open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Попередня

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

ПОСТАНОВА

17.12.2021  № 2589

Про прийняття остаточного рішення про сертифікацію оператора системи передачі

{Зміни див. у Постанові НКРЕКП № 330.12 від 22.02.2022}

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», пункту 3 частини третьої статті 6, статей 31, 32, 33 та 34 Закону України «Про ринок електричної енергії», частини другої статті 1 Закону України «Про ратифікацію Протоколу про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства», Порядку здійснення сертифікації оператора системи передачі електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 серпня 2017 року № 1016, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:

Прийняти остаточне рішення про сертифікацію ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00100227), що додається.

Голова НКРЕКП

В. Тарасюк


Додаток
до постанови Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сферах енергетики
та комунальних послуг
17.12.2021 № 2589

ОСТАТОЧНЕ РІШЕННЯ
ПРО СЕРТИФІКАЦІЮ ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО»

1. Вступна частина

Вимоги щодо призначення оператором системи передачі суб’єкта господарювання, який отримав рішення про сертифікацію, визначені статтями 9, 10 Директиви 2009/72/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 року про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії та про скасування Директиви 2003/54/ЄС (далі - Директива) та статтею 3 Регламенту 714/2009 Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 року про умови доступу до мережі для транскордонного обміну електроенергією (далі - Регламент ЄС).

З метою імплементації вимог Директиви та Регламенту ЄС у національне законодавство, що є одним із міжнародних зобов’язань України, узятих нею у рамках Угоди про Асоціацію між Україною, з однієї сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами з іншої сторони (далі - Угода), ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони»), Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, підписаного 24 вересня 2010 року в місті Скоп’є (Македонія), ратифікованого Законом України «Про ратифікацію Протоколу про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства», прийнято Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон).

Згідно з частиною другою статті 34 Закону порядок здійснення сертифікації, який містить вимоги до повідомлень, документів, даних та інформації, що надаються суб'єктом, який подає запит на сертифікацію, строк їх подання, розмір та порядок оплати за здійснення сертифікації, строк дії рішення про сертифікацію затверджуються Регулятором.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор), постановою від 10 серпня 2017 року № 1016 затвердила Порядок здійснення сертифікації оператора системи передачі електричної енергії (далі - Порядок сертифікації). Відповідно до Порядку сертифікації Регулятор приймає рішення про сертифікацію (або про відмову у сертифікації) оператора системи передачі (далі - ОСП) на підставі результатів перевірки відповідності подавача запиту вимогам про відокремлення і незалежність ОСП, передбаченим Законом, та критеріям, визначеним пунктом 3.1 Порядку сертифікації.

17 травня 2021 року до НКРЕКП надійшов запит приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (далі - НЕК «УКРЕНЕРГО») (код ЄДРПОУ 00100227) на проведення сертифікації оператора системи передачі за моделлю ISO разом з документами, даними та інформацією, що вимагаються Порядком сертифікації.

НКРЕКП розглянула подані НЕК «УКРЕНЕРГО» документи, дані та інформацію щодо відповідності вимогам щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі електричної енергії, передбачені Законом, а також інформацію, надану від інших установ та підприємств, та постановою від 02 червня 2021 року № 901, прийняла попереднє рішення про сертифікацію ОСП з урахуванням того, що власником системи передачі та органом управління корпоративними правами держави у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО» є Міністерство фінансів України.

Разом з тим 02 вересня 2021 року до НКРЕКП надійшов лист НЕК «УКРЕНЕРГО», у якому було повідомлено про можливу суттєву зміну обставин, на підставі яких приймалося попереднє рішення щодо сертифікації ОСП, у зв’язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України розпорядження від 28 липня 2021 року № 833-р (далі - Розпорядження № 833), яким передбачено:

1) погодитися з пропозицією Міністерства економіки щодо передачі повноваження з управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО», Міністерству енергетики;

2) визначити Міністерство енергетики уповноваженим органом управління державним майном, закріпленим за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання як таке, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення;

3) Міністерству фінансів разом з Міністерством енергетики здійснити у двотижневий строк в установленому порядку заходи, необхідні для оформлення корпоративних прав держави у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО».

Беручи до уваги суттєву зміну обставин, на підставі яких приймалося попереднє рішення щодо сертифікації ОСП, зокрема в частині зміни власника системи передачі та органу управління корпоративними правами держави у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО», виникла необхідність у прийнятті нового попереднього рішення щодо сертифікації оператора системи передачі.

Ураховуючи зазначене, постановою НКРЕКП від 01 жовтня 2021 року № 1683 було визнано такою, що втратила чинність, постанову НКРЕКП від 02 червня 2021 року № 901 та прийнято нове попереднє рішення про сертифікацію оператора системи передачі електричної енергії, яким встановлено, що для прийняття остаточного рішення про сертифікацію оператора системи передачі НЕК «УКРЕНЕРГО» необхідно надати до НКРЕКП:

1) документи, що підтверджують відсутність у користуванні суб'єктів господарювання, які мають ліцензії з виробництва електричної енергії (зберігання природного газу) та постачання електричної енергії (природного газу), державного майна, функції з управління яким здійснює Міністерство енергетики України (далі - Міненерго).

При цьому за результатами аналізу наданого переліку державного майна, яке перебуває у користуванні суб’єктів господарювання, які мають ліцензії з виробництва електричної енергії (видобутку, зберігання природного газу) та постачання електричної енергії (природного газу), функції з управління яким здійснює Міненерго, було встановлено, що переважна більшість такого майна відноситься до об'єктів житлового фонду, цивільної оборони, мобілізаційного ресурсу, відпочинку та туризму, охорони здоров'я, історії, культури та мистецтва, інженерної інфраструктури та інше (виробничий інвентар, прилади, інструменти, верстаки, автотранспорт), та не має суттєвого впливу і не використовується у виробничому процесі виробництва електричної енергії (видобутку, зберігання природного газу) та постачання електричної енергії (природного газу).

З урахуванням зазначеного, наявність у користуванні суб'єктів господарювання, які мають ліцензії з виробництва електричної енергії (видобутку, зберігання природного газу) та постачання електричної енергії (природного газу), державного майна, функції з управління яким здійснює Міненерго, не має вплив на незалежність та відокремлення НЕК «УКРЕНЕРГО» та Міненерго як власника системи передачі;

2) інформацію та документи, що підтверджують відповідність передачі єдиного майнового комплексу державного підприємства «Оператор ринку» (далі - ДП «Оператор ринку») до сфери управління Міненерго вимогам щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі.

Згідно із наданою інформацією ДП «Оператор ринку» відповідає за організацію купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, допомагає забезпечити баланс між попитом та пропозицією на ринку електричної енергії. При цьому Оператор ринку працює за принципом біржі, а операції купівлі/продажу електроенергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку здійснюються автоматично, без будь-якого ручного управління, що унеможливлює зловживання та забезпечує рівні умови для всіх учасників ринку.

Отже, здійснення Міненерго функцій уповноваженого органу управління єдиним майновим комплексом ДП «Оператор ринку» не впливає на відокремлення та незалежність НЕК «УКРЕНЕРГО» та Міненерго як власника системи передачі;

3) документи та інформацію, що підтверджують відсутність ризику порушення вимог законодавства щодо відокремлення та незалежності ОСП, а саме підтвердження передачі постачальників універсальних послуг в управління державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (далі - ДП «НАЕК «Енергоатом») до передачі в управління Міненерго операторів систем розподілу електричної енергії.

Відповідно до наданої НЕК «УКРЕНЕРГО» інформації на даний час до сфери управління Міненерго передано оператора системи розподілу акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (далі - АТ «Хмельницькобленерго»), яке є єдиним учасником статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькенергозбут» (далі - ТОВ «Хмельницькенергозбут», Товариство) (постачальника універсальних послуг на території Хмельницької області).

З метою забезпечення відокремлення діяльності операторів систем розподілу електричної енергії від діяльності з постачання електричної енергії та вжиття заходів щодо недопущення функціонування вертикально інтегрованих суб’єктів господарювання між АТ «Хмельницькобленерго» та ДП «НАЕК «Енергоатом» 10 листопада 2021 року укладено:

договір купівлі-продажу частки товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькенергозбут» (далі - Договір), згідно з яким АТ «Хмельницькобленерго» на умовах та в порядку, визначених Договором, передає у власність ДП «НАЕК «Енергоатом» належну йому частку (100 відсотків) у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькенергозбут», а ДП «НАЕК «Енергоатом» приймає у власність цю частку і сплачує за неї грошові кошти згідно із Договором. Крім того, згідно з умовами Договору з дати підписання цього Договору і до моменту фактичного переходу до Покупця права власності на частку статутного капіталу Товариства АТ «Хмельницькобленерго» зобов’язується утриматися від безпосереднього управління ТОВ «Хмельницькенергозбут» і передати таке право ДП «НАЕК «Енергоатом» шляхом укладення корпоративного договору. ДП «НАЕК «Енергоатом» має право здійснювати управління Товариством на власний розсуд відповідно до умов корпоративного договору;

корпоративний договір товариства з обмеженою відповідальністю Хмельницькенергозбут» (далі - Корпоративний договір), яким врегульовано зазначені вище відносини АТ «Хмельницькобленерго» та ДП «НАЕК «Енергоатом» щодо управління ТОВ «Хмельницькенергозбут». Крім того, довіреністю з корпоративних прав від 22 листопада 2021 року № 1974, АТ «Хмельницькобленерго» відповідно до умов Корпоративного договору уповноважило ДП «НАЕК «Енергоатом» здійснювати управління Товариством з обмеженою відповідальністю «Хмельницькенергозбут» шляхом участі у Загальних зборах Товариства або шляхом прийняття рішення єдиного учасника Товариства, для чого ДП «НАЕК «Енергоатом» надано відповідні права.

При цьому хоча за умовами Корпоративного договору управління ТОВ «Хмельницькенергозбут» і здійснюється виключно майбутнім учасником у межах прав, належних учасникам ТОВ «Хмельницькенергозбут» відповідно до положень Статуту ТОВ «Хмельницькенергозбут» та Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», однак пунктом 4.3 цього ж договору передбачені певні обмеження щодо такого управління, пунктом 4.2 - можливість втручання в управління Товариства з боку АТ «Хмельницькобленерго» в окремих випадках, визначених договором.

Ураховуючи те, що ряд корпоративних прав на весь період дії Корпоративного договору залишається за АТ «Хмельницькобленерго», вбачається, що зберігається ризик здійснення впливу на ТОВ «Хмельницькенергозбут», що може містити ризик порушення вимог законодавства щодо відокремлення та незалежності ОСП.

Слід зауважити, що згідно з розділом 19 Статуту АТ «Хмельницькобленерго» прийняття рішення про створення та/або участь у будь-яких юридичних особах/їх об'єднаннях, їх реорганізацію, ліквідацію та прийняття рішень з питань діяльності таких осіб/об'єднань здійснюється Наглядовою радою. При цьому представник АТ «Хмельницькобленерго» на загальних зборах юридичних осіб, учасником (акціонером) яких він є, діє на підставі довіреності, а голосування на таких загальних зборах здійснюється на підставі завдання на голосування, яке погоджується наглядовою радою чи загальними зборами АТ «Хмельницькобленерго».

Згідно з пунктом 2 Порядку надання завдань на голосування представникам держави на загальних зборах господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 678, накази про затвердження завдань на голосування видаються суб’єктами управління об’єктами державної власності безпосередньо, без скликання зборів акціонерів з питань, що належать до компетенції загальних зборів, у формі наказу.

Отже, вбачається можливість впливу Міненерго на діяльність ТОВ «Хмельницькенергозбут» шляхом видання завдань на голосування, на підставі яких представник АТ «Хмельницькобленерго» голосує на загальних зборах ТОВ «Хмельницькенергозбут». У той же час залишається невизначеним порядок прийняття рішень (голосування) Майбутнім учасником та/або АТ «Хмельницькобленерго» з питань, щодо яких передбачено видання завдань на голосування суб’єктом управління об’єктами державної власності (тобто Міненерго).

З метою уникнення ризиків порушення вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі положення статуту АТ «Хмельницькобленерго» та Корпоративного договору мають передбачати відсутність вимоги до представника АТ «Хмельницькобленерго»/ДП «НАЕК «Енергоатом» на загальних зборах юридичних осіб, учасником (акціонером) яких є Товариство, діяти на підставі довіреності, та здійснювати голосування на таких загальних зборах на підставі завдання на голосування, яке погоджується наглядовою радою чи загальними зборами АТ «Хмельницькобленерго».

Також звертаємо увагу, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року № 1222-р, повноваження з управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі Приватного акціонерного товариства «Українська енергозберігаюча сервісна компанія» (далі - ПрАТ «УкрЕСКО»), державна частка становить 99,6585 відсотків, передані Міністерству енергетики України.

У свою чергу ПрАТ «УкрЕСКО» володіє пакетом акцій, що становить 25 відсотків статутного капіталу оператора системи розподілу ПАТ «Черкасиобленерго» (державна частка - 46 відсотків), яке у свою чергу володіє 100 відсотками статутного капіталу постачальника універсальних послуг ТОВ «Черкасиенергозбут».

Відповідно до вимог частини четвертої статті 32 Закону будь-яка фізична або юридична особа не має права одночасно здійснювати контроль над оператором системи передачі та прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над суб’єктом господарювання, який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу), і навпаки.

Слід відмітити, що згідно із пунктом 9.16 Статуту ПАТ «Черкасиобленерго» Загальні збори визнаються правомочними за умови наявності кворуму, тобто якщо в них беруть участь акціонери (їх представники), які сукупно є власниками не менше як шістдесяти відсотків голосуючих акцій.

Оскільки частка ПрАТ «УкрЕСКО» в статутному капіталі ПАТ «Черкасиобленерго» становить 25%, кворум для проведення зборів може бути утворено без участі ПрАТ «УкрЕСКО».

У той же час за наявності кворуму для проведення Загальних зборів частка ПрАТ «УкрЕСКО» від загальної кількості зареєстрованих для участі у зборах акцій, які утворюють кворум, становитиме 41,6%.

Згідно із пунктом 9.4 Статуту ПАТ «Черкасиобленерго» рішення загальних зборів приймається більше як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у Загальних зборах, з наступних питань:

внесення змін до Статуту або затвердження Статуту в новій редакції;

прийняття рішення про анулювання викуплених акцій;

прийняття рішення про зміну типу Товариства;

прийняття рішення про розміщення акцій;

прийняття рішення про збільшення або зменшення Статутного капіталу;

прийняття рішення про виділ та припинення Товариства, крім випадків, передбачених законодавством, про ліквідацію Товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку та строків ліквідації, порядку розподілу між акціонерами майна, що залишається після задоволення вимог кредиторів, і затвердження ліквідаційного балансу;

в інших випадках, передбачених законодавством.

Рішення про вчинення значного правочину у випадках, визначених законодавством, приймається більше як п’ятдесятьма відсотками голосів акціонерів від їх загальної кількості.

Рішення з питання обрання членів Наглядової ради та Ревізійної комісії приймається шляхом кумулятивного голосування у порядку, передбаченому законодавством.

З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів (більше п’ятдесяти відсотків голосів акціонерів), які зареєструвалися для участі у Загальних зборах.

У той же час за наявності кворуму для проведення Загальних зборів частка ПрАТ «УкрЕСКО» від загальної кількості зареєстрованих для участі у зборах акцій, які утворюють кворум, становитиме 41,6%, що є недостатнім для одноосібного прийняття рішення ПрАТ «УкрЕСКО» або ж для блокування прийняття рішень іншими акціонерами, які беруть участь у зборах.

Оскільки ПрАТ «УкрЕСКО» належить 25% статутного капіталу ПАТ «Черкасиобленерго» (державна частка ПрАТ «УкрЕСКО» та Міненерго як органа управління корпоративними правами держави в статутному капіталі ПрАТ «УкрЕСКО») та 41,6% від загальної кількості зареєстрованих для участі у зборах акцій, які утворюють кворум (менше, як шістдесяти відсотків голосуючих акцій), ПрАТ «УкрЕСКО» не володіє достатнім обсягом повноважень для здійснення прямого та/або опосередкованого контролю над діяльністю ТОВ «Черкасиенергозбут».

До того ж, серед вищезазначених питань, які розглядаються Загальними зборами, відсутні такі, що безпосередньо пов’язані із повноваженнями ПАТ «Черкасиобленерго» з управління корпоративними правами ПАТ «Черкасиобленерго» в статутному капіталі ТОВ «Черкасиенергозбут».

Також слід зазначити, що на виконання Указу Президента України від 28 серпня 2021 року № 452/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про заходи з нейтралізації загроз в енергетичній сфері» (далі - Указ № 452/2021), яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про заходи з нейтралізації загроз в енергетичній сфері», до сфери управління Міністерства енергетики України планується передача, зокрема, ПАТ «Черкасиобленерго».

З метою забезпечення вимог Закону щодо незалежності оператора системи передачі передбачена передача ТОВ «Черкасиенергозбут» в управління ДП «НАЕК «Енергоатом» та продаж ПАТ «Черкасиобленерго» частки в ТОВ «Черкасиенергозбут» ДП «НАЕК «Енергоатом» у порядку, аналогічному з АТ «Хмельницьобленерго». При цьому також мають бути врегульовані застереження, наведені вище, щодо АТ «Хмельницьобленерго»;

4) документи, що підтверджують доопрацювання Положення про Відділ координації діяльності та взаємодії операторів ПЕК (або відповідного структурного підрозділу, визначеного для виконання цих функцій у разі зміни структури Міненерго) та приведення положень про структурні підрозділи Міненерго та посадових інструкцій його працівників у відповідність до вимог з відокремлення та незалежності ОСП та власника системи передачі, Програми відповідності Міненерго та Положення про Міністерство енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 507 (далі - Положення про Міненерго).

Відповідно до наданої інформації наразі в Міненерго тривають організаційно-структурні зміни, згідно з якими планується створення Департаменту управління системними операторами, у структурі якого передбачається створення Відділу фінансового та юридичного супроводу управління системними операторами, Відділу управління корпоративними правами системних операторів, Відділу управління державним майном системних операторів та Відділу координації проєктів капітального будівництва. Зазначені зміни спрямовані на розмежування функцій структурного підрозділу, який здійснюватиме реалізацію повноважень Міненерго з управління корпоративними правами, що належать державі в статутних капіталах оператора системи передачі та оператора газотранспортної системи та управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, від функцій інших структурних підрозділів Міністерства енергетики України. У зв’язку з цим НКРЕКП було надано проєкти положень про Відділ координації діяльності та взаємодії операторів ПЕК та інші структурні підрозділи Міненерго, редакція яких частково (з урахуванням чинної структури Міненерго) усуває зауваження, надані НКРЕКП у попередньому рішенні про сертифікацію.

Таким чином, після затвердження нової організаційної структури Міненерго проєкти вищезазначених положень (та/або положень про інші структурні підрозділи відповідно до нової організаційної структури), а також посадові інструкції працівників, мають бути приведені у відповідність до нової організаційної структури Міненерго з урахуванням вимог про відокремлення власника системи передачі та затверджені після попереднього обговорення з НКРЕКП;

5) затверджені Міненерго рішення про розподіл функціональних обов’язків між керівним складом Міненерго, що відповідають вимогам щодо відокремлення та незалежності ОСП та власника системи передачі.

Відповідно до наданої інформації наказом Міненерго від 06 грудня 2021 року № 318 «Про підпорядкування структурних підрозділів апарату Міністерства енергетики України та розподіл функціональних обов’язків між керівним складом міністерства» (далі - Наказ № 318) внесено зміни до розподілу повноважень між Міністром та заступниками Міністра енергетики України, зокрема:

встановлено обмеження повноважень Міністра енергетики:

підписувати накази (зміни до них), що стосуються питань реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» та здійснення управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами,

утворювати, ліквідовувати, реорганізовувати, затверджувати положення (статути), здійснювати у межах своїх повноважень інші функції Міністерства в частині повноважень з управління об'єктами державної власності та корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України»,

представляти Міністерство у публічно-правових відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами з питань, що стосуються реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» та здійснення управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами,

погоджувати проєкти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, що надходять на погодження до Міністерства, що стосуються питань реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» та здійснення управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами без погодження (візування) заступника Міністра з питань європейської інтеграції;

визначено, що затвердження структури апарату Міністерства, положень про самостійні структурні підрозділи апарату Міністерства, визначення обов'язків першого заступника Міністра, заступників Міністра, розподілу повноважень Міністра між першим заступником Міністра та заступниками Міністра, які вони здійснюють у разі його відсутності, видання обов'язкових для виконання державними службовцями та працівниками апарату Міністерства доручень здійснюється Міністром з урахуванням вимог про відокремлення і незалежність оператора системи передачі та оператора газотранспортної системи, власника системи передачі та власника газотранспортної системи згідно із Законом та Законом України «Про ринок природного газу»;

обмежено повноваження першого заступника Міністра Власенка Ю.М. у частині управління державним майном, що обліковується на балансі НЕК «УКРЕНЕРГО» та АТ «МГУ», визначено, що реалізацію функцій Міненерго в частині розробки порядку формування прогнозного балансу електричної енергії об’єднаної енергетичної системи України; формування та затвердження паливно-енергетичного балансу, розробки, затвердження та впровадження в межах повноважень правил безпеки постачання електричної енергії та здійснення моніторингу безпеки постачання електричної енергії, затвердження нормативних характеристик технологічних витрат електричної енергії на її передачу та розподіл електричними мережами здійснюється з дотриманням принципів прозорості і недискримінації, невтручання у прийняття рішень відповідними суб'єктами господарювання електроенергетичного комплексу з урахуванням вимог Закону та з дотриманням вимог про відокремлення і незалежність оператора системи передачі;

обмежено повноваження заступника Міністра Підкоморної Ю.А. щодо забезпечення погодження та затвердження фінансових планів НЕК «УКРЕНЕРГО» та АТ «МГУ», а також щодо здійснення контролю за їх виконанням;

до повноважень заступника Міністра з питань європейської інтеграції Демченкова Я.С. у сфері діяльності міністерства віднесено, зокрема:

координація діяльності Міністерства з питань управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» та приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО»,

забезпечення розгляду, погодження та затвердження документів відповідно до нормативно-правових актів, що стосується реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України», у тому числі статутів зазначених товариств,

підписання наказів Міністерства з питань реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» та здійснення управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, у тому числі щодо призначення членів наглядових рад зазначених товариств, на підставі довіреності Міністра,

підписання розпорядчих документів Міністерства, які стосуються реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» та акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» на підставі довіреності Міністра,

здійснення в межах повноважень, управління державним майном, що не увійшло до статутного капіталу приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» та державного майна, що обліковується на балансі акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» та суб’єктів господарювання 100% акцій (часток) належить акціонерному товариству «Магістральні газопроводи України», зокрема об’єктів, що не підлягають приватизації,

здійснення контролю за ефективним використанням та збереженням об’єктів державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, транспортування природного газу,

забезпечення погодження та затвердження фінансових планів приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» та акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України», а також в установленому порядку контроль за виконанням зазначених планів,

здійснення у межах своїх повноважень інших функцій з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України»,

координація взаємодії з акціонерним товариством «Магістральні газопроводи України» з питань реалізації функцій та повноважень засновника та єдиного учасника товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України»,

організація розробки та погодження проєктів законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства з питань, що стосуються реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України» (товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України») та здійснення управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

У той же час до введення в дію нової структури Міненерго Директорат стратегічного планування та європейської інтеграції та Департамент фінансового планування та реалізації бюджетної політики продовжують здійснювати деякі функції в частині реалізації повноважень з управління корпоративними правами НЕК «УКРЕНЕРГО», АТ «МГУ» (ТОВ «Оператор ГТС України») і залишаються у спільному підпорядкуванні заступника Міністра Демченкова Я.С. разом з іншими заступниками Міністра.

З метою забезпечення дотримання вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі та власника системи передачі Міненерго має забезпечити відсутність суміщення працівниками Міненерго здійснення функцій у частині:

виконання функцій посадових осіб суб’єктів господарювання з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу);

одночасної реалізації повноважень з управління корпоративними правами НЕК «УКРЕНЕРГО», АТ «МГУ» (ТОВ «Оператор ГТС України») та функцій з управління корпоративними правами та/або виконання функцій посадових осіб операторів систем розподілу.

Після створення в Міненерго Департаменту управління системними операторами всі функції Міненерго в частині реалізації повноважень з управління корпоративними правами НЕК «УКРЕНЕРГО», АТ «МГУ» (ТОВ «Оператор ГТС України») мають бути передані цьому структурному підрозділу, який має підпорядковуватися виключно заступнику Міністра з питань європейської інтеграції, і не здійснювати функції з управління підприємствами, управління публічної власності та управління корпоративними правами інших суб’єктів господарювання;

6) документи та інформацію, що підтверджують внесення змін до нормативно-правових актів у частині усунення ризику впливу Міненерго на діяльність суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу).

Відповідно до проведеного аналізу потребують внесенню змін наступні нормативно-правові акти:

Закон України «Про управління об’єктами державної власності» в частині заборони суб'єктам управління об'єктами державної власності брати участь у короткостроковому та середньостроковому плануванні інвестицій операторів системи передачі та газотранспортної системи, у тому числі затверджувати та контролювати виконання ними річних та середньострокових інвестиційних планів;

Закон України «Про центральні органи виконавчої влади» в частині визначення заступника Міністра, який самостійно та незалежно від Міністра, першого заступника Міністра та інших заступників Міністра виконує завдання з питань управління об’єктами державної власності та/або управління корпоративними правами держави у статутному капіталі суб’єктів господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з транспортування природного газу або на підставі ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії (у тому числі корпоративними правами держави у статутному капіталі господарських організацій, які володіють корпоративними правами у статутному капіталі таких суб’єктів господарювання); права такого заступника Міністра підписувати накази Міністерства з питань управління об’єктами державної власності та/або управління корпоративними правами держави у статутному капіталі суб’єктів господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з транспортування природного газу або на підставі ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії (у тому числі корпоративними правами держави у статутному капіталі господарських організацій, які володіють корпоративними правами у статутному капіталі таких суб’єктів господарювання);

Положення про Міненерго, зокрема в частині виключення повноважень Міненерго щодо затвердження річних фінансових та інвестиційних планів, інвестиційних планів на середньострокову перспективу (три - п’ять років) операторам системи передачі та газотранспортної системи;

Порядок формування прогнозного балансу електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України на розрахунковий рік, зокрема в частині забезпечення його формування та затвердження у прозорий і недискримінаційний спосіб (зокрема шляхом оприлюднення інформації (даних) та проведення консультацій із заінтересованими сторонами на всіх етапах підготовки прогнозного балансу), здійснення оператором системи передачі функцій у процесі підготовки прогнозного балансу незалежно та самостійно від Міненерго, невтручання у прийняття рішень відповідними суб’єктами господарювання електроенергетичного комплексу щодо роботи на ринку електричної енергії з урахуванням вимог Закону;

7) документи та інформацію, що підтверджують заміну Міненерго на інший орган у міжнародних угодах (кредитних договорах), стороною яких є Міненерго та які направлені на фінансування діяльності суб’єктів господарювання з виробництва електричної енергії.

Відповідно до наданої інформації процес заміни або виключення Міненерго як сторони у міжнародних угодах (кредитних договорах), що направлені на фінансування діяльності суб’єктів господарювання з виробництва електричної енергії, ще триває;

8) інформацію та документи, що підтверджують відсутність ризику порушення вимог Закону та Директиви щодо відокремлення та незалежності ОСП у разі призначення Бойка Ю.М. та Олефіра Д.О. на посади членів Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2021 року № 1580-р було скасовано як таке, що не реалізоване, розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 року № 815 «Деякі питання наглядової ради приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» в частині погодження кандидатури Олефіра Дмитра Олександровича на посаду члена наглядової ради приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» як представника держави.

Наказом Міненерго від 09 грудня 2021 року № 327 Бойко Ю.М. було призначено Членом Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО» як представника держави.

Відповідно до наданих НЕК «УКРЕНЕРГО» документів, станом на 15 грудня 2021 року Бойко Ю.М. не перебуває у трудових відносинах та не має цивільно-правових відносин з Секретаріатом Кабінету Міністрів України;

9) на погодження НКРЕКП кандидатуру уповноваженої особи з питань відповідності НЕК «УКРЕНЕРГО» та проєкт трудового договору. Після її погодження Регулятором призначити уповноважену особу з питань відповідності та підписати з нею договір у редакції, узгодженій з НКРЕКП.

На дату прийняття цього рішення кандидатура уповноваженої особи з питань відповідності НЕК «УКРЕНЕРГО» до Регулятора не надавалась.

Разом з тим згідно з підпунктом 16 пункту 3.1 Порядку сертифікації, якщо подавач запиту не призначив уповноважену особу з питань відповідності та/або не підписав з нею відповідний договір до прийняття НКРЕКП остаточного рішення про сертифікацію ОСП, у рішенні про сертифікацію має передбачатися строк, протягом якого подавач запиту має призначити уповноважену особу з питань відповідності та підписати з нею договір у редакції, узгодженій з НКРЕКП;

10) копію додаткової угоди до Договору про передачу на праві господарського відання об’єктів державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, від 27 травня 2021 року № 13110-05/301 (далі - Договір господарського відання), у частині зміни уповноваженого суб’єкта управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії;

Слід відмітити, що 06 грудня 2021 року Міністром енергетики було затверджено Акт приймання-передачі державного майна, закріпленого за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення, зі сфери управління Міністерства фінансів України до сфери управління Міненерго.

Крім того, було надано підписаний між Міненерго та НЕК «УКРЕНЕРГО» договір про заміну суб’єкта управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії від 08 грудня 2021 року № 131/21, яким внесено зміни до Договору господарського відання в частині заміни суб’єкта управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, на Міненерго;

11) інформацію та документи про відсутність ризику порушення вимог Закону та Директиви щодо відокремлення та незалежності ОСП у діяльності членів Наглядової ради приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго» Гавви О.О. та Кушнірова В.А.

Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 року № 814-р членами Наглядової ради приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго» (ліцензіата з виробництва електричної енергії) обрано Гавву О.О. та Кушнірова В.А. як представників держави від Міненерго.

Згідно з декларацією від 06 квітня 2021 року Кушніров В.А. обіймав посаду Генерального директора директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства енергетики України, що могло свідчити про порушення положень Закону та Директиви в частині незалежності оператора системи передачі.

Разом з тим наказом Міненерго від 28 жовтня 2021 року № 497-к Кушнірова В.А. було звільнено з посади Генерального директора директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства енергетики України.

За наданою до НКРЕКП інформацією Гавва О.О. на даний час у трудових відносинах з Міненерго не перебуває. Крім того, 02 грудня 2021 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1589-р було погоджено призначення Гавви О.О. виконуючим обов’язки директора ДП «Оператор ринку».

Таким чином, на даний час зазначені у попередньому рішенні про сертифікацію ризики порушення вимог Закону та Директиви щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі усунуто;

12) документи, що підтверджують усунення зауважень НКРЕКП до Програми відповідності Міненерго та порядок взаємодії посадових осіб та працівників структурних підрозділів апарату Міненерго із самостійним структурним підрозділом Міненерго, який забезпечує виконання функцій з управління державним майном системи передачі та газотранспортної системи та управління корпоративними правами держави в статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО» та АТ «МГУ».

Наказом Міненерго від 06 грудня 2021 року № 317 було внесено зміни до Програми відповідності Міністерства енергетики України, затвердженої наказом Міненерго 17 вересня 2021 року № 209, шляхом її викладення в новій редакції, які враховують рекомендації, надані НКРЕКП, у попередньому рішенні про сертифікацію.

Порядок взаємодії посадових осіб та працівників структурних підрозділів апарату Міненерго із самостійним структурним підрозділом Міненерго на дату прийняття цього рішення до НКРЕКП не надавався.

01 жовтня 2021 року НКРЕКП повідомила Секретаріат Енергетичного Співтовариства про прийняте попереднє рішення та надала інформацію та відомості, надані НЕК «УКРЕНЕРГО» згідно з вимогами Порядку сертифікації.

Згідно із висновком Секретаріату Енергетичного Співтовариства (далі - Секретаріат) від 25 листопада 2021 року № 4/21 до попереднього рішення НКРЕКП про сертифікацію, затвердженого постановою НКРЕКП від 01 жовтня 2021 року № 1683 (далі - Висновок), НЕК «УКРЕНЕРГО» може бути сертифіковане як оператор системи передачі за умови виконання вимог, визначених у розділі 5 Висновку.

2. Законодавство, що застосовується

Питання діяльності оператора системи передачі та його сертифікації регулюються Законом. Законом визначено дві моделі відокремлення із трьох можливих, передбачених положеннями Директиви, встановлено загальні вимоги щодо відокремлення і незалежності оператора системи передачі (модель відокремлення OU) (стаття 32 Закону) та особливі вимоги про відокремлення і незалежність оператора системи передачі (модель відокремлення ISO) (статті 361, 362, 363, 364 Закону).

З метою забезпечення реалізації вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи за моделлю ISO відповідно до Закону Верховною Радою України прийнято закони України від 31 жовтня 2019 року № 264-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу» (далі - Закон № 364) та від 15 квітня 2021 року № 1396-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі» (далі - Закон № 1396), якими врегульовано проблемні питання, зокрема:

до Господарського кодексу України внесено зміни, згідно з якими:

усунуто опосередкований контроль над оператором системи передачі з боку Уряду шляхом виключення вимоги щодо затвердження Кабінетом Міністрів України фінансового плану,

надано Кабінету Міністрів України чи відповідному уповноваженому суб’єкту управління майном можливість передати об’єкти державної власності (систему передачі електричної енергії) в господарське відання ОСП,

визначені обсяги прав та обов’язків за моделлю ISO власника майна, переданого ОСП на праві господарського відання, у частині його контролю, використання та збереження згідно з вимогами Закону;

до Земельного кодексу України внесено зміни, якими передбачено можливість надання на праві постійного користування земельних ділянок ОСП;

до Закону України «Про управління об’єктами державної власності» внесено зміни, якими встановлено обсяг прав ОСП, який вимагається при сертифікації за обраною моделлю відокремлення ISO;

до Закону України «Про Кабінет Міністрів України» внесено зміни в частині усунення можливості впливу Прем’єр-міністра України чи Кабінету Міністрів України на прийняття рішень міністерством у процесі управління корпоративними правами держави в ОСП та, відповідно, одночасно здійснювати опосередкований контроль над виробниками (видобувниками)/постачальниками електричної енергії чи природного газу;

до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» внесено зміни, згідно з якими Регулятору надано повноваження в частині нагляду за дотриманням вимог щодо незалежності власником системи передачі електричної енергії відповідно до вимог Закону, зокрема шляхом погодження договорів, що укладаються між ОСП та власником.

Відповідно до частини третьої статті 31 Закону організаційно-правовою формою оператора системи передачі є акціонерне товариство. Державі належать 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі оператора системи передачі, які не підлягають приватизації або відчуженню в інший спосіб.

Вимоги щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі визначені, зокрема, статтею 32 Закону, згідно з якою оператор системи передачі є юридичною особою, яка не є складовою частиною вертикально інтегрованого суб’єкта господарювання та яка здійснює господарську діяльність, що не залежить від діяльності з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії та трейдерської діяльності. Оператор системи передачі не має права провадити діяльність з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії та трейдерську діяльність. Оператором системи передачі може бути виключно власник системи передачі або суб’єкт господарювання, 100 відсотків корпоративних прав у статутному капіталі якого належать державі чи суб’єкту господарювання, 100 відсотків корпоративних прав у статутному капіталі якого належать державі, якому на підставі рішення суб’єкта управління та відповідної угоди передано на праві господарського відання об’єкти державної власності, що використовуються для провадження діяльності з передачі електричної енергії, крім випадку, визначеного частиною першою статті 361 цього Закону.

З метою забезпечення незалежності оператора системи передачі будь-яка фізична або юридична особа не має права одночасно:

1) прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над принаймні одним суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним), який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу), та прямо чи опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над оператором системи передачі (у тому числі бути власником системи передачі) або користуватися будь-яким правом щодо оператора системи передачі (у тому числі будь-якими правами щодо самої системи передачі);

2) прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над оператором системи передачі (у тому числі бути власником системи передачі) та прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над принаймні одним суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним), який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу), або користуватися будь-яким правом щодо принаймні одного суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного), який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу);

3) призначати принаймні одну посадову особу оператора системи передачі та прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над принаймні одним суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним), який провадить діяльність з виробництва та/або постачання електричної енергії, або користуватися будь-яким правом щодо принаймні одного суб’єкта господарювання, який провадить діяльність з виробництва та/або постачання електричної енергії;

4) бути посадовою особою оператора системи передачі і принаймні одного суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного), який провадить діяльність з виробництва та/або постачання електричної енергії.

Якщо особа чи особи, зазначені в частині четвертій цієї статті, є державними органами, то два різні державні органи, що здійснюють контроль над оператором системи передачі або системою передачі, з одного боку, та контроль над суб’єктом господарювання, який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу), з іншого боку, мають розглядатися як різні особи.

Під терміном «право» розуміється:

1) право голосу в органах юридичної особи, якщо утворення такого органу передбачено статутом або іншим установчим документом такої юридичної особи;

2) право призначати посадових осіб органів юридичної особи;

3) володіння 50 відсотками і більше корпоративних прав юридичної особи.

Відповідно до статті 361 Закону у разі обрання моделі відокремлення ISO оператор системи передачі зобов’язаний:

1) відповідати вимогам, встановленим статтею 32 цього Закону;

2) мати у своєму розпорядженні фінансові, технічні, матеріальні та людські ресурси, необхідні для виконання покладених на нього статтею 33 цього Закону функцій, зокрема взаємодії з операторами систем передачі суміжних держав;

3) здійснювати розробку та подання на схвалення/затвердження Регулятору плану розвитку системи передачі на наступні 10 років, звіту з оцінки достатності генеруючих потужностей відповідно до вимог цього Закону.

У разі обрання моделі відокремлення ISO власник системи передачі зобов’язаний відповідати вимогам, встановленим частиною другою статті 363 цього Закону.

Під час процедури сертифікації власник системи передачі надає Регулятору проєкти всіх договорів із суб’єктом господарювання, що подав запит на сертифікацію, та з будь-якими іншими відповідними особами.

При цьому частиною другою статті 362 Закону встановлено, що власник системи передачі, де призначено незалежного оператора системи передачі, зобов’язаний:

1) забезпечувати необхідну співпрацю і підтримку незалежному оператору системи передачі для виконання його функцій, включно з усією необхідною інформацією;

2) фінансувати інвестиції, передбачені планом розвитку системи передачі на наступні 10 років та затверджені Регулятором, або надавати згоду на фінансування такої інвестиції будь-якою зацікавленою стороною, у тому числі незалежним оператором системи передачі;

3) забезпечувати виконання фінансових зобов’язань оператором системи передачі, пов’язаних з активами мережі, крім зобов’язань, пов’язаних з функціями незалежного оператора системи передачі;

4) надавати гарантії для сприяння фінансування розвитку системи передачі, крім інвестицій, коли відповідно до пункту 2 цієї частини власник надав згоду на її фінансування за рахунок кредитних коштів або коштів, отриманих з інших джерел, не заборонених законодавством.

Оператором системи передачі є суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії. Ліцензія на провадження діяльності з передачі електричної енергії видається після прийняття остаточного рішення про сертифікацію оператора системи передачі відповідно до цього Закону (частини перша та друга статті 31 Закону).

3. Відомості щодо Подавача запиту на сертифікацію (НЕК «УКРЕНЕРГО») та інших заінтересованих осіб

Як вже зазначалося в Обґрунтуванні до попереднього рішення про сертифікацію НЕК «УКРЕНЕРГО» (постанова НКРЕКП від 01 жовтня 2021 року № 1683) з моменту створення та до 04 лютого 2019 року ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» належало до сфери управління вертикально інтегрованого суб’єкта господарювання - Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (правонаступником якого є Міністерство енергетики України - Міненерго), до сфери управління якого також належали, зокрема, юридичні особи, що провадять діяльність з виробництва, розподілу та постачання електричної енергії.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1001-р цілісний майновий комплекс ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» було передано із сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України до сфери управління Міністерства фінансів України.

29 липня 2019 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2019 року № 321 проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» шляхом його перетворення в Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО».

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 січня 2021 року № 50-р (далі - Розпорядження № 50), Мінекономіки разом з Міненерго та Міністерством фінансів мали подати в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проєкти рішень:

1) про передачу повноважень з управління корпоративними правами, що належать державі у статутних капіталах приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» та акціонерного товариства «Магістральні газопроводи України», Міненерго;

2) щодо визначення Міненерго уповноваженим органом управління державним майном:

газотранспортної системи, яке не підлягає приватизації, використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, за переліком майна, складеним за результатами виконання пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2019 року № 1087 «Про визначення уповноваженого органу управління державним майном газотранспортної системи, що використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами»;

закріпленим за приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання як таке, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення.

Розпорядженням № 833 передбачено:

1) погодитися з пропозицією Міністерства економіки щодо передачі повноваження з управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО», Міністерству енергетики;

2) визначити Міністерство енергетики уповноваженим органом управління державним майном, закріпленим за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання як таке, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення;

3) Міністерству фінансів разом з Міністерством енергетики здійснити у двотижневий строк в установленому порядку заходи, необхідні для оформлення корпоративних прав держави у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО».

Таким чином, корпоративні права держави у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО» було передано до Міненерго, що підтверджується наданим ПАТ «НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ» реєстром власників іменних цінних паперів від 16 вересня 2021 року, згідно з яким власником 100 відсотків акцій НЕК «УКРЕНЕРГО» є Міністерство енергетики України.

Слід відмітити, що основною вимогою законодавства щодо незалежності оператора системи передачі є відсутність прямого або опосередкованого контролю над зазначеними операторами (у тому числі володіння системою передачі та газотранспортною системою) будь-якою юридичною особою (у тому числі органом державної влади), яка одночасно безпосередньо або опосередковано здійснює контроль над принаймні одним суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним), який провадить діяльність з видобутку (виробництва) та/або постачання природного газу та/або електричної енергії, або користується будь-яким правом щодо принаймні одного суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного), який провадить діяльність з видобутку (виробництва) та/або постачання природного газу та/або електричної енергії.

Наказом Міністерства енергетики України від 01 листопада 2021 року № 273 затверджено Переліки державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства енергетики, господарських товариств, щодо яких Міністерство енергетики здійснює функції з управління корпоративними правами держави, та господарських структур, контроль за діяльністю яких здійснює Міністерство енергетики (далі - Переліки), станом на 22 жовтня 2021 року, а саме:

перелік державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства енергетики України;

перелік господарських товариств, щодо яких Міністерство енергетики України здійснює функції з управління корпоративними правами держави;

перелік господарських структур, контроль за діяльністю яких здійснює Міністерство енергетики України;

перелік господарських товариств, щодо яких Міністерство енергетики України здійснює функції з управління корпоративними правами держави та є органом управління державним майном, відповідно до пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 833-р «Деякі питання управління об’єктами державної власності».

Відповідно до Переліків, станом на 22 жовтня 2021 року, до сфери управління Міненерго належать, зокрема 126 господарських товариств, щодо яких Міненерго здійснює управління корпоративними правами держави, 5 господарських структур, контроль за діяльністю яких здійснює Міненерго, 275 державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міненерго, а також НЕК «УКРЕНЕРГО», АТ «МАГІСТРАЛЬНІ ГАЗОПРОВОДИ УКРАЇНИ» та ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ», щодо яких Міненерго здійснює функції з управління корпоративними правами держави та є органом управління державним майном.

При цьому в Переліках відсутні суб’єкти господарювання, які провадять діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу).

Отже, на сьогодні в управлінні Міненерго відсутні суб’єкти господарювання, що провадять діяльність з видобутку (виробництва) та/або постачання природного газу та/або електричної енергії.

У частині особливостей здійснення управління державними підприємствами Міненерго та інші міністерства є окремими державними органами, які не підпорядковані одне одному, і сфери їх діяльності розділені Кабінетом Міністрів України та закріплені у відповідних положеннях про міністерства.

Статтею 6 Конституції України встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу (Верховна Рада України), виконавчу (Кабінет Міністрів України та інші органи виконавчої влади) та судову (суди).

Компетенція Кабінету Міністрів України як органу виконавчої влади щодо діяльності міністерств та інших органів виконавчої влади обумовлена конституційними засадами та реалізується виключно в рамках здійснення функцій виконавчої влади. Відповідно до статті 6 Конституції України органи, зокрема виконавчої влади, здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 113 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України. До складу Кабінету Міністрів України входять Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр-міністр, віце-прем’єр-міністри, міністри. Прем’єр-міністр України керує роботою Кабінету Міністрів України, спрямовує її на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України (стаття 114 Конституції України).

Відповідно до пунктів 5, 9, 10 статті 116 Конституції України та статті 2 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» (далі - Закон про КМУ) Кабінет Міністрів України, зокрема, спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади, здійснює управління об’єктами державної власності відповідно до закону; здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 1 Закону про КМУ встановлено, що Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Згідно зі статтею 3 Закону про КМУ Кабінет Міністрів України є колегіальним органом та приймає рішення після обговорення питань на його засіданнях.

Згідно з пунктами 1 та 2 параграфа 21 глави 2 розділу III Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950, рішення Кабінету Міністрів приймаються шляхом голосування більшістю голосів посадового складу Кабінету Міністрів. Якщо проєкт рішення отримав підтримку половини посадового складу Кабінету Міністрів і за цей проєкт проголосував Прем'єр-міністр, рішення вважається прийнятим.

Кабінет Міністрів України здійснює постійний контроль за виконанням органами виконавчої влади Конституції України та інших актів законодавства України, вживає заходів щодо усунення недоліків у роботі зазначених органів (частина друга статті 19 Закону про КМУ).

Згідно з частиною шостою статті 21 Закону про КМУ Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями скасовувати акти міністерств та інших центральних органів виконавчої влади повністю чи в окремій частині. Зазначені повноваження Кабінету Міністрів України не поширюються на рішення міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, що видаються ними у процесі здійснення повноважень з управління корпоративними правами, що належать державі у статутних капіталах суб'єктів господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з транспортування природного газу, передачі електричної енергії, а також юридичних осіб, що володіють корпоративними правами в таких суб'єктах господарювання.

Статтею 44 Закону про КМУ встановлено, що Міністерство, що здійснює прямий або опосередкований контроль над суб’єктами господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії, здійснює повноваження щодо управління корпоративними правами, що належать державі щодо таких суб’єктів господарювання або господарських організацій, що володіють корпоративними правами щодо таких суб’єктів господарювання, самостійно та незалежно, за принципами відкритості та прозорості, відповідальності за прийняті рішення. Такі права не поширюються на управління і розподіл потужностей та інвестиційне планування, що належить до компетенції суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність з передачі електричної енергії.

Виключно за погодженням із Кабінетом Міністрів України приймаються рішення щодо управління корпоративними правами, що належать державі та стосуються:

реорганізації (злиття, приєднання, поділ, виділення) або ліквідації таких суб’єктів господарювання чи господарських організацій;

правочинів, наслідком яких може бути припинення права господарського відання на майно, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, таких суб’єктів господарювання або господарських організацій;

внесення до статуту таких суб’єктів господарювання або господарських організацій змін, що стосуються мети, предмета, основних напрямів їх діяльності;

затвердження частини чистого прибутку таких суб’єктів господарювання або господарських організацій, яка має бути спрямована на виплату дивідендів.

Втручання у виконання повноважень Міністерством (яке здійснює прямий або опосередкований контроль над суб’єктами господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії, здійснює повноваження щодо управління корпоративними правами, що належать державі щодо таких суб’єктів господарювання або господарських організацій, що володіють корпоративними правами щодо таких суб’єктів господарювання) забороняється.

Кабінет Міністрів України, Прем’єр-міністр України, міністр, який очолює міністерство, що здійснює контроль за діяльністю з виробництва чи постачання на ринку електричної енергії та ринку природного газу відповідно до встановлених законом вимог про відокремлення і незалежність оператора системи передачі та оператора газотранспортної системи, не можуть здійснювати координацію та контроль суб’єктів господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії чи транспортування природного газу, а також не можуть призначати членів органів управління таких суб’єктів господарювання.

Таким чином, жодна із посадових осіб Уряду України не наділена повноваженнями одноосібного прийняття рішень з питань, які належать до компетенції Кабінету Міністрів України, що є додатковою гарантією обмеження їхнього впливу на центральні органи виконавчої влади, зокрема з питань управління корпоративними правами держави у статутному капіталі акціонерних товариств, єдиним акціонером яких є держава. Також створено шляхом внесення змін до Закону України «Про Кабінет Міністрів України» умови для попередження конфліктів між приватними інтересами та державними обов’язками посадових та службових осіб.

4. Оцінка відповідності НЕК «УКРЕНЕРГО» вимогам щодо відокремлення та незалежності і вжитих заходів НЕК «УКРЕНЕРГО» та інших заінтересованих осіб після прийняття Попереднього рішення про сертифікацію

4.1. Відокремлення діяльності з передачі електричної енергії від діяльності з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу)

Відповідно до законів України «Про електроенергетику» (який втратив чинність 11 червня 2017 року, а окремі положення - 01 липня 2019 року) та «Про ринок електричної енергії» (набрав чинності 11 червня 2017 року) господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається Регулятором.

Здійснення ліцензування господарської діяльності у сфері електроенергетики та контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності відповідно до статті 6 Закону віднесено до повноважень НКРЕКП. Відповідно до ліцензійного реєстру НКРЕКП ліцензії на право провадження діяльності з виробництва, розподілу, постачання, перепродажу (трейдерської діяльності) електричної енергії ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» як його правонаступник не отримували і, відповідно, не здійснюють цих видів діяльності.

Наказом Міненерго від 21 вересня 2021 року № 218 було затверджено статут НЕК «УКРЕНЕРГО» (далі - Статут).

Відповідно до Статуту (пункти 10.1, 10.5 - 10.7 Статуту) Вищим органом НЕК «УКРЕНЕРГО» є Загальні збори. Повноваження та функції Загальних зборів, передбачені Статутом та законодавством України, здійснюються одноосібно єдиним акціонером Товариства - державою в особі Міненерго. Рішення єдиного акціонера Товариства - держави в особі Міненерго з питань, що належать до компетенції Загальних зборів, оформлюється письмово (у формі наказу), і таке рішення має статус протоколу Загальних зборів Товариства. Обрання персонального складу Наглядової ради здійснюється без застосування кумулятивного голосування.

Згідно з підпунктом 10.9.13 пункту 10.9 Статуту до виключної компетенції Загальних зборів належить призначення та (або) обрання членів Наглядової ради, прийняття рішення про припинення повноважень членів Наглядової ради, за винятком випадків, встановлених законом.

Таким чином, Міненерго, виконуючи від імені держави функції та повноваження Загальних зборів НЕК «УКРЕНЕРГО», призначає (обирає) членів Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО», приймає рішення про припинення повноважень членів Наглядової ради з урахуванням вимог та обмежень, встановлених чинним законодавством з метою забезпечення незалежності оператора системи передачі електричної енергії.

Згідно з пунктом 9 Положення про Міненерго його очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем’єр-міністра України і звільняється з посади Верховною Радою України. Міністр має першого заступника та заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра.

Постановою Верховної Ради України від 29 квітня 2021 року № 1425-IX на посаду Міністра енергетики України призначено Галущенка Германа Валерійовича.

Згідно з підпунктом 19 пункту 10 Положення про Міненерго Міністр визначає обов’язки першого заступника, заступників Міністра, розподіл повноважень Міністра між першим заступником та заступниками Міністра, які вони здійснюють у разі його відсутності.

Першим заступником Міністра енергетики України призначено Власенка Юрія Миколайовича (розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 травня 2021 року № 490-р).

Заступниками Міністра енергетики України призначено:

Підкоморну Ю.А. (розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 456-р);

Демченкова Я.С. (призначено заступником Міністра енергетики України з питань європейської інтеграції розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 633-р);

Сафарова Ф.К. (призначено заступником Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1420-р).

Крім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року № 1223-р державним секретарем Міністерства енергетики України призначено Бондаренка В.В.

За наявною в НКРЕКП інформацією, Міністр енергетики, заступники Міністра, державний секретар Міністерства енергетики та члени їх сімей не володіють цінними паперами та/або корпоративними правами у статутному капіталі суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних), які провадять діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу).

Слід відмітити, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2021 року № 863 внесено зміни до Положення про Міненерго, якими, зокрема:

визначено, що Міненерго відповідно до покладених на нього завдань розробляє порядок формування прогнозного балансу електричної енергії об’єднаної енергетичної системи України; формує та затверджує прогнозний баланс електричної енергії об’єднаної енергетичної системи України з дотриманням принципів прозорості і недискримінації з урахуванням вимог Закону;

виключено повноваження Міненерго щодо погодження інвестиційних програм оператора системи передачі та операторів систем розподілу;

передбачено, що Міненерго у процесі виконання покладених на нього завдань з питань управління об’єктами державної власності та/або управління корпоративними правами держави у статутному капіталі суб’єктів господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з транспортування природного газу або на підставі ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії (у тому числі корпоративними правами держави у статутному капіталі господарських організацій, які володіють корпоративними правами у статутному капіталі таких суб’єктів господарювання), забезпечує дотримання вимог щодо функціональної, адміністративної, операційної незалежності та самостійності таких суб’єктів господарювання під час прийняття рішень, а також відокремлення таких суб’єктів господарювання відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про ринок природного газу»;

передбачено, що Міненерго під час виконання функцій з управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, з транспортування та/або зберігання природного газу, сприяє незалежності оператора системи передачі та оператора газотранспортної системи у прийнятті рішень щодо використання, експлуатації, обслуговування, планування, розвитку та фінансування такого майна відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», переданого оператору системи передачі та оператору газотранспортної системи на праві господарського відання;

визначено, що Міністр здійснює функції з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі оператора системи передачі та оператора газотранспортної системи (у тому числі корпоративними правами держави у статутному капіталі господарських організацій, які володіють корпоративними правами у статутному капіталі таких суб’єктів господарювання) та розподіл виконання таких функцій зі здійсненням повноважень щодо забезпечення формування та реалізації державної політики в електроенергетичному та нафтогазовому комплексі з дотриманням принципів незалежності у процесі прийняття відповідних рішень.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2021 року № 1025 з метою забезпечення відокремлення і незалежності Міненерго як власника системи передачі та органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО», внесено зміни до деяких нормативно-правових актів та Положення про Міненерго, згідно з якими:

визначено зобов’язання Міненерго дотримуватись принципу невтручання у прийняття рішень суб’єктами господарювання електроенергетичного комплексу з урахуванням вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» під час формування та затвердження прогнозного балансу електричної енергії ОЕС України;

повноваження з питань управління об’єктами державної власності та/або управління корпоративними правами держави у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснюються заступником Міністра, який діє самостійно та незалежно від Міністра, першого заступника Міністра та інших заступників Міністра, а також не бере участі у формуванні державної політики з питань виробництва/видобутку та постачання електричної енергії/природного газу;

Міненерго забезпечує незалежність ОСП під час прийняття рішень щодо використання, експлуатації, обслуговування, планування, розвитку та фінансування майна, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії;

функціональна, адміністративна, операційна незалежність оператора системи передачі забезпечується відповідним заступником Міністра;

контроль за забезпеченням Міненерго незалежності ОСП здійснюється уповноваженою особою з питань відповідності, яка визначається Державним секретарем Міненерго за погодженням з Міністром та за попередньою консультацією з НКРЕКП;

затвердження програми відповідності Міненерго здійснюється Міністром енергетики;

з переліку інвестиційних проєктів, які мають стратегічне значення для економічного розвитку держави та за реалізацію яких на цей час відповідає Міненерго, виключено захід щодо модернізації існуючих та завершення будівництва нових теплових електростанцій та розбудову магістральних мереж ОЕС України для забезпечення видачі потужності атомних і гідроакумулюючих електростанцій;

обмежено вплив Держенергонагляду, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики, на оператора системи передачі шляхом виключення повноваження Держенергонагляду подавати Міненерго висновки щодо пріоритетності технічних рішень для розвитку системи передачі, передбачених проєктами інвестиційних програм оператора системи передачі.

З метою забезпечення дотримання вимог щодо незалежності оператора системи передачі та власника системи передачі наказом Міненерго від 29 липня 2021 року № 162 створено окремий структурний підрозділ - Відділ координації діяльності та взаємодії операторів ПЕК (далі - Відділ), який безпосередньо підпорядкований заступнику Міністра енергетики з питань європейської інтеграції та який буде виконувати функції Міненерго щодо управління корпоративними правами, що належать державі у статутних капіталах АТ «МГУ» та НЕК «УКРЕНЕРГО», а також з управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

Згідно із Статутом Наглядової ради Товариство є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів Товариства, і в межах компетенції, визначеної законодавством України та Статутом, здійснює управління Товариством та контролює і регулює діяльність правління. Питання, що належать до виключної компетенції Наглядової ради акціонерного товариства, не можуть вирішуватися іншими органами Товариства. Наглядова рада діє на підставі законодавства України, Статуту та положення про неї. Кожен член Наглядової ради діє в інтересах Товариства та акціонера з метою попередження конфлікту інтересів, забезпечення балансу цілей (мети) діяльності Товариства та акціонера. Наглядова рада Товариства складається з семи членів, чотири з яких повинні відповідати критеріям та вимогам до незалежного члена Наглядової ради (далі - незалежний член), встановленим законодавством України.

Згідно із Статутом обрання та припинення повноважень голови та заступника голови Наглядової ради, голів та членів комітетів Наглядової ради, затвердження положень про комітети Наглядової ради, призначення і звільнення (припинення дії договору) уповноваженої особи з питань відповідності, обрання, призначення, припинення повноважень, відсторонення голови правління та членів правління належить до виключної компетенції Наглядової ради Товариства.

Наказом Міненерго від 09 грудня 2021 року № 327 призначено членами Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО»:

Андреасена Педера Остермарка як незалежного члена;

Доббені Даніеля як незалежного члена;

Остоїча Деяна як незалежного члена;

Піонковські Романа як незалежного члена;

Бойка Юрія Миколайовича як представника держави;

Токарського Юрія Богдановича як представника держави;

Ільницького Михайла Васильовича як представника держави.

Відповідно до інформації, наданої НЕК «УКРЕНЕРГО», члени Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО» прямо або опосередковано не здійснюють контроль над суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними), які провадять діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу).

У той же час, за даними НЕК «УКРЕНЕРГО», Ільницький М.В. з липня 2018 року по теперішній час обіймає посаду голови правління оператора системи розподілу - АТ «Чернігівобленерго», яке до 01 січня 2019 року здійснювало також діяльність з постачання електричної енергії.

Відповідно до пункту 11.9 Статуту членом Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО» не може бути особа, яка протягом останніх трьох років була працівником суб’єкта господарювання, який провадить діяльність з постачання електричної енергії.

Крім того, згідно із статтями 32 та 33 Закону оператор системи передачі є юридичною особою, яка не є складовою частиною вертикально інтегрованого суб’єкта господарювання та яка здійснює господарську діяльність, що не залежить від діяльності з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії та трейдерської діяльності. Оператор системи передачі забезпечує конфіденційність інформації, отриманої від учасників ринку, що використовується ним для здійснення своїх функцій на ринку електричної енергії та становить комерційну таємницю відповідно до законодавства, а також забезпечує конфіденційність інформації щодо своєї діяльності, розкриття якої може надавати комерційні переваги учасникам ринку.

При цьому звертаємо увагу, що до 01 січня 2019 року АТ «Чернігівобленерго» мав ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та наразі є учасником ринку (здійснює діяльність з розподілу електричної енергії).

Ураховуючи зазначене, Ільницькому М.В. слід утримуватись від участі у засіданнях Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО» до 01 січня 2022 року. Крім того, має бути забезпечено уникнення конфлікту інтересів Ільницького М.В., зокрема, у частині доступу до інформації оператора системи передачі, отриманої від учасників ринку, що використовується ним для здійснення своїх функцій на ринку електричної енергії та становить комерційну таємницю відповідно до законодавства, та щодо діяльності оператора системи передачі, розкриття якої може надавати комерційні переваги АТ «Чернігівобленерго».

Відповідно до Статуту управління поточною діяльністю НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснює правління, що є колегіальним виконавчим органом Товариства. Правління Товариства формується у складі не менше як трьох та не більше п’яти членів, включно з головою правління.

Очолює правління голова, який обирається та (або) призначається та звільняється з посади Наглядовою радою Товариства відповідно до законодавства України та Статуту. Обрання та (або) призначення інших членів правління та припинення їх повноважень за поданням голови правління Товариства належить до виключної компетенції Наглядової ради.

Членами правління Товариства є:

Кудрицький Володимир Дмитрович (голова правління);

Безрукова Марина Володимирівна;

Брехт Олексій Олександрович (виконуючий обов’язки члена правління).

Відповідно до інформації, отриманої НКРЕКП, члени Правління НЕК «УКРЕНЕРГО» не здійснюють одноосібного або спільного контролю над суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними), які здійснюють діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу).

Також згідно зі статтею 364 Закону оператор системи передачі має розробити і запровадити програму відповідності, у якій визначаються заходи для забезпечення унеможливлення дискримінаційних дій та забезпечення моніторингу виконання таких заходів. Програма відповідності повинна визначати чіткі обов’язки працівників оператора системи передачі для досягнення цих цілей та затверджуватися Регулятором. Моніторинг виконання програми відповідності здійснюється уповноваженою особою з питань відповідності оператора системи передачі в порядку, визначеному Регулятором. Кандидатура уповноваженої особи з питань відповідності оператора системи передачі підлягає попередньому погодженню з Регулятором.

Крім того, відповідно до статті 364 Закону України «Про ринок електричної енергії» уповноважена особа з питань відповідності оператора системи передачі призначається:

1) Наглядовою радою оператора системи передачі;

2) у разі відсутності Наглядової ради - виконавчим органом оператора системи передачі.

Програма відповідності НЕК «УКРЕНЕРГО», у якій визначаються заходи для забезпечення унеможливлення дискримінаційних дій та забезпечення моніторингу виконання таких заходів, а також чіткі обов’язки працівників оператора системи передачі для досягнення цих цілей, затверджена постановою НКРЕКП від 06 серпня 2021 року № 1281.

Кандидатура на посаду уповноваженої особи з питань відповідності до НКРЕКП НЕК «УКРЕНЕРГО» не надавалась.

Разом з тим згідно з підпунктом 16 пункту 3.1 Порядку сертифікації, якщо Подавач запиту не призначив уповноважену особу з питань відповідності та/або не підписав з нею відповідний договір до прийняття НКРЕКП остаточного рішення про сертифікацію ОСП, у рішенні про сертифікацію має передбачатися строк, протягом якого Подавач запиту має призначити уповноважену особу з питань відповідності та підписати з нею договір у редакції, узгодженій з НКРЕКП.

4.2. Відповідність НЕК «УКРЕНЕРГО» вимогам щодо наявності у своєму розпорядженні фінансових, технічних, матеріальних та людських ресурсів, необхідних для виконання функцій ОСП

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 829-р установлено, що майно, яке забезпечує цілісність об’єднаної енергетичної системи України та диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, магістральні та міждержавні електричні мережі, що перебувають на балансі державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», закріплюються за приватним акціонерним товариством, утвореним у процесі перетворення зазначеного підприємства, на праві господарського відання та не підлягають відчуженню.

Відповідно до передавального акта активів та пасивів по рахунках бухгалтерського обліку ДП «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2019 року № 321 (далі - передавальний акт), усі зобов’язання ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» перед кредиторами, усі права та обов’язки, а також усі активи та пасиви переходять до правонаступника - НЕК «УКРЕНЕРГО». До статутного капіталу на праві господарського відання включено магістральні та міждержавні електричні мережі та майно, що забезпечує цілісність об’єднаної енергетичної системи України та здійснення функцій з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.

Перелік об’єктів системи передачі зазначений у Реєстрі необоротних активів, що не включаються до статутного капіталу акціонерного товариства, станом на 31 березня 2019 року, що є додатком до передавального акта.

Згідно з пояснювальною запискою до передавального акта, іншою інформацією та даними, наданими НЕК «УКРЕНЕРГО», структура НЕК «УКРЕНЕРГО» побудована за територіальним принципом і об’єднує головний офіс та 7 електроенергетичних систем (ЕС) з функціями оперативно-диспетчерського управління, що охоплює всю територію України, а саме: Дніпровська ЕС, Західна ЕС, Південна ЕС, Південно-Західна ЕС, Північна ЕС, Центральна ЕС, Кримська ЕС (розташована на тимчасово окупованій території).

На балансі та господарському віданні НЕК «УКРЕНЕРГО» перебувають, зокрема:

Кількість підстанцій, одиниць


Усього

у тому числі за напругою, кВ

750

500

400

330

220

110

141

9

3

2

88

33

6

Довжина повітряних ліній електропередачі по трасі, тис. км

Усього

у тому числі за напругою, кВ

800

750

500

400

330

220

110

35

21,86

0,10

4,40

0,38

0,34

13,01

3,04

0,46

0,13

НЕК «УКРЕНЕРГО» надано Договір господарського відання, укладений з Міністерством фінансів України.

Згідно з пунктом 3.3 Договору господарського відання склад майна, що передається за договором на праві господарського відання, зазначено в Реєстрі необоротних активів, що не включаються до статутного капіталу акціонерного товариства станом на 31 березня 2019 року, що додається до наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2019 року № 321 (з урахуванням змін щодо необоротних активів станом на 31 березня 2021 року), та Реєстрі основних засобів та нематеріальних активів, які розміщені на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей, що додається до наказу Міністерства фінансів України від 28 грудня 2019 року № 584 (з урахуванням змін щодо основних засобів та нематеріальних активів станом на 31 березня 2021 року). Склад іншого майна, яке надалі передаватиметься за договором на праві господарського відання, зазначається у відповідних актах приймання-передачі майна, що також були надані НКРЕКП.

На підставі Розпорядження № 833 Міністерство енергетики визначено уповноваженим органом управління державним майном, закріпленим за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання як таке, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення.

При цьому зміна уповноваженого органу управління державним майном, закріпленим за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання, не припиняє дію Договору.

Спільним наказом Міністерства енергетики України та Міністерства фінансів України від 13.10.2021 № 249 «Про передачу державного майна» прийнято рішення передати зі сфери управління Міністерства фінансів України до сфери управління Міністерства енергетики України державне майно, закріплене за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення, та утворено Комісію з питань передачі державного майна, яка повинна здійснити приймання-передачу зазначеного майна.

Слід відмітити, що 06 грудня 2021 року Міністром енергетики було затверджено Акт приймання-передачі державного майна, закріпленого за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення, зі сфери управління Міністерства фінансів України до сфери управління Міненерго.

Крім того, було надано підписаний між Міненерго та НЕК «УКРЕНЕРГО» договір про заміну суб’єкта управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії від 08 грудня 2021 року № 131/21, яким внесено зміни до Договору господарського відання в частині заміни суб’єкта управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, на Міненерго.

Фінансово-господарська діяльність НЕК «УКРЕНЕРГО», яка є суб'єктом природної монополії, провадиться відповідно до фінансового плану.

НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснює складання фінансового плану відповідно до Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб’єкта господарювання державного сектору економіки, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02 березня 2015 року № 205, у якому відображає очікувані фінансові результати діяльності в запланованому році, джерела формування коштів та напрямки їх використання з метою забезпечення ефективної фінансово-господарської діяльності і розвитку підприємства, а також виконання його зобов’язань.

Згідно з абзацом третім частини третьої статті 89 Господарського кодексу України фінансові плани оператора газотранспортної системи та/або оператора газосховищ, оператора системи передачі, а також господарського товариства, яке володіє корпоративними правами в операторі газотранспортної системи, розробляються в порядку, визначеному їхніми установчими документами, та затверджуються суб’єктами управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування та/або зберігання природного газу, передачі електричної енергії.

Відповідно до вимог частини другої статті 75 Господарського кодексу України підприємства електроенергетики складають фінансові плани з урахуванням затвердженої НКРЕКП структури тарифів на електричну енергію. Отже, НЕК «УКРЕНЕРГО» складає проєкт фінансового плану з урахуванням структури тарифів на послуги з передачі електричної енергії та на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (далі - Тарифи).

Разом із розрахунком тарифу на послуги з передачі електричної енергії оператор системи передачі розробляє інвестиційну програму на підставі Плану розвитку системи передачі на наступні 10 років та подає її НКРЕКП (частина восьма статті 37 Закону).

Відповідно до статті 19 Закону оператор системи передачі щорічно розробляє Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей (далі - Звіт) згідно з вимогами Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309 (далі - Кодекс), та з урахуванням методик та рекомендацій Європейської мережі системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E), Асоціації співробітництва європейських регуляторів (ACER) та інших міжнародних організацій, розвитку наукових знань у галузі досліджень великих систем енергетики, оцінки відповідності (достатності) об’єднаних енергосистем тощо.

НКРЕКП постановою від 16 червня 2021 року № 975 затвердила Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей для покриття прогнозованого попиту на електричну енергію та забезпечення необхідного резерву у 2020 році, який пройшов усі необхідні процедури громадських обговорень і консультацій.

Також НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснила розробку проєкту Плану розвитку системи передачі на 2021 - 2030 роки, який схвалено постановою НКРЕКП від 20 січня 2021 року № 57. Постановою НКРЕКП від 10.12.2021 № 2477 схвалено План розвитку системи передачі на 2022 - 2031 роки.

Розрахунок Тарифів здійснюється відповідно до Порядку встановлення (формування) тарифу на послуги з передачі електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 22 квітня 2019 року № 585, та Порядку формування тарифу на послуги диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, затвердженого постановою НКРЕКП від 22 квітня 2019 року № 586.

Тариф на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2021 рік затверджений постановою НКРЕКП від 09 грудня 2020 року № 2353.

Тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2021 рік затверджений постановою НКРЕКП від 09 грудня 2020 року № 2354.

Щодо тарифу на передачу електричної енергії, то необхідно зазначити, що:

структурою тарифів є складові економічно обґрунтованих витрат ліцензіата на здійснення господарської діяльності з передачі електричної енергії, що групуються за економічними елементами і на основі яких розраховується та встановлюється тариф;

тариф на послуги з передачі електричної енергії - розмір плати в розрахунку на одиницю обсягу передачі (споживання), експорту електричної енергії електричними мережами визначеної якості, що забезпечує відшкодування ліцензіату обґрунтованих витрат на здійснення діяльності, а також отримання прибутку;

основним чинником для визначення рівня тарифу на послуги з передачі електричної енергії є виконання вимог Закону з урахуванням статті «Витрати на виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел» (відповідно до частини восьмої статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» ОСП виконує функції, пов’язані з покладенням на нього спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільного інтересу зі збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, підвищення ефективності комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, інших спеціальних обов’язків).

При затвердженні НКРЕКП структури тарифу на послуги з передачі електричної енергії на 2021 рік (зі змінами) враховані на рівні економічно обґрунтованих витрат:

операційні витрати;

фінансові витрати (витрати на обслуговування залучених за погодженням з НКРЕКП кредитних коштів, у тому числі для реалізації інвестиційних програм);

розрахункові витрати з прибутку з урахуванням капітальних інвестицій, що спрямовуються на розвиток виробничої діяльності в межах діяльності з передачі електричної енергії, вимог чинного законодавства щодо податку на прибуток та відрахувань частини прибутку на виплату дивідендів до державного бюджету, необхідності повернення залучених кредитних коштів та інших витрат з прибутку.

Крім того, відповідно до підпункту 15 пункту 2.3 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 09 листопада 2017 року № 1388 (зі змінами), НЕК «УКРЕНЕРГО» зобов’язана дотримуватися визначених напрямків та обсягів використання коштів за статтями витрат відповідно до встановленої НКРЕКП структури тарифу на послуги з передачі електричної енергії та на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та не допускати перехресного субсидіювання.

Також для Товариства одним з основних сегментів ринку та інструментом балансування енергосистеми є балансуючий ринок. На балансуючому ринку здійснюється купівля/продаж електричної енергії для забезпечення балансу в реальному часі обсягів виробництва, імпорту, експорту, споживання електричної енергії та врегулювання небалансів. Механізм балансуючого ринку та ціноутворення на ньому визначаються Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307 (далі - Правила ринку). Відповідно до статті 68 Закону на балансуючому ринку купувати/продавати електричну енергію для балансування можуть лише ОСП та постачальники послуг з балансування (ППБ), якими на сьогодні є виробники електричної енергії, а купувати/продавати небаланси - ОСП та сторони, відповідальні за баланс (СВБ).

Щоб збалансувати попит/пропозицію та врегулювати небаланси, ОСП купує/продає виробникам балансуючу електричну енергію (завантаження/розвантаження) і продає/купує небаланси у СВБ, що їх створили. Усі розрахунки на балансуючому ринку згідно зі статтею 75 Закону проходять виключно через спецрахунок Товариства. Учасники ринку, що створюють небаланси (СВБ), розраховуються з ОСП за їх врегулювання за ціною небалансу, яка згідно з Правилами ринку розраховується з урахуванням обсягів активацій та цін на розвантаження/завантаження ППБ у цій годині, а постачальники послуг з балансування продають/купують балансуючу енергію за ціною балансуючої енергії. Різниця між нарахуваннями за небаланси та балансуючу енергію створює дефіцит/профіцит коштів на спецрахунку Товариства.

Для недопущення виникнення дефіциту коштів у наступних роках наприкінці 2020 року було внесено зміни до Правил ринку щодо мінімізації різниці на субрахунку, а також щодо розрахунку цін на балансуючу енергію та небаланси з метою усунення різниці між ними. За 9 місяців 2021 року Товариство отримало прибуток у сумі 1440 млн грн у результаті діяльності на балансуючому ринку.

Складання Інвестиційної програми НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснює відповідно до Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 червня 2015 року № 1972, у якій відображаються джерела інвестицій, план спрямування витрат ліцензіата на нове будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення та розвиток основних фондів, інших активів Товариства. Обсяги інвестицій визначаються виходячи з технічного стану основних фондів та інших активів, принципів економічної доцільності запровадження відповідних заходів, а також з урахуванням необхідності забезпечення належного рівня якості надання послуг з диспетчерського управління та передачі електричної енергії міждержавними та магістральними електричними мережами.

Інвестиційна програма НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2021 рік схвалена постановою НКРЕКП від 24 березня 2021 року № 510 у сумі 4328830 тис. грн (без ПДВ).

За інформацією, наданою НЕК «УКРЕНЕРГО», з метою можливості залучення кредитних коштів для фінансування цих проєктів, за результатами яких міжнародні фінансові інституції (далі - МФІ) висловлюють попередню заінтересованість щодо підготовки певних проєктів, які можуть бути прийнятними для фінансування, НЕК «УКРЕНЕРГО» проводить попередні консультації з МФІ.

Порядок підготовки проєктів, що фінансуються МФІ, регулюється Порядком підготовки, реалізації, проведення моніторингу та завершення реалізації проєктів економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 року № 70 (далі - Порядок), згідно з абзацом першим пункту 6 якого НЕК «УКРЕНЕРГО» готує проєктну пропозицію і подає її до Міністерства фінансів України на експертизу. За результатами проведення експертизи Мінфін приймає рішення (наказ) про доцільність підготовки інвестиційного проєкту.

З урахуванням абзаців першого та п’ятого пункту 15 Порядку та підпункту 1 пункту 1 додатка 5 до Порядку залучення коштів МФІ відбувається за погодженням з центральними органами виконавчої влади, а саме: Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством закордонних справ України, Міністерством юстиції України та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом, зокрема прийняття акта Кабінету Міністрів України про залучення позики певної МФІ для фінансування відповідного інвестиційного проєкту.

З метою реалізації проєктів економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, НЕК «УКРЕНЕРГО» на сьогодні укладено ряд договорів з МФІ про надання субкредиту та про погашення заборгованості перед державою за виконання гарантійних зобов’язань. Кредитні ресурси надаються під державні гарантії на 15 - 20 і більше років з низькими ставками відсотків порівняно з умовами кредитування українськими комерційними банками та вартістю інших фінансових інструментів. Відповідно таке гарантування покладає на державу спільну відповідальність з ОСП за виплату позик, а отже, є додатковою гарантією ефективної реалізації інвестицій у розвиток мережі.

Також слід відмітити, що в листопаді 2021 року НЕК «УКРЕНЕРГО» здійснено випуск п’ятирічних зелених єврооблігацій сталого розвитку.

Погашення єврооблігацій з відсотками здійснюватиметься за рахунок тарифу на послуги з передачі електричної енергії, про що укладено Договір про заходи щодо забезпечення виконання зобов’язань за Договором від 05.11.2021 № 13110-05/485 про погашення заборгованості приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» перед державою за виконання гарантійних зобов’язань, між Міністерством фінансів України, НКРЕКП та НЕК «УКРЕНЕРГО» (далі - Договір).

Положення Договору передбачають, що відповідно до повноважень, передбачених для кожної зі сторін чинним законодавством України, кожна сторона буде вживати заходи та вчиняти дії, які будуть достатніми та допустимими для виконання НЕК «УКРЕНЕРГО» зобов’язань за емітованими облігаціями. Виконання зобов’язань НЕК «УКРЕНЕРГО» щодо погашення заборгованості забезпечується у розмірі не менше ніж 100 відсотків від суми боргових зобов’язань шляхом надходження коштів у складі тарифу, а НКРЕКП вживатиме всі необхідні та передбачені законодавством заходи для встановлення тарифу в розмірі, який забезпечить покриття витрат на погашення/повернення запозичення та відсотків.

НЕК «УКРЕНЕРГО» має необхідний персонал для ефективного виконання всіх своїх зобов’язань, передбачених Законом. При цьому НКРЕКП затверджує витрати на персонал у вигляді загального фонду заробітної плати, тому НЕК «УКРЕНЕРГО» незалежна у прийнятті на роботу працівників та встановленні рівня їх заробітної плати.

Облікова кількість працівників НЕК «УКРЕНЕРГО» станом на 01 вересня 2021 року становить близько 7,9 тис. осіб, серед яких 4,6 тис. зайняті експлуатацією та ремонтом обладнання і споруд електричних мереж та 549 задіяні у виконанні функцій ОСП з диспетчеризації.

З метою створення можливостей для виконання персоналом ОСП усіх обов’язків та функцій у НЕК «УКРЕНЕРГО» створена належна та достатня матеріально-технічна база спецтехніки та спецмеханізмів, можливе виконання ремонтних робіт, створені та функціонують відповідні електротехнічні лабораторії, використовується необхідне програмне забезпечення.

Крім того, згідно з частинами першою, третьою та одинадцятою статті 21 Закону оператор системи передачі не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі. Послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі є платною послугою та надається оператором системи передачі відповідно до договору про приєднання. Плата за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу визначається на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої Регулятором після консультацій з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Методика (порядок) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу затверджена постановою НКРЕКП від 18 грудня 2018 року № 1965.

Таким чином, законодавчі та договірні засади свідчать про наявність та повноцінне розпорядження НЕК «УКРЕНЕРГО» фінансовими, технічними, матеріальними та людськими ресурсами, необхідними для виконання покладених Законом функцій оператора ОСП.

4.3. Взаємовідносини між Подавачем запиту та власником системи передачі електричної енергії

Згідно з частиною другою статті 363 Закону з метою забезпечення незалежності власника системи передачі:

1) керівник та заступники керівника власника системи передачі, особи, що здійснюють функції управління від імені власника системи передачі, не можуть брати участі в діяльності органів (у тому числі здійснювати повноваження одноосібного органу) суб’єкта господарювання, який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу) та належить до сфери управління власника системи передачі або в якому йому належать корпоративні права;

2) власник системи передачі зобов’язаний розробити і запровадити програму відповідності, яка визначає заходи для уникнення дискримінаційних дій та впливу на діяльність оператора системи передачі та забезпечення моніторингу виконання таких заходів. Програма відповідності має визначати функціональні обов’язки працівників власника системи передачі для досягнення цих цілей. Річний звіт, у якому викладаються вжиті заходи, має бути представлений Регулятору уповноваженою особою з питань відповідності і опублікований на вебсайті Регулятора.

Як зазначалося вище, керівник та заступники керівника Міністерства енергетики України, особи, що здійснюють функції управління від імені власника системи передачі, не беруть участі в діяльності органів суб’єкта господарювання, який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу).

Крім того, статтею 136 Господарського кодексу України встановлено, що суб’єкт господарювання, якому з метою створення оператора системи передачі на праві господарського відання передані об’єкти державної власності, повинен бути повністю незалежним у прийнятті рішень щодо використання, експлуатації, обслуговування, планування, розвитку та їх фінансування відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії». Уповноважений суб’єкт управління системи передачі електричної енергії не може відмовити у фінансуванні, відповідно, оператором системи передачі або іншою заінтересованою особою інвестицій, погоджених з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. При погодженні таких інвестицій Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, керується, зокрема, необхідністю забезпечення безпеки передачі електричної енергії, операційної безпеки Об’єднаної енергетичної системи України.

Отже, відносини між власником (державою в особі уповноваженого органу управління) та суб’єктом господарювання, якому державне майно, що входить до складу системи передачі електричної енергії, надається на праві господарського відання (НЕК «УКРЕНЕРГО»), регулюються Господарським кодексом України та Законом, тому уповноважений орган управління (в особі керівника, його заступників та інших посадових осіб, які його представляють) як власник не має права втручатися в господарську діяльність та господарські відносини НЕК «УКРЕНЕРГО», крім випадків, визначених законодавством України щодо реалізації свого права власності на майно, реалізації права управління корпоративними правами, визначеними установчими документами, а також у зв’язку з порушенням користувачем порядку використання майна за цим Договором.

Відповідно до інформації, наданої НЕК «УКРЕНЕРГО», Міністр енергетики, заступники Міністра, державний секретар Міністерства енергетики не беруть участі в діяльності органів (у тому числі не здійснюють повноваження одноосібного органу) суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу) та належать до сфери управління Міненерго або в якому йому належать корпоративні права.

Наказом Міненерго від 17 вересня 2021 року № 209 була затверджена Програма відповідності Міністерства енергетики України (далі - Програма відповідності).

Наказом Міненерго від 06 грудня 2021 року № 317 було внесено зміни до Програми відповідності шляхом її викладення в новій редакції, яка враховує надані НКРЕКП в Обґрунтуванні до попереднього рішення про сертифікацію зауваження до Програми відповідності.

Крім того, наказом Міненерго від 30 вересня 2021 року № 33-аг уповноваженою особою з питань відповідності Міністерства енергетики України вимогам статті 363 Закону та статті 29 Закону України «Про ринок природного газу» визначено Лозинського О.В. (виконуючого обов’язки начальника Відділу внутрішнього контролю Міненерго).

Таким чином, взаємовідносини між НЕК «УКРЕНЕРГО» та власником системи передачі електричної енергії врегульовані відповідно до Закону.

5. Висновки та рекомендації Секретаріату Енергетичного Співтовариства

25 листопада 2021 року Секретаріатом Енергетичного Співтовариства відповідно до вимог статті 3 Регламенту ЄС та статті 10 Директиви було видано та оприлюднено Рішення № 4/21 щодо сертифікації НЕК «УКРЕНЕРГО» (далі - Висновок) щодо здійснення аналізу відповідності постанови НКРЕКП від 01 жовтня 2021 року № 1683 «Про прийняття попереднього рішення про сертифікацію оператора системи передачі електричної енергії та визнання такою, що втратила чинність, постанови НКРЕКП від 02 червня 2021 року № 901» (далі - попереднє рішення НКРЕКП) вимогам статей 9 та 13 Директиви.

Так, Секретаріатом було надано нормативно-правову оцінку обраної моделі відокремлення оператора системи передачі - моделі незалежного системного оператора (ISO). Секретаріат погодився з аргументацією НКРЕКП щодо відповідності обраної моделі відокремлення НЕК «УКРЕНЕРГО» - моделі відокремлення ISO.

Також з врахуванням застережень, викладених у попередньому рішенні НКРЕКП, Секретаріатом підтримано висновки НКРЕКП щодо дотримання вимог європейського законодавства в частині незалежності НЕК «УКРЕНЕРГО», зокрема вимог статей 9 та 13 Директиви. У той же час Секретаріат наголошує на необхідності постійного моніторингу з боку НКРЕКП за виконанням НЕК «УКРЕНЕРГО» вимог щодо відокремлення і незалежності оператора системи передачі, а також дотриманням власником системи передачі електричної енергії обов’язків відповідно до моделі відокремлення ISO.

Секретаріат також звертає увагу на необхідності НКРЕКП контролювати можливість втручання Кабінету Міністрів України в автономію оператора системи передачі та втручатися у разі необхідності.

Щодо наявності у розпорядженні НЕК «УКРЕНЕРГО» фінансових, технічних, матеріальних та людських ресурсів, необхідних для виконання покладених статтею 33 Закону функцій, з урахуванням попередніх зауважень НКРЕКП та запропонованих нижче умов та рекомендацій, Секретаріат підтримав попереднє рішення НКРЕКП про сертифікацію щодо відповідності НЕК «УКРЕНЕРГО» вимогам статей 13 Директиви.

Крім цього, Секретаріат пропонує здійснити додатковий аналіз декількох аспектів діяльності НЕК «УКРЕНЕГО» як майбутнього сертифікованого оператора системи передачі.

Зокрема, пропонується перевірити, чи не здійснює Міненерго контроль за діяльністю з постачання, пов’язаної з операторами систем розподілу, переданими цьому Міністерству.

Як вже зазначалося вище, на даний час до сфери управління Міненерго передано оператора системи розподілу АТ «Хмельницькобленерго», яке є єдиним учасником статутного капіталу ТОВ «Хмельницькенергозбут» (постачальника універсальних послуг на території Хмельницької області).

З метою забезпечення відокремлення діяльності операторів систем розподілу електричної енергії від діяльності з постачання електричної енергії та вжиття заходів щодо недопущення функціонування вертикально інтегрованих суб’єктів господарювання між АТ «Хмельницькобленерго» та ДП «НАЕК «Енергоатом» 10 листопада 2021 року укладено:

Договір, згідно з яким АТ «Хмельницькобленерго» на умовах та в порядку, визначених Договором, передає у власність ДП «НАЕК «Енергоатом» належну йому частку (100 відсотків) у статутному капіталі ТОВ «Хмельницькенергозбут». З дати підписання цього Договору і до моменту переходу до ДП «НАЕК «Енергоатом» права власності на зазначену частку статутного капіталу АТ «Хмельницькобленерго» зобов’язується утриматися від безпосереднього управління ТОВ «Хмельницькенергозбут» і передати таке право ДП «НАЕК «Енергоатом» шляхом укладення корпоративного договору;

Корпоративний договір, яким врегульовано АТ «Хмельницькобленерго» та ДП «НАЕК «Енергоатом» щодо управління ТОВ «Хмельницькенергозбут».

Крім того, довіреністю з корпоративних прав від 22 листопада 2021 року № 1974 АТ «Хмельницькобленерго» відповідно до умов Корпоративного договору уповноважило ДП «НАЕК «Енергоатом» здійснювати управління ТОВ «Хмельницькенергозбут» шляхом участі у Загальних зборах або шляхом прийняття рішення єдиного учасника цього Товариства.

При цьому хоча за умовами Корпоративного договору управління ТОВ «Хмельницькенергозбут» і здійснюється виключно майбутнім учасником у межах прав, належних учасникам ТОВ «Хмельницькенергозбут» відповідно до положень Статуту ТОВ «Хмельницькоенергозбут» та Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», однак пунктом 4.3 цього ж договору передбачені певні обмеження щодо такого управління, пунктом 4.2 - можливість втручання в управління Товариства з боку АТ «Хмельницькобленерго» в окремих випадках, визначених договором.

Ураховуючи те, що ряд корпоративних прав на весь період дії Корпоративного договору залишається за АТ «Хмельницькобленерго», вбачається можливість впливу Міненерго на діяльність ТОВ «Хмельницькенергозбут» шляхом видання завдань на голосування, на підставі яких представник АТ «Хмельницькобленерго» голосує на загальних зборах ТОВ «Хмельницькенергозбут». У той же час залишається невизначеним порядок прийняття рішень (голосування) ДП «НАЕК «Енергоатом» та/або АТ «Хмельницькобленерго» з питань, щодо яких передбачено видання завдань на голосування суб’єктом управління об’єктами державної власності (тобто Міненерго).

З метою уникнення ризиків порушення вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі положення статуту АТ «Хмельницькобленерго» та Корпоративного договору мають передбачати відсутність вимоги до представника АТ «Хмельницькобленерго»/ДП «НАЕК «Енергоатом» на загальних зборах юридичних осіб, учасником (акціонером) яких є Товариство, діяти на підставі довіреності, та здійснювати голосування на таких загальних зборах на підставі завдання на голосування, яке погоджується наглядовою радою чи загальними зборами АТ «Хмельницькобленерго».

Також за наявною в НКРЕКП інформацією до сфери управління Міненерго не передавалися інші ОСР, які є власниками часток у статутних капіталах постачальників універсальних послуг.

При цьому Міненерго та НЕК «УКРЕНЕРГО» мають негайно повідомляти НКРЕКП про передачу до сфери управління Міненерго цих ОСР та надавати НКРЕКП укладений між відповідним ОСР та ДП «НАЕК «Енергоатом» Договір, згоду на укладення якого було надано Загальними зборами, та акт прийому-передачі вказаних прав (часток), Корпоративний договір та довіреність з корпоративних прав.

Також Секретаріат пропонує вимагати внесення змін до нормативних документів, які забезпечують, щоб призначений заступник міністра відповідав за внесення змін до статуту НЕК «УКРЕНЕРГО» та офіційно призначав членів наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО».

Як зазначалося вище Наказом № 318 внесено зміни до розподілу повноважень між Міністром та його заступниками, зокрема:

встановлено обмеження повноважень Міністра енергетики підписувати накази (зміни до них), що стосуються питань реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави НЕК «УКРЕНЕРГО» та здійснення управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії;

до повноважень заступника Міністра з питань європейської інтеграції Демченкова Я.С. у сфері діяльності Міністерства віднесено, зокрема:

підписання наказів Міненерго з питань реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави НЕК «УКРЕНЕРГО» та здійснення управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, у тому числі щодо призначення членів наглядових рад зазначених товариств, на підставі довіреності Міністра;

забезпечення розгляду, погодження та затвердження документів відповідно до нормативно-правових актів, що стосується реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави НЕК «УКРЕНЕРГО», АТ «МГУ» (ТОВ «Оператор ГТС України»), у тому числі статутів зазначених товариств;

підписання розпорядчих документів Міненерго, які стосуються реалізації Міністерством повноважень з управління корпоративними правами держави НЕК «УКРЕНЕРГО» на підставі довіреності Міністра.

Щодо корпоративного управління НЕК «УКРЕНЕРГО», Секретаріат зазначає, що Міненерго як єдиний член зборів акціонерів є найвищим органом НЕК «УКРЕНЕРГО» відповідно до корпоративного законодавства України і здійснює прямий контроль у розумінні статті 2(36) Директиви. При цьому Статут також чітко забороняє акціонеру втручатися в операційну та комерційну діяльність компанії та зобов’язує його виконувати завдання своєї дочірньої компанії НЕК «УКРЕНЕРГО» відповідно до моделі ISO. Наглядова рада НЕК «УКРЕНЕРГО» була створена з метою пом’якшити необмежений контроль з боку Міністерства. У той час як члени наглядової ради офіційно призначаються Міністерством енергетики, більшість її членів мають бути незалежними від державної адміністрації та обиратися за конкурсною процедурою.

Крім того, у зв’язку з відсутністю Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕГО», Міненерго як єдиним акціонером НЕК «УКРЕНЕГО», було прийнято наказ від 07 грудня 2021 року № 322 про припинення повноважень членів Правління НЕК «УКРЕНЕРГО» Юркова М.О. та Немировського А.І., що згідно з Статутом належить до виключної компетенції Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕГО».

У зв’язку з цим, звертаємо увагу, що здійснення Міненерго повноважень, які віднесені до виключної компетенції Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕГО», є неприпустимим, і за умови сертифікації оператора системи передачі у подальшому буде вважатися порушенням вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі та власника системи передачі та підлягатиме застосуванню санкції відповідно до статті 77 Закону, зокрема у розмірі до 10 відсотків від річного доходу (виручки) власника системи передачі - на власника системи передачі за порушення вимог про відокремлення і незалежність оператора системи передачі, передбачених Законом.

Крім того, Секретаріат зазначає, що Законом про ринок електроенергії, а також Статутом передбачено призначення уповноваженої особи з питань відповідності, якій доручено впроваджувати програму відповідності із заходами щодо уникнення дискримінаційної поведінки та конфлікту інтересів. Програма відповідності також спрямована на моніторинг обов’язку акціонера, тобто Міністерства енергетики, згідно із законодавством дотримуватися зобов’язань щодо відокремлення та незалежності.

Слід відмітити, що на дату прийняття цього рішення кандидатура уповноваженої особи з питань відповідності НЕК «УКРЕНЕРГО» до Регулятора не надавалась.

Разом з тим згідно з підпунктом 16 пункту 3.1 Порядку сертифікації, якщо Подавач запиту не призначив уповноважену особу з питань відповідності та/або не підписав з нею відповідний договір до прийняття НКРЕКП остаточного рішення про сертифікацію ОСП, у рішенні про сертифікацію має передбачатися строк, протягом якого Подавач запиту має призначити уповноважену особу з питань відповідності та підписати з нею договір у редакції, узгодженій з НКРЕКП.

Також Секретаріатом рекомендовано здійснити дії, необхідні для припинення повноважень зборів акціонерів та/або Міністерства енергетики затверджувати та контролювати виконання інвестиційних планів НЕК «УКРЕНЕРГО», зокрема в короткостроковому та середньостроковому плануванні інвестицій та розвитку.

Слід відмітити, що згідно із пунктом 6 частини першої статті 6 Закону України «Про управління об’єктами державної власності» уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань затверджують річні фінансові та інвестиційні плани, а також інвестиційні плани на середньострокову перспективу (3 - 5 років) державних підприємств і господарських структур, що належать до сфери їх управління, та здійснюють контроль за їх виконанням у встановленому порядку. Аналогічні повноваження визначено в підпункті 33 пункту 4 Положення про Міненерго та в підпункті 10.9.6 пункту 10.9 Статуту НЕК «УКРЕНЕРГО».

Отже, припинення відповідних повноважень Міненерго вимагає внесення змін до Закону України «Про управління об’єктами державної власності», після чого мають бути внесені відповідні зміни до Положення про Міненерго, Статуту НЕК «УКРЕНЕРГО» та інших документів, які визначають відповідні повноваження Міністерства як уповноваженого органу управління (загальних зборів) Товариства.

Крім того, Секретаріат наполягає на зміні сторін у Договорі господарського відання з Міністерства фінансів України на Міненерго до прийняття остаточного рішення про сертифікацію, а також здійснити перевірку відповідності Договору господарського відання вимогам статті 13(5)(c) Директиви.

Як зазначалося вище 06 грудня 2021 року Міністром енергетики було затверджено Акт приймання-передачі державного майна, закріпленого за НЕК «УКРЕНЕРГО» на праві господарського відання, що не увійшло до статутного капіталу товариства у процесі його утворення, зі сфери управління Міністерства фінансів України до сфери управління Міненерго.

Крім того, було надано підписаний між Міненерго та НЕК «УКРЕНЕРГО» договір про заміну суб’єкта управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії від 08 грудня 2021 року № 131/21, яким внесено зміни до Договору господарського відання в частині заміни суб’єкта управління об’єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, на Міненерго.

Також слід зазначити, що згідно із підпунктом 7.2.5 пункту 7.2 Договору господарського відання НЕК «УКРЕНЕРГО» має право здійснювати страхування майна у випадках та у порядку, встановлених законодавством.

На даний час законодавство України не визначає порядку та випадків страхування майна, що унеможливлює внесення змін до Договору в частині зазначених зобов’язань.

У той же час Верховною Радою України 16.11.2021 прийнято проєкт Закону України «Про критичну інфраструктуру» (зареєстрований за номером 5219), який 25.11.2021 направлено на підпис Президенту України, статтею 32 якого передбачається, що оператор критичної інфраструктури зобов’язаний забезпечити страхування ризику настання кризової ситуації. Перелік об’єктів критичної інфраструктури, включених до Реєстру, страхових ризиків настання кризової ситуації на таких об’єктах, які підлягають страхуванню, а також мінімальний ліміт відповідальності (у випадку страхування відповідальності перед третіми особами) затверджуються Кабінетом Міністрів України, а щодо об’єктів критичної інфраструктури у сфері фінансових послуг - погоджуються з Національним банком України.

Згідно із пунктом 1 розділу Прикінцевих та перехідних положень цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності, крім частини другої статті 32 (щодо страхування об’єктів критичної інфраструктури), яка набирає чинності через три роки з дня набрання чинності цим Законом.

Таким чином, внесення змін до Договору в частині визначення зобов’язань щодо страхування майна, що належить державі на праві власності та використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, буде можливим після прийняття та набрання чинності нормативно-правовими актами, які регулюватимуть відповідні правовідносини.

У той же час додаткового аналізу потребує відповідність положень Закону України «Про критичну інфраструктуру» положенням статті 13(5)(c) Директиви в контексті забезпечення покриття зобов’язань, пов’язаних з активами, власником системи передачі.

Також Секретаріат рекомендував в остаточному рішенні про сертифікацію звернутися до НЕК «УКРЕНЕРГО» та Міненерго як акціонера НЕК «УКРЕНЕРГО» щодо надання пропозицій з ефективного усунення ризиків для фінансової спроможності НЕК «УКРЕНЕРГО», притаманних чинному режиму покладання спеціальних зобов'язань щодо забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

6. Висновки

Ураховуючи надані Подавачем запиту на сертифікацію, іншими заінтересованими особами та організаціями документи, дані та інформацію, а також висновки НКРЕКП, висвітлені в Обґрунтуванні до попереднього рішення про сертифікацію НЕК «УКРЕНЕРГО», Висновок Секретаріату Енергетичного Співтовариства від № 4/21 від 25 листопада 2021 року, НКРЕКП приймає остаточне рішення про сертифікацію НЕК «УКРЕНЕРГО».

Ураховуючи рекомендації Секретаріату Енергетичного Співтовариства та з метою запобігання можливих порушень вимог Закону та Директиви з відокремлення та незалежності оператора системи передачі:

1. Міністерство енергетики України та НЕК «УКРЕНЕРГО» протягом трьох робочих днів мають повідомляти НКРЕКП із наданням інформації та відповідних документів, що підтверджують відповідність відокремлення та незалежності оператора системи передачі вимогам Закону, зокрема у разі:

передачі до сфери управління Міненерго операторів системи розподілу, що мають частки в статутних капіталах постачальників універсальних послуг;

прийняття Кабінетом Міністрів України або Міністерством енергетики України рішень (підготовку, схвалення проєктів рішень), які можуть мати вплив на незалежність та відокремлення оператора системи передачі;

призначення (звільнення) членів Наглядової ради та Правління НЕК «УКРЕНЕРГО»;

призначення (звільнення) заступника Міністра енергетики України, який самостійно та незалежно від Міністра, першого заступника Міністра та інших заступників Міністра виконує завдання з питань управління державним майном, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії та/або управління корпоративними правами держави у статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО»;

внесення (підготовку) змін до статуту НЕК «УКРЕНЕРГО»;

прийняття Міністерством енергетики України, як єдиним акціонером НЕК «УКРЕНЕРГО», рішень у період відсутності Наглядової ради.

2. НЕК «УКРЕНЕРГО» протягом 30 робочих днів з дня прийняття цієї постанови має надати до НКРЕКП кандидатуру уповноваженої особи з питань відповідності оператора системи передачі та інформацію (документи), необхідні для аналізу її відповідності вимогам статті 364 Закону.

3. Міністерство енергетики України, НЕК «УКРЕНЕРГО» протягом двох місяців з дня прийняття цієї постанови мають надати НКРЕКП інформацію, що підтверджує відповідність положень Закону України «Про критичну інфраструктуру» положенням статті 13(5)(c) Директиви в контексті забезпечення покриття зобов’язань, пов’язаних з активами, власником системи передачі або надати пропозиції щодо необхідних змін до законодавства для забезпечення такої відповідності.

4. Міністерство енергетики України протягом 30 робочих днів з дня прийняття цієї постанови має надати НКРЕКП копії документів, що підтверджують:

приведення корпоративних договорів та статутів операторів систем розподілу, переданих в управління до Міненерго, у відповідність до вимог з відокремлення оператора системи передачі та власника системи передачі, зокрема в частині видалення положень, які передбачають наявність впливу Міненерго при прийнятті рішень, що стосуються постачальників універсальних послуг, 100 відсотків акцій яких належать відповідним операторам системи розподілу;

відсутність суміщення працівниками Міненерго здійснення функцій у частині:

виконання функцій посадових осіб суб’єктів господарювання з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу);

одночасної реалізації повноважень з управління корпоративними правами НЕК «УКРЕНЕРГО», АТ «МГУ» (ТОВ «Оператор ГТС України») та функцій з управління корпоративними правами та/або виконання функцій посадових осіб операторів систем розподілу.

5. Міністерство енергетики України протягом трьох місяців з дня прийняття цієї постанови має надати НКРЕКП копії документів, що підтверджують:

приведення структури Міненерго у відповідність до вимог з відокремлення та незалежності ОСП та власника системи передачі, зокрема в частині реалізації всіх повноважень з управління корпоративними правами НЕК «УКРЕНЕРГО», АТ «МГУ» (ТОВ «Оператор ГТС України») окремим структурним підрозділом Міненерго, який має підпорядковуватися виключно заступнику Міністра з питань європейської інтеграції і не здійснювати функції з управління підприємствами, управління публічної власності та управління корпоративними правами інших суб’єктів господарювання;

приведення положень про Відділ координації діяльності та взаємодії операторів ПЕК (або відповідного структурного підрозділу, визначеного для виконання цих функцій у разі зміни структури Міненерго), інших структурних підрозділів Міненерго та посадових інструкцій їх працівників (у тому числі уповноваженого з питань відповідності Міненерго), у відповідність до вимог з відокремлення та незалежності ОСП та власника системи передачі, Програми відповідності Міненерго та Положення про Міненерго, після консультацій з НКРЕКП;

визначення порядку взаємодії посадових осіб та працівників структурних підрозділів апарату Міненерго із самостійним структурним підрозділом Міненерго, який забезпечує виконання функцій з управління державним майном системи передачі та управління корпоративними правами держави в статутному капіталі НЕК «УКРЕНЕРГО»;

заміну Міненерго на інший орган у міжнародних угодах (кредитних договорах), стороною яких є Міненерго, та які направлені на фінансування діяльності суб’єктів господарювання з виробництва електричної енергії.

6. Міністерству енергетики України протягом шести місяців з дня прийняття цієї постанови надати НКРЕКП копії документів, що підтверджують приведення Порядку формування прогнозного балансу електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України на розрахунковий рік у відповідність до Положення Міненерго щодо розробки, формування та затвердження прогнозного балансу з дотриманням принципів прозорості і недискримінації, невтручання у прийняття рішень відповідними суб’єктами господарювання електроенергетичного комплексу з урахуванням вимог Закону.

7. Міністерству енергетики України протягом року з дня прийняття цієї постанови надати НКРЕКП копії документів, що підтверджують:

приведення Договору господарського відання у відповідність до вимог статті 362 Закону та статті 13(5)(с) Директиви;

внесення змін до Закону України «Про управління об’єктами державної власності» щодо забезпечення незалежності та відокремлення оператора системи передачі, зокрема, пункту 6 частини першої статті 6, а також до підпункту 33 пункту 4 Положення про Міненерго та підпункту 10.9.6 пункту 10.9 Статуту НЕК «УКРЕНЕРГО» в частині заборони Міненерго брати участь у короткостроковому та середньостроковому плануванні інвестицій НЕК «УКРЕНЕРГО», у тому числі затверджувати та контролювати виконання річних та середньострокових інвестиційних планів НЕК «УКРЕНЕРГО»;

внесення змін до Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» в частині забезпечення самостійності та незалежності заступника Міністра, що виконує завдання з питань управління об’єктами державної власності та/або управління корпоративними правами держави у статутному капіталі суб’єктів господарювання, які діють на підставі ліцензії на провадження діяльності з транспортування природного газу або на підставі ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії (у тому числі корпоративними правами держави у статутному капіталі господарських організацій, які володіють корпоративними правами у статутному капіталі таких суб’єктів господарювання), зокрема в частині права підписувати відповідні накази міністерства.

8. Міністерству енергетики України та НЕК «УКРЕНЕРГО» протягом місяця з дня прийняття цієї постанови надати НКРЕКП проєкт рішення, яке дозволить ефективно усунути ризики для фінансової спроможності НЕК «УКРЕНЕРГО», притаманні чинному режиму покладення спеціальних зобов'язань щодо забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

9. Рекомендувати члену Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО» Ільницькому М.В. утримуватись від участі у засіданнях Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО» до 01 січня 2022 року.

10. НЕК «УКРЕНЕРГО» протягом місяця повідомити (із наданням підтвердних документів) НКРЕКП про вжиті заходи щодо уникнення ризику конфлікту інтересів члена Наглядової ради Ільницького М.В., зокрема в частині доступу до інформації оператора системи передачі, отриманої від учасників ринку, що використовується ним для здійснення своїх функцій на ринку електричної енергії та становить комерційну таємницю відповідно до законодавства, та щодо діяльності оператора системи передачі, розкриття якої може надавати комерційні переваги ПАТ «Чернігівобленерго».

11. Застерегти Міністерство енергетики України щодо неприпустимості у подальшому:

діяльності НЕК «УКРЕНЕРГО» при відсутності кворуму у Наглядовій раді НЕК «УКРЕНЕРГО»;

здійснення Міненерго, як єдиним акціонером НЕК «УКРЕНЕРГО», повноважень, що віднесені до виключної компетенції Наглядової ради НЕК «УКРЕНЕРГО».

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: