридичної особи в державі, в якій зареєстровано її головний офіс, та дають можливість ідентифікувати таку іноземну юридичну особу;

4) фінансову звітність, консолідовану і субконсолідовану фінансову звітність (у разі її складення) іноземної юридичної особи за останні три фінансові роки. (з аудиторськими звітами за наявності).

Якщо така юридична особа провадить господарську діяльність протягом строку, недостатнього для виконання вимог цього пункту, подається фінансова звітність за повні фінансові роки провадження такою особою господарської діяльності разом з аудиторським звітом (за наявності) та проміжна фінансова звітність (за наявності) за звітній період, що передує даті подання документів.

Якщо така юридична особа провадить господарську діяльність протягом строку, що є меншим за один рік, подається остання проміжна фінансова звітність, складена станом на кінець звітного періоду, що передує даті подання заяви про видачу ліцензії, разом зі звітом щодо огляду проміжної фінансової звітності (за наявності).

3. Заявник, у якому фізичним особам - іноземцям прямо або опосередковано сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (прав голосу), для отримання ліцензії, крім документів, зазначених у пункті 1 цього розділу, подає письмовий дозвіл на участь фізичної особи - іноземця у заявнику в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій вона має постійне місце проживання, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог (підстав) для отримання такого дозволу.

4. Заявник, який подав будь-яку інформацію, передбачену цими Ліцензійними умовами, Національному банку України або НКЦПФР, має право не додавати таку інформацію до заяви на видачу ліцензії, зазначивши дату подачі таких документів та ідентифікаційні дані супровідного документа, за умови надання письмового запевнення, що раніше подана інформація є актуальною.

5. НКЦПФР здійснює перевірку поданих документів та інформації на повноту, достовірність та відповідність вимогам законодавства.

IV. Відомості, які ліцензіат подає до НКЦПФР під час провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів

1. Ліцензіат у разі створення ним в процесі провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів нового відокремленого підрозділу, якому будуть надані повноваження провадити діяльність з управління активами інституційних інвесторів та професійну діяльність на ринках капіталу (у разі поєднання ліцензіатом діяльності з управління активами інституційних інвесторів з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу) згідно з отриманою ліцензією, повинен за місяць до початку провадження діяльності таким підрозділом подати до НКЦПФР:

рішення про створення відокремленого підрозділу ліцензіата, надання зазначених повноважень відокремленому підрозділу цього ліцензіата; та

затверджене в установленому порядку положення про відокремлений підрозділ,

затверджені в установленому порядку внутрішні документи, зазначені у пункті 3 глави 5 розділу II цих Ліцензійних умов, та документи, передбачені підпунктами 2-6 пункту 5 цього розділу.

2. Ліцензіат у разі ліквідації ним відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу та/або припинення провадження таким підрозділом діяльності з управління активами інституційних інвесторів та професійної діяльності на ринках капіталу (у разі поєднання ліцензіатом діяльності з управління активами інституційних інвесторів з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу) згідно з отриманою ліцензією зобов’язаний протягом десяти робочих днів з дати припинення зазначеної діяльності цим підрозділом подати до НКЦПФР копію рішення відповідного органу ліцензіата.

3. Ліцензіат у разі створення ним у процесі провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів спеціалізованого структурного підрозділу, якому надаються повноваження провадити цю діяльність, повинен до початку провадження діяльності таким структурним підрозділом надати до НКЦПФР:

довідку про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять діяльність з управління активами інституційних інвесторів, у формі додатка 14 до цих Ліцензійних умов;

інформацію про наявність приміщення, необхідного для провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів:

документи, що підтверджують його право користування нежитловим приміщенням за місцезнаходженням, у якому буде провадитись діяльність з управління активами інституційних інвесторів (договір оренди, суборенди тощо, який укладений ліцензіатом, з доданням акту приймання-передавання цього приміщення та/або повідомлення у довільній формі щодо права власності на нежитлове приміщення за місцезнаходженням, у якому буде провадитись діяльність з управління активами інституційних інвесторів, з доданням плану цього приміщення (із зазначенням його розміру);

документи з відповідними додатками до нього (у разі їх наявності), що підтверджує забезпечення цілодобовою охороною приміщення, із зазначенням способів здійснення такої охорони (телевідеоконтроль, встановлення відповідної системи сигналізації, зокрема кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо), пожежної сигналізації.

Якщо в документі, що підтверджує право власності або користування приміщенням, передбачені умови здійснення такої охорони, окремий документ щодо забезпечення приміщення охороною не надається.

4. У разі зміни найменування та/або місцезнаходження відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіат протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати внесення відповідних змін до положення про відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ повинен подати ті документи, передбачені пунктом 5 цієї глави, які змінились.

5. Ліцензіат протягом п’яти робочих днів (якщо інший строк не визначено окремими підпунктами цього пункту) з дати виникнення змін у процесі здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів зобов’язаний повідомити НКЦПФР, а саме надати інформацію, яка підтверджує зазначені зміни за такими змістом та формою:

1) повідомлення у довільній формі щодо внесення змін до статуту із зазначенням усіх змін, що були внесені, та дати державної реєстрації.

При внесенні змін до статуту, пов’язаних зі збільшенням статутного капіталу, ліцензіат повинен подати НКЦПФР відповідний документ (документи) банку, що підтверджує сплату збільшення статутного капіталу ліцензіата виключно за рахунок грошових коштів (крім випадку збільшення статутного капіталу за рахунок прибутку) протягом п’яти робочих днів після повної сплати збільшення статутного капіталу;

2) довідки про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку, головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника, у формі додатка 15 до цих Ліцензійних умов;

3) затвердженої організаційної структури ліцензіата зі змінами;

4) відомостей щодо функціональних підрозділів ліцензіата, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів, з відповідними змінами, у формі додатку 13 до цих Ліцензійних умов;

5) копії документів, що підтверджують його право користування нежитловим приміщенням, у якому провадитися діяльність з управління активами інституційних інвесторів (договір оренди/суборенди, який укладений ліцензіатом з усіма змінами та актом про передачу приміщення в оренду/суборенду тощо) та/або документів про право власності на нежитлове приміщення за місцезнаходженням, у якому провадитися діяльність з управління активами інституційних інвесторів, з додаванням плану цього приміщення (із зазначенням його розміру).

Зазначені зміни надаються у випадках, якщо зміни стосуються вимог цих Ліцензійних умов до приміщення ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів).

Вимоги цього підпункту не поширюються на банки;

6) довідки про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи ліцензіата, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів, з відповідними змінами, у формі додатка 14 до цих Ліцензійних умов;

7) змін до документів, що підтверджують забезпечення цілодобовою охороною приміщення, зі змінами, із зазначенням способів здійснення такої охорони (телевідеоконтроль, встановлення відповідної системи сигналізації, зокрема кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо) (надається у разі укладення окремого договору на охорону).

Зазначені зміни надаються у випадках, якщо зміни стосуються вимог цих Ліцензійних умов до приміщення ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів).

Вимоги цього підпункту не поширюються на банки;

8) інформації у довільній формі щодо звільнення особи, яка займає посаду головного бухгалтера, або звільнення/зміни особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, із зазначенням прізвища, імені, по батькові (за наявності) - для фізичної особи та найменування, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (далі - ідентифікаційний код) - для юридичної особи, дати такого звільнення/зміни (закінчення/розірвання відповідного договору), засвідчену підписом керівника ліцензіата.

Зазначена інформація не подається банком;

9) довідки про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку, головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника (додаток 15),- у разі призначення особи на посаду головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата (крім банку)), або покладання ведення бухгалтерського обліку ліцензіата на юридичну особу, з якою ліцензіатом укладений договір про здійснення бухгалтерського обліку, щодо фізичної особи, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку.

Якщо особа, яка займає посаду головного бухгалтера, або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата (крім банку), на момент прийняття на роботу або укладання договору про надання послуг не має кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, така особа повинна у тримісячний строк з дати прийняття на роботу або укладання відповідного договору пройти підвищення кваліфікації, отримати таке посвідчення;

10) інформації про ділову репутацію голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи) ліцензіата, контролерів ліцензіата (у разі якщо контролером є юридична особа - голови та членів колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу), голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) такої юридичної особи), ділову репутацію ліцензіата, у формі додатків 9 та 10 до цих Ліцензійних умов. Зазначена інформація щодо контролера не подається якщо контролером ліцензіата є держава, Національний банк України, територіальна громада. Анкети щодо фізичних осіб - іноземців можуть бути підписані уповноваженою особою фізичної особи-іноземця (за довіреністю) або керівником заявника/ліцензіата.

Зазначена анкета подається у разі змін щодо ідентифікації, ділової репутації зазначених осіб та/або призначення нових осіб, які виконують такі обов’язки (крім випадку тимчасової відсутності керівника). У разі виникнення у юридичних осіб - контролерів ліцензіата змін щодо ідентифікації, ділової репутації зазначених осіб та/або призначення нових осіб, які виконують такі обов’язки, інформація подається ліцензіатом протягом п’яти робочих днів з дати отримання ліцензіатом інформації про зміни, що відбулися;

11) довідки про персональний склад наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи), виконавчого органу ліцензіата, з відповідними змінами, у формі додатку 8 та про персональний склад служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) ліцензіата, з відповідними змінами, у формі додатку 12 до цих Ліцензійних умов;

12) довідки про схематичне зображення структури власності юридичної особи ліцензіата, з відповідними змінами, у формі додатку 1 до цих Ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення такої структури.

Подається у разі зміни прямих власників ліцензіата, які володіють 2 і більше відсотками статутного капіталу ліцензіата, та/або у разі зміни власників істотної участі ліцензіата, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника ліцензіата.

Подається протягом десяти робочих днів з дати виникнення змін у разі зміни власників опосередкованої істотної участі у ліцензіаті, які є іноземними юридичними особами;

13) переліку учасників групи компаній, до якої належить ліцензіат у формі додатка 7 до цих Ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення структури групи компаній (у разі наявності такої групи).

Подається щодо фінансової групи компаній, переважна діяльність якої контролюється Національним банком України, у разі зміни учасників такої групи та/або у разі її виникнення;

14) у разі тимчасової зміни ліцензіатом місцезнаходження (ремонт приміщення тощо) менше ніж на шість місяців до НКЦПФР надається повідомлення про ці зміни не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати фактичної зміни місцезнаходження (із зазначенням нового місцезнаходження, графіка роботи, а також терміну перебування за новим місцезнаходженням, посилання на вебсторінку, де оприлюднено таку інформацію (посилання має містити універсальний покажчик місцезнаходження - Universal Resource Locator (URL-адресу)), доменне ім’я, місцезнаходження сторінки та назву файла) та з наданням до НКЦПФР протягом п’ятнадцяти робочих днів з дати виникнення таких змін договору (крім випадку, коли тимчасова зміна місцезнаходження не буде перевищувати тридцять календарних днів, про що зазначається у відповідному повідомленні), що підтверджує право тимчасового користування приміщенням, яке повинно відповідати вимогам щодо приміщення ліцензіата, установленим для цього виду діяльності.

Ліцензіат при зміні тимчасового місцезнаходження на місцезнаходження, зазначене у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або місцезнаходження, повідомлене НКЦПФР відповідно до цих Ліцензійних умов, якщо таке місцезнаходження відрізняється від місцезнаходження, зазначеного у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повинен не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати фактичної зміни місцезнаходження повідомити про це НКЦПФР;

15) довідки про асоційованих осіб фізичної особи - власника прямої істотної участі у ліцензіаті, у формі додатка 4 до цих Ліцензійних умов.

Подаються ліцензіатом протягом 20 робочих днів з дати отримання ліцензіатом інформації про зміни, що відбулися в зазначеній довідці;

16) у разі зміни інформації про поверх та/або номер офісу (за наявності) ліцензіата, які були повідомлені НКЦПФР ліцензіатом відповідно до цих Ліцензійних умов, до НКЦПФР надається повідомлення про ці зміни не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати фактичної зміни поверху та/або номеру офісу (за наявності) ліцензіата, якщо такі зміни не відображаються в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

17) інформації про власника істотної участі - фізичної особи у ліцензіаті, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника ліцензіата, який не є контролером, у формі додатку 5 до цих Ліцензійних умов.

Подається у разі виникнення змін щодо ділової репутації зазначених осіб, інформація про яку міститься у додатку 5 до цих Ліцензійних умов.

6. Ліцензіат щороку подає до НКЦПФР довідку про схематичне зображення структури власності юридичної особи ліцензіата за формою додатка 1 до цих Ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення такої структури, до 01 лютого станом на 01 січня поточного року. Зазначена довідка не надається ліцензіатом, який є банком.

7. У всіх документах, визначених цим розділом, які подає ліцензіат у формі додатків до цих Ліцензійних умов, слово «заявник» у всіх відмінках має бути замінено словом «ліцензіат» у відповідних відмінках.

8. Ліцензіат зобов’язаний негайно, але не пізніше наступного робочого дня після настання обставин, перелічених в цьому пункті, подати до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку інформацію про:

арешт коштів на банківських рахунках ліцензіата. Подається ліцензіатом негайно, але не пізніше наступного робочого дня після того, як йому стало відомо про арешт коштів на банківських рахунках ліцензіата;

зміну адреси вебсайту ліцензіата, зміну контактних даних (телефону, адреси електронної пошти);

настання або закінчення форс-мажорних обставин з наданням письмових пояснень щодо таких обставин та документів, які підтверджують настання або закінчення зазначених обставин (у разі їх наявності).

9. Протягом п’яти робочих днів після оприлюднення річної фінансової звітності та/або річної консолідованої фінансової звітності (у разі наявності) разом з аудиторським звітом ліцензіат письмово у довільній формі повідомляє про це НКЦПФР із зазначенням посилання на вебсторінку власного вебсайту, де була оприлюднена зазначена інформація. Таке посилання повинно мати універсальний покажчик місцезнаходження (Universal Resource Locator) (URL-адресу), доменне ім’я, місцезнаходження сторінки та назву файлу, на який здійснюється посилання.

10. Відомості та/або документи, які ліцензіат надає згідно з цим розділом, ліцензіат надає до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку в електронній формі з використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги. Вимоги до електронної форми відомостей та/або документів, у тому числі описи розділів та схем XML файлів, визначаються окремим документом нормативно-технічного характеру НКЦПФР з урахуванням вимог, визначених Вимогами до форматів даних електронного документообігу в органах державної влади, затвердженими наказом Державного агентства з питань електронного урядування України від 07 вересня 2018 року № 60, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2018 року за № 1309/32761.

Усі відомості та/або документи подаються до НКЦПФР українською мовою, із супровідним листом, засвідченим підписом керівника, у якому необхідно обов’язково зазначити дату і номер рішення про видачу ліцензії на провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

У разі якщо відомості та/або документи підписані не керівником ліцензіата, а виконувачем його обов’язків (крім випадків, установлених законами), ліцензіат повинен надати документ, який підтверджує повноваження цієї особи.

У разі настання форс-мажорних обставин строк надання інформації, передбаченої цим розділом, продовжується НКЦПФР до дати отримання документів щодо закінчення таких обставин.

11. Якщо інформація, яку необхідно надати згідно з вимогами цих Ліцензійних умов, вже є в результаті оприлюднення у публічному доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати зміст інформації людиною і відтворювати інформацію на папері для необмеженого завантаження та копіювання на вебсайті юридичної особи та/або у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР чи в інших базах осіб, що надають інформаційні послуги на ринку капіталу та організованих товарних ринках, ліцензіат подає реквізити для забезпечення можливості ознайомлення з документами з мережі Інтернет, що мають містити повну адресу файлу, за якою може бути здійснене вільне і пряме завантаження копій цих документів (без необхідності попередньої реєстрації, введення кодів, інших додаткових дій на забезпечення завантаження), в форматі універсального покажчика місцезнаходження Universal Resource Locator (URL - адреса), ім’я файлу (включаючи розширення в імені файлу, яке має відповідати його типу/формату), точний розмір файлу та контрольну суму для забезпечення можливості автоматичного контролю точності копіювання вмісту.

12. У разі необхідності подання до НКЦПФР відомостей та/або документів під час провадження ліцензіатом декількох видів діяльності на ринках капіталу, поєднання яких не заборонено законом, відомості, які є однаковими для кожного окремого виду діяльності, подаються один раз.

Директор департаменту
методології регулювання
професійних учасників ринку
цінних паперів







І. Курочкіна


Додаток 1
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(пункт 4 глави 1 розділу ІІ)

ДОВІДКА
про схематичне зображення структури власності юридичної особи - заявника1

__________________________________________________________________________
(найменування юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи
в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України
(далі - ідентифікаційний код), код LEI (за наявності))

Таблиця 1. Структура власності юридичної особи заявника

Прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи або повне найменування юридичної особи

Тип особи

Тип істотної участі (за її наявності)

Інформація про особу

Наявність значного впливу на юридичну особу незалежно від формального володіння

Участь особи у статутному капіталі юридичної особи, %

Розмір права голосу, не пов’язаного з участю в статутному капіталі, %

Опис взаємозв’язку особи з заявником/ліцензіатом та відносин контролю з усіма іншими особами, вказаними в цій таблиці

пряма

опосередкована

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

2

3

__________
Примітка.



Розрахунок опосередкованої участі особи у юридичній особі (колонка 7 таблиці) здійснюється відповідно до вимог пунктів 5, 6 розділу І Порядку погодження наміру набуття або збільшення особою істотної участі у професійному учаснику фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 березня 2012 року № 394 (у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24 березня 2020 року № 132) (далі в цьому додатку - Порядок), із наведенням здійсненого розрахунку у таблиці:

№ з/п

Прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи або повне найменування юридичної особи

Розрахунок

1

2

1

2

3

Заповнюється щодо:

усіх ключових учасників (включаючи публічні компанії) і контролерів заявника/ліцензіата;

усіх ключових учасників кожної юридичної особи, яка існує у ланцюгу володіння корпоративними правами заявника/ліцензіата;

усіх власників істотної участі в заявнику/ліцензіаті;

усіх кінцевих бенефіціарних власників осіб, яким одноосібно/спільно у сукупності (при додаванні акцій/часток всіх цих осіб) належить більше 50 % статутного капіталу заявника, крім осіб, якими або контролерами яких є держава, Національний банк України, територіальна громада, міжнародна фінансова організація, публічна компанія, фізична особа, права якої на акції/частки статутного капіталу заявника/ліцензіата або права голосу за ними не є формальними (особа не є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права);

усіх кінцевих бенефіціарних власників, за вказівками яких діють особи, які мають юридичне право володіти, користуватись та розпоряджатись правами, що становлять істотну участь у заявнику/ліцензіаті (крім публічної компанії).

У колонці 1 зазначається:

1) щодо фізичних осіб - громадян України - прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи згідно з паспортом;

2) щодо фізичних осіб-іноземців та осіб без громадянства - повне ім’я англійською мовою та його транслітерація українською мовою;

3) щодо юридичних осіб України - повне найменування відповідно до установчих документів, для компаній з управління активами, які діють в інтересах пайового фонду, додається повне найменування пайового фонду;

4) щодо юридичних осіб інших держав - повне найменування англійською мовою відповідно до документа, на підставі якого вноситься інформація, та його транслітерація українською мовою. У разі наявності кількох найменувань або варіантів їх написання зазначаються всі ці найменування або варіанти їх написання.

У колонці 2 зазначається тип особи у вигляді літер:

1) «Д» - для держави (в особі відповідного державного органу);

2) «МФО» - для міжнародної фінансової організації;

3) «ПК» - для публічної компанії;

4) «ТГ» - для територіальної громади (в особі відповідного органу місцевого самоврядування);

5) «Т» - для трасту;

6) «ФУ» - для фінансової установи (крім професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків);

7) «ФО» - для фізичної особи;

8) «КУА (ПІФ)» - для пайового інвестиційного фонду;

9) «КІФ» - для корпоративного інвестиційного фонду;

10) «У» - для управителя;

11) «А» - для адміністратора недержавного пенсійного фонду;

12) «ІФ» - для інвестиційної фірми;

13) «ООР» - для оператора організованого ринку;

14) «КУА» - для компанії з управління активами;

15) «СК» - для страхової компанії;

16) «НПФ» - для недержавного пенсійного фонду;

17) «ДУ» - для депозитарної установи;

18) «К» - для особи, яка провадить клірингову діяльність з визначення зобов’язань;

19) «ЦК» - для особи, яка провадить клірингову діяльність центрального контрагента;

20) «ЦД» - для Центрального депозитарію цінних паперів;

21) «ЮО» - для іншої юридичної особи.

У колонці 3 зазначається тип істотної участі (за її наявності) у вигляді літер:

1) «П» - пряма істотна участь;

2) «О» - опосередкована істотна участь;

3) «П, О» - пряма та опосередкована істотна участь;

4) «О(Д)» - істотна участь виникла у зв’язку з передаванням особі права голосу за дорученням;

5) «(С)» - додається до типу, якщо участь спільна;

6) «О(Н)» - незалежний від формального володіння вплив, крім передавання права голосу.

У колонці 4 зазначається:

1) щодо фізичних осіб - громадянство, країна, місце проживання (повна адреса), серія (за наявності) та номер паспорта, найменування органу, що його видав, дата видачі паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), дата та рік народження;

2) щодо юридичних осіб резидентів - місцезнаходження (повна адреса, в тому числі поверх та номер офісу за наявності), ідентифікаційний код, код LEI (за наявності);

3) щодо іноземних юридичних осіб - місцезнаходження (повна адреса, в тому числі поверх та номер офісу за наявності) українською та англійською мовами, ідентифікаційний код із витягу з торговельного, банківського, судового реєстру або іншого офіційного документа, що підтверджує реєстрацію іноземної юридичної особи в країні, у якій зареєстровано її головний офіс.

У колонці 5 зазначається інформація згідно з пунктом 7 розділу І Порядку.

Якщо рядок у будь-якій колонці не заповнюється через відсутність даних, в такому рядку у відповідній колонці проставляється прочерк.

Таблиця 2. Інформація про довірчого власника трасту2

Найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи

Ідентифікаційний код,
код LEI (за наявності)
або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта3 для фізичної особи

Місцезнаходження юридичної особи
(повна адреса, в тому числі поверх та номер офісу за наявності) або адреса постійного місця проживання фізичної особи та/або адреса місця реєстрації

Контактні дані (телефон, адреса електронної пошти)

1

2

3

4

Таблиця 3. Інформація щодо вигодоодержувача (вигодонабувача) трасту2

Повне найменування юридичної особи
або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи

Ідентифікаційний код,
код LEI (за наявності)
або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта3 для фізичної особи

Місцезнаходження
юридичної особи
(повна адреса, в тому числі поверх та номер офісу за наявності) або адреса постійного місця проживання фізичної особи та/або адреса місця реєстрації

Відсоток акцій
(часток, паїв), які належать бенефіціарному власнику у розподілі доходу

1

2

3

4

Стверджую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання.

«___»__________ 20__ року

_____________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 До зазначеної в цій довідці інформації додається схема структури власності юридичної особи заявника.
Схема структури власності юридичної особи заявника повинна містити найменування та ідентифікаційний код кожної юридичної особи, прізвища, імена та по батькові (за наявності) всіх фізичних осіб - власників істотної участі в юридичній особі та осіб, через яких прямо або опосередковано здійснюється володіння / контроль участі у заявнику, із зазначенням зав’язків між ними.
При оформленні відомостей щодо структури власності юридичної особи у вигляді схематичного зображення та неможливості розмістити всі дані на одному аркуші схематичне зображення розміщується на аркушах окремо за кожним власником юридичної особи.
2 Заповнюється у випадку якщо в структурі власності юридичної особи є траст.
3 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті, та для фізичних осіб - іноземців, які не є платниками податків на території України.



Додаток 2
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 1 пункту 1 розділу III)

ЗАЯВА
про видачу ліцензії



Додаток 3
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 1 пункту 1 розділу III)

ПЕРЕЛІК
(опис) документів, що подаються на видачу ліцензії

№ з/п

Документ, що подається
на отримання ліцензії

Кількість аркушів

Зазначити вид інформації
(конфіденційна1 або неконфіденційна)

1

2

3

1

2

3

«___»___________ 20___ року

_____________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 До конфіденційної інформації може бути віднесено тільки ту інформацію, яка передбачена Законами України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації».



Додаток 4
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про асоційованих осіб фізичної особи - власника прямої істотної участі у заявника1

Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - власника з істотною участю у заявника

Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) асоційованої особи фізичної особи - власника з прямою істотною участю у заявника

Реєстраційний номер облікової картки платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта асоційованої особи2

Ступінь
родинного
зв’язку згідно з терміном «асоційовані особи»

Повне найменування юридичної особи, де асоційована особа фізичної особи - прямого власника з істотною участю у заявника працює
або має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків

Ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, код LEI (за наявності)

Символ юридичної
особи3

Частка
у статутному капіталі юридичної особи асоційованої особи - прямого власника з істотною участю у заявнику

Посада, яку займає в юридичній особі асоційована особа прямого власника з істотною участю у заявнику

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

2

3

Стверджую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання.

«___»___________ 20___ року

_______________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 Заповнюється щодо асоційованих осіб фізичної особи - власника прямої істотної участі у заявнику, які працюють в юридичній особі та/або мають частку у статутному капіталі юридичної особи.
2 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті.
3 У колонці 7 зазначається символ юридичної особи у вигляді літер:
1) «Д» - для держави (в особі відповідного державного органу);
2) «МФО» - для міжнародної фінансової організації;
3) «ПК» - для публічної компанії;
4) «ТГ» - для територіальної громади (в особі відповідного органу місцевого самоврядування);
5) «Т» - для трасту;
6) «ФУ» - для фінансової установи (крім професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків);
7) «КУА (ПІФ)» - для пайового інвестиційного фонду;
8) «КІФ» - для корпоративного інвестиційного фонду;
9) «У» - для управителя;
10) «А» - для адміністратора пенсійного фонду;
11) «ІФ» - для інвестиційної фірми;
12) «ООР» - для оператора організованого ринку;
13) «КУА» - для компанії з управління активами;
14) «СК» - для страхової компанії;
15) «НПФ» - для пенсійного фонду;
16) «ДУ» - для депозитарної установи;
17) «К» - для особи, яка провадить клірингову діяльність з визначення зобов’язань;
18) «ЦК» - для особи, яка провадить клірингову діяльність центрального контрагента;
19) «ЦД» - для Центрального депозитарію цінних паперів;
20) «ЮО» - для іншої юридичної особи.



Додаток 5
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

АНКЕТА
фізичної особи


Додаток 6
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

АНКЕТА
юридичної особи, що є власником істотної участі у заявнику


Додаток 7
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

ПЕРЕЛІК
учасників групи компаній, до якої належить заявник



Додаток 8
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про наглядову раду (або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду, виконавчий орган заявника

Таблиця 1. Персональний склад наглядової ради (або іншого органу заявника, відповідального за здійснення нагляду (крім загальних зборів)), виконавчого органу заявника

№ з/п

Прізвище, м.’я, по батькові (за наявності) фізичної особи

Реєстраційний номер облікової картки платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта1

Дата та місце народження, адреса

Посада, яку займає в цій юридичній особі фізична особа

Період перебування на посаді з ____ до ____

Назва документа (дата та номер), яким призначена фізична особа на цю посаду

Місце роботи (посада) в іншій юридичній особі (за наявності)

Повне найменування іншої юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, код LEI (за наявності)

1

2

3

4

5

6

7

8

1

2

3

Таблиця 2. Інформація про рівень управлінської компетенції в органі управління заявника2


з/п

Напрями оцінювання

Прізвище, м.’я, по батькові (за наявності) голови органу, відповідального за здійснення нагляду

Прізвище, м.’я, по батькові (за наявності) членів органу, відповідального за здійснення нагляду

1

2

3

4

1

х

2

Наявність навичок здійснення організаційно-розпорядчих функцій

3

Корпоративне управління (у частині порядку створення та припинення господарських товариств, функціонування їх органів управління, взаємовідносин з учасниками товариств)

4

Комплаєнс

5

Внутрішній аудит

6

Управління ризиками

7

Захист інтересів клієнта

8

Виявлення, запобігання та усунення конфлікту інтересів

9

Політика винагороди, мотивування співробітників

10

Використання аутсорсингу (за наявності)

х

11

Інформаційні технології та безпека

12

Інші функції органу управління відповідно до виду діяльності професійного учасника

Інші функції органу управління відповідно до виду діяльності професійного учасника

Анкету заповнюють щодо голови та всіх членів органу, відповідального за здійснення нагляду.

У рядку 1 зазначаються прізвище, м.’я, по батькові (за наявності) голови та всіх членів органу, відповідального за здійснення нагляду.

Оцінювання рівня компетенції за кожним із напрямів здійснюють у колонці 3 та наступних колонках за такою шкалою:

1 - фізична особа має мінімально прийнятний рівень компетенції за даним напрямом;

2 - фізична особа має прийнятний рівень компетенції за даним напрямом;

3 - фізична особа має високий рівень компетенції за даним напрямом.

При відсутності у фізичної особи кваліфікації за певним напрямом проставляється «-».

У рядку 12, а також, за необхідності, у наступних рядках вказуються всі види професійної діяльності, які здійснює професійний учасник ринків капіталу, та результати оцінювання за цими напрямами (цим напрямом).

Стверджую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання.

«___»____________ 20___ року

___________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті, та для фізичних осіб-іноземців, які не є платниками податків на території України.
2 Заповнюється щодо органів управління заявника, крім загальних зборів.



Додаток 9
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

АНКЕТА
щодо ділової репутації фізичної особи


Додаток 10
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

АНКЕТА
щодо ділової репутації юридичної особи



Додаток 11
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 4 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про початковий капітал заявника та джерела його походження

Інформація про розмір та складові елементи початкового капіталу заявника:

№ з/п

Елементи початкового капіталу заявника

Розмір елементу початкового капіталу, грн

1.

Інструмент капіталу, який відповідає вимогам, установленим відповідним нормативно-правовим актом НКЦПФР1

2.

Додатковий капітал, у тому числі емісійний дохід, що належить до інструментів капіталу

3.

Накопичені прибутки

4.

Накопичені збитки

5.

Накопичений інший сукупний дохід

6.

Резервний капітал

7.

Інші резерви

8.

Разом

Інформація та підтверджуючі документи про джерела походження коштів, якими сформовано початковий капітал заявника _______________________________________ .

Стверджую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання.

«___»___________ 20___ року

______________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 Рішення НКЦПФР від 19 січня 2021 № 24 «Про затвердження Вимог до інструментів капіталу, які можуть включатися до початкового капіталу», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 за № 331/35953. Заповнюється окремо щодо кожного інструменту капіталу (із зазначенням його виду), що включається до розрахунку початкового капіталу.



Додаток 12
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
майном для фінансування об’єктів
будівництва та/або здійснення
операцій з нерухомістю
(підпункт 7 пункту 1 розділу ІІІ)

ДОВІДКА
про персональний склад служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника1

№ з/п

Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи

Реєстраційний номер облікової картки платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта2

Дата та місце народження, адреса

Посада, яку займає в цій юридичній особі фізична особа

Період перебування на посаді з ____ до ____

Назва документа (дата та номер), яким призначена фізична особа на цю посаду

Місце роботи (посада) в іншій юридичній особі (за наявності)

Повне найменування іншої юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, код LEI (за наявності)

1

2

3

4

5

6

7

8

1

2

3

Засвідчую, що інформація, надана мною, є правдивою, повною станом на дату її подання.

«___»____________ 20___ року

______________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 У разі якщо у заявника на дату подачі документів для отримання ліцензії відсутня інформація щодо всіх або декількох зазначених осіб, у Довідці заповнюється наявна на цю дату інформація. У такому випадку Довідка, яка містить запитувану інформацію, повторно подається заявником протягом 2 місяців з дня подачі документів для отримання ліцензії, у разі наявності в структурі власності заявника іноземної юридичної особи та/або фізичної особи - іноземця - протягом 4,5 місяців.
2 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті, та для фізичних осіб - іноземців, які не є платниками податків на території України.



Додаток 13
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 7 пункту 1 розділу III)

ВІДОМОСТІ
щодо функціональних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів

№ з/п

Повне найменування
функціонального підрозділу

Посада

Посадові обов’язки

1

2

3

4

1

1...

2...

3...

2

1...

2...

3...

«___»___________ 20___ року

____________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)


Додаток 14
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 7 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять діяльність з управління активами інституційних інвесторів

№ з/п

Повне найменування відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу

Символ підрозділу1

Ідентифікаційний код підрозділу в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України2

Місцезнаходження підрозділу (повна адреса, у тому числі поверх та номер офісу - за наявності)

Телефони, адреса електронної пошти

Вид професійної діяльності, який здійснюється цим підрозділом

Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) керівника підрозділу

Кількість сертифікованих фахівців (у тому числі керівник) відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу

1

2

3

4

5

6

7

8

1

2

3

«___»___________ 20___ року

_________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 Символи підрозділу: В - відокремлений підрозділ; С - структурний підрозділ.
2 Заповнюється для відокремленого підрозділу.



Додаток 15
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринках
капіталу - діяльності з управління
активами інституційних інвесторів
(підпункт 7 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів, та сертифіковані в установленому НКЦПФР порядку, головного бухгалтера (особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника

1. Інформація про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів та сертифіковані, в установленому НКЦПФР порядку

№ з/п

Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)1

Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта1, 2

Посада

Стаж роботи на ринках фінансових послуг/ринках капіталу1

Телефон, адреса електронної пошти1

Сертифікат: номер, дата видачі, строк дії, вид діяльності1

Відомості щодо судимості, штрафи за адміністративні правопорушення на ринках фінансових послуг/ ринках капіталу1

Назва документа (дата та номер), яким призначений (звільнений) фахівець (із зазначенням дати такого призначення/ звільнення)1

1

2

3

4

5

6

7

8

1

2

3

2. Інформація про головного бухгалтера (особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника, у разі покладання ведення бухгалтерського обліку заявника на юридичну особу - особи, яка безпосередньо здійснює ведення бухгалтерського обліку заявника в цій юридичній особі


з/п

Прізвище, ім’я,
по батькові
(за наявності)

Реєстраційний номер
облікової картки
платника податків
або серія (за наявності) та номер паспорта2

Займана
посада

Місце
роботи3

Період перебування на посаді
з ______________ до;
причина звільнення

Кваліфікаційне посвідчення:
номер та дата видачі

1

2

3

4

5

6

1

«____»____________ 20___ року

___________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
друкованими літерами)

__________
1 У разі якщо у заявника на дату подачі документів для отримання ліцензії відсутня інформація, запитувана в колонках 1, 2, 4-8, Довідка подається без зазначення цієї інформації. У такому випадку Довідка із заповненою інформацією по всім колонкам повторно подається заявником протягом 2 місяців з дня подачі документів для отримання ліцензії, у разі наявності в структурі власності заявника іноземної юридичної особи та/або фізичної особи - іноземця - протягом 4,5 місяців.
2 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган та мають відмітку в паспорті, та для фізичних осіб - іноземців, які не є платниками податків на території України.
3 Заповнюється на підтвердження вимог щодо стажу роботи бухгалтера, встановленого ліцензійними умовами провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів.

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: