Про затвердження Порядку видачі, скасування, тимчасового зупинення дії та форми свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора)
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 916 від 06.11.2019
№ 489 від 19.05.2021
№ 1309 від 15.11.2024}
Відповідно до статті 182 Закону України “Про насіння і садивний матеріал” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок видачі, скасування, тимчасового зупинення дії свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора);
форму свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора).
2. Установити, що державні інспектори територіальних органів Державної інспекції сільського господарства, які до 30 червня 2016 р. здійснювали повноваження із сертифікації у сфері насінництва і розсадництва, відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва і розсадництва, що висуваються до аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів), та продовжують виконувати функції із сертифікації насіння і садивного матеріалу на державному підприємстві, що входить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства, мають право на отримання свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) без складання кваліфікаційного іспиту та включення до Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів).
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
видачі, скасування, тимчасового зупинення дії свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора)
1. Цей Порядок визначає процедуру видачі, скасування, тимчасового зупинення дії свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
кандидат - фізична особа, яка має намір скласти кваліфікаційний іспит та отримати статус аудитора із сертифікації (агронома-інспектора);
кваліфікаційний іспит - іспит, який проводиться для перевірки та підтвердження наявності у кандидата необхідного рівня теоретичних і практичних знань та умінь у сфері насінництва та розсадництва;
свідоцтво аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) - документ, який визначає кваліфікаційну придатність аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) для проведення визначених у ньому видів робіт із сертифікації насіння і садивного матеріалу;
систематичне грубе порушення аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) - порушення законодавства у сфері насінництва та розсадництва під час проведення робіт із сертифікації насіння і садивного матеріалу, за результатами якого неможливо здійснити заходи щодо його усунення та яке вчинено два і більше разів протягом одного календарного року;
витяг - документ в електронній формі, що формується за допомогою програмних засобів електронної системи реєстрів у галузі рослинництва “е-рослинництво” (далі - система), який містить інформацію про аудитора із сертифікації (агронома-інспектора), за критеріями пошуку, зазначеними у запиті на його формування, та підтверджує реєстрацію такого аудитора в Реєстрі аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів) (далі - Реєстр).
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про насіння і садивний матеріал”, “Про захист персональних даних”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, “Про публічні електронні реєстри”, “Про адміністративну процедуру”, “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.
3. Для отримання свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) кандидат повинен:
мати повну вищу агрономічну освіту та стаж роботи за спеціальністю не менше одного року;
пройти атестацію шляхом складення кваліфікаційного іспиту, порядок підготовки та проведення якого затверджується Мінагрополітики.
4. Для допуску до складення кваліфікаційного іспиту кандидат подає до Мінагрополітики заяву, яка формується електронними засобами системи, після проходження кандидатом ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу встановлювати особу, в якій, крім відомостей про кандидата, зазначається інформація про повну вищу агрономічну освіту та стаж роботи за спеціальністю.
До заяви додаються копія документа про вищу освіту та документ, що підтверджує стаж роботи.
Зазначена заява повинна відповідати вимогам Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”.
5. Заява про допуск до складення кваліфікаційного іспиту реєструється Мінагрополітики в день її надходження відповідно до вимог статті 42 Закону України “Про адміністративну процедуру”.
У разі невідповідності заяви або надання в ній інформації не в повному обсязі посадова особа Мінагрополітики приймає рішення про залишення заяви без руху відповідно до статті 43 Закону України “Про адміністративну процедуру”.
Кандидат відповідає за достовірність інформації, зазначеної в заяві.
Адміністративне провадження у справі щодо допуску до складення кваліфікаційного іспиту розпочинається з дня подання відповідної заяви Мінагрополітики та здійснюється відповідно до Закону України “Про насіння і садивний матеріал” з урахуванням особливостей Закону України “Про адміністративну процедуру”.
6. Підставами для відмови у допуску до складення кваліфікаційного іспиту є:
виявлення у поданій заяві та документах, що до неї додаються, недостовірної інформації;
відсутність у кандидата повної вищої агрономічної освіти;
наявність у кандидата стажу роботи за спеціальністю менше одного року;
набрання чинності рішенням суду про визнання кандидата особою з обмеженою дієздатністю або недієздатною особою;
кандидат уже є аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), дія свідоцтва якого тимчасово зупинена;
кандидат раніше не склав кваліфікаційний іспит та станом на день прийняття Мінагрополітики рішення про допуск або відмову у допуску до складення кваліфікаційного іспиту минуло менше двох місяців з дня складення таким кандидатом зазначеного іспиту;
кандидат раніше був аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) та з дня прийняття рішення про позбавлення його права провадити діяльність у сфері насінництва та розсадництва відповідно до частини третьої статті 28 Закону України “Про насіння і садивний матеріал” минуло менше п’яти років.
7. Рішення про допуск або відмову у допуску кандидата до складення кваліфікаційного іспиту приймається Мінагрополітики протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви, яке відображається у системі.
Разом з інформацію про допуск кандидата до складення кваліфікаційного іспиту уповноважена особа Мінагрополітики інформує кандидата через засоби системи про дату та час його проведення.
8. Кваліфікаційний іспит проводиться у формі тестування на платформі Реєстру, доступ до якого кандидат отримує після автентифікації та ідентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації.
Тестові завдання генеруються системою автоматично.
Кожен тест містить тестові завдання, спрямовані на:
перевірку теоретичних та практичних знань загальних вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва;
перевірку теоретичних та практичних знань та умінь стосовно робіт з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу;
перевірку теоретичних та практичних знань та умінь стосовно робіт з проведення відбору проб насіння і садивного матеріалу.
Після закінчення часу, відведеного для складення кваліфікаційного іспиту, система відображає його результат.
Кандидати, які набрали суму балів, що становить 60 і більше відсотків максимальної суми балів, яку може бути виставлено під час надання відповідей, вважаються такими, що успішно склали кваліфікаційний іспит.
Кандидати, які набрали менше 60 відсотків максимальної суми балів, вважаються такими, що не склали кваліфікаційний іспит.
Кандидат, який успішно склав кваліфікаційний іспит, отримує статус аудитора із сертифікації (агронома-інспектора), відомості про якого вносяться до Реєстру.
Особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, допускається до його повторного складення не раніше ніж через два місяці.
9. Свідоцтво аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) є безстроковим та видається безоплатно.
За допомогою програмних засобів системи кандидат має можливість безоплатно сформувати витяг, якому присвоюється реєстровий номер, за допомогою якого здійснюється ідентифікація в Реєстрі, в якому зазначається вид робіт, які аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) має право проводити.
10. Аудитори із сертифікації (агрономи-інспектори) зобов’язані не менше одного разу на чотири роки складати повторний кваліфікаційний іспит.
Невиконання вимоги щодо складення повторного кваліфікаційного іспиту у встановлений строк є підставою для тимчасового зупинення дії свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) за рішенням Мінагрополітики до моменту складення повторного кваліфікаційного іспиту.
Рішення про поновлення дії свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора), яку тимчасово зупинено, приймається Мінагрополітики протягом п’яти днів з дня складення повторного кваліфікаційного іспиту.
11. Аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) має право проводити роботи із сертифікації виключно:
за наявності свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора);
за видами культур та видом робіт, що зазначені у свідоцтві аудитора із сертифікації (агронома-інспектора).
12. Підставою для прийняття Мінагрополітики рішення про скасування свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) є:
звернення аудитора із сертифікації (агронома-інспектора);
рішення суду, зокрема щодо обмеження дієздатності особи, яка є аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою;
надання завідомо неправдивих відомостей, що призвели до прийняття рішення про видачу свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора);
встановлення Держпродспоживслужбою факту систематичного грубого порушення аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором);
смерть особи, яка є аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором).
13. Рішення про скасування свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) приймається Мінагрополітики протягом десяти календарних днів з дати отримання Мінагрополітики документа, що підтверджує настання обставин, зазначених в абзацах другому - п’ятому пункту 12 цього Порядку.
У разі встановлення факту систематичного грубого порушення аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) Держпродспоживслужба звертається до Мінагрополітики з письмовим умотивованим клопотанням щодо розгляду питання про скасування свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора).
14. Копія рішення про скасування свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) надсилається відповідному аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) не пізніше наступного робочого дня після його прийняття через засоби системи, крім випадку, зазначеного в абзаці шостому пункту 12 цього Порядку.
15. У разі прийняття рішення про скасування свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) з підстав, передбачених абзацами четвертим та п’ятим пункту 12 цього Порядку, особа може подати заяву про допуск до складення кваліфікаційного іспиту аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) не раніше ніж через п’ять років після прийняття Мінагрополітики рішення про скасування свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора).
16. Рішення про скасування свідоцтва аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) може бути оскаржене аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України “Про адміністративну процедуру” або у судовому порядку.
{Порядок в редакції Постанови КМ № 1309 від 15.11.2024}
СВІДОЦТВО
аудитора із сертифікації (агронома-інспектора)
{Форма із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 916 від 06.11.2019, № 489 від 19.05.2021}