{Наказ втратив чинність на підставі Наказу Фонду державного майна № 548 від 23.04.2013}
Про моніторинг ефективності управління корпоративними правами держави
Відповідно до Закону України "Про управління об'єктами державної власності", постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2007 року № 832 "Про затвердження Порядку здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності та критеріїв визначення ефективності управління об'єктами державної власності", з метою підвищення ефективності управління корпоративними правами держави та своєчасного інформування центральних органів виконавчої влади НАКАЗУЮ:
1. Департаменту з питань корпоративних відносин (Штепура В.М.), Департаменту міждержавних майнових відносин та спільних підприємств (Степура Т.І.), Департаменту фінансового аналізу (Кобзаренко В.В.), відповідальним представникам держави в органах управління господарських товариств в межах своїх повноважень щоквартально та щороку протягом 10 днів після закінчення встановлених нормативними документами термінів подання фінансової звітності забезпечувати збір та передачу до бази даних Єдиної комп'ютерної інформаційної системи Фонду державного майна України (далі - ЄКІС ФДМУ) фінансової та статистичної звітності господарських товариств, національних акціонерних та державних холдингових компаній, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50% (Ф. № 1 "Баланс підприємства", Ф. № 1-м "Баланс" (для малих підприємств), Ф. № 2 "Звіт про фінансові результати", Ф. № 2-м "Звіт про фінансові результати" (для малих підприємств), Ф. № 1-Б "Звіт про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість", Ф. № 1-ПВ (термінова, місячна) "Звіт з праці"), даних згідно з додатком 1 "Основні показники діяльності господарських товариств з державною часткою у статутному капіталі" (графа 6 - 25). За результатами року додатково до вказаних документів в обумовлені терміни забезпечувати подання Ф. № 5 "Примітки до річної фінансової звітності".
2. Регіональним відділенням ФДМУ за участю Департаменту з питань корпоративних відносин (Штепура В.М.), Департаменту міждержавних майнових відносин та спільних підприємств (Степура Т.І.), Департаменту фінансового аналізу (Кобзаренко В.В.), відповідальним представникам держави в органах управління господарських товариств в межах своїх повноважень щоквартально та щороку протягом 10 днів після закінчення встановлених нормативними документами термінів подання фінансової звітності забезпечувати збір та передачу до бази даних ЄКІС ФДМУ фінансової та статистичної звітності господарських товариств, національних акціонерних та державних холдингових компаній, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50% і функції з управління корпоративними правами держави яких передані до цих органів приватизації (Ф. № 1 "Баланс підприємства", Ф. № 2 "Звіт про фінансові результати", Ф. № 1-Б "Звіт про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість", Ф. № 1-ПВ (термінова, місячна) "Звіт з праці"), даних згідно з додатком 1 "Основні показники діяльності господарських товариств з державною часткою у статутному капіталі" (графа 6 - 25). За результатами року додатково до вказаних документів в обумовлені терміни забезпечувати подання Ф. № 5 "Примітки до річної фінансової звітності".
3. Департаменту з питань корпоративних відносин (Штепура В.М.), Департаменту міждержавних майнових відносин та спільних підприємств (Степура Т.І.) щоквартально та щороку протягом 10 днів після закінчення встановлених нормативними документами термінів подання фінансової звітності забезпечувати подання до Департаменту обліку корпоративних прав держави (Сачівко А.І.) інформації щодо заборгованості із заробітної плати господарськими товариствами, національними акціонерними та державними холдинговими компаніями, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50%, згідно з додатком 2 "Структура звіту про результати управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, національних акціонерних та державних холдингових компаніях".
4. Департаменту фінансового аналізу (Кобзаренко В.В.) щоквартально та щороку протягом 10 днів після закінчення встановлених нормативними документами термінів подання фінансової звітності забезпечувати подання до Департаменту обліку корпоративних прав держави (Сачівко А.І.) інформації щодо аналізу результатів нарахування та сплати дивідендів, податків, зборів (обов'язкових платежів) господарськими товариствами, національними акціонерними та державними холдинговими компаніями, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50%, згідно з додатком 2 "Структура звіту про результати управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, національних акціонерних та державних холдингових компаніях".
5. Департаменту обліку корпоративних прав держави (Сачівко А.І.) станом на звітну дату надавати до Департаменту інформаційних технологій, моніторингу та прогнозування (Синенко О.І.) адресно-довідкову інформацію про державну частку в господарських товариствах, національних акціонерних та державних холдингових компаніях, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50%, згідно з додатком 1 "Основні показники діяльності господарських товариств з державною часткою у статутному капіталі" (графа 1 - 5).
6. Департаменту інформаційних технологій, моніторингу та прогнозування (Синенко О.І.) щоквартально та щороку протягом 20 днів після закінчення встановлених нормативними документами термінів подання фінансової звітності забезпечувати обробку інформації за формами згідно з додатком 1 "Основні показники діяльності господарських товариств з державною часткою у статутному капіталі" та додатком 2 "Структура звіту про результати управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, національних акціонерних та державних холдингових компаніях" і результати цієї обробки направляти до Департаменту обліку корпоративних прав держави (Сачівко А.І.).
7. Департаменту обліку корпоративних прав держави (Сачівко А. І.) щоквартально та щороку протягом 10 днів після строків, визначених у п. 6 цього наказу, складати та подавати керівництву ФДМУ, Кабінету Міністрів України Звіт про результати управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, національних акціонерних та державних холдингових компаніях згідно з додатком 2 - "Структура звіту про результати управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, національних акціонерних та державних холдингових компаніях" з метою прийняття відповідних управлінських рішень.
8. Невнесення відповідної інформації до бази даних СКІС ФДМУ в обумовлені наказом терміни, а також внесення недостовірної інформації, порушення термінів опрацювання внесеної інформації, що може призвести до прийняття необгрунтованих управлінських рішень, вважати порушенням дисципліни, яке тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
9. Визнати такими, що втратили чинність, наказ Фонду державного майна України від 10.10.2003 № 1798 "Про затвердження Методики аналізу ефективності управління державними корпоративними правами", наказ Фонду державного майна України від 10.06.2004 № 1116 "Про моніторинг ефективності управління корпоративними правами держави", доручення першого заступника Голови Фонду державного майна України від 09.02.2007 № 2/11, листи Фонду державного майна України від 31.10.2003 № 10-31-13669, від 08.06.2004 № 17-У-149 та від 05.07.2004 № 10-17-9128.
10. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ОСНОВНІ ПОКАЗНИКИ
діяльності господарських товариств з державною часткою у статутному капіталі
за ____________ 20__ року
СТРУКТУРА
звіту про результати управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, національних акціонерних та державних холдингових компаніях
Висвітлюється структура корпоративних прав держави (далі - ДКП). Проводиться аналіз даних за звітний період (рік, квартал) про кількісний склад господарських товариств, національних акціонерних та державних холдингових компаній, у статутному капіталі яких є державна частка. Визначається доля власності держави в статутних капіталах господарських товариств, а також вартість переданих у власність та управління національних акціонерних компаній і державних холдингових компаній, пакетів акцій господарських товариств, державного майна та інших активів.
Аналіз даних господарських товариств та національних акціонерних компаній і державних холдингових компаній проводиться з розбивкою їх за розміром державної частки в статутному капіталі (більше 50 відсотків, від 50 до 25 відсотків та менше 25 відсотків), відповідних департаментах Фонду, які здійснюють управління ДКП, органах управління (ФДМУ, міністерства, інші органи управління) та в галузевому напрямку, з зазначенням кількості, розміру, та вартості ДКП підприємств, які перебувають на тій чи іншій стадії банкрутства (розпорядження майном, санація, ліквідація).
Отримана інформація порівнюється з відповідними даними минулого звітного періоду (року, кварталу) та визначається тенденція зменшення або збільшення кількості, розміру та вартості ДКП чи їх стабільність згідно з визначеною розбивкою.
Проводиться аналіз показників управлінського контролю, а саме: забезпечення участі представників держави у проведенні загальних зборів акціонерів (учасників) господарських товариств, що проводили збори, в тому числі з розбивкою по центральному апарату Фонду та його регіональними відділенням, а також за розміром державної частки в статутному капіталі. Загальні збори не проводяться господарськими товариствами, які знаходяться в стадії санації та ліквідації. Висвітлюються основні рішення загальних зборів.
Аналізується інформація про кількісний склад та структуру наглядових рад із зазначенням даних про участь в них представників держави (СП, КМУ, ФДМУ, міністерства, інші органи управління), інформація про їх вплив на результати роботи господарських товариств, національних акціонерних та державних холдингових компаній, кількість проведених засідань наглядової ради, дані про відповідального представника держави, дисципліну надання ним звітності до органу управління ДКП та інформація про надання статистичної і фінансової звітності підприємством з ДКП, а також про голів правлінь і виконання фінансового плану підприємством.
Отриманий аналіз інформації та даних показників (+/-) за звітний період визначатиме ступінь відповідальності представника держави та його ставлення до виконання функцій з управління ДКП, встановлюватиме рівень його впливу на ефективність прийняття управлінських рішень органами управління підприємства в питаннях досягнення визначеної мети управління ДКП, виконання фінансового плану та інших показників фінансово-господарської діяльності підприємства.
Проводиться аналіз фінансово-економічної діяльності господарських товариств, національних акціонерних та державних холдингових компаній, у статутному капіталі яких частка держави становить більше 50 відсотків Критеріями для здійснення аналізу є фінансово-економічні показники господарської діяльності підприємств, національних акціонерних та державних холдингових компаній з ДКП більше 50%. Аналіз показників господарських товариств, національних акціонерних та державних холдингових компаній проводиться на підставі критичної оцінки даних окремих статей фінансової та статистичної звітності підприємства з ДКП (чистий дохід, фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування, чистий прибуток (сальдо), первісна вартість основних засобів, залишкова вартість основних засобів, вартість готової продукції, власний капітал (чисті активи), оборотні активи, рентабельність, кредиторська заборгованість, у т.ч. прострочена, дебіторська заборгованість, у т.ч. прострочена, заборгованість із заробітної плати, заборгованість перед бюджетом та зі страхування, а також нарахування та сплата дивідендів, податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету усіх рівнів шляхом порівняння їх з відповідними даними фінансового плану, даними за минулий звітний період (рік, квартал) та галузевими показниками (електроенергетика, чорна металургія, машинобудування, металообробка, транспорт, зв'язок, хімічна, нафтохімічна, легка, харчова промисловості та інші галузі) з зазначенням кількості, розміру та вартості ДКП підприємств, які перебувають у стані банкрутства, санації та ліквідації.
Важливим соціальним показником є кількість робочих місць за звітний період та середньооблікова чисельність працюючих.
Аналіз на підставі розрахункових коефіцієнтів (рентабельності активів, рентабельності діяльності, абсолютної ліквідності, швидкої ліквідності, забезпеченості власними оборотними засобами, покриття) шляхом побудови діаграм та графіків дозволяє встановити якість відповідних активів, проаналізувати їх динаміку і тенденції.
Отримання згідно з проведеними оцінками та аналізом інформації надасть змогу встановити стабільність чи позитивні зрушення в діяльності підприємства, темпи росту чи зниження (зменшення) окремих показників, виявити "індикатори" проблем та причин для занепокоєння, у тому числі і перекручування фінансової звітності.
Результати проведення діагностики рівня корпоративного управління та фінансового менеджменту підприємств є підставою для проведення спільної роботи уповноважених осіб та керівництва окремих підприємств, а саме: міні-семінари, напрями консультацій та практичних заходів щодо вдосконалення корпоративного управління та фінансового менеджменту. Крім того, у разі необхідності уповноважена особа може ставити питання на засіданні наглядової ради щодо необхідності проведення поглибленого аналізу діяльності підприємства.
Досягнення або виконання фінансово-економічних показників господарської діяльності свідчитиме про ефективне управління ДКП.
Для здійснення оцінки ефективності управління ДКП підприємства з ДКП розподіляються на 3 групи, а саме:
I група - усі господарські товариства, національні акціонерні та державні холдингові компанії з ДКП більше 50%. Аналіз фінансово-економічних показників підприємств надається у вигляді табличних та графічних матеріалів згідно з додатком 1, а також у порівнянні з відповідним періодом минулого року, у галузевому розрізі, регіональному розрізі та по органах управління.
II група - господарські товариства, національні акціонерні та державні холдингові компанії з ДКП більше 50%, управління корпоративними правами держави яких здійснює ФДМУ та які не знаходяться в стадії санації і ліквідації. Аналіз фінансово-економічних показників підприємств надається у вигляді табличних та графічних матеріалів згідно з додатком 1, а також у порівнянні з відповідним періодом минулого року, у галузевому розрізі, регіональному розрізі та по органах управління.
III група - господарські товариства, національні акціонерні та державні холдингові компанії з ДКП більше 50%, управління корпоративними правами держави яких здійснює ФДМУ та які знаходяться в стадії санації і ліквідації. Аналіз фінансово-економічних показників підприємств надається у вигляді табличних та графічних матеріалів згідно з додатком 1, а також у порівнянні з відповідним періодом минулого року, у галузевому розрізі, регіональному розрізі та по органах управління.
Результати аналізу доповідаються Уряду, Секретаріату Президента України, РНБОУ, розглядаються на засіданні колегії ФДМУ, нарадах з керівниками підприємств, уповноваженими держави.