НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ |
ПОСТАНОВА |
09.11.2017 № 1388 |
Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює
державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
№ 877 від 31.05.2019
№ 1854 від 27.10.2021
№ 832 від 02.08.2022
№ 1248 від 04.10.2022
№ 4 від 10.01.2024
№ 897 від 08.05.2024
№ 1515 від 27.08.2024}
Відповідно до статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії», статей 6 та 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур’єр», та вводиться в дію з дати визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 11 жовтня 1996 року № 152 «Про затвердження Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами».
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії
{У тексті Ліцензійних умов слова та знак «веб-сайт» у всіх відмінках замінено словом «вебсайт» у відповідних відмінках згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
1.1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії (далі - ліцензована діяльність), а також визначають вичерпний перелік вимог, обов’язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.
1.2. Суб’єкт господарювання, який має намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії (далі - здобувач ліцензії), має відповідати цим Ліцензійним умовам, а суб’єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії (далі - ліцензіат), зобов’язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов.
1.3. Ліцензія на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії може бути отримана здобувачем ліцензії після прийняття остаточного рішення НКРЕКП про сертифікацію здобувача як оператора системи передачі. До видачі ліцензії з передачі електричної енергії сертифікованому оператору системи передачі функції, права та обов’язки оператора системи передачі, визначені Законом України «Про ринок електричної енергії» та цими Ліцензійними умовами, виконує державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України, або акціонерне товариство, утворене в процесі перетворення такого державного підприємства, яке має ліцензію з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електромережами.
{Пункт 1.3 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 877 від 31.05.2019}
1.4. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в таких значеннях:
1) будь-яке обладнання, що використовується ліцензіатом при виконанні ним своїх функцій відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та цих Ліцензійних умов;
2) будь-які права на земельні ділянки та/або приміщення, на яких (в яких) розташоване обладнання, зазначене в підпункті 1 цього терміну, що використовуються ліцензіатом при виконанні ним своїх функцій відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та цих Ліцензійних умов;
3) будь-які права на інтелектуальну власність, що пов’язані з ліцензованою діяльністю;
засіб провадження господарської діяльності - електроустановки, програмне та апаратно-технічне забезпечення, призначене для передачі електричної енергії, диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України, функціонування балансуючого ринку, виконання функцій оператора системи передачі, адміністратора розрахунків і адміністратора комерційного обліку та здійснення інших функцій відповідно до закону, що перебуває у власності або господарському віданні здобувача ліцензії (ліцензіата), та зазначене в документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом в установленому порядку). За умови використання ліцензіатом на об’єкті електроенергетики установки зберігання енергії у випадках, передбачених статтею 33 Закону України «Про ринок електричної енергії», така установка включається до засобів провадження господарської діяльності;
{Абзац шостий пункту 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021; в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
комплаєнс - регламентований внутрішніми документами оператора системи передачі безперервний процес, спрямований на забезпечення здійснення та покращення господарської діяльності відповідно до Ліцензійних умов, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, рішень НКРЕКП та державних стандартів (ДСТУ ISO), передбачених цими Ліцензійними умовами;
{Пункт 1.4 глави 1 доповнено новим абзацом сьомим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
місце провадження господарської діяльності - місце розташування засобів провадження господарської діяльності, призначених для провадження ліцензованої діяльності, що перебувають у власності або господарському віданні здобувача ліцензії (ліцензіата);
{Абзац пункту 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
перехресне субсидіювання - переміщення доходу від провадження діяльності з передачі електричної енергії, диспетчерського (оперативно-технологічного) управління для фінансової підтримки іншого виду господарської діяльності в межах одного або декількох суб’єктів господарювання;
програма відповідності – документ, розроблений та запроваджений ліцензіатом з метою виконання та дотримання вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі, моніторингу, виявлення та попередження невідповідності вимогам щодо відокремлення та незалежності, усунення таких невідповідностей;
{Пункт 1.4 глави 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
програма заходів з недопущення конфлікту інтересів при наданні послуг з передачі електричної енергії, здійсненні диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи ОЕС України, виконанні функцій адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку - документ, який розробляється та запроваджується ліцензіатом з метою забезпечення уникнення суперечностей між посадовими обов’язками працівників структурних підрозділів, які виконують різні функції оператора системи передачі, що впливають або можуть впливати на добросовісне виконання ним своїх повноважень, об’єктивність та неупередженість прийняття рішень і можуть призвести до зловживань ліцензіатом при здійсненні функцій та завдань на ринку електричної енергії;
{Пункт 1.4 глави 1 доповнено новим абзацом одинадцятим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
програма з комплаєнсу - документ, який розробляється та запроваджується оператором системи передачі з метою забезпечення дотримання працівниками безперервного процесу здійснення та покращення господарської діяльності відповідно до ліцензійних умов, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, рішень НКРЕКП, державних стандартів (ДСТУ ISO), передбачених цими Ліцензійними умовами;
{Пункт 1.4 глави 1 доповнено новим абзацом дванадцятим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
списання - продаж, передача, переуступка, дарування, надання в оренду, кредит, іпотека, поручительство, вимога, збереження, довіреність, обмеження на використання, надання/видача дозволу чи будь-яка інша дія ліцензіата по відношенню до/від третіх сторін, предметом якої є активи ліцензованої діяльності;
тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління - тариф, що сплачується ліцензіату за надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та який включає, зокрема, як окремі складові вартість послуг адміністратора розрахунків та вартість послуг адміністратора комерційного обліку, а також витрати оператора системи передачі на закупівлю допоміжних послуг та врегулювання системних обмежень в ОЕС України;
тариф на послуги з передачі електричної енергії - тариф, що сплачується ліцензіату за надання послуг з передачі електричної енергії і який включає, зокрема, як окрему складову витрати оператора системи передачі, що здійснюються ним у разі покладення на нього спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, а також враховує вартість електричної енергії, придбаної з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами;
цільове призначення (використання) коштів - використання коштів, отриманих від здійснення діяльності з передачі електричної енергії, диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, у напрямках та обсягах, визначених структурою тарифу на передачу електричної енергії та тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Господарському кодексі України, Цивільному кодексі України, законах України «Про ринок електричної енергії», «Про захист економічної конкуренції», «Про публічні закупівлі», «Про енергетичну ефективність», Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженому постановою НКРЕКП від 03 березня 2020 року № 548 (далі - Порядок ліцензування), та інших нормативно-правових актах, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
{Абзац пункту 1.4 глави 1 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022, № 4 від 10.01.2024}
1.5. Здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з передачі електричної енергії, подає до НКРЕКП заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1 до цих Ліцензійних умов.
1.6. До заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії надаються документи згідно з переліком, який є вичерпним:
відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (додаток 2), до якої додаються електронні географічні карти відповідних територій адміністративно-територіальних одиниць (область, район, місто, село тощо) на електронному носії із нанесеними на них електричними мережами здобувача ліцензії, та електронні копії документів на електронному носії, що підтверджують право власності здобувача ліцензії на засоби провадження ліцензованої діяльності (крім тих, що занесені до державних паперових чи електронних інформаційних ресурсів, по яких необхідно вказати реквізити пошуку на відповідному ресурсі);
{Абзац другий пункту 1.6 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
розрахунок тарифу на послуги з передачі електричної енергії, здійснений відповідно до вимог нормативно-правових актів НКРЕКП;
розрахунок тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, здійснений відповідно до вимог нормативно-правових актів НКРЕКП.
1.7. Документи до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії надаються відповідно до опису, складеного у двох екземплярах за формою згідно з додатком 3.
2. Вимоги до провадження ліцензіатом господарської діяльності з передачі електричної енергії
2.1. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких кадрових вимог:
1) посадові особи органів управління, визначені у статуті ліцензіата, повинні мати бездоганну ділову репутацію у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», та відповідати вимогам Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо незалежності оператора системи передачі;
2) призначити особу, відповідальну за обробку персональних даних;
3) оформлювати трудові відносини з персоналом шляхом укладення трудових договорів відповідно до Кодексу законів про працю України, а також шляхом залучення працівників для виконання окремих робіт (послуг) на інших підставах, не заборонених законодавством України.
{Пункт 2.1 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
2.2. Ліцензована діяльність здійснюється відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
2.3. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог:
1) зберігати протягом дії ліцензії документи, копії яких подавалися до НКРЕКП відповідно до вимог цих Ліцензійних умов;
2) повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його заяві та документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше ніж через один місяць з дня настання таких змін (крім випадків, встановлених Порядком ліцензування»);
{Підпункт 2 пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
3) провадити ліцензовану діяльність виключно за місцем провадження господарської діяльності ліцензіата та із застосуванням заявлених засобів провадження господарської діяльності, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП);
4) забезпечити присутність керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП (в установленому законом порядку) перевірки додержання ліцензіатом вимог цих Ліцензійних умов;
5) сплачувати щоквартально протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внески на регулювання, що визначаються НКРЕКП;
6) надавати до НКРЕКП достовірні документи, інформацію, дані та звітність, необхідні для виконання НКРЕКП своїх функцій та повноважень, у формі, обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП.
{Абзац перший підпункту 6 пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
При наданні інформації до НКРЕКП ліцензіат повинен чітко вказувати, яка інформація є конфіденційною інформацією;
7) забезпечити функціонування власного вебсайту в мережі Інтернет, у якому, зокрема, вказати засоби комунікації (поштову адресу, номер телефону для звернення, адресу електронної пошти для прийому повідомлень) та іншу інформацію, що підлягає оприлюдненню та оновленню відповідно до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», правил ринку, кодексу системи передачі, цих Ліцензійних умов, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, з дотриманням визначених відповідними нормативно-правовими актами строків та форми оприлюднення, зокрема:
тарифи на послуги з передачі електричної енергії, на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
інформацію щодо пропускної спроможності міждержавних перетинів з урахуванням положень статті 40 та пункту 1 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» та порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів;
перелік показників якості електропостачання, порядок та розмір компенсації за їх недотримання, встановлених НКРЕКП;
звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей, затверджений НКРЕКП;
план розвитку системи передачі на наступні 10 років;
звіт щодо показників якості послуг з електропостачання;
щорічний звіт про виконання програми відповідності;
програму заходів з недопущення конфлікту інтересів при наданні послуг з передачі електричної енергії, здійсненні диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи ОЕС України, виконанні функцій адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку;
інформацію про умови приєднання до системи передачі, а також інформацію про елементи своїх систем з прив'язкою до географічних даних згідно з вимогами кодексу системи передачі;
звіт про фактичне використання доходів від управління обмеженнями, у тому числі розподілу пропускної спроможності;
версію аудиторського звіту про результати аудиту системи управління ринком;
звіт про забезпечення функціонування балансуючого ринку;
звіт про забезпечення роботи ринку допоміжних послуг та придбавання допоміжних послуг;
щомісячну інформацію про кількість застосованих процедур зміни/заміни електропостачальника, припинення електроживлення споживача за зверненням електропостачальника, у тому числі операторами системи розподілу;
щомісячну інформацію щодо кількості споживачів, що приєднані до мереж оператора системи передачі та отримали компенсацію за недотримання стандартів якості електропостачання та розміру виплаченої компенсації;
щомісячну інформацію щодо втрат електричної енергії в мережах оператора системи передачі із зазначенням класу напруги;
щомісячну інформацію щодо аналізу забезпечення дотримання учасниками ринку вимог щодо надання гарантій виконання фінансових зобов’язань у частині забезпечення банківською гарантією за договорами про врегулювання небалансів;
щоквартальну агреговану інформацію про кількість наданих послуг з приєднання до електричних мереж із зазначенням замовленої до приєднання потужності та середньої тривалості приєднання, кількість відмов у приєднанні до електричних мереж із зазначенням причин відмови;
агреговану інформацію у формі відкритих даних, яка визначена Законом України «Про ринок електричної енергії», правилами ринку, кодексом системи передачі, кодексом комерційного обліку та/або іншими нормативними актами, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії, із можливістю експорту у форматах, які підтримують автоматизоване оброблення електронними засобами, або надання доступу до наборів відкритих даних через публічне API;
{Абзаци одинадцятий - двадцять другий підпункту 7 пункту 2.3 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022 - набирають чинності через тридцять робочих днів після припинення або скасування воєнного стану в Україні}
щомісячно узагальнену інформацію (відомості) щодо надання послуги із зменшення навантаження ВДЕ з підтримкою;
{Підпункт 7 пункту 2.3 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
щомісячно узагальнену інформацію (відомості) щодо вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої йому кожним з постачальників універсальних послуг за минулий місяць, та щодо стану розрахунків за таку послугу з кожним з таких постачальників універсальних послуг;
{Підпункт 7 пункту 2.3 глави 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
{Підпункт 7 пункту 2.3 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
8) укладати договори, які є обов'язковими для провадження діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови цих договорів;
{Підпункт 9 пункту 2.3 глави 2 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1515 від 27.08.2024}
9) надавати на недискримінаційних засадах послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за тарифами, встановленими НКРЕКП;
10) здійснювати функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України та організацію паралельної роботи з енергетичними системами інших держав на принципах об’єктивності, прозорості та недискримінаційності із забезпеченням належного функціонування ринку електричної енергії з урахуванням договорів з операторами систем передачі енергосистем суміжних держав та з дотриманням технічних вимог, вимог стандартів операційної безпеки;
11) відповідно до кодексу системи передачі та плану розвитку системи передачі на наступні 10 років забезпечувати розвиток системи передачі, технічне обслуговування та підтримання її в експлуатаційній готовності з метою забезпечення довгострокового попиту на передачу електричної енергії з урахуванням вимог щодо надійності та ефективності системи передачі, охорони навколишнього природного середовища;
12) здійснювати функції адміністратора розрахунків;
13) здійснювати функції адміністратора комерційного обліку;
14) дотримуватися визначених напрямків та обсягів використання коштів за статтями витрат відповідно до встановленої НКРЕКП структури тарифу на послуги з передачі електричної енергії та на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
15) розвивати зв'язки ОЕС України з енергосистемами суміжних держав шляхом будівництва міждержавних ліній електропередачі відповідно до плану розвитку системи передачі на наступні 10 років та інвестиційних програм, затверджених НКРЕКП;
16) надавати повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами за укладеними двосторонніми договорами у порядку, визначеному правилами ринку;
17) складати добові графіки електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами на добу постачання на підставі зареєстрованих повідомлень про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії відповідно до правил ринку;
18) купувати/продавати небаланси електричної енергії за цінами, визначеними за правилами ринку, у разі невиконання ліцензіатом погодинних графіків електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами;
19) зберігати всі відомості про укладені двосторонні договори та договори купівлі-продажу електричної енергії на організованих сегментах ринку, а також про надання/придбання допоміжних послуг протягом п'яти років;
20) при застосуванні процедури зміни/заміни електропостачальника надавати новому електропостачальнику інформацію про споживачів, приєднаних до системи передачі, яким здійснював постачання попередній електропостачальник, в обсягах та порядку, визначених НКРЕКП;
21) дотримуватися показників якості електропостачання, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з передачі, а також якість електричної енергії, величини та перелік яких визначаються НКРЕКП;
22) зберігати інформацію, необхідну для аналізу якості послуг з електропостачання, зокрема інформацію щодо надійності електропостачання, якості електричної енергії, комерційної якості надання послуг, у порядку, встановленому НКРЕКП;
23) здійснювати компенсацію споживачу та (або) відшкодування користувачу системи збитків, завданих у разі недотримання оператором системи передачі показників якості послуг, визначених договором про надання послуг з передачі та НКРЕКП;
24) відкрити в одному з уповноважених банків поточний рахунок із спеціальним режимом використання для здійснення розрахунків відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та повідомити про це НКРЕКП протягом трьох робочих днів з дня відкриття такого рахунка;
25) забезпечити участь у механізмі компенсації між операторами систем передачі, надавати інформацію, необхідну для впровадження механізму компенсації у відносинах між операторами систем передачі, до організації, відповідальної за функціонування такого механізму;
26) виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
27) забезпечувати уникнення конфлікту інтересів при виконанні функцій диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, передачі електричної енергії, адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку згідно з програмою заходів з недопущення конфлікту інтересів, розробленою ліцензіатом та погодженою НКРЕКП;
28) припиняти/відновлювати електроживлення споживача за зверненням електропостачальника у порядку, визначеному кодексом системи передачі;
29) надавати послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку у порядку, визначеному кодексом системи передачі, та на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що затверджуються НКРЕКП;
30) без повідомлення про це НКРЕКП ліцензіат не має права списувати, відмовлятися, передавати право власності, управління та контролю над будь-якими власними активами операційної діяльності, якщо таке списання, відмова чи передача призведе до неспроможності ліцензіата виконувати свої функції та обов’язки відповідно до цих Ліцензійних умов або якщо вартість відновлення (вартість заміщення) власного активу становить понад 200 (двісті) тис.грн.
Ліцензіат повинен щонайменше за один місяць повідомити НКРЕКП у письмовій формі про намір списання, відмови, передачі під контроль, управління та/або власність активів, що є необхідними для здійснення ліцензованої діяльності.
Ліцензіат повинен щонайменше за один місяць повідомити НКРЕКП у письмовій формі про намір взяття відповідних активів (ресурсів), які необхідні для здійснення ліцензованої діяльності, на засадах аутсорсингу;
31) придбавати послуги з балансування відповідно до правил ринку на підставі договорів, укладених на основі типового договору, про участь у балансуючому ринку, що затверджується НКРЕКП.
{Абзац другий підпункту 32 пункту 2.3 глави 2 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
32) придбавати послуги зі зменшення навантаження виробників, що здійснюють продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом або аукціонною ціною, відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил ринку;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
33) забезпечувати роботу ринку допоміжних послуг та придбавати допоміжні послуги на конкурентних засадах, крім випадків, передбачених статтею 69 Закону України «Про ринок електричної енергії», на підставі типових договорів про надання допоміжних послуг, що затверджуються НКРЕКП;
34) здійснювати скоординовано з операторами відповідних міждержавних перетинів та із застосуванням спільних процедур розподілу управління обмеженнями та розподіл пропускної спроможності із застосуванням недискримінаційних ринкових механізмів відповідно до правил управління обмеженнями та порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, затверджених НКРЕКП;
35) провадити діяльність з купівлі-продажу електричної енергії виключно для купівлі-продажу електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами, балансування, у тому числі з метою надання/отримання аварійної допомоги операторам системи передачі суміжних держав, та врегулювання небалансів;
36) мати у власності, володінні, користуванні або розробляти, управляти чи експлуатувати установки зберігання енергії, виключно у випадках, передбачених статтею 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» та за умови отримання згоди НКРЕКП у порядку, визначеному Кодексом системи передачі;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
37) подавати запит про необхідність надання ліцензіату права мати у власності, володінні, користуванні або розробляти, управляти чи експлуатувати установки зберігання енергії у порядку, визначеному Кодексом системи передачі;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
38) здійснювати закупівлю установок зберігання енергії відповідно до керівних принципів, затверджених (погоджених) НКРЕКП;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
39) не використовувати установки зберігання енергії, які є у власності, володінні, користуванні, управлінні (крім здійснення диспетчерського (оперативно-технологічного) управління) ліцензіата або розробляються та/або експлуатуються ним, для купівлі та/або продажу електричної енергії на ринку електричної енергії або для надання послуг з балансування та/або допоміжних послуг;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
40) використовувати власні установки зберігання енергії виключно, якщо система передачі знаходиться в передаварійному режимі, аварійному режимі, режимі системної аварії або режимі відновлення, визначених Кодексом системи передачі;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
41) упровадити у свою діяльність та сертифікувати системи управління якістю, безпекою праці та протидії корупції відповідно до:
ДСТУ ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги»;
ДСТУ ISO 9004:2018 «Управління якістю. Якість організації. Настанови щодо досягнення сталого успіху»;
ДСТУ ISO 45001:2019 «Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування»;
ДСТУ ISO 14001:2015 «Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»;
ДСТУ ISO 37001:2018 «Системи управління щодо протидії корупції. Вимоги та настанови щодо застосування»;
ДСТУ ISO/IEC 27001:2015 «Інформаційні технології. Методи захисту системи управління інформаційною безпекою. Вимоги»;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022 - набирають чинності через 2 роки після припинення або скасування воєнного стану в Україні}
42) здійснювати диспетчерське управління установками зберігання енергії у порядку, визначеному Кодексом системи передачі;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
43) припинити діяльність ліцензіата, зазначену у частинах одинадцятій та тринадцятій статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії», у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та у строки, визначені Регулятором (але не більше 18 місяців), крім випадків, коли установки зберігання енергії є повністю інтегрованими елементами мережі ліцензіата та не використовуються для балансування або управління перевантаженнями;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
44) вести та розміщувати на власному офіційному вебсайті реєстр приєднаних до мереж оператора системи передачі установок зберігання енергії у порядку, визначеному Кодексом системи передачі;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
45) здійснювати купівлю електричної енергії для забезпечення діяльності оператора системи передачі, крім електричної енергії для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами, балансування та врегулювання небалансів, у якості споживача за договором постачання електричної енергії споживачу.
Ліцензіат має право купувати електричну енергію за двосторонніми договорами з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами, крім обсягів, які з цією метою відповідно до норм законодавства підлягають обов'язковій купівлі на ринку «на добу наперед»;
46) розробляти, надавати на затвердження до НКРЕКП, оприлюднювати та впроваджувати програму відповідності, а також надавати до НКРЕКП інформацію про особу, яка претендує на посаду уповноваженої особи з питань відповідності, пропозиції щодо умов її трудового договору та призначати за погодженням з НКРЕКП уповноважену особу з питань відповідності;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
47) надавати НКРЕКП квартальні та щорічний звіти про виконання програми відповідності;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
48) забезпечувати конфіденційність інформації, отриманої від учасників ринку, що використовується ним для здійснення своїх функцій на ринку електричної енергії та становить комерційну таємницю відповідно до законодавства;
49) забезпечувати конфіденційність інформації щодо своєї діяльності, розкриття якої може надавати комерційні переваги учасникам ринку;
50) виконувати функції, пов'язані з покладенням на нього спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільного інтересу зі збільшення частки виробництва енергії з альтернативних джерел, підвищення ефективності комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, інших спеціальних обов'язків;
51) придбавати для забезпечення загальносуспільних інтересів послуги, які надаються йому на обов'язковій основі суб'єктами ринку, визначеними відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», на підставі договору про надання послуг для забезпечення загальносуспільних інтересів, типова форма якого затверджується НКРЕКП;
52) розробити та подати на погодження до НКРЕКП програму заходів з недопущення конфлікту інтересів при наданні послуг з передачі електричної енергії, здійсненні диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи ОЕС України, виконанні функцій адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку (далі - Програма заходів);
53) дотримуватись Програми заходів, погодженої НКРЕКП, та щокварталу готувати звіт про виконання Програми заходів оператором системи передачі та оприлюднювати його на своєму офіційному вебсайті;
54) використовувати кошти, отримані за рахунок діяльності з передачі електричної енергії, за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
55) забезпечити за зверненням замовника безоплатну видачу технічних умов на приєднання;
56) забезпечити приєднання електроустановок замовника до системи передачі у порядку, визначеному кодексом системи передачі, та відповідно до договору про приєднання за умови дотримання замовником кодексу системи передачі;
57) щороку до 01 лютого надавати до НКРЕКП розширений звіт за результатами надання послуг з приєднання електроустановок замовників до електричних мереж ліцензіата упродовж попереднього календарного року для врахування дефіциту або профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов'язаних з наданням послуг з приєднання, під час перегляду відповідної складової тарифів на передачу електричної енергії;
58) надавати доступ до своїх електричних мереж на недискримінаційній та прозорій основі всім користувачам системи передачі;
59) використовувати доходи від управління обмеженнями на цілі, визначені статтею 43 Закону України «Про ринок електричної енергії»;
60) щороку до 01 травня відповідно до порядку, затвердженого НКРЕКП, розробляти та подавати на схвалення НКРЕКП план розвитку системи передачі на наступні 10 років;
{Підпункт пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
61) розробляти у встановленому НКРЕКП порядку інвестиційну програму на підставі плану розвитку системи передачі на наступні 10 років та подавати її до НКРЕКП разом із розрахунком тарифу на послуги з передачі електричної енергії, забезпечувати її своєчасне та повне виконання;
62) розробляти та адмініструвати правила ринку, кодекс системи передачі та кодекс комерційного обліку, готувати зміни до них та надавати на затвердження до НКРЕКП;
63) розробляти, узгоджувати з відповідним оператором системи передачі суміжної держави - сторони Енергетичного Співтовариства, проводити публічні консультації з усіма заінтересованими сторонами та подавати на погодження НКРЕКП правила розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів та структуру розподілу пропускної спроможності за одним або декількома міждержавними перетинами;
{Підпункт пункту 2.3 глави 2 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021, № 897 від 08.05.2024}
64) щороку відповідно до кодексу системи передачі розробляти звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей для покриття прогнозованого попиту на електричну енергію та забезпечення необхідного резерву (звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей) з урахуванням вимог безпеки постачання та подавати на затвердження до НКРЕКП;
{Підпункт 66 пункту 2.3 глави 2 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
65) забезпечувати координацію та обмін даними (інформацією) з операторами систем передачі суміжних держав для забезпечення безпеки мереж у частині управління обмеженнями з урахуванням вимог, встановлених статтею 41 Закону України «Про ринок електричної енергії», кодексу системи передачі;
66) співпрацювати з операторами систем передачі держав-сторін Енергетичного Співтовариства, зокрема щодо розвитку міждержавних перетинів, правил управління обмеженнями та розподілу пропускної спроможності міждержавних мереж, упровадження законодавства Енергетичного Співтовариства тощо, та щопівроку інформувати про відповідні заходи НКРЕКП;
67) передавати дані щодо функціонування ринку електричної енергії на платформу прозорості ENTSO-E у порядку, встановленому НКРЕКП;
68) дотримуватися стандартів операційної безпеки та своєчасно і ефективно здійснювати обмін інформацією про функціонування електричних мереж згідно зі стандартами операційної безпеки;
69) здійснювати визначення обсягів допоміжних послуг та послуг зі зменшення навантаження виробниками, що здійснюють продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом або аукціонною ціною, для забезпечення необхідного резерву генеруючих потужностей для цілей балансування попиту та пропозиції на електричну енергію та/або застосовувати еквівалентні ринкові заходи;
{Підпункт пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
70) вживати заходів для забезпечення захисту власних об’єктів критичної інфраструктури відповідно до законодавства;
71) не допускати втручання в диспетчерське (оперативно-технологічне) управління з боку державних органів, учасників ринку, політичних партій, рухів і громадських організацій та невідкладно повідомляти про такі факти НКРЕКП;
72) урегульовувати спори, що виникають між ліцензіатом та учасниками ринку, згідно з Правилами врегулювання спорів, які виникають між суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, правилами ринку, кодексом системи передачі, кодексом комерційного обліку, затвердженими НКРЕКП.
Ліцензіат повинен виконувати рішення НКРЕКП, прийняте за результатом розгляду спору, учасником якого є ліцензіат;
73) ліцензіат не має права передавати ліцензію, отриману для провадження діяльності з передачі електричної енергії, або будь-які права та обов’язки оператора системи передачі відповідно до такої ліцензії третім особам;
74) на вимогу НКРЕКП ліцензіат повинен призначити незалежного аудитора для проведення аудиту щодо достовірності та повноти інформації, що надається ліцензіатом до НКРЕКП;
75) розміщувати на власному вебсайті квартальну та річну фінансову звітність ліцензіата, яка відповідно до законодавства підлягає обов'язковій перевірці аудитором, вимоги до якого встановлені Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», у порядку, встановленому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», та аудиторський звіт (за останні три роки, у тому числі (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерел їх фінансування;
{Підпункт пункту 2.3 глави 2 в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021, № 1248 від 04.10.2022 - набирають чинності через тридцять робочих днів після припинення або скасування воєнного стану в Україні}
76) інформувати суб’єктів господарювання (у тому числі нерезидентів), які відповідають вимогам, визначеним Порядком розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, затвердженим постановою НКРЕКП від 03 квітня 2020 року № 763, та уклали договір про участь у розподілі пропускної спроможності з аукціонним офісом про зменшення пропускної спроможності міждержавних перетинів, причини такого зменшення та здійснювати відшкодування за зменшення фізичного права на передачу електричної енергії згідно із зазначеним Порядком;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
77) щороку проводити аудит системи управління ринком відповідно до правил ринку;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
78) здійснювати оцінку потенціалу системи передачі в терміни, визначені Законом України «Про енергетичну ефективність» та протягом десяти днів з дня завершення оцінки надсилати результати оцінки потенціалу енергоефективності системи передачі до НКРЕКП;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
79) забезпечувати проведення енергетичного аудиту відповідно до вимог, визначених Законом України «Про енергетичну ефективність»;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
80) на підставі оцінки технічної можливості та економічної доцільності вживати заходи щодо встановлення інтелектуальних систем обліку, які надають точну (достовірну) інформацію про фактичне споживання енергії, у тому числі за часовими періодами;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
81) здійснювати впровадження «розумних мереж» відповідно до вимог, визначених Законом України «Про енергетичну ефективність»;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
82) надавати інформацію для реєстрації приєднаних до системи передачі генеруючих установок активних споживачів, які продають електричну енергію за «зеленим» тарифом гарантованому покупцю або постачальнику універсальних послуг, для отримання гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, а також здійснювати перевірки таких генеруючих установок у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
83) надавати дані для формування гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
84) при здійсненні діяльності на оптовому енергетичному ринку:
здійснювати операції з оптовими енергетичними продуктами після реєстрації як учасника оптового енергетичного ринку;
впровадити та підтримувати ефективні механізми, заходи та процедури для дотримання доброчесності та прозорості на оптовому енергетичному ринку;
надавати НКРЕКП через адміністратора передачі даних та/або самостійно, якщо ліцензіат набув статусу адміністратора передачі даних, у порядку та способи, визначені Порядком подання інформації про здійснені господарсько-торговельні операції, пов’язані з оптовими енергетичними продуктами, затвердженому постановою НКРЕКП від 27 березня 2024 року № 618, зокрема, інформацію щодо:
господарсько-торговельних операцій на оптовому енергетичному ринку, які стосуються оптових енергетичних продуктів, включаючи пропозиції (заявки);
основних (фундаментальних) даних, зокрема, потужності та використання установок для виробництва, зберігання, споживання або передачі електричної енергії (включаючи планову та позапланову недоступність таких установок;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
85) надавати інформацію про розподілену пропускну спроможність на кожний розрахунковий період на ринку електричної енергії та про відповідні умови використання пропускної спроможності з метою визначення обсягів пропонованої пропускної спроможності;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
86) забезпечувати розподіл пропускної спроможності міждержавних перетинів у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» та Порядком розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, затверджених постановою НКРЕКП від 03 квітня 2020 року № 763;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
87) мати систему спостереження за роботою ринку допоміжних послуг та балансуючого ринку, розподілом пропускної спроможності міждержавних перетинів та виконанням інших функцій, передбачених законом, відповідно до визначених НКРЕКП вимог, про результати функціонування якої повідомляти НКРЕКП у визначеному нею порядку невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня, у разі появи обґрунтованих підстав вважати, що операції з оптовими енергетичними продуктами здійснювалися з порушенням встановлених обмежень щодо поводження з інсайдерською інформацією або такі операції мають ознаки маніпулювання чи спроби маніпулювання на ринку електричної енергії;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
88) здійснювати функції адміністратора платформи інсайдерської інформації відповідно до Порядку функціонування платформ інсайдерської інформації, затвердженого постановою НКРЕКП від 16 січня 2024 року № 137, та здійснювати функції адміністратора передачі даних (у разі наявності статусу адміністратора передачі даних) відповідно до Порядку набуття, призупинення і припинення статусу адміністратора передачі даних, затвердженого постановою НКРЕКП від 27 грудня 2023 року № 2613;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
89) призупиняти виконання функцій адміністратора передачі даних та адміністратора платформи інсайдерської інформації на підставі відповідного рішення НКРЕКП на строк до усунення такої невідповідності;
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
90) відшкодовувати власникам фізичного права на передачу за будь-яке зменшення фізичного права на передачу відповідно до правил розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, у тому числі у разі настання обставин непереборної сили або виникнення надзвичайної ситуації.
{Пункт 2.3 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
2.4. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких технологічних вимог:
1) мати у власності або на праві господарського відання (на підставі рішення суб’єкта управління та відповідної угоди) систему передачі електричної енергії;
{Підпункт 1 пункту 2.4 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
2) не допускається мати у власності, володінні, користуванні, розробляти, управляти (крім здійснення диспетчерського (оперативно-технологічного) управління), експлуатувати установки зберігання енергії, крім випадків надання такого права Регулятором відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»;
{Пункт 2.4 глави 2 доповнено новим підпунктом 2 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
3) зареєструватися в адміністратора комерційного обліку в якості постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії, забезпечити та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
4) забезпечити та здійснювати постійне дотримання інформаційної безпеки та кібербезпеки засобів провадження ліцензованої діяльності (інформаційно-телекомунікаційних систем, автоматизованих систем управління, програмного забезпечення тощо), а також інформації, яка використовується ліцензіатом під час провадження ліцензованої діяльності та виконання функцій, визначених законодавством;
5) підтримувати необхідний рівень технічного резерву пропускної спроможності міждержавних електричних мереж для підтримання операційної безпеки мережі та з цією метою співпрацювати з операторами систем передачі суміжних держав;
6) не має права провадити господарську діяльність з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії споживачу, із зберігання енергії (крім випадків, передбачених статтею 33 Закону України «Про ринок електричної енергії»), та трейдерську діяльність, у тому числі при виконанні функцій адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку;
{Пункт 2.4 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
7) не допускається, щоб одна й та сама особа (у тому числі державний орган) чи особи (у тому числі державні органи) здійснювали прямо або опосередковано одноосібний або спільний контроль чи право стосовно ліцензіата (здобувача ліцензії) з однієї сторони та контроль чи право над суб’єктом(-ами) господарювання, який(-і) провадить(-ять) діяльність із зберігання енергії, з іншої сторони.
{Пункт 2.4 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
2.5. При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких спеціальних вимог:
1) організаційно-правовою формою ліцензіата має бути акціонерне товариство, 100 відсотків корпоративних прав у статутному капіталі якого належать державі чи суб’єкту господарювання, 100 відсотків корпоративних прав у статутному капіталі якого належать державі;
{Підпункт 1 пункту 2.5 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021}
2) не здійснювати перехресне субсидіювання;
3) вести окремий облік витрат та доходів від провадження діяльності з передачі електричної енергії, діяльності з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, діяльності з виконання функцій адміністратора розрахунків, діяльності з виконання функцій адміністратора комерційного обліку, зі здійснення функцій адміністратора передачі даних, зі здійснення функцій адміністратора платформи інсайдерської інформації та виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та інших видів господарської діяльності;
{Підпункт 3 пункту 2.5 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 897 від 08.05.2024}
4) не допускається здійснення над ліцензіатом (здобувачем ліцензії) контролю у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України», та/або дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту та застосування воєнної сили проти України;
5) забезпечувати виконання та дотримання вимог про відокремлення та незалежність оператора системи передачі відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», Остаточного рішення про сертифікацію оператора системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 17 грудня 2021 року № 2589, та програми відповідності і повідомляти НКРЕКП про будь-які заплановані заходи, які можуть призвести до порушення вимог щодо відокремлення і незалежності оператора системи передачі.
{Пункт 2.5 глави 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1854 від 27.10.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1248 від 04.10.2022}
Додаток 1 |
ЗАЯВА
про отримання ліцензії з передачі електричної енергії
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 4 від 10.01.2024}
Додаток 2 |
ВІДОМОСТІ
про місця та засоби провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління
____________________________________________________
(найменування суб’єкта господарювання)
1. Інформація щодо системи передачі.
№ з/п | Інформація про електроустановки, призначені для передачі електричної енергії | Найменування електроустановки (лінії електропередачі, трансформаторної підстанції) | Довжина лінії електропередачі (магістральної, міждержавної), км /кількість трансформаторних підстанцій, шт | Місцезнаходження електроустановки, трансформаторних підстанцій |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Загальна довжина ліній електропередач, у тому числі: | - | - | |
магістральних, у тому числі за рівнями напруги: | - | - | ||
... | ||||
міждержавних, у тому числі за рівнями напруги: | - | - | ||
... | ||||
Загальна кількість трансформаторних підстанцій | - | |||
2 | Магістральні лінії електропередач* | ... | ... | ... |
3 | Міждержавні лінії електропередач* | ... | ... | ... |
4 | Трансформаторні підстанції* | ... | - | ... |
__________
*Інформація надається по кожній лінії електропередач (трансформаторній підстанції).
2. Інформація щодо будинків і споруд, програмного та апаратно-технічного забезпечення ліцензованої діяльності.
№ з/п | Інформація щодо будинків і споруд, програмного та апаратно-технічного забезпечення ліцензованої діяльності | Діяльність з передачі електричної енергії | Діяльність з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Інформація щодо програмного та апаратно-технічного забезпечення ліцензованої діяльності | ||
1.1 | Найменування програмного забезпечення: | ||
... | ... | ... | |
1.2 | Перелік обладнання, що використовується для апаратно-технічного забезпечення ліцензованої діяльності: | ||
... | ... | ... | |
2 | Інформація щодо будинків і споруд, що використовуються при провадженні ліцензованої діяльності:* | ... | ... |
__________
*Інформація надається із зазначенням адреси будинків і споруд, їх площі, що використовується для провадження ліцензованої діяльності, та дати і номера документа, що підтверджує право власності або користування на ці будинки і споруди. Якщо будинки і споруди використовуються також іншими суб’єктами господарювання, вказати поверхи та площу, що використовується для провадження ліцензованої діяльності.
3. Інформація щодо установок зберігання енергії, що використовуються в процесі господарської діяльності з передачі електричної енергії.
№ з/п | Назва установки зберігання енергії | Місце провадження господарської діяльності (місцезнаходження установки зберігання енергії), найменування структурного підрозділу | Обладнання установки зберігання енергії | ||||||||
найме- | кількість, шт. | заводський та інвентарний номери | номінальна (встановлена) потужність, | повна ємність, | максимальна потужність відбору | максимальна потужність відпуску | мінімальна потужність відбору | мінімальна потужність відпуску | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
1 | |||||||||||
2 | |||||||||||
∑ | ∑ | ∑ | ∑ | ∑ | ∑ |
___________________________________ | __________ | ___________________ |
{Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022}
Додаток 3 |
ОПИС
документів, що додаються до заяви на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії