Про затвердження Порядку та умов забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України
{Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 190 від 10.03.2021; в редакції Постанов КМ № 1235 від 01.11.2022, № 805 від 09.07.2024}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 239 від 04.04.2018
№ 173 від 20.02.2019
№ 575 від 26.06.2019
№ 356 від 13.05.2020
№ 190 від 10.03.2021
№ 605 від 20.05.2022
№ 1235 від 01.11.2022
№ 197 від 07.03.2023
№ 307 від 18.03.2024
№ 562 від 17.05.2024
№ 805 від 09.07.2024 - зміни опрацьовуються}
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок та умови забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, що додаються.
{Постановляюча частина із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 190 від 10.03.2021; в редакції Постанов КМ № 1235 від 01.11.2022, № 805 від 09.07.2024}
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України
1. Ці Порядок та умови визначають механізм забезпечення структурними підрозділами, на які покладені функції з питань ветеранської політики, районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи) соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, визначених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - особи).
До членів сімей осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, зазначених в абзаці першому цього пункту, належать дружина/чоловік, їх неповнолітні діти, діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти, до закінчення ними закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, але не більш як до досягнення ними 23 років).
2. Дія цих Порядку та умов не поширюється на осіб, які відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” проходили протягом останніх трьох років професійне навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, зокрема отримали ваучери відповідно до Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 207 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 26, ст. 867).
3. Заходи із соціальної та професійної адаптації здійснюються за рахунок бюджетних коштів та інших джерел, не заборонених законодавством.
4. Соціальна адаптація - це базова соціальна послуга відповідно до Закону України “Про соціальні послуги”, що включає в себе:
допомогу в аналізі життєвої ситуації, визначення основних методів розв’язання проблем і перенаправлення (за потреби) до відповідних фахівців з метою їх розв’язання (за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування);
надання психологічної допомоги, проведення корекції психологічного стану та поведінки в повсякденному житті;
сприяння отриманню психіатричної допомоги;
допомогу в зміцненні/відновленні родинних і суспільних зв’язків, у тому числі шляхом сімейного консультування;
створення умов для формування та розвитку соціальних і комунікаційних навичок;
надання інформації з питань соціального захисту;
проведення групових сімейних психологічних тренінгів з питань, що стосуються персональних та сімейних цінностей, підтримки власних ресурсів в поточних умовах та підтримки один одного.
5. Умовами забезпечення соціальної адаптації є:
дотримання державного стандарту надання соціальної послуги, затвердженого в установленому законодавством порядку;
відповідність Класифікатору соціальних послуг, затвердженому в установленому законодавством порядку;
відповідність встановленим Кабінетом Міністрів України критеріям діяльності надавачів соціальних послуг.
6. Організація забезпечення соціальної адаптації забезпечується відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 587 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1781).
7. Умовами забезпечення професійної адаптації відповідно до цих Порядку та умов є:
відповідність навчання за актуальними на ринку праці професіями (спеціальностями), що користуються попитом на ринку праці;
наявність підстав для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації;
наявність вакансій, на які потенційно може бути працевлаштована особа за результатами професійної адаптації.
8. Професійна адаптація - це заходи, спрямовані на здобуття, відновлення та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, що здійснюються шляхом:
підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за робітничою професією, у тому числі підвищення кваліфікації за освітніми програмами/робочими освітніми програмами;
отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше ступеня (рівня) освіти, підвищення кваліфікації, проходження спеціалізації, у тому числі із скороченим строком навчання;
отримання другого (магістерського) рівня вищої освіти на основі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. При цьому вартість такого навчання не повинна перевищувати п’ятнадцятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на момент вступу до закладу освіти.
Заходи з професійної орієнтації, що є складовою професійної адаптації, здійснюються у порядку, визначеному законодавством.
9. Центри зайнятості двічі на рік до 20 січня та 20 липня інформують місцеві органи про професії/спеціальності, що користуються попитом на ринку праці, з урахуванням можливостей працевлаштування осіб з інвалідністю.
Зазначена інформація використовується місцевими органами під час розгляду питання визначення напряму професійного навчання осіб з метою сприяння подальшому їх працевлаштуванню.
10. Професійна адаптація для особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю забезпечується з урахуванням рекомендацій, визначених в її індивідуальній програмі реабілітації.
У разі коли особи з інвалідністю, діти з інвалідністю потребують додаткових умов для отримання послуги з професійної адаптації, суб’єктами освітньої діяльності вживаються заходи для забезпечення розумного пристосування, що враховує їх індивідуальні потреби.
11. Місцевими органами ведеться облік осіб, які отримують/отримали послугу з професійної адаптації, а також осіб, щодо яких вже укладені договори, строк дії яких є незавершеним в попередньому бюджетному періоді.
12. Особа для отримання послуг з професійної адаптації звертається до місцевого органу за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або за місцем фактичного проживання (перебування) із заявою в паперовій формі, зокрема шляхом надсилання її на адресу електронної пошти, згідно з додатком 1.
До заяви додається (додаються) засвідчена (засвідчені) в установленому порядку копія (копії)/сканована копія (скановані копії)/фотокопія (фотокопії):
посвідчення, що підтверджує наявність одного із статусів, визначених пунктом 1 цих Порядку та умов;
свідоцтва про шлюб, для дітей - свідоцтва про народження (для членів сімей осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною);
індивідуальної програми реабілітації (для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю).
У разі коли документи, подання яких передбачено цим пунктом, перебувають у володінні місцевого органу або містяться в інформаційно-комунікаційних системах, такі документи не подаються, а в заяві зазначаються відомості, необхідні для отримання послуги з професійної адаптації. У такому разі документи, необхідні для отримання послуги з професійної адаптації, отримуються місцевим органом без участі особи (суб’єкта звернення) на підставі зазначених у заяві відомостей шляхом доступу суб’єкта надання публічної послуги до відповідних інформаційно-комунікаційних систем або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами через систему електронної взаємодії таких систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відсутності копії/сканованої копії/фотокопії свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження для підтвердження державної реєстрації народження та шлюбу використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отримані в порядку електронної інформаційної взаємодії між Державним реєстром актів цивільного стану громадян та Єдиним державним реєстром ветеранів війни через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством (за наявної технічної можливості).
перевіряє наявність документів, визначених абзацами третім - п’ятим пункту 12 цих Порядку та умов;
надсилає запит до центру зайнятості з метою підтвердження інформації про проходження протягом останніх трьох років особою відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” професійного навчання, підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації, зокрема отримання ваучера відповідно до Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 207 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 26, ст. 867). При цьому центри зайнятості розглядають зазначені запити та протягом трьох робочих днів надсилають місцевим органам відповідну інформацію;
реєструє заяву особи у журналі, що ведеться у паперовій формі згідно з додатком 2;
видає особі у разі потреби направлення на професійну орієнтацію щодо вибору напряму професійного навчання у паперовій формі згідно з додатком 3 до суб’єкта освітньої діяльності, центру зайнятості, інших підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, що здійснює професійну орієнтацію;
видає особі направлення на професійне навчання з урахуванням висновків професійної орієнтації у паперовій формі згідно з додатком 4.
14. Послуга з професійної адаптації надається особі в порядку черговості. Особа може повторно отримати послугу з професійної адаптації, але не раніше ніж через три роки після отримання такої послуги. При цьому першочергово згідно з цими Порядком та умовами цією послугою забезпечуються наведені категорії осіб в такій пріоритетній послідовності:
1) особи, щодо яких вже укладені договори, строк дії яких є незавершеним в попередньому бюджетному періоді;
2) особи, працевлаштовані на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, які у зв’язку з цим потребують підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації;
3) особи з інвалідністю внаслідок війни;
4) особи, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
5) внутрішньо переміщені особи з числа осіб, яким встановлено інвалідність;
6) члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
15. У разі організації професійного навчання за професіями, для набуття яких відповідно до законодавства вимагається проходження попереднього медичного та психіатричного огляду, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, особа проходить його у закладах охорони здоров’я в установленому порядку.
16. Професійне навчання осіб здійснюється за очною (денною, вечірньою), заочною, дистанційною, екстернатною, індивідуальною (на робочому місці (на виробництві), дуальною формами здобуття освіти або шляхом їх поєднання, а також за індивідуальними навчальними планами.
17. Строк професійного навчання осіб визначається робочими навчальними планами, освітніми програмами/робочими освітніми програмами відповідно до законодавства. У разі організації навчання за робітничими професіями строк не може перевищувати 12 місяців.
18. Місцеві органи здійснюють моніторинг проведення суб’єктами освітньої діяльності заходів з професійного навчання осіб.
У разі дострокового відрахування особи з підстав, визначених Законами України “Про професійну (професійно-технічну) освіту” та “Про вищу освіту”, суб’єкт освітньої діяльності протягом п’яти робочих днів з дня її відрахування подає місцевому органу копію відповідного наказу та повертає різницю невикористаних коштів.
19. Після успішного завершення повного курсу навчання за відповідними робочими навчальними планами особи отримують відповідний документ про освіту, а за результатами підвищення кваліфікації - документ про підвищення кваліфікації.
Особам, які навчалися професіям, пов’язаним з роботами на об’єктах з підвищеною небезпекою, що перебувають під наглядом спеціально уповноважених державних органів, разом із свідоцтвом про присвоєння (підвищення) робітничої (професійної) кваліфікації видається посвідчення встановленого зразка про допуск до роботи на зазначених об’єктах в порядку, встановленому законодавством.
20. Робочі навчальні плани та освітні програми/робочі освітні програми професійного навчання розробляються та затверджуються суб’єктом освітньої діяльності на основі державних освітніх стандартів, кваліфікаційних характеристик, професійних стандартів, типових навчальних планів та типових освітніх програм.
21. Строк здійснення заходів з професійної адаптації осіб встановлюється на основі строків, передбачених для здобуття відповідного рівня освіти. При цьому суб’єкт освітньої діяльності має право визнати та перезарахувати навчальні дисципліни чи інші компоненти на підставі здобутих результатів, що підтверджується відповідним документом про освіту.
22. У разі професійного навчання за індивідуальними робочими навчальними планами та освітніми програмами/робочими освітніми програмами особи вивчають теоретичний курс самостійно та шляхом одержання консультацій (15 відсотків загальної кількості годин) у викладачів та фахівців суб’єктів освітньої діяльності.
23. Виробниче навчання та виробнича практика проводяться індивідуально у навчально-виробничих майстернях, на робочих місцях під керівництвом майстрів або інструкторів виробничого навчання з числа кваліфікованих робітників в обсягах, передбачених робочими навчальними планами та освітніми програмами/робочими освітніми програмами.
24. Прийом на навчання здійснюється згідно з умовами прийому до закладів освіти у відповідному навчальному році.
25. Строки підвищення кваліфікації та стажування встановлюються з урахуванням мети, складності навчання, професійної кваліфікації та визначаються робочими навчальними планами та освітніми програмами/робочими освітніми програмами.
26. Строк підвищення кваліфікації осіб шляхом навчання на курсах цільового призначення установлюється з урахуванням мети і складності навчання і становить не більше 500 годин.
{Порядок та умови в редакції Постанови КМ № 805 від 09.07.2024}
ЗАЯВА
про надання послуг із соціальної та професійної адаптації
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 1235 від 01.11.2022}
ЖУРНАЛ
обліку осіб, які звертаються для отримання послуг із соціальної та професійної адаптації
{Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 1235 від 01.11.2022}
НАПРАВЛЕННЯ
на професійну орієнтацію щодо вибору напряму професійного навчання
{Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 1235 від 01.11.2022}
НАПРАВЛЕННЯ
на професійне навчання
{Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 1235 від 01.11.2022}