Про затвердження положень про деякі центральні органи виконавчої влади у сфері культури та внесення змін до Положення про Міністерство культури, молоді та спорту України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Положення про Державне агентство України з питань мистецтв;
Положення про Державне агентство України з питань мистецької освіти;
Положення про Державну інспекцію культурної спадщини України;
Положення про Державну службу охорони культурної спадщини України.
2. Внести до Положення про Міністерство культури, молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2019 р. № 885 “Деякі питання діяльності Міністерства культури, молоді та спорту” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 88, ст. 2942; 2020 р., № 6, ст. 277) - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1162 і № 1171, зміни, що додаються.
3. Міністерству культури, молоді та спорту у двомісячний строк підготувати та внести в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до актів Кабінету Міністрів України, що випливають із цієї постанови.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 1 і 2 цієї постанови, які набирають чинності з 1 березня 2020 року.
ПОЛОЖЕННЯ
про Державне агентство України з питань мистецтв
1. Державне агентство України з питань мистецтв (Держмистецтв) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури, молоді та спорту і який реалізує державну політику у сфері мистецтв.
2. Держмистецтв у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Держмистецтв є:
1) реалізація державної політики у сфері мистецтв;
2) внесення на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозицій щодо формування державної політики у сфері мистецтв.
4. Держмистецтв відповідно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подає їх Міністрові культури, молоді та спорту;
2) бере участь у розробленні проектів державних цільових програм та забезпечує їх виконання у межах своїх повноважень;
3) бере участь у погодженні проектів законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, підготовці в межах повноважень, передбачених законом, висновків і пропозицій до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
4) здійснює державний контроль за додержанням законодавства у сфері мистецтв;
5) встановлює контакти і координаційні зв’язки з відповідними органами іноземних держав, до компетенції яких належить реалізація політики у сфері мистецтв, співпрацює в установленому порядку з неурядовими організаціями іноземних держав, міжнародними неурядовими організаціями;
6) здійснює заходи щодо створення умов для розвитку всіх видів мистецтв та народних художніх промислів, мистецького аматорства, осередків традиційної культури;
7) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, постійний державний моніторинг застосування та фінансового забезпечення державних соціальних нормативів у сфері обслуговування закладами культури та контроль за додержанням таких нормативів;
8) здійснює заходи щодо підтримки видань аудіовізуальної, відеопродукції з творами мистецтва;
9) вживає в межах повноважень, передбачених законом, заходів до забезпечення соціального захисту професійних творчих працівників;
10) формує Єдиний банк даних гастрольних заходів, що проводяться в Україні;
11) розробляє та подає на затвердження МКМС порядок накладення штрафів за порушення вимог статей 3 і 31 Закону України “Про гастрольні заходи в Україні”;
12) складає на підставі звернень Ради національної безпеки і оборони, СБУ, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, який оприлюднює на власному офіційному веб-сайті, та забезпечує його своєчасне оновлення;
13) сприяє діяльності творчих спілок, молодіжних, дитячих та інших громадських об’єднань, що функціонують у сфері мистецтв;
14) організовує провадження виставкової діяльності, проведення міжнародних, всеукраїнських, регіональних мистецьких фестивалів і конкурсів, культурно-мистецьких проектів, концертів, мистецьких аукціонів, виставок, виставок-продажів та інших заходів з питань, що належать до його компетенції;
15) організовує конкурси на кращі ескізні проекти пам’ятників і монументів державного значення, забезпечує їх ескізне проектування;
16) вживає заходів до забезпечення захисту об’єктів права інтелектуальної власності, реалізації авторських і суміжних прав з питань, що належать до його компетенції;
17) організовує в установленому порядку роботу з:
надання грантів Президента України молодим діячам культури і мистецтв для створення і реалізації творчих проектів та ініціює заснування нових грантів для реалізації творчих проектів;
присудження премій та галузевих відзнак за видатні досягнення у галузі культури;
надання стипендій Президента України для молодих письменників і митців у сфері музичного, театрального, образотворчого, хореографічного, естрадно-циркового мистецтва;
ведення обліку, звітності та збору адміністративних даних щодо діяльності театрів, цирків, концертних організацій, інших закладів, що належать до компетенції Держмистецтв;
18) здійснює координацію діяльності театрів;
19) здійснює контроль за діяльністю театрів, заснованих на державній та комунальній формі власності;
20) організовує навчання та фахову перепідготовку артистичного і художнього персоналу театрів;
21) вносить в установленому порядку Міністрові культури, молоді та спорту пропозиції щодо формування переліку професійних творчих працівників театрів і переліку посад (спеціальностей) працівників інших специфічних театральних професій;
22) здійснює заходи щодо виявлення, обстеження, ведення обліку і охорони осередків народних художніх промислів та заповідних територій народних художніх промислів;
23) погоджує зміну жанрового спрямування, мовного статусу театру;
24) подає МКМС пропозиції щодо:
визначення порядку обліку театрів, створених у складі підприємств, установ, організацій;
переліку видів виробництв і груп виробів народних художніх промислів;
порядку ведення обліку, зберігання і використання типових зразків виробів народних художніх промислів та унікальних виробів народних художніх промислів;
визначення осередків народних художніх промислів за поданням місцевих органів виконавчої влади та за погодженням з Національною академією наук і відповідними творчими спілками;
надання статусу академічного професійним творчим колективам;
визначення критеріїв віднесення продукції до такої, що має порнографічний характер;
формування вимог до ведення державного статистичного обліку театрів стосовно їх діяльності;
25) сприяє збереженню та розвитку культурної інфраструктури села, культурно-дозвільної діяльності в сільській місцевості, традиційної культури регіонів;
26) реалізує державну політику в галузі бібліотечної справи, визначає систему управління мережею підпорядкованих Держмистецтв бібліотек;
27) здійснює відповідно до законодавства координацію діяльності бібліотек;
28) розробляє та виконує державні програми в межах своєї компетенції та програми розвитку бібліотечної справи;
29) організовує підготовку та перепідготовку бібліотечних кадрів, підвищення їх кваліфікації;
30) здійснює контроль за діяльністю бібліотек, що є у державній і комунальній власності, збереженням ними бібліотечного фонду України;
31) заохочує працівників бібліотечних закладів згідно із законом;
32) подає МКМС пропозиції щодо:
централізованого комплектування і використання бібліотечних фондів;
координації робіт з об’єднання бібліотек в єдину бібліотечно-інформаційну систему;
проведення атестації бібліотечних кадрів та визначення порядку її проведення;
порядку та критеріїв формування переліку книжкових видань, передбачених до випуску за бюджетними програмами випуску книжкової продукції;
порядку виконання бюджетної програми випуску книжкової продукції та критерії обрання книжкової продукції, що підтримується відповідно до зазначеної програми;
погодження рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування стосовно реорганізації та ліквідації бібліотек, що перебувають у державній та комунальній власності;
погодження рішень органів виконавчої влади щодо передачі іншим бібліотекам документів, внесених до Державного реєстру національного культурного надбання України, якщо бібліотека не забезпечує створення необхідних умов для їх зберігання та використання;
33) розробляє та подає на затвердження МКМС:
порядок створення страхових копій документів та колекцій, що внесені та/або підлягають внесенню до Державного реєстру національного культурного надбання;
порядок передачі маловживаних, але цінних у науковому та художньому сенсі документів у бібліотеки-депозитарії;
порядок вилучення з бібліотечних фондів документів, у тому числі ветхих та тих, що втратили актуальність, наукову та виробничу цінність або мають дефект, дублетних;
правила обліку, зберігання і використання документів, що перебувають у бібліотечних фондах, а також типові правила користування бібліотекою;
державні бібліотечні стандарти, інструкції, положення, інші нормативні документи;
науковим дослідженням, методичному забезпеченню бібліотечної справи;
забезпечення бібліотек сучасною вітчизняною книжковою продукцією, світовою літературою в перекладі на українську мову на різних носіях, зокрема адаптованих для сліпих, осіб з порушеннями зору та осіб з дислексією;
створенню умов для функціонування електронних бібліотек, зокрема аудіокниг, аудіодокументів у спеціальному цифровому форматі для сліпих, осіб з порушеннями зору та осіб з дислексією;
запровадження та функціонування дієвої системи електронного книгокористування та обігу електронних книг через бібліотеки;
розвитку книговидавничої справи та книгорозповсюдження, популяризації вітчизняної книговидавничої продукції, а також розвитку вітчизняного напряму з формування та впорядкування електронних книг, каталогів, баз даних;
35) організовує відповідно до законодавства і бере участь у проведенні конгресів, форумів, конференцій, семінарів, нарад, організовує підготовку, публікацію, розповсюдження і тиражування нотно-мистецької літератури, творів літератури та мистецтва, а також каталогів творів образотворчого мистецтва, методичної, мистецтвознавчої і культурологічної літератури;
36) здійснює розгляд в установленому порядку звернень фізичних і юридичних осіб з питань, пов’язаних з діяльністю Держмистецтв, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
37) бере участь у розробленні проектів міжнародних договорів України з питань, що належать до компетенції Держмистецтв;
38) затверджує відповідно до законодавства кошториси витрат на проведення заходів, необхідних для виконання своїх завдань, виконує в установленому порядку функції замовника під час закупівлі товарів (робіт, послуг) для державних потреб;
39) виконує у межах повноважень, передбачених законом, інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери його управління;
40) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. Держмистецтв з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх здійсненням в апараті Держмистецтв, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
2) організовує планово-фінансову роботу в апараті Держмистецтв, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
3) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів, здійснення управління бюджетними коштами в межах установлених бюджетних повноважень та оцінку ефективності їх використання, здійснення внутрішнього контролю за взяттям бюджетних зобов’язань і витрачанням бюджетних коштів та організацію, ведення бухгалтерського обліку, складення і подання фінансової звітності у порядку, встановленому законодавством;
4) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
5) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, вирішення питань цивільного захисту, стабільну роботу підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, в умовах особливого періоду і надзвичайного стану, додержання правового режиму надзвичайного чи воєнного стану в разі його введення в Україні або в окремих її місцевостях, здійснення інших заходів відповідно до законодавства;
6) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, залучення громадян до участі в управлінні державними справами, ефективну взаємодію з інститутами громадянського суспільства, здійснення громадського контролю за діяльністю Держмистецтв, урахування громадської думки під час реалізації державної політики у сферах, що належать до компетенції Держмистецтв;
7) провадить в установленому порядку інформаційну, рекламну та видавничу діяльність з питань, що належать до його компетенції;
8) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів в апараті Держмистецтв відповідно до встановлених правил.
6. Держмистецтв для виконання покладених на нього завдань має право:
1) залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань вчених і фахівців (за їх згодою), працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками);
2) одержувати безоплатно інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та громадських об’єднань;
3) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами.
7. Держмистецтв у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також з підприємствами, установами та організаціями.
8. Держмистецтв у межах своїх повноважень на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МКМС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.
9. Держмистецтв очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
Голова Держмистецтв має двох заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
1) очолює Держмистецтв, здійснює керівництво його діяльністю;
2) у межах компетенції організовує та контролює виконання в апараті Держмистецтв Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів міністерств;
3) вносить на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері мистецтв, зокрема розроблені Держмистецтв проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів МКМС, а також позицію щодо проектів, розробниками яких є інші міністерства;
4) подає Міністрові культури, молоді та спорту для затвердження плани роботи Держмистецтв;
5) забезпечує виконання наказів та доручень Міністра культури, молоді та спорту з питань, що належать до сфери діяльності Держмистецтв;
6) забезпечує взаємодію Держмистецтв із структурним підрозділом МКМС, визначеним Міністром культури, молоді та спорту, відповідальним за взаємодію з Держмистецтв;
7) забезпечує дотримання встановленого Міністром культури, молоді та спорту порядку обміну інформацією між МКМС та Держмистецтв та своєчасність її подання;
8) звітує перед Міністром культури, молоді та спорту про виконання планів роботи Держмистецтв та покладених на нього завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності Держмистецтв, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
9) розподіляє обов’язки між своїми заступниками;
10) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату Держмистецтв;
11) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Держмистецтв (якщо інше не передбачено законом), укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;
12) приймає на роботу та звільняє з роботи працівників Держмистецтв в порядку, передбаченому законодавством про працю;
13) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, виконує в межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління Держмистецтв;
14) забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті Держмистецтв;
15) вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців та працівників апарату Держмистецтв, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом);
16) в установленому порядку вносить подання щодо представлення державних службовців та працівників апарату Держмистецтв до відзначення державними нагородами України;
17) забезпечує підвищення кваліфікації державних службовців апарату Держмистецтв;
18) представляє в установленому порядку Держмистецтв у відносинах з іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами;
19) залучає за домовленістю з керівниками державних службовців та працівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій до розгляду питань, що належать до компетенції Держмистецтв;
20) утворює комісії, робочі та експертні групи;
21) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
22) підписує накази Держмистецтв;
23) дає у межах повноважень обов’язкові для виконання державними службовцями і працівниками апарату Держмистецтв доручення;
24) приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Держмистецтв;
25) здійснює інші повноваження відповідно до закону.
11. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Держмистецтв, обговорення основних напрямів діяльності в Держмистецтв може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання наказу Держмистецтв.
Для розгляду рекомендацій та проведення консультацій з основних питань діяльності в Держмистецтв можуть утворюватися постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів приймає Голова Держмистецтв. Кількісний та персональний склад колегії, постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, положення про них затверджує Голова Держмистецтв.
12. Граничну чисельність державних службовців та працівників Держмистецтв затверджує Кабінет Міністрів України.
Структуру апарату Держмистецтв затверджує її Голова за погодженням з Міністром культури, молоді та спорту.
Штатний розпис, кошторис апарату Держмистецтв затверджує його Голова за погодженням з Мінфіном.
13. Держмистецтв є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
ПОЛОЖЕННЯ
про Державне агентство України з питань мистецької освіти
1. Державне агентство України з питань мистецької освіти (ДАМО) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури, молоді та спорту і який реалізує державну політику у сфері спеціалізованої мистецької освіти.
2. ДАМО у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями ДАМО є:
1) реалізація державної політики у сфері спеціалізованої мистецької освіти;
2) внесення на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозицій щодо формування державної політики у сфері спеціалізованої мистецької освіти.
4. ДАМО відповідно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подає їх Міністрові культури, молоді та спорту;
2) бере участь у погодженні проектів законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, підготовці в межах повноважень, передбачених законом, висновків і пропозицій до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
3) бере участь у реалізації освітньої політики закладами спеціалізованої мистецької освіти, що належать до сфери управління ДАМО;
4) проводить аналіз, моніторинг якості освітньої діяльності закладів спеціалізованої мистецької освіти, що належать до сфери управління ДАМО;
5) вносить Міністру культури, молоді та спорту пропозиції щодо перспектив і напрямів розвитку спеціалізованої мистецької освіти;
6) розробляє та вносить МКМС на затвердження:
положення про атестацію педагогічних працівників закладів спеціалізованої мистецької освіти;
порядок обліку закладів спеціалізованої мистецької освіти;
стандарти спеціалізованої мистецької освіти (крім стандартів вищої освіти);
7) затверджує типові освітні програми та зразки службової і навчальної документації для мистецьких шкіл;
8) організовує і бере участь у проведенні заходів (конференцій, семінарів, тренінгів, засідань за круглим столом, нарад тощо), що належать до його компетенції;
9) провадить інформаційну та видавничу діяльність з питань, що належать до його компетенції;
10) вносить МОН пропозиції щодо призначення студентам і аспірантам закладів спеціалізованої мистецької освіти, що належать до сфери управління ДАМО, академічних стипендій Кабінету Міністрів України студентам вищих навчальних закладів та аспірантам і соціальних стипендій Верховної Ради України студентам вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей;
11) призначає учням, студентам та аспірантам (асистентам-стажистам) закладів спеціалізованої мистецької освіти, що належать до сфери управління ДАМО, стипендії, засновані Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України;
12) бере відповідно до компетенції участь у розробленні проектів міжнародних договорів України;
13) координує діяльність, розвиток та удосконалення мережі закладів спеціалізованої мистецької освіти, що належать до сфери управління ДАМО;
14) розробляє пропозиції та розміщує державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів на основі пропозицій закладів спеціалізованої мистецької освіти, що належать до сфери управління ДАМО, здійснює контроль за його виконанням відповідно до законодавства;
15) бере участь у розробленні умов прийому та затверджує плани прийому до спеціалізованих мистецьких шкіл (шкіл-інтернатів), що належать до сфери управління ДАМО;
16) розробляє та подає Кабінетові Міністрів України через Міністра культури, молоді та спорту пропозиції щодо затвердження положення про сертифікацію педагогічних працівників закладів спеціалізованої мистецької освіти;
17) утворює наглядові ради закладів вищої освіти, що належать до сфери управління ДАМО;
18) здійснює розгляд в установленому порядку звернень фізичних і юридичних осіб з питань, пов’язаних з діяльністю ДАМО, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
19) затверджує відповідно до законодавства кошториси витрат на проведення заходів, необхідних для виконання своїх завдань, виконує в установленому порядку функції замовника під час закупівлі товарів (робіт, послуг) для державних потреб;
20) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. ДАМО з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх здійсненням в апараті ДАМО, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
2) організовує планово-фінансову роботу в апараті ДАМО, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
3) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів, здійснення управління бюджетними коштами в межах установлених бюджетних повноважень та оцінку ефективності їх використання, здійснення внутрішнього контролю за взяттям бюджетних зобов’язань і витрачанням бюджетних коштів та організацію, ведення бухгалтерського обліку, складення і подання фінансової звітності у порядку, встановленому законодавством;
4) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
5) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, вирішення питань цивільного захисту, стабільну роботу підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, в умовах особливого періоду і надзвичайного стану, додержання правового режиму надзвичайного чи воєнного стану в разі його введення в Україні або в окремих її місцевостях, здійснення інших заходів відповідно до законодавства;
6) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, залучення громадян до участі в управлінні державними справами, ефективну взаємодію з інститутами громадянського суспільства, здійснення громадського контролю за діяльністю ДАМО, врахування громадської думки під час реалізації державної політики у сферах, що належать до компетенції ДАМО;
7) провадить в установленому порядку інформаційну, рекламну та видавничу діяльність з питань, що належать до його компетенції;
8) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів в апараті ДАМО відповідно до встановлених правил.
6. ДАМО для виконання покладених на нього завдань має право:
1) залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань вчених і фахівців (за їх згодою), працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками);
2) одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та громадських об’єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на ДАМО завдань;
3) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами.
7. ДАМО у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаними громадами, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також з підприємствами, установами та організаціями.
8. ДАМО у межах своїх повноважень на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МКМС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.
9. ДАМО очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
Голова ДАМО має заступника, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
1) очолює ДАМО, здійснює керівництво його діяльністю;
2) у межах компетенції організовує та контролює виконання в апараті ДАМО Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів міністерств;
3) вносить на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері спеціалізованої мистецької освіти, зокрема розроблені ДАМО проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів МКМС, а також позицію щодо проектів, розробниками яких є інші міністерства;
4) подає Міністрові культури, молоді та спорту для затвердження плани роботи ДАМО;
5) забезпечує виконання ДАМО наказів та доручень Міністра культури, молоді та спорту з питань, що належать до сфери діяльності ДАМО;
6) забезпечує взаємодію ДАМО із структурним підрозділом МКМС, визначеним Міністром культури, молоді та спорту відповідальним за взаємодію з ДАМО;
7) забезпечує дотримання встановленого Міністром культури, молоді та спорту порядку обміну інформацією між МКМС і ДАМО та своєчасність їх подання;
8) звітує перед Міністром культури, молоді та спорту про виконання планів роботи ДАМО та покладених на нього завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності ДАМО, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
9) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату ДАМО;
10) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату ДАМО (якщо інше не передбачено законом), укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;
11) приймає на роботу та звільняє з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників ДАМО;
12) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, у тому числі заклади спеціалізованої мистецької освіти, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, виконує в межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління ДАМО;
13) забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті ДАМО;
14) вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців та працівників апарату ДАМО, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом);
15) вносить в установленому порядку подання щодо представлення державних службовців та працівників апарату ДАМО до відзначення державними нагородами України;
16) забезпечує підвищення кваліфікації державних службовців апарату ДАМО;
17) представляє в установленому порядку ДАМО у відносинах з іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами;
18) залучає за домовленістю з керівниками державних службовців та працівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій до розгляду питань, що належать до компетенції ДАМО;
19) утворює комісії, робочі та експертні групи;
20) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
22) дає у межах повноважень обов’язкові для виконання державними службовцями і працівниками апарату ДАМО доручення;
23) приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є ДАМО;
24) здійснює інші повноваження відповідно до закону.
11. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції ДАМО, обговорення основних напрямів діяльності в ДАМО може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання наказу ДАМО.
Для розгляду рекомендацій та проведення консультацій з основних питань діяльності в ДАМО можуть утворюватися постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів приймає Голова ДАМО. Кількісний та персональний склад колегії, постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, положення про них затверджує Голова ДАМО.
12. Граничну чисельність державних службовців та працівників ДАМО затверджує Кабінет Міністрів України.
Структуру апарату ДАМО затверджує її Голова за погодженням з Міністром культури, молоді та спорту.
Штатний розпис, кошторис апарату ДАМО затверджує її Голова за погодженням з Мінфіном.
13. ДАМО є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
ПОЛОЖЕННЯ
про Державну інспекцію культурної спадщини України
1. Державна інспекція культурної спадщини України (ДІС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури, молоді та спорту і який реалізує державну політику із здійснення контролю у сфері охорони культурної спадщини.
2. ДІС у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями ДІС є:
1) реалізація державної політики із здійснення контролю у сфері охорони культурної спадщини;
2) здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за додержанням вимог законодавства про охорону культурної спадщини;
3) внесення на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозицій щодо забезпечення формування державної політики із здійснення контролю у сфері охорони культурної спадщини.
4. ДІС відповідно до покладених на неї завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подає їх Міністрові культури, молоді та спорту;
2) бере участь у погодженні проектів законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, підготовці в межах повноважень, передбачених законом, висновків і пропозицій до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
3) здійснює контроль за виконанням законодавства у сфері охорони культурної спадщини;
4) здійснює нагляд за виконанням робіт з дослідження, консервації, реабілітації, реставрації, ремонту, пристосування та музеєфікації пам’яток, об’єктів всесвітньої спадщини та інших робіт на них;
5) призначає відповідні охоронні заходи щодо пам’яток національного значення, об’єктів всесвітньої спадщини, їх територій у разі виникнення загрози руйнування або пошкодження зазначених об’єктів внаслідок дії природних факторів або проведення будь-яких робіт;
6) забороняє будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу об’єкту культурної спадщини, видатній універсальній цінності об’єкта всесвітньої спадщини або порушує законодавство у сфері охорони культурної спадщини;
7) видає розпорядження та приписи щодо охорони пам’яток національного значення, об’єктів всесвітньої спадщини, припинення робіт на них, їх територіях, в зонах охорони, буферних зонах, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, якщо такі роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідними органами охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених Законом України “Про охорону культурної спадщини”, без дозволів або з відхиленням від них;
8) приймає рішення про накладення фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини;
9) здійснює контроль за паспортизацією нерухомих об’єктів культурної спадщини;
10) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних із діяльністю ДІС, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління;
11) бере участь у розробленні проектів законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та інших актів законодавства з питань, що належать до її компетенції;
12) забезпечує інформування громадськості про реалізацію державної політики з питань, що належать до компетенції ДІС;
13) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. ДІС з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті ДІС;
2) організовує планово-фінансову роботу в апараті ДІС, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку в установленому законодавством порядку;
3) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів, здійснення управління бюджетними коштами в межах установлених бюджетних повноважень та оцінку ефективності їх використання, здійснення внутрішнього контролю за взяттям бюджетних зобов’язань і витрачанням бюджетних коштів та організацію, ведення бухгалтерського обліку, складення і подання фінансової звітності у порядку, встановленому законодавством;
4) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
5) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів відповідно до встановлених правил.
6. ДІС для виконання покладених на неї завдань має право:
1) залучати в установленому порядку до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань вчених і фахівців, працівників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками);
2) залучати працівників правоохоронних органів до здійснення заходів контролю з питань, що належать до її компетенції;
3) одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об’єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на ДІС завдань;
4) проводити відповідно до законодавства наукові конференції, семінари з питань, що належать до її компетенції;
5) користуватися безоплатно інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами;
6) здійснювати збирання, обробку та проводити аналіз інформації щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції;
7) безумовного доступу до об’єктів культурної спадщини під час здійснення контролю за додержанням вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини;
8) передавати правоохоронним органам матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
7. ДІС під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також з підприємствами, установами та організаціями.
8. ДІС в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України і наказів МКМС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
9. ДІС очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
10. Голова ДІС має двох заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
1) очолює ДІС, здійснює керівництво її діяльністю, представляє ДІС у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;
2) у межах компетенції організовує та контролює виконання в апараті ДІС Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів міністерств;
3) вносить на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозиції щодо забезпечення формування державної політики із здійснення контролю у сфері охорони культурної спадщини, зокрема, розроблені ДІС проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів, наказів МКМС, а також позицію щодо проектів, розробниками яких є інші міністерства;
4) подає Міністру культури, молоді та спорту для затвердження плани роботи ДІС;
5) звітує перед Міністром культури, молоді та спорту про виконання планів роботи ДІС та покладених на нього завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності ДІС, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
6) забезпечує виконання наказів та доручень Міністра культури, молоді та спорту;
7) забезпечує взаємодію ДІС із структурним підрозділом МКМС, визначеним Міністром культури, молоді та спорту, відповідальним за взаємодію з ДІС;
8) забезпечує дотримання встановленого Міністром культури, молоді та спорту порядку обміну інформацією між МКМС та ДІС та своєчасність її подання;
9) розподіляє обов’язки між своїми заступниками;
10) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату ДІС;
11) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату ДІС (якщо інше не передбачено законом), укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;
12) приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників ДІС;
13) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи та організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, виконує в межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління ДІС;
14) вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців та працівників апарату ДІС, присвоює їм ранги державних службовців;
15) вносить в установленому порядку подання щодо представлення державних службовців та працівників апарату ДІС до відзначення державними нагородами України;
16) призначає громадських інспекторів з охорони культурної спадщини та видає їм посвідчення, організовує їх роботу, надає їм методичну та практичну допомогу, вживає заходів до усунення виявлених недоліків і порушень в їх діяльності;
17) утворює комісії, робочі та експертні групи;
18) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
20) дає у межах повноважень, передбачених законом, обов’язкові для виконання державними службовцями і працівниками апарату ДІС доручення;
21) приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є ДІС;
22) забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті ДІС;
23) забезпечує підвищення кваліфікації державних службовців апарату ДІС;
24) здійснює інші повноваження відповідно до закону.
12. Для підготовки рекомендацій щодо виконання завдань у ДІС може утворюватися колегія як консультативно-дорадчий орган.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання відповідного наказу ДІС.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності в ДІС можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджує Голова ДІС.
13. Граничну чисельність державних службовців та працівників ДІС затверджує Кабінет Міністрів України.
Структуру апарату ДІС затверджує її Голова за погодженням з Міністром культури, молоді та спорту.
Штатний розпис та кошторис апарату ДІС затверджує її Голова за погодженням з Мінфіном.
14. ДІС є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
ПОЛОЖЕННЯ
про Державну службу охорони культурної спадщини України
1. Державна служба охорони культурної спадщини України (Держкультспадщини) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури, молоді та спорту і який реалізує державну політику у сферах охорони культурної спадщини (крім здійснення контролю у сфері охорони культурної спадщини), музейної справи, вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей.
2. Держкультспадщини у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Держкультспадщини є:
1) реалізація державної політики у сферах охорони культурної спадщини (крім здійснення контролю у сфері охорони культурної спадщини), музейної справи, вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей;
2) внесення на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сферах охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей.
4. Держкультспадщини відповідно до покладених на неї завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подає їх Міністрові культури, молоді та спорту;
2) бере участь у розробленні проектів державних цільових програм та забезпечує їх виконання у межах своїх повноважень;
3) бере участь у погодженні проектів законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, підготовці в межах повноважень, передбачених законом, висновків і пропозицій до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
4) взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у вирішенні питань, що належать до її компетенції;
5) встановлює контакти і координаційні зв’язки з відповідними органами іноземних держав, до компетенції яких належить реалізація політики у сферах охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей;
6) здійснює координацію робіт з виявлення, дослідження та документування об’єктів культурної спадщини;
7) здійснює координацію паспортизації нерухомих об’єктів культурної спадщини;
8) подає Міністру культури, молоді та спорту пропозиції щодо затвердження Списку історичних населених місць України та про внесення змін до нього;
9) здійснює формування і розміщення державного замовлення, укладення з цією метою контрактів на виявлення, дослідження, консервацію, реставрацію, реабілітацію, музеєфікацію, ремонт, пристосування пам’яток та інші заходи щодо охорони культурної спадщини;
10) готує пропозиції Міністру культури, молоді та спорту до щорічного звіту перед Кабінетом Міністрів України та громадськістю про стан збереження об’єктів культурної спадщини;
11) готує пропозиції Міністру культури, молоді та спорту для подання до Кабінету Міністрів України та Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО до щорічного звіту про стан збереження об’єктів всесвітньої спадщини, виконання Конвенції та рішень Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
12) подає Міністру культури, молоді та спорту пропозиції щодо внесення пам’яток до Списку всесвітньої спадщини, розроблені разом з Українським національним комітетом Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних місць (ІКОМОС);
13) погоджує утворення місцевою радою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради населеного пункту, внесеного до Списку історичних населених місць України;
14) погоджує у передбачених законом випадках призначення та звільнення керівників органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
15) веде Державний реєстр нерухомих пам’яток України;
16) забезпечує юридичним і фізичним особам доступ до інформації, що міститься у Державному реєстрі нерухомих пам’яток України;
17) забезпечує публікацію Державного реєстру нерухомих пам’яток України та внесення до нього змін;
18) подає Міністру культури, молоді та спорту пропозиції про занесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України та про внесення змін до нього щодо пам’яток національного значення;
19) заносить за погодженням з МКМС об’єкти культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України та вносить зміни до нього щодо пам’яток місцевого значення;
20) визначає межі територій пам’яток національного значення та затверджує їх зони охорони, охоронювані археологічні території, історичні ареали населених місць;
21) подає Міністру культури, молоді та спорту пропозиції щодо встановлення режиму використання пам’яток національного значення, їх територій, зон охорони, охоронюваних археологічних територій, історичних ареалів населених місць;
22) затверджує межі територій об’єктів всесвітньої спадщини та їх буферних зон;
23) подає Міністру культури, молоді та спорту пропозиції про переміщення (перенесення) пам’яток національного значення;
24) надає дозвіл на переміщення (перенесення) пам’яток місцевого значення;
25) погоджує програми та проекти містобудівних, архітектурних та ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт на пам’ятках національного значення, їх територіях, в історико-культурних заповідниках, на історико-культурних заповідних територіях, у зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, а також програм і проектів, реалізація яких може мати вплив на об’єктах культурної спадщини;
26) надає дозволи на проведення робіт на пам’ятках національного значення, об’єктах всесвітньої спадщини, їх територіях, у зонах охорони, буферних зонах, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць;
27) надає дозволи на відновлення земляних робіт;
28) погоджує відчуження або передачу пам’яток національного значення їх власниками чи уповноваженими ними органами іншим особам у володіння, користування або управління;
29) погоджує охоронні договори на пам’ятки національного значення;
30) погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України “Про землеустрій”, щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері охорони культурної спадщини;
31) бере участь у наданні дозволу на розміщення реклами на пам’ятках національного значення, в межах зон охорони таких пам’яток, історичних ареалів населених місць відповідно до Закону України “Про рекламу”;
32) погоджує розміщення реклами в буферних зонах об’єктів всесвітньої спадщини;
33) надає дозвіл на проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам’ятки, охоронюваній археологічній території, в зонах охорони, в історичних ареалах населених місць;
34) надає дозвіл на проведення досліджень решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, під водою;
35) видає власнику пам’ятки або уповноваженому ним органу свідоцтво про реєстрацію об’єкта культурної спадщини як пам’ятки;
36) надає органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органам охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських, районних держадміністрацій, відповідному виконавчому органу сільської, селищної, міської ради витяги з Державного реєстру нерухомих пам’яток України щодо пам’яток, які розташовані на їх територіях;
положення про історико-культурні заповідники, що належать до сфери її управління, історико-культурну заповідну територію;
плани організації території історико-культурних заповідників, що належать до сфери її управління, а також плани організації території історико-культурної заповідної території;
38) у межах повноважень, передбачених законом, погоджує науково-проектну документацію на виконання робіт із консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту та пристосування пам’яток національного значення;
39) формує і веде Державний реєстр національного культурного надбання;
40) здійснює формування державної частини Музейного фонду України;
41) сприяє проведенню реставрації музейних предметів, предметів музейного значення недержавної частини Музейного фонду України у державних реставраційних закладах;
42) організовує навчання і підвищення кваліфікації працівників музеїв;
43) визначає потреби держави та нормативи, що гарантують належний рівень музейного обслуговування і доступ громадян до Музейного фонду України;
44) організовує проведення наукових досліджень у сфері музейної справи;
45) порушує перед власником музейних предметів та музейних колекцій питання щодо поліпшення умов зберігання;
46) надсилає запити щодо отримання інформації про музейні предмети та музейні колекції;
47) сприяє у разі потреби передачі музейних предметів, музейних колекцій та предметів музейного значення, що належать до недержавної частини Музейного фонду України, на тимчасове зберігання до державних музеїв;
48) приймає рішення про обмін музейних предметів, музейних колекцій, музейних зібрань, що належать до державної частини Музейного фонду України;
49) подає пропозиції Міністру культури, молоді та спорту щодо:
вилучення музейних предметів, що належать до державної частини Музейного фонду України, з фондово-облікової документації в разі їх втрати або руйнування;
погодження порядку подальшого використання музейних зібрань у разі ліквідації музеїв, що засновані на державній або комунальній формі власності;
погодження рішення про вилучення приміщення музею, що є пам’яткою культурної спадщини;
порядку встановлення оціночної та страхової вартості музейних предметів, музейних колекцій, музейних зібрань Музейного фонду України та предметів музейного значення, що підлягають внесенню до Музейного фонду України, які тимчасово вивозяться за межі України для експонування на виставках, реставрації або проведення наукової експертизи;
передачі музейних предметів державної частини Музейного фонду України з музеїв на постійне зберігання іншим музеям у межах України;
передачі музейних предметів і музейних колекцій державної частини Музейного фонду України з музеїв, що належать до сфери її управління, на тимчасове зберігання іншим музеям, юридичним і фізичним особам у межах України;
передачі музейних предметів державної частини Музейного фонду України на тимчасове зберігання за межами України з метою їх експонування на виставках, проведення реставрації або наукової експертизи;
51) розробляє та подає на затвердження МКМС:
вимоги щодо державного статистичного обліку музеїв, створених на території України;
вимоги до умов зберігання та ведення обліку музейних предметів, музейних колекцій;
порядок консервації і реставрації музейних предметів Музейного фонду України;
порядок ведення обліку музеїв, створених у складі підприємств, установ, організацій, закладів освіти;
порядок проведення атестації працівників музеїв;
порядок віднесення музейних предметів Музейного фонду України до Державного реєстру національного культурного надбання та умови їх зберігання;
форми облікових документів на музейні предмети та предмети музейного значення;
положення про атестаційну комісію з питань проведення атестації реставраторів та її персональний склад;
порядок оформлення права на вивезення (тимчасове вивезення) культурних цінностей та здійснення контролю за їх переміщенням через державний кордон України;
52) бере участь у координації робіт із створення єдиної інформаційної системи музеїв;
53) забезпечує ведення обліку музеїв, в яких зберігаються музейні предмети, музейні колекції, музейні зібрання, що належать до державної частини Музейного фонду України;
54) забезпечує внесення до Державного реєстру національного культурного надбання унікальних музейних предметів, музейних колекцій, музейних зібрань Музейного фонду України та предметів музейного значення, що підлягають внесенню до Музейного фонду України і мають виняткове художнє, історичне, етнографічне та наукове значення, незалежно від форми власності і місця зберігання;
55) здійснює контроль за діяльністю музеїв, заснованих на державній та комунальній формах власності, за станом обліку, зберіганням, охороною, використанням та переміщенням музейних предметів Музейного фонду України, що зберігаються в музеях незалежно від форми власності;
56) здійснює придбання в установленому порядку предметів музейного значення;
57) веде бази даних про переміщені культурні цінності;
58) організовує в межах повноважень, передбачених законом, роботу, пов’язану з виявленням та обліком на території України культурних цінностей інших держав, сприяє вирішенню питань про їх повернення відповідно до законодавства;
59) забезпечує проведення державної експертизи культурних цінностей, заявлених до вивезення (тимчасового вивезення), та під час повернення їх після тимчасового вивезення;
60) розглядає клопотання власників культурних цінностей або уповноважених ними осіб;
61) приймає рішення щодо можливого вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей;
62) здійснює реєстрацію ввезених (тимчасово ввезених) культурних цінностей;
63) видає свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей;
64) здійснює контроль за вивезенням, ввезенням та поверненням культурних цінностей;
65) вносить до єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, видані свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей;
66) вносить за результатами державної експертизи заявлені до вивезення (тимчасового вивезення) культурні цінності до Державного реєстру національного культурного надбання;
67) приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про необхідність придбання для державної частини музейного, бібліотечного та архівного фондів культурної цінності, що заявлена до вивезення, за ціною, зазначеною власником культурної цінності у клопотанні про видачу свідоцтва на право її вивезення та підтвердженою експертним висновком;
68) забезпечує проведення експертизи та інформацію про культурні цінності, вилучені органами доходів і зборів або правоохоронними органами, а також конфісковані за рішенням суду, що безоплатно передані з метою уточнення права власності на них;
69) вирішує відповідно до законодавства питання про безоплатну передачу вилучених або конфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави, для постійного зберігання в державну частину музейного, бібліотечного та архівного фондів або релігійним організаціям;
70) розробляє та здійснює заходи, спрямовані на забезпечення виконання міжнародних угод з питань культурних цінностей, переміщених з території України під час та внаслідок Другої світової війни, та запобігання їх незаконному переміщенню і сприяння поверненню державам, яким вони належать;
71) налагоджує контакти із закордонними українцями з метою пошуку культурних цінностей, створення умов для повернення їх в Україну;
72) реалізує цілеспрямовану політику щодо повернення незаконно вивезених з території України культурних цінностей;
73) забезпечує охорону культурних цінностей і об’єктів культурної спадщини, які є власністю України і перебувають на території інших країн;
74) подає Міністрові культури, молоді та спорту пропозиції до переліку державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей;
75) здійснює розгляд в установленому порядку звернень фізичних і юридичних осіб з питань, пов’язаних з діяльністю Держкультспадщини, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління;
76) співпрацює в установленому порядку з державними органами, неурядовими організаціями іноземних держав, міжнародними неурядовими організаціями;
77) бере участь у розробленні проектів міжнародних договорів України з питань, що належать до компетенції Держкультспадщини;
78) затверджує відповідно до законодавства кошториси витрат на проведення заходів, необхідних для виконання своїх завдань, виконує в установленому порядку функції замовника під час закупівлі товарів (робіт, послуг) для державних потреб;
79) виконує функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери її управління;
80) здійснює заходи щодо створення умов для розвитку нематеріальної культурної спадщини, осередків традиційної культури;
81) подає Міністрові культури, молоді та спорту пропозиції щодо переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини;
82) розробляє та подає на затвердження МКМС:
оголошення топографічно визначених територій чи водних об’єктів, в яких містяться об’єкти культурної спадщини або можлива їх наявність, охоронюваними археологічними територіями;
державні норми та правила з питань охорони культурної спадщини;
методики та правила дослідження об’єктів культурної спадщини;
порядок обліку об’єктів культурної спадщини;
типове положення про консультативні ради з питань охорони культурної спадщини на територіях областей, мм. Києва та Севастополя, інших населених пунктів;
порядку розроблення планів організації території історико-культурного заповідника та історико-культурної заповідної території;
порядок визначення та затвердження меж і режимів використання зон охорони пам’яток та внесення змін до них;
83) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. Держкультспадщини з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх здійсненням в апараті Держкультспадщини, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління;
2) організовує планово-фінансову роботу в апараті Держкультспадщини, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
3) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів, здійснення управління бюджетними коштами в межах установлених бюджетних повноважень та оцінку ефективності їх використання, здійснення внутрішнього контролю за взяттям бюджетних зобов’язань і витрачанням бюджетних коштів та організацію, ведення бухгалтерського обліку, складення і подання фінансової звітності у порядку, встановленому законодавством;
4) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
5) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, вирішення питань цивільного захисту, стабільну роботу підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, в умовах особливого періоду і надзвичайного стану, додержання правового режиму надзвичайного чи воєнного стану в разі його введення в Україні або в окремих її місцевостях, здійснення інших заходів відповідно до законодавства;
6) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, залучення громадян до участі в управлінні державними справами, ефективну взаємодію з інститутами громадянського суспільства, здійснення громадського контролю за діяльністю Держкультспадщини, врахування громадської думки під час реалізації державної політики у сферах, що належать до компетенції Держкультспадщини;
7) провадить в установленому порядку інформаційну, рекламну та видавничу діяльність з питань, що належать до її компетенції;
8) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів в апараті Держкультспадщини відповідно до встановлених правил.
6. Держкультспадщини для виконання покладених на неї завдань має право:
1) залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань вчених і фахівців (за їх згодою), працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками);
2) одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та громадських об’єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на Держкультспадщину завдань;
3) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами.
7. Держкультспадщини у процесі виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також з підприємствами, установами та організаціями.
8. Держкультспадщини у межах своїх повноважень на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МКМС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.
9. Держкультспадщини очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
Голова Держкультспадщини має двох заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
1) очолює Держкультспадщини, здійснює керівництво її діяльністю, представляє Держкультспадщини у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;
2) у межах компетенції організовує та контролює виконання в апараті Держкультспадщини Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів міністерств;
3) вносить на розгляд Міністра культури, молоді та спорту пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сферах охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, зокрема розроблені Держкультспадщини проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів МКМС, а також позицію щодо проектів, розробниками яких є інші міністерства;
4) подає Міністрові культури, молоді та спорту для затвердження плани роботи Держкультспадщини;
5) забезпечує виконання наказів та доручень Міністра культури, молоді та спорту з питань, що належать до сфери діяльності Держкультспадщини;
6) забезпечує взаємодію Держкультспадщини із структурним підрозділом МКМС, визначеним Міністром культури, молоді та спорту, відповідальним за взаємодію з Держкультспадщини;
7) забезпечує дотримання встановленого Міністром культури, молоді та спорту порядку обміну інформацією між МКМС та Держкультспадщини та своєчасність її подання;
8) звітує перед Міністром культури, молоді та спорту про виконання планів роботи Держкультспадщини та покладених на неї завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності Держкультспадщини, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
9) розподіляє обов’язки між своїми заступниками;
10) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату Держкультспадщини;
11) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Держкультспадщини (якщо інше не передбачено законом), укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України;
12) приймає на роботу та звільняє з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників Держкультспадщини;
13) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, виконує в межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери її управління;
14) забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті Держкультспадщини;
15) вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців та працівників апарату Держкультспадщини, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом);
16) в установленому порядку вносить подання щодо представлення державних службовців та працівників апарату Держкультспадщини до відзначення державними нагородами України;
17) забезпечує підвищення кваліфікації державних службовців апарату Держкультспадщини;
18) залучає за домовленістю з керівниками державних службовців та працівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій до розгляду питань, що належать до компетенції Держкультспадщини;
19) утворює комісії, робочі та експертні групи;
20) скликає та проводить наради з питань, що належать до її компетенції;
21) підписує накази Держкультспадщини;
22) дає у межах повноважень обов’язкові для виконання державними службовцями і працівниками апарату Держкультспадщини доручення;
23) приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Держкультспадщини;
24) здійснює інші повноваження відповідно до закону.
10. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції Держкультспадщини, обговорення основних напрямів діяльності в Держкультспадщини може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання наказу Держкультспадщини.
Для розгляду рекомендацій та проведення консультацій з основних питань діяльності в Держкультспадщини можуть утворюватися постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів приймає Голова Держкультспадщини. Кількісний та персональний склад колегії, постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, положення про них затверджує Голова Держкультспадщини.
11. Граничну чисельність державних службовців та працівників Держкультспадщини затверджує Кабінет Міністрів України.
Структуру апарату Держкультспадщини затверджує її Голова за погодженням з Міністром культури, молоді та спорту.
Штатний розпис, кошторис апарату Держкультспадщини затверджує її Голова за погодженням з Мінфіном.
12. Держкультспадщини є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
ЗМІНИ,
що вносяться до Положення про Міністерство культури, молоді та спорту України
1. Абзац другий пункту 1 викласти в такій редакції:
“МКМС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури, державної мовної політики, фізичної культури і спорту, національно-патріотичного виховання, популяризації України у світі, державного іномовлення, інформаційного суверенітету України та інформаційної безпеки, у молодіжній сфері, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах кінематографії, відновлення та збереження національної пам’яті, міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин в Україні, мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей.”.
2. У пункті 3:
1) в абзаці другому підпункту 1 слова “мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей,” виключити;
2) підпункт 2 після слів “релігії та захисту прав національних меншин” доповнити словами “, мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей”.
3. У пункті 4:
1) підпункт 12 викласти в такій редакції:
“12) створює умови для відродження та розвитку культури української нації, всіх видів мистецтв, креативних індустрій;”;
2) підпункти 13 і 14 виключити;
3) у підпункті 16 слова “формує Єдиний банк даних гастрольних заходів, що проводяться в Україні,” виключити;
4) підпункти 17 і 18 виключити;
5) у підпункті 19 слова “організовує провадження виставкової діяльності, проведення” замінити словами “сприяє провадженню виставкової діяльності, проведенню”;
7) у підпункті 23 слова “, здійснює відповідно до законодавства постійний державний моніторинг застосування та фінансового забезпечення зазначених нормативів та контроль за їх додержанням” виключити;
9) абзац перший підпункту 27 викласти в такій редакції:
“27) вносить Кабінету Міністрів України пропозиції щодо:”;
11) підпункт 30 викласти в такій редакції:
“30) сприяє відповідно до законодавства координації діяльності бібліотек;”;
13) підпункт 32 викласти в такій редакції:
“32) організовує в установленому порядку роботу з проведення атестації бібліотечних кадрів та визначає порядок її проведення;”;
14) абзаци другий, четвертий - шостий підпункту 34 виключити;
15) підпункти 35, 62-64 виключити;
16) у підпункті 65 слова “закладів освіти; погоджує зміну жанрового спрямування, мовного статусу театру” замінити словами “закладів спеціалізованої мистецької освіти”;
17) підпункти 67 та 72 виключити;
18) підпункт 73 викласти в такій редакції:
“73) забезпечує здійснення контролю за станом ведення обліку, зберіганням, охороною, використанням та переміщенням музейних предметів Музейного фонду України, що зберігаються в музеях незалежно від форми власності, сприяє розвитку сучасної інфраструктури музейної справи та музейної мережі;”;
19) підпункти 74 та 79 виключити;
20) абзаци третій - п’ятий підпункту 80 виключити;
21) підпункти 83-85, 87-90 виключити;
22) підпункт 91 викласти в такій редакції:
“91) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо внесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України та змін до нього щодо пам’яток національного значення;”;
23) підпункт 94 викласти в такій редакції:
“94) встановлює режим використання пам’яток національного значення, їх територій, зон охорони, охоронюваних археологічних територій, історичних ареалів населених місць;”;
24) підпункти 95 та 97 виключити;
25) абзаци другий-сьомий пункту 98 виключити;
26) підпункти 99-101 виключити;
27) абзаци п’ятий, шостий, дев’ятий, десятий підпункту 103 виключити;
28) підпункти 104-114 виключити;
в абзаці четвертому слова “, типові освітні програми та зразки службової і навчальної документації для мистецьких шкіл” виключити;