open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 12 квітня 2021 року № 157

Про окремі питання діяльності Менської міської територіальної виборчої комісії Корюківського району Чернігівської області

До Центральної виборчої комісії 19 січня 2021 року надійшли постанови Менської міської територіальної виборчої комісії Корюківського району Чернігівської області (далі - Менська міська територіальна виборча комісія) від 21 грудня 2020 року № 70 “Про визнання обраними депутатами Менської міської ради” та № 71 “Про реєстрацію обраних депутатів Менської міської ради”, а також від 22 грудня 2020 року № 72 “Про реєстрацію обраних депутатами Менської міської ради” за вх. № 21-33/1-817, 21-33/1-822 та 21-33/1-824 відповідно.

Крім того, до Комісії від Менської міської територіальної виборчої комісії відповідно до положень Порядку інформування Центральної виборчої комісії про перебіг виборчого процесу місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2020 року № 200 (далі - Порядок інформування), надійшли відомості за встановленими цим Порядком формами, а саме: повідомлення про підсумки голосування та результати виборів депутатів Менської міської ради Корюківського району Чернігівської області (далі Менська міська рада), відомості про зареєстрованих кандидатів у депутати Менської міської ради, включених до єдиних виборчих списків, територіальних виборчих списків місцевих організацій політичних партій (далі - організації партій), які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів, а також повідомлення про черговість кандидатів у депутати Менської міської ради, включених до єдиних виборчих списків зазначених організацій партій (форми № 4, 2 та 5).

Попереднє опрацювання надісланих Менською міською територіальною виборчою комісією відомостей та постанов зазначеної територіальної виборчої комісії № 70 - 72 виявило необхідність додаткового з’ясування обставин прийняття Менською міською територіальною виборчою комісією рішень про заміщення депутатів Менської міської ради, повноваження яких достроково припинені.

З метою з’ясування зазначених обставин, керуючись пунктом 1 частини третьої статті 29 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” (далі Закон), член Комісії звернулась до Менської міської територіальної виборчої комісії з вимогою надіслати пояснення щодо обставин та підстав, які зумовили прийняття Менською міською територіальною виборчою комісією цих рішень.

Зокрема, про визнання обраною депутатом Менської міської ради від місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “РІДНИЙ ДІМ” Москальчук Марини Віталіївни (№ 8 у територіальному виборчому списку по територіальному виборчому округу № 1) як наступної за черговістю після Гнипа Володимира Івановича, а не Нестеренко Ірини Леонідівни, яка за результатами виборів розташовується в територіальному виборчому списку цієї організації партії в територіальному виборчому окрузі № 1 під № 3, а також про визнання обраною депутатом Менської міської ради від місцевої організації Політичної партії “Радикальна Партія Олега Ляшка” Федорченко Аліни Вадимівни (№ 6 у територіальному виборчому списку по територіальному виборчому округу № 1) як наступної за черговістю після Гаєвого Сергія Миколайовича, який за результатами виборів був обраний у територіальному виборчому окрузі № 1 (№ 1 у територіальному виборчому списку), а не Абдрахімової Надії Миколаївни, яка за результатами виборів розташовується в територіальному виборчому списку цієї організації партії в територіальному виборчому окрузі № 1 під № 4.

22 березня 2021 року (вх. № 21-33/1-4485) до Центральної виборчої комісії надійшли пояснення Менської міської територіальної виборчої комісії за підписом голови цієї територіальної виборчої комісії Є. Бойко, у яких зазначалося, що рішення Менської міської територіальної виборчої комісії були прийняті колегіально відповідно до статті 284 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс).

За змістом частини другої статті 1, пунктів 3, 4 статті 17, пунктів 1, 2 статті 21 Закону на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, а також за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону, якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому Законом порядку. У разі необхідності, з метою забезпечення дотримання законного перебігу виборчого процесу чи процесу референдуму, захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян Комісія може з власної ініціативи розглянути питання діяльності виборчих комісій нижчого рівня та за результатами розгляду прийняти передбачене частиною третьою статті 16 Закону рішення.

На виконання визначених такими нормами законодавства повноважень, з огляду на наявні матеріали Центральна виборча комісія вважає за необхідне розглянути питання діяльності Менської міської територіальної виборчої комісії за власною ініціативою.

Так, проаналізувавши наявні в Центральній виборчій комісії інформацію та документи щодо визнання осіб обраними та реєстрації їх депутатами Менської міської ради, Комісія зазначає.

Пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України. Спеціальним нормативно-правовим актом, за положеннями якого здійснювалися організація і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, є Кодекс.

Згідно з частиною першою статті 32 Кодексу в Україні утворюються і діють передбачені Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Територіальні виборчі комісії та їх члени при виконанні своїх повноважень зобов’язані діяти відповідно до Конституції України, Кодексу та законів України (частина третя статті 32, частина четверта статті 38 Кодексу).

Порядок проведення голосування, визначення результатів місцевих виборів регламентовано розділом XXXX Кодексу.

Зокрема, територіальна виборча комісія визначає порядок кандидатів у депутати в кожному територіальному виборчому списку кожної організації партії, встановлений з урахуванням результатів голосування виборців у відповідному територіальному виборчому окрузі, у порядку, встановленому частиною другою статті 259 Кодексу (частина перша статті 259 Кодексу).

За змістом частини другої вказаної статті Кодексу кандидати в депутати, які отримали кількість голосів виборців, що дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти, визначеної відповідно до частини третьої статті 257 Кодексу, розміщуються на початку територіального виборчого списку відповідної організації партії у порядку зменшення кількості голосів виборців, які підтримали відповідного кандидата в депутати. За рівної кількості голосів кандидати розміщуються у черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів. Після кандидатів у депутати, які отримали кількість голосів виборців, що дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти, у територіальному виборчому списку розміщуються інші кандидати в черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів.

Згідно з пунктом 1.1 Порядку інформування територіальні виборчі комісії відповідно до вимог Кодексу інформують Центральну виборчу комісію про перебіг виборчого процесу відповідних місцевих виборів шляхом надання відомостей за встановленими формами, а також надсилання копій їх рішень.

Як вбачається з наданих відповідно до Порядку інформування Менською міською територіальною виборчою комісією відомостей, за результатами виборів депутатів Менської міської ради Менська міська організація Політичної партії “Радикальна Партія Олега Ляшка” отримала в територіальному виборчому окрузі № 1 один депутатський мандат, а в територіальних виборчих округах № 2 - 4 нуль депутатських мандатів, а також три депутатські мандати в єдиному багатомандатному виборчому окрузі (у тому числі один гарантований депутатський мандат).

Згідно з вимогами частини другої статті 259 Кодексу за результатами виборів депутатів Менської міської ради в територіальному виборчому окрузі № 1 та з урахуванням черговості, визначеної організацією партії під час висування кандидатів, установлено такий порядок розміщення кандидатів у депутати в територіальному виборчому списку в указаному окрузі Менської міської організації Політичної партії “Радикальна Партія Олега Ляшка”:

1. Гаєвой С.М. - 85 голосів виборців (15,68% виборчої квоти);

2. Скобєлєва В.М. - 6 голосів виборців (1,10% виборчої квоти);

3. Палієнко Р.А. - 77 голосів виборців (14,20% виборчої квоти);

4. Абдрахімова Н.М. - 50 голосів виборців (9,22% виборчої квоти);

5. Миц О.Л. - 55 голосів виборців (10,14% виборчої квоти);

6. Федорченко А.Л. - 80 голосів виборців (14,76% виборчої квоти);

7. Магула В.Г. - 46 голосів виборців (8,48% виборчої квоти);

8. Хижняк С.Ю. - 19 голосів виборців (3,50% виборчої квоти);

9. Дробиш Ю.В. - 55 голосів виборців (10,14% виборчої квоти).

Відповідно обраним депутатом Менської міської ради від цієї організації партії в територіальному виборчому окрузі № 1 є Гаєвой С.М.

При цьому Скобєлєву В.М. (№ 2 в територіальному виборчому списку в територіальному виборчому окрузі № 1) та Палієнка Р.А. (№ 3 в територіальному виборчому списку в територіальному виборчому окрузі № 1) визнано обраними депутатами в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиним виборчим списком цієї організації партії.

Також, як вбачається з наданих відповідно до Порядку інформування Менською міською територіальною виборчою комісією відомостей, за результатами виборів депутатів Менської міської ради Чернігівська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “РІДНИЙ ДІМ” отримала в територіальному виборчому окрузі № 1 один депутатський мандат, а в територіальних виборчих округах № 2, - 4 - не отримала жодного депутатського мандата, а також отримала чотири депутатські мандати в єдиному багатомандатному виборчому окрузі (у тому числі один гарантований депутатський мандат).

Відповідно до вимог частини другої статті 259 Кодексу за результатами виборів депутатів Менської міської ради в територіальному виборчому окрузі № 1 визначено такий порядок розміщення кандидатів у депутати в територіальному виборчому списку Чернігівської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “РІДНИЙ ДІМ”:

1. Гнип В.І. - 187 голосів виборців (34,50% виборчої квоти);

2. Грищенко В.К. - 142 голоси виборців (26,19% виборчої квоти).

Решта кандидатів у депутати розміщено в черговості, визначеній організацією партії під час висування кандидатів:

3. Нестеренко І.Л. - 60 голосів виборців (11,07% виборчої квоти);

4. Гончар Н.В. - 56 голосів виборців (10,33% виборчої квоти);

5. Верховський О.Г. - 47 голосів виборців (8,67% виборчої квоти);

6. Шелудько С.В. - 122 голоси виборців (22,50% виборчої квоти);

7. Терентієв М.П. - 47 голосів виборців (8,67% виборчої квоти);

8. Москальчук М.В. - 46 голосів виборців (8,48% виборчої квоти);

9. Черток В.Б. - 72 голоси виборців (13,28% виборчої квоти);

10. Дробиш О.В. - 27 голосів виборців (4,98% виборчої квоти).

Відповідно обраним депутатом Менської міської ради від цієї організації партії в територіальному виборчому окрузі № 1 є Гнип В.І.

При цьому Грищенка В.К. (№ 2 в територіальному виборчому списку в цьому окрузі), Гончар Н.В. (№ 4 в територіальному виборчому списку в цьому окрузі) та Шелудько С.В. (№ 6 у територіальному виборчому списку в цьому окрузі) визнано обраними депутатами Менської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиним виборчим списком цієї організації партії.

За змістом частини першої статті 284 Кодексу в разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням відповідної територіальної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії в порядку, передбаченому частиною п’ятою статті 283 Кодексу (який було описано вище).

Отже, за умови дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, обраного за територіальним виборчим списком місцевої організації політичної партії, право стати наступним за черговістю обраним депутатом від цієї організації партії переходить до наступного кандидата в депутати в територіальному виборчому списку.

Таким чином, після надходження до Менської міської територіальної виборчої комісії рішення Менської міської ради від 16 грудня 2020 року № 9 “Про затвердження на посаді керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету та заступників міського голови з питань діяльності виконавчого комітету Менської міської ради”, якою Гаєвого С.М. та Гнипа В.І. затверджено з 17 грудня 2020 року на посадах заступників Менського міського голови, Менська міська територіальна виборча комісія повинна була прийняти рішення про визнання обраними депутатами Менської міської ради таких наступних за черговістю кандидатів у депутати в територіальному виборчому окрузі № 1: від Менської міської організації Політичної партії “Радикальна Партія Олега Ляшка” - Абдрахімову Н.М. (№ 4 в територіальному виборчому списку по територіальному виборчому округу № 1), а не Федорченко А.В., яка в територіальному виборчому списку по цьому округу значиться під № 6; від Чернігівської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “РІДНИЙ ДІМ - Нестеренко І.Л. (№ 3 в територіальному виборчому списку по територіальному виборчому округу № 1 за результатами голосування), а не Москальчук М.В., яка в територіальному виборчому списку в цьому окрузі значиться під № 8.

Указане дає підстави для висновку, що постанови Менської міської територіальної виборчої комісії від 21 грудня 2020 року № 70, № 71 та від 22 грудня 2020 року № 72 суперечать положенням частини п’ятої статті 283, частини першої статті 284 Кодексу.

Належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, дотримання основних засад виборчого права, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантуються частиною другою статті 19 Кодексу.

Слід зазначити, що наслідком порушення Менською міською територіальною виборчою комісією вимог статті 284 Кодексу під час проведення заміщення депутатів Менської міської ради, повноваження яких достроково припинені, стало порушення виборчих прав Абдрахімової Н.М. та визнання всупереч результатам місцевих виборів обраною депутатом вказаної ради в територіальному виборчому окрузі № 1 від Менської міської організації Політичної партії “Радикальна Партія Олега Ляшка” Федорченко А.В., а також порушення виборчих прав Нестеренко І.Л. та визнання всупереч результатам місцевих виборів обраною депутатом вказаної ради в територіальному виборчому окрузі № 1 від Чернігівської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ РІДНИЙ ДІМ” Москальчук М.В.

Ураховуючи наведене, Комісія констатує, що Менською міською територіальною виборчою комісію було допущено грубе порушення вимог виборчого законодавства, зокрема Кодексу, на етапі заміщення депутатів указаної ради, включених до відповідних територіальних виборчих списків організацій партій, повноваження яких достроково припинено.

Згідно з частиною другою статті 33, частиною першою статті 202 Кодексу Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

За змістом частини третьої статті 208 Кодексу повноваження всього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, Кодексу та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня.

Комісія наголошує, що вчинення дій та прийняття Менською міською територіальною виборчою комісією рішень такого змісту перешкоджає реалізації встановленого статтею 38 Конституції України права громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування та свідчить про порушення нею Конституції України, Кодексу та законів України, що призвело до грубого порушення виборчих прав окремих громадян.

За таких обставин Комісія вважає за необхідне встановити факт одноразового грубого порушення Менською міською територіальною виборчою комісією Конституції України, Кодексу та законів України, у зв’язку з чим достроково припинити повноваження всього складу зазначеної виборчої комісії.

У зв’язку з допущеними Менською міською територіальною виборчою комісію помилками на етапі заміщення депутатів відповідної ради, включених до територіальних виборчих списків організацій партій, повноваження яких достроково припинено, Комісія зауважує, що за змістом Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”:

повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано (частина друга статті 4);

повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів (частина третя статті 4).

При цьому перелік підстав дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, визначений статтею 5 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, є вичерпним і скасування незаконних (протиправних) рішень територіальної виборчої комісії про визнання особи обраною депутатом місцевої ради та реєстрацію депутатом місцевої ради до нього не належить.

Таким чином, на сьогодні законодавством України не передбачено ефективного механізму поновлення порушених виборчих прав у разі визнання такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори, порушують права та законні інтереси суб’єктів виборчого процесу, рішень територіальної виборчої комісії щодо результатів виборів та скасування їх Центральною виборчою комісією під час виконання контрольних функцій за діяльністю територіальних виборчих комісій або судом.

Крім того, Комісія зазначає, що постанови Менської міської територіальної виборчої комісії від 21 грудня 2020 року № 70, № 71 та від 22 грудня 2020 року № 72 є актами одноразового застосування, що вичерпують свою дію після реалізації (тобто після набуття депутатами своїх повноважень), а їх скасування не призведе до правових наслідків у вигляді дострокового припинення повноважень депутатів Менської міської ради, яких було визнано обраними та зареєстровано з порушенням норм Кодексу.

У зв’язку з указаним Комісія вважає за необхідне з власної ініціативи розглянути питання щодо звернення до відповідного комітету Верховної Ради України.

Згідно зі статтями 15, 16 Закону України “Про комітети Верховної Ради України” під час здійснення законопроєктної функції комітети Верховної Ради України мають право розробляти з власної ініціативи проєкти законів та інших актів Верховної Ради України з питань, що належать до предметів відання комітетів, а також зобов’язані вивчати громадську думку, розглядати звернення громадян, громадських об’єднань, будь-які пропозиції, що свідчать про потребу в прийнятті нових законодавчих актів або у внесенні змін до законодавчих актів, і в разі необхідності готувати відповідні проєкти актів та вносити їх на розгляд Верховної Ради України.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 29 серпня 2019 року № 19-IX “Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання” питання законодавчого забезпечення організації та порядку проведення виборів і референдумів; засади місцевого самоврядування та органів самоорганізації населення належать до предмета відання Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Комісія вважає за потрібне звернутися до зазначеного Комітету з метою сприяння законодавчому врегулюванню вказаної проблеми.

Враховуючи викладене, відповідно до статті 38 Конституції України, статей 6, 10, 12, 19, частини третьої статті 32, частин першої, другої, четвертої статті 33, частини четвертої статті 38, частин першої, другої статті 202, статей 206, 208, 256 - 260, 283, 284 Виборчого кодексу України, статей 4, 5 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, статей 15, 16 Закону України “Про комітети Верховної Ради України”, керуючись частиною другою статті 1, частиною першою статті 2, частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, 16, 17, 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія постановляє:

1. Встановити факт одноразового грубого порушення Менською міською територіальною виборчою комісією Корюківського району Чернігівської області Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України.

2. Достроково припинити повноваження всього складу Менської міської територіальної виборчої комісії Корюківського району Чернігівської області у зв’язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України.

3. Встановити, що місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Менської міської територіальної виборчої комісії Корюківського району Чернігівської області було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, можуть не пізніше 18 години 13 квітня 2021 року подати до Центральної виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної виборчої комісії.

4. Звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування з проханням вжити заходів щодо законодавчого врегулювання питання дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, передбачивши як додаткову підставу припинення таких повноважень скасування судом або Центральною виборчою комісією незаконних (протиправних) рішень територіальної виборчої комісії про визнання особи обраною та про її реєстрацію депутатом місцевої ради.

5. Копію цієї постанови надіслати Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Менській міській територіальній виборчій комісії Корюківського району Чернігівської області.

6. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.

Голова
Центральної виборчої комісії



О.ДІДЕНКО

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: