Про затвердження Порядку видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 916 від 06.11.2019
№ 1310 від 15.11.2024}
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України “Про валюту і валютні операції” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
ПОРЯДОК
видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком
{У тексті Порядку слово “Мінекономрозвитку” замінено словом “Мінекономіки” згідно з Постановою КМ № 916 від 06.11.2019}
1. Цей Порядок визначає механізм видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком (далі - висновок), перелік документів, які подаються для видачі висновку, підстави для відмови у видачі висновку, залишення документів без розгляду, а також перелік товарів, за якими документи для видачі висновку залишаються без розгляду.
{Абзац перший пункту 1 в редакції Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
Дія цього Порядку поширюється на всіх резидентів незалежно від форми власності.
2. Висновок видається Мінекономіки за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, що здійснюються резидентами, а саме:
під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) виробничої кооперації - операціями з постачання сировини, матеріалів, вузлів, деталей, запасних частин, заготовок напівфабрикатів, комплектувальних та інших виробів галузевого і міжгалузевого призначення, що технологічно взаємозв’язані і необхідні для виготовлення кінцевої продукції;
під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) консигнації - операціями з реалізації товарів, відповідно до яких одна сторона (консигнатор) зобов’язується за дорученням іншої сторони (консигнанта) продати протягом визначеного часу дії угоди консигнації за обумовлену винагороду з консигнаційного складу від свого імені товари, які належать консигнанту;
під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) у будівництві - операціями з виробництва та постачання будівельних матеріалів, конструкцій, машин і механізмів, обладнання та матеріалів для виконання необхідних робіт;
під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) тендерної поставки - операціями з постачання товарів, замовлених за результатами міжнародних торгів (тендерів);
під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) гарантійного обслуговування - експортними операціями з постачання товарів та проведення розрахунків частинами після підписання відповідних актів технічного приймання (випробовування, установки, монтажу, налагодження) товарів, а також проведення остаточних розрахунків після закінчення відповідного гарантійного періоду;
під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) постачання складних технічних виробів - імпортними операціями з постачання устаткування частинами або складних технічних виробів, що потребують установки, монтажу, налагодження, гарантійного обслуговування і введення їх у дію на місці експлуатації, а також з постачання складних технічних виробів, строк виготовлення та транспортування яких перевищує 180 днів;
під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) постачання товарів спеціального призначення - операціями з міжнародних передач товарів військового призначення та подвійного використання згідно з переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України; операціями з постачання природного газу за контрактами з постачальниками природного газу, які здійснює Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, та з транспортування (транзиту) природного газу іноземного власника для його подачі у визначені договором місця (точки) та проведення остаточних розрахунків після підписання відповідних актів.
3. Для одержання висновку резидент або його уповноважений представник подає до Мінекономіки не пізніше ніж за 10 робочих днів до закінчення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком або продовжених відповідно до цього Порядку, заяву про одержання висновку (далі - заява) у письмовій формі, затвердженій Мінекономіки.
копії зовнішньоекономічного договору (контракту) із обов’язковим зазначенням місцезнаходження та банківських реквізитів іноземного (іноземних) контрагента (контрагентів), усіх специфікацій, додатків, додаткових договорів та інших документів, які є невід’ємною частиною договору (контракту), засвідчені в установленому законодавством порядку. У разі коли зовнішньоекономічний договір (контракт), а також його невід’ємна частина викладені іноземною мовою, до заяви додається його (їх) переклад українською мовою, засвідчений підписом резидента або його уповноваженого представника, зокрема із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису заявника;
копії документів, що підтверджують проведення операції з експорту (імпорту) товарів, зокрема платіжних банківських документів, довідок банків, митних декларацій, актів приймання-передачі товару (виконання робіт, надання послуг), засвідчені в установленому законодавством порядку;
документи або їх копії, що підтверджують причини, що призвели до затримки у проведенні розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) (копії листів від виробника товару, акти виявлених дефектів товару, транспортно-експедиційні договори та заявки до них), та вжиті заходи до своєчасного проведення розрахунків (якщо вони вживалися). У разі коли такі документи складено іноземною мовою, резидент (або його уповноважений представник) додає їх переклад українською мовою, засвідчений підписом резидента або його уповноваженого представника, зокрема із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису заявника;
інші документи, які підтверджують, що операції резидента належать до операцій з експорту та імпорту товарів, перелік яких визначений пунктом 2 цього Порядку.
У разі подання документів уповноваженим представником до заяви додається оригінал документа або засвідчена копія, що підтверджує його повноваження.
Резидент або його уповноважений представник несе відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в поданих ним документах, відповідно до закону.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
31. Заява із доданими до неї документами (їх копіями) надсилається засобами поштового зв’язку чи подається особисто в паперовій формі або через відповідні електронні сервіси Мінекономіки чи засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг із використанням електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, відповідно до вимог законодавства.
У разі коли заяву та додані до неї документи подано у вихідний, святковий, інший неробочий день або неробочий час робочого дня, днем подання заяви та відповідних документів вважається перший робочий день, що настає за таким днем.
{Порядок доповнено пунктом 31 згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
32. У разі подання резидентом або його уповноваженим представником заяви та документів із порушенням вимог, встановлених цим Порядком, чи подання неповного переліку документів, передбачених пунктом 3 цього Порядку, Мінекономіки інформує резидента або його уповноваженого представника про залишення заяви без руху протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви та відповідних документів шляхом направлення через офіційний канал зв’язку відповідного повідомлення, що містить інформацію про виявлені недоліки, із посиланням на порушені вимоги цього Порядку, спосіб і строк усунення недоліків, а також способи, порядок і строки оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Строк для усунення недоліків становить 10 робочих днів.
За обґрунтованим клопотанням резидента або його уповноваженого представника Мінекономіки може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений абзацом другим цього пункту, заява вважається поданою в день її первинного подання. При цьому встановлений законом строк розгляду заяви продовжується на строк залишення заяви без руху.
{Порядок доповнено пунктом 32 згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
33. Заява залишається без розгляду в разі подання документів, передбачених пунктом 3 цього Порядку, у формі, що є непридатною для сприйняття змісту інформації, у разі, коли заяву та додані до неї документи подано після закінчення граничних строків розрахунків за операцією з експорту та імпорту товарів або строку, установленого відповідно до висновку Мінекономіки, виданого раніше за цією операцією, а також у разі, коли операція резидента проводиться з товарами, що включені до переліку товарів, за якими звернення про видачу висновку залишаються без розгляду згідно з додатком до цього Порядку.
Мінекономіки протягом п’яти робочих днів з дня отримання заяви та відповідних документів повідомляє через офіційний канал зв’язку про залишення заяви без розгляду із зазначенням відповідних підстав.
Після усунення причин, що були підставою для залишення заяви без розгляду, заявник може повторно подати заяву.
Заява не підлягає розгляду у випадках, визначених статтею 45 Закону України “Про адміністративну процедуру”.
{Порядок доповнено пунктом 33 згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
34. Мінекономіки приймає рішення про видачу або відмову у видачі висновку протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви та доданих до неї документів, передбачених пунктом 3 цього Порядку, із урахуванням строків, визначених пунктом 5 цього Порядку.
Резидент або його уповноважений представник має право протягом строку розгляду його заяви та відповідних документів письмово звернутися до Мінекономіки щодо залишення заяви без розгляду.
{Порядок доповнено пунктом 34 згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
{Пункт 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
5. Інформація про виданий висновок оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінекономіки не пізніше наступного робочого дня після видачі висновку.
6. Строк продовження розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів обчислюється з дня закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операцією з експорту та імпорту товарів aбo строку, установленого відповідно до висновку Мінекономіки, виданого раніше за цією операцією.
{Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
7. Висновок оформлюється в електронній формі із використанням кваліфікованого сертифіката відкритого ключа відповідно до вимог законодавства в одному примірнику за формою, затвердженою Мінекономіки, протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про видачу висновку та направляється засобами поштового зв’язку та/або через відповідні електронні сервіси Мінекономіки чи засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг протягом одного робочого дня з дня видачі висновку.
Видача висновку проводиться безоплатно.
{Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
{Пункт 8 виключено на підставі Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
{Пункт 9 виключено на підставі Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
10. Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі висновку є:
{Абзац перший пункту 10 в редакції Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
документи, подані для отримання висновку, містять неповну, суперечливу, недостовірну інформацію та/або не відповідають вимогам законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та валютного регулювання;
{Абзац другий пункту 10 в редакції Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
документи подано з порушенням вимог, зазначених у пункті 3 цього Порядку, в тому числі вимог щодо комплектності та оформлення документів;
заява, додані до неї документи (документ) підписані (засвідчені) особою, яка не має на це повноважень;
у зовнішньоекономічному договорі (контракті) відсутні істотні умови договору, передбачені законодавством;
операція резидента з експорту (імпорту) товарів не належить до окремої операції, визначеної пунктом 2 цього Порядку;
{Абзац сьомий пункту 10 виключено на підставі Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
{Абзац восьмий пункту 10 виключено на підставі Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні відомості про резидента або наявні відомості про його припинення;
здійснення всіх розрахунків за відповідними операціями з експорту та імпорту товарів, щодо яких подано заяву, зокрема здійснення імпорту товарів відповідно до абзацу тридцять восьмого статті 1 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”;
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
зазначений у заяві строк, на який резидент просить продовжити установлений граничний строк розрахунків, не підтверджується доданими до заяви документами (їх копіями);
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України “Про санкції”.
{Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
{Пункт 11 виключено на підставі Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
12. Рішення Мінекономіки про відмову у видачі висновку повинно бути мотивованим. Повідомлення із обґрунтуванням підстав і причин прийняття рішення про відмову у видачі висновку направляється резиденту або його уповноваженому представнику засобами поштового зв’язку та/або через відповідні електронні сервіси Мінекономіки чи засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг протягом одного робочого дня з дня видачі висновку.
{Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 1310 від 15.11.2024}
13. У разі виявлення в отриманому висновку технічної помилки, допущеної Мінекономіки, резидент може звернутися до Мінекономіки із заявою про внесення змін до висновку.
Мінекономіки протягом 10 робочих днів розглядає таку заяву та в разі підтвердження наявності технічної помилки видає новий висновок на заміну раніше наданого.
Мінекономіки протягом п’яти робочих днів з дня видачі висновку, зазначеного в абзаці другому цього пункту, інформує Національний банк і ДПС про видачу такого висновку засобами поштового зв’язку та/або через відповідні сервіси Мінекономіки чи засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
{Порядок доповнено пунктом 13 згідно з Постановою КМ № 1310 від 15.11.2024}
ПЕРЕЛІК
товарів, за якими звернення про видачу висновку щодо продовження граничних строків розрахунків залишаються без розгляду
Назва товару | Код товару згідно |
Велика рогата худоба, жива | 0102 |
Вівці та кози, живі | 0104 |
М’ясо великої рогатої худоби, свіже або охолоджене | 0201 |
М’ясо великої рогатої худоби, морожене | 0202 |
Свинина, свіжа, охолоджена або морожена | 0203 |
Молоко та вершки, незгущені та без додання цукру чи інших підсолоджувальних речовин | 0401 |
Сири всіх видів і кисломолочний сир | 0406 |
Пшениця і суміш пшениці та жита (меслин) | 1001 |
Жито | 1002 |
Ячмінь | 1003 |
Борошно пшеничне або із суміші пшениці та жита (меслину) | 1101 00 |
Крупи, крупка та гранули із зерна зернових культур | 1103 |
Цукор з цукрової тростини або з цукрових буряків і хімічно чиста цукроза, у твердому стані | 1701 |
Нафта або нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас. % або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), причому ці нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти | 2710 |
Гази нафтові та інші вуглеводні в газоподібному стані* | 2711 |
Електроенергія | 2716 00 00 00 |
Аміак, безводний або у водному розчині | 2814 |
Сульфати; галуни; пероксосульфати (персульфати) | 2833 |
Карбіди з визначеним або невизначеним хімічним складом | 2849 |
Добрива мінеральні або хімічні, азотні | 3102 |
Шкури необроблені великої рогатої худоби (включаючи буйволів) або тварин родини конячих (свіжі або солоні, сушені, золені, пікельовані або консервовані іншим способом, але не дублені, не вироблені під пергамент і не піддані подальшій обробці), з волосяним покривом або без волосяного покриву, спилок або неспилок | 4101 |
____________
* Висновки щодо продовження граничних строків розрахунків, установлених Національним банком, за імпортними операціями з постачання газу природного Національною акціонерною компанією “Нафтогаз України” надаються згідно з Порядком видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком.
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 грудня 1998 р. № 1930 “Про затвердження переліку товарів (продукції, робіт, послуг), за якими звернення про обґрунтованість перевищення термінів розрахунків залишаються без розгляду” (Офіційний вісник України, 1998 р., № 49, ст. 1799).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2007 р. № 1409 “Про затвердження Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 1, ст. 9).
3. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 684 “Про внесення змін до Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями” (Офіційний вісник України, 2010 р., № 60, ст. 2079).
4. Пункт 24 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України з питань державної реєстрації юридичної особи та фізичної особи - підприємця, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 2011 р. № 849 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 61, ст. 2435).
5. Пункт 15 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 р. № 1041 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 79, ст. 2909).
6. Пункт 19 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2013 р. № 233 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 28, ст. 955).
7. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 130 “Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 7 грудня 1998 р. № 1930” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 25, ст. 727).
8. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 131 “Про внесення зміни до пункту 2 Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 25, ст. 728).
9. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. № 777 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 7 грудня 1998 р. № 1930 і від 29 грудня 2007 р. № 1409” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 79, ст. 2649).