Про запровадження конкурентних умов стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 889 від 02.08.2022}
Відповідно до абзацу двадцятого частини першої статті 1, частин одинадцятої і тринадцятої статті 93 Закону України “Про альтернативні джерела енергії” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки;
Порядок відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки.
2. Визначити державне підприємство “Прозорро.Продажі”, що належить до сфери управління Міністерства економіки, відповідальним за забезпечення функціонування електронної торгової системи - адміністратором електронної торгової системи.
{Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 889 від 02.08.2022}
{Пункт 3 виключено на підставі Постанови КМ № 889 від 02.08.2022}
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки
1. Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення аукціону з розподілу квоти підтримки (далі - аукціон) для стимулювання виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями) з використанням електронної торгової системи, внесення та повернення безвідкличної банківської гарантії, вимоги до банків, що надають безвідкличні банківські гарантії, порядок функціонування електронної торгової системи та визначення переможця за результатами проведення аукціону, порядок укладення та публікації договору купівлі-продажу в електронній торговій системі, розмір та порядок виплати винагороди операторам авторизованих електронних майданчиків та регулює інші питання проведення аукціонів.
Суб’єкти господарювання, які мають намір виробляти та/або виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями), не можуть брати участь в аукціонах щодо тих об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, стосовно яких раніше було встановлено “зелений” тариф або набуто право на підтримку за результатами аукціону чи надавалася/надається будь-яка інша підтримка та/або компенсація витрат відповідно до статті 62 Закону України “Про ринок електричної енергії”.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
1) авторизаційні дані - ідентифікаційні дані, що створені учасником під час проходження реєстрації в електронній торговій системі з використанням авторизованого електронного майданчика, за допомогою яких проводиться перевірка його повноважень щодо доступу до особистого кабінету та вчинення будь-яких дій в електронній торговій системі для участі в аукціонах;
2) авторизований електронний майданчик - електронний майданчик, оператор якого пройшов процедуру відбору відповідно до Порядку відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1175 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 10, ст. 388), уклав з адміністратором електронної торгової системи договір про використання електронної торгової системи та з гарантованим покупцем договір про проведення електронних аукціонів з розподілу квоти підтримки між замовником аукціону та оператором електронного майданчика;
3) аукціон із земельними ділянками - аукціон, на якому для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики пропонуються земельні ділянки з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі;
4) аукціон для інших альтернативних джерел енергії - аукціон з розподілу квоти підтримки для інших альтернативних джерел енергії (крім енергії вітру, енергії сонячного випромінювання, доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями);
5) аукціон закритого типу - аукціон, в якому з моменту активації модуля аукціону до моменту завершення аукціону електронною торговою системою не відображається (не публікується) жодна інформація, що подана учасниками в заявах про участь або доданих до них документах, а також цінові пропозиції, які були змінені протягом часу, відведеного на оновлення таких пропозицій;
6) аукціон відкритого типу - аукціон, в якому з моменту активації модуля аукціону до моменту завершення аукціону електронною торговою системою відображається (публікується) найменша цінова пропозиція серед актуальних цінових пропозицій, поданих усіма учасниками аукціону;
7) банківська гарантія для забезпечення виконання зобов’язань за договором - спосіб забезпечення виконання суб’єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, зобов’язань за договором купівлі-продажу у формі безвідкличної банківської гарантії в розмірі та на умовах, передбачених Законом України “Про альтернативні джерела енергії” (далі - Закон) та цим Порядком;
8) банківська гарантія для участі в аукціоні - спосіб забезпечення виконання учасником зобов’язань щодо участі в аукціоні у формі безвідкличної банківської гарантії в розмірі та на умовах, передбачених Законом та цим Порядком, що надається суб’єктом господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні;
9) величина потужності - величина потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку;
10) договір купівлі-продажу - договір купівлі-продажу електричної енергії між гарантованим покупцем та суб’єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, типова форма якого затверджується НКРЕКП;
11) додаткова річна квота підтримки - обсяг потужності об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, який може бути встановлений додатково до річної квоти підтримки, визначеної в рішенні Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів у відповідному році;
12) індивідуальний код учасника - набір цифр і літер, автоматично присвоєний електронною торговою системою учаснику після його реєстрації для участі в аукціоні;
13) лот - частина річної квоти підтримки та/або додаткова річна квота підтримки суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, визначена для розподілу на аукціоні за окремим альтернативним джерелом енергії. У разі проведення аукціону із земельними ділянками лоти формуються окремо за кожною ділянкою або декількома земельними ділянками, якщо це необхідно для функціонування об’єкта відновлюваної енергетики. У разі проведення технологічно нейтрального аукціону чи аукціону для інших альтернативних джерел енергії лот формується без його визначення за окремим альтернативним джерелом енергії;
14) оголошення про проведення аукціону - відомості та інформація, що містять дані про лот, дату, час та умови проведення аукціону, що публікується в електронній торговій системі та на веб-сайтах операторів авторизованих електронних майданчиків;
15) особистий кабінет - складова частина електронної торгової системи, яка надається оператором авторизованого електронного майданчика та дає змогу гарантованому покупцю, суб’єкту господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, учаснику провадити діяльність в електронній торговій системі відповідно до вимог цього Порядку;
16) переможець - учасник, який набуває право на підтримку у виробництві електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями) за результатами аукціону;
17) прикладний програмний інтерфейс - інтерфейс програмування додатків, доступ до якого надається як відкритий код, який визначає функціональність, який надається електронною торговою системою, та призначений для підключення авторизованих електронних майданчиків (операторів авторизованих електронних майданчиків) до електронної торгової системи;
18) сервіс - ідентифіковане за технічною адресою програмне забезпечення, що здійснює взаємодію інформаційних систем під час обміну даними, необхідними для надання адміністративної послуги в електронному вигляді, і має стандартизовані інтерфейси. Сервіси можуть взаємодіяти один з одним, із сторонніми додатками за допомогою електронних повідомлень, що базуються на протоколах міжсервісної взаємодії, та з кінцевими користувачами через графічні інтерфейси;
19) технологічно нейтральний аукціон - аукціон без розподілу квоти підтримки за окремими видами альтернативних джерел енергії;
20) умовний переможець - учасник, що йде наступним за останнім у рейтингу переможцем відповідно до протоколу про результати аукціону і якому надається можливість набути право на підтримку в обсязі величини потужності та на умовах, визначених цим Порядком;
21) унікальне гіперпосилання - текст із записом мережевої адреси в Інтернеті, натискання на який дає змогу перейти на сторінку аукціону в електронній торговій системі та забезпечити можливість участі в аукціоні. Унікальне гіперпосилання є єдиним ідентифікатором учасника;
22) уповноважений орган - Міненерго;
23) учасник - суб’єкт господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, відповідає вимогам Закону, пройшов процедуру реєстрації в електронній торговій системі, отримав відповідне підтвердження про реєстрацію для участі в аукціоні та індивідуальний код учасника відповідно до Регламенту роботи електронної торгової системи;
24) цінова пропозиція - ціна продажу 1 кВт·год електричної енергії, відпущеної на відповідному об’єкті електроенергетики або черзі (пусковому комплексі) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку, яка декларується учасником та інформація про яку подається в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні або в ході проведення аукціону шляхом оновлення такої цінової пропозиції.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, Податковому кодексі України, Земельному кодексі України, Законах України “Про ринок електричної енергії”, “Про альтернативні джерела енергії”, “Про електронні довірчі послуги”, “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, “Про захист економічної конкуренції”, “Про банки і банківську діяльність”, “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”, “Про регулювання містобудівної діяльності”, “Про електронні комунікації”, Кодексі системи передачі та Кодексі систем розподілу, затверджених НКРЕКП.
3. Аукціон організовується і проводиться з дотриманням таких принципів:
1) забезпечення добросовісної конкуренції серед учасників;
2) відкритості, прозорості і недискримінації учасників;
3) закритості інформації про учасників до моменту завершення аукціону;
4) автоматичної оцінки цінових пропозицій учасників електронною торговою системою;
5) об’єктивної та неупередженої перевірки гарантованим покупцем документів і відомостей учасників щодо відповідності вимогам Закону та цього Порядку після завершення аукціону.
4. Обов’язковою умовою проведення аукціону є забезпечення гарантованим покупцем та електронною торговою системою конкуренції у визначеному Законом обсязі відповідно до вимог цього Порядку.
Формування річних квот підтримки суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії
5. Держенергоефективності та оператор системи передачі щороку до 15 вересня подають уповноваженому органу пропозиції щодо розміру річної квоти підтримки на наступний рік та індикативні прогнозні показники річних квот підтримки на чотири роки, що йдуть за роком, на який встановлюється річна квота підтримки, із розподілом за окремими видами альтернативних джерел енергії.
Пропозиції готуються з урахуванням міжнародних зобов’язань України щодо розвитку відновлюваної енергетики, Енергетичної стратегії України, звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей та плану розвитку системи передачі, стану реалізації проектів будівництва об’єктів відновлюваної енергетики.
На аукціон у рамках річної або додаткової річної квоти підтримки Кабінетом Міністрів України за поданням уповноваженого органу можуть бути запропоновані земельні ділянки для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі (аукціон із земельними ділянками). Порядок підготовки зазначених пропозицій та особливості проведення аукціонів, зазначених у цьому абзаці, визначаються цим Порядком.
6. Уповноважений орган готує графік проведення аукціонів на наступний рік, визначає розміри та параметри річної квоти підтримки та індикативні прогнозні показники річних квот підтримки суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, з урахуванням вимог Закону та цього Порядку і щороку до 31 жовтня подає Кабінетові Міністрів України проект рішення про проведення аукціонів у наступному році, який повинен містити:
1) інформацію про розмір річної квоти підтримки на наступний рік із визначенням часток за окремими альтернативними джерелами енергії або без такого визначення для проведення технологічно нейтральних аукціонів та аукціонів для інших альтернативних джерел енергії;
2) інформацію про розмір додаткової річної квоти підтримки (у разі потреби);
3) визначення в межах окремого лота областей (регіонів) для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики (у разі потреби);
4) визначення в межах окремого лота максимальної величини потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого суб’єкт господарювання може набути право на підтримку (у разі потреби);
5) індикативні прогнозні показники річних квот підтримки на чотири роки, що йдуть за роком, на який встановлюється річна квота підтримки;
6) пропозиції щодо земельних ділянок для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі (у разі потреби);
7) графік проведення аукціонів на наступний рік, що визначає строки їх проведення, розмір та інші параметри лотів;
8) інформацію про тип кожного аукціону (аукціон закритого типу або аукціон відкритого типу);
9) іншу інформацію щодо організації та проведення аукціонів (у разі потреби).
7. Щодо питань, визначених підпунктами 2-4, 6 і 8 пункту 6 цього Порядку, уповноваженим органом можуть бути подані Кабінетові Міністрів України окремі проекти рішень з одночасним внесенням змін до графіка проведення аукціонів.
8. Рішення Кабінету Міністрів України щодо питань, визначених пунктом 6 цього Порядку, оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Кабінету Міністрів України, уповноваженого органу та гарантованого покупця не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня їх прийняття.
Особливості проведення аукціонів із земельними ділянками
9. Добір земельних ділянок державної та комунальної власності для аукціонів із земельними ділянками проводиться відповідно до цього Порядку.
За зверненням уповноваженого органу оператор системи передачі на підставі затвердженого звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей і з урахуванням висновків та заходів, передбачених затвердженим планом розвитку системи передачі на наступні 10 років, розробляє та протягом 30 робочих днів подає уповноваженому органу висновки та пропозиції щодо:
енерговузлів (територій), які є пріоритетними для інтеграції об’єктів відновлюваної енергетики в об’єднану енергетичну систему України, відповідно до режимів системи з урахуванням топології мережі, регіонального балансу виробництва та споживання електроенергії, технологічних втрат електричної енергії в системі передачі;
обсягу рекомендованої потужності об’єктів відновлюваної енергетики в таких енерговузлах (на таких територіях);
технічних вимог до об’єктів відновлюваної енергетики, включаючи в разі потреби обсяг встановленої потужності, пріоритетний вид альтернативного джерела енергії, вимоги до графіка генерації електроустановок, наявності і характеристик допоміжного обладнання, зокрема балансуючих потужностей, установок зберігання енергії, інших параметрів.
10. Уповноважений орган звертається до органів державної влади, органів місцевого самоврядування із пропозицією виділити земельні ділянки для аукціонів із земельними ділянками шляхом розміщення на його офіційному веб-сайті відповідного оголошення та/або шляхом листування. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування можуть звернутися з відповідними пропозиціями до уповноваженого органу шляхом листування.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування з урахуванням відповідного функціонального призначення у затвердженій містобудівній документації на місцевому рівні та документації із землеустрою. У разі відсутності затверджених планів зонування чи детальних планів території відповідно до вимог статті 24 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” або наявності підстав для внесення змін у містобудівну документацію забезпечується розроблення та затвердження містобудівної документації на місцевому рівні або внесення змін до неї в установленому порядку до початку проведення аукціону. У разі необхідності виділення земельної ділянки в натурі або зміни цільового призначення земельної ділянки відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування організовує розроблення та затвердження документації із землеустрою у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
У разі коли реалізація об’єкта відновлюваної енергетики потребує проведення оцінки впливу на довкілля відповідно до вимог, установлених Законом України “Про оцінку впливу на довкілля”, відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування організовує проведення оцінки впливу на довкілля.
Уповноважений орган сприяє підготовці органами державної влади, органами місцевого самоврядування перспективних земельних ділянок, що пропонуватимуться на аукціон із земельними ділянками, шляхом визначення рекомендованих параметрів об’єктів електроенергетики, які можуть бути на них розміщені, надання консультацій і за наявності таких можливостей - експертної і технічної допомоги в підготовці відповідних земельних ділянок.
11. Для включення до рішення Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів земельних ділянок, що пропонуються на аукціон, орган державної влади, орган місцевого самоврядування подає уповноваженому органу засвідчену відповідно до законодавства копію рішення, яке містить:
1) інформацію про земельну ділянку, що пропонується на аукціон, та умови її передачі, зокрема:
кадастровий номер (у разі наявності), місце розташування, розмір земельної ділянки, її цільове призначення;
право, на якому пропонується земельна ділянка (власність, користування);
умови передачі земельної ділянки переможцю у власність або користування, включаючи інформацію про строк користування та розмір плати;
інформацію про необхідність відшкодування витрат, здійснених органом державної влади, органом місцевого самоврядування для підготовки запропонованої на аукціон земельної ділянки та/або вчинених додаткових дій щодо її підготовки в разі такої потреби;
2) зобов’язання органу державної влади, органу місцевого самоврядування не вчиняти дії, що можуть призвести до відчуження, передачі в заставу або надання в користування земельної ділянки до завершення процедури проведення аукціону та укладення з переможцем договору про набуття права власності чи користування земельною ділянкою для будівництва об’єкта електроенергетики, щодо якого переможець набув право на підтримку (у разі його визначення);
3) інформацію про особу, яка уповноважена укласти з переможцем договір про передачу йому земельної ділянки на умовах, визначених у рішенні.
У разі коли рішенням органу державної влади, органу місцевого самоврядування передбачено вчинення додаткових дій щодо підготовки земельної ділянки, рішення повинно визначати:
перелік таких дій (робіт) та в разі необхідності містити дозвіл на їх вчинення (виконання);
суб’єкта господарювання, на якого покладається виконання зазначених робіт (переможця або іншого суб’єкта господарювання чи фізичну особу);
порядок, строки виконання дій (робіт) - у разі потреби.
Під час визначення строку користування земельною ділянкою органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні враховувати строк надання підтримки, визначений Законом.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування подає уповноваженому органу копію зазначеного рішення, інші документи у разі необхідності, довідку про витрати, здійснені органом державної влади, органом місцевого самоврядування для підготовки запропонованої на аукціон земельної ділянки, що підлягають відшкодуванню переможцем.
У разі коли відповідно до поданого рішення вчинялися додаткові дії щодо підготовки земельної ділянки, орган державної влади, орган місцевого самоврядування подає уповноваженому органу довідку про обсяг виконаних робіт і розмір пов’язаних із цим витрат, що підлягають відшкодуванню переможцем, разом із документальним обґрунтуванням таких витрат. Якщо за зверненням уповноваженого органу у визначений строк таку довідку не подано, вважається, що додаткові дії (роботи) не виконувалися і додаткові витрати відсутні.
12. Уповноважений орган узгоджує з оператором системи передачі технічні параметри об’єкта відновлюваної енергетики, що пропонується для будівництва на відповідній земельній ділянці.
За зверненням уповноваженого органу оператор системи передачі, оператор системи розподілу готує та протягом 30 робочих днів подає уповноваженому органу проект договору про приєднання разом з технічними умовами на приєднання до електричних мереж, що містять, зокрема, найменування оператора системи передачі/розподілу, яким надано зазначений проект, інформацію про прогнозовану потужність (допустимий діапазон встановленої потужності) об’єкта електроенергетики, що пропонується для будівництва на відповідній земельній ділянці, точку забезпечення потужності, точку приєднання, основні вимоги до електроустановок замовника та оператора системи передачі/розподілу, а також розрахунок орієнтовної вартості приєднання, який базується на зазначених документах і методиці (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу і може коригуватися після затвердження проектної документації.
Оператор системи передачі, оператор системи розподілу відносить прогнозовану потужність таких об’єктів електроенергетики до резерву потужності за укладеними договорами про приєднання строком на два роки з дати подання до уповноваженого органу проектів договорів на приєднання. У разі, коли переможця щодо відповідної земельної ділянки не визначено на двох аукціонах із земельними ділянками, зарезервована потужність підлягає виключенню з резерву потужності до закінчення зазначеного строку.
Функціонування електронної торгової системи
13. Доступ до електронної торгової системи здійснюється виключно з використанням сервісів, що надаються операторами авторизованих електронних майданчиків відповідно до вимог цього Порядку.
Доступ до інформації, що розміщується в електронній торговій системі, забезпечується за допомогою прикладного програмного інтерфейсу.
Уся інформація в електронній торговій системі зазначається українською мовою та в разі потреби англійською або іншими мовами - у випадках, коли використання букв українського алфавіту (символів) призводить до спотворення такої інформації. Використання латинських та інших символів під час написання слів кирилицею не допускається.
14. Гарантований покупець укладає з операторами електронних майданчиків, які пройшли процедуру відбору відповідно до Порядку відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1175, та уклали з адміністратором електронної торгової системи договір про використання електронної торгової системи, договір про проведення електронних аукціонів з розподілу квоти підтримки між замовником аукціону та оператором електронного майданчика відповідно до типового договору, затвердженого наказом Міненерго від 14 вересня 2020 р. № 596.
15. Для участі в аукціоні оператор авторизованого електронного майданчика забезпечує учасника унікальним гіперпосиланням, за яким надається тимчасовий прямий доступ до інтерфейсу модуля аукціону в електронній торговій системі.
16. Адміністратор електронної торгової системи забезпечує цілодобове функціонування електронної торгової системи, крім проміжку часу, протягом якого здійснюватиметься модернізація електронної торгової системи (регламентні роботи) та доступ до електронної торгової системи буде тимчасово зупинено, і технічну можливість доступу до аукціону, зокрема до інформації про його проведення.
Електронна торгова система працює за датою та часом часового поясу, в якому розташоване м. Київ (за київським часом). Форматом позначення дати в електронній торговій системі є рік, місяць, день. Форматом позначення часу є години; години та хвилини; хвилини, секунди та мілісекунди (час зазначається в 24-годинному форматі).
17. Оператор авторизованого електронного майданчика забезпечує функціонування авторизованого електронного майданчика, цілісність даних, що передаються до електронної торгової системи або приймаються від електронної торгової системи, коректне та своєчасне відображення в електронній торговій системі даних і можливість вчинення гарантованим покупцем, учасниками, суб’єктами господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, дій в електронній торговій системі з використанням сервісів, які надаються ним відповідно до вимог цього Порядку.
18. Будь-яка дія, вчинена в електронній торговій системі з особистого кабінету, вважається такою, що вчинена особою, уповноваженою на вчинення таких дій.
19. Учасники, суб’єкти господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, подають запитання в електронній торговій системі через веб-сайт авторизованого електронного майданчика в текстовому вигляді без можливості приєднання файлів.
Усі запитання та відповіді на них зберігаються в електронній торговій системі не менше трьох років з дати проведення аукціону.
Гарантований покупець надає відповіді на запитання учасників, суб’єктів господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, щодо оголошення та процедури проведення аукціону протягом трьох робочих днів з моменту отримання, але не пізніше ніж за один робочий день до дня проведення аукціону. Гарантований покупець має право не відповідати на запитання, що були розміщені в електронній торговій системі пізніше ніж за один робочий день до дня проведення аукціону.
Інформація про учасників, суб’єктів господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, що подали запитання, розкривається лише після завершення аукціону.
20. Формування протоколів розкриття пропозицій та протоколів про результати аукціону здійснюється електронною торговою системою за формою, складеною відповідно до пункту 48 цього Порядку. Типові форми протоколів розкриття пропозицій та протоколів про результати аукціону публікуються на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи.
Строки, встановлені для підписання та опублікування протоколу про результати аукціону, договору купівлі-продажу та вчинення інших дій, передбачених цим Порядком, закінчуються о 18 год. 00 хв. останнього дня відповідного строку, якщо не зазначено інший час. У разі коли останній день строку припадає на вихідний, святковий або неробочий день, днем закінчення строку є перший робочий день, що настає за останнім днем відповідного строку.
21. Особливості функціонування електронної торгової системи для підготовки та проведення аукціонів, що не врегульовані цим Порядком, визначаються адміністратором електронної торгової системи в регламенті роботи електронної торгової системи, затвердженому адміністратором електронної торгової системи.
Підготовка до проведення аукціону
22. Гарантований покупець з урахуванням графіка проведення аукціонів через свій особистий кабінет опубліковує українською мовою і в разі потреби англійською або іншими мовами - у випадках, коли використання букв українського алфавіту (символів) призводить до спотворення такої інформації, оголошення про проведення аукціону та розміщує його на власному веб-сайті. Гарантований покупець завантажує до оголошення про проведення аукціону документ, що містить оголошення англійською мовою.
23. Аукціон проводиться не раніше ніж через 30 днів, але не пізніше ніж через 90 днів після опублікування оголошення про проведення аукціону.
24. В оголошенні про проведення аукціону обов’язково зазначається:
1) інформація про лот, що пропонується на аукціон, із зазначенням його розміру та виду альтернативного джерела енергії. У разі проведення технологічно нейтрального аукціону чи аукціону для інших альтернативних джерел енергії вид альтернативного джерела енергії не зазначається.
У разі коли оголошується аукціон із земельними ділянками, в оголошенні про проведення аукціону додатково зазначається інформація про:
земельну ділянку (земельні ділянки), зокрема місцезнаходження, кадастровий номер, цільове призначення земельної ділянки, власника земельної ділянки, право, на якому пропонується земельна ділянка, умови передачі земельної ділянки у власність або користування переможцю, включаючи строк оренди, розмір орендної плати (у разі наявності), витрати, пов’язані з підготовкою земельної ділянки до аукціону, що підлягають відшкодуванню переможцем (із обґрунтуванням відповідних витрат);
проект договору про приєднання разом з технічними умовами на приєднання до електричних мереж об’єкта електроенергетики, що пропонується для будівництва на відповідній земельній ділянці;
технічні параметри об’єкта відновлюваної енергетики;
містобудівні умови та обмеження (за наявності);
висновок з оцінки впливу на довкілля про допустимість провадження планованої діяльності (у випадках, установлених законом);
допустимий діапазон встановленої потужності;
дата та час проведення аукціону, що визначається з урахуванням вимог регламенту роботи електронної торгової системи;
кінцевий строк подання заяви про участь в аукціоні;
тип аукціону (аукціон закритого типу або аукціон відкритого типу);
3) інформація про умови, на яких здійснюється розподіл лота:
типова форма договору купівлі-продажу;
максимальний розмір цінової пропозиції учасника в рамках лота, що визначається відповідно до Закону. У разі оголошення технологічно нейтрального аукціону зазначаються розміри максимальної цінової пропозиції для кожного виду альтернативного джерела енергії;
області (регіони), у яких розподіляється обсяг лота (у разі визначення рішенням Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів);
максимальна величина потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого суб’єкт господарювання може набути право на підтримку на відповідному аукціоні (у разі визначення рішенням Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів);
перелік документів, необхідних для участі в аукціоні, та вимоги до їх оформлення;
4) найменування гарантованого покупця, його місцезнаходження, мережевої адреси в Інтернеті, номер телефону, адреса електронної пошти, час роботи служби з організації аукціону (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) контактної особи гарантованого покупця).
Оголошення про проведення аукціону може містити інші відомості, необхідні для його проведення, та не повинне містити положень, які суперечать рішенням Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів, обмежують конкуренцію чи призводять до дискримінації учасників.
25. В оголошенні про проведення аукціону, яке розміщується на веб-сайті оператора авторизованого електронного майданчика, додатково зазначаються відомості про:
1) розмір визначеної відповідно до вимог пункту 71 цього Порядку винагороди оператора авторизованого електронного майданчика;
2) банківські реквізити оператора авторизованого електронного майданчика для сплати переможцем винагороди.
26. Не пізніше ніж за 10 робочих днів до публікації оголошення про проведення аукціону із земельними ділянками уповноважений орган подає гарантованому покупцю:
1) засвідчену відповідно до законодавства копію рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування щодо земельної ділянки (земельних ділянок), що запропоновані на аукціон, разом з усіма документами, що додавалися до такого рішення;
2) проект договору про приєднання разом з технічними умовами на приєднання до електричних мереж об’єкта електроенергетики, що пропонується для будівництва на відповідній земельній ділянці (земельних ділянках);
3) інформацію про технічні параметри об’єкта відновлюваної енергетики (допустимий діапазон встановленої потужності, вид альтернативного джерела енергії, інші параметри);
4) іншу інформацію в разі потреби.
27. Доступ до електронної торгової системи відповідно до вимог цього Порядку надається суб’єкту господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, після проходження процедури реєстрації в електронній торговій системі через веб-сайт оператора авторизованого електронного майданчика.
28. Суб’єкти господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, в особистому кабінеті через веб-сайт оператора авторизованого електронного майданчика подають заяву про участь в аукціоні шляхом заповнення відповідної електронної форми. Заява про участь в аукціоні повинна містити закриту пропозицію, що складається з величини потужності та цінової пропозиції.
Прийом заяв про участь в аукціоні починається з моменту розміщення оголошення про проведення аукціону і закінчується в час, що встановлюється електронною торговою системою для кожного аукціону окремо у період з 19 год. 30 хв. до 20 год. 30 хв. дня, що передує дню проведення аукціону.
Електронна торгова система автоматично фіксує дату та час подання кожної заяви про участь в аукціоні.
З моменту отримання підтвердження про реєстрацію для участі в аукціоні відповідно до регламенту роботи електронної торгової системи суб’єкт господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, набуває статусу учасника.
Оператор авторизованого електронного майданчика забезпечує можливість реєстрації для участі в аукціоні всіх суб’єктів господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, та допуск до аукціону всіх учасників, які виконали вимоги щодо такої реєстрації.
29. Величина потужності зазначається у кіловатах (кВт).
Зазначена в заяві про участь в аукціоні величина потужності не може перевищувати величину потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, що приєднується відповідно до договору про приєднання об’єкта електроенергетики для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії до електричних мереж, розмір відповідного лота чи максимальну величину потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, що зазначена в оголошенні про проведення аукціону (за наявності).
У разі коли учасник бере участь в аукціоні із земельними ділянками, величина потужності об’єкта електроенергетики, зазначена в заяві про участь в аукціоні, не може виходити за межі допустимого діапазону встановленої потужності для відповідного об’єкта відновлюваної енергетики, визначеного в оголошенні про проведення такого аукціону.
30. Цінова пропозиція зазначається в євроцентах за 1 кіловат·годину (євроцентів/кВт·год) із двома знаками після коми.
Цінова пропозиція учасника не може бути вищою за максимальний розмір цінової пропозиції учасника для відповідного альтернативного джерела енергії, що зазначений в оголошенні про проведення аукціону.
31. До заяви про участь в аукціоні суб’єкти господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, подають шляхом завантаження до електронної торгової системи через особистий кабінет такі документи:
1) банківську гарантію для участі в аукціоні, надану на користь гарантованого покупця відповідно до вимог пунктів 61 і 67-69 цього Порядку;
2) копію документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, чи копію договору суперфіцію для будівництва об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії;
3) копію договору про приєднання об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії до електричних мереж (включаючи технічні умови на приєднання, а також всі інші наявні додатки та додаткові угоди до нього);
4) витяг із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
5) інформацію в довільній формі про кінцевого бенефіціарного власника. У разі коли особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника та причина його відсутності;
6) копії документів, що містять інформацію про органи управління суб’єкта господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, установчий документ, протокол рішення загальних зборів або єдиного учасника про обрання на посаду керівника та інших членів органів управління підприємства (у разі коли це передбачено в установчому документі);
7) інформацію в довільній формі про осіб, пов’язаних із суб’єктом господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, відносинами щодо здійснення контролю;
8) у разі участі в технологічно нейтральному аукціоні або аукціоні для інших альтернативних джерел енергії - довідку в довільній формі, підписану уповноваженою особою суб’єкта господарювання, із зазначенням виду альтернативного джерела енергії, щодо якого він має намір набути право на підтримку.
Зазначені документи повинні бути чинними, викладені українською мовою та містити достовірну інформацію на день подання заяви про участь в аукціоні. У разі коли до складу документації входять документи, викладені іншими мовами, до таких документів додається переклад на українську мову, аутентичність якого засвідчується у порядку, визначеному Законом України “Про нотаріат”.
У разі проведення аукціону із земельними ділянками, документи, визначені підпунктами 2 і 3 цього пункту, не подаються.
32. Учасник зобов’язаний забезпечити збереження авторизаційних даних, свого імені (логіна) та пароля, необхідних для роботи в електронній торговій системі.
33. У разі коли учасник бере участь в аукціоні для набуття права на підтримку щодо двох чи більше об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, такий учасник подає окремі заяви про участь в аукціоні щодо кожного об’єкта.
34. У рамках одного аукціону щодо одного і того самого об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики учасник не може подати більше однієї заяви про участь в аукціоні.
35. Оператор авторизованого електронного майданчика проводить перевірку відповідності ідентифікаційної інформації для юридичних осіб - резидентів - даних із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; для юридичних осіб - нерезидентів - даних документа про реєстрацію в державі місцезнаходження, поданого суб’єктом господарювання, що має намір взяти участь в аукціоні, даним, які зазначаються таким суб’єктом під час реєстрації на веб-сайті авторизованого електронного майданчика. Невідповідність поданої інформації вимогам є порушенням процедури реєстрації на веб-сайті авторизованого електронного майданчика та підставою для надання такому суб’єкту господарювання відмови в участі в аукціоні.
36. Гарантований покупець має право відмінити аукціон до моменту його завершення в разі:
скасування або внесення змін до рішення Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів у відповідному році;
виникнення непередбачуваних технічних чи програмних неполадок, що унеможливлюють роботу електронної торгової системи та проведення аукціону.
Рішення гарантованого покупця про відміну аукціону повинне бути викладене у формі розпорядчого акта гарантованого покупця (рішення, наказу, розпорядження, протоколу тощо) та містити такі реквізити:
підставу для відміни аукціону;
підпис уповноваженої особи гарантованого покупця.
Рішення гарантованого покупця про відміну аукціону публікується гарантованим покупцем в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, що настає за днем його прийняття. У разі відміни аукціону електронна торгова система автоматично присвоює аукціону статус “аукціон не відбувся”.
У разі відміни аукціону гарантований покупець зобов’язаний у межах строків, визначених графіком проведення аукціонів, опублікувати нове оголошення про проведення аукціону згідно з вимогами цього Порядку.
37. До закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні учасники мають право анулювати заяви про участь в аукціоні або внести до них зміни, зокрема шляхом завантаження оновлених редакцій доданих до заяви документів.
38. Електронна торгова система забезпечує будь-якому користувачеві електронних комунікаційних послуг можливість безоплатно спостерігати за ходом аукціону в інтерактивному режимі реального часу та здійснювати пошук інформації щодо проведених та/або запланованих аукціонів за допомогою сервісів пошуку та перегляду аукціонів авторизованого електронного майданчика.
39. Аукціон є процедурою визначення переможців, під час якої учасники мають можливість знизити свої цінові пропозиції протягом відведеного періоду в інтерактивному режимі реального часу. Аукціон проводиться в електронній торговій системі за правилами, визначеними цим Порядком.
40. В аукціоні беруть участь суб’єкти господарювання, які пройшли реєстрацію для участі в аукціоні та набули статусу учасника.
У разі коли в момент закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні подано менше двох заяв, електронна торгова система автоматично присвоює аукціону статус “аукціон не відбувся”.
41. У разі коли подано дві або більше заяв про участь в аукціоні у визначені в оголошенні про проведення аукціону дату та час, електронна торгова система автоматично активує модуль проведення аукціону.
42. Після активації модуля аукціону електронна торгова система протягом 15 хвилин надає учасникам можливість ознайомитися з інформацією, що зазначена в оголошенні про проведення аукціону, після чого електронна торгова система автоматично оголошує про початок часу на оновлення цінових пропозицій.
43. У разі проведення аукціону відкритого типу учасник протягом 15 хвилин від моменту початку часу на оновлення цінових пропозицій має право оновити свою цінову пропозицію в бік зменшення відносно своєї попередньої цінової пропозиції або цінової пропозиції, поданої до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні (якщо протягом часу на оновлення цінових пропозицій від учасника не надходило оновленої цінової пропозиції), або залишити її без змін. При цьому величина потужності в закритій пропозиції учасника не змінюється.
Під час проведення аукціону відкритого типу в разі оновлення протягом останніх трьох хвилин до моменту завершення аукціону будь-яким учасником розміру мінімальної цінової пропозиції серед актуальних цінових пропозицій, поданих усіма учасниками аукціону, час на оновлення цінових пропозицій щоразу продовжується на додаткові три хвилини.
Аукціон відкритого типу завершується в разі відсутності оновлення мінімальної цінової пропозиції серед актуальних цінових пропозицій, поданих усіма учасниками аукціону протягом останніх трьох хвилин часу на оновлення цінових пропозицій.
У разі коли учасник бере участь в аукціоні відкритого типу для набуття права на підтримку щодо двох чи більше об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, такий учасник має право оновити розмір цінової пропозиції щодо кожного об’єкта в порядку, передбаченому абзацом першим цього пункту.
Під час проведення аукціону відкритого типу учасник протягом часу, відведеного на оновлення цінових пропозицій, може оновити розмір цінової пропозиції виключно у бік зменшення.
У разі коли учасник не оновлював розмір цінової пропозиції протягом часу на оновлення цінових пропозицій, після закінчення такого часу електронна торгова система приймає цінову пропозицію, подану учасником у закритій пропозиції до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні.
44. У разі проведення аукціону закритого типу учасник протягом 15 хвилин від моменту початку часу на оновлення цінових пропозицій має право оновити свою цінову пропозицію в бік зменшення відносно цінової пропозиції, поданої до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні, або залишити її без змін. При цьому величина потужності в закритій пропозиції учасника не змінюється.
Під час проведення аукціону закритого типу інформація, що міститься в закритих пропозиціях учасників, зокрема в оновлених в ході аукціону цінових пропозиціях, а також інформація про учасників та їх кількість не відображається та не публікується до моменту завершення аукціону.
Якщо учасник під час проведення аукціону закритого типу оновив розмір цінової пропозиції раніше закінчення відведеного часу на оновлення цінових пропозицій, електронна торгова система надає йому можливість знову внести зміни до цінової пропозиції до завершення відведеного часу, але не вище цінової пропозиції, поданої ним до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні.
У разі коли учасник бере участь в аукціоні закритого типу для набуття права на підтримку щодо двох чи більше об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, такий учасник має право оновити розмір цінової пропозиції щодо кожного об’єкта в порядку, передбаченому абзацом першим цього пункту.
У разі коли учасник не оновлював розмір цінової пропозиції протягом відведеного часу, після закінчення такого часу електронна торгова система приймає цінову пропозицію, подану учасником в закритій пропозиції до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні.
45. Після закінчення відведеного часу на оновлення цінових пропозицій електронна торгова система автоматично завершує аукціон та здійснює одночасне розкриття інформації, поданої учасниками в заяві про участь в аукціоні, включно з ціновою пропозицією, дійсною на момент розкриття, величиною потужності та доданими до заяви про участь в аукціоні документами.
Після такого розкриття електронною торговою системою забезпечується вільний доступ користувачам електронних комунікаційних послуг до перегляду зазначеної інформації протягом не менше трьох років з дати проведення аукціону.
Із моменту такого розкриття електронна торгова система забезпечує допуск замовника аукціону до всієї інформації, поданої учасниками в заяві про участь в аукціоні.
Визначення переможця за результатами проведення аукціону
46. Критерієм вибору переможців є значення цінової пропозиції, яка викладена в закритій пропозиції учасника. У разі оновлення учасником цінової пропозиції в ході аукціону враховується значення такої оновленої цінової пропозиції, дійсної на момент завершення аукціону.
47. Електронна торгова система автоматично розміщує пропозиції учасників (інформацію, що міститься в закритих пропозиціях учасників) за рейтингом у порядку збільшення цінових пропозицій.
У разі коли учасники подали однакові цінові пропозиції, вище за рейтингом відображається інформація, що міститься в закритій пропозиції учасника, що була розміщена раніше. Часом розміщення інформації, що міститься в закритих пропозиціях, вважається час розміщення заяви про участь в аукціоні в центральній базі даних. При цьому в разі оновлення цінової пропозиції в ході аукціону часом розміщення інформації вважається час оновлення цінової пропозиції.
48. Протокол розкриття пропозицій автоматично формується та оприлюднюється в електронній формі електронною торговою системою в день завершення аукціону та повинен містити, зокрема, інформацію про аукціон, відомості про учасників, інформацію, що міститься в закритих пропозиціях учасників за їх рейтингом, а саме:
2) найменування об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку;
3) величину потужності, заявлену учасником стосовно об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку;
4) цінову пропозицію, заявлену учасником стосовно об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики щодо якого учасник має намір набути право на підтримку (у разі оновлення учасником цінової пропозиції - розмір оновленої цінової пропозиції);
5) час розміщення інформації, що міститься в закритій пропозиції учасника;
6) наростаючий підсумок величини потужності, заявленої учасниками.
49. Гарантований покупець у строк до 10 робочих днів з дати оприлюднення протоколу розкриття пропозицій проводить перевірку поданих відповідно до пунктів 28 і 31 цього Порядку документів (заяв про участь в аукціоні та доданих до них документів і відомостей) усіх учасників аукціону.
У разі наявності підстав, передбачених пунктом 58 цього Порядку, для відмови гарантованого покупця від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору купівлі-продажу гарантований покупець не пізніше 18 год. 00 хв. останнього робочого дня для проведення перевірки документів учасників складає та оприлюднює відповідний акт щодо кожного такого учасника, в якому зазначає підстави для такої відмови, внаслідок чого суб’єкт господарювання втрачає статус учасника. Протягом цього ж строку гарантований покупець складає та оприлюднює загальний акт про результати перевірки документів усіх учасників, в якому зазначає перелік учасників, що успішно пройшли перевірку, і тих, що втратили статус учасника, а також проставляє відповідні позначки в особистому кабінеті.
Після закінчення гарантованим покупцем перевірки документів учасників, але не пізніше строку, встановленого абзацом першим цього пункту, електронна торгова система автоматично фіксує результати перевірки, формує та оприлюднює в електронній формі протокол про результати аукціону, в якому рейтинг пропозицій учасників складається відповідно до пункту 47 цього Порядку без урахування заяв суб’єктів господарювання, що втратили статус учасника за результатами проведеної гарантованим покупцем перевірки документів учасників.
Із моменту оприлюднення такого протоколу учасник набуває статусу переможця відповідно до пункту 50 цього Порядку.
Одночасно на підставі зазначеного протоколу електронна торгова система формує протоколи про результати аукціону щодо кожного переможця, доступ до яких надається гарантованому покупцю оператором авторизованого електронного майданчика для підписання.
Учаснику через особистий кабінет надсилаються сповіщення про результати перевірки документів, формування протоколу про результати аукціону одночасно з їх публікацією.
50. Переможцями вважаються учасники, які подали найменші цінові пропозиції відповідно до складеного рейтингу в межах лота на заявлену ними величину потужності. У разі проведення аукціону із земельними ділянками переможцем вважається один учасник, що подав найменшу цінову пропозицію відповідно до складеного рейтингу учасників на заявлену ним величину потужності.
У разі подання однакових цінових пропозицій переможцем вважається учасник, цінова пропозиція якого була розміщена раніше.
У межах лота сукупна величина потужності, щодо якої переможці набувають право на підтримку за результатами аукціону, не може перевищувати 80 відсотків сукупної величини потужності, запропонованої всіма учасниками на такому аукціоні. Інформація, що міститься в закритих пропозиціях суб’єктів господарювання, що втратили статус учасника згідно з пунктом 49 цього Порядку, не враховується під час визначення переможців та під час розподілу відповідного обсягу лота (розрахунку 80 відсотків сукупної величини потужності учасників).
51. Гарантований покупець протягом двох робочих днів з дати оприлюднення протоколу про результати аукціону, передбаченого абзацом третім пункту 49 цього Порядку, підписує протоколи про результати аукціону щодо кожного переможця, передбачені абзацом п’ятим пункту 49 цього Порядку.
Зазначені протоколи можуть бути підписані з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, відповідно до вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги”.
Підписані протоколи про результати аукціону завантажуються гарантованим покупцем в електронну торгову систему та оприлюднюються.
Укладення та публікація договору купівлі-продажу в електронній торговій системі
52. Протягом 15 робочих днів з дати оприлюднення протоколу про результати аукціону, передбаченого абзацом третім пункту 49 цього Порядку, переможець підписує протокол про результати аукціону, передбачений абзацом п’ятим пункту 49 цього Порядку (що містить відомості про відповідного переможця) та укладає з гарантованим покупцем договір купівлі-продажу.
Протокол про результати аукціону щодо відповідного переможця підписується керівником або уповноваженою особою переможця власноруч чи з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, відповідно до вимог Закону України “Про електронні довірчі послуги”. Оператор авторизованого електронного майданчика забезпечує переможцю в особистому кабінеті можливість щодо завантаження до електронної торгової системи зазначеного протоколу, підписаного з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Договір купівлі-продажу з гарантованим покупцем підписується керівником або уповноваженою особою переможця власноруч.
Непідписання протоколу про результати аукціону та/або невиконання вимог пункту 53 цього Порядку позбавляє переможця права на укладення договору купівлі-продажу з гарантованим покупцем.
53. Для укладення договору купівлі-продажу переможець протягом 10 робочих днів з дати оприлюднення протоколу про результати аукціону повинен подати гарантованому покупцю:
1) документи, передбачені пунктом 31 цього Порядку, що завантажувалися в електронній торговій системі для участі в аукціоні;
2) копію статуту суб’єкта господарювання - переможця;
3) копію документа, що підтверджує повноваження керівника або уповноваженої особи переможця на укладення договору купівлі-продажу;
4) зразок підпису керівника або уповноваженої особи, яка уповноважена на укладення договору купівлі-продажу;
5) банківську гарантію для забезпечення виконання зобов’язань за договором, надану на користь гарантованого покупця відповідно до пунктів 63 і 67-69 цього Порядку;
6) копію документа, що підтверджує сплату винагороди оператору авторизованого електронного майданчика, передбачену пунктами 70 і 71 цього Порядку.
Подані копії документів повинні бути засвідчені в установленому законодавством порядку.
У разі коли переможець є підприємством з іноземними інвестиціями в розумінні Господарського кодексу України, до зазначеного переліку такий переможець має право подати заяву про обрання порядку вирішення спорів, що виникають у зв’язку з договором купівлі-продажу чи на його підставі, в арбітражі за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ІСС) із місцем арбітражу у м. Парижі (Французька Республіка) разом із зобов’язанням сплачувати на користь гарантованого покупця внески для створення спеціального (цільового) фонду, призначеного для покриття арбітражних витрат гарантованого покупця.
Гарантований покупець протягом п’яти робочих днів з дня подання документів розглядає подані документи та відомості і укладає з переможцем договір купівлі-продажу з урахуванням вимог пункту 58 цього Порядку.
54. Укладений між переможцем і гарантованим покупцем договір купівлі-продажу опубліковується гарантованим покупцем в електронній торговій системі не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем його укладення.
55. Факт відмови переможця від підписання протоколу про результати аукціону та/або укладення договору купівлі-продажу або відмови гарантованого покупця від укладення такого договору фіксується гарантованим покупцем шляхом складення та оприлюднення в електронній торговій системі відповідного акта не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем такої відмови.
У такому разі електронна торгова система автоматично розподіляє частину обсягу лота переможців, щодо яких було складено, оприлюднено акт, між учасниками з наступними найменшими за величиною ціновими пропозиціями відповідно до рейтингу цінових пропозицій, складеного з урахуванням пункту 49 цього Порядку. При цьому розрахунок 80 відсотків сукупної величини потужності, запропонованої в межах лота всіма учасниками відповідно до пункту 50 цього Порядку, здійснюється з урахуванням пропозиції переможця, що відмовився від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору купівлі-продажу або від укладення якого відмовився гарантований покупець.
Електронна торгова система автоматично формує та оприлюднює оновлений протокол про результати аукціону з визначенням переможцем учасника з наступною найменшою за величиною ціновою пропозицією, а в разі подання однакових цінових пропозицій - учасника, що подав її раніше. Дії щодо підписання та завантаження протоколу про результати аукціону, укладення та опублікування договору купівлі-продажу здійснюються гарантованим покупцем і таким учасником, що набув статусу переможця, у такому ж порядку та строки, що передбачені цим Порядком, які відраховуються від моменту оприлюднення протоколу про результати аукціону, сформованого відповідно до цього пункту.
У разі коли після 29 робочих днів з дати завершення аукціону переможець або гарантований покупець відмовляються від підписання протоколу про результати аукціону або договору купівлі-продажу відповідно до вимог цього Порядку, визначення нових переможців відповідно до абзаців другого і третього цього пункту не проводиться.
56. Учасник, що набуває статусу умовного переможця, визначається на 30-й робочий день після завершення аукціону відповідно до чинного на той час протоколу про результати аукціону. У разі коли обсяг лота повністю розподілений між переможцями, умовний переможець не визначається. У разі проведення аукціону із земельними ділянками умовний переможець не визначається.
Протягом п’яти робочих днів з дня набуття статусу відповідно до абзацу першого цього пункту умовний переможець через особистий кабінет надає підтвердження щодо набуття статусу переможця із зазначенням величини потужності, але не більше різниці між обсягом лота, що розподіляється на аукціоні, або 80 відсотків сукупної величини потужності, яка була запропонована всіма учасниками, що пройшли перевірку гарантованим покупцем і не втратили статусу учасника, залежно від того, яка з цих двох величин є меншою, та сукупною величиною потужності всіх переможців.
У разі надання умовним переможцем підтвердження щодо набуття статусу переможця електронна торгова система автоматично формує та оприлюднює оновлений протокол про результати аукціону з визначенням умовного переможця переможцем на зазначену ним під час підтвердження набуття статусу переможця величину потужності.
Гарантованим покупцем і таким переможцем вчиняються всі дії щодо підписання та опублікування протоколу про результати аукціону, договору купівлі-продажу згідно з вимогами цього Порядку.
У разі відмови умовного переможця від набуття статусу переможця, він не набуває право на підтримку. У такому разі банківська гарантія для участі в аукціоні повертається такому учаснику протягом трьох робочих днів з дня отримання відмови або з дня завершення строку підтвердження набуття статусу переможця, визначеного абзацом другим цього пункту.
57. Не можуть бути підставою для прийняття гарантованим покупцем рішення про відмову від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору купівлі-продажу та складення відповідного акта формальні (несуттєві) помилки в оформленні заяви про участь в аукціоні або в документах та інформації, що подаються разом з такою заявою, які не впливають на зміст заяви або документів та інформації, зокрема технічні помилки та описки, крім інформації, що міститься в закритих пропозиціях учасників.
Гарантований покупець не має права витребувати від учасника документи і відомості, що не передбачені цим Порядком.
58. Гарантований покупець приймає рішення про відмову від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору купівлі-продажу в разі, коли:
1) учасник подав неповний пакет документів або відомостей, передбачених Законом та цим Порядком;
2) учасник надав недостовірну інформацію в поданих документах або відомостях чи їх зміст не відповідає вимогам Закону та цього Порядку, зокрема у разі, коли:
на поданий учасником об’єкт електроенергетики або чергу будівництва (пусковий комплекс) об’єкта електроенергетики надавалася або надається підтримка за “зеленим” тарифом або аукціонною ціною чи надавалася/надається будь-яка інша підтримка та/або компенсація витрат відповідно до статті 62 Закону України “Про ринок електричної енергії”;
зазначена в закритій пропозиції величина потужності об’єкта енергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку, перевищує величину потужності такого об’єкта, що приєднується відповідно до договору про приєднання об’єкта електроенергетики для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії до електричних мереж, розмір відповідного лота або максимальну величину потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, що зазначена в оголошенні про проведення аукціону; а в разі проведення аукціону із земельними ділянками - виходить за межі допустимого діапазону встановленої потужності, зазначеного в оголошенні про проведення аукціону;
місце розташування об’єкта енергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку, не відповідає визначеним в оголошенні про проведення аукціону областям (регіонам);
цінова пропозиція учасника перевищує максимальний розмір цінової пропозиції, що зазначений в оголошенні про проведення аукціону для відповідного альтернативного джерела енергії;
учасник подав більше однієї заяви про участь в аукціоні на один і той самий об’єкт електроенергетики або чергу будівництва (пусковий комплекс) об’єкта електроенергетики;
розмір, строк видачі банківської гарантії для участі в аукціоні та/або банк, що видав таку гарантію, не відповідають вимогам цього Порядку;
інформація подана учасником в документах або відомостях не відповідає інформації, що міститься у відповідних інформаційно-телекомунікаційних системах державних органів;
учасник на попередніх аукціонах відмовився від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору купівлі-продажу з гарантованим покупцем, якщо з моменту оприлюднення відповідного акта станом на дату проведення аукціону не минув один рік;
3) учасник не розкрив інформацію про кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог законодавства або не надав інформацію про відсутність кінцевого бенефіціарного власника та причину його відсутності;
4) на учасника або членів його органів управління, а також інших осіб, пов’язаних із учасником відносинами контролю, поширюються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно із Законом України “Про санкції” та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону;
5) на день проведення аукціону учасник самостійно або разом з іншими суб’єктами господарювання, з якими має спільного кінцевого бенефіціарного власника (контролера), за результатами аукціонів, проведених протягом відповідного календарного року, набув право більш як на 25 відсотків сумарного обсягу річної та додаткової річної квоти підтримки на відповідний рік, визначеного рішеннями Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів у відповідному році.
59. В акті про відмову гарантованого покупця від укладення договору купівлі-продажу зазначаються підстави для прийняття такого рішення. Акт складається та оприлюднюється гарантованим покупцем в електронній торговій системі не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем виявлення підстав для відмови, передбачених пунктом 58 цього Порядку.
60. У разі коли на аукціоні обсяг лота не розподілено (повністю або частково), визначений обсяг відповідно до пунктів 6 і 7 цього Порядку може бути спрямований як додаткова річна квота підтримки для розподілу на наступних аукціонах за іншими видами альтернативних джерел енергії, на технологічно нейтральному аукціоні або аукціоні для інших альтернативних джерел енергії.
Обсяг лота, частково не розподілений на аукціоні із земельними ділянками, не спрямовується для розподілу на інших аукціонах.
Внесення та повернення банківської гарантії
61. Банківська гарантія для участі в аукціоні подається суб’єктом господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні окремо для кожного об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого такий суб’єкт господарювання має намір набути право на підтримку.
Розмір банківської гарантії для участі в аукціоні становить 5 євро за кожен кіловат потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого суб’єкт господарювання має намір набути право на підтримку.
Банківська гарантія для участі в аукціоні повинна бути видана на строк, що становить не менше 50 робочих днів після дати проведення аукціону, зазначеної в оголошенні про проведення аукціону.
62. Банківська гарантія для участі в аукціоні повертається учасникам, які за результатами аукціону не набули право на підтримку, протягом п’яти робочих днів з дати публікації в електронній торговій системі договорів купівлі-продажу, укладених між гарантованим покупцем та всіма переможцями, але не пізніше ніж протягом 30 робочих днів після завершення аукціону.
Банківська гарантія для участі в аукціоні повертається переможцю протягом п’яти робочих днів з дати публікації в електронній торговій системі договору купівлі-продажу, укладеного між гарантованим покупцем і таким переможцем.
У разі відмови переможця або гарантованого покупця від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору купівлі-продажу за банківською гарантією для участі в аукціоні, що надана відповідним переможцем, гарантованим покупцем представляється вимога оплати на користь гарантованого покупця.
У такому разі оплата за банківською гарантією для участі в аукціоні здійснюється в національній валюті за офіційним курсом Національного банку, що встановлений на день вимоги.
У разі коли учасник до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні анулював свою заяву про участь в аукціоні, зобов’язання банку-гаранта за банківською гарантією для участі в аукціоні такого учасника припиняється.
Відміна гарантованим покупцем аукціону є підставою для припинення зобов’язання банків-гарантів за банківськими гарантіями для участі в аукціоні.
Присвоєння аукціону статусу “аукціон не відбувся” є підставою для припинення зобов’язання банків-гарантів за банківськими гарантіями для участі в аукціоні.
63. До укладення договору купівлі-продажу з гарантованим покупцем переможець надає банківську гарантію для забезпечення виконання зобов’язань за договором. Банківська гарантія для забезпечення виконання зобов’язань за договором подається переможцем окремо для кожного об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого він набув право на підтримку.
Розмір банківської гарантії для забезпечення виконання зобов’язань за договором становить 15 євро за кожний кіловат потужності, щодо якої переможець набув право на підтримку.
Банківська гарантія для забезпечення виконання зобов’язань за договором повинна бути видана на строк, що не менш як на 10 робочих днів перевищує визначений у договорі купівлі-продажу граничний строк введення об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики в експлуатацію.
64. За ініціативою переможця строк будівництва та введення об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики в експлуатацію може бути продовжений, але не більш як на один рік шляхом внесення змін до договору купівлі-продажу та подання переможцем гарантованому покупцю додаткової банківської гарантії для забезпечення виконання зобов’язань за договором. При цьому зобов’язання за банківською гарантією для забезпечення виконання зобов’язань за договором повинні бути продовжені на строк, визначений цим пунктом.
Розмір додаткової банківської гарантії для забезпечення виконання зобов’язань за договором становить 30 євро за кожний кіловат потужності, щодо якої переможець набув право на підтримку.
Додаткова банківська гарантія для забезпечення виконання зобов’язань за договором повинна бути видана на строк, що не менш як на 10 робочих днів перевищує визначений змінами до договору купівлі-продажу граничний строк введення об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики в експлуатацію.
65. Банківська гарантія та додаткова банківська гарантія (у разі її подання) для забезпечення виконання зобов’язань за договором повертаються гарантованим покупцем у строк до 10 робочих днів за умови надання переможцем акта про надання послуги з приєднання об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики до електричної мережі оператора системи передачі або системи розподілу та виданого уповноваженим органом сертифіката, що засвідчує відповідність збудованого об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, або зареєстровану відповідно до законодавства декларацію про готовність об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики до експлуатації.
66. У разі коли переможець не надав акт про надання послуги з приєднання об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики до електричної мережі оператора системи передачі або системи розподілу та виданий уповноваженим органом сертифікат, що засвідчує відповідність збудованого об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, або зареєстровану відповідно до законодавства декларацію про готовність об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики до експлуатації в установлений договором купівлі-продажу (з урахуванням додаткової угоди до договору купівлі-продажу у разі її наявності) строк, договір купівлі-продажу є недійсним, а за банківською гарантією та додатковою банківською гарантією (у разі її надання) для забезпечення виконання зобов’язань за договором гарантованим покупцем представляється вимога оплати на користь гарантованого покупця.
У такому разі оплата за зазначеними банківськими гарантіями здійснюється в національній валюті за офіційним курсом Національного банку, що встановлений на день вимоги.
Вимоги до банків, що надають банківські гарантії
67. Банківська гарантія для участі в аукціоні, банківська гарантія та додаткова банківська гарантія для забезпечення виконання зобов’язань за договором надаються банками, які на підставі банківської ліцензії мають виключне право надавати банківські послуги, включно із наданням банківських гарантій, та відомості про які внесені до Державного реєстру банків.
68. Банки - резиденти України, що видають та/або авізують відповідно до пункту 69 цього Порядку банківські гарантії на суму до 250000 євро, повинні мати статус системно важливого банку. У разі надання та/або авізування банківських гарантій на суму, що перевищує 250000 євро, відповідні банки - резиденти України повинні також мати довгостроковий кредитний рейтинг не нижче “uаA” за національною шкалою.
69. Банки - нерезиденти України, що мають інвестиційні кредитні рейтинги в іноземній валюті не менше “А-” за міжнародною шкалою (Fitch Ratings, Moody’s Investors Service, Standard & Poors), можуть випускати банківську гарантію для участі в аукціоні, банківську гарантію та додаткову банківську гарантію для забезпечення виконання зобов’язань за договором у формі аутентичних повідомлень системою SWIFT з умовою авізування таких гарантій бенефіціару через уповноважені банки - резиденти України.
Розмір та порядок сплати винагороди операторам авторизованих електронних майданчиків
70. До укладення договору купівлі-продажу переможець сплачує винагороду оператору авторизованого електронного майданчика, через авторизований електронний майданчик якого переможець брав участь в аукціоні, у розмірі, визначеному пунктом 71 цього Порядку.
У разі відмови відповідно до пункту 58 цього Порядку гарантованого покупця від укладення договору купівлі-продажу з переможцем після сплати винагороди оператору авторизованого електронного майданчика винагорода повертається оператором авторизованого електронного майданчика не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оприлюднення гарантованим покупцем відповідного акта про відмову.
71. Розмір винагороди оператора авторизованого електронного майданчика становить 0,8 євро за кожен кіловат розподіленої на аукціоні потужності, щодо якої переможець набув право на підтримку.
Оплата винагороди оператора авторизованого електронного майданчика проводиться в національній валюті за офіційним курсом Національного банку, що встановлений на день такої оплати.
У разі визнання судом недійсним правочину, вчиненого з порушенням порядку підготовки та проведення аукціону, винагорода повертається оператором авторизованого електронного майданчика та адміністратором електронної торгової системи.
Інші питання проведення аукціонів
72. Після опублікування гарантованим покупцем укладених договорів купівлі-продажу з усіма переможцями гарантований покупець фіксує завершення процедури проведення аукціону шляхом натискання відповідної електронної кнопки в інтерфейсі особистого кабінету.
73. Переможець аукціону із земельними ділянками після підписання з гарантованим покупцем договору купівлі-продажу отримує від гарантованого покупця засвідчену відповідно до законодавства копію рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування щодо відповідної земельної ділянки (земельних ділянок), яка була запропонована на аукціон, разом із документами, що надавалися до такого рішення, проект договору про приєднання разом з технічними умовами на приєднання до електричних мереж та інші документи, передбачені цим Порядком.
Для укладення договору про приєднання переможець звертається до оператора системи передачі, оператора системи розподілу, що надав проект відповідного договору уповноваженому органу. Оператор системи передачі, оператор системи розподілу не може відмовити переможцю в укладенні такого договору та має укласти його протягом 15 робочих днів з дня такого звернення.
Органи державної влади, органи місцевого самоврядування протягом 30 робочих днів після сплати переможцем витрат, здійснених ними на підготовку земельної ділянки для аукціону (у разі наявності такої вимоги), на визначених у відповідному рішенні умовах укладають із переможцем договір про набуття права власності чи користування земельною ділянкою для будівництва об’єкта електроенергетики, щодо якого переможець набув право на підтримку.
Переможець у строк до 10 робочих днів з дати укладення договору про набуття права власності чи користування земельною ділянкою для будівництва об’єкта електроенергетики та договору про приєднання разом з технічними умовами на приєднання до електричних мереж зобов’язаний подати гарантованому покупцю засвідчені відповідно до законодавства копії таких договорів.
74. Облік та використання коштів, отриманих гарантованим покупцем у разі оплати вимоги банківської гарантії для участі в аукціоні, банківської гарантії та додаткової банківської гарантії для забезпечення виконання зобов’язань за договором здійснюються відповідно до методики формування кошторису гарантованого покупця, що затверджується НКРЕКП.
75. Протягом 15 робочих днів з дати укладення договорів купівлі-продажу з усіма переможцями, але не пізніше ніж через 60 робочих днів з дати проведення аукціону, гарантований покупець готує та подає уповноваженому органу звіт про результати проведення аукціону, який повинен містити інформацію про:
1) перелік учасників, їх цінові пропозиції, величину потужності, параметри відповідних об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики (найменування, вид альтернативного джерела енергії, місце розташування об’єктів, інші параметри за наявності) та інформацію про їх кінцевих бенефіціарних власників;
2) перелік учасників, їх цінові пропозиції, величину потужності та параметри відповідних об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, які втратили статус учасника за результатами перевірки гарантованим покупцем заяв про участь в аукціоні та доданих до них документів, із зазначенням підстав для такого рішення;
3) перелік переможців, їх цінові пропозиції, величину потужності та параметри відповідних об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, які відмовилися від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору купівлі-продажу з гарантованим покупцем, із зазначенням причин для такого рішення в разі наявності відповідної інформації;
4) перелік переможців, їх цінові пропозиції, величину потужності та параметри відповідних об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, щодо яких гарантованим покупцем було відмовлено в укладенні договору купівлі-продажу, із зазначенням підстав для такої відмови;
5) перелік переможців, їх цінові пропозиції, величину потужності та параметри відповідних об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, які підписали з гарантованим покупцем договір купівлі-продажу та набули право на підтримку;
6) нерозподілений обсяг лота з інформацією про причини його появи;
7) організаційні, технічні чи регуляторні проблеми, виявлені під час процедури підготовки та проведення аукціону, пропозиції щодо їх розв’язання.
76. Уповноважений орган опрацьовує звіт про результати проведення аукціону, поданий гарантованим покупцем, та в разі потреби готує подання Кабінетові Міністрів України про:
1) удосконалення процедури підготовки та проведення аукціонів;
2) перерозподіл нерозподіленого обсягу лота за іншими видами альтернативних джерел енергії або нерозподілений обсяг лота за іншими видами альтернативних джерел енергії.
77. Скарги щодо втрати статусу учасника, протоколів про результати аукціону, відмови в укладенні та умов укладених договорів купівлі-продажу, договорів про приєднання, договорів про набуття права власності чи користування земельною ділянкою для будівництва об’єкта електроенергетики, щодо якого переможець набув право на підтримку, розглядаються в судовому порядку.
{Порядок в редакції Постанови КМ № 889 від 02.08.2022}
ПОРЯДОК
відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки
1. Цей Порядок визначає механізм відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки (далі - відбір), авторизації електронних майданчиків, надання доступу авторизованим електронним майданчикам до електронної торгової системи, розмір та механізм внесення плати за такий доступ.
2. Терміни, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:
1) авторизація - надання адміністратором електронної торгової системи (далі - адміністратор) оператору електронного майданчика (далі - оператор) продуктивного ключа для роботи в електронній торговій системі за результатами проходження оператором відбору та тестування відповідності роботи інтерфейсу програмування додатків електронного майданчика такого оператора сценаріям роботи програмування додатків електронної торгової системи;
2) заявка на тестування - оформлене у письмовій або електронній формі звернення щодо проведення тестування, яке подається оператором адміністратору відповідно до вимог цього Порядку;
3) продуктивний ключ - ідентифікатор авторизованого електронного майданчика для проведення роботи в електронній торговій системі.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про альтернативні джерела енергії”.
3. Для авторизації електронного майданчика адміністратором та надання доступу до електронної торгової системи оператор повинен пройти відбір та тестування електронного майданчика.
Дата початку відбору операторів визначається адміністратором. Інформація про початок відбору розміщується на офіційному веб-сайті адміністратора.
Відбір операторів здійснюється адміністратором на постійній основі.
4. Оператор для проходження відбору повинен відповідати таким вимогам:
1) бути зареєстрованим в установленому законодавством порядку;
2) мати в наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань передбачену частиною другою статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи;
3) не мати порушеного провадження у справі про банкрутство, а також не перебувати у процесі ліквідації;
4) не підпадати під застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;
5) мати право на використання електронного майданчика (документ, що підтверджує право власності на електронний майданчик або право користування електронним майданчиком);
6) мати право на використання доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик в Інтернеті (документ, що підтверджує право користування оператором таким доменним іменем);
7) мати у штатному розписі не менше п’яти штатних одиниць з відповідною кількістю працівників;
8) забезпечувати захист даних та інформації електронного майданчика від комп’ютерних вірусів, мати в наявності ресурси та інструменти, які використовуються для забезпечення надійності та безпеки системи;
9) мати в наявності засоби боротьби та забезпечення захисту від DDoS атак;
10) мати в наявності захищене з’єднання (SSL);
11) забезпечувати супроводження та технічну підтримку програмного забезпечення електронного майданчика у процесі його життєвого циклу, наявність внутрішніх правил та положень щодо такого програмного забезпечення із можливістю ознайомлення з такими документами за запитом адміністратора.
5. Адміністратор утворює комісію з відбору операторів електронних майданчиків, розгляду скарг та підготовки пропозицій (далі - комісія) для проведення відбору операторів, підключення їх електронних майданчиків до електронної торгової системи, розгляду звернень і скарг щодо аукціонів.
{Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 889 від 02.08.2022}
6. Після отримання рекомендацій комісії відповідно до пункту 5 цього Порядку адміністратор не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів з дня отримання рекомендацій приймає рішення щодо тестування електронного майданчика.
Тестування електронного майданчика починається з дня, що настає за днем прийняття рішення щодо тестування електронного майданчика.
7. Тестування електронного майданчика здійснюється адміністратором на платній основі. Адміністратор здійснює тестування електронного майданчика за умови укладення між оператором та адміністратором договору про проведення тестування, надходження від оператора заявки на тестування, внесення плати за тестування, передбаченої умовами договору. Тестування, в тому числі електронних майданчиків операторів, які на момент набрання чинності цим Порядком мають дійсний продуктивний ключ для проведення роботи в електронній торговій системі, здійснюється в порядку, передбаченому адміністратором.
8. Розмір плати за тестування не може перевищувати шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (з урахуванням податку на додану вартість).
9. У разі відмови в авторизації електронного майданчика плата за повторне тестування вноситься оператором відповідно до пункту 8 цього Порядку.
Адміністратор приймає рішення про відмову в авторизації електронного майданчика виключно у разі непроходження ним тестування на відповідність вимогам електронної торгової системи.
10. Після завершення процесу тестування електронного майданчика адміністратор приймає рішення про завершення тестування в межах строку, визначеного пунктом 12 цього Порядку, із зазначенням результатів проходження тестування.
11. Адміністратор надає оператору протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення, визначеного у пункті 10 цього Порядку, лист-підтвердження про проходження тестування електронного майданчика щодо відповідності вимогам електронної торгової системи або повідомляє оператору про відмову в авторизації з обґрунтуванням причин відмови.
12. Загальний строк проходження відбору та авторизації оператора не може перевищувати 60 робочих днів з дня отримання адміністратором плати за тестування відповідно до пункту 8 цього Порядку.
Строк проходження тестування електронного майданчика не може перевищувати 40 робочих днів з дня отримання плати за тестування відповідно до пункту 7 цього Порядку.
13. За умови проходження тестування електронний майданчик набуває статусу авторизованого адміністратором (попередньо авторизованого) та отримує продуктивний ключ.
У разі тимчасової відсутності у адміністратора технічної можливості проведення деяких видів процедур відбору оператора адміністратор може прийняти рішення щодо попередньої авторизації електронних майданчиків.
14. Надання доступу та підключення електронного майданчика до електронної торгової системи за умови успішного проходження тестування, а також подальше використання ним електронної торгової системи здійснюється на підставі договору про використання електронної торгової системи між адміністратором та оператором, істотними умовами якого є:
порядок та умови використання електронної торгової системи;
порядок та умови припинення доступу оператора до електронної торгової системи;
порядок та умови внесення оператором плати за доступ до електронної торгової системи;
умови забезпечення конфіденційності та нерозголошення інформації, крім випадків, передбачених законодавством;
15. Договір укладається протягом 10 робочих днів з дати отримання відповідним оператором листа-підтвердження про проходження тестування.
У разі зміни оператора авторизованого електронного майданчика юридична особа, якій в установленому законодавством порядку передано право на використання авторизованого електронного майданчика, протягом 10 робочих днів з моменту передачі такого права подає звернення про зміну оператора адміністратору. Адміністратор протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідного звернення перевіряє відповідність оператора вимогам пункту 4 цього Порядку та в разі такої відповідності укладає з новим оператором договір.
16. Оператор в порядку, визначеному договором про використання електронної торгової системи між адміністратором та оператором, вносить на банківський рахунок адміністратора плату за доступ до електронної торгової системи у розмірі, визначеному пунктом 17 цього Порядку.
17. Плата за доступ до електронної торгової системи визначається з урахуванням податку на додану вартість та вираховується з винагороди оператора, передбаченої пунктом 71 Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1175, у розмірі 0,4 євро за кожен кіловат розподіленої на аукціоні потужності, щодо якої переможець набув право на підтримку.
Плата за доступ до електронної торгової системи підлягає перерахуванню на банківський рахунок адміністратора протягом п’яти робочих днів з дати зарахування винагороди оператора на банківський рахунок оператора від переможця аукціону.
У разі виникнення обставин, передбачених абзацом другим пункту 70 Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, адміністратор протягом п’яти робочих днів повертає оператору плату за доступ до електронної торгової системи.
18. Інформація про перелік авторизованих адміністратором електронних майданчиків розміщується на офіційному веб-сайті адміністратора та оновлюється адміністратором протягом 10 робочих днів з дня підключення нового електронного майданчика до електронної торгової системи та/або припинення доступу електронного майданчика до електронної торгової системи.