open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
Чинна

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

04.02.2013  № 29-113/1397-1298

Генеральний департамент
грошово-кредитної політики

Територіальним управлінням
Національного банку України,
банкам України,
Незалежній асоціації банків України,
Асоціації українських банків,
Українському кредитно-банківському союзу,
Приватному акціонерному товариству
"Українська фінансова група",
Українському державному підприємству
поштового зв'язку "Укрпошта",
ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія",
ТОВ "Фінансова установа "ГГЛА"

Щодо практичного застосування окремих вимог порядку проведення валютно-обмінних операцій

Національний банк України у зв'язку із запитами банків щодо практичного застосування деяких норм Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 № 502, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за № 21/7342 (далі - Інструкція), повідомляє таке.

1. Щодо переліку документів, за умови пред'явлення яких банк, фінансова установа здійснює валютно-обмінні операції для фізичних осіб

Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" банк, фінансова установа має право здійснювати продаж готівкової іноземної валюти лише фізичним особам - резидентам. Для дотримання цієї норми необхідно з'ясовувати резидентність особи, яка здійснює валютно-обмінну операцію.

Проведення валютно-обмінних операцій здійснюється на підставі документів, що дають можливість з'ясувати резидентність фізичної особи:

для фізичної особи - резидента: паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон без відмітки, що підтверджує постійне проживання за кордоном, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, що видане в Україні, посвідчення біженця, що видане в Україні, посвідка на постійне проживання в Україні;

для фізичної особи - нерезидента: національний паспорт громадянина іншої держави, паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою в паспорті про постійне проживання за кордоном, акредитаційна картка, видана Міністерством закордонних справ України.

Під час здійснення валютно-обмінних операцій, зазначених у пункті 1.2 глави 1 Інструкції, незалежно від суми операції, касовий працівник за допомогою ксерокса робить копію першої та другої сторінки паспорта громадянина України1. У разі пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон або національного паспорта громадянина іншої держави касовий працівник знімає ксерокопію першої сторінки та за наявності відмітки про постійне місце проживання також і цю сторінку, у разі пред'явлення посвідки на постійне проживання - здійснюється ксерокопіювання машинозчитуваної сторінки (сторінки даних) посвідки на постійне проживання.

__________
1Нумерація сторінок паспорта наведена відповідно до вимог пункту 6 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.92 № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 02.09.93 № 3423-XII) (зі змінами)

Зазначені сторінки засвідчуються відбитком штампа каси банку, фінансової установи та разом з квитанцією про здійснення валютно-обмінної операції підшиваються в документах дня банку, фінансової установи. Відбиток штампа проставляється таким чином, щоб його центральна частина розміщувалася на фотографії фізичної особи.

Під час купівлі у фізичної особи залишку іноземної валюти меншого, ніж номінальна вартість мінімальної банкноти, що перебуває в обігу, копіювання документів, на підставі яких здійснена ідентифікація фізичної особи, не здійснюється.

2. Щодо заповнення реквізитів в квитанціях про здійснення валютно-обмінної операції

Під час здійснення валютно-обмінних операцій, незалежно від суми операції, банк, фінансова установа має керуватися вимогами пункту 1.3 глави 1 Інструкції. При цьому резидентність фізичної особи в квитанції не зазначається.

3. Щодо відображення в квитанції за формою № 377-К даних щодо місця проживання (реєстрації) фізичної особи та реєстраційного номера облікової картки платника податків

Банк, фінансова установа, керуючись вимогами пункту 5.16 глави 5 Інструкції, може доповнювати у квитанції за формою № 377-К необхідну кількість рядків для заповнення ідентифікаційних даних фізичної особи.

4. Щодо зберігання копії номера облікової картки платника податків в документах дня банку, фінансової установи

Під час проведення валютно-обмінних операцій на суму, що перевищує 50000 гривень, але яка не перевищує 150000 гривень, копія реєстраційного номера облікової картки платника податків не знімається та в документах дня не зберігається.

Якщо сума операції перевищує 150000 гривень, банк, фінансова установа має керуватися вимогами законодавства України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

Всі інші листи щодо практичного застосування окремих вимог порядку проведення валютно-обмінних операцій застосовуються в частині, що не суперечить цьому листу.

Перший заступник Голови

Б.В. Приходько

 • Друкувати
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: