open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

15.02.2013  № М-1315/13.1

Щодо результатів розгляду звернення

Міністерство юстиції України розглянуло Ваше звернення [...] щодо застосування окремих положень нормативних актів і повідомляє про таке.

Нотаріуси у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Республіки Крим, крім того, - законодавством Республіки Крим, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (стаття 7 Закону України "Про нотаріат" (далі - Закон)).

Відповідно до пункту 11 статті 34 Закону нотаріуси вчиняють нотаріальні дії, зокрема засвідчують справжність підпису на документах.

Порядок засвідчення справжності підпису нотаріусами регламентовано статтею 78 Закону та пунктом 6 глави 7 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 22 лютого 2012 року № 296/5 (далі - Порядок). Так, нотаріус засвідчує справжність підпису на документах, зміст яких не суперечить закону і які не мають характеру правочинів та не містять у собі відомостей, що порочать честь і гідність людини. Нотаріус, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчує факти, викладені в документі, а лише підтверджує, що підпис зроблений певною особою.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 глави 9 розділу I Порядку та пункту 6.15 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції від 22 грудня 2010 року № 3253/5 (далі - Правила), тексти договорів, заповітів, довіреностей, свідоцтв, актів про морські протести та протести векселів, перекладів у разі засвідчення нотаріусом вірності перекладу документа з однієї мови на іншу, заяв, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, за винятком заяв у електронній формі та примірників, що залишаються у справах нотаріуса, а також дублікатів нотаріальних документів, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів з лицьового та зворотного боку цих бланків.

Проте чинним законодавством передбачені випадки, коли заяви, які виготовляються в присутності нотаріуса, не підлягають викладенню на спеціальних бланках нотаріальних документів. Так, пунктом 8.10 Правил передбачено, що заяви від осіб, у яких немає чоловіка або дружини (неодружена/неодружений/удова/удівець), викладаються на окремому аркуші і не підлягають реєстрації в журналі реєстрації вхідних документів.

Пунктом 4 глави 9 розділу I Порядку передбачено, що при вчиненні нотаріальних дій, що потребують прикладення власноручного підпису осіб, нотаріус перевіряє справжність підпису цих осіб шляхом здійснення ними підпису у його присутності. Встановлення їх особи здійснюється за документами, визначеними Законом.

Таким чином, вважаємо, що положення щодо викладення заяв без використання спеціальних бланків нотаріальних документів стосується як одного з примірників, що має зберігатись у справах нотаріуса, так і примірника, зокрема, заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріусом у випадку необхідності її виготовлення для наступного вчинення нотаріальної дії цим же нотаріусом.

Заступник Міністра

Д.М. Ворона

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: