Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 298 від 16.03.2022
№ 489 від 29.04.2022
№ 699 від 17.06.2022
№ 1017 від 10.09.2022
№ 1362 від 06.12.2022
№ 1416 від 06.12.2022
№ 395 від 28.04.2023
№ 919 від 25.08.2023}
Відповідно до статті 11 Закону України “Про ринок природного газу”, Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, що додається.
2. Міністерству енергетики підготувати до 15 березня 2022 р. рішення про внесення змін до Порядку визначення компенсації, що надається суб’єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов’язки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2020 р. № 1194 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 99, ст. 3225).
3. Ця постанова набирає чинності з 1 березня 2022 р. та діє протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОЛОЖЕННЯ
про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу
1. Це Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов’язків, що покладаються на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов’язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації.
застосовується у прозорий та недискримінаційний спосіб і не обмежує права суб’єктів господарювання, що утворені відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, зокрема право на здійснення постачання природного газу споживачам за умови дотримання вимог законодавства;
не позбавляє постачальників природного газу, зокрема із спеціальними обов’язками, права вільно обирати оптового продавця природного газу для потреб їх господарської діяльності.
3. У цьому Положенні терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про ринок природного газу”, Правилах постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2496.
4. Це Положення покладає такі спеціальні обов’язки:
1) на ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” - щодо забезпечення реалізації природного газу за договорами з постачальниками природного газу побутовим споживачам на умовах, передбачених пунктом 5 цього Положення;
2) на ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” - щодо продажу природного газу операторам газорозподільних систем на умовах, передбачених пунктом 6 цього Положення;
3) на суб’єкта господарювання, що здійснює функції постачальника “останньої надії” (далі - постачальник “останньої надії”) - щодо забезпечення постачання природного газу окремим споживачам на умовах, передбачених пунктом 7 цього Положення;
4) на НАК “Нафтогаз України” - щодо забезпечення ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, у тому числі як постачальника “останньої надії”, ресурсом природного газу, необхідним для забезпечення виконання спеціальних обов’язків згідно з цим Положенням, на умовах, передбачених пунктом 8 цього Положення;
5) на АТ “Укргазвидобування” і Державне акціонерне товариство “Чорноморнафтогаз” - щодо продажу природного газу, а на HAK “Нафтогаз України” - щодо формування ресурсу природного газу для побутових споживачів і виробників теплової енергії шляхом придбання такого газу на умовах, передбачених пунктом 9 цього Положення;
6) на ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” - щодо постачання природного газу тепловим електростанціям та теплоелектроцентралям на умовах, передбачених пунктами 81 і 82 цього Положення.
{Пункт 4 доповнено підпунктом 6 згідно з Постановою КМ № 1416 від 06.12.2022}
5. Із 1 травня 2022 р. по 15 квітня 2024 р. (включно) ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” реалізує природний газ постачальникам природного газу в обсягах, необхідних побутовим споживачам, постачання яким такі постачальники здійснюють у відповідному періоді постачання, на підставі договору за цінами та на умовах згідно з додатком 1.
{Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1017 від 10.09.2022, № 395 від 28.04.2023, № 919 від 25.08.2023}
ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” та постачальники природного газу зобов’язані за результатами газового місяця (М) до 11 числа газового місяця (М+1) скоригувати обсяги реалізації газу шляхом зміни торгових сповіщень для приведення обсягів реалізації газу, визначених у торгових сповіщеннях кожної газової доби (D) газового місяця (М), до фактичних обсягів використання газу постачальником природного газу в обсягах, необхідних побутовим споживачам, у відповідну газову добу (D) газового місяця (М).
6. З 1 червня 2022 р. та протягом дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення або скасування ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” реалізує природний газ операторам газорозподільних систем у розмірі нормативних, понаднормованих втрат та виробничо-технологічних витрат, втрат, зумовлених воєнними діями та понесених у зв’язку із запобіганням/врегулюванням гуманітарних кризових ситуацій, на підставі договору купівлі-продажу природного газу за цінами та на умовах згідно з додатком 2.
{Абзац перший пункту 6 в редакції Постанови КМ № 699 від 17.06.2022}
Втрати, зумовлені воєнними діями та понесені у зв’язку із запобіганням/врегулюванням гуманітарних кризових ситуацій, розраховуються на підставі методики визначення вартості втрат (витоку) природного газу у разі пошкодження газопроводів та газорозподільних станцій, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розробленої Міненерго на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 “Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1413).
{Абзац другий пункту 6 в редакції Постанови КМ № 699 від 17.06.2022}
ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” та оператори газорозподільних систем зобов’язані за результатами газового місяця (М) до 11 числа газового місяця (М+1) скоригувати обсяги реалізації газу шляхом зміни торгових сповіщень для приведення обсягів реалізації газу, визначених у торгових сповіщеннях кожної газової доби (D) газового місяця (М), до фактичних обсягів використання газу оператором газорозподільної системи для покриття нормативних, понаднормованих втрат та виробничо-технологічних витрат, втрат, зумовлених воєнними діями та понесених у зв’язку із запобіганням/врегулюванням гуманітарних кризових ситуацій у відповідну газову добу (D) газового місяця (М).
7. До 30 квітня 2023 р. (включно) постачальник “останньої надії” зобов’язаний постачати природний газ споживачам, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави, згідно з переліком, який затверджується центральними органами виконавчої влади відповідно до їх повноважень (далі - перелік споживачів).
{Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1017 від 10.09.2022}
Перелік споживачів повинен містити таку інформацію про споживача: найменування, код згідно з ЄДРПОУ, ЕІС-код.
Після затвердження переліку споживачів або внесення до нього змін копія переліку споживачів передається:
операторам газорозподільних систем - для внесення даних до інформаційної платформи про віднесення споживача до спеціальної категорії споживача;
постачальнику “останньої надії” - для забезпечення додаткових обсягів природного газу, необхідного споживачам, внесеним до Реєстру споживачів на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи.
Реєстрація споживача, віднесеного до спеціальної категорії, здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника “останньої надії” на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі відомостей про відключення чи ініціювання діючим постачальником відключення його об’єкта в таких випадках:
відсутність підтвердженої номінації та реномінації діючого постачальника захищеного споживача для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником “останньої надії” відключення по об’єкту такого захищеного споживача. У такому випадку постачання природного газу здійснюється з дня, наступного за днем включення до Реєстру споживачів постачальника “останньої надії”;
відсутність за три дні до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником захищеного споживача в реєстрі іншого постачальника. У такому випадку постачання природного газу здійснюється з дня, наступного за кінцевим днем постачання попереднім постачальником.
Постачання природного газу постачальником “останньої надії” споживачам згідно з переліком споживачів здійснюється за ціною 32 000 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1 000 куб. метрів газу.
8. Із 1 травня 2022 р. по 15 квітня 2024 р. (включно) НАК “Нафтогаз України” реалізує ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, у тому числі як постачальнику “останньої надії”, обсяги природного газу, необхідні для забезпечення виконання спеціальних обов’язків, передбачених цим Положенням, за цінами, за якими реалізується природний газ цими товариствами згідно з пунктами 5-7 та пунктом 81 цього Положення.
{Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1017 від 10.09.2022, № 395 від 28.04.2023, № 919 від 25.08.2023}
81. ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг“ укладає договори постачання природного газу з тепловими електростанціями та теплоелектроцентралями і постачає їм природний газ з дати укладення таких договорів до 15 квітня 2024 р. (включно) на умовах, передбачених у пункті 82 цього Положення, за такими цінами:
{Абзац перший пункту 81 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 395 від 28.04.2023, № 919 від 25.08.2023}
для теплоелектроцентралей, які виробляють електричну енергію в теплофікаційному циклі, - 16500 гривень (з урахуванням податку на додану вартість) за 1000 куб. метрів газу;
для теплових електростанцій та теплоелектроцентралей, які виробляють електричну енергію в конденсаційному циклі, - 10950 гривень (з урахуванням податку на додану вартість) за 1000 куб. метрів газу.
Міненерго за поданням НЕК “Укренерго” із визначенням для кожної теплової електростанції/теплоелектроцентралі обсягів, строків, ціни постачання природного газу та поточних рахунків, виключно на які НЕК “Укренерго” повинна зараховувати кошти для здійснення розрахунків з тепловими електростанціями/теплоелектроцентралями, затверджує перелік зазначених теплових електростанцій та теплоелектроцентралей та повідомляє про це ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”.
При цьому строк постачання природного газу відповідно до цього пункту повинен бути кратним календарному місяцю.
У разі належного виконання тепловими електростанціями та теплоелектроцентралями до 30 січня 2023 р. (включно) умов, установлених пунктом 82 цього Положення в редакції, що діяла станом на 30 січня 2023 р., постачання природного газу таким тепловим електростанціям та теплоелектроцентралям згідно з цим Положенням здійснюється з 1 січня 2023 року.
{Пункт 81 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 395 від 28.04.2023}
{Положення доповнено пунктом 81 згідно з Постановою КМ № 1416 від 06.12.2022}
82. ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” укладає договори постачання природного газу з тепловими електростанціями та теплоелектроцентралями за формою, встановленою ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, за умови, якщо станом на дату підписання договору постачання природного газу теплова електростанція або теплоелектроцентраль, зазначені у переліку, затвердженому Міненерго, мають підписаний та чинний договір з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” про договірне списання з поточних рахунків (зокрема з поточних рахунків із спеціальним режимом використання), призначених для зарахування всіх коштів від НЕК “Укренерго”, із строком дії до повного виконання зобов’язань за договором постачання природного газу.
У разі коли відповідно до абзацу першого цього пункту договір постачання природного газу не був укладений або ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” було припинено постачання газу згідно з договором постачання природного газу, вважається, що у такої теплової електростанції/теплоелектроцентралі відсутній постачальник із спеціальними обов’язками відповідно до цього Положення.
{Положення доповнено пунктом 82 згідно з Постановою КМ № 1416 від 06.12.2022}
9. Із 1 травня 2022 р. по 15 квітня 2024 р. (включно) АТ “Укргазвидобування” та Державне акціонерне товариство “Чорноморнафтогаз” зобов’язані щомісяця здійснювати продаж природного газу власного видобутку (крім обсягів виробничо-технологічних витрат, обсягів, які використовуються для власних потреб АТ “Укргазвидобування” та Державного акціонерного товариства “Чорноморнафтогаз”, пов’язаних із видобутком, підготовкою до транспортування і транспортуванням природного газу, а також для виробництва електричної енергії, скрапленого природного газу та стабільного бензину), а НАК “Нафтогаз України” - придбавати такий природний газ за ціною 7 240 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1 000 куб. метрів газу для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів і виробників теплової енергії (шляхом подальшого забезпечення виконання ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” зобов’язань із постачання обсягу I за довгостроковими контрактами з виробниками теплової енергії).
{Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1017 від 10.09.2022, № 395 від 28.04.2023, № 919 від 25.08.2023}
10. Обов’язки, передбачені пунктом 7 цього Положення, не застосовуються до споживачів, що проживають/перебувають на тимчасово окупованій території України.
11. Міненерго повідомляє Секретаріатові Енергетичного Співтовариства про хід здійснення заходів, передбачених цим Положенням.
{Положення в редакції Постанов КМ № 298 від 16.03.2022, № 489 від 29.04.2022}
ЦІНИ ТА УМОВИ
реалізації природного газу ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” постачальникам природного газу побутовим споживачам у рамках виконання спеціального обов’язку
1. Реалізація природного газу в період з 1 травня 2022 р. по 15 квітня 2024 р. (включно) здійснюється в разі, коли постачальник природного газу:
{Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1017 від 10.09.2022, № 395 від 28.04.2023, № 919 від 25.08.2023}
1.1. Приєднується до договору про утворення балансуючої групи, де стороною, відповідальною за добовий небаланс групи, є ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, за формою, розробленою ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, на таких умовах:
1.1.1. Сторона, відповідальна за добовий небаланс групи, має право виключити учасника балансуючої групи з балансуючої групи, у тому числі, але не виключно з таких підстав:
- невиконання умов договору купівлі-продажу природного газу, що підписується відповідно до пункту 1.2 цього додатка;
- невиконання умов, передбачених пунктом 1.3 цього додатка;
1.2. Підписує договір купівлі-продажу природного газу за формою, розробленою ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”, на таких умовах:
1.2.1. До 15 травня 2022 р. надає ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” банківську гарантію на суму грошових зобов’язань, які для цих цілей розраховуються виходячи з вартості пікового місячного обсягу споживання природного газу побутовими споживачами, постачання яким здійснював такий постачальник протягом 2021 року за ціною, визначеною на підставі підпункту 1.2.7 цього додатка.
У разі належного виконання цього обов’язку договір купівлі-продажу природного газу з таким постачальником укладається та починає свою дію з 1 травня 2022 року.
У разі неналежного виконання цього обов’язку договір купівлі-продажу природного газу з таким постачальником не укладається;
1.2.2. Станом на 15 травня 2022 р. сума простроченої заборгованості постачальника перед ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” за реалізований природний газ порівняно з рівнем простроченої заборгованості постачальника станом на 1 квітня 2022 р. зросла не більше ніж на 10 відсотків вартості придбаного газу в березні 2022 року;
1.2.3. До 27 травня 2022 р. підписує договір про договірне списання з поточних рахунків строком дії до повного виконання зобов’язань такого постачальника за договорами, укладеними відповідно до пунктів 1.1 і 1.2 цього додатка, яким має бути передбачено, що в разі одночасного надходження до банку кількох документів, на підставі яких здійснюється списання грошових коштів, банк списує кошти з рахунка постачальника природного газу в такій черговості:
у першу чергу - списуються грошові кошти для розрахунків щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом);
у другу чергу - списуються грошові кошти за розрахунковими документами, що передбачають платежі до бюджету та інші обов’язкові відрахування, передбачені законодавством, у зв’язку із оплатою праці;
у третю чергу - списуються грошові кошти для виконання грошових зобов’язань такого постачальника перед ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” за договорами, укладеними відповідно до пунктів 1.1 і 1.2 цього додатка.
Під час укладення зазначених договорів постачальник природного газу зобов’язаний вказати всі наявні рахунки та не відкривати додаткових рахунків у будь-яких банківських установах до повного погашення заборгованості за договорами, укладеними відповідно до пунктів 1.1 і 1.2 цього додатка.
Під час підписання договору про договірне списання сторони зобов’язані використовувати накладення електронного цифрового підпису (ЕЦП)/кваліфікованого електронного підпису (КЕП), відбитки підписів електронної печатки (за наявності), сервіси для обміну електронними документами, при цьому електронні копії документів та електронне листування прирівнюється до оригіналів документів (повідомлень).
У разі неналежного виконання цього обов’язку продаж природного газу такому постачальнику за договором купівлі-продажу починаючи з 1 червня 2022 р. не здійснюється, а такий оператор газорозподільної системи (учасник балансуючої групи) виключається з балансуючої групи з 1 червня 2022 року;
1.2.4. Станом на 15 червня 2022 р. постачальник не має простроченої заборгованості перед ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” та/або НАК “Нафтогаз України”, яка не підлягає врегулюванню відповідно до законодавства за рахунок коштів державного бюджету.
У разі неналежного виконання цього обов’язку реалізація природного газу такому постачальнику за договором купівлі-продажу починаючи з 17 червня 2022 р. не здійснюється, а такий постачальник (учасник балансуючої групи) виключається з балансуючої групи з 17 червня 2022 року;
1.2.5. Обсяг (об’єм) природного газу, що передається за договором, дорівнює обсягу фактичного споживання природного газу побутовими споживачами, постачання яким здійснював такий постачальник у відповідному періоді постачання (розрахунковому періоді), згідно з даними інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
1.2.6. Ціна на природний газ, що передається за договором, визначається на рівні, який із урахуванням торговельної надбавки (націнки) постачальника газу в розмірі 60 копійок за куб. метр з урахуванням податку на додану вартість дорівнюватиме базовій річній пропозиції такого постачальника (у значенні Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2496), що діяла станом на 24 лютого 2022 року;
1.3. Здійснюють розрахунок за реалізовані обсяги природного газу в розрахунковому періоді не пізніше ніж через 30 (тридцять) днів після закінчення розрахункового періоду;
1.4 У разі коли відповідно до пункту 1.2 договір купівлі-продажу природного газу не був укладений або ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” було припинено продаж газу згідно з договором, вважається, що в такого постачальника природного газу відсутній постачальник із спеціальними обов’язками, на якого Кабінетом Міністрів України в установленому порядку покладені обов’язки постачати природний газ.
{Додаток 1 в редакції Постанов КМ № 298 від 16.03.2022, № 489 від 29.04.2022}
Додаток 2 |
ЦІНИ ТА УМОВИ
реалізації природного газу операторам газорозподільних систем у розмірі нормативних, понаднормованих втрат та виробничо-технологічних витрат, втрат, зумовлених воєнними діями, ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” у рамках виконання спеціального обов’язку
1. Реалізація природного газу в період з 1 червня 2022 р. та протягом дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення або скасування здійснюється у разі, коли оператор газорозподільної системи:
1.1. Приєднується до договору про утворення балансуючої групи, де стороною, відповідальною за добовий небаланс групи, є ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, за типовою формою, розробленою та затвердженою ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, на таких умовах:
1.1.1. Сторона, відповідальна за добовий небаланс групи, має право виключити учасника балансуючої групи з балансуючої групи, у тому числі, але не виключно з таких підстав:
- невиконання умов договору купівлі-продажу природного газу, що підписується відповідно до пункту 1.2 цього додатка;
- невиконання умов, передбачених пунктом 1.3 цього додатка;
- якщо в місячний строк з дня затвердження Міненерго методики визначення вартості втрат (витоку) природного газу у разі пошкодження газопроводів та газорозподільних станцій, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розробленої на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 “Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1413), оператор газорозподільної системи не надасть підтвердження обсягів виробничо-технологічних витрат, втрат, зумовлених воєнними діями та понесених у зв’язку із запобіганням/врегулюванням гуманітарних кризових ситуацій;
1.2. Підписує договір купівлі-продажу природного газу за формою, розробленою ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, на таких умовах:
1.2.1. Станом на дату надання забезпечення виконання платіжних зобов’язань, передбаченого у підпункті 1.2.2 цього пункту, має підписаний та чинний договір про договірне списання з поточних рахунків такого оператора газорозподільної системи строком дії до повного виконання ним зобов’язань за договором купівлі-продажу природного газу, укладеним з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” у період з 1 березня 2022 р. по 30 квітня 2022 року. Положення цього підпункту не застосовується у разі відсутності станом на дату надання забезпечення виконання платіжних зобов’язань, передбаченого у підпункті 1.2.2 цього пункту, заборгованості оператора газорозподільної системи перед ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” за договором купівлі-продажу природного газу, укладеним з ним у період з 1 березня 2022 р. по 30 квітня 2022 р.;
{Абзац перший підпункту 1.2.1 пункту 1.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1362 від 06.12.2022}
1.2.2. Надає одне з таких видів забезпечення виконання своїх платіжних зобов’язань за договором купівлі-продажу природного газу:
{Абзац перший підпункту 1.2.2 пункту 1.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1362 від 06.12.2022}
1) банківську гарантію на суму грошових зобов’язань, які для зазначених цілей розраховуються виходячи із середньомісячного обсягу втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу оператора газорозподільної системи протягом 2021 року за ціною 7420 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу; або
2) здійснює у повному розмірі оплату вартості обсягу I (фіксований) за червень 2022 р. та інші місяці, що передують даті надання забезпечення виконання платіжних зобов’язань, відповідно до умов підписаного договору купівлі-продажу природного газу, а також щомісяця до 25 числа здійснює у повному розмірі попередню оплату вартості обсягу I (фіксований) за кожен наступний місяць відповідно до умов підписаного договору купівлі-продажу природного газу. Оператор газорозподільної системи, який надає забезпечення після 1 січня 2023 р., здійснює у повному розмірі оплату вартості обсягу I (фіксований) за перший місяць передачі за договором, а також щомісяця до 25 числа здійснює у повному розмірі попередню оплату вартості обсягу I (фіксований) за кожен наступний місяць відповідно до умов підписаного договору купівлі-продажу природного газу; або
{Абзац третій підпункту 1.2.2 пункту 1.2 в редакції Постанови КМ № 1362 від 06.12.2022}
3) підписує договір про договірне списання з власних поточних банківських рахунків строком дії до повного виконання зобов’язань такого оператора газорозподільної системи за договорами, укладеними відповідно до пунктів 1.1 і 1.2 цього додатка, яким повинно бути передбачено, що в разі одночасного надходження до банку кількох документів, на підставі яких здійснюється списання грошових коштів, банк списує кошти з рахунка оператора газорозподільної системи в такій черговості:
у першу чергу - списуються грошові кошти для розрахунків щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом);
у другу чергу - списуються грошові кошти за розрахунковими документами, що передбачають платежі до бюджету та інші обов’язкові відрахування, передбачені законодавством, у зв’язку із оплатою праці;
у третю чергу - списуються грошові кошти для виконання грошових зобов’язань оператора газорозподільної системи перед ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” за договором купівлі-продажу природного газу в розмірі, що повинен дорівнювати відсотку складової нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат у тарифі на розподіл, затвердженому НКРЕКП.
Відсоток списання коштів згідно з абзацом четвертим цього підпункту може бути переглянутий у виключних випадках, зумовлених воєнними діями в областях, де оператор газорозподільних систем провадить ліцензійну діяльність, за заявою оператора газорозподільної системи за погодженням із НКРЕКП.
Під час підписання договору про договірне списання сторони зобов’язані використовувати накладення електронного цифрового підпису (ЕЦП)/кваліфікованого електронного підпису (КЕП), відбитки підписів електронної печатки (за наявності), сервіси для обміну електронними документами, при цьому електронні копії документів та електронне листування прирівнюється до оригіналів документів (повідомлень).
У разі ненадання одного із зазначених видів забезпечення виконання своїх платіжних зобов’язань за договором купівлі-продажу природного газу продаж природного газу такому оператору газорозподільної системи за договором купівлі-продажу не здійснюється.
{Абзац десятий підпункту 1.2.2 пункту 1.2 в редакції Постанови КМ № 1362 від 06.12.2022}
У разі належного виконання до 1 січня 2023 р. умов, установлених підпунктом 1.2.2 пункту 1.2 цього додатка, договір купівлі-продажу природного газу з таким оператором газорозподільної системи діє з 1 червня 2022 року. У разі виконання після 1 січня 2023 р. умов, установлених зазначеним підпунктом, договір купівлі-продажу природного газу з таким оператором газорозподільної системи діє з дати надання таким оператором газорозподільної системи одного із видів забезпечення виконання своїх платіжних зобов’язань за договором купівлі-продажу природного газу, визначених підпунктом 1.2.2 пункту 1.2 цього додатка.
{Абзац одинадцятий підпункту 1.2.2 пункту 1.2 в редакції Постанови КМ № 1362 від 06.12.2022}
У разі невиконання умов, встановлених підпунктом 1.2.2 пункту 1.2 цього додатку, постачання природного газу не здійснюється, а такий оператор газорозподільної системи (учасник балансуючої групи) не включається до балансуючої групи;
1.2.3. ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” продовжує здійснення продажу природного газу за договором купівлі-продажу природного газу за умови, якщо станом на 31 липня 2022 р. оператор газорозподільної системи не має простроченої заборгованості перед ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” та/або іншими підприємствами Групи Нафтогаз у розумінні Статуту акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 1044 “Питання акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 4, ст. 115; 2019 р., № 27, ст. 949; 2020 р., № 89, ст. 2850), крім заборгованості, яка відповідно до законодавства підлягає врегулюванню, та заборгованості, що визначена (підтверджена) згідно з методикою визначення вартості втрат (витоку) природного газу у разі пошкодження газопроводів та газорозподільних станцій, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розробленої Міненерго на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 “Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації”.
У разі неналежного виконання згаданої умови продаж природного газу такому оператору газорозподільної системи за договором купівлі-продажу починаючи з 3 серпня 2022 р. не здійснюється, а такий оператор газорозподільної системи (учасник балансуючої групи) виключається з балансуючої групи з 3 серпня 2022 р.;
1.2.4. Обсяг (об’єм) природного газу, що передається за договором, складається із:
- обсягу нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат, погоджених НКРЕКП на період з 1 червня 2022 р. та протягом дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення або скасування (обсяг I - фіксований);
- обсягу втрат, зумовлених воєнними діями та понесених у зв’язку із запобіганням/врегулюванням гуманітарних кризових ситуацій, що розраховуються відповідно до методики визначення вартості втрат (витоку) природного газу у разі пошкодження газопроводів та газорозподільних станцій, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розробленої Міненерго на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 “Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації” (обсяг II);
- обсягу понаднормованих втрат та виробничо-технологічних витрат на період з 1 червня 2022 р. та протягом дії воєнного стану, а також протягом шести місяців після його припинення або скасування, за винятком обсягів I і II (обсяг III);
1.2.5. Ціна газу для обсягу I (фіксований) становить 7420 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу;
1.2.6. Ціна газу для обсягу II становить 0,01 гривні з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу;
1.2.7. Ціна газу для обсягу III розраховується за такою формулою:
Ціна = [(SK VTP + SK Exit fee) * X-RateEUR*10,6 + UA Entry fee * Daily
booking coefficient * X-RateUSD] + податок на додану вартість,
де SK VTP - середньоарифметичне значення між “Bid” та “Offer” для котирування Day-ahead згідно з даними, опублікованими у джерелі котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком “Slovakia Price Assessment” на дату, що передує дню визначення ціни в євро/МВт•год;
SK Exit fee - плата за вихід із Словаччини, розрахована за допомогою тарифного калькулятора за посиланням https://tis.eustream.sk/ TisWeb/#/?nav=oa.calw&lng=EN із розрахунку на 10000 МВт•год денної потужності під час бронювання потужності на добу для кожного розрахункового місяця в точці “Budіnce” в євро/МВт•год;
UA Entry fee - тариф на послуги транспортування природного газу для входу в газотранспортну систему України на міждержавному з’єднанні для точки входу “Будінце” на рівні 4,45 долара США за 1000 куб. метрів на добу без податку на додану вартість;
Daily booking coefficient - коефіцієнт, який застосовується до тарифів на послуги із транспортування природного газу для точок входу в газотранспортну систему на міждержавних з’єднаннях на регуляторний період 2020-2024 років під час замовлення потужності на добу наперед на рівні 1,45;
X-RateEUR - офіційний курс гривні до євро, актуальний на дату розрахунку ціни, опублікований на офіційному веб-сайті Національного банку, у гривнях за 1 євро;
X-RateUSD - офіційний курс гривні до долара США, актуальний на дату розрахунку ціни, опублікований на офіційному веб-сайті Національного банку, у гривнях за 1 долар США;
податок на додану вартість - 20 відсотків * [(SK VTP+ SK Exit fee) * X-RateEUR*10,6 + UA Entry fee * Daily booking coefficient * X-RateUSD];
1.3. Оператори газорозподільних систем здійснюють розрахунок за придбані обсяги природного газу в розрахунковому періоді не пізніше ніж через 30 (тридцять) днів після закінчення розрахункового періоду;
1.4. У разі коли відповідно до пункту 1.2 договір купівлі-продажу природного газу не був укладений або ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” було припинено продаж газу згідно з договором, вважається, що в такого оператора газорозподільної системи відсутній постачальник із спеціальними обов’язками, на якого Кабінетом Міністрів України в установленому порядку покладені обов’язки постачати природний газ.
{Додаток 2 в редакції Постанов КМ № 298 від 16.03.2022, № 489 від 29.04.2022, № 699 від 17.06.2022}